Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NOG GEEN SPOOR VAN BUCHER Overleg in het bisdom R'dam nog niet rond Buiten Schroder in Kremlin Israëlische aanval diep in Libanon Fabriek waarschuwt tegen ondeugdelijke jachtpatronen Kamer vóór meer invloed voorkeurstemmen Roel Balten overleden Op Aswandam enrng van Dit jaar start aanleg Hem- spoorwegtunnel Barneveldse wagen pet 25000 haantjes gestolen PRINS BERNHARD GAF EN KREEG NO VIB-PENNING AL VIER JAGERS GEWOND Ijs en sneeuw in VS Overwegend dooi HONEYWELL STAAKT PRODVKTIE IN ONS LAND BIJ STAATSMIJNEN300 MAN WEG IN 2 JAAR Nut 1 WERKGROEP POST- CONCENTRATIE- KAMPSYNDROOM GEÏNSTALLEERD Pseudo-vogelpest tot staan gebracht Rampzalige brand in bejaardenhuis in Y.S. WIJZIGING VAN ARTSEN- OPLEIDING VOORGESTELD Veel bewolking VRIJDAG 15 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 12 (Van onze finaneieel-economische redactie) Een golf van ontslagen trof gisteren werknemers in di verse takken van industrie. In totaal 930 personen komen direct of binnenkort op straat te staan. In de meeste gevallen wordt met de vakbonden over de ont slagregeling en sociale begeleiding onderhandeld. Bijzonder onverwacht kwam het ontslag aan voor 360 werknemers van de Ne derlandse vestiging van Honeywell in Amsterdam. De produktie van het Am sterdamse bedrijf wordt overgebracht naar de Franse stad Belfort. De directie van D.S.M. kondigde aan, dat voor 300 beambten en hogere per soneelsleden geen emplooi meer is. De ontslagen vielen bij: Honeywell (Amsterdam) 360 man. Staatsmijnen (DSM) 300 man. Linnenfabriek Van Distel, Van den Briel en Verster (Eindhoven) 95 man. O De textielbedrijven Overdinkel en P. Jager (Enschede) samen 105 man. Formcraft (Alkmaar) 70 man. VERLIESGEVEND SOMBER SLUITINGEN i Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., J 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. van ontslagen 1000 man RIO DE JANEIRO Hoewel giste ren alle door de Braziliaanse onder grondse beweging genoemde gevange nen zijn vrijgelaten en in de Chileense hoofdstad Santiago zijn aangekomen, is er nog geen spoor van de Zwitserse ge zant Bucher, voor wiens vrijlating de gevangenen als losprijs dienden. Dit ondanks de verzekering van de verzets organisatie, dat Bucher gisteren al zou worden vrijgelaten. Het Braziliaanse persbureau „Trans- die van Uruguay, van plan harder op te treden tegen toekomstige ontvoerders en niet meer op hun eisen in te gaan. Het Braziliaanse persbureau „Tran- press" heeft dit meegedeeld in een be richt dat tot kop had „afgelopen met chantage". In militaire kringen in Brazilië is men, aldus „Transpress", van mening dat diplomaten, onverschillig hun rang of uit welk land, geen onderpand meer van opstandelingen zullen vormen. De Zwitserse ambassadeur Bucher moet volgens deze kringen de laatste zijn ge weest die tegen politieke gevangenen wordt uitgewisseld. ROTTERDAM Het overleg van het diocesaan bestuurscollege in het bisdom Rotterdam met de dagelijkse besturen van de dekensvergadering, de hoofden van dienst, de diocesane pastorale raad, de Katholieke Theologische Hogeschool te Amsterdam en het Kathedraal Ka pittel over de benoeming van dr. A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam heeft ook gisteren niet tot overeenstem ming geleid. Vandaag is het overleg voortgezet. T aatst las ik over een buitenlands natuuronderzoekerdie ver haalt, dat hij in de omgeving van zijn woning 52 nestkasten aan bracht, in welke die zomer 405 spreeuwen woonden, die dagelijks een leger van 35280 slakken ver delgden. Het dunkt mij niet gemak kelijk, zulk een aantal precies te berekenen en geloof, dat we het bericht met een korreltje zout die nen te nemen, al kan niet worden ontkend, dat de steeds bedrijvige spreeuw een massa kevers, rupsen, spinnen, duizendpoten, larven, co cons o.io. van zeer schadelijke dieren die het op de levens kracht van boom, heester en land- bouwplant hebben begrepen, ver nietigt en wel vooral in de periode der jongen. Hij maakt zich daar mee hoogst verdienstelijk en we moeten hem de bessen en kersen, die wij zo nadrukkelijk in zijn debet plegen te stellen, grootmoedig gun nen. Ik kan echter gemakkelijk praten, want we hebben in onze bostuin geen fruit. Over de betekenis van de vogels voor onze cultuur in haar talloze vormen is al sinds jaar en dag door de vakmensen gedelibereerd en toch werden alle vraagstukken, die er zich bij voordoen, nog niet op gelost. Gestreefd wordt naar agra risch profijt en daartoe is veel stu die en een wijdlopig onderzoek no dig in tal van levensgemeenschap pen, zowel in naald- en loofhout, als in de bodem. Tien jaar geleden konden wij in Apeldoorn op de z.g. ..Bos- en Houtdagenin de stand van het Itbon zien, hoe men uit gebreide onderzoekingen had ver richt naar het optreden van de dennebladwesp, waarbij men trachtte de dichtheid van dit po tentiële plaag-insect vast te stel len. Er bestaat een rechtstreeks verband tussen naaldverlieslaan- wasderving en naaldverlieslvrete- rij. Zitten er voldoende spreeuwen of roeken en kraaien, dan verdel gen deze grote aantallen van die bladwespen. 15-1 -'71 A. B. WIGMAN Terwijl het personeel van Honeywell in de mening verkeerde dat het bedrijf zou uitbreiden, kwam volkomen overnacht het bericht van de sluiting van de fabriek van ponskaarten ver werkende apparatuur aan de Amster damse Vliegtuigstraat. De juiste da tum van sluiting is nog niet bekend. De Amsterdamse fabriek is de enige verlieslijdende vestiging van Honeywell in Europa. De verkoop en service van ponskaarten verwer kende apparatuur blijft in Amster- DEN HAAG Een van de eerste taken van de vrijdag door staatssecre taris dr. Kruisinga van Volksgezond heid geïnstalleerde werkgroev post- concentratiekampsyndroom is de moge lijkheid te onderzoeken om personen die klachten hebben over hun gesstelij- ke en lichamelijke gezondheidstoestand vanwege langdurig verblijf in gevange nis of concentratiekamp medisch te be handelen, opdat voor een aantal van hes nog vele, meer gelukkige jaren, zullen zijn weggelegd. De werkgroep, onder voorzitterschap van de Haagse internist dr. W. F. Noordhoek Hegt, zal overigens wel tot een uitspraak moeten komen over de gevolgen van het post-concentratie- kampsyndroom. Pas de afgelopen tien jaar is dit begrip duidelijker naar vo ren gekomen. De kennis van dit syn droom, aldus dr. Kruisinga in zijn in stallatierede, is ook thans zeker nog geen gemeengoed onder de Nederlandse artsen en het bestaan ervan wordt zelfs aangevochten. De duidelijkheid die de werkgroep moet brengen, zal mede een grondslag kunnen zijn van een beleid dat de rijksoverheid kan voeren ten be hoeve van deze groep van oorlogss lachtoffers. De werkgroep is gevraagd te schatten hoe groot het aantal personen in Ne derland is dat aan dit syndroom lijdt en bij hoevelen tot nu toe deze diagnose is gesteld. Is het wenselijk het onderzoek en de behandeling van deze patiënten te concentreren in een centraal insti tuut? Tot slot wil de staatssecretaris weten of het aanbeveling verdient dat vanuit een dergelijk instituut aan de Nederlandse artsen bekendheid wordt gegeven over dit syndroom en de be handeling van de patiënten. HAARLEM Midden 1971 zal naar men hoopt, de aanleg beginnen van de Hem-spoorwegtunnel, die de Hembrug zal vervangen. De kosten worden ge raamd op 225 miljoen gulden. Het werk zal acht tot negen jaar duren. Dit delen GS van Noord-Holland mee aan mr. J. R. Vóte (VVD), lid van Pro vinciale Staten, die had gevraagd zo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van een spoorewgtunnel. Zoals gemeld werd de Hembrug in december ernstig beschadigd door een Russisch schip. Omdat deze brug niet kan wor den gemist en de aanleg van een tunnel een werk van jaren is, zal de aanva- ringsschade eerst geheel moeten wor den hersteld. De minister van verkeer en water staat heeft GS een plan met kostenra ming voor een tunnel gezonden en vraagt of de provincie bereid is samen met Amsterdam voor een derde deel in de uitvoeringskosten deel te nemen. dam gehandhaafd. In de verkoop- en dienstverlenende sector van Honey well zijn 800 personeelsleden werk zaam. In deze sectoren verwacht Ho neywell aanzienlijk te moeten uit breiden. De sombere nieuwjaarsrede van DSM-president dr. A. C. J. Rottier, waarin hij een belangrijke personeel sinkrimping aankondigde, wordt nog somberder door de gisteren gedane mededeling van de directie dat er in de nabije toekomst voor circa 300 beambten en hogere personeelsleden geen werk meer zal zijn. De directie heeft toegezegd dat grote zorg zal worden besteed aan herplaatsing van degenen die worden ontslagen. De beoogde personeelsvermindering zal, voor wat de arbeiders betreft, in de komende twee jaar tot ^tand kunnen komen door het personeelsverloop maar ten dele aan te vuljen. Formcraft, fabrikant van sportieve vrijetijdskleding, gaat het Alkmaarse productiebedrijf sluiten. Voor de ze ventig personeelsleden is met de vak beweging een ontslagregeling ont worpen. Volgens het arbeidsbureau in Alkmaar zijn er voor het ontslagen personeel goede plaatsingsmogelijk heden. In Enchede hebben de loonspoelerijen van de firma's Overdinkel en P. Ja ger de strijd tegen de gestegen kosten en de niet meer lonende opdrachten uit de textielindustrie moeten opge ven. Beide bedrijven zijn gisteren failliet verklaard. Het totale perso neelsbestand van beide bedrijven, ne gentig bij Overdinkel en vijftien bij P. Jager, kwam op straat te staan. De Eindhovense linnenfabriek Van Dis sel, Van den Briel en Verster, die al lang met moeilijkheden kampte, heeft de strijd om het voortbestaan even eens gestaakt. Pogingen om door schaalvergroting en interne reorgani satie het bedrijf te redden hadden geen eucces. Voor95 personeelsleden betekent dit het einde van hun ar- beidsperiode bij deze fabriek. MOSKOU De voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Za ken uit de Duitse Bondsdag, de ex- minister van Buitenlandse zaken en Defensie en kandidaat voor het presidentschap Gerhard Schroder, is in Moskou. Hier bezoekt Schro der de werkkamer van wijlen de vader van het Russische bolsje wisme" Vladimir Iljitsj Oeljanof, zich noemende Lenin, in het Krem lin. Schroder staat op de foto derde van rechts. Geheel links de West duits e ambassadeur in Moskou, Allardt. BEIROET Israëlische commandotroepen hebben vennacht een grote aanval ondernomen op Palestijnse bases, 30 km ver op Libanees gebied, zo is in Bei- roetwan welingelichte zijde vernomen. De Israëliërs zijn met helikopters naar de kuststreek bij Sarafand gebracht, waar de Palestijnse guerrillabeweging naar verluidt over een kleine haven be schikt vanwaar een verbinding wordt onderhouden met Gaza. Er wordt melding gemaakt van hevi ge gevechten. Vijf helikopters gaven de Israëlische commando's luchtdekking en namen actief deel aan de aanvallen op de Palestijnse bases. Volgens de eer ste berichten zijn circa tien gewonden overgebracht naar de stad Saida (Si- WINTERSWIJK Aan de Duitse kant van de grenspost bij Winterswijk is woensdagavond een vrachtwagen met aanhanger van de firma Kamphuis uit Bameveld, die geladen was met on geveer 25.000 diepvrieshaantjes, gesto len. De lading was bestemd voor München. De diefstal werd gepleegd terwijl de chauffeurs in een Duits grensrestaurant zaten te eten na de grensformaliteiten te hebben vervuld. Toen zij weer buitenkwamen, was de combinatie, geladen met 24 ton of bijna 25.000 haantjes, verdwenen. Tot dusver bleven alle nasporingen vergeefs. ARNHEM De Westduitse fabriek van jachtpatronen Dynamit Nobel in Durlach (bij Karlsruhe) heeft de Ne derlandse jagers gewaarschuwd voor patronen van het merk Jagdkönig die in 1969 door deze fabriek zijn ge maakt. De importeur, wapenhandel Arn hem NV, heeft de vijftienduizend le den van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging schriftelijk laten weten, dat de patronen die in 1969 UTRECHT De pseudo-vogelpeste- pidemie in Nederland is deze week tot staan gekomen: voor het eerst sinds eind december is er geen sprake meer van een uitbreiding van het aantal ziektegevallen. Het blijft echter van het pluimvee houders belang dat de pluimeehouders op hun bedrijven de nodige hygiënische maatregelen treffen. De beëindiging van de schadeloosstel ling voor wegens pseudo-vogelplest vernietigde pluimveestapels wordt ver schoven van 15 januari naar 29 januari om 18.00 uur. De reden is dat, na het van kracht worden van het nieuwe entschema op 29 december, het beoogde effect van de enting van de pluimveestapels nog niet is bereikt. Minister Lardinois is niet bereid de overnemingsprijs van voor koelhuisop slag bestemde eieren te verhogen. Wel wil hij te zijner tijd overwegen of het maximum-aantal van exporteurs over te nemen eieren (zoals bekend in eerste instantie op dertig miljoen stuks gesteld) zou kunnen worden vergroot. Als laatste daad in zijn functie van algemeen-voorzitter van de Novib, heeft prins Bernhard gisteren de bronzen Novib-penning uitgereikt aan de in mei 1970 afgetreden voor zitter drs. H. H. Korthals. Prins Bernhard ontving van de nieuwe voor zitter, mr. J. M. L. T. Cals eveneens een bronzen Novib-penning. LOUISVILLE (Kentucky) Bij een brand is een bejaardengebouw te Bu- chel, in de buurt van Louisville, zijn vanmorgen vroeg 17 personen omgeko men en is een groot aantal gewond. In het gebouw woonden 94 mensen. Doordat onder meer ook het trappen huis in lichterlaaie stond, werd het red dingswerk zeer bemoeilijkt. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. DEN HAAG Het voorstel van mi nister Beemink (Binnenlandse Zaken) om het effect van voorkeurstemmen bij Kamer- en Statenverkiezingen te ver groten, is gisteren in de Tweede Kamer toch nog op vrij grote tegenstand ge stuit. Er was echter een duidelijke meerderheid voor. Het debat spitste zich toe op de vraag of de kiezers met het uitbrengen van een voorkeurstem de door de politieke partijen samengestelde kandidatenlij sten niet al te veel in de war schoppen. Volgens het wetsontwerp heeft een kandidaat genoeg aan een kwart van de zogenaamde lijstkiesdeler om gekozen te worden (nu: vijftig procent). Tegelijkertijd wordt echter voorge steld om af te stappen van het systeem van stemoverdracht. Dat betekent dat het aantal stemmen dat de lijsttrekker teveel krijgt meestal stemt men op nummer 1 van een lijst niet meer automatisch ten goede komt aan de nummers 2, 3, 4 enz. Tegen dit laatste had de socialist mr. Van den Berg, die sprak namens een kleine minderheid in de fractie, onover- komenlijke bezwaren. „De kiezer zal geen invloed meer hebben op de verde re lijst, als hij op de lijsttrekker stemt. „Ik vind dat een grove aantasting van zijn mogelijkheden", meende hij. De KVP'er Kolfschoten had begrip voor het voorstel om de stemoverdracht te handhaven. De kans bestaat nu dat de KVP vol gende week eventueel (voor een deel) tegen het wetsontwerp stemt. Minister Beernink kan in ieder geval rekenen op de steun van VVD, ARP, CHU, D'66, de meerderheid van de PvdA en de PSP. zijn gemaakt bij de wapenhandelaren gratis kunnen worden ingewisseld te gen in 1970 vervaardigde patronen. Het is mogelijk dat de patronen 1969 explosiegevaarlijk zijn. Daarom heeft dè fabriek besloten ze alle terug te nemen. De laatste weken zijn vier ongeluk ken gebeurd met deze patronen. Bij het afschieten explodeerden de patro nen in het geweer waardoor de jagers (licht) werden gewond en de wapens uit elkaar werden geslagen. De Arnhemse wapenhandel impor teert jaarlijks zevenhonderdduizend patronen van het mérk Jagdkönig. Het grootste deel daarvan is inmid dels verschoten. Bij de ongeveer 160 detaillisten in ons land zijn nu al in totaal enkele duizenden patronen in geleverd. Dynamit Nobel onderzoekt waar de fout kan liggen. De heer M. M. W. Janssen, adjunct-directeur van wa penhandel Arnhem heeft ook enkele geëxplodeerde jachtgeweren naar de Duitse fabriek opgestuurd. Volgens de heer H. K. Michaëlis, di recteur van de Koninklijke Neder landse Jagers vereniging is iets derge lijks nog niet eerder voorgekomen. DEN HAAG De staatscommissie medische beroepsuitoefening wil de medische studenten in zes jaar te l^ten leren wat nu in de klassieke studie- opzet in zeven jaar geleerd wordt. De zesjarige studie moet afgesloten worden met een artsenexamen en is gericht op het verkrijgen van de algemene medi sche kennis, noodzakelijk als onder grond voor de eventueel latere specifie ke opleiding tot huisarts, specialist of sociaalgeneeskundige. Na de zesjarige studie kan dan geko zen worden tussen een zelfstandige ves tiging als arts of de bedoelde specifieke vakopleiding. De commissie raadt de zelfstandige vestiging evenwel sterk af zonder de specifieke aanvullende oplei ding tot huisarts; zonder die opleiding komt de arts niet in aanmerking om de overeenkomst, die het ziekenfonds met de huisarts pleegt te sluiten aan te gaan. Voor hen, die na hun artsenexa men geen verdere opleiding zullen vol gen moeten, aldus de commissie, wel sommige betrekkingen an dienst- of teamverband openstaan. De arts in opleiding tot huisarts zou evenals de arts in opleiding tot specia list moeten worden gehonoreerd. Niet alleen de titel van arts zal wettelijk beschermd moeten zijn maar ook die van de huisarts en van de specialist, en wel in die zin, dat het voeren van de titel verboden is voor degenen die de tot die titel leidende opleiding niet ge had heeft, don), op 10 km afstand gelegen. Het is de eerste maal sinds de aanval op het vliegveld van Beiroet in december 1968, dat de Israëliërs zo ver op Libanees gebied zijn doorgedrongen. Een Israëlische militaire woordvoer der heeft het bericht over de comman do-actie bevestigd. Volgens hem waren de commando's 40 km ver op Libanees gebied doorgedongen, en hadden ze verscheidene bases aangevallen. Tien Palestijnen waren gedood en enkele andere gewond. Onder de Israëliërs waren zes lichtgewonden gevallen. Twee huizen waren verwoest. De woordvoerder sprak van een ver- geldingsaanval voor de terroristische activiteit tegen Israël vanaf Libanees gebied. Van Libanese en Palestijnse kant is niet meegedeeld over het verloop van de strijd. Het vliegveld van Beiroet is een hal fuur gesloten geweest. President Solei- man Frangie werd constant van de ont wikkeling op de hoogte gehouden door zijn minister van Defensie. De Libanese legerleiding vergaderde langdurig. In Beiroet sluit men de mogelijkheid niet uit dat Libanon om een spoedzitting van de Veiligheidsraad zal vragen. HILVERSUM De bekende radio presentator Roel Balten is gisteravond op 47-jarige leeftijd in het Diaconnes- senziekenhuis te Hilversum vrij plotse ling overleden. Roel Balten, die op 1 maart 1953 als medewerker op de afdeling gevarieerde programma's bij de AVRO in dienst trad, verwierf in de loop der jaren veel populariteit als presentator van ver- zoekprogramma's voor militairen („Op de plaat rust" en „Parade"), van het programma „Zet 'm op" (waarin hij op woensdagmiddag via het derde net nieuwe plaatjes lanceerde) en van het zondagmorgenprogramma „Juist op zondag", eveneens op Hilversum 3. ASWAN De president van Egypte Anwar Sadat en de president .van de Sovjet-Unie Nikolai Podgomy zijn gis teravond in de stad Aswan aangeko men, aan de rivier de Nijl, voor de plechtigheid van het in werking stellen van de Aswandam. Zij arriveerden per vliegtuig uit Cai ro na daar politieke besprekingen te hebben gevoerd. De plechtigheden zul len heden plaats hebbén. De Russische leiders hebben donder dagavond hun Egyptische collega's een felicitatieboodschap gestuurd in ver band met de ingebruikstelling van de Aswandam. Zij betitelden de dam als „een groot symbool van de vriendschap tussen de twee landen en sprekend ge tuigenis van de vruchtbare en doeltref fende samenwerking tussen de socialis tische en de ontwikkelingslanden". Een groot aantal Russische specialis ten die aan de bouw van de dam heb ben meegewerkt, is in de Sovjet-Unie onderscheiden. Zij ontvingen de orde van Lenin, de titel van „held van de socialistische arbeid" en andere onder scheidingen. WASHINGTON Grote delen van de Verenigde Staten zijn door sneeuw stormen en ijzel getroffen, die vele on gelukken veroorzaakten en talrijke mensen van de buitenwereld afsneden. Na een sneeuwstorm in Calif om ië waren de hogergelegen gebieden van deze zuidoostelijke Amerikaanse staat met een sneeuwlaag van een drie me ter bedekt. De sneeuwval wordt de he vigste sinds 1951 genoemd. (Van onze weerkundige mede werker) De winter wordt in de wielen ge reden door een zwakke storing uit Frankrijk, die door verzwakking van een Noordzee-hogedrukgebied uitwijkmogelijkheden heeft gekre gen. Daardoor is er nu bewolking, valt er plaatselijk soms wat lichte regen en wordt de middagtempera- tuur in Gelderland +3 tot +5 gra den. In de komende nacht wordt geen vorst van betekenis verwacht. In de loop van het weekeinde volgen er ipeer opklaringen van het zuiden uit, maar de kans op mist zal vooral in de nacht en ochtend vrij groot zijn. Ochtendtemperatuur (8 uur) in Gelderland 0 tot +1, Parijs 4-4, Londen +7, Berlijn 2, Moskou —5; Warschau 10 graden. Weersverwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met plaatselijk regen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen 2 gra den, maximumtemperaturen omstreeks 6 graden. Zon op 08.41, onder 16.59 uur; maan op 22.39, onder 10.27 uur.

De Vallei | 1971 | | pagina 1