Principieel en sociaal bezwaar moet prevaleren Dr. v. Dam: recht en plicht CHEVROLET PETIT RESTAURANT! VERLOVINGSRINGEN Horlogerie v. Manen Veertien kleuterklasjesverdienen naam niet Oudpapier-actie Zondagsdiensten VALLEI? Belt u dan avert a.u.fe. 10550 UITSLAGEN 13e RONDE Sporthal begin februari open Wijkgemeen- schappen geven advies over straatnamen Rode Kruis blij met lectuur Soefi Daling Actie Meevaller Cursussen Volleerd Tekort Benoeming Intrede Bezwaar Nieuwbouw Discussie Meer werk Samenwerking Statistiek Gespreks- avonden Rhenen krijgt aquarium- vereniging VAN WOUT BLAUWKOUS. y VRIJDAG 15 JANUARI 1971 TECHNICAL ..door service sterk" STAGNATIE TELEURSTELLING Protest tegen 4-ploegenstelsel Van 17.30- 11070 19.30 uur 1 11,13 V.A.B. KIRPESTEIN TRAINERS SATÉ VAN EEN TRAKTATIE! VOOR PARLEMENT Tussen de zending plaatselijk lief en leed waarop het Noord-Veluwse con cern ons zes dagen per week tegen betaling van ene gulden en drie dub beltjes trakteert heb ik in een week tijds drie categorieën aangetroffen die boven het pakket aan gemeen schapsvoorzieningen, waarop men reeds door het naakte feit van de ge boorte aanspraak maakt, nog iets ex tra sociaals nodig schijnen te hebben. De gemeenteraad langer dan een jaar in positieve dan wel negatieve richting opgejut door in vesloten co mité wroetende of op openbare zittin gen brallende personen kreeg de rekening voor het nóg enigszins te vroeg ter wereld gekomen kind ge presenteerd. De erkenning van Suus-met-de-Ku door het college van edelachtbaren kwam de gemeenschap op vijfentwintig duizend te staan Voorwaar geen kattepies, Suus is een dure dame, maar daar staat dan te genover dat zij een vrij talrijk on georganiseerd volkje nu in een min of meer georganiseerd verband om zich heen heeft verzameld. En nu even afgezien van alles wat met het lot van Suus zonder dak boven d'r hoofd zo begaan leek te zijn, het mag je toch ook wel wat waard zijn om al die vrije vogels op een kluitje te hebben. Neem alleen al 'es het voordeel dat het gezag eraan heeft. Als alles maar los rond kan dartelen mogen de eisen voor de politiediploma's nog zo zwaar zijn, geen korps is er voldoende be mand om ze in de peiling te houden. Nu alles opgehokt zit in de Engelse stad (voor de medeburgers die met de lokale historie niet zo vertrouwd om gaan als ondergetekende: de Oranje straat) worden de van oorsprong on georganiseerden in het normale dien strooster van het gezag meegenomen. Het is nu nog slechts een kwestie van een Dafje op ongeregelde tijden even laten aansteken en het complete be drijf van de hippiecultuur in de En gelse stad iedere overeenkomst be - rust op louter toeval is met één blik onder de pet vandaan te over zien. Nee, ondanks alle bedenkingen want die zijn er vanzelfsprekend, ook bij de voorstemmers er is toch reden om met een vroed vadertje dat pas in het gemeentebedrijf is komen kijken een gepast „hoera voor de Oranje (vrij)straat" te fluisteren. Wie zich op beginselvaste ondergrond zorgen maakt over de hulp die men de jeugd verschaft om op onbezonnen wijze op het verantwoordelijke leven in te schieten, zal dat evenzeer doen over de steun die men de bejaarden verleent om het restant aan levensja ren op te gebruiken. „Zie ze daar maar bezig in het dien stencentrum; niks anders dan kaarten en biljarten" zullen de bezwaarden zeggen en ze hebben op het eerste gezicht het gelijk aan hun kant, want de publiciteit laat de illustratie van klaverjassende en carambolerende heren aan gene zijde van de vijfen zestig levensjaren eruit springen. In derdaad, er is geen zendingskrans die in geschreven, laat staan in gekiekte toestand de kolommen haalt. Om nog maar niet te spreken van de medite rende enkeling. Het is om bewogen van te worden. Maar wie met alle geweld die bewo genheid kwijt wil, kan ik de derde categorie die ik reeds in het begin van deze wat sociaal uitgevallen kou serie heb aangekondigd, aanbevelen. De woonwagenbewoners. Of om het op z'n vooroorlogs een goeie tijd toen we tenminste niet zoveel gevol gen van uitspattingen hadden weg te wissen te zeggende schooiers. Dat waren ze toch? Uitvaagsel van de maatschappij, dat schooide om een stukje afgedankte boven- en onder goed en dat de kinderen liet schooien om een cent met een marmot achter het zoveelste handse jekkertje. Nou dreigen we pas goed voor ze te worden. Onder voorwaarde dat ze, net als de. andere groepen waar we de beschermende hand omheen gesla gen hebben, op wat grotere hopen gaan zitten. Maar slaat dat paard niet velen van ons even hard? Ga het maar 'es vra gen in onze woonparken. Wout Blauwkous Geldgebrek vertraagt nodige scholenbouw VEENENDAAL Geld heeft de gemeente niet. Daarom kunnen er weinig scholen worden gebouwd. De kleuterscholen komen er het slechts af omdat er geen plicht bestaat voor het volgen van lessen „algemene vorming van het kind in schoolverband". De Veenendaalse kleuters kunnen over het algemeen wel onderwijs volgen, maar de behuizing is ver beneden de maat. In het NVV-gebouw zijn kleuterklas sen ondergebracht, in de Poortkerk, in Trefpunt, in het verenigingsgebouw van de Julianakerk en twee klassen in het wijkcentrum van het PW A-park. Het gaat hierbij om aanzienlijke aan tallen kleuters, want een klas telt ge middeld zo'n tweeëndertig leerlingen. Veenendaal heeft momenteel veertien kleuterscholen die niet alle blijkens het ADVERTENTIE KOM kijken - luisteren - spelen bij Denkt U over de aanschaf van een orgel of piaho? Doe zoals velen deden J en loop eens bij ons binnen. J Een instrument bij TECHNICAL kopen betekent vele voordelen zoals: - een grote keuze instrumenten van wereldnaam - een perfecte landelijke service j verzorgd door eigen technici 4 gemakkelijke inruilmogelijk- heden - financieringen kunt U door ons geheel laten verzorgen franco levering door geheel Nederland. J VEENENDAAL: Pr.Bernhardlaan 2-4. tel. 08385 11322 EINDHOVEN: Hoogstraat 49. tel. 040-66879 ELST De wandelsportvereniging „De Rijnkanters" organiseert op zater dagmorgen 16 januari weer een papier actie door geheel Eist. Verzocht wordt oude kranten enz. gebundeld of in dozen aan de weg te zetten. De opbrengst is voor versterking van de kas van de wandelaars. VEENENDAAL De dienst voor de artsen G. Annot, S. T. Heij, J. H. Kets, H. E. G. Püon, W. Remme en S. van Voorthuizen wordt waargenomen op zaterdag 16 januari: G. Annot, Kerkewijk 56, telefoon 10198; zondag 17 januari: S. T. Heij, Hoofd straat 26, telefoon 10056. De dienst voor de artsen N. Rijlaars dam, J, Schilperoort en G. J. Verschoor wordt waargenomen door: J. Schil peroort, Kerkewijk 40, telefoon 12134. Apotheek: Apotheek Zwaaiplein, Ver laat 14, telefoon 19101. Wijkverpleging: zr. M. Post, De Grote Pekken 392, tel. 12573. RHENEN Artsen: zat. dr. Rienstra, Herenstraat 63, tel. 2577; zond. dr. Almekinders, He renstraat 59, tel. 2432. EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP Arts: J. H. Rademakers, Hoofdweg 50, Ederveen, tel. 08387-1201. WOUDENBERG en SCHERPENZEEL Arts: W. C. van Vulpen, Dorpsstraat 192, Scherpenzeel, tel. 03497-1220. Wijkverpleging, Scherpenzeel en Rens- woude. zr. Wierenga, Burg. Hoytema van Konijnenburglaan 13. Scherpen zeel, tel. 03497-1408. AMERONGEN, ELST en LEERSUM Arts: dr. Kars, Burg. jhr. H. v. d. Bosch straat 39, Amerongen, tel. 03434-1273. Wijkverpleging: Amerongen, zr. B. A. Reuijl, Kon. Wilhelminaweg 67, Ame rongen, tel. 03434-1759, tot maandag 8 uur Leersum, zr. A. v. Rijsbergen, Kon. Julianalaan 50, Leersum, telefoon 03434-1423, tot zaterdag 12 uur, daarna zie Amerongen. VEENENDAAL en RHENEN Tandartsendienst: voor spoedgevallen bellen 08385-19049. OPHEUSDEN Arts: de praktijken van de artsen Jon ker, Van Silfhout en Tromp worden waargepprnen door dr. Ruddingh te Op- heusderi, tel. 08887-213. RESTEREN Arts: de praktijken van de artsen Eike lenboom, Guépin en Keur worden waargenomen door dr. v. d. Veen te Lienden, tel. 03443-220. voorgaande de naam school mogen dra gen. Volgens het structuurrapport, dat een plan op lange termijn is, moet Vee nendaal als het 45.000 inwoners telt, be schikken over twintig tot vijfentwintig drie^klassige kleuterscholen. Het structuurplan kijkt vijftien jaar vooruit. Volgens de nota van aanbie ding der begrotingen voor 1971 staat er heel wat op stapel. Veertien kleuter scholen staan op de lijst van uit te voe ren werken. Maar bij nader inzien blijkt de uitvoering van plannen be hoorlijk te stagneren. Voor vier scholen is een urgentiever klaring afgegeven, voor één school is de beslissing van GS verdaagd en voor vier tweeklassige scholen is de gemeen te nog niet verder gekomen dan het projecteren van de plaats in het be stemmingsplan. Een apart geval is de neutrale Gelderse school aan de Prins Bernhardlaan. Het college van B. en W. bestudeert de zaak en zal wel eens een voorstel produceren. Het is duidelijk dat met de huidige achterstand en met de huidige snelheid van bouwen het erg moeilijk wordt binnen vijftien jaar die vijfentwineig drieklassige kleuterscholen gereed te hebben. De situatie in het lager onderwijs is niet veel beter. Burgemeester Bode sprak laatst bij de opening van de Bea- trixschool nog zijn teleurstelling uit over het verbod op de burgerzinlenin gen. Door dit verbod werd Veenendaal de kans ontnomen op korte termijn drie lagere scholen in Dragonder Zuid te financieren. Voor de zeer oude Juliana van Stol- bergschool werden enige tijd' geleden nieuwe perspectieven geopend door transacties van de gemeente met de KVSW. Deze perspectieven gaan echter niet verder dan de plaatsbepaling. In het Jan Roeckplantsoen komt bin nen een paar weken een christelijke la gere school gereed. Daartegenover staat weer dat Gedeputeerde Staten gewei gerd hebben goedkeuring te verlenen aan het krediet voor de bouw van een christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Geerseweg. De ze goedkeuring werd onthouden wegens het ontbreken van vaste financierings middelen. Ook dit jaar is er weinig uitzicht op een verbetering van de financiële posi tie van de Nederlandse gemeenten. Het ziet er naar uit dat de plannen die ge maakt zijn, veel beloven, maar dat de uitvoering ervan op zich moet laten wachten. VEENENDAAL-EDERVEEN De directie van Camira N.V. in Veenen daal, die overweegt in haar bedrijf het vier-ploegenstelsel in te voeren zeer tegen de zin van o.a. het C.N.V. heeft een brief ontvangen van de Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging, waarin nogal wat principiële bezwaren tegen het systeem worden aangedragen. De vereniging haakt in op een pu- blikatie in deze krant, waarin o.m. de standpunten van de Camira- directie en C.N.V.-districtsbestuur- der Havinga tegenover elkaar wer den geplaatst, en merkt op, dat principiële en sociale bezwaren moe ten prevaleren boven de economi sche voordelen, die aldus de ver eniging voor Camira blijkbaar doorslaggevend zijn „Zakelijke betrokkenheid mag bij de standpuntbepaling geen overwe gende rol spelen, omdat ten alle tij de geluisterd moet worden naar het geen God in Zijn Woord, als Zijn geopenbaarde wil, van de mens eist. Aangezien wij met bezordheid de zondagsviering gadeslaan achten wij ook in dit geval het onze schuldige plicht onze principiële bezwaren on der uw welwillende aandacht te brengen", aldus de brief. De vereniging wijst voorts op de religieuze functie van de zondag en sociale bezwaren die aan werken op zondag kleven. Desondanks weet men zo langzamerhand met de zon dag geen raad meer, en wordt deze tot gewone werkdag gedegradeerd. Hoe nu verder? vraagt men zich af. Zonder een zondag waarop met sa menkomsten in het midden der ge meente en het neerleggen van de ar beid, een wekelijks weerkerende, bevrijdende zegen wordt bereikt, gaan de weken voorbij in een grau we glansloze sleur. Het schijnt dat het brengen van een offer ter wille var;, het beginsel in onze vermaferiaiiseerde tijd steeds meer tot de zeldzaamheden gaat behoren, constateert de vereni- ging, die ook nog oproept tot bezin ning op al deze zaken. voor Veenendaal Tot 17.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL De uitslagen van de onderlinge competitie van de Vee nendaalse schaakvereniging in de 13e ronde luiden: G. v. Veen - L. Vrijken afgebr.; F. Luchsinger - J. N. Elenbaas 1-0; J. W. Boelens - C. Baars 1-0; L. H. Monnee - A. Jonker afgebr.; E. Zinkhaan - J. d. Goojer 1-0; D. v.d. Bovenkamp - G. H. Blankestijn 1-0; C. A. d. Goojer - W. Bom 0-1; G. d. Koning - C. Beyer 0-1; G. R. Kets - M. d. Kleuvef afgebr.; M. P. v. Wettum - A. Blankespoor 1-0. Afgebroken partijen uitgespeeld: J. Hage - H. Heikamp 0-1; L. Vrijken - H. Heikamp 0-1. ADVERTENTIE Twee nieuwe sportclubs in Ederveen EDERVEEN De nieuwe sporthal in Ederveen wordt vermoedelijk in de week van 1 februari geopend.Zoalsde bedoeling was, heeft het sportwezen in het dorp een flink duwtje in de rug gekregen door de realisering van dit project. Twee nieuwe verenigingen zijn inmiddels opgericht. Ze popelen om de sporthal in gebruik te nemen. Omdat de bouw van de sporthal enigszins vertraagd is, is het ook enige tijd stil geweest onder de sportliefheb bers in Ederveen. Toch zijn -er twee gloednieuwe verenigingen in het leven geroepen. De een is de Chr. Gymnas tiekvereniging met al 160 leden, de an der is de Ederveense Volleybal en Bad- VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal hebben de besturen van de zes plaatselijke wijk- gemeenschappen gevraagd om hun me ning over de plaats van de straatnaam borden in de nieuwe woonwyk „Dra gonder-Zuid". Aan de visie van die wijkgemeen- schappen hechten b. en w. veel waarde. Vooral in flatwijken is het gemakke lijk „bewegwijzeren" straattype niet meer aanwezig en de straatnaamgeving en huisnummering geen eenvoudige zaak geworden. De bewoners van hoog bouw-wij ken moeten dan ook worden geacht hiermee de nodige praktijker varingen te hebben opgedaan. Vandaar het verzoek aan de wijkge- meenschappen. mintonvereniging (EVOBA '70) met 80 leden. Beide verenigingen hebben nog met veel moeilijkheden te kampen. Vooral het aantrekken van gediplomeerde trai ners levert problemen op, vooral bij de volleyballers. Deze week hopen de be sturen echter besprekingen met een aantal trainers te kunnen afronden. Wie zich alsnog als lid van een der verenigingen wil aanmelden, kan te recht bij A. G. Smeek, Hootsenstraat 5 te Ederveen. ADVERTENTIE Wij hebben plaats voor een NET MEISJE. VEENENDAAL In het afgelopen jaar heeft het Rode Kruis in Veenendaal via de negen zgn. lectuurhuisjes 5.000 kilo tijdschriften ontvangen en meer dan 3.000 boeken. Het bestuur laat weten dat zieken er een dankbaar gebruik van maken. Chr. Lyceum heeft nu z'n oudercommissie n grnJUzzÈ&mllBifliF gjgflfk De universele eredienst van het Soefi-centrum Veenendaal van a.s. zondag om half vijf in het gebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Ker kewijk zal gewijd zijn aan het on derwerp „de boodschap". Spreker is de heer C. W. van Gils. Zang de heer en mevrouw Visser, op het or gel begeleid door mevr. A. van Zan- ten-van Manen. Na afloop van de dienst is er gele genheid tot discussie waarbij een broodje met koffie zal worden aan geboden. Daarna kunnen belangstel lenden nog getuige zijn van een Chinees handpoppenspel door mevr. P. van Vuuren, terwijl over de be doeling ervan nog zal worden nage praat. De rk-parochie te Veenendaal tel de aan het eind van het vorige jaar 2342 parochianen tegenover 2669 in 1969 en 2349 in 1968. Hierbij moet worden aangetekend, dat de daling veroorzaakt -is door het feit dat se dert 1 januari 1970 Scherpenzeel, Renswoude en O verberg niet meer tot de Veenendaalse parochie beho ren. Er behoren 760 gezinnen tot de parochie. In 1970 werden 68 kinde ren gedoopt en 16 huwelijken inge zegend. gereformeerde kerk te Veenendaal te wachten staat. Volgens de prog noses zullen er in de komende jaren 1400 gemeenteleden bijkomen en een nieuw gebouw in Dragonder ligt wel voor de hand. Niet alleen de gereformeerde kerk staat voor dit probleem maar ook de hervormde gemeente Sola Fide en de rk-parochie te Veenendaal. Met Sola Fide is hierover in de persoon lijke sfeer al contact geweest en de kerkeraad heeft een commissie be noemd bestaande uit de heren H. Anbeek, C. P. Beukenkamp, J. C. van den Bosch en H. de Gooijer die een vastomlijnde opdracht heeft meegekregen; De commissie moet namelijk na gaan of er financiële en oecumeni sche mogelijkheden zijn, die naar de eisen van de tijd kunnen resulteren in de bouw van een gezamenlijk kerkelijk onderkomen in Dragonder. Naar aanleiding hiervan wil de ker keraad trachten te komen tot een verantwoorde definitieve beslissing. Nadat deze commissie was inge steld bleek, dat ook van rk-zijde be langstelling bestaat voor een geza menlijk projekt. Van gereformeerde zijde is hierop nog niet gereageerd, hoewel uit een artikel van ds. Th. Ferwerda in Centraal Weekblad mag worden afgeleid dat naar zijn mening ook hieraan maar niet zo zal worden voorbijgelopen, zij het dan dat er nog wel veel over gepraat en gedacht zal moeten worden, niet al leen door de kerkeraad maar door de hele gemeente. gekregen en ds. H. Jongerden is consulent geworden van de reeds langer vacerende middenwijk. Zondag 3 januari jl. is in de her vormde gemeente te Veenendaal het ene offer ingevoerd. Voor de kerk voogdij en diakonie geen reden tot teleurstelling want vergeleken bij de eerste zondag in januari van het vo rige jaar, toen nog drie collecten werden gehouden, heeft de enige rondgang de helft ofwel 50 procent meer opgeleverd. In totaal kwam bijna 3500 gulden binnen, de extra deurcollecte die voor bijzondere doeleinden blijft gehandhaafd, niet meegerekend. Voor hervormde ambtsdragers in de ring Doorn zullen cursussen wor den gegeven over het ambt. De cur sus te Veenendaal zal onder leiding .staan van ds. L. van der Peut te Renswoude en drs. A. Terlouw, in- dustriëpredikant te Veenendaal. Leervicaris kandidaat W. J. Glas houwer heeft op 31 december jl. zijn werk bij de hervormde gemeente te Amerongen beëindigd. Van de opbrengst van de acties, ontketend door de hervormde vrou wenvereniging „Wees een Zegen" te Overberg konden verschillende stof felijke zaken voor de kerk worden aangeschaft. Jammer voor de pen ningmeester van de commissie van beheer dat daar nog voldoende zor gen tegenover staan, een verwacht tekort tot 1 mei 1971. Tot ouderling-kerkvoogd van de ervormde gemeente te Leersum is bij enkele kandidaatstelling be noemd de heer G. H. Wormgoor. De actie: ploegen voor Ghana en leraren voor Zambia, waarvoor de gereformeerde kerk en de hervorm de gemeente „Sola Fide" zich in het vorige winterseizoen gezamenlijk in spanden heeft 27.500 gulden opge bracht. De kosten beliepen een be drag van 3100 gulden. Volgens af spraak hebben de diakonieën van de beide kerkgenootschappen elk cle helft voor hun rekening genomen van het bedrag, dat een kostenper- centage van 7 procent te boven is gegaan. Dat kwam neer op rond 1000 gulden. Resumerend kan dus gesteld worden dat van elke geofferde gul den 93 cent rechtstreeks aan de ge stelde doelen is besteed. Tijdens een gemeentevergadering is de uitbreiding besproken die de Uitgaande van de hervormde jeugdraad te Veenendaal wordt morgenavond weer een discussie avond voor jongeren gehouden. In de Hoeksteen zal de heer B. de Groot onder het motto „Geloven en leven" een inleiding over de praktische consequenties van het christen-zijn houden. Na het vertrek van ds. S. P. van Assenbergh hebben de nog resteren de drie predikanten elk twee wijken voor hun rekening gekregen. Ds. A. Vroegindeweij was reeds consulent van de oostwijik in de vacature ds. T. Langerak, ds. A. Wisgenhof heeft als consulent de noordwijk van de vertrokken ds. Van Assenbergh erbij De afdeling Rhenen van de gere formeerde bond heeft bij de kerke raad een bezwaarschrift ingediend tegen de benoeming van een dame tot lid van de kerkeraad. Uit een enquête die onder de le den van de gereformeerde kerk te Rhenen over samenwerking met de hervormde gemeente is gehouden is gebleken dat van de 310 onder vraagden (61 pet. van de gemeente leden) er 262 in principe voor sa menwerking met de hervormden zijn. 19 waren tegen en 29 gaven geen mening prijs. De vragen gingen over gezamenlijke diensten, een ge meenschappelijk mededelingenblad (192 voor, 68 tegen), „predikanten- ruil" (188 voor, 65 tegen) enz. De enquêtecommissif heeft bere kend dat ruim 6 pet. van de Rhe- nense gereformeerden tegen samen werking met de hervormden moet zijn, uiteraard gebaseerd op de uit slag. 543 van de 735 leden van de her vormde gemeente te Rhenen die hun vrijwillige bijdrage over 1970 voor de instandhouding van de kerk heb ben geleverd, hebben minder dan 100 gulden bijgedragen. Het totaal aantal bijdragenden liep ten opzich te van 1969 terug met 378, deels een gevolg van het feit dat het wegens gebrek aan medewerkers niet moge lijk was om de gebruikelijke actie met het persoonlijk overhandigen en ophalen van intekenbiljetten te hou den. Op 1 juli van het vorige jaar waren 6497 leden van de hervormde gemeente geregistreerd. Kandidaat C. J. Klop te Ederveen doet a.s. zondag zijn intrede bij de hervormde gemeente te Lage Vuur- sche ha bevestiging door ds. A. Noordegraaf te Ede. In het kader van het gezamenlijk winterwerk van Sola Fide, de geref. kerk en de rk parochie te Veenen daal worden zondagmorgen a.s. in de drie kerkgebouwen (voor de gerefor meerden in de Petrakerk!) thema diensten gehouden. Deze staan in het teken van de positie van de kerk in een verande rende samenleving. Wat is de func tie van de kerkdienst en de preek; belemmeren maatschappelijke in vloeden het goed functioneren van de gemeente of zijn er ook interne factoren, die de geestelijke groei te genhouden, zoals b.v. een niet op de ze tijd afgestemde structuur. De voorbereidingscommissie is van oordeel, dat stellig ook in andere kerken deze vragen leven. Daarom zou zij zeer verheugd zijn, als ook leden van deze kerken de thema diensten bezochten. Tijdens de dien sten kan men een aanmeldingsfor mulier invullen voor de gespreks- kringen op dinsdagavond a.s. Men ontvangt dan maandagavond een stencil met de voornaamste punten uit de preek met een opgave, waar men verwacht wordt. Bij verhinde ring op dinsdag kan men ook op donderdag terecht. De diensten zijn: 10.00 uur: Herv. Gem. „Sola Fide", ds. J. Plasman, Industriepredikant te Dieren. 9.30 uur: Geref. Petrakerk ds. A. Terlouw, Industriepredikant te Vee nendaal. 11.00 uur: Rooms Katholieke Sal- vator Kerk, ds. J, Plasman van Die ren, Liturgie: kapelaan Th. Escher. VEENENDAAL Enkele maanden geleden werd tijdens de Nationale ou deravond van het Christelijk Lyceum te Veenendaal besloten een oudercom missie in te stellen. Gisteravond kwa men de ouders van de ongeveer 900 leerlingen opnieuw bijeen in „De Kuip", de aula van deze school. Een oudercommissie kwam er eveneens, al werd er enige tijd stevig gediscussieerd over het functioneren van deze instel ling en de wijze waarop men uiteinde lijk de commissie zou gaan kiezen. De opkomst van de „kiezers" was duidelijk minder groot dan de belang stelling voor de Nationale ouderavond maar niettemin bleken de ouders grote belangstelling te hebben voor het wel en wee van de school. Nadat rector J. I. Carsouw de bijeen komst had geopend, werd de vergade ring verder geleid door een der leden van de voorbereidingscommissie, dr. M. J. D. van Dafh. Deze onderstreepte nog eens wat men zich voorstelde van een dergelijke commissie: te komen tot een goed functionerende vertegenwoordi ging van de ouders, die tot nu toe hun stem in de school niet konden laten ho ren. Hij bleek er een voorstander van om niet alleen een deel van de opvoe ding van de kinderen te delegeren aan de school maar wenste daarbij ook een zekere vorm van toezicht als een recht en een plicht van de ouders. Over de wijze waarop de commissie tot stand moest komen ontstond een vrij heftig debat. Het voorstel om de commissie uit negen leden te laten be staan ging er vlot door, evenals het ad vies om een evenredige vertegenwoor diging te verkrijgen van ouders van kinderen die van buiten Veenendaal komen. Een aantal ouders gaf de voor keur aan een andere vorm voor de in spraak van de ouders: een oudervereni ging. Dr. Van Dam constateerde echter dat de voorstanders van een oudervereni ging duidelijk in de minderheid waren en de voorkeur uitging naar een ouder commissie. Pas nadat er gesproken was .over de verantwoordingsplicht van de te benoemen commissie en het al of niet opstellen van een reglement kon men de kandidatenlijst samenstellen. Er werden tenslotte gekozen: Mevr. Ebs- kamp, mevr. Kop en de heren Liefe rink, Lagerwey, Van den Bosch, Van Dam, Lely, Ruarus en Will. Deze commissie zal evenals de voor bereidingscommissie een voorlopig ka rakter hebben en zich in eerste instan tie bezig houden met de spelregels en bevoegdheden waarmee men kan gaan werken. Omstreeks oktober zal men de ouders opnieuw uitnodigen om te spre ken over het contact tussen de ouders, de school, de leraren en de scholieren. ADVERTENTIE Op graveren kan gewacht worden. Hoogstraat 28, Veenendaal Rector CARSOUW 't kan eigenlijk niet zonder schoolparlement Rector Carsouw toonde zich verheugd over de totstandkoming van de ouder commissie. Hij was van mening dat een commissie soepeler kan functioneren dan een vereniging en heeft veel ver wachting van het contact met de ou ders. Ook het schoolparlement gaat steeds beter draaien. Verschillende punten die in het parlement van het Chr. Lyceum worden besproken gaan door naar de adviesraad van leraren, die dan eventueel met een amendering kan komen. „Het is een spel dat naar mijn me ning goed gespeeld moet worden. De kinderen willen alles zo snel en direct en moeten leren dat het niet een kwes tie is van schreeuwen maar ook van het spel leren spelen, evenals dat ge beurt. een echt parlement gebeurd. Ik zie er iets goeds uit komen dat past in deze tijd. Het kan eigenlijk niet meer zonder parlement, ik zie geen andere methode die een beter contact tussen school en leerling tot stand brengt", al dus de heer Carsouw. RHENEN Donderdagavond 21 ja nuari om half acht wordt in het ge bouw „Irene" door twee ingezetenen van de Grebbestad een poging gewaagd een aquariumvereniging op te richten. Liefhebbers van aquaria en van alles wat met vissen te maken heeft worden uitgenodigd op deze oprichtingsverga dering aanwezig te zijn.

De Vallei | 1971 | | pagina 3