schoolconcert Sfeervolle koorzang in DELM-RECEPTIE BIJNA REÜNIE Felle brand treft hart van Verdugt „Fijn" publiek bij „Rampen- regeling" op komst in Tiel na brand bij Verdugt NV Slachtoffertje van aanrijding was niet meer te ontwijken Ambassade reageert op protesten tegen Burgos KNMTP maakt propaganda Gevonden en verloren Valpartij van bromfietsers Toneel en muziek op jaarfeest CPJ Vrouwen in meerderheid in Leersum Begrotiingsraad in Leersum Voorlichting over Reformatorisch Dagblad Geld gestolen uit woonhuis Horloge voor een koopje Causerie over zakgeld en kleding J. H.v.d. Weerd 25 jaar bij de overheid VRIJDAG 15 JANUARI 1971 TIEL Enkele tonnen schade heeft de brand die gisteren bij Verdugt's Handel- en Industrie maatschappij woedde tot gevolg gehad. Toen de brand, die om ongeveer half 11 's morgens ont stond pas was uitgebroken ont stond er paniek onder de bewo ners van het gebied tussen de Tielerwaardlaan en de Nieuwe Tielseweg. De politie riep hen op tot eva cuatie omdat 'n tank met 10.000 liter ammoniak op het terrein van Verdugt, ieder ogenblik kon ontploffen, waardoor er gifgas sen zouden vrijkomen. De brand heeft een van de mees te vitale delen van het chemisch bedrijf getroffen waardoor de produktie ernstig gestagneerd zal worden. XYLEEN OPBOUWEN BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL SCHERPENZEEL -v. TIEL AAN RAMP ONTSNAPT 9 De brandweer is hier vlak bij de ammoniaktank aan het blussen. De tank is nog juist achter het bran dende gebouw te zien. Met zuurstofapparaten kwam de brandweer in actie teneinde be stand te zijn tegen de rookontwikke ling. (Van een onzer verslaggevers) TIEL Het Tielse gemeentebestuur neemt de brand die gistermorgen ont stond in de chemische industrie Verdugt N.V. en waardoor de huizen in een aan tal straten door de politie werden ont ruimd, bijzonder ernstig op. Burgemeester dr. G. W. B. Borrie ver klaarde gistermiddag desgevraagd, dat hij binnenkort met een soort „rampen- regeling" zal komen, waarin onder meer een evacuatieschema is opgenomen. Volgens hem heeft de burger een be tere bescherming nodig bij calamiteiten. De brand bij Verdugt liep voor de om wonenden nog goed af. De brandweer wist te voorkomen dat een 10.000 liter ammoniak bevattende tank op het in dustrieterrein met het vuur in aanraking kwam. Het gevaar, dat door een explo sie gifgas zou vrijkomen, kon dan ook worden bezworen. Door het alarm van de politie ontstond in de diverse straten grote paniek. Het PvdA-raadslid P. B. C. Loeffen heeft in middels aan het college van B. en W. vragen over de brand gesteld. Hij deelt mee, dat ook onder meer het gevaarlijke zenuwgas op het terrein van Verdugt ligt opgeslagen. Bij een calamiteit zou een ontsnapping van dit gas catastrofale gevolgen hebben. Het snel om zich heen grijpende vuur ontstond in een vrij klein laboratorium van de fabriek. Een laborant die alleen aan het werk was, was bezig een kolf met zeer brandbaar xyleen (een oplos middel) te verwarmen. Plotseling ont plofte de kolf en daarmee was tevens het begin van de brand ontstaan. Het was in eerste instantie een onschuldig brandje zodat de laborant probeerde zelf het vuur te smoren met een brandslang in het laboratorium. Tot zijn ontsteltenis kwam er echter maar een vrij dun straaltje water uit de spuit en in paniek is hij toen weggehold. Het vuur moet naderhand als een ra zende om zich heen hebben gegrepen. Hoewel de bedrijfsbrandweer er bijzon der snel bij was, kon niet meer worden voorkomen dat het dak van het labora torium met de daaraan grenzende kris- talfabriek binnen enkele ogenblikken één vuurzee was. De vlammen lekten naar alle kanten toen de Tielse brand weer arriveerde. En die vlammen kwa men ook alarmerend dicht bij een vlak naast het laboratorium gelegen tank waarin 10.000 liter ammoniak ligt opge slagen. De brandweer begon in allerijl de muren van het brandende laboratorium en de wanden van de tank nat te spui ten. De politie sloot meteen het ver keer, dat vanuit de stad de Papesteeg in wilde af en begon het gebied vanaf de Tielerwaardlaan tot ongeveer de Nieuwe Tielseweg te alarmeren voor eventueel ontploffingsgevaar van de tank. De chaos in wat eens laboratorium heette en de ernaast gelegen kristalfa- briek was intussen groot. Van binnen en van buiten spoten brandweerlieden in de kolkende rook die maar niet wil de verdwijnen omdat er nogal wat brandbaar materiaal lag opgeslagen in RHENEN De officiële lezing op het verkeersongeval in Rhenen's binnen stad van afgelopen woensdagochtend luidt, dat het jeugdige slachtoffer zo onverwachts de rijbaan is overgesto ken, dat de automobiliste, die op dat zelfde moment passeerde en volgens ooggetuigen niet harder reed dan de toegestane maximum snelheid van 50 km, de knaap onmogelijk meer kon ontwijken. De bestuurster van de Volkswagen heeft nog wel alles in het werk gesteld om een aanrijding te voorkomen, onder andere door op de rem te gaan staan en een uithaalmanoeuvre tot op de linker weghelft uit te voeren, maar de botsing was niet meer te vermijden. Het al in eerdere instantie geopperde idee om oversteekplaatsen te maken op de drukke Herenstraat en die te laten beveiligen door zogenaamde „verkeers- brigadiertjes" wordt door de deskundi gen van de hand gewezen, omdat de „verkeersbrigadiertjes" zelf aan veel te veel gevaren worden blootgesteld. De enige afdoende oplossing zal dan zijn dat er in navolging van de zebra bij het VVV-kantoor nog één of twee over steekplaatsen worden gecreëerd met stoplichten. gecreëerd de drukke verkeersweg dwars door Oosterbeek treft men op re gelmatige afstanden dergelijke over- steekbeveiligingen al geruime tijd aan. Het verkeer wordt dan meteen ge dwongen langzaam te rijden. RHENEN Het actiecomité „Protest tegen Burgos en/of Leningrad" deelt mede, dat de Spaanse ambassade in de vorm van een lange brief op dit protest heeft gereageerd. Het schrijven, dat in grote lijnen neerkomt op het goed pra ten van de situatie, hetgeen kenmer kend is voor dictatoriaal geregeerde landen en voor landen die nog zo wei nig beschaving hebben, dat daar nog een doodstraf bestaat, ligt ter inzage op Beatrixstraat 72 in Eist, aldus het co mité. Het bestuur van de provincie Utrecht van de PPR heeft voorts bij de rege ring van de USA geprotesteerd tegen de systematische vervolging van leden van de Black Panther beweging, zoals deze onder andere tot uiting komt in politie-overvallen op hoofdkwartieren van de Black Panthers en in de zaak Angela Davis. Het bestuur is van mening, dat door het structureel- en wapengeweld van de Amerikaanse samenleving jegens deze groep de Black Panthers gedwon gen worden tot gewapende verdediging. RHENEN De grote zaal van het verenigingsgebouw „Irene" aan de Grutterstraat was gisteravond tot aan e laatste plaats bezet met leerlingen van de streekhuishoudschool en de bei de Rhenense mavoscholen, die daarheen waren gekomen in het kader van de sChoolconcerten om ditmaal te luisteren naar Willem Hielkema, die speelde op een vleugel welke was afgestaan door muziekhandel Van Hees. De solo-pianist, die in Rhenen geen onbekende is, vergeleek het instrument „piano" met het van versterkers voor ziene instrumentarium van de „Eksep- tions" en kwam dan tot de conclusie, dat zijn instrument nooit door middel van versterkers kan worden beluisterd. Vertolkers van de muziek van Mozart, Schubert, Chopin of bijvoorbeeld Bach zijn eigenlijk helemaal afhankelijk of wel overgeleverd aan het publiek, der halve aan een „fijn" en „goed luiste rend" publiek. „Fijn" was het jeugdige Rhenense publiek, dat intens en aandachtig kon luisteren naar de ruim 200 jaar geleden door Mozart gecomponeerde „Turkse Mars". Dat Chopin op 18-jarige leeftijd zijn geboorteland Polen verliet om in Frankrijk te gaan concerteren, maar in Parijs op 38-jarige leeftijd aan de toen tertijd heersende t.b.c. overleed, vertel de de heer Hielkema als inleiding op de door Chopin gecomponeerde Wals in Cis. De 12e concertwals, die een ieder uitnodigt tot het bal, is een boeiend maar technisch bijzonder moeilijk stuk, dat door Willem Hielekema op bijzon dere wijze werd vertolkt. Fel, soms angstig, maar ook blij filo sofeert Chopin over de Vrijheidsstrijd van Polen in de Polonaise Poolse dans is As, welke compositie van de pianist grote vaardigheid vraagt. Van zijn linkerhand voor onder meer het nabootsen van het galopperen van paarden, van zijn rechterhand, die het trompetgeschal doet klinken. Veel vraagt Chopin van de vertolker, maar ook van het instrument. Dikke stralen werden op de vuur zee gericht. De brandweer wist door snel ingrijpen nog veel te red den. het laboratorium. De grootste schade post wordt overigens ongetwijfeld ge vormd door de enkele tonnen grote voorraad mangaan die in het branden de gedeelte lag opgeslagen. Dat is een chemische grondstof die in de kristalfa- briek van het bedrijf wordt gebruikt om produkten te vervaardigen die weer nodig zijn voor de overige produktieaf- delingen. Het is dan ook een feit dat de produktie bij Verdugt een gevoelige knauw gekregen heeft door de brand in de kristalfabriek, eigenlijk een van de meest essentiële afdelingen. Dat de brand een van Tiels grootste industrieën trof was duidelijk te mer ken aan de belangstelling van gemeen tezijde. Burgemeester dr. G. W. B. Bor rie en wethouder J. den Hoed spoedden zich naar de plaats des onheils en lie ten zich uitvoerig over de situatie voor lichten. Volgens directeur drs. M. F. Wage naar zal door de brand het produk- tie-proces inderdaad de eerste tijd aan zienlijk worden gestagneerd, maar zal men dit mogelijk spoedig weer op peil kunnen brengen doordat de apparatuur van de afdeling „speciaal chemicaliën" (de kristalfabriek) niet ernstig is be schadigd. Dat Tiel aan een ramp ontkomen is, vindt de heer Wagenaar een te voorba rige conclusie. „De brandweren, zowel die van ons bedrijf als die van de ge meente waren er snel genoeg bij om te voorkomen dat de tank met 10.000 liter ammoniak door oververhitting zou ekr- ploderen. Er is dan ook eigenlijk geen gevaar geweest. Dat er huizen zijn on truimd, is in feite een gevolg van een te vroege waarschuwing, die wel te verklaren is omdat je nooit kunt weten wat er met zo'n tank kan gebeuren". De door brand getroffen afdeling „speciaal chemicaliën" was een vitaal onderdeel, dat volgens de heer Wage naar goed loopt en zich snel uitbreidt. De chemicaliën die worden vervaardigd zijn niet giftig en ongevaarlijk voor de mens. De afdeling kan wel weer in functie gebracht worden. Daartoe zal herstel van het dak en vernieuwing van de elektra noodzakelijk zijn. De machines hebben hoofdzakelijk water schade opgelopen. De brandweer was nog geruime tijd met het nablussen be zig. VEENENDAAL De Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde geeft vrijdag 22 januari in de Korenbeurs een propaganda avond. Spreker is de heer F. van der Maas met een lezing getiteld „Plezier met planten". Er wor den dia's bij vertoond. De toegang is gratis, evenals de verloting van plan ten, en de avond begint om 8 uur. SCHERPENZEEL Gevonden voor werpen: rood driewielig fietsje, geruite regencape, kinderwant, blauw kinder jasje, ring met drie sleutels, bruin lede ren kinder portemonnee, heren horloge, jongens horloge. 2 baddoeken, groene handschoen, gekleurd dames tasje, armbandje, sleetje, paar rood-zwart le deren handschoenen. Verloren voorwerpen: bruin jongen spetje, groene kinderwant, zak met vo- gelvoer, lidmaatschapkaart NeVoBo, knipportemonnee met ƒ5,-, bruine da mes portemonnee, gouden broche met rode steen, doublé dameshorloge met zwart bandje, ring met sleutels in zwart etui, zwarte diplomaten tas met inhoud. Blauw nylon wanten, 1 paar heren schoënen, zilveren sleutelhanger met 3 sleutels, een geiten haren sok. VEENENDAAL Bij een valpartij op de Kerkewijk raakte donderdagmor gen de Renswoudese bromfietser J. H. de V. licht aan zijn knie gewond. De val ontstond toen De V. De Veenen- daalse bromfietser H. K. wilde inhalen. Hij moest echter naar rechts uitwijken om niet tegen een lichtmast te botsen. De bromfiets van De K. was aan de voorkant totaal ontzet. RENSWOUDE De afdeling Scher- penzeel en omstreken van de CPJ houdt zaterdagavond 16 januari in Ho tel „De Schans" te Woudenberg en op 23 januari in gebouw „Rhoboth" in Renswoude haar jaarfeest. De toneel groep van de CPJ brengt het blijspel „Srikt zakelijk" voor het voetlicht. Het muzikale gedeelten wordt verzorgd door The Investigators uit Nunspeet. VEENENDAAL Geboren: (te Amersfoort) Hein, z.v. J. Veldhuizen en A. Veldhuizen; (te Rhenen) Stefanie, d.v. F. Schut en J. J. van Woerden; (te Rhenen) IJsbrand Robert, z.v. A. Bijl en H. Roobol; (te Rhenen) Dirkje Ger- dina, d.v. A. Scholten en H. C. Alberti; (te Rhenen) Maas, z.v. G. J. Hootsen en W. G. van Velthuizen; Marcel, z.v. H. G. L. Gensmüller en M. J. Willemsen; Manuela Mathilda Roelofina, d.v. J. B. van den Brink en~G. A. Rijnders; Hille- gonda Elisabeth, d.v. J. van Nieuwame- rongen en J. J. Leeuwenkamp; Baren- dina Jeanette, d.v. G. van Kesteren en IJ. S. Arends; Martijn Pieter, z.v. J. O. van de Vegte en E. M. Mikolka. Getrouwd: (te Waddinxveen) J. Mul der en T. C. Los (Waddinxveen); (te Middelburg) L. P. J. Janse de Jong en P. A. Simonse.' SCHERPENZEEL Geboren: Karin, d.v. G. Inkenhaag en H. Helms, (Hole- voetplein 292); Marianne Jantine, d.v. H. van den Broek, en J. R. Bakkenes (Broekerln 13); Jacoba Corine, d.v. C. Renes en J. Veenendaal (Pr. Beatrix- laan 3). Getrouwd: J. C. van Bruggen en G. W. van Galen. Overleden: A. van Ginkel, oud 70 jaar; J. de Jong, oud 84 jaar; H. Met horst, oud 55 jaar. LEERSUM De gemeente Leersum is in 1970 geconfronteerd met een be volkingstoeneming van 103 personen. Per 1 januari van dit jaar telde men 5.227 inwoners. Het aantal vrouwen overtreft dat van de mannen: 2.663 te gen 2.564. In het afgelopen jaar werden 99 kinderen geboren, 45* jongens en 54 meisjes. Het aantal ingekomen perso nen bedroeg 385, het aantal vertrokken mensen 317. In 1970 overleden 64 Leer- sumse inwoners. KESTEREN Gisteren werd de jaarlijkse uitvoering gegeven van het „Kesterens Gemengd Koor" en het meisjeskoor „De Lenteknoppen". De dirigent van deze koren is de heer L. A. van Baardewijk. De belangstel ling voor deze avond was niet overwel digend, daar de zaal slechts half gevuld was. Het „Kesterens gemengd koor" moest de spits afbijten en bracht een paar geweldige liederen ten gehore, van o.a. E. Gebhardt, J. S. Bach, T. Ortelli, R. M. Siegel, H. L. Hassler en een bewer king van de dirigent de heer L. A. van Baardewijk. Het optreden van de Italiaanse bas-bariton, de heer Roberto Pandolfi, bleek een geweldig succes te zijn. De zanger wist met drie volksliedjes de harten van de belangstellenden te ste len. Het applaus was dan ook dende rend. Ook het meisjeskoor „De Lentek noppen" liet zich van de goede kant zien. De liedjes, die zij zongen vielen erg in de smaak. Na de pauze voerde de toneelvereniging „Marijke" uit Maurik het toneelstuk „Een Beeld van een man" op. Dit vond menigeen een goede afsluiting van .deze zeer goede, sfeer volle geslaagde avond. Geheimzinnig, een beetje zwaar, soms zacht, maar ook stormachtig klinkt Rachmaninov's prelude in cis klein. Fel echter de „Danse rituelle du feu", de Spaanse rituele vuurdans, in welk stuk de heer Hielkema de gitaren en castag netten op grandioze wijze laat horen. Een geweldig concert, concludeerde de heer H. L. Veenstra, voorzitter van de commissie schoolconcerten in Rhe nen, maar ook de jeugdige concertgan gers, die hun dank vergezeld lieten gaan van een bloemenhulde aan WJllem Hielkema. LEERSUM De gemeenteraad van Leersum behandelt in zijn vergadering van maandagavond de begroting voor 1971. De bijeenkomst begint om half acht. Op de agenda staan verder de vo- lende punten: Besluit ex art. 55 bis der Lager- onderwijswet 1920 inzake vaststellen van het bedrag per leerling voor het jaar 1971; Beroep inzake weigering van een bouwvergunning aan J. van Hurk; Verlenen van garanties aan pre mie-bouwers; Verkoop perceelsgedeelte grond aan A. van Eenbergen en wijziging erf- pachtbesluit grond aan de Stichting Bosbad „De Utrechtse Heuvelrug"; Rapport organisatie-onderzoek kring Technische Dienst. VEENENDAAL De Stichting Re formatorische Publikatie te Driebergen belegt woensdagavond 20 januari in ge bouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat een propaganda bijeenkomst als intro ductie op het verschijnen van het Re formatorisch dagblad. Sprekers zijn de heer Van Oostende uit Opheusden, de heer Bokma, directeur van het Reforma torisch Dagblad en de heer Ederveen, bestuurslid van de Stichting. VEENENDAAL De Veenendaler H. de V. heeft aangifte gedaan van ver moedelijke diefstal van een bedrag van 900,- uit zijn woning aan de Ceuge- niusstraat. De diefstal moet volgens hem afgelopen zondag zijn gepleegd. De recherche stelt een onderzoek in. VEENENDAAL Bij de Veenen- daalse politie is gisteren gemeld dat op een parkeerplaats van rijksweg 12 on der Veenendaal een man horloges te koop aanbood tegen abnormaal lage prijzen. Hij zocht zijn klanten vooral onder vrachtwagenchauffeurs. De poli tie heeft de tip doorgespeeld naar de districtsrecherche. RENSWOUDE De causerie „Kle ding en zakgeld" die het hoofd van de economische- en huishoudelijke voor lichtingsdienst van de C. B. T. B. op 22 januari voor de N. V. V. H. afdeling Renswoude zou houden is verzet naar dinsdagavond 26 januari. Plaats van sa menkomst is gebouw „Rehoboth". ELST. Op het Depot voor Elektro nisch Materieel van de Luchtmacht (DELM) te Eist is gistermiddag de heer J. H. v.d. Weerd gehuldigd in verband met zijn 25 diens jaren in dienst van de overheid. De heer v.d.Weerd i§ hoofd van het burgerpersoneel op het depot. In de „burgermess" was een groot gezelschap verzameld op de te zijner ere georganiseerde receptie. Zovelen waren gekomen, dat de luitenant-kolo nel A. J. Fokker, commandant van het DELM de bijeenkomst vergeleek met een reünie. Overste Fokker sprak de jubilaris en zijn echtgenote toe en overhandigde een enveloppe met in houd. Kapitein Storm van 's Gravezande, hoofd personeel, was de tweede spre ker, die de heer v.d.Weerd in het zon netje zette. Hij prees de jubilaris uit voerig om diens kwaliteiten en over handigde namens de aanwezigen een aantal cadeaus. De heer v.d.Weerd if bijna zestien jaar op het DELM werk zaam. Op de foto: overste Fokker drukt df jubilaris de hand.

De Vallei | 1971 | | pagina 5