In Arnhem en Utrecht opleiding leraren op nieuwe manier Eindhoven meest, Den Helder minst criminele stad Verdwijning weduwe blijft mysterie Man in Zeist mag jaar geen pension exploiteren ■tmmm f mm'ww ik ImsÈm mm VERPLEGER BESTAL BEJAARDE \V egens gif moord op echtgenoot tien jaar geëist Zuidmolukkers uit Capelle aan de IJssel voor de rechter Kleine groep Ha fijn...een borrel van floryn! FLORYN V 20°/c OPENBAAR VERVOER NOG NIET GOED GENOE VERBINDING MET WESTEN SNELLER EN BETER CLAUS OPENT CNV-GEBOUW DRUGKLINIEK BETER DAN CELSTRAF Zwolle zeer veilig Vijf maanden gevangenisstraf OVER 2 WEKEN START DE PANISIEN-ACTIE MET /o KORTING VRIJDAG 15 JANUARI 1971 EERSTE STAPPEN i - OFFICIER IN UTRECHT s Hitchcock ridder Legioen van Eer Verlies N.S. in 1970 f140 min. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben het vorig jaar weer een gevoelig verlies geleden, ongeveer 140 miljoen gulden, ondanks het feit, dat de spoorwegen als openbaar middel van vervoer, althans de laatste jaren, een steeds belangrijker plaats gaan innemen in het maatschappelijk leven. Het aantal reizigerskilometers is aanzienlijk gestegen, van 7,5 miljard naar 8 mil jard. Het goederenvervoer, vooral door middel van containers, ïs beduidend groter geworden. De totale ontvangsten zijn daardoor gestegen van 815 miljoen in 1969 tot 870 miljoen in 1970. Toch is het bedrijfsresultaat vergeleken met het voorgaande jaar met 60 miljoen verslechterd. UTRECHT In Utrecht en Arnhem wordt in september begonnen met geheel nieuwe opleidingen van lera ren. Een bijzonder kenmerk voor de ze lerarenstudie is dat de studenten van het eerste jaar af voor twee vak ken worden opgeleid. De nieuwe op leiding gaat uit van de Stichting op leiding leraren, in het leven geroepen door de rijksuniversiteit van Utrecht, de Gelderse leergangen te Arnhem en de Centrale opleidingscursussen voor middelbare akten. In september wordt een begin gemaakt met de op leiding in de vakken Nederlands, En gels, geschiedenis, wiskunde en aard rijkskunde en eventueel Duits. In de komende jaren zullen andere vakken worden toegevoegd. Het nieuwe van de opleiding is dat de universiteit ga rant staat voor het peil van de cur sus. Ook zal, meer dan bij het weten schappelijk onderwijs, de opleiding tot het beroep van leraar centraal staan. In het eerste jaar van de oplei ding wordt voorts nagegaan of de student geschikt is voor een derde- of een tweedegraads bevoegdheid. De studenten krijgen ook gedurende de hele opleiding een begeleiding door onderwijskundigen. De opleidingen in Arnhem en Utrecht die onderwijs kunnen bieden aan maximaal drie honderd leerlingen worden overdag gegeven. Eindhoven komt uit de laatste jaar statistieken als de meest criminele stad van Nederland uit de bus. Met 4.258 misdrijven per honderdduizend inwo ners staat de Brabantse lichtstad aan (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Met ingang van de nieuwe dienstregeling zal de verbin ding Randstad - Twente worden versneld en verbeterd door splitsing van de intercity-diensten Den Haag - Rotterdam naar Enchede ten oos ten van Deventer. Dat houdt in dat er ieder half uur een trein van De venter naar Enschede zal lopen. De overige dienstregelingen, ook op de economisch nog omstreden trajecten, blijven voorlopig gehandhaafd. Het aantal stations van de NS wordt met vier uitgebreid tot 316. In 1971 worden nog geopend Amster dam - Bijlmer, Nieuwerkerk a/d IJssel, Eindhoven - Beukenlaan en Purmerend - Overwhere. De dienst op Brussel wordt versterkt en de dienst Maastricht - Luik zal ieder uur worden gereden. Leeuwarden - Sneek wordt een halfuur-dienst. Voorts zal Gouda met ingang van de nieuwe dienstregeling in het interci ty-traject worden opgenomen. Het aantal laad- en losplaatsen, al van 444 tot 337 teruggebracht, zal dit jaar vrijwel niet worden gewijzigd. Daarover zal eerst een regeringsbe slissing af moeten komen en dan kan het nog vijf jaar duren voordat onrendabele losplaatsen worden ge sloten. Aan de overwegbeveiligingen wil de NS, vooral op het platteland ook nog het een en ander doen, maar de gelden daarvoor ontbreken thans. Trouwens, de overheid zal bij moeten springen om de dienstverle ning van de Spoorwegen op peil te kunnen houden. Er is een nieuwe garantiewet nodig omdat de oude eind 1969 was afgelopen. Men zal de komende periode overbruggen door geld te lenen bij een aantal grote bankinstellingen. HAARLEM De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft don derdag tegen de 26-jarige colporteur F. R. de E. uit Haarlem een gevangenis straf van negen maanden en ter be schikkingstelling van de regering geëist wegens het plegen van diefstallen, o.m. uit auto's. De man was in februari aangehouden in een woning aan de Bakenesser Gracht, waar enkele dagen tevoren de 68-jarige weduwe T. H. Akkersloot- König werd vermist. Een buurman had die morgen vroeg gezien dat de vrouw uit de woning werd gedragen. Tot op heden is zij nog niet gevonden. Toen de politie bij het onderzoek de colporteur aantrof, werd hij verdacht van moord of medeplichtigheid daar van. Tot nu toe heeft hij ontkend. Hij verklaart niets van de verdwijning af te weten. Wel gaf hij toe getracht te hebben het huis van de weduwe te ko pen, waarvoor hij onderhandelingen had gevoerd. Doordat is gebleken dat de man auto diefstallen had gepleegd, bleef hij in arrest. Het onderzoek, dat in de afgelo pen maanden over de verdwijning is voortgezet, heeft nog geen positieve re sultaten opgeleverd. De rechtbank zal in de zaak van de diefstallen over spraak doen. veertien dagen uit- UTRECHT De Utrechtse kanton rechter heeft gisteren de 58-jarige J. L., eigenaar van een bejaardentehuis in Zeist, veroordeeld tot vijfhonderd gul den boete. Hij mag bovendien een jaar lang geen bejaardentehuis exploiteren. L. was door het provinciaal bestuur van Utrecht gelast zijn pension te slui ten omdat het huis al geruime tijd niet was aangepast aan de eisen. Deze cijfers gaf de president-direc teur van de N.S., mr. M. G. de Bruin, donderdagmiddag bekend tijdens de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst voor de pers in het hoofdgebouw van de NS in Utrecht. Het is de sterke kos tenstijging in de personeelssector ge weest, die het verlies van vorig jaar nog groter heeft gemaakt waarbij de befaamde vierhonderd gulden, voor de NS een post van ruim 13 miljoen gul den, een extra zware belasting beteken de. Men is thans bij de NS zover, dat de verliespost niet meer door een tariefs verhoging goed gemaakt zou kunnen worden. De verhogingen die eerder al zijn toegepast, moet men zien als nood zakelijke aanpassingen aan het algeme ne prijsniveau. Overigens is men bij de NS zeker niet van plan om rigoureuze prijsverhogingen door te voeren. Men ziet in het handhaven en zelfs uitbrei den van een maatschappelijk verant woorde vervoersvoorziening een sociale taak. Die ligt nu vooral ook op het ge bied van de ruimtelijke ordening, de leefbaarheid en de milieuhygiëne. De NS heeft inmiddels al de eerste stappen gezet op de weg naar verbete ring van het openbare vervoer dat mo menteel nog niet goed genoeg voor de toekomst is. Er moeten in het reizigers- vervoer nog betere voorzieningen ko men en meer mogelijkheden worden geschapen. Tot die laatste behoren de aanleg van de Schiphollijn, waarover vermoedelijk dit jaar nog de beslissing zal vallen, en de aanleg van de spoorlijn Den Haag-Zoetermeer. De bijdragen die de NS de laatste tijd in de verbetering van het openbaar vervoer heeft geleverd door het rijden met hogere frequenties, met meer trei nen, met een hogere snelheid en ver korting van de reistijd, is bij het pu bliek wel aangeslagen. De vervoersstij- ging immers is te danken aan toene ming van het gewone reizigersvervoer met daarbij ook een stijging van het vervoer van bejaarden en tieners. Al leen het militaire vervoer is verder ge daald. De spoorwegen kampen nog, tenge volge van de in vorige jaren noodge dwongen betrachte zuinigheid, met een tekort aan materieel en mankracht. Dat laatste is vrij aardig ingelopen door de aantrekking van ruim 420 man perso neel, nodig om de nieuwe dienstrege ling uit te kunnen voeren. Maar het aantal rijtuigen is nog niet voldoende. Het tekort van 35 tot 40 rijtuigen per dag zal worden gecompenseerd door 25 rijtuigen uit de internationale diensten te halen en door nieuwbouw van twee- wagenstellen. Men beschikt thans over 118.944 zitplaatsen, ruim 2.500 meer dan vorig jaar. DEN HAAG De Haagse politie heeft de 38-jarige Italiaanse verpleger Umberto B. aangehouden. De man wordt verdacht van vervalsing en dief stal. De Italiaan heeft, toen hij werkte in het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag, uit het colbert van een 84-jarige pa tiënt een spaarbankboekje ontvreemd, waarop een tegoed van 34 mille stond. Met een vervalste handtekening haalde hij enkele dagen daarna drieduizend gulden van de spaarrekening af. Ook stal hij nog duizend gulden los geld die in het colbert zaten. Enkele dagen later, toen de patiënt merkte dat zijn tegoed met drieduizend gulden was geslonken, werd de politie gewaarschuwd. Die vond bij huiszoe king ook nog twee gouden manchetkno pen, die behoorden bij de bezittingen van een overleden patiënt. De Italiaan heeft bekend. DRIMMELEN Met vuur pro beert men nu al enige dagen de samengeklonterde vette olieresten langs de oever van de Amer te ver wijderen. De stookolie, die voor Kerstmis uit een gebarsten tank van de elektriciteitscentrale aan de Amer is gevloeid, schynt echter ondanks fel vuur en veel rook niet te willen verdwijnen. Intussen is men bij de Amer- centrale aan een tweede oliezond- vloed ontsnapt. By het leegpompen van een olietank van twintigduizend liter ontstond een grote deuk in de v/and en daarna het gevaar van scheuren.' Een grote klomp paraffine had zich op de wand vastgezet, en trok deze naar binnen, naarmate de olie in de tank zakte. Door de paraf fine van buiten 1 af te verwarmen, liet de klomp los. Hij drijft nu op de olie. De stookolie is oorzaak van veel viezigheid en ellende. Hier houdt het lid van de Tweede Kamer Im- kamp (D'66) een eend omhoog, die een halfuur tevoren was bezweken. de top, met ook nog het laagste cijfer van opgeloste zaken, namelijk slechts 27 procent. Landelijk ligt het oplossingspercenta ge op 39 procent. Ook dat is wederom belangrijk lager dan in de jaren daar voor. In politiekringen heerst de me ning dat een bedenkelijke grens is be reikt. Den Bosch had als tweede criminele stad van ons land 3911 misdrijven per honderdduizend inwoners. Amsterdam komt op de derde plaats met 3560 misdrijven per honderddui zend inwoners. Het laagste criminaliteitscijfer had Den Helder, namelijk 846 per honderd duizend inwoners, gevolgd door Zwolle met 1243. Deze stad haalde tevens het hoogste aantal opgeloste misdrijven, namelijk 72 procent. Deze conclusie publiceerde de Heer- lense hoofdinspecteur van politie, H. J. Heijboer in het „Tijdschrift voor de Politie". Hij heeft ook berekend dat de crimi naliteit in totaal met twaalf procent is toegenomen in 1970, terwijl het aantal zaken dat wordt opgelost steeds verder daalt. De grootste toeneming van de landelijke criminaliteit zit in de zoge naamde vermogensdelicten: Diefstal en vooral inbraken. Het aantal inbraken is met bijna ze venduizend gevallen in één jaar toege nomen. Het eindresultaat van de tellin gen zou wel eens kunnen zijn dat in 1970 tienmaal zoveel inbraken zijn ge pleegd dan in 1949. Tegenover de sterke stijging van de geweldsmisdrijven in Midden- en W,est-Brabant toont de landelijke sta tistiek in deze sector slechts een gerin ge stijging. Het laatste kwartaal van 1970 had echter een sterke stijging in het aantal overvallen op geldtranspor ten. In de eerste drie kwartalen van 1970 werden in totaal drie geldtrans porten overvallen en beroofd. In het vierde kwartaal waren dat er opeens tien. Conclusies zijn daar nog niet uit te trekken, doch bij justitie en de ban ken is deze grote sprong in het aantal overvallen op geldtransporten onder werp van ernstige studie. Prins Claus en CNV-voorzitter J. Lanser bekijken met de beeldhou wer Rien Goene de sculptuur, die werd aangeboden door de jongerenorgani saties van het CNV, Werkende Jeugd". UTRECHT „Honderd jaar geleden, onder min of meer patriarchale ver houdingen, zou een bijeenkomst als deze gezien zijn als een verboden, of tenminste een overbodige samen komst, een miskenning van .de na tuurlijke beschermer van de arbei der: zijn werkgever. Gélukkig ziet men het nu anders". Dit zei prins Claus gistermiddag, toen hij het nieuwe gebouw van het CNV in Utrecht officieel opende. De prins zei dat men de vakbeweging de oudste en permanent buitenparle mentaire maar niet anti-parlemen taire actie zou kunnen noemen. Hij heeft de indruk dat in ons land het klimaat en de verhoudingen bin nen het bedrijfsleven een vergelij king met vele andere landen glasrijk kan doorstaan. Het is overigens misschien niet zo moeilijk aldus de prins, om velen mee te krijgen, wanneer het gaat om directe materiële voordelen. Maar ve len warm te doen lopen voor iets verder verwijderde idealen is een veel zwaardere opgave. „Brengt u deze laatste naar voren, dan, zo stel ik me voor, hoort u al spoedig klachten over gebrek aan contact met uw leden. Laat u deze minder concre te zaken terzijde, dan zullen weer an deren u gebrek aan visie of verzaking van uw ideaal verwijten: ik benijd u deze positie niet", aldus de prins. „U wilt een strijdorganisatie zijn, die goede samenwerkingsverhoudingen in bedrijfsleven en overheidsdienst na streeft. Ik vermoed dat dit hoge ideaal u wel eens in moeilijkheden brengt met de realiteit of met een andere samenwerking, die evenzeer uw doel is: namelijk de samenwer king van de gehele Nederlandse vak beweging", zo merkte prins Claus aan het einde van zijn toespraak op. ROTTERDAM „We komen er niet mee wanneer we alle Zuidmolukkers in ons land in de gevangenis stoppen. We moeten proberen alles te vergeten en ons richten op de toekomst. De Zuidmolukkers staat een vast po litiek ideaal voor ogen: de RMS de re publiek der Zuid-Molukken. We moeten hun gewelddaden zien te gen die achtergrond. De sfeer waarin alles gebeurd is, is belangrijk. Een emotionele sfeer. En dat is verkeerd, UTRECHT „We moeten maar eens vergeten om van een Ambonezenpro- bleem te spreken, als Ambonezen be trokken zijn bij relletjes en geweldple gingen," vindt de Utrechtse officier van justitie mr. F. G. Wüstenberg. Bij de behandeling van een strafzaak tegen drie Zuidmolukkers gisteren, gaf mr. Wüstenberg te kennen dat het bij dergelijke zaken om een zeer kleine groep gaat. De overgrote meerderheid van de Zuidmolukkers in ons land keurt volgens hem gewelddadigheden af. „Die kleine groep is in verhouding beslist niet groter dan de Nederlandse die zich wel eens aan hetzelfde euvel schuldig maakt. Bovendien is het fout om zelfs maar bij het beoordelen van geweldpleging naar de huidskleur te kijken. ADVERTENTIE maar dat begrijpen zij het best." Het is een gedeelte uit het pleidooi van de raadsman van een van de 35 Zuidmolukkers die zich gistermorgen voor de Rotterdamse kinder- en politie rechter moesten verantwoorden voor hun optreden in Capelle aan de IJssel. Van hen waren 31 strafrechtelijk minderjarig. Hun zaak werd met geslo ten deuren behandeld voor de kinder rechter, mr. Opstall. Als politierechter behandelde mr. Opstall gistermiddag de zaak tegen de vier meerderjarigen. Of ficier van justitie in beide gevallen was mr. Niessen. De minderjarige Zuidmolukkers kre gen straffen die variëren van tien gul den boete wegens het verboden bezit van een steekwapen, tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waar van drie voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Tijdens de behandeling met open deuren liet mr. Niessen weten dat hij de politieke motieven niet zo zag' zitten. „Mishandeling van twee wandelaars, een inbraak in een school waarbij vijf kistjes met spaargeld van leerlingen werden gestolen, het in een hinderlaag lokken van twee politieauto's, het be stoken van een politiebureau met brandbommen, heeft dat i ets met poli tiek te maken", vroeg hij zich af. Straffen van zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar eiste mr. Nies sen tegen C. H. (18) en J. L. (19) uit IJsseloord en H. M. (22) uit Middelburg. De politierechter veroordeelde hen tot vijf maanden, waarvan twee voorwaar delijk. De 20-jarige A. W. uit Breda kreeg een maand gevangenisstraf. De eis te gen hem was veertien weken, waarvan zeven voorwaardelijk. Hij wordt ook nog gezocht door de politie in Leerdam. Enkele maanden geleden heeft hij daar een agent van politie aangevallen. W. werd daarbij in het been geschoten. Ook J. L. moet zich na zijn vrijlating elders verantwoorden. De Haagse poli tie wil hem graag hebben. Hij zou zich ook daar tijdens een demonstratie bij de Scheveningse gevangenis hebben schuldig gemaakt aan openlijke ge weldpleging. H. is een broer van de man die ervan wordt verdacht het do delijk schot op agent Moolenaar te heb ben afgevuurd. BREDA Tien jaar en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de re gering met een proeftijd van drie jaar eiste gistermiddag de officier bij de Bredase rechtbank tegen de 63-jarige Adriana V. uit Breda, die in april en mei haar 60-jarige man Hendrikus Ele- wout door vergiftiging heeft vermoord. De vrouw legde een volledige bekente nis af. Zij gaf toe in september en oktober 1969 gepoogd te hebben haar man te doden door een muizengif, waarin ook thallium zat, in de thee van haar man te doen .Zij had voor dit doel een flesje gekocht. Zij gebruikte altijd hetzelfde theekopje voor haar man, een kopje waarop een zwart vogeltje stond. Na enkele weken werd de man ziek. Hij werd opgenomen in het Laurenszie- kenhuis in Breda, waar de behandelen de specialist niet kon achterhalen wat de man mankeerde. Na enkele maanden te zijn behandeld en trouw door zijn vrouw te zijn bezocht, kon Elewout ge nezen naar huis terugkeren. Verdachte kocht toen twee flesjes met muizengif en deed opnieuw gedu rende enkele weken het gif in de thee van haar man. Op 22 mei bracht zij haar man, die ernstig ziek was geworden, in een rol stoel naar een specialist, die hem weer opnam in het Laurensziekenhuis. Via een urinemonster, dat naar het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht werd op gezonden kwam vast te staan dat de man met thallium was vergiftigd. Ele wout werd nog overgebracht naar Utrecht, waar men hem in het Acade misch Ziekenhuis niet meer kon red- ADVERTENTIE SOLA-ELITE PANNEN:IDEAAL VOOR AARDGAS EN ELECTRA den. Hij overleed op 30 mei. Op 28 mei had de behandelende spe cialist een stiefzoon van Elewout al in gelicht dat zijn stiefvader was vergif tigd. De zoon deed aangifte bij de Utrechtse politie, die op haar beurt de politie in Breda waarschuwde. De vrouw werd nog dezelfde dag gearres teerd. Bij haar thuis werden de lege flesjes, waarin het gif had gezeten, in beslag genomen. Nog vóór haar slacht offer was overleden, bekende zij. De behandeling door de rechtbank nam nauwelijks een uur in beslag. De vrouw is minder toerekeningsvatbaar bevonden. Zij heeft een ellendig leven achter de rug met twee mislukte huwe lijken. Het mislukken van haar tweede huwelijk, met Elewout, was de oorzaak van haar daad, terwijl de aanleiding haar vrees was dat haar man zou ont dekken dat zij schulden had gemaakt. De vrouw is met kalm beraad en nuch ter overleg te werk gegaan. De officier achtte de moord dan ook bewezen. Raadsman mr. J. Vreijling- meende dat de straf geheel gericht dient te worden op de redding en genezing van de verdachte. Hij vroeg clementie, erop wijzend, dat als de eerste poging door de dokto ren was ontdekt, er geen moord zou zijn gepleegd. De rechtbank doet op 28 januari uitspraak. UTRECHT De Utrechtse officier van justitie, mr. F. Wüstenberg, vindt het opleggen van gevangenisstraffen aan gebruikers van hard en soft drugs in de meeste gevallen een zinloze zaak. „De gebruikers zijn er niet mee ge baat. Wat ze nodig hebben is een ont wenningskuur en een genezingskuur. Het zijn gewoon patiënten." Zo oor deelde hij in een requisitoir tegen een negentienjarige Amersfoorter die zich moest verantwoorden voor het verhan delen en gebruiken van hasjiesj en Ls.d. De officier stelde dat er speciale kli nieken voor druggebruikers moeten ko men. Hij was het niet eens met de me ning van enkele deskundigen die ge zegd hebben dat het zogenaamde drug probleem niet door justitiële maatrege len is op te lossen. Mr. Wüstenberg zag in een dwingende maatregel van de zij de van de justitie een goede mogelijk heid iets aan het probleem te doen. De jonge gebruiker werd overigens veroordeeld tot zes weken gevangenis straf, die hij inmiddels in voorarrest heeft uitgezeten. PARIJS De Britse filmregisseur Alfred Hitchcock is benoemd tot ridder van het Franse Legioen van eer. De eretekenen behorend bij deze on derscheiding werden hem in naam van president Georges Pompidou uitgereikt door Henri Langlous, de directer van de franse cinemathique.

De Vallei | 1971 | | pagina 7