Kamerleden na werkbezoek: Compromis gezocht over kwestie van wapenleveranties Overvallers roofden trommel met papieren Uitgewezen Rus bezocht enkele keren ons land Israëlische commandos in actie Libanon klaagt bij Y eiligheid sr aad f3,5 miljoen voor Kameroen ARBEIDS ONRUST IN RIJNMOND Drukke dagen voor Luns Over de grenzen Aanval GEMENEBESTCONFERENTIE UNICUM IN DIPLOMA TIE BRITSE PTT GAAT STAKEN P.P.R. PRAAT MET D'66 Senator Muskie bij Kosygin Fiat-fabriek in Argentinië bezet Havenstaking in Italië ZATERDAG 16 JANUARI 1971 VEENDAM Het bezoek van de groep Tweede Kamer leden aan Oost-Groningen heeft aan de verwachtingen voldaan. Deze woorden werden uitgespro ken door de heer Nederhorst (P.v.d.A.) op een persconferentie aan het slot van het tweedaags bezoek aan Oost-Groningen. De heer Nederhorst was van me ning, dat in het rechtstreeks con tact met de bevolking heel dui delijk de eisen en voorstellen naar voren zijn gekomen. DRUK STINKBOMMEN KRITIEK PLAN-KIKKERT IN OOST-GRONINGEN IS GROTE ONGERUSTHEID Wij zullen, aldus het PvdA-fractielid, alles w*t naar boven gekomen is, be kijken en in de fracties bespreken, voordat we maandag in de openbare vergadering van de Kamercommissies van sociale en economische zaken ons definitieve standpunt bepalen. De sfeer in Oost-Groningen werd volgens hem gekenmerkt door een gro te ongerustheid en een vertrouwenscri sis met Den Haag, inclusief het parle ment. Er waren ook enkele punten tij dens de confrontatie met de bevolking naar voren gekomen, die een belangrij ke aanvullende betekenis voor hem hadden, zo betoogde de heer Neder horst. Dat was ook het geval met de heer Engels (KVP) die vooral was verrast door de overrompelende druk, die op de Kamerleden is uitgeoefend. Ook was nieuw voor hem, dat een aantal rege ringsmaatregelen (onder meer de toe wijzing van extra woningen) niet tot hun recht waren gekomen. Het was de heer Van der Ploeg (PvdA) vooral opgevallen, dat menin gen van mensen en groeperingen, die verwant zijn met de regeringspartijen, niet door die partijen gedekt worden Hierop inhakend zei de heer Joekes (WD) dat de regeringspartijen zich ze ker niet in het beklaagdenbankje heb ben voelen zitten. Na het bezoek zullen we alles nog eens rationeel moeten af wegen en het resultaat daarvan zal maandag bekend worden, aldus dit VVD-Kamerlid. We hebben dingen gehoord, die ons opnieuw overtuigd hebben van de ernst van de problemen in dit gebied de noodzaak van een enigszins andere aanpak als in de nota van de regering voor Oost-Groningen wordt voorge steld, verklaarde de heer Van der Pijl (CHU). De fractieleider van deze partij, de heer Mellema, voegde er aan toe, dat de „De Savorin Lohman-stichting" zich bezig houdt met een studie van de problemen in het noorden. Hij voegde er aan toe, met belangstelling uit te kijken naar het definitieve oordeel van de regering ten aanzien van de plannen voor de vestiging van militaire oefen terreinen in Oost-Groningen. Een aantal bezwaren tegen het „Plan Kikkert" zijn sterker uit de verf geko men op de „praatavond" in Sellingen, zo vond de heer Rietkerk (VVD). Dat betekent volgens hem echter niet, dat zijn partij nu ook achter alle nog eens zal gaan staan, maar wel dat een en ander nogeens verder besproken wordt. Het programma van de hearing is niet helemaal afgewerkt. Dit werd niet alleen veroorzaakt door een groot tijd gebrek, maar eveneens door een inci dent, waarbij jonge leden van een ac tiegroep met stinkbommen gooiden, dat een vroegtijdig einde maakte aan deze bijeenkomst. Bij het vertrek van de Kamerleden deelde het actiecentrum Oost-Groningen een manifest uit, i waarin men verklaarde de stinkbom men te hebben gegooid om de „Pekel- der stank" binnen te halen en de dis cussie open te gooien. Men zei in het manifest, dat men op de hearing niet mocht zeggen wat men wilde, maar slechts datgene naar voren mocht bren gen wat de heren wilden. Voordat de zaal moesst worden on truimd vanwege de stank van de stink- bommetjes werd scherpe kritiek geuit op het regeringsbeleid ten aanzien van Oost-Groningen. Burgemeesters, vakbe wegingsvertegenwoordigers, mensen uit het onderwijs en Afgevaardigden van andere groeperingen en organisaties in Oost-Groningen voerden het woord op deze hearing, die was georganiseerd in het kader van het bezoek van een par- lementsdelegatie aan dit probleemge bied. De rij van sprekers werd geopend door de voorzitter van de zeventien sa menwerkende Oostgroninger gemeenten en burgemeester van Muntendam, de heer Verkruisen. De regeringsmaatre gelen die tot nu toe genomen zijn heb ben te weinig resultaat gehad, zodat het gebied nooit echt over zijn dode punt is heengekomen, zo betoogde de heer Ver<- kruisen. Veel mensen hebben hier dan ook het gevoel bedrogen te zijn en dat er niets ten goede veranderd is. De financiële injecties van de rege ring hebben de industriële teruggang alleen enigszins afgeremd, maar niet opgeheven. De bedrijfssluitingen zijn doorgegaan, aldus luidde het oordeel van burgemeester Nap van Veendam. De heer Nap pleitte voor extra premies voor het aantrekken van industrieën, ruimere mate van rentesubsidies en staatsgaranties en zo mogelijk staats deelneming in bedrijven. Dat laatste werd eveneens met kracht bepleit door vertegenwoordigers van de vakbeweging, met name door de heer Dijkhuisen van het NVV. Deze vertelde ook dat de werklozencijfers in Oost- Groningen (9,6 pet in Stadskanaal en 8,5 pet in Winschoten) ver uitsteken bo ven het landelijk gemiddelde. Voor een uitbreiding van de woning bouw, vooral in de woningwetsector, SINGAPORE De Britse eerste minister, Edward Heath, heeft in particuliere besprekingen de leiders van het Gemenebest de verzekering gegeven dat er nog geen definitieve beslissing is genomen over de kwestie van de wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Volgens waarnemers op de conferentie tracht men in het ge heim tot een compromis te komen. Tijdens de hearing van de Tweede Kamerleden in Veen- dam over de problematiek van Oost-Groningen hadden de heren Joekes, Mellema, Janssen en Gort zak een ernstig gesprek met enke le Oost-Groningers. werd onder meer een pleidooi gehouden door burgemeester Beumer van Mid- wolda. Een van de weinigen die zich zij het met enige aarzeling uitsprak voor het plan-Kikkert was de heer Loopstra, burgemeester van Vlagtwed- de. Zijn betoog werd echter voortdu rend onderbroken door interrupties van tegenstanders van het plan. Een verte genwoordiger van de landbouwsector vertelde dat er onder de agrarische be volking grote ongerustheid heerst over de plannen tot vestiging van militaire oefenterreinen. Realisering hiervan zou een zware slag betekenen voor de re constructieplannen van de veen-kolo niën, zo voerde hij aan. MOSKOU Premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie heeft vrijdag over de Russisch-Amerikaanse betrekkingen en internationale zaken gesproken met de Amerikaanse senator Edmund Mus kie. Het onderhoud heeft drie kwartier geduurd en is van Amerikaanse zijde openhartig en vriendschappelijk ge noemd. Muskie is donderdag in Moskou aan gekomen uit Cairo, waar hij met presi dent Sadat had gesproken. Tevoren had hij premier Meir van Israël ontmoet. KERKRADE Twee mannen met nylonkousen over het hoofd hebben vrijdagmiddag te Kerkrade een zilver kleurige kist met het opschrift „Am- ro-Bank" die was voorzien van een hangslot, uit de hand van een 16-jarig meisje gerukt. Zij sprongen weer in de auto, waarin zij het meisje zaten op te wachten en verdwenen. De rovers wis ten toen nog niet dat in de kist slechts administratieve bescheiden zaten. De jonge vrouwelijke bankemployé A. M. uit Kerkrade had de kist gehaald bij de Amro-bank in Heerlen en was per trein naar Kerkrade teruggekeerd. Op weg van het station naar de Am ro-bank in Kerkrade werd zij overval len op de Kapellerlaan, voor de woning van de burgemeester. Zij haalde de kist wel meer in Heerlen op, zodat de poli tie aanneemt dat de overvallers van deze gang van zaken op de hoogte wa ren. Het meisje wist dat in de kist nooit geld zat. De auto, waarmee de overvallers we greden, is een grote d onkerkleurige wa gen van een ouder model, die vrijdag morgen in Heerlen zou zijn gestolen. De auto werd het laatst gezien in Spek- holzerheide, behorend tot de gemeente Kerkrade. DEN HAAG Niet voor de eerste maal sinds zijn uitwijzftig als Sowjet- diplomaat in 1961, bezoekt de heer A. D. Popov die donderdag als lid van een Russische delegatie in Amsterdam arriveerde Nederland, aldus is in goed ingelichte kringen in Den Haag vernomen. De heer Popov, die als vice-voorzitter van de vereniging U.S.S.R.-Nederland deel uitmaakt van de delegatie die de ondertekening van een cultureel ver drag met de vereniging U.S.S.R. zal bij wonen, werd in 1961 als diplomaat per sona non grata verklaard. De Nederlandse regering verzocht hem het land te verlaten nadat hij, als tweede secretaris van de Sovjetambas sade in Den Haag, betrokken was ge weest in een handgemeen met Neder landse marechaussee op Schiphol. De marechaussee wilde zich ervan overtui gen dat de vrouw de Russisch chemicus Alexei Golub, die in Nederland asiel had gevraagd, uit vrije wil naar de Sovjet-Unie terugkeerde. Dit incident leidde ertoe dat ook de Sovjet-ambassadeur Pantaleimon Pono- marenko en een derde lid van de Sov jetambassade persona non grata wer den verklaard. De Sovjet-regering wees daarop de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, uit. De heer Popov werd in 1961 nadruk kelijk als diplomaat persona non grata verklaard, hetgeen impliceerde dat hij, indien hij in een andere capaciteit Ne derland wilde bezoeken, een visum kon aanvragen. Gezien het feit dat de heer Popov zich bezig houdt met Benelux-aangele- genheden de vereniging U.S.S.R.- Nederland is aangesloten bij de „Unie van vriendschapsverenigingen met het buitenland" die het verdrag sluit en uitstekend Nederlands spreekt, is het op zichzelf niet zo irreëel dat hij meer dan eens sinds zijn uitwijzing een vi sum voor een korte periode heeft aan gevraagd, en gekregen, aldus deze krin gen. De terugkeer van een oud-diplomaat naar een land dat hem als diplomaat persona non grata heeft verklaard is waarschijnlijk wel een unicum in de diplomatieke annalen. Het gebeurt vaak dat diplomaten worden uitgewezen op beschuldiging van spionage, en in der gelijke gevallen is het uitwijzende land niet gesteld op terugkeer, ook al be kleedt de man in kwestie een andere functie. LONDEN Volgende week woens dag leggen 230.000 employés van de Britse PTT het werk neer. De vakvereniging deed de stakings oproep, die voor het gehele land geldt na verwerping van een aanbod van de regering tot een loonsverhoging van acht procent. Het sorteren en bestellen van de 35 miljoen brieven en 500.000 pakjes die elke 24 uur afgehandeld worden, zal achterwege blijven. Wat de telefoon dienst betreft, zal alleen het automati sche verkeer doorgang kunnen vinden Het telefoonverkeer met het buitenland zal voor het grootste deel stil liggen Van de telegrammen zullen slechts de dringendste worden behandeld. Een van de mogelijkheden die wordt besproken is om de gehele kwestie voor nader onderzoek te verwijzen naar een commissie van het Gemenebest. Dit on derzoek zou zich dan vooral moeten richten op de gevolgen die de Britse wapenleveranties zouden hebben voor de andere Afrikaanse landen. Van welingelichte zijde werd verno men dat Heath tijdens zijn besprekin gen van het afgelopen weekeinde in New Delhi de Indiase premier Indira Gandhi de verzekering heeft gegeven dat hij nog geen definitieve beslissing heeft genomen over de hervatting van de wapenleveranties. Verschillende Gemenebest-leiders 1 10 4 V: controversiële gaan er nu van uit dat er alsnog een vergelijk kan worden getroffen over dit controversie- Ie probleem. President Julius Nyerere van Tanza nia en de Canadese premier Pierre Trudeau hebben gisteren tijdens de lunch gesproken over de mogelijkheden om een krisis in het Gemenebest te vermijden. Deze besprekingen hebben geleid tot „algemene overeenstemming met betrekking tot de kwestie van de wapenleveranties", zo heeft een Tanza- niaanse woordvoerder later meege deeld. Trudeau heeft zich in deze kwes tie aan de zijde van de Afrikaanse en Aziatische leiders geschaard en tracht Heath van zijn voornemen om de wa penleveranties aan Zuid-Afrika te her vatten te doen afzien. Tijdens het overleg over de wereldsi tuatie tussen de leiders van het Geme nebest zijn gisteren verder de volgende punten naar voren gekomen: De rol van communistisch China in de internationale gemeenschap. De Britse, Indiase, Pakistaanse en Maleisi sche delegaties waren van mening dat Peking algemeen erkend moet worden als de vertegenwoordiger van China in de Verenigde Naties. De toekomst van het Gemenebest. Kaunda en Neyerere drongen er op aan dat alle lidstaten het recht moesten hebben om in kwesties binnen hun ei gen jurisdictie hun eigen nationale be langen na te streven. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Politieke Partij Radicalen heeft besloten met D '66 besprekingen te be ginnen over samenwerking voor de ko mende kamerverkiezingen. Tevens is be sloten op uitnodiging van de Evange lische Solidariteitspartij een gesprek te beginnen, eveneens over samenwerking. Dit los van de besprekingen die al lopen over een samenwerking tussen de Partij van de Arbeid, D '66 en PPR. Twee Israëlische commando's doorzoeken een ondergronds verblijf van de El Fatah-groep tij dens de commando-overval in Li banon. CORDOBA (Argentinië) Ongeveer 250 0 arbeiders hebben van de Fiat-Con- cord fabriek in Santa Isabel hebben hun fabriek bezet. Ondanks waarschu wingen van Argentijnse president Le- vingston dreigden zij de fabriek in brand te steken als de politie zou trachten het gebouw binnen te dringen. De bezetting is donderdagmiddag be gonnen uit protest tegen het ontslag van zeven vakbondsleiders, die in de Fiat fabriek werkten. De politie heeft een cordon gelegd rond de grote fabriek en wacht op het bevel om de stakende arbeiders uit het gebouw te verdrijven. BEIROET Libanon heeft besloten bij de Veiligheidsraad van de Ver. Na ties een klacht in te dienen in verband met de Israëlische commando-aanval in de nacht van donderdag op vrijdag in de omgeving van Sarafand. Minister van Voorlichting Ghassan Tueni, die dit meedeelde gaf te kennen dat Libanon niet om een bijeenkomst van de raad zal vragen. Volgens woordvoerders van de Pales- tijnen duurden de gevechten bij Sara fand van donderdagavond 23.15 uur Ned. tijd tot vrijdagochtend 06.30 uur, waarna de Israëliërs door de Palestij- nen tot de terugtocht werden gedwon gen. De Israëliërs verforen 15 man en hebben vele gewonden, aldus de Pales tijnse mededeling. Twee Palestijnen sneuvelden en vier raakten gewond. De Israëliërs waren overzee en door de lucht aangevoerd. Volgens de Israëlische lezing sneuvel den tien Palestijnen en werden anderen gewond, de Israëliërs hadden slechts zes licht gewonden. De Israëlische com mando's bliezen twee huizen, een Pa lestijns bivak, ondergrondse verblijven en een vlot met een raketwerper op. Het voornaamste doelwit was de Pales tijnse „zeebasis" bij Saida. Volgens de Israëlische woordvoerder betrof het een vergeldingsaanval. Op 2 januari waren vanuit de basis over zee Palestijnse kikvorsmannen binnengeko men om een burger te ontvoeren. Vijf van de zes waren echter gevangen ge nomen toen zij op een Israëlische pa trouille stuitten. A. D. POPOV weer terug DEN HAAG Nederland zal ruim 3.5 miljoen gulden bijdragen aan de medefinanciering van vier projecten op het gebied van onderwijs en gezond heidszorg in Kameroen. De projecten omvatten de bouw van twee consultatie bureaus voor moeder en kind en een kinderziekenhuis, uitbouw van een school voor ontwikkelingskader voor geheel Franstalig Afrika, verbetering en uitbreiding van een rooms-katholieke meisjesschool en uitbreiding van een protestantse school voor algemeen voort gezet onderwijs. ROTTERDAM In een groot aantal elektrotechnische bedrijven in het Rijnmondgebied is onrust ontstaan naar aanleiding van een conflict tussen werkgevers- en werknemersorganisa ties over nieuwe loonvoorwaarden voor de zevenduizend man elektrotechnisch personeel in dit gebied. Volgens de heer J. Thijssen van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs- bond NVV gebruiken de werkgevers ten onrechte de loonmaatregelen voor de egering als argument om eerder overeen gekomen loonsverbeteringen niet door te laten gaan. „Er is hier sprake van toegezegde arbeidsvoor waarden en die moeten worden nage komen", aldus de heer Thijssen. Hij verwachtte dat de huidige onrust in de meeste elektro-technische bedrij ven in het Rijnmondgebied zal leiden tot acties, als niet snel een oplossing kan worden gevonden. „We hebben de zaak nu nog wel in de hand, maar als die oplossing niet komt dan gebeuren er misschien vervelende dingen", aldus de heer Thijssen. SCHIPHOL Minister Luns, die vrijdagmiddag van Schiphol is vertrok ken naar New York, wacht daar een druk weekeinde. Hij hoopt er in de eer ste plaats ambassadeur Jarring te spre ken over diens bemiddelingspogingen in het Midden-Oosten, zal voorts een be zoek brengen aan de secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, (een af scheidsbezoek in zijn functie van Ne derlands jninister van buitenlandse za ken), gaat bovendien een toespraak houden voor het National War College (een instituut waarvan uitsluitend ho gere officieren van de Amerikaanse krijgsmacht deel uit maken) en zal ten slotte maandag de lunch gebruiken met zijn Amerikaanse ambtgenoot, William Rogers. Dinsdag vliegt hij naar Aruba voor de jaarlijkse conferentie van Neder landse ambassadeurs en hoofden van missies in het westelijk halfrond. Ook deze conferentie, die drie dagen duurt en waarop Suriname en de Antillen zijn vertegenwoordigd, zal hij voor het laatst als minister van Buitenlandse Zaken leiden. Hij wordt dan woensdag 27 januari s ochtends vroeg op Schiphol ver wacht. TJet gedurfdste spelschema, dat zich in de komende weken zal ontwikke len, zal vermoedelijk meer te maken hebben met de economische politiek van de regering-Nixon in de periode tot aan de verkiezingen, dan met de spannende laatste rugbywedstrijden van het lopende seizoen in Amerika. Alles wijst er op het ogenblik op, dat Nixon en de zijnen na een defensief spel in de eerste helft, in de tweede helft fel aanvallend zullen gaan spe len, zelfs indien dit betekent, dat de tegenstander daardoor enkele punten gaat scoren via de verwaarloosde verdediging. Dit kan worden afgeleid uit de rappor ten van de raad van economische ad viseurs die een reële groei van de economie met 8 pet. hoopt te berei ken. Dit percentage is het dubbele van wat volgens vele economisten een goed jaar zou betekenen. "Y^oor een dergelijk plan zouden grotere staatsuitgaven nodig zijn, alsme de minder scherpe monetaire maatre gelen van de Federal Reserve Board, de Amerikaanse circulatiebank. Het voornaamste doel van een dergelijk spelschema of althans het waar schijnlijkste resultaat zou een aan zienlijke daling van de werkloosheid zijn (thans ca. 6 pet.). Vele economisten geloven, dat een voortduren van de inflatie in een ho ger tempo dan de regering oorspron kelijk nastreefde, het gevolg van een dergelijk schema zal zijn. Dit zou een concessie aan „de vijand" zijn. Indien de inflatie echter voortgaat in een tempo van 4 pet. per jaar, dan zou een nieuwe druk ontstaan op dé dollar, die volgens sommige staten ten opzichte van andere valuta's wordt overgewaardeerd. IToe het spel van nu af aan ook wordt gespeeld, het brandpunt zal ver moedelijk liggen bij de in 1972 te houden verkiezingen. De regering heeft de afgelopen twee jaar geleerd, dat het lang duurt voor dat de economische politiek de ge wenste resultaten oplevert. Het grote probleem voor de regering is, dat zij weliswaar een spelschema kan RICHARD NIXON aanvallen opstellen, maar dat zij dit niet ten uitvoer kan brengen zonder de me dewerking van andere elementen. De president heeft niet de bevoegdheid de gebeurtenissen zijn wil op te leg gen. De belangrijkste invloed, die de rege ring niet ten volle beheerst, is de Fe deral Reserve Board. Indien deze niet medewerkt, is de beoogde verbetering nauwelijks te bereiken. In december heeft president Nixon in een rede voor de National Association of Manufacturers (de werkgeversver eniging) de Amerikanen de verzeke ring proberen te geven, dat hij die medewerking heeft gekregen. Maar de Federal Reserve Board is van oudsher onafhankelijk van de poli tiek en spreekt altijd voor zichzelf. Qm de medewerking te verkrijgen zal de regering vermoedelijk moeten overwegen om een einde te maken aan haar „Laissez Faire" houding van niet-inmenging op de markten en om een actiever rol te gaan spelen op het tak van lonen en prijzen. Zowel Arthur Burns, chairman van de Federal Reserve Board, als Arthur Hayes, hoofd van de Federal Reserve Board in New York, hebben gesugge reerd, dat een dergelijke inkomens politiek dient te worden overwogen. Tot dusverre heeft de regering zich daartegen verzet. De volgende hinderpaal kan de vakbe weging zijn. Nu al maken sommige economisten zich zorgen over de kans van een lange staking in de staalindustrie geduren de de zomer. Een dergelijke staking zou kunnen leiden tot een daling van het bruto nationale produkt. Ook de consumenten zouden het spel schema kunnen torpederen, indien zy geen vertrouwen hebben in de re- geringspolitiek. De consumenten spa ren thans 7,5 pet van het netto bedrag dat- zij in hun loonzakjes mee naar huis nemen. Dit ongekend hoge per centage betekent, dat zij zich op het ogenblik onthouden van het doen van grote uitgaven. GENUA In alle Italiaanse havens lag het werk vrijdag nagenoeg stil als gevolg van een vierentwintiguursstaking van de havenarbeiders, om druk uit te oefenen voor voortgang bij onderhan delingen over een nieuwe arbeidsover eenkomst. TYe economische vooruitgang in het lo pende jaar zal in sterke mate moeten rusten op een terugkeer naar een gemiddelde van 6 pet. of minder, indien automobielen, meubelen, huis houdelijke artikelen en andere grote stukken volgens de verwachtingen worden verkocht. Uit een snelle en informele studie van ruim een twaalftal rapporten is ge bleken, dat geen economist van na tionale reputatie een groei heeft voorspeld van deze omvang, waar naar de raad van economische advi seurs zegt te streven. Indien het spelschema werkelijk ten doel heeft een relëe groei van 8 pet. op te leveren, dan zullen de Ameri kanen in de komende weken getuige worden van een zeldzaam vertoon van economische stimulatie. 1

De Vallei | 1971 | | pagina 5