Veenendaals - dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Arafat tegen Habash Korter werken bij Philips in Roermond Noor dier se premier naar Londen Prinses Margriet morgen jarig Nederlandse ambassadeur vertrokken uit Montevideo Buiten a m Dreigende PTT-staking in Engeland Aanslag beraamd op Brandt CV V-VOORZITTER DOET BEROEP OP KVP, PvdA, CHU EN ARP Wapensmokkel voorkomen Steeds minder hoop voor vermiste vissersboot Twee Joden uit Sovjet-Unie Zuid-Afrika wil terugtrekking drie rechters Internationaal Gerechtshof Meisje was man die gestolen duizendje wilde wisselen te vlug af Speelautomaten in Loosdrecht in beslag genomen Leven duurder in Engeland WELLICHT DODE BLJ CAFÉBRAND IN ROCKANJE Onze ooievaars RUIM 30.000 MENSEN KWAMEN KIJKEN NAAR „DE GEER" Bloemen voor Palach wmmm Tijdelijk regen MAANDAG 18 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 14 BEIROET De Palestijnse guerrilla's van Jasser Arafat hebben gedreigd geweld te gebruiken tegen linkse Pales tijnse groepen, die oproepen tot het omverwerpen van het regime van koning Hoessein in Jordanië. De woordvoerder van El Fatah, Kamal Adwan zei, dat guerrilla's van het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" (PFLP) die verantwoordelijk zijn voor het in een hinderlaag lokken van een Jordaanse legerpatrouille kortgele den, door een speciaal guerrillatribunaal zullen worden berecht. RECHT Onder conservatieven Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.),' 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. Zware onenigheid Paiestijnen ROERMOND Voor 200 werkne mers van de NV Philips in Roermond zal een werktijdverkorting van twee a drie dagen per week worden ingevoerd. Reden hiervoor is overproduktie van het bedrijf, zo heeft het hoofd perso neelszaken van het bedrijf, de heer J. Stollman meegedeeld. De verkorting zal vermoedelijk zes weken duren en ingaan op maandag 18 januari. In die zes weken wordt het loon voor 100 procent doorbetaald. LONDEN De Noordierse premier Chichester-CIark komt vandaag voor spoedoverleg met de Britse regering naar Londen. Dit is nodig na een week van nieuwe onlusten in Belfast en Lon donderry. Voor alles wil de Noordierse regering dat de zesduizend man Britse troepen in haar gebied veel harder optreden te gen de onruststokers. Op het ogenblik komen die uit de katholieke hoek, met name de extre mistische groepen van het geheime Ier- MONTEVIDEO De Nederlandse ambassadeur in Uruguay, H. van Blan kenstein heeft Monterrideo plotseling verlaten terwijl geruchten de ronde de den, dat hij door guerrileros was be dreigd. Een woordvoerder van de ambassade zei, dat Van Blankenstein naar Aruba was gegaan voor het bijwonen van een conferentie. De woordvoerder weigerde nadere bijzonderheden te verstrekken. Van Blankenstein vertegenwoordigt Nederland sinds oktober 1969 in Uru guay. De plaatselijke radiozender had tevoren verklaard, dat de ambassadeur met politiebegeleiding naar het vlieg veld Carrasco was gebracht. Dit bericht werd van officiële zijde evenwel niet bevestigd. MOSKOU De Russische regering heeft twee Joodse onderdanen, Zucker- mann en Svtsjinski, beiden vurige voorstanders van vrije emigratie en burgerrechten, toestemming gegeven naar Israël te emigreren. Dit is het weekeinde vanuit Joodse bron in Mos kou vernomen. Boris Zuckermann, een beroemd na tuurkundige, is een van de bekendste voorvechters voor de rechten van de Joden in de Sovjet-Unie. Hij maakt deel uit van het „Comité voor de rech ten van de mens", dat de natuurkundi ge Adrei Sacharof fen andere Sovjet geleerden in november jl. hebben opge richt. Dit comité is in feite een illegale organisatie. Tïlijkens het interessante maar niettemin deprimerende ver verslag van het Rijksinstituut van Natuurbeheer over het verloop van het ooievaarsleven in Nederland over het jaar 1970, bereikte de stand dezer vogels een dieptepunt. Er vlogen nl. slechts 17 jongen uit, tegen in 1969: 31. Dertig jaar gele den waren dit nog 823 en in 1962 mochten we zelfs nog tevreden spreken van 107, maar sindsdien werd het aantal van seizoen tot seizoen minder. Ook het gemiddeld aantal jongen per bewoond nest precies berekend door H. L. Schui- lenburg vertoont een sterk da lende tendens. Bedroeg dit in de goede jaren nog 2.60, thans ligt het op 1.21 en wederom lager is het de laatste derti'g jaren niet ge weest. Het zijn inderdaad bedroe vende cijfers, die uit de bus kwa men en als het ooievaarsdorp Liesveld" op de lange duur geen uitkomst biedt, moet worden ge vreesd, dat deze eens zo populaire figuur uit de lage gebieden van Nederland geheel zal verdwijnen, wat een groot verlies zou beteke nen. Menig landschap toch werd eertijds op speciale wijze door de uiver met zijn achtergrond van volksgeloof en folklore gestoffeerd. Er bevonden zich 4 nesten in ZuidrHolland, 1 inDrente en 2 in Noord-Brabant. De provincies Gel derland en Utrecht bleven geheel ooievaarloos, en hoewel eerstge noemd gewest in 1969 nog twee jongen opleverde, zagen dit keer G. H. Luchtenbelt (Wapenveld) en R. Schrijver (Terwolde) hun hoop op vestiging vervliegen. Herhaaldelijk worden horsten tijdelijk door paren of solitairs in beslag genomen of werd er om gevochten, terwijl er ook vogels verongelukten. Er zit absoluut geen gang meer in. 18-1-'71 A. B. Wigman. In zijn eerste openlyke verklaring sinds de burgeroorlog in Jordanië in september vorig jaar, zei PFLP-leider dr. George Habash zaterdag, dat de guerrilla's geen andere mogelijkheid hebben dan het omverwerpen van de re gering-Hoessein en hem door een links regime te vervangen. Adwan veroordeelde Habash als een „avonturier", die de Palestijnse verzets beweging had „bedrogen". Hij beweerde dat Habash een nieuwe overeenkomst voor vrede en samenwer king met de Jordaanse regering op 13 januari had goedgekeurd en getekend, maar dat hij de guerrilla's heimelijk had laten weten, dat zij het akkoord moesten negeren. De toon van de op merkingen van Adwan wees er op, dat El Fatah wellicht zal proberen Habash zelf te berechten. „Wij zullen elke poging om de Pales tijnse revolutie van haar belangrijkste doel, het bestrijden van Israël af te houden, voorkomen, zelfs al moeten wij daarvoor geweld gebruiken", aldus Ad wan in Beiroet. Hij beschuldigde de PFLP ervan dat zij alle vroegere gevechten tussen de guerrilla's en het Jordaanse leger heeft veroorzaakt. De nieuwe tweespalt tussen de beide grote Palestijnse guerrillagroepen kwam aan het licht toen de PFLP wei gerde haar militie in Amman te ontwa penen, krachtens de op 13 januari met Jordanië gesloten overeenkomst. De guerrilla's „querilla's voor halve dagen", die voor het merendeel in de vluchtelingenkampen wonen, vormen de hoofdmacht van de PFLP. De PFLP is verantwoordelijk geweest voor de spectaculaire vliegtuigkapingen van vo rig jaar die ook door de leiding van El Fatah zijn veroordeeld. De Jordaanse regering heeft zondag verklaard dat zij zich het recht voorbe houdt, op de wijze die haar goeddunkt te reageren op aanvallen die bedoeld zijn het laatste akkoord tussen de rege ring en de Palestijnse guerrilla-organi saties te verstoren. Minister van Voorlichting Adhan Aboe Edeh heeft gezegd, dat de rege ring vastbesloten is het bestand van 13 januari, waarmee een einde kwam aan de laatste gevechten, naar letter en geest uit te voeren. Woensdag zal in Cairo weer eens een topconferentie gehouden worden, waar aan Egypte, Soedan, Syrië en Libië deelnemen. Agendapunten zouden o.m. zijn, de coördinatie van de financiële en cultu rele zaken der vier Arabische landen en algehele eenmaking van het douane- en geldwezen der betrokken landen. De ministers van Defensie en van Buitenlandse Zaken der vier landen zullen vooraf de agenda opstellen. De onenigheid in Palestijnse kringen zal dan zeker ook ter tafel komen. Koning Hoessein van Jordanië heeft zondag zijn vrouw en twee dochtertjes naar het vliegveld van Londen ge bracht vanwaar zij naar Amman ver trokken. Aanvankelijk verwachtte men dat Hoessein, die voor medisch onderzoek in Engeland verbleef, zelf ook zondag naar zijn land zou vertrekken. DEN HAAG Zuid-Afrika wil dat drie rechters van het Internationaal Gerechtshof Zuidafrikaanse Den Zuid west niet zullen deelnemen aan de be handeling van de kwestie van het Zuid-Afrikaanse mandaat in Zuid- west-Afrika (Namibië). Zuid-Afrika heeft, zoals bekend, geweigerd het Vol kenbond-mandaat over die voormalige Duitse kolonie aan de Verenigde Naties over te dragen, ondanks herhaald aan dringen van de Verenigde Naties. De president van het Internationaal Ge rechtshof, sir Muhammed Zafrulla Khan uit Pakistan, en de rechters Luis Padilla Nervo uit Mexico en Platon Morozow uit de Sowjet-Unie zouden in deze zaak bevooroordeeld zijn. De rechters zouden niet objectief te genover de kwestie staan, omdat zij deel hebben uitgemaakt van delegaties bij de Verenigde Naties die zich uit spraken tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Volgens de statuten van het hof kan de president een rechter vragen zich te rug te trekken. Naar alle waarschijn lijkheid zullen de 15 rechters van het gerechtshof over de bevoegdheid van de rechters woensdag overleggen, als zij beginnen met een aantal bijeenkom sten achter gesloten deuren om de zaak voor te bereiden. se republikeinse leger, I.R.A. Zaterdagavond en -nacht werd er in een der katholieke buurten van Belfast drie uur verbitterd gevochten tussen onruststokers en Britse militairen. Voor de vijfde achtereenvolgende nacht was er een bekogeling met benzineflessen. Noordierse betogers hebben zonda gochtend in alle vroegte Britse troepen met stenen bekogeld en met kruisbogen op hen geschoten, toen voor de zesde achtereenvolgende dag in Ulster onge regeldheden uitbraken. In de stad Lon donderry werden winkels en kantoren met benzinebommen in brand gestoken. Een menigte van ongeveer 200 men sen viel de troepén aan met stenen, flessen en dodelijke, van stalen punten voorziene projectielen uit kruisbogen. Dit gebeurde in de katholieke buurt rond Atrim Road. Soldaten van het Britse leger schoten terug met rubber kogels toen er versterkingen kwamen, gesteund door pantserwagens. Ook zon dagavond werd gevochten. Er is vorige week op grote schaal brand gesticht in Belfast: winkels, een bibliotheek en cafés gingen in vlammen op. De regering-Chichester-Clark wil dat de Britten tot de aanval overgaan in buurten waar zich leden van het I.R.A. schuilhouden. De militairen zijn te pas sief naar de zin van het protenstantse bewind in Ulster. Ze wachten af tot ze. worden aangevallen, protestantse vroeg is het monument voor Daniel O'Connell, de Ierse patriot die in 1827 de eerste emancipatie voor de Ierse katholieken verwierf, bescha digd. Het 56 meter hoge monument, een zuil, is het grootste en meest indruk wekkende gedenkteken voor een patriot in de Ierse republiek. ROERMOND De gemeentepolitie van Roermond heeft een man uit Venlo aangehouden, die zaterdag in een Grenswisselkantoor te Roermond had geprobeerd een gestolen briefje van duizend gulden te wisselen. De 24-jarige T. L., die het biljet aanbood, kreeg van het meisje achter het loket te horen dat het biljet vals was. In werkelijkheid had het meisjes ontdekt dat het biljet stond geregistreerd als gestolen op 5 januari bij meubelfabriek T. Lut in Venlo. De lokettiste drukte op de alarmschel maar de man rook onraad en maakte zich uit de voeten, zonder zijn duizend je mee te nemen. Hij spoedde zich wel direct naar de politie om het biljet te rug te eisen. De politie was echter door het Grenswisselkantoor gewaarschuwd en hield de man aan. Korte tijd later arresteerde men de 30-jarige W. van M, die voor het politiebureau in een auto op de heer L. stond te wachten. UTRECHT De Rijkspolitie heeft zaterdagavond bij invallen in verschei dene cafés, restaurants en dancings in Loosdrecht in totaal acht speelautoma ten ter waarde van enkele duizenden guldens in beslag genomen plus het speelgeld. BONN De Westduitse staatssecre taris Egon Bahr heeft zondag onthuld, dat er plannen van rechtse extremisten hebben bestaan, om kanselier Willy Brandt tijdens diens recente vakantie reis naar Kenia om het leven te bren gen. In een vraaggesprek met „Bild am Sonntag" zei Bahr, dat de samenzweer ders, Brandt bij een „ongeluk" hadden willen laten omkomen. De Westduitse regering is door een bevriende mogendheid ingelicht over het komplot. De persoonlijke lijfwacht van Brandt werd daarop uitgebreid tot zeven agenten. De samenzwering is door de West duitse regering zo ernstig genomen, dat ook het tijdstip waarop het vliegtuig met de kanselier uit Kenia in Bonn zou LONDEN De kosten van levenson derhoud in Engeland zijn in december weer sterk gestegen. De totale stijging over 1970 bedraagt 8 procent. De maan delijkse prijsindex steeg op een gege ven ogenblik in december tot 145,0. Het basiscijfer van de index is in januari 1962 op 100 gesteld. Onder de conserva tieven is het leven steeds duurder ge worden. Het ministerie van Werkgelegenheid, dat de nieuwe cijfers zaterdag publi ceerde, deelde mee dat de sterke stij ging in december te wijten is aan de prijsverhoging van eieren, brood en ve le andere goederen en diensten. terugkeren geheim gehouden is. Sinds Brandt 16 maanden geleden kanselier werd zijn reeds meerdere be dreigingen tegen zijn leven aan het licht gekomen. De sociaal-democraat Brandt is al meermalen bedreigd door ultra rechtse elementen, die zijn toenaderingspolitiek jegens Oost-Europa doodverven als „landverraad." DONGEN Zelden zal een dier in Nederland zoveel belangstelling hebben gehad als de Bengaalse gier in Dongen. Het dier, dat waarschijn lijk afkomstig is uit het Duitse reservaat „Adlerwar- te" in Berle Beek, trok het afgelopen weekeinde zeker dertigduizend mensen uit al le hoeken van ons land. De rijkspolitie kon de stroom echter zonder onge lukken verwerken. Veel mensen waren teleur gesteld omdat de gier de he le dag in een boom bleef zit ten op ongeveer vijftien me ter boven de grond. Slechts een paar mensen die geduld genoeg hadden, hebben het APELDOORN Morgen viert prin ses Margriet haar 28ste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan maakte fotograaf Max Koot op paleis. Het Loo deze foto van de prinses en haar beide zoontjes: Maurits (r.), die in april drie jaar wordt, en Bernhard, die alweer ruim één jaar is. PRAAG Meer dan honderd kaar sen brandden zaterdagavond bij het graf van Jan Palach, de student die twee jaar geleden overleed door zelf verbranding uit protest tegen de inval van Oosteuropese troepen in Tsje- cho-Slowakije. Enige honderden Tsje- choslowaken bezochten het graf en leg den bloemen en kransen neer. Vorig jaar was de opkomst groter. Toen maakten duizenden mensen een pelgrimstocht naar het graf. LONDEN In Engeland dreigt woensdag een staking van het PTT- personeel te beginnen, omdat de direc tie naar aanleiding van een eis voor een loonsverhoging van 16 procent heeft laten weten, dat zij niet verder wil gaan dan acht procent. De gevraag de verhoging zou neerkomen op onge veer drie pond (ruim 25 gulden) per week. Zaterdag kregen de postkantoren grote hoeveelheden postpaketten te verwerken, nadat het publiek was ge waarschuwd voor de dreigende actie. De betrokken vakorganisatie heeft haar leden gevraagd, wel er voor te zorgen dat sociale verzekeringsuitkeringen worden uitbetaald en dat telefoon- oproepen voor politie, ambulances en de brandweer zullen worden behandeld. Aangezien de vakbond over weinig geld beschikt na vorige stakingen heb ben de aangeslotenen te verstaan ge kregen, dat zij niet op een stakingsuit kering kunnen rekenen. Desalniettemin spreken vakbondsfunctionarissen over een staking van eventueel verscheidene weken. De brievenbussen puilden gisteren dier in actie gezien. Een van hen is de verwoe de amateur-fotograaf W. G. J. M. de Kort uit Kaatsheu vel. Twee dagen lang heeft spied. „Tweemaal is hij op gevlogen", vertelde hij. Iemand die van de publie ke belangstelling nog wat overlast heeft gehad, is de hij de camera op statief "Dongense landbouwer M. W in de aanslag de gier be- van Loon op wiens land de vogel al ruim een week gast vrijheid geniet. Het weiland waarop de boom staat die de gier tot woonplaats heeft ge kozen, is door de vele tien duizenden voetstappen vol komen platgetrapt. J. LANSER beroep op partijen UTRECHT Voor een gezonde sociaal-economische ontwikkeling is het niet alleen nodig dat een rege ring een goed programma heeft maar dat zij ook van een samenstelling moet zijn die de vakbeweging aan spreekt. Dit heeft de voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, maandag ochtend gezegd op de in Utrecht ge houden besloten vergadering van de verbondsraad van het CNV. De heer Lanser meent dat de ver antwoordelijkheid voor het formeren van een dergelijk voor de vakbewe ging aanvaardbaar kabinet ligt bij met name de KVP, PvdA, CHU en ARP. „Deze partijen hebben een duide lijke samenhang onder de werkne mers die door de vakcentrales wor den gerepresenteerd. Ze blijven bene den de maat van hun verantwoorde lijkheid indien zij zich bij voorbaat zouden uitsluiten van een kabinet als door mij bedoeld", aldus de heer Lanser. Hij deed een beroep op de vier partijen om gezamenlijk de ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor een kabinet dat zowel wat be treft program als samenstelling de vakbeweging kan aanspreken. Het CNV is bereid tot een nauwere samenwerking met NVV en NKV. Mits het in de toekomst de ruimte heeft om het evangelie als inspiratie bron voor zijn werk te kunnen la ten functioneren. Over de loonmaatregelen van de rege ring zei de heer Lanser, dat ver wacht mag worden dat het effect er van zal zijn een vermindering van de werkgelegenheid. ROCKANJE In het Zuidhollandse Roekan je is afgelopen nacht het café bedrijf „Casablanca" door brand totaal verwoest. Gevreesd wordt dat één per soon, een kelner van het bedrijf, daar bij om het leven is gekomen. Zonder dat de eigenaar het wist zou de kelner in het pand zijn blijven slapen. De po litie had maandagochtend vroeg al een bulldozer ingeschakeld om onder de puinhogen te zoeken. Het vuur greep om half drie zo snel om zich heen dat de eigenaar ternauwernood met hulp van de buren via het dak aan de vlam men kon ontkomen. Zijn vrouw, zijn kind en een discjockey ontkwamen eveneens aan de vlammen. De totale schade is circa 300.000.-. HEYTHUYSEN De 33-jarige A. Klaver uit Heythuysen is afgelopen weekend verongelukt, toen hij op de weg naar Ittervoort met zijn personen auto in het donker op een tegemoetko mende Engelse legerwagen botste. Hij was op slag dood. uit, doordat veel Britten niet het risico wilden lopen dat hun laatste brieven niet weg konden. Met ingang van woensdag werkt al leen nog de automatische telefoon. Men kan dan geen gesprekken meer aanvra gen, telegrammen worden geweigerd behalve wanneer het een sterfgeval be treft. De epige P.T.T.-diensten die blijven werken zijn. die voor telefonische noodmeldingen aan politie, brandweer of ambulancedienst. En tweemaal per week voor de uitbeta ling van oudedagpensionenen. Gisteren bleek nog uit niets dat de regering gaat bemiddelen. Net als bij de langzaam-aan-actie in de electrische centrales van vorige maand, is de Brit se regering bereid het er op te laten aankomen. Liever stakingschaos dan de inflatie stimuleren, is het regeringspa rool. VALKENBURG In Valkenburg zijn zaterdagavond drie personen aan gehouden, die in het bezit waren van verboden wapens. Het zijn N. G. uit Lanaken (België), B. H. uit Nieuwenha- gen en A. J. uit Kerkrade. Bij control» op de personenauto van G„ een beken de illegale wapenhandelaar, ontdekte de Valkenburgse politie 60 pistolen van Belgische makelij. Bovendien was G. in het bezit van een geladen revolver. BRESKENS De onderzeebootjager Rotterdam van de Koninklijke Marine heeft zondag in de buurt van het licht schip Noordhinder een aantal voorwer pen gevonden die afkomstig kunnen zijn van de viskotter Breskens 16 die sinds zes dagen met vier opvarenden vermist wordt. De marine stelde een schip voor een speurtocht ter beschikking op verzoek van de heer A. Schipper, burgemeester van de Zeeuwsvlaamse gemeente Oost- burg waartoe Breskens behoort. Hij deed dit nadat een vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst twee mijl ten noorden van de Noordhinder wrak hout had gezien. De Rotterdam heeft van gisteroch tend tot zonsondergang gezocht. Het schip meldde dat het uit zee had opge pikt een vlonder met blauwe verfvlek- ken, houten balletjes, een houten trap met zeven treden en veel touwwerk. Het hout zag er naar uit dat het nog niet lang in het water had gelegen. Weersverwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met tydelyk regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuidwest. Min. temperatuur omstreeks 2, max. temperatuur omsreeks 6 graden. Zon op: 08.38 maan op: 00.59 onder: 17.04 onder: 10.58

De Vallei | 1971 | | pagina 1