nanciele notities m BEURSWAARDE VAN AANDEEEN IN DECEMBER DE ECONOMISCHE ONTWIKKELING IN HET AFGELOPEN JAAR SCHAKEL IN EUROPEES VERKEER 'mü Mvïi'. 1^' SCHEEPSTIJDINGEN r - ZWITSERSE BEPALINGEN VOOR BELEGGINGSFONDSEN Waterhoogten Akkoord Shell- Indonesië AKU-Goodrich komt niet naar Bergen op Zoom Marketing van N.Y. Aerochem naar Apeldoorn Bingverwarmmg Nederland stopt verkoop Wijers verlaagt dividend TOENAME PARTICULIERE CONSUMPTIE TEGEN SPECULATIEVE MAATSCHAPPIJEN Grontmij-dochter neemt AVOB over Sony vestigt zich in Badhoevedorp Pagina 2 MAANDAG 18 JANUARI 1971 PILOOT STORM TEKKO TAKS TOEZICHT DOLLAR-STANDAARD PAPIERINDUSTRIE 17. Natuurlijk kende ik de adressen van enkele liefdadigheids-instellingen en daar heb ik alles heengezonden zon der er bij te vertellen, waar het van daan kwam. Ik was thuis ook aan het breien ge weest, maar ik had gerekend op een meisje en toen er een jongen geboren werd, heb ik mijn cadeautje niet eens aangeboden. In november 1960 waren miljoenen druk bezig met de voorbereidingen voor Thanksgiving Day, maar ik had nog geen minuut om iets te kopen en die dag zelf heb ik gewoon doorge werkt. Laat in de middag kwamen de Baas en zijn echtgenote terug uit Middleburg, waar ze huizen hadden gekeken, want Jackie hoopte vurig, dat ze, als ze eenmaal in het Witte Huis zaten, zo nu en dan eens de vlucht konden nemen, om buiten te zijn en paard te rijden. Die dag is verder gewoon verlopen en ik ben normaal naar huis gegaan. Om half drie in de nacht hoorde ik de telefoon. Het was James Jeffries van de Secret Service, die mij meedeelde, dat mevrouw Kennedy omstreeks middernacht met de keizersnede ver lost was van een jongen. Dat was dus drie weken te vroeg, maar Jeffries vertelde er bij, dat moeder en kind het goed maakten. Men behoeft niet zo heel veel fanta sie te hebben om zich te kunnen voorstellen, wat dat voor een dag is geworden. Het was zo ongeveer half zes de volgende ochtend, toen ik en kele uurtjes rust kon nemen. Het was wel duidelijk geworden, hoe volko men het land meeleefde met Jacqueli ne Kennedy... letterlijk iedereen nam deel aan de gebeurtenissen. Onze Baas kreeg het grote nieuws te horen, toen hij zich aan boord be vond van een vliegtuig op weg naar Palm Beach. Hij regelde het zo, dat hij meteen terug kon vliegen en hij bezocht zijn vrouw in het ziekenhuis. Ik herinner mij de foto's van de aan staande president in de kranten: blij... toch ook ongerust en zeker heel verbaasd. Jackie zou een dag of twaalf in het ziekenhuis blijven, maar reeds na en kele dagen vroeg ze naar mij en ik ging op bezoek met enkele zeer weini ge dingen, waar ze zeker belang in zou stellen. Ik had natuurlijk geen enkele belangstelling voor de jongens van de krant en dus sloop ik naar binnen door de dienst-ingang. Boven trof ik voor het eerst van mijn leven zuster Louella Hennessey, een vrouw zonder leeftijd, altijd opgewekt, met een glimlach om de lippen. Ik begreep best. dat Jacqueline juist in déze vrouw zoveel vertrouwen stelde. Men heeft wel eens gedacht dat zuster Hennessey speciaal was aange steld voor de baby's, maar dat was niet zo. Haar taak lag in de eerste plaats bij de jonge moeders, die ze precies liet doen, wat zij wilde. Deze zuster heeft al de Kennedy-moeders geholpen: Jackie en Ethel, Eunice, Pat en Jean. Zij heeft me eens verteld dat Ethel zo sterk was als een paard... de sterkste van de hele troep en altijd de eerste, om na de geboorte uit bed te komen. Jackie was van plan naar Palm Beach te gaan, zodra ze het zieken huis kon verlaten. Dan kwamen de kerstdagen, de inhuldiging van de nieuwe president in januari en de verhuizing van Georgetown naar het Witte Huis op 20 januari. De mallemolen draaide steeds snel ler, want nu kwamen er ook nog de bezoeken bij aan Jackie in het zie- kennuis. Ik begon te vermageren en het was alleen mijn trouw aan de Kennedy's die mij op de been hield. De aanstaande president ging elke dag twee maal naar het ziekenhuis; hij zou het huis nooit verlaten, zonder een vriendelijk woord voor Evelyn en mij en dan kwamen er ook nog met de snelheid van een mitrailleur een aantal nieuwe instructies voor zijn se cretaresse los. Telkens weer verbaas de het ons, hoe onze Baas letterlijk aan alles dacht. Nu Jackie niet thuis was, nam Ca roline haar rol over en ze speelde de ster van het gezelschap. Gewoonlijk ging ze met haar pappie mee naar het ziekenhuis en op zondag ging ze mee naar de kerk. Er kwamen steeds meer foto's van haar... als ze gekke gezichten trok te gen de fotograaf, achter de rug van haar vader en als ze haar pop achter zich aan sleepte. Op 2 december zou de Baas zijn dochter meenemen naar Palm Beach en vlak voor zijn vertrek kwamen mijn man en de kinderen op bezoek, om geluk te wensen met de geboorte van de baby. Het is toen wel een hele toer geweest een paar kleurenfoto's te maken, want Caroline was in een bij zonder goede bui en ze wilde geen ogenblik stil staan. Toch maakten wij enkele opnamen en toen hoorden we die bekende stem, die riep om: „Knoopjes..." Caroline rende naar de slaapkamer van haar vader en even later kwam de Baas naar beneden om de gelukwensen in ontvangst te ne men. Ray wilde graag nog een plaatje maken, maar de president vond het jammer dat hij er dan zelf niet op zou staan en zq werd Provi er bij gehaald, om ons te fotograferen. ..Maar dat kan ik niet", klaagde Provi. Ray toonde haar op welk knopje ze moest drukken en nu was er weer een andere moeilijkheid, want Caroline wilde gedragen worden en daar voel- Zo is de foto dan tot stand geko- de de Baas niet veel voor, wegens die rug. Zo is de foto dan tot stand geko men, maar Caroline staat met haar rug naar de camera. Wij zijn blij met deze familie-foto en ik geloof dat dit het enige plaatje is, waar Caroline op staat, van achteren genomen. Het bleef ontzettend druk in huis, want de Baas had de ene vergadering na de andere en bovendien ontving hij vele vooraanstaande figuren, om dat hij natuurlijk reeds bezig was zijn kabinet samen te stellen. Een van de eerste bezoekers was gouverneur Abraham Ribicoff van Connecticut, die later de leiding op zich heeft ge nomen van het Departement van Ge zondheid, Opvoeding en Algemeen Welzijn. Ik herinner mij nog heel goed, dat Sargent Shriver de heer McNamara binnenbracht (door de achterdeur) omdat de Baas hem wilde hebben als Minister van Defensie. Toen heb ik Dean Rusk ook gezien, die later Bui tenlandse Zaken op zich zou nemen. Zo kregen we Orville Freeman op bezoek, die Landbouw-heeft gekregen, Arthur Goldberg, die Arbeid ging lei den en tenslotte Douglas Dillon, later Minister van Financiën. De grote verrassing was natuurlijk de benoeming van Bobby, de jongere broer van de Baas als Procureur- Generaal. 4631. „Growal én Halvard staan aan onze zijde met hun dieren en vogelmensen", vervolgde het meisje, „maar Jubala en Scaldon wijzen Slynn af, evenals de meeste mensen van Dura. Fanticar is onze hogepriester. Ik was hierheen gestuurd om zijn mantel te halen. De eredienst voor Slynn staat op het punt te beginnen. Uw aanwezigheid zal op hoge prijs gesteld worden en onze komende overwining symboliseren!" Arend kon haar enthousiasme niet delen, maar hij liet zich gewillig bij de hand nemen en meevoeren naar het heilige binnenste der Tempel. Zodra Fanticar de vreemdeling zag binnen treden, sperden zijn ogen zich wijd open en hij riep woeden uit: „Wie durft gij hier binnenbrengen? Een bedrieger, een charlaten! Slaat hem in de boeien!!" Zijn overslaande stem weerkaatste galmend door de hoge ruimte van de Tempel. Twee forsgebouwde dienaars schoten toe en grepen Arends armen vast, doch hun greep was aarzelend en zonder overtuiging, als waren zij bang zich te branden, of dat hun gevangene zou expoderen. 19. „Wat heeft dat nu allemaal te betekenen?" vroeg Tekko voorzichtig aan zijn gids. „Ik had zo gedacht dat jullie altijd veel plezier mochten maken!" „Dat is ook /.o", beaamde Müral direct. „Ons werk is ons plezier en ^ns plezier is ons werk. Het schijnt echter dat er nu iets heel ernstigs aan de hand is, anders had de koning de ministerraad vast niet in een spoedvergadering bijeen geroepen. Hij heeft het namelijk altijd veel te druk met regeren!" Dan zwaaiden plotseling de zware deuren weer open en achter elkaar kwamen er een stel zwij gende en ernstig kijkende mannen naar buiten, die ge wichtig uitziende mappen onder de arm. droegen. De achterste is de minister van oorlog! fluisterde Mural en gluurde eerbiedig in de richting van een gesnorde klim opman, die een hele grote zware portefeuille torste. Oorlog? fluisterde Tekko verbaasd terug. Met wie en waarom? Doen jullie daar ook al aan? Mural antwoord de niet, stapte vlug door de nog openstaande deuren naar binnen en wenkte onze vriend hem te volgen. AMSTERDAM De koers waarde van gewone Nederlandse aandelen, officieel genoteerd op de effectenbeurs is door het Cen traal Bureau voor de Statistiek voor december becijferd op 42332 min. De nominale waarde was 9306 min. De gemiddelde koers in december bedroeg 455 en het gemiddelde over geheel 1970 476. De beurswaarde-index (1963 is 100) steeg van 113.6 in novem ber tot 115.5 in december Deze index over geheel 1970 gerekend was 120.5 tegen 114.0 over geheel 1969. Met ingang van december zijn de cijfers aan de hand van gege vens van de Vereeniging voor den Effectenhandel herzien en/of aangevuld, waardoor een verge lijking met de voorafgaande maanden niet goed mogelijk is. DEN HAAG De toeneming van de binnenlandse bestedingen heeft in het af gelopen jaar het beslag op de produktiecapaciteit vergroot. Met name geldt dit voor de particuliere consumptie, die in 1970 met ongeveer acht procent toenam en voor de bedrijfsinvesteringen in vaste activa met een volumegroei van ca tien procent. Capaciteitsreserves raakten uitgeput. Mede hierdoor trad in de loop van het jaar enige vertraging op in de exportgroei. De invoer ondervond er daarentegen een stimulans door. De ongunstige in vloed hiervan op de handels- en beta lingsbalans werd nog versterkt doordat de invoerprijzen meer stegen dan de prijzen van de Nederlandse uitvoerpro- dukten. Het geraamde tekort op de lo pende rekening van de betalingsbalans over 1970 bedraagt als gevolg hiervan ruim een miljard gulden. Aldus een door het ministerie van Economische Zaken verstrekt overzicht van de eco nomische ontwikkeling in 1970. De groei van de produktie in bedrijven be droeg ca. zes procent. Voor de afzon derlijke bedrijfstakken in de industrie gaf het verloop van de produktie even wel een nogal verschillend beeld te zien. Zo steeg in de metaalindustrie de produktie in de eerste negen maanden ten opzichte van het overeenkomstige tijdvak in het vorige jaar .met bijna 12 pet, in' de voedings- en genotmiddele nindustrie met ca 6 pet. in de chemi- BERN De Zwitserse regering heeft nieuwe bepalingen aangekondigd voor hel optreden van buitenlandse beleggingsfondsen in Zwitserland. Krachtens die regelen, die volgende maand van kracht worden, zal de Zwit serse bankcommissie alleen toestemming voor verkoop en verkoopbevordering van buitenlandse fondsen in Zwitserland geven indien aan bepaalde minimum eisen is voldaan. Die betreffen o.m. organisatie en be leggingsbeleid van het fonds. Verder dient het beleggingsfonds in Zwitser land te worden vertegenwoordigd door een Zwitserse bank of met een Zwitser se, dochterinstelling die alleen zonder anderen verantwoordelijk is voor de verkoop en de distributie van de fond saandelen. In de afgelopen zes jaar is het aantal buitenlandse beleggingsfondsen dat in Zwitserland toestemming voor werk zaamheden heeft gekregen, ruim ver dubbeld, zodat volgens de regering krachtiger bepalingen noodzakelijk zijn geworden. Daar zijn fondsen bij die onder geen enkele vorm van staatstoezicht vallen en die een uiterst speculatief beleg gingsbeleid voeren. De bankcommissie zal de activiteiten yap de toegelaten fondsen en van vertegenwoordigende SOEST/VUGHT De NV AVOB in Vught heeft besloten al haar activitei ten in te brengen in de NV M. U. W. in Soest een dochtermaatschappij van de NV Grontmij in De Bilt. De arbeidsovereenkomsten van AVOB met het personeel zullen onver kort worden voortgezet door MUW. De werken en het machinepark evenals de kantoorgebouwen en de werkplaats zul len aan MUW worden overgedragen. MUW zal haar hoofdkantoor van Soest overplaatsen naar Vught. Met de vakbonden is overleg ge pleegd. Na de samenvoeging zal het to tale personeelsbestand van MUW ca 350 zijn. MUW zal waarschijnlijk binnen kort behoefte hebben aan een verdere uitbreiding van dit aantal. Konstanz 280 2; Rheinfelden 167 onv.; Straatsburg 152 2; Plittersdorf 293 +5; Maxau 335 onv.; Plöchingen '128 1; Mannheim 152 7; Steinbach 116 +2; Mainz 176 1; Bingen 102 1; Kaub 105 onv.; Trier 242 onv.; Koblenz 118 3; Keulen 68 2; Ruhort 222 +1; Lobith 842 3; Pannerdense Kop 819 —3; IJsselkop 784 —4; Eefde-IJssel 308 8; Deventer 202 3; Monsin 5458 2; Borgharen 3888 +18; Belfeld 1031 —12; Grave (beneden de sluis) 502 +2. De minste waterdiepten in de vaar geul, heden vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters: SpijkSt. Andries 240; Pannerden IJsselkop 245; IJsselkopDriel 245; DrielAmerongen 220; IJsselkop Doesburg 220; DoesburgZutphen 220; ZutphenDeventer 240; DeventerWin- desheim 240. Goud heeft nog niet afgedaan NEW YORK In een beschouwing over het complex van „gad-dollar-spe- ciale trekkingsrechten" schrijft First National City Bank dat de monetaire autoriteiten in de wereld nog geen in memoriam voor het goud hebben ge schreven, ondanks de rustige markt in het afgelopen jaar. Aan het begin van 1971 wordt al dus Citybank in haar jaarlijkse goud overzicht het beeld van de goudsi tuatie in de wereld door twee uiteenlo pende gedachtenstromingen beheerst. Sommigen zijn van oordeel, dat het on derwerp goud heeft afgedaan nu de of ficiële goudtransacties losgemaakt zijn van de vrije markt en het geleide we- reldgeld zijn intrede heeft gedaan. Anderen wijzen er echter op, dat de regeringen van de meeste grote landen omvangrijke bedragen aan goud heb ben toegevoegd aan hun voorraden en zijn dan ook van mening, dat deze lan den zeker niet bereid zullen zijn om het goud zijn monetaire rol te ontnemen.. Voor de eerste keer in vijf jaar heeft de wereldgoudproduktie een bescheiden stijging van drie procent te zien gege ven in 1970. Deze stijging was voorna melijk te danken aan een uitbreiding van 4 pet. van de Zuidafrikaanse pro duktie, waartegenover een verdere da ling stond van de Canadese en Austra- Hsche produktie. De produktie in de Verenigde Staten vertooftde een geringe stijging. Het afgelopen jaar heeft een duidelij ke toevloed van nieuw goud naar de goudvoorraden van de monetaire auto riteiten buiten Zuid-Afrika te zien ge geven: 370 miljoen dollar in de eerste negen maanden van 1970, vergeleken met 230 miljoen dollar gedurende het gehele jaar 1969. In september 1970 had de goudvoor raad van de Verenigde Staten een om vang van 11,5 miljard dollar, d.w.z. 28 pet van de totale wereldvoorraad van 41,2 miljard dollar. Bijna 50 pet. van de wereldvooraad is in handen van de lan den van het Europese continent. „Zowel in de Verenigde Staten als in de be langrijke financiële centra daarbuiten schijnen de goudvoorraden steeds meer het karakter aan te nemen van zwaar verdedigde laatste-loopgraaf-reserves", aldus de economen van de Citybank. Om verschillende redenen schijnt het „dubbelgelaagde" goudsysteem in we zen minder stabiel te zijn dan het in het eerste en tweede jaar na zijn in stelling is geweest. „In de eerste plaats hangt de uitvoerbaarheid van de in maart 1968 afgesloten goudovereenkom sten in belangrijke mate af van de marge tussen de officióle goudprijs en de prijs op de internationale markt. Deze marge is op haar beurt weer af hankelijk van de vraag- en aanbodsi tuatie in de vrije markt. Een situatie, waarvan nu algemeen wordt veronder steld, dat zij zal leiden tot een stijgende trend op lange termijn voor de goud prijs. In een inflatoire wereldeconomie kan men niet verwachten, dat de marktprijs voor het goud op niet meer dan ongeveer 7 procent boven het ni veau van de dertiger jaren stationair zal blijven. Bovendien gedragen de regeringen en de centrale banken van de meeste grote landen zich alsof zij ook voor de toe komst goud als een essentieel element beschouwen van de monetaire stan daard in de wereld en als een aantrek kelijk internationaal reserve-activum". Een andere factor is de relatie tussen het „dubbelgelaagde" goudsysteem en de geleide schepping van internationale liquiditeiten. Wanneer het van 1970 da terende systeem van de „speciale trek kingsrechten" opnieuw onder de loep genomen zal worden, is het onvermij delijk dat er een discussie zal ontstaan over de vraag hoe men een geleide groei van de wereldreserves zal kunnen verwezenlijken indien tegelijk met verdere toewijzingen van „speciale trekkingsrechten" de regeringen en de centrale banken van de surplus-lan- den' voortgaan met het accumuleren van grote bedragen aan dollars. Tot dusver heeft het opnieuw verschijnen van een groot deficit op de Amerikaan se betalingsbalans nog niet geleid tot een open confrontatie met de dollar overschotten elders. Hoewel de buiten- lanse monetaire autoriteiten nog steeds de mogelijkheid hebben om ongewenste dollars om te zetten in goud, hebben zij zich onthouden van een run op de dol lar, teneinde te voorkomen dat er dras tische wijzigingen zouden optreden in de wisselkoersen tussen de belangrijk ste valuta", aldus Citybank. „Anderzijds zijn de surplus-landen echter ook niet geneigd om hun valuta op een dollar-standaard te plaatsen d.w.z. om ongelimiteerd dollars te accu muleren gedurende een onbepaalde tijdsperiode ofwel hun valuta ten op zichte van de Amerikaanse dollar te re valueren. De vooruitzichten zijn in één woord onzeker", zoals de nieuwsbrief stelt. „De toekomst van het complex van goud-dollar-speciale trekkingsrech ten zal voor een belangrijk deel afhan gen van de ontwikkeling van de positie van de Amerikaanse dollar in verhou ding tot andere valuta. Zeer belangrijk is in dit verband ook het klimaat voor een redelijk vrij multilaterale en niet-discriminatoire internationale han del". banken in het oog houden. Zonodig zal zij wettelijke maatregelen kunnen ne men, zoals het vragen van inlichtingen, het nagaan van de boeken en het in trekken van de toestemming om in Zwitserland te werken. Een woordvoerder van Investers Overseas Services (IOS) in Genève heeft medegedeeld dat IOS de nieuwe bepalingen zal bestuderen en onmiddel lijk aan de nieuwe vereisten van de Zwitserse wet zal voldoen. sche industrie met ruim 12 pet, in de textielindustrie met ca. 3 pet, terwijl in de schoeisel- en kledingsector de pro duktie in de zelfde periode 8 pet. lager lag dan vorig jaar. In de papierindustrie steeg de pro duktie met bijna 4 pet. en in de lede rindustrie met 2 pet. In de rubberindu strie veranderde de omvang van de produktie t.o.v. vorig jaar nauwelijks. In de bouwmaterialen- en aardewer kindustrie lag de produktie in de eerste 10 maanden ruim 4 pet. boven het ni veau van vorig jaar. Bij de openbare nutsbedrijven bedroeg de groei van de produktie in dat tijdvak 19 pet, bij de olieraffinaderij 23 pet. Het gedeelte van de invoer dat door export wordt gedekt onderging een verlaging van 91 pet. naar 88 procent doordat de invoerwaarde in de eerste elf maanden van het afgelopen jaar met 21 pet. steeg en de uitvoerwaarde met zeventien pet. De uitvoer bereikte in deze periode een waarde van 38.749 miljoen (v.j. 32.928 miljoen), terwijl de invoer 43.922 miljoen (v.j. 36.063 miljoen) bedroeg. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat het prijspeil van de ingevoerde goederen in de eerste 10 maanden van het jaar 6,5 pet. hoger lag dan in het overeenkom stige tijdvak in 1969. De uitvoerprijzen zijn in deze periode met 3,5 pet. geste gen. DEN HAAG Tussen de Indonesi sche staatsoliemaatschappij PN Perta- mina en de tot de koninklijke behoren de maatschappij Djawa Shell NV is vrijdag in Djakarta een overeenkomst ondertekend aangaande opsporing en winning in een zeegebied ten zuiden van Java. Dit is de tweede overeen komst die Shell met Indonesië heeft ge sloten. De eerste overeenkomst werd in december 1969 in Djakarta tussen PN Pertamina en Shell Indonesia NV ge sloten en had betrekking op een gebied in Oost-Kalimantan. Kleine vaart. Amyntas pass. 14 Algiers; Anna Broe- re 15 Avonmouth; Antarctica 14 v. Rot terdam n. Exmouth; Breevliet pass. 15 Tuskarrocks; Breezand pass. 14 Lands- end; Bresam 14 v. Bayonne n. Antwer pen. Coccinelle 15 v Le Havre n. Lis sabon; Dita Smits, 14 100 m w Lissa bon; Imke 14 Le Havre; Philetas 14 v. Gibraltar n. Malta; Risa Paula 14 100 m z. Bermuda; Schiehaven 15 v. Figueira da Foz n. Leixoes. Grote vaart. Abida 14 450 z v. St. Helene; Achilles 15 v Hamburg n Z.-Amerika; Acmaea 14 Fredericia; Alkmaar 14 Rotterdam; Ammon 15 Paramaribo; Amstelmolen 14 145 w Cocos Eiland; Anco Spray 15 Santos verw.; Ares 15 Bremen; Aristo- teles 14 220 nno v. Bermuda; Atlantic Star 14 New York verw.; Bali 15 Am sterdam; Balticborg 14 v. Delfzijl n. Sharpsborg. Bovenkerk 16 Mombassa verw.; Calamares 14 Tela; Capisteria 16 Kharg; Ceres 15 v Santa Marta n Amsterdam; Chevron Amsterdam 4 Freeport Chevron Arnhem 14 200 wzw v Bermuda; Dallia 14 Novorosissisk; Daphne 14 210 o Gibraltar; Diloma 14 420 wnw v Walvisbay; Domburgh 14 v Rotterdam n Harwich; Ganymedes 14 v. Sanjuan n. Puerto Rico; Grotedyk 14 v. Oranje; Gulf Hollander 14 150 ozo v Monrovia; Gulf Italian 14 Okinawa; Gulf Swede 15 Bantrybay; Katelysia pass. 14 Lofoten; Katsedyk 14 Houston; Kelletia 14 400 n v Labuan; Kennemer- land 14 v Tenerife n Santos; Koudekerk 14 150 zo Chagos Archipel; Krebsia 14 110 w Aruba; Loirelloyd 15 Auckland verw.; Maaslloyd 14 200 no Monrovia; Mainlloyd 14 v Hamburg n Bremen; Marnelloyd 14 600 wzw Ascension; Me- don 14 te Kingston; Merseylloyd 14 110 o Malta; Metula 15 160 nw Kaapstad; Mississippilloyd 14 v Singapore n Hong kong; I.laerdyk 14 v Amapala n Los Angeles; Musilloyd 15 Portland; Oost- kerk 14 v East London n. Port Eliza beth; Ossendrecht 14 200 no Christobal; Overijsel 15 pass. Vlissingen; Palamedes 14 420 wzw v Ouessant; Philippia pass. 14 Finisterre; Radja 15 Le Havre; Rand- fontein 14 v Rotterdam n Bremen; Rotti 14 90 zzo Kaap Blanc; Scheldelloyd 14 270 wnw v Freetown; Schielloyd 14 250 nw v. Kaapstad; Senegalkust 14 100 w v Lissabon; Sepia pass. 14 Accra; Sinon 15 Antwerpen; Sloterkerk 14 v. Rotter dam n. Amsterdam; Solon 14 Laquaira; Spaarnekerk 14 Hongkong; Stolt Munt toren 14 425 nno Recifen; Stolt Wester toren 14 4125 nno Recife; Stolt Wester- 14 100 zw Horta; Vlieland 14 Balboa; Waterland 15 v Durban n East Londen; Westerkerk 14 Valencia; Zaankerk 14 Rotterdam; Zaanland 15 Bremen; Zaria 15 Miri; Zeeland 14 160 zw Santa Cruz. ASSENDELFT Tussen Pielkenrood N.V. in Assendelft en de N.V. 's-Gra- venhaagse Meubelfabriek Electra is overeenstemming bereikt over een vol ledige samenwerking. De fusie zal tot stand komen via aandelenruil. ARNHEM De raad van bestuur van AKZO heeft het gemeentebestuur van Bergen op Zoom laten weten dat de bouw van de grote chemische fa briek van haar dochterondernemingen AKU-Goodrich in Bergen op Zoom niet zal doorgaan. Het bedrijf geeft er de voorkeur aan het gigantische project in België te ves tigen. Het AKZO-concern had een principe-overeenkomst gesloten met de gemeente Bergen op Zoom over de. aan koop van dertien hectare grond op het industrieterrein aan de Theodorehaven. Met de bouw zou een tiental miljoen guldens zijn gemoeid. (Van onze fin-econ. redactie) De tot het AKZO-concern behorende NV Aerochem, marketing afdeling van onder andere automobiel-onderhoud- sprodukten, zal binnenkort van Am sterdam naar Apeldoorn verhuizen. De NV. Aerochem zal worden onderge bracht in het vroegere pand van Orlane aan de Koninginhelaan. Met de directe leiding wordt belast de heer G. J. Kloet, mede-directeur van de Verenigde Farmaceutische Fabrie ken aan de Vlijtseweg. De overplaat sing houdt in, dat een belangrijke kos tenbesparing wordt 'verkregen, terwijl een betere communicatie tot stand komt tussen produktie, research en marketing. Vrijwel alle medewerkers van NV Aerochem (ongeveer 25 personen) heb ben van het aanbod om te verhuizen naar Apeldoorn gebruikt gemaakt. UTRECHT Ringverwarming Ne derland NV in Leeuwarden (200 werk nemers) zal haar activiteiten op het ge bied van de verkoop van installaties aan particulieren gaan stopzetten. Deze werkzaamheden leverden reeds jaren lang aanzienlijke exploitatieverliezen op terwijl recent marktonderzoek heeft aangetoond dat verbetering in deze si tuatie niet mogelijk is. Lopende orders zullen volledig wor den uitgevoerd. Het serviceapparaat blijft volledig gehandhaafd zodat alle garantieverplichtingen kunnen worden nagekomen, reparaties kunnen worden verricht en periodiek onderhoud kan plaatsvinden. AMSTERDAM In de begin maart te houden jaarvergadering zal J. O. Wyers Industrie- en Handelsonderne mingen NV een dividend over 1969/70 voorstellen van 6 pet. Na afschrijving en vrije reservering van 850.000. Over 1968/1969 keerde Wyers een dividend van 10 pet uit. UTRECHT Brandsteder Electro nics NV-Amsterdam, de importeur van Sony artikelen uit Japan, vestigt zich eind maart 1971 in een nieuw pand in Badhoevedorp. Het 120 man tellend® bedrijf, dat nu gevestigd is te Amster dam, krijgt dan de beschikking over een gebouw en- een nuttige vloeropper vlakte van 5000 m2: 2000 m2 kantoor- en 3000 m2 magazijnruimte. Alle afdelingen zullen in dit gebouw worden ondergebracht: radio's, tv's, ta pe- en cassetterecorders, hi-fi appara tuur, video, talenprakticum en elektro nische rekenmachines. MAASTRICHT -i De raad van be stuur van de NV Koninklijke Sphinx-Ceramiek in Maastricht heeft aan het „Adviesbureau voor organisatie en beleidsvorming Berenschot" in Am sterdam opdracht gegeven het bedrijf door te lichten. Hoewel het onderzoek zich van hoog tot laag zal uitstrekken, is het vooral de 600 man sterke top van het bedrijf. H; y VAN TWIST OGROSItHl De nieuwe 43,5 meter brede brug over het Amsterdam-Rijnkanaal bij Muiden, die nu gebouwd wordt en eind '71 klaar zal zijn, is weer een belangrijke verbetering van de rechtstreekse wegverbindingen van Amsterdam met Duitsland, met de Zuiderzeeweg en met de industriële centra bij Utrecht en Arnhem. De nieuwe brug wordt naast de bestaande gebouwd om het verkeer over Rijksweg 1 tijdens de bouw ongehin derd te laten doorgaan en krijgt een vrije door vaarthoogte van minimum 9 meter, zodat ook het moderne scheep vaartverkeer op de Rijn voortaan rechtstreeks naar Amsterdam zal kunnen doorvaren. Bovendien wordt het ka naal ter plaatse verbreed van 100 tot 130 meter. Volgens het ontwerp en in opdracht van Rijkswaterstaat, Directie Bruggen, heeft De Vries Robbé Co. N.V., Gorinchem, het werk voor 5,4 miljoen aangenomen.

De Vallei | 1971 | | pagina 2