Ziek zijn is binnenkort iina niet te betalen W Monte Cristo wordt een reservaat Ouders moeten veel meer bij school betrokken worden Trekkingen Staatsloterij komen op de televisie l om Poes de en erf pachter Programma over contact Overijssel-W. Duitsland NEDERLANDSE GEZINSRAAD: VANAVOND in km- MORGEN RONOTITIES UIT DE KERKEN programma os MARTEN fOONDER STRIP Er moet iets fout zijn met het Nederlandse ziekenhuiswezen. Als er niet een wettelijke regeling en ordening komtzal het artikel gezondheidszorg straks niet meer zijn te betalen. Dit is de vaste overtuiging van dokter M. W. Jongsma die vorige week op 65-jarige leeftijd afscheid neemt als geneesheer-directeur van het Academisch ziekenhuis in Leiden. LEIDEN In het Academisch Zie kenhuis in Leiden blijven patiënten niet langer dan gemiddeld 14V2 dag. Er zijn ook ziekenhuizen met een bijna eens zo lange opnameduur. „Als wij dat in een academisch zie kenhuis klaarspelen", vindt dokter Jongsma. de scheidende geneesheer-di recteur, „moet dat in kleinere zieken huizen ook kunnen. Er moet daar dus iets fout zijn. Ze houden de mensen gewoon te lang vast." FUSIES EUTHANASIE FOUTEN TELEVISIE TELEVISIE RADIO MAANDAG 18 JANUARI 1971 Nog een cijfer ter illustratie: Van ie dere honderd Nederlanders worden er negen per jaar in een zienkenhuis op genomen. Er zijn streken waar dat met veertien mensen het geval is. Daarom zegt de heer Jongsma bezwe rend: „Als er niet een wettelijke rege ling en ordening komt, zal onze gezond heidszorg straks onbetaalbaar zijn. Bij voorbeeld de regels voor het opnemen en vooral die voor het ontslaan van patiënten moeten veranderen. Denk aan de verpleegprijs; vijftien jaar geleden was die in Leiden elf gulden per dag, nu al meer dan honderd gulden." In Nederland bestaat de neiging tot het stichten van te veel ziekenhuis bedden en de bouw van complete zie kenhuizen. met alles erin en eraan. Welke oplossingen staan u voor de geest? „We hebben nu 22 miljoen verpleeg- dagen per jaar. Als we de verpleegduur kunnen bekorten, kunnen we daarop miljoenen guldens besparen. Daarom: minder nieuwe bedden, want ook de overbodige bedden worden nu bezet. Als wij in Leiden op maandag iemand opnemen, opereren we dinsdag. Ande ren laten patiënten op vrijdag komen en opereren ook pas dinsdag Ik wil om economische redenen een sterk pleidooi houden voor samenwer king of liever nog fusies tussen zieken huizen; twee in plaats van één bijvoor beeld." En op wat langere termijn? „Dan zie ik grote gezondheidscentra ontstaan, waarin ziekenhuizen, polikli nieken, verpleegtehuizen, huisartsen en anderen in de gezondheidssector sa menwerken. Dan z al vooraf wel onder zoek van de gezondheidspolitiek en van de gezondheidswetenschappen nodig zijn. In dat geheel zal de huisarts altijd de eerste frontbestrijder blijven, maar dan moet hij wel psychologisch zijn ge schoold. Dat de huisarts nu van zijn voetstuk is gestoten vind ik jammer. De »vertrou- wensrelatie arts-patiënt is zo belang rijk, dat die beslist moet blijven. Overi gens ben ik ervan overtuigd dat alle huisartsen binnen tien jaar op een vas te aanstelling zullen werken, bijvoor beeld bij e en nationale gezondheids dienst. Gezondheidszorg is een zaak voor de regering." Tegenwoordig worden steeds meer mensen lichamelijk ziek tegengevolge van een geestelijke oorzaak. „Ja, ik vraag me af of we ons niet meer moeten gaan richten op de gezon de mens in plaats van alleen op de zie ke zoals nu gebeurt. We moeten meer gaan proberen de gezonde mens gezond te houden. Er zou een onderzoek moeten komen naar de vraag: hoe is het nationaal met onze gezondheid gesteld? Doet de medi sche wereld haar werk wel goed, en kan het niet goedkoper? In Amerika is dat al aan de gang, juist op initiatief van de medische wereld zelf." Er wordt veel gesproken over de dood en euthanasie. Hoe staat u daar tegenover? „De Nederlandse artsen lopen nog al tijd te veel met een grote boog om de stervende heen. Daar moeten we veel meer zorg aan gaan besteden, zoals de huisarts vroeger deed toen de mensen nog thuis dood gingen omdat zij geen geld hadden voor een ziekenhuis. Zo iemand drie maal daags bezoeken was heel gewoon. Praten over euthanasie betekent pra ten over medische ethiek. Die verkeert in een crisis en is daarom bijna niet meer te doceren. De medische stand is in dit opzicht niet eensgezind, i In prncipe sta ik afwijzend tegen over actieve euthanasie, hoewel het on der zeer bijzondere omstandigheden noodzakelijk kan zijn iets te doen. We moeten oppassen het vertrouwen in de medische stand niet te ondermijnen. Ik heb geen bezwaar tegen passieve eu thanasie, met andere woorden: tegen het achterwege laten van maatrege- len.maatregelen. Iedereen moet het recht hebben om te sterven." Pratend over de leerling-verpleegster Paula F. zegt dokter Jongsma tenslotte: „Ik ben voor een zo groot mogelijke openheid als een hrts fouten heeft ge maakt. Ook hij is een meps die iets verkeerd kan doen. In Nederland is het gewoonte dat na een grote fout zo gauw mogelijk de officier van justitie wordt gewaarschuwd." „De meeste ziekenhuizen in Neder land zijn (tegen hoge premies) verze kerd tegen de gevolgen van fouten. Hoe juridisch gezien de verantwoorde lijkheid precies ligt. is nooit helemaal uitgezocht." De 65-jarige dokter M. W. Jongsma gaat, na vijftien jaar geneesheer directeur van het Academisch Ziekenhuis in Leiden te zijn geweest, terug naar het land waar het leven nog goed is Zeeland. Na zijn studie in Leiden begon hij in 1932 te Groede (Zeeuws Vlaande ren) als huisarts. Dat hij er ook gemeente-arts was leverde hem vierhon derd gulden per jaar extra op. Zijn nieuwe huis staat nu dichtbij zijn eerste standplaats in Philippine. Hij bewaart zo zijn specifieke herinne ringen aan die tijd. Van mensen die zes dagen per week zwaar werk moesten doen, voor één gulden en tachtig cent per lange dag. Als zij de veearts niet konden betalen, heette het: Dokter kunt u meteen even naar het varken kijken? Het was de tijd waarin menige rekening ongeschreven bleef. Eind 1952 werd hij. geneesheer-directeur van het Algemeen Ziekenhuis in Zutphen. Nieuwjaarsdag 1956 ging hij voor het eerst naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Vorige week nam hij afscheid van die functie. In die jaren vervulde hij tevens ruim twintig neven-functies. Daarbij waren er veel die betrekking hadden op opleiding en nascholing van artsen en verplegenden. ROME Het eiland Monte Cristo, bekend geworden door DEN HAAG De Nederlandse Ge zinsraad heeft uitvoerig commentaar op het basison der wijs dat als advies geleverd op het voorontwerp van wet op het basisonderwijs dat als advies aan staatssecretaris Grosheide van On derwijs en Wetenschap is toegestuurd. Het grootste bezwaar wordt geacht dat in het voorontwerp van wet volkomen wordt voorbijgegaan aan de belangen van de ouders. Ouders en leerkrachten zullen in onderling overleg het opvoe dingsaspect in de school moeten ver sterken en hieraan inhoud moeten ge ven, aldus de gezinsraad. Met het groeiend inzicht, dat de ou ders een taak hebben t.a.v. de school en omgekeerd, is volgens de gezinsraad hoegenaamd geen rekening gehouden. In het ontwerp wordt in de taakom schrijving van het schoolhoofd geen ge wag gemaakt van het onderhouden van goede betrekkingen met de ouders. Bij de totstandkoming van het leerplan is de rol van de ouders nihil. Bij het ver wijderen van leerlingen uit de school is er slechts de formaliteit, dat de ouders worden gehoord. Bij de beoordeling van de geschiktheid van een groepsonder- wijzer om aan het hoofd van een school te staan, wordt aan de ouders niet ge vraagd. De ouders kunnen de kinderen voor de school opgeven en dan is hun rol verder uitgespeeld, aldus het com mentaar. Bijzonder bezwaar heeft de gezins raad tegen wat er over de oudercom missies van de openbare scholen in het voorontwerp van wet staat. Deze com missies blijven in feite machteloze li chamen. Zij zijn wel het een en ander verplicht, maar bevoegd gezag, hoofd der school en inspecteurs wordt geen enkele verplichting opgelegd de ouder commissies inlichtingen te verstrekken. De gezinsraad vermoedt dat in het voorontwerp van wet de school is ge zien als een zelfgenoegzaam instituut, waarin zich achter gesloten deuren een onderwijsproces voltrekt, dat nauwkeu rig volgens wettelijke regels verloopt. De school is echter meer: zij is een gemeenschep en zij behoort aan de ge meenschap. Zij behoort een educatief centrum te zijn, aldus de gezinsraad. De vrijblijvendheid wordt betreurd, waarmee de vernieuwing in het basi sonderwijs wordt behandeld. Ook dient het begrip vorming meer expliciet te worden gemaakt, b.v. door te bepalen dat het basisonderwijs de leerlingen leidt in hun induviduele ontwikkeling onder hetverwerven van kennis en vaardigheden in creatieve en sociale zin. Hiermee moet de grondslag worden gelegd voor hun verdere ontplooiing in het aansluitend voortgezet onderwijs. De Nederlandse Gezinsraad m erkt voorts op, dat klassen voor zeer geïndi vidualiseerd en gespecialiseerd onder wijs in de basisschool of in de organi satievorm van een scholengemeenschap mogelijk dienen te worden gemaakt. Isolering van een groep kinderen en hun ouders, zoals het voorontwerp van wet doet met het buitengewoon onder wijs, is ongewenst. Ook de school adviesdiensten moeten naar de mening van de gezinsraad in de wettelijke re geling worden opgenomen. De vraag wordt opgeworpen of het kind, zoals is gesteld, wel centraal staat in het voorontwerp van wet voor het basisonderwijs. Als het uitgangspunt van de mammoetwet zesjarig basison derwijs is, bepaalt niet het vragende, lerende en zich ontwikkelende kind, maar de onderwijsstructuur de duur van het basisonderwijs. Hoe kan een wetgever weten dat de speel-leerklas één jaar moet duren? De gezinsraad bepleit vanuit de centrale positie van het kind voor het basisonderwijs een structuur voor 5-13-jarigen. Per kind en per school moeten de spel- en leere lementen qua duur en intensiteit ver schillende accenten kunnen krijgen. De gezinsraad oordeelt ook dat het beleid moet zijn gericht op aansluitende onderwijswetten, die een doorlopende vorming in de schoolkaders voor alle leerlingen garanderen. Een meerjarige brugperiode, als zelfstandige onderwijs vorm is naar ziin oordeel gewenst voor de 13-16-jarigen. het boek „de graaf van Monte Cris to" van de 19-eeuwse Franse schrij ver Alexandre Dumas, is door de Italiaanse regering tot natuurreser vaat gemaakt, om te voorkomen, dat het commercieel wordt geëxploi teerd. Het kleine rotsachtige eiland, met een oppervlakte van 10 vierkante km, ligt in de Tyrrheense Zee, tus sen Corsica en de Italiaanse west kust. westkust. Het is vrijwel onbe woond. In de middeleeuwen gebruikten zeerovers Monte Cristo als basis voor strooptochten langs de Ita liaanse kust. Een klooster uit die tijd werd in 1553 verlaten. De laatste vijf jaar zijn hier en daar luxueuze villa's gebouwd. Er waren plannen om voor een bedrag van 245 miljoen lire (1,4 miljoen gulden) het eilahd te maken tot een duur toeristenoord. Tot 1965 woonde er alleen een echtpaar, dat als beheerder optrad van het eiland, dat tegen betaling te bezichtigen was. Voor het ontwikke lingsplan, waartegen steeds veel verzet is geweest, ontbraken de no dige fondsen. De exploitatievergun ning loopt af mei a.s. Hoewel „de graaf van Monte Cris to" van Dumas nooit heeft bestaan, is het eiland wel enige eeuwen ei gendom geweest van leden van de Italiaanse adel. De NOS-televisie zal met ingang - van 20 januari een deel van de trek kingen van de Staatsloterij recht streeks uitzenden via Nederland I. Als gevolg daarvan zullen die trekkingen, welke tot nu toe in Den Haag werden gehouden met ingang van diezelfde dag worden verricht in de NOS-studio Bellevue in Am sterdam. De erekkingen beginnen om 19.30 uur. Omdat alleen de trekkingwn van de hoogste prijzen rechtstreeks op het scherm te zien zullen zijn, begint de televisie-uitzending pas om 20.30 uur. De uitzendingen duren per stuk vijf minuten. In het programma dat gepresen teerd zal worden door Joop van Zijl zal eerst worden meegedeeld op welke nummers de lagere prijzen zijn gevallen. Daarna volgen recht streeks de hoge prijzen en aan het eind van de uitzending volgt' een overzicht van alle nummers die op die avond zijn getrokken. Op de eerste uitzending 20 ja nuari wordt de trekking gehou den van de eerste klasse van de 601ste Staatsloterij. Men kan dan zien op welke nummers de prijzen voor 5.000, 25.000 en de extraprijs van 50.000 gulden zijn gevallen. In de tweede klasse wordt op woensdag 27 januari getrokken de prijzen van 5.000. 50.000 en de 'ex tra-prijs van 100.000 guldem Woensdag 3 februari komen in de uitzending de trekking van de prij zen in de derde klasse van 10.000, 25.000. 50.000 en 100.000 gulden en de extra prijs van 500.000 gulden. De televisie-uitzendingen vervan gen niet de bekendmaking van de volledige trekkingsuitslagen door middel van trekkingslijsten bij de loterij kantoren en de advertenties in de dagbladen. Die publikaties blij ven gehandhaafd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJssel (buitengewone wijkgemeente in wording): H. J. van Leeuwen te Almen. (Verbeterd bericht). Bedankt voor Bodegraven: dr. B. W. Steenbeek te Nunspeet. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Den Helder: J. Bom- hof te Bergentheim. Geref. Gemeenten Bedankt voor Enschede en Leer dam: C. Wisse te Elspeet. Unie van Baptisten Gem. Bedankt voor Almelo: J. Bouri- tius te Emmen. NEDERLAND I 18.45 NOS: (K) De Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Journaal. 19.05 NCRV: (K) Dier en vriend, film van het vogelreservaat op het eiland Skomer. 19.25 (K) Zo vader, zo zoon, spelpro- gramma. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.21 NCRV: Hier en Nu: actualitei tenrubriek. 20.45 (K) De kleine waarheid, TV- feuilleton. 21.40 Macht en onmacht van de kin derrechter, documentair pro gramma. 22.30 Avondsluiting. 22.40-22.45 NOS: (K) Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) De Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Journaal. 19.05 Internationaal Agrarisch nieuws. 19.30 VARA: (K) Coronation Street, TV-feuilleton. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VARA: (K) Uit puin en as: Rotterdam Nu, documentaire. 21.00 Zoals je me wilt hebben, speel film met Greta Garbo. 22.05 Achter het Nieuws. 22.30 (K) Reportage van de repetities en voorstelling van de nieuwe «Mg y S 7082 Joost had zich teruggetrokken in de keuken en heer Bommel was naar de kamer gegaan, zodat Tom Poes alleen in de hal stond toen de commissaris en de markies binnentraden. „Verontschuldig mijn onaangekondigd bezoek," sprak de edelman met zwakke stem. „Ik voel echter een migraine aan komen en er dreigt een vapeur. Een glaasje water is alles wat ik vraag." „U bent juist op tijd," zei Tom Poes. „Want Joost is juist bezig met de maaltijd, geloof ik." Nu, dat was zo. Heer Ollie ontving zijn onverwachte gasten recht hartelijk, en al spoedig kwam de heer de Cantecler aan de welvoorziene tafel weer op krachten. ..Kijk, dat vind ik nu prettig," zei heer Bommel na de tweede gang. „Gastvrijheid in een voorvaderlijk slot. dat is toch maar je ware! Die hele geschiedenis over erf pacht was gewoon maar het misverstand van een bejaarde dame die haar manieren niet kende en die mij in stilte veel leed berokkend heeft. Stel je voor! Ik heb mijn talent als gastheer aangeboden." „Dat was toch mooi van je, amice," zei de markies minzaam. „Ach ja," hernam heer Bommel. „Ik ben te bescheiden om daar lang bij stil te staan. Het is allemaal een kwestie van talent, dacht ik. Totdat Tom Poes mij er op attent maakte, dat het om een munt stuk ging. Daarom stel ik voor nu een dronk uit te brengen op..." „Op Kwetal!" zei Tom Poes. Dat deden ze, en omdat de heer de Cantecler er van af zag een gedicht te zeggen werd het verder een gezellige avond. EINDE VAN DIT VERHAAL In de tivaalfde aflevering van het programma Praten met de minister", die de NOS-radio dinsdagmorgen van 9.00 tot 9.35 uur via Hilversum 2 uitzendt, zal worden gediscussieerd met de mi nister van Economische Zaken mr. R. J. Nelissen. Tot degenen, die met de minis ter van gedachten zullen wisselen, behoren een student uit Bredaeen huisvrouw uit Oud-Karspel, een landbouwer uit Nieuwwolda, een fa brieksarbeider uit Blijham. een ge pensioneerde journalist uit Heer len, een zakenman uit Knegsel en een ambtenaar uit Heer-Hugo- waard. De NOS-radio zendt vanavond van 21.10 tot 22.00 uur via Hilver sum 2 voor de tweede keer een afle vering uit van het programma „Grensland", waarin de contacten van de Nederlandse grensprovincies met het buitenland worden belicht. Ditmaal is de provincie Overijssel het onderwerp van het programma. Aan de orde komen onder meer de taalverwantschap tussen Overijssel en Duitsland, de culturele betrek kingen en legale en illegale arbeid van Nederlanders in Duitsland. Sa mensteller en regisseur Dick Verkijk heeft over deze en andere onderwer pen gesprekken met prof. dr. H. En tjes van het Nedersaksisch Instituut van de Rijks Universiteit van Gro ningen, Stadtdirektor Brand uit Nordhorn, dr. Gosejacob, ex-Stadt- direktor van Bentheim, die zich heeft ingespannen voor Neder lands-Duitse cultuurdagen in Ben theim, mej. Dijkstra, een Nederland se hoofdleidster van een kleuter school in Schüttorf, de heer De Vries van de Metaalbedrijfsbond van het NVV en zakelijk directeur van de Opera Forum, Chr. Burgers uit Enschede. Voorts zal Dick Verkijk een ge sprek hebben met de plaatsvervan gend Stadtdirektor dr. Becker (die tot 1 januari zakelijk leider was van de Kommunal Gemeinschaft Rhein-Ems) over de contacten tus sen Gronau en Enschede; met de Leiter der Kulturabteilung Kreis Ahaus, de heer Mels, die veel con certen organiseert in Schloss Ahaus, waar een vast Nederlands publiek komt. In het programma zullen eni ge opnamen van deze concerten te horen zijn. rock-musical „Salvation", van C.C. Courtney en Peter Link. 22.50-22.55 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 (K) Polizeifunk ruft, TV-serie. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) 'Zandmannetje. 18.55 (K) Sportjour naal. 19.26 (K) Lieber Onkel Bill, TV-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 8.20-8.45 (K), 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Programmaoverzicht. Aansluitend (K) Der Schwarze Graf, TV-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Actualiteiten en nieuws. 19.25 (K) Die seltsamen Methoden des Franz Josef Wanninger, TV-serie.) 20.00 (K) Nieuws en weeroverzicht. 20.15 (K) Panorama. 21.00 (K) Licht mu ziekprogramma. 21.45 Filmportret. 22.30 (K) Journaal, commentaar en weerbericht. 22.50 Liebe ist Kalter als der Tod. Duitse speelfilm. 0.20 (K) Journaal. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Sind Sie frei, Mademoisel le?, TV-serie. 19.10 (K) Der Kurier der Kaisérin, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbe richt. 20.15 Querschnitt, wetenschap pelijke serie. Aansluitend: kort nieuws. 21.00 (K) Anders als die An deren (Tea and sympathy), Ameri kaanse speelfilm. 23.00 (K) Nieuws en weerbericht. NEDERLAND 1 10.45-12.00 en 14.00-14.25 NOS/NOT: Schooltelevisie. DUITSLAND I 10.00 (K) Nieuws. 10.05 (K) Jour naal van gisteravond. 10.30 (K) Reis verhaal. 11.05 (K) Amusementspro gramma. 12.00 (K) Panorama. 12.50 (K) Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 (K) Journaal. 16.15 (K) Nieuws. 16.20 (K) Voor de kinderen. 17.10 (K) Filmreportage. 17.55-18.00 (K) Nieuws. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Lassie, jeugdserie. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamus: gewijde muziek (gr). 8.30- Nieuws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Bijbelse verken ningen. 10.15 (S) Salzburger Fest- spiele van 1920-1970: Operaconcert (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Het wassen de water, vervolghoorspel (15). 11.29 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 N ieu ws12.41 Actualiteiten Verder komen aan het woord de heer Jordaan uit .Haaksbergen, voor zitter van „Twente-Dinkel- land Noaberschap", die een zusterorgani satie heeft in Duitsland, de Heimat- vereine Ahaus Grafschaft Bentheim, de heer Haamberg, zakelijk leider van de Volkshogeschool in Gronau en de heer Friebertshauser, Ober- studienrat aan de Volkshogeschool in Gronau, die iets zullen vertellen over de Duitse cursussen voor Ne derlanders, die aan de school wor den gegeven, en mr. F. R. Kromelin, burgemeester van Hellendoorn en voorzitter van de Belangengemeen schap Twente-Oost Gelderland, wel ke organisatie een tegenhanger heeft in de Kommuna1 Gemeinschaft Rhein-Ems. Beide organisaties heb ben regelmatig overleg met elkaar. Het programma zal muzikaal wor den geïllustreerd door het optreden van een aantal popgroepen uit Ove rijssel. In het Gelders programma van de RONO wordt vanavond de vierde aflevering uitgezonden van de reeks „Grepen uit de Gelderse historie". Het onderwerp is deze keer dee pe riode van Maarten van Rossum en Karei van Gelre,'dat wordt behan deld door prof. dr. W. Jappe Alberts. De citaten worden gelezen door Tob de Bordes. Voor de agrarische luisteraars worden weer tips voor land- en tuinbouw uitgezonden. Dit in sa menwerking met de provinciale agrarische Voorlichtingsdiensten, 13.00-13.05 Raden maar....) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Pizzicato: mu zikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Jeugdactiviteiten op Bonaire. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met de heer G. Curiel. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Hai!: jeugd programma. Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de Politieke Partij Radikalen. 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualiteiten. 19.00 (S) Licht ensem ble met solisten. 19.45 Evangelie zonder masker, godsdienstige lezing. 20.00 (S) Mixtuur van eigen opna men: moderne en klassieke muziek. 20.40 Ons kind - onze school: peda gogisch programma. 20.55 Ama- deus-kwartetklassieke muziek. 21.30 Babel: kunstkroniek. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Kontekst: ma gazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Sticker: licht platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Lichte grammo- foonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Lichte grammo- foonmuziek (vervolg) (8.30-8.33 De Groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NOS-programma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance, AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoek- platenprogramma. (11.00 Nieuws), 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten.) 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Knip perlicht: wekelijks radioverkeersma- gazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Bopthema's en swingsessionsjazz uit de jaren 1935 - 1955. 14.25 (S) Rostrum of Compo sers 1970: internationaal forum met moderne muziek uit Finland en Oos tenrijk. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: een rubriek over het leven in de taal. AVRO: 15.10 Muziekmiddag, waarin o.m. om 15.10 (S) Nieuwe grammofoonplaten; om 16.00 Nieuws; om 16.03 Inleiding tot mu ziekbegrip; om 16.25 (S) Hedendaag se pianomuziek; om 16.50 (S) Radio Kamerorkest:oude muziek. 17.30 Trefpunt: discussie-rubriek voor ac tuele zaken. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 (S) Licjit ensemble en licht or gelspel. 18.55 (S) Dansorkest The Skymasters met zangsoliste. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond: gevarieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 Sig naal, muziek van eigen tijd. 23.35 Horizon: de klassieke muziek van China. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Ek- spres: lichte platen. 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke geva rieerde visite: licht platenprogram ma. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie- draai. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogramma. (17.00 Nieuws.}

De Vallei | 1971 | | pagina 4