Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor en Gelderse Vallei Belastinginhouding en tijdstip van inlevering enveloppen knelpunten ZUIDMOLUKSE BEZETTERS VEROORDEELD Buiten TOENEMEND AANTAL IMMIGRANTEN IN CANADA WIL TERUG Gezin 's nachts 2 uur lang in woning onder schot gehouden Nederland wil troepen bijdragen voor vredesmacht in M.-Oosten Alfriiik praat in Rome morgen gepaneerde varkenslappen Tbc -explosie in Urk: 12 patiënten in sanatorium OLIELANDEN WILLEN MEER INKOMSTEN TUINDERSVETE IN WESTLAND Thant wil geen nieuw mandaat In functie tot '72 Straffen van 3 jaar tot 4 maanden na eisen van 7 tot 1 jaar OWARSGEBAKKEN Hei op 't menu VROUW BURGEMEESTER TILBURG GAF DEMONSTRANT EEN OORVIJG LUNS TEGEN PERS IN AMERIKA Varkensvlees is nu goedkoop! Vrij zacht DINSDAG 19 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 15 DEN HAAG GLASGERINKEL OPGESLOTEN bij groene of witte kool of lof ongelooflijk lekker! Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. Tekort aan enquêteurs volkstelling dreigt DEN HAAG -— Een aantal gemeenten heeft de grootste moeite om voldoende mensen te vinden, die eind februari bereid zijn langs de deuren te gaan voor de nationale volkstelling. Rotterdam heeft gisteren bij monde van drs. Chr. Franssen, hoofd van het ge meentelijk bureau voor de statistiek al laten weten dat de kans groot is dat de volkstelling in Rotterdam mislukt. Drs. Franssen heeft gisteren bij het Centraal Bureau voor de Statistiek geprotesteerd tegen de nieuwe maat regelen voor de volkstelling. Tegen alle afspraken in zal er loonbelasting worden ingehouden van het salaris van de vrijwillige enquêteurs. Zij zullen ongeveer derzig vuldefdqer dag gaan verdienen, waarvan nu on geveer zestien procent zal worden in gehouden. Bovendien moeten de enquêteurs de vragenlijsten nog dezelfde dag in een gesloten enveloppe inleveren. „Dat zou dan 's nachts moeten gebeuren", aldus de heer Franssen. „Ik zou extra personeel moeten werven om 's nachts de enquêteurs op te van gen". Met hoofd van de afdeling bevolking van Den Haag, mr. P. C. Breedveld, verwacht daarentegen geen perso neelsmoeilijkheden bij de volkstel ling. „Alles is op papier geregeld en naar het zich laat aanzien zal in Den Haag de telling zonder strubbelingen verlopen", meent hij. De organisatoren van de volkstelling kijn in Amsterdam nog niet op grote moeilijkheden gestuit. „Wij hebben ongeveer 3250 tellers nodig en ik heb goede hoop, dat wij die groep bij el kaar krijgen", aldus mr. J. Kampers adjunct-directeur van de afdeling burgerlijke stand, bevolking, verkie zingen en militaire zaken van de ge meente Amsterdam. Als alles volgens plan verloopt, zullen duizend tot dertienhonderd gemeen teambtenaren als enquateurs optre den. Daarnaast verwachten de orga nisatoren zeshonderd zevenhonderd rijksambtenaren te kunnen inzetten. De resterende sector moeten worden gerecruteerd. De problemen in Amsterdam liggen niet bij de enquateurs maar bij de werkgevers, die hun personeelsleden soms moeilijk kunnen missen. Volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten ontbreekt npg een overzicht van de juiste stand van za ken. Wel verwacht de V.N.G. dat ook Amsterdam problemen zal krijgen om voldoende tellers te vinden. Vele tellers zijn boos omdat de dag vergoeding van dertig gulden niet be lastingvrij zou zijn. Op het ministerie van financiën wordt daarover thans druk overleg gepleegd. Een officiële beslissing is nog niet genomen. Wel zal het rijk de ook verpltichte inhou ding van de a.o.w.-premie voor zijn rekening nemen. Drs;- J. Schmitz, plaatsvervangend hoofd van de hoofdafdeling algemene tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, vindt het nog te vroeg om zich erg ongerust te maken Het zag er even naar uit dat vooral de provinciale en rijksambtenaren niet bereid waren aan de volkstelling mee te werken. Het dringende beroep dat minister-president De Jong eind vori ge week op alle diensten heeft ge daan om toch vooral de gemeenten ter wille te zijn, zal hierin wel veran dering brengen". Ook zijn nog steeds enkele actiecomité druk bezig de bevolking op te roepen toch vooral niet aan de telling mee te doen. Drs. Schmitz: Als de sabotage en onwil zich beperken tot bepaalde categorieën van de bevolking zal de schade voor de volkstelling als geheel nog wel meevallen. We hebben dan alleen te weinig gegevens over de be wuste categorie". „Anders wordt het als over de hele li nie niet of gebrekkig wordt meege werkt. In zo'n geval wordt de volk stelling waardeloos. Al het werk is dan voor niets geweest. Ons land zal dan door gebrek aan recente telgege vens statistisch gezien terugvallen tot het niveau' van een onderontwikkeld land. NEW YORK Oe Thant (62) is niet van plan een nieuwe termijn als secre taris-generaal van de Verenigde Naties te aanvaarden. Zijn ambtstermijn loopt einde 1971 af. Aan het einde van zijn vorige ter mijn heeft het al heel veel moeite ge kost, Oe Thant te bewegen, nog één maal een termijn van vijf jaar te ver vullen. Hij heeft toen al laten weten dat hij zich in geen geval herkiesbaar zou stellen. (ADVERTENTIE) mm NATUURWTT, BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN. KRENTEN-ROZUNENBROOD, KRENTEN BOLLEN. W/a?meer de struikheide niet on der een sneeuwdeken ligt, kan het grofwild er een onmiskenbaar toetje vinden bij de mondkostdie het op de voerplaats aantreft. Ik bedoel niet de dophei, doch de cal luna, waarvan helaas de velden meer en meer uit het landschap verdwijnen. Voor uitloop en me nage der grote planteneters is zij evenwel haast onmisbaar. Zelden zien we meer zg. voerhei (,,heet") maaien en expediëren, doch wan neer de voedselpositie van het vee in de stallen ongunstig werd, zag men vroeger vaak genoeg de klei ne zandboer met een vracht voorbijkomen en in nog ouder tij den was dit menu de gewoonste zaak van de wereld. Die rishei is van een kostelijke kwaliteit als je haar op de goede plekken maait; ze ziet er jong, fris en gezond uit. Eertijds betekende zij een onvervangbare toegift, ja menig schamel heikoetje kreeg in de lemen zul weinig anders; de melkgift zal er echter niet ruimer door zijn geworden. Ik wil geens zins beweren, dat koekbrokjes, kuilvoer, knollen, rapen en hoog waardig weidehooi niet te prefere ren zouden zijn, maar 't onaanzien lijke heidekruid bevat toch altoos nog 5°/o zetmeel en zelfs bijna 2% eiwit, terwijl er ook een beetje kalk en fosforzuur in zit. Overigens be tekent de voerhei slechts tijdelijk een welkom, hulpmiddel en werkt het veelvuldig afmaaien de ver jonging van dit plantendek zelfs tegen, omdat men oogst, zonder het verlies te recompenseren. Er ontstaat derhalve degeneratie, evenals door afplaggen en de oude methode van afbranden mits met verstand toegepast verdient stellig de voorkeur. Méér dan aan de mens komt het veld, zoals het eigenlijk voegt, ten goede aan de dieren, die er naar wezen en na tuur vanouds thuis horen. 79-ï-'71 A. B. Wigman. TORONTO Het aantal Canadese immigranten die voornemens zijn naar hun geboorteland terug te keren neemt (toe, voornamelijk tengevolge van het gebrek aan passende werkgelegenheid. Dat blijkt uit gegevens die zijn verza meld bij reisbureaus en consulaten In Toronto. Officiële cijfers over de terugkeer van immigranten zijn niet bekend omdat Canada immigranten die het land verlaten niet verplicht daarvan de autoriteiten in kennis te stellen. Vooral immigranten uit Nederland, Italië en Duitsland blijken naar hun ge boorteland terug te willen. De toevloed van immigranten uit deze landen is de laatste jaren afgenomen. In de eerste negen maanden van 1970 zijn 1622 Nederlanders naar Canada geëmi greerd tegen 2096 over dezelfde periode van 1969, Voor Italië waren deze cijfers 6692-8112, voor Duitsland 344-4565. TILBURG Me- vrouw Becht-van Eekelen, de echt genote van de bur gemeester van Til burg, heeft zich niet kunnen inhou den toen demon stranten tegen een saneringsplan van haar man en zijn wethouders de bur gemeesters- woning vol plakten met posters en in de dakgoot enkele borden plaatsten. Terwijl haar man enkele jongeren sommeerde van het gazon af te gaan, probeerde mevrouw Becht de demonstranten uit de achtertuin te jagen. Even ver loor zij daarbij haar geduld en gaf één van de demon stranten een fikse oorvijg. MONSTER De 51-jarige H. W. de H. uit Naaldwijk zijn vrouw en hun twaalf jarige zoon zjjn gisternacht zwaar bewapend de woning binnengedrongen van tuinder J. Hoo- genraad in Monster. Ze hielden hem, z\jn vrouw en drie kleine kinderen met pistolen onder schot. De H. zei net zo lang te zullen blijven tot de autoriteiten voldoende aandacht hadden geschonken aan de kwestie over de verkoop van dé tuin, die vroeger van hem was geweest, maar nu eigendom was van tuinder Hoogenraad. Het wild-west avontuur van de Naaldwijkse familie duur de bijna twee uur. In die tussentijd kon de tuinder aan de bezetters van zijn huis ontkomen en de politie waarschu wen. Die forceerde een deur en arresteerde De H., zijn vrouw en hun zoon. Rond half een gisternacht werd tuinder Hoogenraad in bed opgeschrikt door glasgerinkel in de woonkamer. Toen hij ging kijken stonden de drie ongewenste gasten daar al met hun pistolen in de aanslag op hem te wachten. „Hij zei, dat hij ons dood zou schieten, als we zouden vluchten", vertelde de heer Hoogenraad, „maar op een ge geven moment riep zijn vrouw, dat hij ons vast moest bin den. Hij ging touwen uit de auto halen. Door het raam stapte hij naar buiten. Ik stond daar vlak bij en ben ook naar buiten gespron gen. Ik was al weg toen ze het goed en wel in de gaten hadden. Zeshonderd meter verderop heb ik bij de buren de politie gebeid" Ac politie kof.' moeilijk tot directe ^ctie ,*>vergaan, omdat de vrouw en de drie kinderen nog bedreigd werden. Even na half drie kreeg de tuindersvrouw van de indringers plot seling toestemming met de kinderen het huis te verlaten. Kort daarop drong de politie de bezette woning binnen. Het drietal gaf zich zonder verzet over. Er werden twee wa pens in beslag genomen, alarmpistolen. Maar tuinder Hoo genraad had drie wapens gezien en onmiddellijk werd het hele huis doorzocht. Politiemensen vonden in de stortbak van het toilet twee geladen en op scherp gestelde pistolen van het kaliber 6.35 millimeter. „Toen hebben ze die alarmpistolen aan ons gegeven om de indruk te wekken dat het eigenlijk allemaal onschuldig was", aldus een Monsterse politieman. Het echtpaar is op gesloten in het plaatselijke politiebureau. De H. wilde de aandacht vestigen op de kwestie rond de verkoop van zijn tuin. „Een lang verhaal", aldus de politie van Monster, „maar het komt er op neer, dat hij vindt, dat de tuin onrechtmatig is verkocht. Dat heeft een paar jaar geleden gespeeld. Een broer van hem heeft de tuin toen la ten verkopen, omdat De H. hem nog veel geld schuldig was". y»? v-S"; ;v O'- v Dit is het tuindersechtpaar J. Hoogenraad uit Mon ster, dat gisternacht twee uur lang door een gezin uit Naaldwijk onder schot werd gehouden. WASHINGTON Minister Luns heeft maandag tegenover Amerikaan se verslaggevers in nauwelijks bedek te termen te kennen gegeven dat Ne derland bereid is troepen bij te dra gen voor een vredesmacht van de Verenigde Naties, als deze geroepen zou worden om een eventuele vredes regeling in het Midden-Oosten te ga randeren. „Wij hebben ons hecht verbonden met de Verenigde Naties. Wij hebben troepen gereed. Ik geloof dat wij mee zouden doen (aan ^en vredesmacht) als wij daartoe werden uitgenodigd", verklaarde de minister. Tijdens een lunch met o.m. zijn ambtgenoot William Rogers en onder minister Joseph Sisco die belast is met zaken betreffende het Midden- Oosten heeft Luns het conflict in het SCHIPHOL Kardinaal Alfrink is gistermiddag van Schiphol naar Rome vertrokken, waar hij met drie andere Nederlandse geestelijken „de kerkelijke problemen van Nederland" gaat be spreken met Vaticaanse autoriteiten en vermoedelijk ook met Paus Paulus zelf. De drie andere geestelijken, bisschop Th. Zwartkruis en vicaris dr. H. Kui pers van het bisdom Haarlem, alsmede bisschop J. B. Möller van Groningen, zijn zondag reeds vertrokken. Bij zijn vertrek bevestigde kardinaal Alfrink, dat ook de recentelijk gerezen kwestie van de nieuw benoemde bisschop Simo- nis ter sprake zal komen. (ADVERTENTIE) I Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vieesconserven Midden-Oosten en het geschil tussen de olieproducerende landen van dat gebied en de grote oliemaatschappijen besproken. Minister Luns die onlangs bezoeken heeft afgelegd aan de oliestaten Iran Saoedi-Arabië een Koeweit, zei gema tigd optimistisch te zijn dat het ge schil tot tevredenheid van beide par tijen zal worden bijgelegd. LEEUWARDEN Twaalf inwoners van Urk zijn in het sanatorium Sonne- vanck te Harderwijk met t.b.c. opgeno men. Tien patiënten worden momenteel nog thuis behandeld met een tabletten- kuur. De t.b.c.-explosie heeft zich kort na Kerstmis geopenbaard, maar is thans in de publiciteit gebracht. Onder de patiënten zijn vijf kinderen uit één huishouding, terwijl vandaag ook de moeder is weggebracht. De rest van de patiënten woont verspreid over Urk. Men is op het voormalig eiland thans bezig met een bevolkingsonderzoek in de leeftijdsgroep van nul tot dertig jaar. In drie dagen hoopt men op deze manier 500 mensen te laten reageren op de mantoux-prik. Volgens de artsen heeft men de haard van de ziekte ont dekt. Weersverwachting tot woensdagavond: Vry zacht* met af en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdeljjk har de wind uit zuid tot zuidwest. Min. temp. omstreeks 4 graden, maxi ma ongeveer 7 graden. Zon op: 08.37 uur; onder: 17.05 uur. Maan op: 02.13 uur: onder: 11.13 uur. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft dinsdagochtend de 35 Zuidmolukkers, die betrokken zijn geweest bij de bezetting van de resi dentie van de Indonesische ambassa deur in Wassenaar, op 31 augustus, veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie jaar tot vier maanden. Voor allen zal de tijd van de voor lopige hechtenis in mindering worden gebracht. De officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, had op 5 januari straffen gevorderd van zeven jaar tot één jaar, met aftrek van de voorlopige hechtenis. "De rechtbank legd de leider van de 33 bezetters, de -jarige Mozes Josef S. uit IJsseloord, tegen wie twee jaar was geëist, een gevangenisstraf op van een jaar en zes maanden. De rechtbank veroordeelde de 21-jarige Matheus Fre- derik S. uit Moordrecht, tot een gevan genisstraf van een jaar en vier maan den. De officier van justitie had tegen hem een jaar en negen maandengeëist, daarbij overwegende dat S. bij de voor bereiding van de actie als coördinator voor diverse groepen was opgetreden. De rechtbank legde voorts straffen van een jaar op aan 21 bezetters, tegen wie een jaar en zes maanden was ge vorderd: de 27-jarige Desiderius K., de 20-jarige René Simon Lotjelijk P., de 20-jarige Alex Johannis S., de 32-jarige Weinand R., de 31-jarige Ferry T. en de 28-jarige Nicolaas W. uit IJsseloord, de 20-jarige Frederik Frans Flores S. uit Middelburg, de 21-jarige Josef S. uit Nijverdal, de 31-jarige Paulus H. uit Assen, de 22-jarige Isaak R., de 22-jarige Julianus L., de 46-jarige Ma theus P. en de 22-jarige Marcus T. uit Bovensmilde, de 22-jarige Willem Fre derik de F. en de 20-jarige Benjamin M. uit Moordrecht, ,de 22-jarige Jantje M. uit Tiel, de 34-jarige Laurens H. uit Cuiemborg, de 24-jarige Franklin Ju lius P. uit Groningen, de 23-jarige Jo hannis George T. uit Assen, de 23-jarige Adolf T. uit Tiel en de 32-jarige Freddy W. uit Bameveld. Eenzelfde straf kregen ook de 22-jarige Ediart Elieser N. uit Tiel en de 22-jarige Martinus Nicodenus P. uit Venlo, tegen wie een gevangenisstraf van een jaar was gevorderd. De oudste van de bezetters, de 49-jarige Zadraak T. uit Bovensmilde werd veroordeeld tot vier maanden met aftrek van de vier maanden voorarrest. De eis wastegen hem een jaar ge weest wegens diens geestestoestand. De zwaarste straf, drie jaar, legde de rechtbank op aan de 34-jarige Hendrik Johan H. uit Capelle aan de IJssel, we gens doodslag op de 28-jarige hoofd agent J« Moolenaar. De officier van jus titie had tegen H. wegens „doodslag die grenst aan moord" een gevangenisstraf van zeven jaar gevorderd. De rechtbank veroordeelde de orga nisator van de overval in Wassenaar, de 41-jarige Paul Carel T. uit IJsse loord wegens openlijke geweldpleging en wederrechtelijke vrijheidsberoving bij de bezetting tot een gevangenisstraf van twee jaar. De officier van justitie had twee jaar en zes maanden gevor derd. De 36-jarige Jacob Comelis U. uit IJsseloord, die wapens voor de bezet ting had geleverd en een aandeel in de voorbereiding heeft gehad, werd we gens medeplichtigheid aan de actie- Wassenaar veroordeeld tot een gevan genisstraf van één jaar en zes maan den. De officier had twee jaar geëist. De rechtbank achtte alle verdachten schuldig aan openlijke geweldpleging en wederrechtelijke vrijheidsberoving. Voor zes verdachten nam de rechtbank daarbij tevens in overweging dat deze in oktober 1966, eveneens door de rechtbank in Den Haag, waren veroor deeld wegens brandstichting in de In donesische ambassade. De rechtbank legde deze zes straffen op van één jaar en vier maanden. Het gold, behalve de 21-jarige Matheus F. S. uit Moordrecht, tevens de 19-jarige Kosmus Joseph, de 19-jarige Max Comelis de K., de 23-jarige Jacob Johannes S. de 30-jarige Jonker M. en de 23-jarige Melianus T., allen uit Moordrecht. De rechtbank veroordeelde de jongste van de bezetters, de 16-jarige Geert L. uit Hoogkerk, conform de eis van de officier van justitie tot een gevangenis straf van één jaar. WENEN Dr. Nadim Pachachi, de secretaris-generaal van de organisatie van olie producerende landen tOPEC) heeft verklaard, dat hij er zeker van is dat zqn organisatie met de Westerse oliemaatschappijen overeenstemming zal bereiken over de olieprijzen. „Ik ben een optimistisch man", zo verklaar de Pachachi in een interview met Asso ciated Press, „en ik hoop dat wij aan de onderhandelingstafel tot overeen stemming kunnen komen." Pachachi verklaarde, dat de olieprijs voor de consument in de toekomst aanzienlijk verhoogd zal worden, onafhankelijk van wat de overeenkomst tussen de opec en de oliemaatschappijen zal in- houdén. De landen waar de olie wordt gewon nen, aldus de secretaris-generaal, krij gen voor een barrel (vat) olie „minder dan een dollar", terwijl de verbruikers in Europa er tenslotte 14 dollaar voor mogen neertellen. In die landen ont vangen de regeringen, door middel van belastingen, vijfmaal zoveel voor de olie, als de landen krijgen uit wier grond dit produkt komt. De commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap EEG) volgt nauwkeurig de ontwikkelingen van de besprekingen tussen de grote oliemaat schappijen en de olie producerende lan den, zo heeft een woordvoerder voor de EEG in Brussel bekend gemaakt. De woordvoerder voegde daar aan toe, dat er op het ogenblik nog geen reden bestaat voor ongerustheid over de oliebevoorrading van de EEG-lan- den.

De Vallei | 1971 | | pagina 1