Koersen Hilversum Deelnemers Europese titelstrijd schaatsen Over avontuur gesproken ■i 1 li zich bekocht voelen als geld hebt geleend? Kwalificatie voor OS Onthouding baat sportman niet Liston stierf natuurlijke dood Internationale wedstrijden in Deventer Utrechtse beurs voor milieuhygiëne Anton Huiskes propageert trimmen Kom naar zee kom je verder Geld lenen is een Finata Bank, als er geld voor moet zijn. SPORT IN 'T KORT li WOENSDAG 20 JANUARI 1971 't Ene jaar zit je hier en't andere daar. Je wisselt regelmatig van schip. Overal doe je nieuwe ervaringen op. Je ziet daarbij ook nog eens wat van de wereld. Je leert er bovendien een goed beroep en je verdient van het begin af een fijne gage. Watje als 16-18-jarige allemaal bij de marine kunt doen.Wat je kunt worden. Welke vakken je kunt leren enz. enz. lees je in de kleurige marinepocket die voor je klaar ligt. Hebben? Vul de bon in en stuur hem op. Nee, nee en nog eens nee. Want geld lenen bij de Finata Bank is een eerlijke zaak. Waarbij u van tevoren precies weet waar u aan toe bent. En waarbij u tot op de cent kunt uitrekenen, wat het u gaat kosten. De Finata Bank werd niet voor niets de grootste op het gebied van privéleningen in Nederland Met meer dan 30 kantoren. En tot nu toe al meer dan 175.000 tevreden klanten, die op een eerlijke basis geld hebben geleend. Rekent u maar mee. Alsu bijvoorbeeld f 2400,-leent en u lost afin 24 maanden, danbetaaltufll9,ll per maand. Of totaal: f 2858,64. Aan rente en bijkomende kosten betaalt u dus f458,64. Dat is precies f 1911 per maand. Meer niet. Wij rekenen géén informatiekosten. Géén aanvraagkosten. Géén kosten zus of kosten zo. Zo simpel is dat. U kunt in principe elk bedrag lenen, van 1.000 tot 10.000 gulden. En we vragen geen onderpand. U gebruikt het geld, zoals het goeddunkt. Aflossen kunt u in 6 tot 24 maand-termijnen. De rente mag u aftrekken voor de belasting. En mocht u tijdens de lening komen te overlijden, dan wordt het resterende bedrag zonder meer kwijtgescholden. Weetuwat? Loopgewoon eens binnen bij de Finata Bank. Of schrijft u 'ns. Belt u 'ns. Om inlichtingen te krijgen. En om - op een eerüjjce basis-wat geld te lenen. U benthartelijkwelkom (ook op vrijdagavond van &30 tot 8.00 uur). Apeldoorn, Kapelstraat7, (05760) 18108-Amersfoort.H. v.Viandenstraat 28, (03490) 30141-Arnhem,GeleRijdersplem34, (085) 451851. ar Donner ging tegen Andersson kansloos onder WIJK AAN ZEE Het 33e Hoog oven-schaaktoernooi wordt een aan gelegenheid van de gast (grootmees ters. Als na zeven ronden de Neder landers pas als 11/12 in het stuk voor komen - op een totaal van zestien deelnemers is er weinig reden voor hoop op een bijvoorbeeld zesde of ho gere prijs. Grootmeester Donner kreeg de ge nadeklap van de met gepeperde vecht lust geladen Andersson. De tengere jongeling, met de ijzeren mentaliteit, knokte door de enorme Donner heen. Aldus bleef de negentienjarige Zweed (gedeeld) op kop en tuimelde onze hoogste troef tot beneden de rode streep. Daaronder dient men een vijf tig procent score te verstaan. De Tsjech Hort nam natuurlijk ge noegen met een puntenverdeling tegen Kortsjnoj. Dat doet iedere schaker ter wereld nu eenmaal. Van hetzelfde la ken een pak bij Olafsson—Petros jan. Deze vredelievendheid uit zucht naar zelfbehoud bood de Westduitse crack Hübner de kans wat op te schuiven. Daartoe moest hij, met zwart, Najdorf verslaan. Slechts weinigen zouden aan een dergelijk karwei beginnen, doch toen Hübner toch eenmaal bezig was, maakte hij het grondig af. De Braziliaan Mecking huilde en lachte tegen Petros jan (hij zette zelfs niet meer) en won tegen Van den Berg. In de meestergroep is reden voor hoera-geroep om de dagprijs. Zuidema won, Hartoch won, Van Scheltinga snoepte leider Adorjan een halfje af. Daarna wordt het wat stil, want we moeten de zelfkritiek van Tim Krabbe kwijt: „Ik ben de absolute knoeier, de grootste patser van het schaakspel". Waarvan acte. Want deze jonge auteur ging opnieuw onder het juk door. De man, die het hem aandeed, heette Han- S8Bij de dames is alle hoop gevestigd op kampioene Corry Vreeken. De Vlaardingse geeft stevig partij. Gisteren bijvoorbeeld door van Polihroniade te winnen, de kampioene van Roemenië. Grootmeestergroep zevende ronde: Andersson (Zwe)-Donner (Ned) 1-0, Lengyel (Hong)-Gligoric (Joeg) 1/2-1/2, Najdorf (Arg)-Hübner (W.Dld) 0-1, Mecking (Braz)-Van den Berg (Ned) 1-0, Olafsson (IJsl)-Petrosjan (Rus) 1/ 2-1/2, Hort (Tsj)-Kortsnoj (Rus) 1/2-1/2, Langeweg (Ned)-Ree (Ned) 1/2-1/2, Kuijpers (Ned)-Ivkof (Joeg) afg. Uitslag afgebroken partij zesde ron de: Petrosjan (Rus)-Mecking (Braz) 1-0. Stand: 1. Andersson, Hort 5 punten, Hübner, Olafsson 4 1/2, 5. Gligoric, Kortsjnoj, Petrosjan 4, 8. Ivkof 3 1/2 en 1 afg. 9. Lengyel, Mecking 3 1/2, 11. Langeweg, Donner 3, 13. Ree 2 1/2, 14. Kuijpers 2 en 1 afg. 15. Van den Berg, Najdorf 1 1/2. Meestergroep zevende ronde: Kostro (Pool)-Minic (Joeg) 1/2-1/2, Hartoch (Ned)-Denker (VS) 1-0, Danof (Joeg)- Br. Claussen (Den) 0-1, Witkowski (Pool)-Zuidema (Ned) 0-1, Krabbé (Ned)-Jansa (Tsj) afg., Timman (Ned)-Ciocaltea (Roem) afg., Fortintos (Hong)-Hecht (W.Dld) 1/2-1/2. Stand: 1. Adorjan, Hecht 5 punten, 3. Claussen, Hartoch, Forintos 4 1/2, 6. Timman, Jansa 4 en 1 afg., 8. Zuidema, Minic 4, 10. Ciocaltea 3 en 1 afg., 11. Kostro 3, 12. Witkowski, Van Scheltinga 2 1/2, 14. Denker 2, 15. Danof 1, 16 Krabbé 1/2 en 1 afg. Damesgroep derde ronde: Ivanka (Hong)-Cohn (W.Dld) 1-0, Kushnir (Rus)-Szota (Polen) 1-0, Vokralova (Tsj.)-Tuk (Ned) 1-0, Lazarevic (Joeg)-Heemskerk (Ned) 1-0, Vreeken (Ned)-Polihroniade (Roem) 1-0. Afgebroken partij damesgroep, twee de ronde: Szöta (Pool)-Ivanka (Hong) 0-1. Stand: 1. Ivanka, Kushnir, Vokralova 3 punten, 4. Lazrevic 2 1/2 pnt., 5. Java- novic, Vreeken 2, 7. Szota, 1, 8. Polihro niade, Heemskerk, Cohn 1/2, 11. Tim mer, Tuk 0. UEFA-elftal boekte zege LAS PALMAS Het Nederlands UEFA-jeugdelftal heeft dinsdagavond in Las Palmas op de Canarische eilan den met 0-1 gewonnen van een verte genwoordigend elftal van Las Palmas. Nederland heeft zich daarmee geplaatst voor de finale van een internationaal toernooi, waaraan verder Frankrijk en West-Duitsland meedoen. In de eind strijd komen de pupillen van Arie de Vroet zaterdag uit tegen West-Duits- ZüRICH Eind 1971 zullen de twee Zuidamerikaanse deelnemers aan het Olympische voetbaltoernooi te München bekend zijn. De voetbalbon den hebben zich akkoord verklaard met het ontwerp voor de kwalificatiewed strijden. De eerste ronde wordt in no vember van dit jaar in twee groepen verspeeld. In iedere groep zitten vijf landen. De Nedwworden in Columbia gespeeld. In groep A zijn ingedeeld: Brazilië, Argentinië, Chili, Bolivia en Ecuador, in groep B: Columbia, Para- quay, Peru, Venezuela en -pruquay. Het laatste land is reeds tweemaal Olym pisch voetbalkampioen geweest. De nummers één en twee van elke groep komen dan in december in de slotronde tegen elkaar uit, om te bepa len, wie naar München zal vertrekken. land, dat zondag na verlenging Frank rijk met 3-2 versloeg. Ondanks de Kleine zege op Las Pal mas was Nederland doorlopend sterker. "Kist i^-gde in de 20e minuut voor het eerste en, naar later zou blijken, enige doelpunt. Kort daarna viel middenvel der Kila (ADO) met een lichte blessure uit. Hij werd vervangen door Arntsz (Go Ahead). In de wedstrijd van dins dagavond maakte in de achterhoede routinier Teun jan Jongens de beste in druk. De toernee van het Nederlands UE FA-jeugdelftal maakt deel uit van de voorbereiding op de wedstrijden tegen België en Luxemburg in de voorronden van het UEFA-jeugdtoemooi, waarvan de eindronden in mei in Tsjecho-Slo- wakije worden gehouden. Nederland heeft in zijn poule de leiding. Het won op 25 november 1970 met 5-0 van Luxemburg. De opstelling van dinsdagavond was: Doel: Vermunt; achter: Pfennings, Stevens, Van der Kraay en Jongens; midden: Kila (Arntsz) en Overbeek; voor: Kleton, Kist, Teyl en Van Stave ren. WASHINGTON Innig contact met een lid van de andere sekse vóór een sportwedstrijd zal de prestaties niet na delig beïnvloeden. Dit tenminste is de gevolgtrekking, die twee bekende Ame rikaanse seksuologen hebben gemaakt in een rapport, dat maandag verscheen in „Behavior Today". Uit de psycholo gische gezichtshoek is er geen enkele reden zich van de gemeenschap te ont houden. De twee deskundigen Robert Walker, psycholoog in Washington, en dr. Wil liam Masters, seksuoloog uit Sint Louis, hebben onderzoekingen verricht bij de spelers van Colts Baltimore, een ploeg uit het Amerikaanse voetbal. Hen was door hun trainer het recht ontzegd hun vrouw te ontmoeten in dagen vooraf gaand aan belangrijke wedstrijden. Masters stelde, dat het energiever bruik tijdens het bekennen van een vrouw op hetzelfde niveau ligt als bij hardlopen over een afstand van vijftig meter. Hij kon zich niet voorstellen, dat een getrainde sportman van zowel het een als het ander enige hinder zou kunnen ondervinden. LAS VEGAS De oud-wereldkam pioen boksen in het zwaargewicht, Son ny Liston, die op 5 januari levenloos in zijn woning in Las Vegas werd aange troffen, is volgens een lijkschouwer van de staat Nevada een natuurlijke dood gestorven. Liston moet zeven tot tien dagen voor hij gevonden werd zijn overleden aan ademhalingsmoeilijkhe den tengevolge van een longaandoe ning. JONHANNESBURG De Schotse autorenner Jack Stewart heeft tijdens testritten voor de Grote Prijs van Zuid-Afrika in Johannesburg zijn Ty- rell-Ford in elkaar gereden. Aan het einde van een recht stuk op het Kyala- micircuit bleef zijn gas open staan, waardoor de wagen van de baan schoot. Stewart bleef ongedeerd. DEVENTER Tijdens internationale schaatswedstrijden op de Deventer kunstijsbaan heeft Gerard Demkes de 500 meter gewonnen in 43,2 seconden. De pool Stanislav Klotkovski zegevier de op de 1500 meter in 2.18.5. De Poolse afgevaardigde greep de wedstrijden aan om bij de dames de ploeg te selecteren voor de Europese kampioenschappen in Leningrad en het wereldkampioenschap in Helsinki. Daartoe werd een 3000 me ter afgewerkt. Helena Pilejczyk was reeds zeker van een plaats. Van Romana Troicka en Wanda Krol toonde de eerste zich in stromende regen en op drijfnatte baan de sterkste: 5.58.5. tegen 6.08.2. De trainer van de Poolse equipe, Les- zek Ulasevic, beleefde overigens tijdens een bezoek aan Utrecht een onplezieri ge ervaring. Bij het winkelen bleek zijn portefeuille gerold te zijn. Ook zijn paspoort behoort tot de vermiste voor werpen. Ulasevic is ten einde raad en heeft een aanklacht ingediend bij de Utrechtse recherche. De voornaamste resultaten zijn: heren: 500 meter: 1. Gerard Demkes (Ned) 43.2; 2. Jan Pasman (Ned) 43.3; 3. Henk Waanders (Ned) 44.6; 4. Karei te Winkel (Ned) 45.2; 5. Stanislav Klot- kowski (Pol) 45.3. 1500 meter: 1. Klotkowski 2.18.5; 2. Hoomeman (Ned) 2.19.5; 3. Waanders 2.19.5; 4. Pasman 2.20.4; 5. Demkes 2.20.7. Dames: 3000 meter: 1. Rita Hekman (Ned) 5.51.4; 2. Helena Pilejczyk (Pol) 5.52.5; 3. Beppie te Winkel (Ned) 5.57.5; 4. Romana Troicka (Pol) 5.58.5 UTRECHT In de Utrechtse jaar beurshallen wordt in het najaar voor het eerst een beurs milieuhygiëne ge houden. De nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de beheersing van het milieu zullen er worden getoond. De beurs wordt georganiseerd door verschillende sectoren uit het bedrijfs leven. RHENEN Donderdag 21 januari gaat de afdeling Rhenen van de Neder landse Hartstichting voor" de Rhenena- ren het trimmen inluiden. Zoals wij al berichtten zal de bekende vroegere Ne derlandse schaatscoach Anton Huiskes een inleiding houden. Gisteren werd bovendien bekend, dat een aantal atle ten van de sportvereniging „Arena" na die inleiding een demonstratie zullen geven. HILVERSUM De tweede race om het amatricewinterkampioenschap, gis teravond op de Hilversumse dravers- baan verreden, leverde een fel omstre den overwinning op voor mevrouw Wa genaar de echtgenote van Jan Wage naar Jr. met de lastige draver Hen drik BS. De uitslagen waren: Lapointeprijs: 1. Ida Roodnoot (A. de Graaf) 1.33.—. 2. Impish Hanover, 3 Hanover Cavaljos. Winn. 2, pi. 1,40 2,30, 2,70, kopp. 5,40, trio 99,10. Lestavilprijs: 1. Hemanda Leron (A Knijnenburg) 1.24.5, 2. Gin Sprookjes- hof, 3. Fair Lady. Winn. 4, pi. 3,60, 3,20 1,50, kopp. 11. Libertineprijs: 1. Generaal Padua B (M. Bouwhuis) 1.23.8, 2. Eronica W, 3 Everprise. Winn. 10,40, pi. 2,50, 1,60 2,90, kopp. 9,40, trio 232,20. Amatrice-winterkampioenschap II: 1 Hendrik BS (mevrouw A. Wagenaar) 1.26.1, 2. Ilona, 3. Flipsen. Winn. 6,40, pl. 2,60, 1,70, 2,80, kopp. 8,30. L'Hirondelleprijs: 1. Hoot Song (T. Kooyman) 1.25.—. 2. Hertogin Van Gel- re, 3. Grace Again. Winn. 2,50, pl. 1,50, 1,60, 3,40, kopp. 6,80. Levrette-prijs: 2000 meter: 1. Empe- reur Ch. (C. de Leeuw) 2.49.6 1.24.8; 2. Eldorado, 3. Gitte Norton. Winn. 4,50, pl. 2,10, 2,60, kopp. 17.—. Laura-prijs: 2020 meter: 1. Happy Chestnut (P. Smit) 2.57.6, 1.27.9, 2. He lios Ch, 3. Hasso Beroona. Winn. 4,40, pl. 2,30, 2,40, 1,50, kopp. 9,10, trio 299,80. Leonardprijs 2400 meter: 1. Igmar Buitenzorg (M. Vergay) 3.29.5, 1.27.3, 2. Feniks S, 3. Goalgetter. Winn. 2,20, pl. 1,90, 5,00, kopp. 28,50. Totalisatoromzet: 295.761, HEERENVEEN De deelnemerslijst voor het Europese schaatskampioen - schap heren, dat zaterdag en zondag in Heerenveen wordt verreden, ziet er al» volgt uit: BELGIë: Michel Piens. ENGELAND: David Hampton, John Tipper. Res. George Geoffrey Sandys. FINLAND: Kimmo Koskinen, Raimo Hietala, Ouko Salakka. FRANKRIJK: Richard Toume. HONGARIJE: Georgy Markos, Geor- gy Ivankai. ITALIë: Bruno Tonioli, Giovanni Gloder. NEDERLAND: Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Eddy Verheyen, Pe ter Nottet. Res.: Ronnie Nooitgedagt. NOORWEGEN: Dag Fomaess, Roar Grönvold, Per Willy Guttormsen, Sten Stensen, Magne Thomassen. Res.: Willy Olsen. OOST-DUITSLAND: Gerd Bonke. OOSTENRIJK: Otmar Braunecker, Herbert Frankl, Siegfried Hartman, Ludwig Kronfuss. Uit deze vier wordt nog een keus gemaakt. POLEN: Stanislav Klotkowski, Josef Iskrycki. Res.: Jerzy Liebchen. RUSLAND: Alexander Tsjekoelef, Valeri Troiski. Res: Wladislaw Matve- jef, Valeri Lavroesjkin. WEST-DUITSLAND: Gerhard Zim- mermann, Helmut Kraus. ZWEDEN: Göran Claeson, Göran Jo hansson, örjan Sandler, Mats Wallberg. ZWITSERLAND: Franz Krienbühl, Peter Reimann. Res.: Hans Rudi Wid- mer. LISABON Voor het recordbedrag in Portugal van ongeveer 550.000 gul den heeft de tweevoudige Europa Cup-winnaar Benfica de 24-jarige mid denveldspeler Hector Casimird Yazalde van de Zuidamerikaanse kampioen en bekerwinnaar Independien te Buenos Aires overgenomen. IZend deze bon in een gesloten envelop zonder postzegel aan Koninklijke marine, Antwoordnummer 801, Den Haag. Naam: Straat: Plaats: Leeftijd: a 259D

De Vallei | 1971 | | pagina 11