Veenendaals - dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Advies Planbureau voor nieuw kabinet: Bij Stork in R'dam moet 250 man afvloeien Buiten Q Astronauten oefenen m union POSTVERVOER NAAR ENGELAND VRIJ Premier bedankt voor carnavals lintje9 HEATH WEIGERT UITSTEL Sterke drank duurder Offensief in Cambodja zit vast VERTICAAL AUTOTRANSPORT HARTPATIËNTENVERENIGING KLAAR VOOR HARDE ACTIE Arnhemmer won wed strijd mode- ontwerpen Buien m het buitenland Misschien water op de maan Vallei-fauna Zelfs duiven ingeschakeld Newvorkse politie werkt weer Na ontslagaanvraag prof. Wieberdinck VEEL WIND WOENSDAG 20 JANUARI 1971 - 45e JAARGANG no. 15 Wapen U tegen vocht en kou met een verwarminqs-matras GEVOLGEN EXTRA RAMING WERKTIJD Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement i 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEK Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. „BLIJF LONEN EN PRIJZEN IN TOOM HOUDEN" UTRECHT By Stork-Hensen NV In Rotterdam (onderdeel van het VMF-concern) zullen ca 250 van de in totaal 480 werknemers afvloeien. Stork-Hensen, bouw- en recreatiebe- drijf reparatiebedrijf kranen, gaat zijn al jaren verliesgevende bouw- en con structieafdeling 1 juli sluiten en zal het hierdoor vrijkomende fabrieksterrein overdoen aan een door „NV Montan ijzer en staal" en „Dikema en Chabot Handelmaatschappij NV" in Rotterdam op te richten joint venture op het ge bied van transformatie van walserij- produkten. In het transformatiebedrijf zullen aanvankelijk slechts enkele tientallen werknemers kunnen worden geplaatst. De bestaande reparatie- en onderhouds- afdeling van Stork-Hensen zal in ieder geval voorlopig worden gecontinueerd. Op deze afdeling werken ongeveer 150 personeelsleden. De activiteiten op het gebied van kraanbouw zullen worden overgeheveld naar Conrad-Stork in Haarlem, een andere VMF-onderne- ming. Dertig werknemers van de tekenka mer zijn overgegaan naar Protech- Intematio in Schiedam, een onder VMF ressorterend ingenieursbureau. Voor de betrokken 250 werknmers zal naar een passende vervangende werk kring worden gezocht, al dan niet binnen het VMF-concn. Met de betrokken vak bonden is overig over deze zaak ge pleegd. De heer j. A. van Tol, distictsbestuur- der van de katholieke metaalbond „Sint Eloy" vreest dat over een jaar of twee, drie ook de reparatie- onderhoudsaf- deling uit Rotterdam moet verdwijnen, omdat Dikema uiteindelijk mogelijk het hele fabrieksterrein in gebruik zal ne men. Jaar en dag hebben wij in onze jonge jaren de Gelderse Vallei afgezworven op zoek naar vogel, bloem en plant; ook kwamen wij natuurlijk op de hei, in bossen en uiterwaarden, doch de toenmalige wanvelden en onlanden lelijke betiteling van prachtige landschap pen van Grift, Meent en Maten, en ouwe wallen trokken ons het meeste aan. Daarom volg ik steeds met belangstelling het sociologisch en oecologisch onderzoek, dat prof. dr. D. M. de Vries (Wageningen) er nu al twintig jaar verricht. Hij deed dit en ook zijn vrouw had, er een zeer werkzaam aandeel in door de veranderingen in de vo gelstand regelmatig na te gaan, door menigmaal tellen van indi viduen, lopende langs een vaste ronde van 5 km. Gedurende de eerste jaren geschiedde dit in alle maanden des jaars, waarna alleen mei en nov. als telmaand werden gehandhaafd, nl. de eerste als broed- en de tweede als trekmaand. Dankbaar ben ik voor de conclusie, nl. dat de gegevens in het algemeen voor de vogelvrienden soms ver rassend en goeddeels bemoedi gend mogen heten. Sommige soor ten verdwenen weliswaar nage noeg, en' andere namen af, doch er staan gelukkig aanzienlijk meer soorten tegenover, die toenamen of nieuw zijn. In de broedtijd blijkt een opmerkelijk evenwicht. Een nadelige invloed had de barre winter van 1962163, terwijl ook de uitermate droge zomer 1959 een terugslag vtjor de wormen-eters vertoonde. De soortenrijkdom vond prof. de Vries het hoogste na de mooie zomer van 1959 en 1969. Voorts bestudeert hij de voorkeur der vogels voor een bepaald land schapstype; hij verkreeg voor gras land gemiddeld 13 soorten en 58 individuen per 10 ha. Bouwland bezit kleiner bevolking, doch er zijn vogels die zich er allengs gaan vestigen, zoals de gele kwik, die al driemaal zoveel op de akker als op wei- of hooiland voor komt. 2011 1971 A. B. Wigman A Vluchtleider Alan D. Shepard (voorgrond) met zijn collega's Ed gar Mitchell (links) en Stuart Roosa (rechts) onderweg naar de wagen, die hen gisteren naar de Saturnus V met 14 een ginnen. vlucht naar de maan be- (ADVERTENT1E) elektra thermostatisch - behaaglijk veilig-gezond LONDEN Om precies middernacht is in Engeland voor het eerst een alge mene staking van de postbeambten in gegaan. Besprekingen te elfder ure tus sen de directie van de posterijen en vakbonden die 230.000 postbeambten vertegenwoordigen waren kort voor middernacht zonder enig resultaat af gebroken. Tom Jackson, secretaris-generaal van de vakbond van postbeambten, verliet toen het ministerie van Werkgelegen heid en Produktiviteit met de medede ling: „Er is niets gebeurd. Er is geen overeenstemming en er zijn geen nieu we voorstellen gedaan". De postbezorging is volledig stopge zet, maar ook alle niet-automatische te lefoongesprekken in Engeland zelf en met het buitenland dreigen onmogelijk te worden. Twee minuten na middernacht gaf de centrale van Fleet Street in Londen geen gehoor. Twee minuten later werd een telefoontje naar de inlichtingen dienst wel opgenomen. De dienstdoende telefoniste verklaar de na enige aarzeling: „Ik ben niet bij de bond aangesloten. Sommigen van ons werken nog". Wegens de staking bij de Britse pos terijen heeft de Nederlandse PTT het monopolie op de verzending van brie ven en briefkaarten naar Engeland tij delijk opgeschort. Het staat nu een ieder vrij, zoveel post naar Engeland te vervoeren als mogelijk is. Een legertje vindingrijke Britten met fietsen, auto's, boten en zelfs postdui ven staat klaar om althans een klein deel /an het postverkeer in Engeland op gang te houden. Een drukkeFij in Buckinghamshire heeft postduiven te huur voor het over vliegen van boodschappen op microfilm naar Londen en een autoverhuurbedrijf hoopt met zijn verzameling antieke Rolls Royces twintigduizend brieven per dag te kunnen vervoeren. Maar in de postkantoren lagen gis teravond zeven miljoen ongesorteerde brieven. Per dag worden er in Enge land meestal 35 miljoen brieven op de bus gedaan. DEN HAAG Het Centraal Planbureau heeft een advies voor het komende kabinet opgesteld. Dit is vastgelegd in een nota Economische Contouren voor ^en kabinetsperio- de-1972/1975. De ideeën van het Planbureau luiden in het kort: Maatregelen op langere termijn voor het in de hand houden van lonen en prijzen moeten worden overwogen. Inflatie in het buitenland moet door ingrijpen van de overheid niet volle dig worden gevolgd. De hoogte van de investeringen moet worden bezien. De vraag moet onder ogen worden gezien of overheidsuitgaven en sociale lasten niet sterker groeien dan was voorzien. moedercabine Kitty Hawk bracht. Volgens plan zullen de drie astro nauten op 31 januari met de Apollo De noodzaak voor een ingreep in on ze economie wordt nog groter als de betalingsbalans wordt bekeken. In het gunstigste geval komt die volgens het Planbureau op nul uit, maar waar schijnlijk zal er de komende jaren enig tekort blijven, waardoor de ontwikke lingshulp in gevaar komt. Bij zijn berekeningen is het Planbu reau uitgegaan van twee mogelijkheden voor loonsverhogingen: tien en 7,5 pro cent per jaar. Stijgen de lonen met tien procent dan zijn de gevolgen: het werkelijk besteedbaar loon stijgt met vier procent en de prijzen met jaarlijks vier procent; het particuliere verbruik neemt toe met 5,5 procent; de investeringen van het bedrijfsle ven groeien met zeven procent; de werkloosheid stijgt met 1,5 pro cent per jaar. Bij een loonstijging van 7,5 procent: het werkelijk besteedbaar loon gaat met 4,9 procent omhoog, en het prij speil met 2,8 procent per jaar; Het particuliere verbruik groeit met 4,9 procent; de i.wester ingen-, van het bedrijs le ven stijgen met acht procent; de werkloosheid wordt 1,3 procent per jaar groter. Volgens het Planbureau kan de over heid in de komende kabinetsperiode ze ker 1,9 miljard gulden extra per jaar uitgeven door hogere belastinginkom sten. Volgens het Planbureau is in werke lijkheid het bedrag dat de overheid in de komende kabinetsperiode jaarlijks extra kan uitgegeven groter dan 1,9 miljard gulden door hogere belastingin komsten. Naar ruwe schatting zal uit niet-belastingontvangsten jaarlijks on geveer vierhonderd miljoen gulden ex tra in de schatkist vloeien. Dit bedrag is wel afhankelijk van de stijging van lonen en prijzen, maar zonder een nauwgezette studie kan het planbureau moeilijk een meer exacte voorspelling doen. Het Planbureau heeft wel een raming gemaakt voor het geval dat directe en indirecte belastingen zouden worden verhoogd om meer geld te krijgen voor gemeenschapsvoorzieningen. Zoals be kend willen niet alleen de vakcentrales, maar ook verscheidene politieke partij en de belastingdruk in de komende ka binetsperiode verzwaren. Wanneer de indirecte belastingen bijvoorbeeld omzetbelasting en accijn zen jaarlijks, vijfhonderd miljoen gulden hoger zouden worden, wordt volgens het Planbureau de loon- en prijsspiraal duidelijk aangewakkerd. Lonen zullen dan nog eens 2,5 procent stijgen en prijzen vier procent. De vraag is echter of deze schatting niet aan de lage kant is aldus het Plan bureau. Stijging van lonen en prijzen zal gevolgen hebben voor de investerin gen en dus voor de groei van onze eco nomie. In de veronderstellingen gaat het Planbureau ervan uit dat in 1975 de werktijd tot veertig uur per week zal zijn verkort, dat elk jaar 2,5 procent wordt geïnvesteerd in de woningbouw en dat de sociale lasten voor de werk gevers met 0,9 procent per jaar en voor de werknemers met 0,8 procent per jaar zullen stijgen. Het Planbureau waarschuwt ervoor dat het de spannin gen in onze economie nog wel kan heb ben onderschat. Het is best mogelijk, zo wordt in de studie gezegd, dat bij onge wijzigd (belasting)-beleid de overheid suitgaven meer zullen stijgen dan 1,9 miljard gulden. SAN DIEGO (Califomië) Een groep geleerden, die een studie maakt van de monsters maangesteente die de astronauten van de Apollo-11 en -12 mee naar de aarde hebben genomen, zijn van mening, dat zich in de maan grote hoeveelheden water kunnen be vinden. Dr. Albert E. J. Engel, hoogleraar in de geologie aan Scripps institution of Oceanography, heeft gezegd dat die kans aanwezig was. Hij kreeg hierin bijval van dr. Harold Urey, die in 1934 een prijs won voor zijn ontdek king van de zware waterstof. Volgens dr. Urey kan de aanwezigheid van water een verklaring zijn voor een paradox over de maan. Dr. Urey, hoogleraar-emeritus in de scheikunde aan de universiteit van Califomië te San Diego, zei dat uit het recente materiaal is gebleken dat sommige delen van de maan veel compacter zijn dan andere. „Water onder de grond zou hiervoor een uit stekende verklaring zijn", zei hij. Een andere geleerde zei, dat bepaalde mineralen, die ook op de maan zijn gevonden ook op aarde worden aan getroffen. Ook de aanwezigheid van deze mineralen op de maan wijst op de mogelijkheid,d at zich op de maan water bevindt. BREDA Premier De Jong heeft de Ginnekense carnavalsvereniging 't Lestogenblik in Breda laten weten dat hij de hoogste onderscheiding van deze vereniging niet kan aanne men. In een brief aan de vereniging schrijft de premier dat hij heeft moeten weigeren omdat „wij reeds lang bezig zijn het decoratiebeleid te vereenvoudigen". Het streven is minder onderscheidingen toe te ken nen op een simpeler manier. Uw vererend voorstel gaat tegen dat principe in en deze inbreuk op wat ik zelf propageer stuit mij tegen de reeds zwaar gedecoreerde borst". De premier wijst er vervolgens op dat op zijn rokcostuum nog slechts een plaatsje te vinden zou zijn aan de onderkant van zijn linkerschou derblad. „Dit zou protocolair te laag geplaatst zijn voor uw zo hoge on derscheiding", aldus premier De Jong. NEW VORK De staking van een deel der New Yorkse politiemacht is vandaag, na zes dagen geëindigd. Het besluit hiertoe werd genomen op een stemming die als resultaat had: 225 voor en 113 tegen. Zelfs toen de uitslag nog niet bekend was gingen aantallen agenten al de zaal uit en terug naar hun bureaus. SINGAPORE De Britse premier Edward Heath heeft geweigerd om een toezegging te doen die Engeland zou verplichten om de voorgenomen wa penleveranties aan Zuid-Afrika uit te stellen, zo hebben afgevaardigden op het topoverleg van de Gemenebestcon ferentie vanmorgen meegedeeld. DEN HAAG De sterke drank wordt duurder. De minister van econo mische zaken heeft hiervoor prijsver hogingen toegestaan voor in ons land gemaakte dranken. De prijsverhoging is een compensatie voor externe kostenstijgingen van voor 3 november, de verhoging van de BTW per 1 januari van dit jaar en de ver werking van de 400 in de loonkosten. Voor de produkten waarvoor de prijs op 3 november lag tussen 9,55 en 12,30 is de prijsverhoging 40 cent, voor kleinere bedragen wat minder en voor hogere bedragen meer. PHNOM PENH Zuidvietnamese mariniers die per vliegtuig naar de streek ten zuiden van Pich Nil waren overgebracht zijn op zware vijandelijke weerstand gestuit bij hun pogingen om verkeersweg nr. 4 te heropenen. Ruim 10 km ten noordoosten van de garnizoensstad Kompong Seila werd zwaar gevochten. In deze strijd sneu velden 33 vijandelijke soldaten, terwijl de Zuidvietnamezen vier doden en 11 gewonden verloren. Volgens rapporten, die te Phnom Penh werden ontvangen, zetten de Zuidvietnamezen hun opmars in noor doostelijke richting via verkeersweg nr. 4 voort. Zij pogen de Cambodjaanse eenheden te bereiken, die op de Pich Nil pas, 100 km ten zuidwesten van Phnom Penh, zijn vastgelopen. Op het ogenblik bevindt zich nog 15 km van verkeersweg nr. 4 in vijande lijke handen. De Amerikanen geven zeer grote steun vanuit de lucht. Chevrolet ver voert zijn jongste model, de Vega, vertikaal. Daar is een speciale auto trein voor ontwor pen. De wagons hebben deuren, die aan weerskanten neerklappen. Op elke deur worden dan drie auto's ge reden, die worden vastgezet met spe ciale haken. Vervolgens worden de deuren met behulp van een mobiele kraan dicht geklapt. Zo kunnen meer auto's per wagon worden vervoerd en lopen de auto's minder schade op. Bij de ont wikkeling van de Vega moesten de ingenieurs al rekening houden met het vertikale transport. Er moest voor worden gezorgd dat er geen lek kage van olie, water of benzine zou kunnen voorkomen. BONN Een Starfighter van de Westduitse luchtmacht is dinsdagmor gen neergestort vlak voor de landing op de luchtmachtbasis Nörvenich bij Düren in Noordrijnland-Westfalen. De vlieger heeft zich met behulp van zijn schietstoel kunnen redden. BREDA „Wanneer we zaterdag om middernacht nog niet weten op welke datum de hartkliniek weer zal worden opengesteld, dan zullen we maandag tot een harde actie overgaan. Wij moeten deze actie helaas doorzet ten, want anders wordt opnieuw alleen op de lange baan geschoven. We kun nen ons niet langer laten opschepen met smoesjes". Dit verklaarde dinsdagavond de voorzitter van de Nederlandse Hartpa tiëntenvereniging, de heer H. S. Fievet, uit Breda, nadat in de loop van dinsdag bekend was geworden dat prof. Wie berdinck (hoofd van de Utrechtse kli niek voor hart en vaatchirurgie aan het academisch ziekenhuis) zelf heeft ver zocht om eervol ontslag. De actie van de hartpatiënten zal worden ondersteund door medische stu denten van de Utrechtse universiteit. Men wil de hartkliniek gaan bezetten, maar, zo zei de heer Fievet, de directie zal dan zeker de hekken van het zie kenhuis sluiten, zoals zij reeds zaterdag tijdens een gesprek heeft aangekondigd. We zullen om toegang vragen, wanneer de ingang is gesloten. De heer Fievet kon niet zeggen wat er zal gebeuren wanneer het anwoord dan negatief uit valt. AMSTERDAM De 20-jarige Mar- nix von Freyburg, leerling van de „Akademie voor beeldende kunsten" te Arnhem, heeft dinsdagmiddag in het theater-restaurant De Koopermolen de eerste prijs (een glazen bol met duizend gulden) ontvangen uit handen van zan ger-cabaretier Henk Elsink, als win naar van de Nederlandse Eurofashion Festival 1971-finale. Marnix von Freyburg zal ons land in mei in Joegoslavië vertegenwoordigen op de Europese finale. Het vorig jaar werd de Europese finale, in Amster dam, gewonnen door de Finse ontwerp ster Tarja Vuokko. Het festival geldt als een stimulans voor jeugdige mo deontwerpers onder de 23 jaar. De winnaar was de enige mannelijke van de vijf finalisten. In totaal waren bij de organisatoren (het weekblad Li- belle) ruim 900 inzendingen binnenge komen. De opdracht was het ontwerpen van een dag-strand- en avondcreatie. De jury, o.l.v. mode-redactrice Anne- mie van Weert, lette bij de beoordeling op draagbaarheid, stofkeuze, originali teit en algemene indruk. (Van onze weerkundige mede werker) Dinsdag is de temperatuur in Gelderland tot 9 graden Celcius op gelopen. Dat gebeurde in een stro ming van oceaanlucht uit het zuid westen, aangedreven door actieve oceaandepressies. Ook morgen zal de temperatuur nog boven nor maal zijn. Door afkoeling van de bovenlucht neemt de kans op buien toe. Bovendien verplaatst een nieu we uitdiepende regendepressie zich van de oceaan snel naar West- Europa. Op de Britse eilanden wordt mor gen een kou-inval verwacht met hagel en sneeuwbuien en lichte vorst in de nacht en ochtend. In ons gebied neemt tegen het week einde de kans op kouder weer toe. Op IJsland is het enkele dagen erg koud: Reykjavik 's middags 10 tot 12 graden C. Weersverwachting avond. tot donderdag- Vry veel bewolking met tydeiyk re gen. Tot krachtig en aan de kust later tot stormachtig toenemende wind, rui mend van zuidoost naar west. Minimum temperatuur ongeveer 4, maxima rond 7 graden. Zon op: 08.36 onder: 17.07 maan op: 03.30 onder: 11.33

De Vallei | 1971 | | pagina 1