Krijgt oude gemeente- Zuid-Molukkers hebben normen overschreden functie weer terug Indeling competitie Calvijnschool in gebruik Minister Klompé brak heup In café te Leer sum Gokautomaten in beslag genomen DIAMANTEN ECHTPAAR Tafeltennis „Advendo" gaat klaverjassen Amsterdammers stalen 300 camera's Forse subsidie in instrumenten- pot Amicitia Man racete over de weg Tennisclub gadert ver RECHTBANK IN MOTIVERING VAN DE VONNISSEN: WOENSDAG 20 JANUARI 1971 BEPERKINGEN NOODZAAK PLAN COMBINATIE GELIJK ANDERE MIDDELEN TELEGRAM Het oude gemeentehuis toen het nog een redelijke staat van onderhoud vertoonde en het iets voornaams had. De tand des tijds heeft het gebouw echter niet ongemoeid gelaten. 4 Serieuze plannen met bouwvallen aan Markt RHENEN Burgemeester en wethouders van Rhenen hebben serieuze plannen met de restanten van het vroegere gemeentehuis aan de Markt, dat op de monumentenlijst staat en al vele jaren steeds verder in verval is geraakt. Al vele malen werden plannen voor dit stadsdeel geopperd, met name voor het vestigen van een bejaardencentrum, een bejaardensoos, het museum of een jeugdcentrum. In de gemeenteraadsvergadering van komende dinsdag komt er een voorstel ter tafel waarbij de raad een krediet wordt gevraagd van 5000,- om een nader onderzoek voor de restauratie van het oude gemeentehuis en verbouwing daarvan tot een modern geoutilleerd gemeentehuis in te stellen. Toen het oude gemeentehuis door de minister van CRM op de monumenten lijst was geplaatst nam de gemeente raad van Rhenen het besluit tegen die beslissing beroep aan te tekenen met als doel het oude gebouw weer van die 1 lijst afgevoerd te krijgen. Tot op heden heeft de Kroon echter geen beslissing 1 genomen en staat de bouwval nog steeds als monument teboek. B. en W. delen de raad mede steeds pogingen in het werk te hebben gesteld het monument voor Rhenen te sparen zonder dat voor de restauratie daarvan exorbitant hoge bedragen zouden moe ten worden opgebracht. Uiteraard kan voor de restauratie een subsidie worden verkregen, doch de dan nog ten laste van de gemeente blijvende kosten ach ten B. en W. slechts verantwoord, wan neer het object een nuttige functie in het openbare en maatschappelijke le ven kan vervullen. VEENENDAAL De nieuwe inde ling van de compeitie voor de teams, die uitkomen in de Gelderse Vallei en omstreken, die 24 januari van start gaat, is als volgt: 1D2: kf Treffers I Arnhem; Kolping 5 Nijmegen; Cevelum 2 Cuyk; Boeme rang I Nijmegen; Semp. Av. arnhem. 2D2: SKF 5; Semp. AV 2 Arnhem; Ras I Rheden; Sht 2 Wageningen; CAP 1 Arnhem. 3D2: Actief 3 Arnhem; Treffers 3 Arnhem; Kema Arnhem; Hutaf I Huis- sen; Etac I Ede; RTTU 5 Rhenen. 2P2: Actief I Arnhem; SKF 4; Fla mingo's 6 I Gennep; KEV 2 Renkum; e Kroon Malden; Oldra 3 Arnhem. 2D3: O-V 5 Nijmegen; Boemjang 3 Nijme gen; RTTU 3 Rhenen; TIOS2 Arnhem; Arena 4 Berg en Dal. 4D4: Kesteren I; Etac 3 Ede; Etac 4 Ede; Swift 2 Wageningen; KEV 5 Ren kum; Shot 5 Wagecngen. 2DI: Treffers 2 Arnhem; SKF 6; Swift I Wageningen; Arek 3 Berg en Dal; Haalderen I HaaEREN: DE Kroon ZMaldem. 3PI: Gazelle I Dieren; Atva I Am hem; Tios 3 Arnhem; KEV 3 Arnhem; Semp. Av 3 Arnhem; Shot 3 Wagenin gen. 4D3: SKF 9; Kesteren 3; Kesteren 4; KEV 7 Renkm. 4D4: SKF 10; Kesteren 2; Kesteren 5; RTTU 7 Rhenen; KEV 8 Renkum. Voor de juniorenteams ziet die inde ling er als volgt uit: 1 B Meisjes: RTTV I Rhenen; RTTV 2 Rhenen; Tios I Arnhem; SKF I; KEV I Renkum; Sho I Wageningen. 2P2: WtnEEymard Ville I Stevens beek; OV 2 Nijmegen; Oni I Wijchen; RTTC I Ravestein; SKF 1; Velp 2. 3D3: Kesteren I; RTTV 4 Rhenen; Shot 5 Wageningen; SKF 5; SKF 6. 1DI: Oldra I Arnhem; Oldra 2 Am- hem; Kolping I Nijmegen; Semp. Av I Arnhem; Shot 5 Wageningen; Treffers I Arnhem. 2DI: Boemerang I Nijmegen; OTTV 2 Overasselt; RTTV 2 Rhenen; Shot 3 Wageningen; Treffers 3 Arnhem; Velp 3 Velp. 3D4: Kesteren 2; KEV 3 Renkum; KEV 4 Renkum; Shot 6 Wageningen SKF 7; SKF 8. 2D1: DNW I Grave; Kolping 2 Nijme gen; RTTV I Rhenen; Semp. Av 2 Am- hem SKF 2Treffers 2 Arnhem. 3D2: KEU 1 Renkum; KEU 2 Ren kum; RTTV 3 Rhenen; Sho? Wagenin gen; SKF 3; SKF 4. Anderzijds hebben B. en W. getracht voor dit gebouw een nieuwe bestem ming te vinden en daardoor aan de be nedenstad baar oude centrumfunctie te hergeven. Het college is van mening, dat de verlevendiging van dit stadsdeel het kan behoeden voor verpaupering. i j Alle pogingen hebben tot nu toe schipbreuk geleden. Vestiging van ge- deconcentreerde rijksdiensten is niet mogelijk gebleken. Bestemming voor andere doeleinden bleek door gebrek aan of de beperktheid van de middelen, doch ook door de beperking die de be staande constructie en indeling van het gebouw met zich meebrengt, tot mis lukking te zijn gedoemd. Thans achten burgemeester en wethou ders die tijd voor 't nemen van beslissin gen aangebroken, omdat verdacht mag worden, dat het noodpostkantoor op de Markt binnen afzienbare tijd zal wor den afgebroken nu de plannen voor nieuwbouw door de PTT op het terrein van de voormalige Bantuinschool vas tere vorm gaan aannemen. Tijdens de wederopbouwperiode van Rhenen tussen 1940 en 1945 is al met de gedachten gespeeld het oude gemeente huis aan de Markt te restaureren en weer te bestemmen tot gemeentehuis. Om allerlei redenen is daaraan geen gevolg gegeven. Toch is nu diezelfde gedachte weer naar voren gekomen. Het is dan echter wel nodig om een veel groter complex in de restauratie en verbouwing te betrekken dan het oude gemeentehuis op zichzelf. Wanneer het gebouw deze bestem ming zou krijgen is het zelfs noodzake lijk het gehele complex begrensd door Markt, Rijnstraat en Kruisstraat hierin te betrekken. Brandweergarage en de garage van de dienst gemeentewerken moeten dan ten offer vallen. Volgens B. en W. be hoeven hiertegen geen overwegende bezwaren te bestaan wanneer wordt bedacht, dat de ligging van de brand weerkazerne en de garage van de dienst van gemeentewerken hier niet bepaald ideaal is. Volgens het college heeft een voorlo pig en summier onderzoek aangetoond, dat de ruimte voor een nieuw gemeen tehuis op deze plaats, waarbij alle af delingen en diensten blijven geconcen treerd, voldoende is. Alvorens hierover meer definitieve beslissingen kunnen worden genomen moeten nog veel vra gen worden beantwoord. Het zal nodig zijn om in samenwer king met de vereniging van Nederland se gemeenten een exacte peiling van de behoefte aan dienstruimten voor nu en de toekomst samen te stellen. Dat zal op zichzelf een moeilijke taak zijn om dat nauwelijks te voorzien valt welke gemeentelijke taken ook wanneer de gemeentelijke zelfstandigheid blijft be houden op den duur naar andere organen (bijvoorbeeld gewest) zullen worden afgestoten, terwijl evenmin valt te voorspellen in welke mate de over heidstaak in het algemeen zal groeien. Deze factoren hebben invloed op het aantal aan te stellen ambtenaren EDERVEEN De redactie van het clubblad van de „Advendo" organiseert donderdag in café Marktzicht weer een klaverjasavond. Er zijn weer prachtige prijzen te winnen. Leden maar ook niet-leden kunnen zich opgeven voor deelneming bij de leden van de redactie in genoemd café tussen half acht en acht uur. en dus ook op de omvang van de dienstruimten. In ieder geval zal vol gens B. en W. een plan moeten wor den opgezet met uitbreidingsmogelijk heden. In dit kader is het uiteraard ook no dig om de stedebouwkundige vormge ving van het gebied rond het oude ge meentehuis opnieuw kritisch te bezien. Dit komt aan de orde bij de vaststelling van een bestemmingsplan voor de oude kern van Rhenen, met de voorbereiding waarvan in de loop van dit jaar een aanvang zal worden gemaakt. Vervolgens zal duidelijk inzicht moe ten worden verkregen mede aan de hand van te maken schetsplannen in de omvang van de nodige investeringen en in de hoogte van het te verkrijgen subsidie voor het subsidiabele gedeelte van de restauratie en de verbouw. Een ander dringende vraag die B. en W. aansnijden is de mogelijkheid van het parkeren van motorvoertuigen in de omgeving van het gebouw. Het is niet mogelijk hiervoor ruimte onder het gemeentehuis te bestemmen. Overwo gen kan ook worden voor „vreemd" verkeer de muurtjes rond de Cunera- kerk te slechten en spaarzame en wei nig functionele groen aldaar te vervan gen door bestrating. Verder is het Ko ningshof het mei ruime parkeergele genheid nog beschikbaar. Tenslotte blijven er nog vragen over de architectenkeus en de plaatsbepaling van de nieuwe brandweerkazerne. Als een bijkomend voordeel noemen B. en W. dat bij eventuele verwezenlijking van dit plan het huidige gemeentehuis met zijn vele ruimten voor allerlei doeleinden kan worden benut, waarbij onder andere gedacht wordt aan jeugd honk en of bejaardensoos. Het is tevens duidelijk dat een combi natie van deze restauratie met de bouw van een nieuw gemeentehuis grotere kans van slagen heeft dan de bouw van een volledig gemeentehuis elders in de gemeente. Enerzijds verwachten B. en W. dat voor een dergelijk project, waar mee tevens een rijksbelang is gediend, eerder de nodige financieringsmiddelen beschikbaar zullen worden gesteld. An derzijds zal de door het ministerie van CRM te verlenen subsidie in de restau ratiekosten een aanzienlijke tegemoet koming betekenen in de kapitaalslasten. In dit verband merken B. en W. dat de de reserve voor de bouw van een nieuw gemeentehuis momenteel rond 520.000,- bedraagt. Aan het slot van 't voorstel wijzen B. en W. er met nadruk op, dat het gevraag de aanloopcrediet van vijfduizend gul den niet moet worden gezien als een principiële uitspraak over het tijdstip van de eventuele bouw van een ver- vangend gemeentehuis en over de vraag of het gemeentehuis nu ook defi nitief op deze plaats zal worden geves tigd. Een dergelijke uitspraak kan eerst worden gedaan nadat het beoogde on derzoek heeft plaats gevonden en de consequenties daarvan kunnen worden overzien. HAARLEM Twee jeugdige Am sterdamse inbrekers, die na maanden lang speuren door de politie vorige maand zijn opgespoord, zijn gistermor gen voor de officier van justitie in Haarlem geleid wegens diefstal van driehonderd kostbare Japanse camera's. Het tweetal, de twintigjarige H. J. S. en de 21-jarige H. M. S. heeft van zijn inbraak njet een buit die honderddui zend gulden waard was geen enkel pro fijt getrokken. Op een nacht in september van het vorige jaar braken de jongens in in het entrepotgebouw op Schiphol-Oost. Zij laadden vijftien grote dozen in iede re doos zaten twintig camera's op een aanhangwagen en reden die naar het centrum van Amsterdam. Daar vertelden zij de 28-jarige zee man P. C. A. uit Aruba van hun ge slaagde inbraak. Enkele dagen later koppelde hij de aanhangwagen aan zijn eigen auto en reed ermee naar Rotter dam. Omdat de nummers van enkele ca mera's bekend waren leidde het spoor uiteindelijk naar de zeeman. Toen hij werd gearresteerd noemde hij de naam op zijn beurt noemde de naam van zijn vriend. Hij kon vorige week pas worden gearresteerd. Tegen de zeeman uit Aruba zal een vervolging worden ingesteld wegens heling. DEN HAAG Bij de uitvoerige motivering bij het wijzen van de von nissen tegen de „35 van Wassenaar" overwoog de rechtbank ten aanzien van de 34-jarige H. J. H. dat het be wijs dat hij het dodelijke schot op hoofdagent Moolenaar heeft gelost, in hoofdzaak is opgebouwd uit diens eigen verklaring, namelijk dat hij het schot heeft gelost in de richting van hoofdagent Moolenaar en direct daar na een schreeuw heeft gehoord. Van de drie pistolen met een kaliber van 7.65 milimeter, die door de bezet ters zijn gebruikt viel er één af, zo stelde rechtbankpresident prof. mr. W. F. C. van Hattem in zijn ruim 35 minu ten durende voorlezing van de vonnis sen. Dit ene pistool zag er anders uit dan H. zich herinnerde. Van de twee overgebleven 7.65 pistolen was er één in het bezit van een andere bezetter geweest. Hoofdagent Moolenaar is waarschijnlijk ook met een 7.65 milli meter pistool gedood. Mr. Van Hattem stelde verder dat H., die op hoofdagent Moolenaar schoot op een afstand van vijftien tot zestien meter met de bedoe ling de politieman te raken om hem „uit te schakelen", de opzet moet heb ben gehad Tot levensberoving. Hij ging in «p het betoog van de raadslieden van H. J. H., dat allen die aan de actie Wassenaar hebben deelge nomen, zich in gelijke mate voor de dood van hoofdagent Moolenaar ver antwoordelijk achten, en dat zij de dood beschouwen als een noodlottige gebeurtenis, waarvan de oorzaak even zeer bij één der andere verdachten had kunnen rusten. De raadslieden hadden hieraan als conclusie de wenselijkheid verbonden op alle verdachten een gelij ke strafmaat toe te passen. De rechtbank is van oordeel dat ook ten aanzien van de doodslag rekening moet worden gehouden met de zware ongetwijfeld door het optreden in collectief verband versterkte psychi sche druk waaraan Hendrik H. ten tij de van de actie, evenals zijn mededa ders, was onderworpen. Anderzijds is de rechtbank echter van mening dat elk der verdachten, hoezeer ook deel uitmakend van een georganiseerde DEN HAAG Minister Klompé (CRM) is in de nacht van dinsdag op woensdag in haar woning in Den Haag op het parket uitgegleden en heeft haar heup gebroken. Zij is opgenomen in het ziekenhuis van de Heilige Joannes de Deo in Den Haag. Dinsdag had de minister tot 's avonds elf uur, tezamen met staatssecretaris mr. H. J. van der Poel, in de Eerste Kamer haar begroting verdedigd. LEERSUM Deze week deed de politie een inval in het café van de heer B. aan de Heulweg. De politie had al enkele maanden het vermoeden dat er gegokt werd met automaten die bij de wet zijn verboden. Dat vermoeden bleek gegrond want er werden twee speeltafels aangetroffen die in beslag werden ge nomen. Ook werd een hoeveelheid sterke drank aangetroffen waarvoor de eigenaar geen vergunning had. De twee gokautomaten waren eigendom van M. uit Rotterdam die evenals B. een proces-verbaal kreeg. groep personen, naast de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid ook zijn eigen verantwoordelijkheid voor zijn gedragingen heeft te aanvaarden. De rechtbank overwoog ten aanzien van alle 35, dat ftèze en hun raadslie den hebben aangevoerd, dat de door hen begane feiten niet strafbaar zouden zijn, omdat daaraan, hoewel ze onder de wettelijke omschrijving van een strafbaar feit vallen, de materiële we derrechtelijkheid zou ontbreken. De rechtbank wilde deze gedachtengang in zoverre volgen, dat ze erkent, dat het rechtsgoed, dat verdachte en zijn me destanders voor ogen staat, voor hen een rechtsgoed van zeer hoge orde is. De rechtbank vindt echter, dat de 35 bij de keuze van het door hen gebruik te middel niet de strafrechtelijk vereis te zorgvuldigheid hebben betracht. „Ze hebben hun keus laten vallen op open lijke geweldpleging en wederrechtelijke vrijheidsberoving. Ze hebben daarbij onvoldoende rekening gehouden met de grote waarde van de aldus geschonden rechtsgoederen en bovendien uit het oog verloren, dat hun in onze democra tie een reeks van legale middelen ten dienste staat, om de aandacht te vesti gen op hun ideaal", aldus de rechtbank. Tenslotte las de president de tekst voor van een telegram van koningin Wilhelmina van 21 november 1945 aan de Zuidmolukkers; „Met diep leedwe zen heb ik vernomen van het bijzonder zware lot dat de Ambonezen heeft ge troffen geduren de jaren van bezetting door een meedogenloze vijand. Met vreugde en bewondering heeft het ech ter mij vervuld te vernemen van uw voorbeeldige moed in deze beproevin gen en uw onbezweken trouw onder al le omstandigheden bewezen aan het ko ninkrijk en aan mijn huis. In weemoe dige herinnering aan hen die het offer van hun leven gebracht hebben, dank ik u allen voor wat gij ten bate van het koninkrijk hebt gedaan". De rechtbank, aldus de president, heeft met deze tekst bij haar straftoe meting rekening gehouden. „Er is wel licht reden voor bezinning op de vraag of de Nederlandse regering, het Neder landse parlement en de Nederlandse volksgemeenschap zich in de afgelopen twintig jaren steeds voldoende bewust zijn geweest van de Nederlandse ver plichtingen tegenover het volk der Zuidmolukkers". LIENDEN Het bestuur van het Anjerfonds Gelderland heeft aan de harmonievereniging „Amicitia" in Lien- den een subsidie van 2.725.- toegekend ongeveer 15 pet. van het begrote bedrag voor de aankoop van nieuwe instru menten. VEENENDAAL Maandagavond hield de politie de Leersumer A. v. V. aan die op de Rondweg-West en in Veenendaal-zuid in zijn auto rondreed met snelheden variërend van 60 tot 80 kilometer per uur. De man bleek geestelijk enigszins in de war te zijn en kalmerende of verdo vende middelen te hebben geslikt. Hij is naar huis gebracht en hem werd geadviseerd contact op te nemen met zijn huisarts. RHENEN De tennisclub „Rhenen" komt eind van deze week in hotel Son- vilier in jaarlijkse algemene vergade ring bijeen. Naast talrijke huishoudelij ke zaken komt er een bestuursverkie zing aan de orde. Aftredend en herkies baar zijn de bestuursleden mej. R. Li vingston en de heer F. Leusden (pen ningmeester), aftredend en niet-her- kiesbaar is de heer P. v. d. Schaaf (jeugdzaken). Tijdens deze vergadering zal ook de contributie voor 1971 worden vastgesteld. EDERVEEN De christelijke school van Ederveen heeft na de kerstvakantie een nieuw gebouw betrokken. Daarmee werd afscheid genomen van de oude school aan de Schras, waarvan het oud ste gedeelte uit 1823 stamt. Deze oude huisvesting zal vermoedelijk worden afgebroken. Met de bouw van de Calvijnschool werd in maart van het vorige jaar be gonnen. Het werd een zesklassige school met een handenarbeid-annex overblijflokaal. Honderdtweeënzeventig kinderen ontvangen er onderwijs.Hoofd is de heer H. J. v.d. Pol. De toegang tot de school is nog niet wat het wezen moet. De gemeente Ede heeft toegezegd dat de zaak zo spoedig mogelijk in orde gemaakt zal worden. De officiële opening van de Calvijn school zal plaatsvinden op 17 maart. Dan zal een kunstwerk, ter verfraaiing van het gebouw, onthuld worden. Ouders van leerlingen hadden deze week al de gelegenheid het fraaie nieu we schoolgebouw te bezichtigen. De school is in een U-vorm gebouwd. De binnenplaats is betegeld. Behalve de zes klassen en het handenarbeidlokaal beschikt het gebouw over een bestuurs kamer en een keukentje. Een prettige bijkomstigheid voor de leerlingen van de Calvijnschool is dat de nieuwe sportzaal van Ederveen aan de toegangsweg van de Hoofdstraat naar de school staat. VendelOp dinsdag 26 januari is het 60 jaar geleden, dat de heer en me vrouw Van de VendelVan de Klift in het huwelijksbootje stapten. Er zijn zes kinderen, negentien kleinkinderen en twee achterkleinkinderen uit het huwe lijk geboren, waarvan de meesten in Eist en omgeving wonen. Het echtpaar is goed gezond en ziet er patent uit, hoewel het de acht kruis jes al achter de rug heeft Wel is me vrouw Van de Vendel wat slecht ter been en moet zij zich op krukken voortbewegen, maar haar geest is pri ma in orde. „Men kan op deze leeftijd ook niet alles meer hebben", zegt ze, wijzend op haar krukken. Ze gaat er dan ook niet vaak meer uit en met haar huishouding wordt ze altijd een handje geholpen. „Zo snel als die tijd is gegaan. Wij op onze leeftijd kunnen dat niet meer bijbenen. Het groeit ons bo ven het hoofd. Als ik alleen kijk naar de nieuwbouw in Eist. Heus ik zou daar de weg niet meer weten", babbelt de bruid. Haar man, een wat stillere fi guur is altijd handelsman geweest. Hij doet het nu rustiger aan en werkt (al leen bij mooi weer) nog wat in de tuin. Het echtpaar heeft zijn hele leven in Eist gewoond en vanaf de trouwdag in hetzelfde huis. Dinsdagavond a.s. is er een bescheiden feestje in hotel De Stuyvenberg.

De Vallei | 1971 | | pagina 3