Over de grenzen Noord-Polen onrustig W eduwe astronaut wil schadevergoeding Paul McCartney eist ontbinding Beatles Vliegen wordt duurder Doodvonnis voor Litauer wegens vliegtuigkaping Olie Nu rente tot Rijdt veilig met melk Voor de veiligheid Rostropovitsj mag het land niet uit Olie in Baai van S. Francisco Belgische pastoor verkocht kunst onder waarde Vliegramp bij Zürich eiste 46 doden WOENSDAG 20 JANUARI 1971 NIETS EISEN Een glas melk onderweg maakt n minder moe, laat n sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. U krijgt het gratis als u een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) L Australisch meisje mag uit Jena Lagerhuis akkoord uitwijzing Dutsehke B I TRAM EN WERF IN GDANSK STAAKTEN GDANSK Duizenden mensen in de Noordpoolse havenstad Gdansk moes ten dinsdagochtend te voet naar hun werk, omdat de werknemers van het open haar vervoer uit solidariteit met de eisen van de seheepsarbeiders het werk hadden neergelegd. De trams en autobussen onderbraken hun diensten gedurende ongeveer twee uur, daarna werd het openbaar vervoer weer hervat. Volgens met-officiële schattingen hebben maandag ongeveer 6000 arbeiders op de scheepswerven het werk gedurende enkele uren neergelegd om daardoor hun eisen aan de autoriteiten kracht bij te zetten. Van de grote Lenin scheepswerf is vernomen, dat de arbeiders voortdu rend het werk onderbroken hadden om „discussiebijeenkomsten" te houden over hun politieke en economische grieven. Zij eisen onder meer het aftre den van enige hoge partijfunctionaris sen, die hen in de bloedige „broodon lusten" van vorige maand openlijk wa ren afgevallen. Ook willen zij, dat de nieuwe partijchef, Edward Gierek al leen kan komen, als normaal wordt ge werkt. Het personeel van de trams en auto bussen had het werk enige uren neer gelegd, maar volgens plaatselijke func tionarissen was hun actie slechts ge richt op rechtvaardige verdeling van premies en en verbetering van het openbaar vervoersysteem. Ook wensen de vervoersmensen dat meer toiletten op eindhaltes beschikbaar komen en dat zij meer tijd voor koffiepauze krij gen. „AI deze eisen kunnen ook zonder een massabijeenkomst worden afgehan deld", zei een bestuursfunctionaris. Een zegsman van het transportwezen verklaarde dat de actie van slechts een waarschuwing was. Gaat de directie van het openbaar vervoer niet akkoord met bespreking van de verlangens, dan zal volgens hem het gehele openbare vervoer worden lamgelegd. De autori teiten hebben weliswaar erkend dan het maandag op de scheepswerven tot stakingsacties is gekomen, maar be weerden dat de meeste scheepsbouwar- beiders aan het werk waren gebleven. De Polen buiten Gdansk, weten offi- eieel niets af van nieuwe onrust. De nationale nieuwsmedia en de Poolse ra dio maken er geen melding van. Bestuursfunctionarissen in Gdansk zeggen dat reeds vele eisen van de ecbeepsbouwarbeiders in behandeling zijn genomen, maar dat tijd nodig is om de eisen tot loonsverhoging te be sturen. Slavomir Brall, woordvoerder voor het bestuur van de provincie Gdansk zei op een persconferentie, dat meer vlees voor de consumptie beschikbaar komt en dat de autoriteiten de prijzen nauwkeurig in de gaten houden. „Wij doen thans alles om te zorgen voor voldoende bevoorrading van de thuismarkt, maar wij mogen de uitvoer niet vergeten. Die levert ons geld op om op de thuismarkt dingen te kopen die hier niet vervaardigd kunnen wor den". zei hij. Brall erkende dat verscheidene eisen volledig gerechtvaardigd waren, maar hij ontkende dat sommige personen, die na de broodrellen van vorig jaar de cember gearresteerd waren naar ge schat wordt ongeveer 200 onschuldig souden zijn, zoals de arbeiders bewe ren. Tn een artikel onder de kop „gisteren op de scheepswerf" gaf het plaatselijke partij orgaan vandaag jongelui de schuld van de arbeidsonrust en ver klaarde dat de stakers ongeveer 2000 eisen hebben ingediend. Het blad gaf verder toe dat er al eer der korte werkonderbrekingen zijn ge weest en zei dat de produktie hier hin der van ondervonden had.. Gisteren heeft het blad „Glos Wybrzeza" de eer ste officiële lijst gepubliceerd met na men van demensen die tijdens de on lusten in Gdansk, Gdynia en Elblag verleden jaar in gevechten met militie en leger gedood werden. Volgens het blad waren 28 mensen om het leven gekomen. Hun begrafe nissen zijn door de staat betaald. Het blad van de communistische par tij in de Poolse havenstad Szczecin heeft maandag een lijst gepubliceerd van de zestien mensen die bij ongere geldheden in deze stad van vorig jaar 17 en 18 december om het leven zijn gekomen. Laat op de avond meldde het Poolse persbureau PAP, dat een delegatie van de scheepsbouwarbeiders hun grieven met partijleider Gierek en het centraal comitélid Jaroszewicz had besproken. Italiaanse mode is kort en bloot ROME Ondanks de inflatie, zullen de vrouwen die de Italiaanse modeontwerpers willen navolgen, toch hun lente- en zomergarderobe moeten vernieuwen. Ook moeten ze dappere exhibitionisten zijn, want het is gedaan met de enkellange jas sen die niets van de draagster lieten zien. Nooit tevoren werd zoveel bloot tentoongespreid, al leek het ook belangrijk het hoofd goed be dekt te houden. Alle jurken van Capucci waren opzij van onderen af tot aan de tail le open. Galatzine, Sarli en vooral Carosa lieten zich gaan in door- kijk-jurken van chiffon en mousse line. die de aandacht van- de kleren afleidde naar de meisjes. Er zat ver schil tussen, verschil in élégance en daarom in de aanvaardbaarheid. Waar Galatzine de voor haute couture karakteristieke gratie en élégance wist te behouden, misten de anderen dat geluk of die erva ring. Galatzine speelde ook met een reeks korte wijde broeken en shorts in goud of saffierblauw, haar nieu we lente kleuren. De rokken om over de shorts te dragen waren vastgeknoopt met een sjerpachtige ceintuur of een sjaal. Een mannequin liet een avonden semble zien, dat bestond uit een donkerblauwe strak de heupen om spannende broek, met een bovenstuk van witte en blauwe sjaals over de borst heen gekruist. André Laugs collectie was vrij klassiek en een beetje „Parijzerig". Vopr overdag liet hij djkwollen pak ken zien. in roestige kleuren met laarzen in bijpassende kleuren met touwzolen. Avondjaponnen waren vloeiende rivieren van glitterende crape hoewel er nog geen definitieve keuze voor de mode van dit jaar is gedaan alle stijlen en ideeën zijn goed komt het beeld van de Ita liaanse ontwerpers van de vrouw langzamerhand tevoorschijn. Een paar van haar ontwerpen noemde Carosa haar „dwaasheden" en dat waren ze dan ook. Modeontwerper Riva heeft de collectie voor voorjaar en zomer getoond. Op de foto een van zijn ontwerpeneen driedelig ensemble, bestaande uit een jasje, blouse en short in een zwart-xbitte ruit. Onder de knie worden leren bandjes gedragen met dezelfde ringen als aan de open schoentjes. Kragen hadden de vorm van enor me kattengezichten met gele ogen en snorharen, of reusachtige zwarte bloemen met een insect. Een hele grote vogel met gele ver en was in een hachelijke positie neergestreken op een lange zwarte jurk met één mouw. Zij liet ook een bruid met een micro-mini zien, die een kraag droeg met etages net als een bruiloftstaart. Sarli liet zijn dames en herencol lectie tegelijkertijd zien, door de mannen en de vrouwen de zelfde jassen, vesten en witte cowboy-hoe den te laten dragen. De jurken reik ten meestal tot de knie, er werden bijpassende kousen en schoenen bij gedragen. Sarli liet ook een paar ca pes zien, met in elkaar overlopende groen en blauw gekleurde banen van een halve cirkel. De manne quins drapeerden die strak om hun shorts heen of spreidden ze uit als vleügels. De Zwitserse modeontwerper Heinz Riva bleef aan de veilige kant. Zijn stijl was een beetje ou derwets, en herinnerde aan de vijf tiger jaren in Frankrijk. Korte Bermuda-shorts en de wijde shorts waren de uitzonderingen, die aan de smaak van deze tijd volde den. Hij ontwierp ze om 's morgens te dragen. Daarboven droegen de mahnequins korte tunieken met kor te wijde mouwen. Om de benen heen zat een leren band net onder de knie, maar er waren geen kousen om op te houden. Ronde plat-geran- de hoeden waren een „must" voor overdag. Middagjurken hadden lange taille naden en kwamen tot over de knie. Een oranje model ging van voren open, zodat een stukje van, de witte short te zien was. Voor 's avondsontwie rp Riva ook rechte jurken, die de enkel bloot lie ten. Er waren erg weinig decolletées, maar de bovenstukjes in de vorm van een bolero glinsterden van de gekleurde parels en glitters. De mannequins droegen hun haar in een toef achter op het hoofd. ADVERTENTIE MOSKOU Opnieuw heeft Moskou een concert van de befaamde cellist Rostropovitsj verboden. Hij zou op 28 januari optreden in Parijs, maar mag het land niet verlaten. Een en ander vormt onderdeel van een campagne tegen de musicus die destijds onderdak had verleend in zijn huis buiten Moskou aan een ander zwart schaap, de nobelprijswinnaar ▼oor letterkunde Soltzjenitsyn. Bovendien had Rostropovitsj een brief geschreven in november van het algelopen jaar,'waarin hij voor Soltzje nitsyn opkwam. Die brief was ook in de Westerse pers verschenen. De Franse ambassade te Moskou gaf toe dat de musicus niet zal optreden in Parijs, ofschoon men hiervan door de Sowjet-autoriteiten niet „officieel" op de hoogte was gesteld. De nieuwe Poolse partijleider Edward Gierek heeft een delegatie van havenarbeiders uit de Pools havensteden Gdansk, Gdynia en Szczecin ontvangen. Zoals bekend braken in deze Noord-Poolse havensteden kort geleden bloedige onlusten uit. LONDEN Paul McCartney heeft zijn rechtszaak tegen de andere Beatles geopend, waarbij de ontbinding van de financiële verhouding van de be roemde popgroep wordt geëist. De advocaat van McCartney, David Hirst, stelde dat de Beatles en hun maatschappij niet voldoende geld hebben om aan hun belastingver plichtingen te voldoen. Paul McCartney wil dat van rechtswe ge een curator wordt benoemd die de boeken van de Beatles nagaat op in komsten en uitgaven. McCartney zou vier jaar lang geen inzage hebben ge had in de gang van zaken en toen hem eindelijk de stukken werden toegestuurd bleek de verslaggeving ..allerbelabberdst" te zijn, aldus Hirst. „Uit de laatste overzichten van de fi nanciële situatie blijkt, dat de Beatles waarschijnlijk persoonlijk en wat hun gezamenlijke maatschappij be treft niet aan hun belastingverplich tingen kunnen voldoen", aldus ver klaarde Hirst voor de rechter. Het vermogen van de vier Beatles wordt geschat op 100 miljoen. Het voornaamste doelwit van McCart ney's rechtsgeding is de zakelijke lei der van de groep, de Amerikaan Al lan Klein. Paul merkte dat de muziek voor een film door Klein was gewijzigd zonder dat hij er in gekend was. Er was ex tra muziek en een koortje gezet ach ter een lied dat McCartney in de film zong ,,a long winding road". Klein weigerde de originele versie iin de film terug te brengen. Verder heeft de NV Apple via Klein de rechten op „let it be" overgedragen aan United Artists, zonder dat McCartney daar toestemming voor had gegeven. Inlichtingen over deze transactie zijn hem ondanks herhaald verzoek nooit gegeven, aldus Hirst. Volgens Hirst stammen de moeilijkhe den tussen de Beatles van de jaren 1968-1969. Harrison en Star zijn toen tijdelijke weggelopen bij de opnamen van nieuwe platen. Ook tussen Paul en John Lennon boterde het niet erg in die tijd. Volgens Klein daarentegen zijn de Beatles, in tegenstelling tot McCart ney's verklaring, solvabel en beschik ken zij over voldoende middelen om alle belastingen, individueel zowel als vennoten, te kunnen betalen. WASHINGTON Mevrouw Betty Grissom, de weduwe van de omgeko men astronaut Virgil Grissom, heeft tien miljoen dollar (36 miljoen gulden) schadevergoeding geëist van de onder neming North American Rockwell. Zij eist de schadevergoeding omdat haar man, samen met de astronauten Edward White en Roger Chaffee, op 27 januari 1967 omkwam in een ruimte schip dat door die onderneming was vervaardigd. De eis tot schadevergoeding werd de ze week ingediend bij de rechtbank van Brevard County, het gebied dat de lan ceerbasis Cape Kennedy binnen zijn grenzen heeft. Grissom, White en Chaf fee kwamen op gruwelijke wijze op Cape Kennedy om het leven nadat brand was uitgebroken in de Apollo waarin zij aan het oefenen waren. Mevrouw Grissom eist vijf miljoen dollar voor zichzelf en vijf miljoen voor SAN FRANCISCO De baai van San Francisco aan de Amerikaanse Westkust is overdekt met een dikke laag olie. De omwonenden leveren een gevecht met de zwarte brij, die al twee stran den heeft bedekt. De olie is afkomstig van twee Ameri kaanse tankers, die in de baai met el kaar in aanvaring zijn geweest. Volgens een schatting van de kustwacht is er zevenduizend ton olie vrijgekomei BRUSSEL Op last van het parket in Tongeren is de pastoor van het Bel gische plaatsje Beverst aangehouden, omdat hij, ver beneden de waarde, aan een Nederlands kunsthandelaar een al taarversiering bestaande uit vijf luiken verkocht heeft. Deze altaarversiering stamt uit de vijftiende eeuw. De pas toor heeft het kunstwerk verkocht voor bijna 12.000 gulden. Enkele jaren geleden toen het voor een tentoonstelling werd afgestaan was het verzekerd voor een som van ruim 70.000 gulden. De pastoor heeft bekend het geld ge bruikt te hebben voor herstelwerk zaamheden aan de parochiekerk. Er werd een klacht tegen hem ingediend door een familie uit Beverst, die het kunstwerk aan de kerk had geschonken op voorwaarde dat het er zou blijven. haar twee zoons die nog minderjarig zijn. North American Rockwell heeft van de advocaat van mevrouw Grissom twintig dagen de tijd gekregen voor beantwoording van de eis. Bij het formuleren van de eis tot schadevergoeding heeft de raadsman van mevrouw Grissom gebruik ge maakt van de conclusies uit het rapport van de commissie die na de dood van Grissom, White en Chaffee een onder zoek instelde naar de oorzaken van de ramp. Een van de argumenten ter *on- dersteuning van de eis is het feit dat men bij het ontwerpen en bouwen van het ruimteschip Apollo slordig te werk was gegaan. BERLIJN Karin Heisier, een 15 jaar oud Australisch meisje in Jena, is gisteren door de Oostduitse advocaat Wolfgang Vogel naar West-Berlijn overgebracht waar aar moeder woont. Mrs. Rita Heisier (53) heeft de Oost duitsers beschuldigd Karin tegen haar wil in Jena gehouden te hebben, om haar mevrouw Heisier te dwingen naar Oost-Duitsland terug te keren voor een verhoor in verband met een aanklacht, dat zij een nicht op de papieren van Karin naar het Westen heeft helpen vluchten. CJ SCHIPHOL Vliegen wordt per 1 november opnieuw duurder. Alle luchtvaartmaatschappijen zullen dan op lijnvluchten een toeslag van één procent heffen op het normale tarief voor de toeristenklasse. De vrachttarie ven gaan met twee procent omhoog. Het geld is nodig omdat de kosten van luchtvaartverkeersbeveiliging, voor het gebruik van navigatiestations en meteodiensten steeds sterker door de overheden aan de luchtvaartmaat schappijen worden doorberekend. ZURICH Het ongeluk met de Bul gaarse ,.Iljoesjin-18". maandag op het vliegveld Kloten bij Zürich heeft niet aan 35 maar aan 46 personen het leven gekost. Dit heeft de chef van de kanto nale politie in Zürich bekendgemaakt. De vergissing over het aantal perso nen dat zich teiLtiide yan (de ramp aan boord van het toestel bevond semjm te zijn gemaakt op het bureau van de luchtvaartmaatschappij (Bulgarian Air lines Balkon in Parijs. Het juiste aantal werd ontdekt toen bij de reddingsactie van dinsdagmorgen de lijken werden geborgen. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft zich aan het slot van een debat over dit onderwerp akkoord verklaard met de uitwijzing van de voormalige linkse studentenleider Rudi Dutsehke. De regeringsmaatregel werd door 285 Lagerhuisleden gesteund. Tegen stem den 237 afgevaardigden. Daaraan vooraf ging een debat over de vraag of het uitwij zings bevel uit zorg voor de nationale veiligheid of we gens de marxistische gezindheid van de Westduitsers was uitgevaardigd. De socialistische oppositie verweet de conservatieve regering Heath een be perking van de vrijheid van denken. MOSKOU Een rechtbank te Wilna, hoofdstad van Sovjet-Litauen, heeft een man ter dood en zijn vrouw tot drie jaar arbeidskamp veroordeeld we gen het trachten een vliegtuig te kapen en daarmee uit te wijken naar Zweden. De man, wiens naam Vitautas Simo kaitis luidt, is 34 jaar oud. Zijn vrouw Grazhina, die 21 jaar oud is. verwacht een kind. Het proces heeft tien dagen geduurd. Pas gisteren is het nieuws te Moskou op de een of andere manier bekend ge worden. Het echtpaar had de machine, een S'ovjet-verkeerstoestel, willen kapen toen men boven de Oostzee vloog, maar de poging mislukte. Men was op weg geweest van Wilna naar Palanga, een badplaats aan de Oostzee die ruim 300 kilometer verder lag. De gezagvoerder van het toestel zou een vriend van het echtpaar zijn die dit zonder biljet te tonen aan boord liet gaan. Ook hij zal moeten voorkomen. Simokaitis en zijn vrouw zouden niet door politieke motieven zijn gedreven toen zij het land wilden ontvluchten. Zij wilden eenvoudig uit de Sovjet- Unie weg. Blijven de vonnissen gehandhaafd dan zal het de eerste maal worden dat er iemand in de Sovjet-Unie of waar dan ook wegens vliegtuigkaping ter dood wordt gebracht. Het proces te Wilna is gehouden van 4 tot 14 januari. De pers mocht er niet bij zijn, en familieleden of vrienden van de beklaagden evenmin. Hun zaak was destijds onderzocht door geheime politie (KGB) uit Litauen met hulp van agenten uit Moskou. Naar men zegt heeft Simokaitis twee maal getracht uit de Sovjet-Unie te ontkomen. De eerste maal werd hij, als blinde passagier op een schip, ontdekt en teruggestuurd. Bij de tweede poging, waarbij hij met een pistool was gewa pend, werd hij gegrepen door de navi gator van het vliegtuig. Bij het gevecht, er werd niet gescoten, liep Simokaitis drie gebroken ribben op. \7oor de zesde maal binnen een jaar zijn de Frans-Algerijnse oliebe sprekingen hervat. Op het hoogste, ministeriële niveau. Het resultaat daarvan is niet alleen belangrijk voor de gehele Frans-Algerijnse samen werking, die zich op het ogenblik in een crisistoestand bevindt, maar ook voor de internationale olie-onderhan delingen in Teheran. De inzet van deze besprekingen is een verlenging van of een wijziging in het Frans-Algerijnse olie-akkoord uit 1965. Dit had de referentieprijs dat wil zeggen de basis waarop Algerije de belasting berekent, die het heft op de in het land gewonnen olie vast gesteld op 2,08 dollar per barrel. Bo vendien dienden de Franse oliemaat schappijen een deel van de met deze olie gemaakte winst te investeren in de Algerijnse olie-industrie. Als gevolg van het stagneren van de in februari begonnen onderhandelingen, verhoogde Algerije in juli deze refe rentieprijs eenzijdig tot 2,85 dollar en later nog eens tot 3,24 dollar. Daar voor hanteerde het een argument, dat thans door alle olieproducerende lan den, die een hogere prijs eisen, wordt aangevoerd: „Ook wij moeten steeds méér betalen voor de produkten, die wij in het buitenland moeten kopen met het door de olie verdiende geld". ovendien eist Algerije dat de Franse oliemaatschappijen de C..FP. en Elf-Erap, die jaarlijks 27 miljoen ton ruwe olie uit de Sahara halen al hun winst in Algerije zouden in vesteren. Frankrijk weigert. Zijn aanbieding gaat niet verder dan een referentieprijs van 2,65 dollar en een herinvestering van zestig procent van de gemaakte winst. nmiddels heeft Pompidou Algerije la ten weten, dat „de Frans-Alge rijnse samenwerking één gehéél vormt". Met andere woorden: Slaat het olievat stuk, dan verdrinkt hierin de gehele samenwerking. Deze samenwerking is voor beide lan den echter van essentieel belang op vijf punten: WIJN. Algerije produceert jaar lijks vijf miljoen hectoliter wijn, maar consumeert daarvan als Mo hammedaans land vrijwel niets. De Fransen hebben zich verplicht om het grootste deel van de produktie af te GEORGES POMPIDOU het pakket nemen, ondanks het feit, dat zij zelf een overschot hebben. Bovendien be talen zij daarvoor de binnenlandse Franse prijs, die veertig procent boven de wereldmarktprijs ligt. Alge rije wil nu van Frankrijk de verzeke ring, dat dit voorlopig zo zal blijven. ARBEIDSKRACHTEN. Ruim 600.000 Algerijnen werken in Frank rijk in beroepen, waarvoor men geen Fransen meer kan vinden. Volgens een overeenkomst uit 1968 laat Frankrijk jaarlijks officieel 35.000 nieuwe Algerijnen toe, maar het vo rig jaar zijn er ruim 90.000 binnenge komen. Dank zij speciale vergunnin gen mogen deze arbeiders hun salaris naar Algerije overmaken, hetgeen dit land een jaarlijks extraatje van een miljard francs aan deviezen oplevert. Algerije, met zijn 600.000 werklozen, verlangt van Frankrijk echter een verhoging van het kwantum Alge rijnse emigranten. FINANCIëLE HULP. Algerije eist een verhoging van de kredieten. Die bedroegen in 1970 bijna negentig mil joen francs. ECONOMISCHE HULP. Ruim achtduizend Fransen werken in het kader van de ontwikkelingshulp als onderwijzers, deskundigen en voor lichters in Algerije. De Algerijnen, die kader te kort komen voorna melijk in de bestuurs- en overheid sorganen vragen méér opleidings- personeel te sturen. NATIONALISERINGEN. Frankryk blijft er bij Algerije op aandringen om eindelijk eens te beginnen met het uitbetalen van de bedrijven en ondernemingen, die het in de loop van de jaren genationaliseerd heeft, en waarvoor het nog geen centime heeft betaald. Het is duidelijk, dat als de oliebespre kingen mislukken, al deze problemen bevroren zullen worden, hetgeen ge lijk zou staan aan een ernstige breuk tussen Frankrijk en Algerije. (ADVERTENTIE) postspaarbank Bedragen van 1000,- o4 meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening' F o rmtrfie ren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze rekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Vol ledige inlichtingen aan alle postkantoren.

De Vallei | 1971 | | pagina 8