Over de grenzen Protest„Discriminatie van commerciële be j aardentehuizen" Vier vliegers van stuntteam botsten Apollo-14 NAVO-archivaris was spion voor Roemenen Geen licht in moord op Amsterdamse vrijgezel Weinig animo voor vrije doorvaart Mooie'5 gekanaliseerde Donau Den Haag werft volkstellers per advertentie Turk beroofd in Spijkerkwartier Onderzoek naar klacht van Huissenaar over zelfmoord pogingen Indonesië laat 221 man vrij VONNIS20 JAAR Turkse premier verliest steun Je hoort 't, je ruikt 't dit is verse koffie. En je geniet bij voorbaat. Want verse koffie is geurige koffie. Lekkere koffie. Daarom beb je trouwens Douwe Egberts. Want die is door de grote vraag altijd vers. ..lekkere koffie! Toch geen moorde naar Rosa Luxemburg gevonden ONVREDE DONDERDAG 21 JANUAixi DOUWE EGBERTS JOURE-UTRECHT DEN" HAAG De Nederlandse Bond van logies, pensioen en aanverwante bedrijven heeft gisteren tijdens de openbare hoorzitting over de Nota- bejaardenbeleid geprotesteerd tegen de discriminatie jegens de commercieel ge leide bejaardentehuizen. Er zijn in ons land ruim duizend van deze tehuizen waarvan er vele de toets der kritiek glansrijk kunnen doorstaan, aldus de bond. De bond vindt dat de leiding van deze huizen ongestoord haar werk moet voortzetten „zonder dat het beruchte zwaard van Damocles steeds boven haar zweeft". De Nederlandse bond LPAB en het bedrijfschap Horeca meenden dat nog veel te weinig wordt ingezien dat het DEN HAAG De gemeente Den Haag is gisteren met een advertentie campagne begonnen om tellers te wer ven voor de volkstelling die eind fe-, bruari wordt gehouden. Gevraagd worden gehuwde vrouwen en gepensioneerden. In de behoefte aan tellers is nog maar voor ongeveer éénderde voorzien. In totaal zijn 4000 tellers nodig. Begin deze week verklaarde mr. P. C. Breedveld, die de tel in Den Haag or ganiseert, dat hij geen moeilijkheden vreesde. „Tellers genoeg", zei hij toen. Ook vele raadgemeenten van Den Haag kampen met gebrek aan ambte naren die bereid zijn te gaan tellen. Inmiddels hebben drie Kamerleden vragen gesteld aan staatssecretaris Grapperhaus (financiën) over de dag vergoeding van dertig gulden en de eventuele aftrek van loonbelasting. De WD'ers Koning en Joekes willen deze dertig gulden als een onkostenver goeding beschouwen waardoor automa tisch geen AOW en belastinginhoudin gen plaats hebben. Het Kamerlid Scholten (CHU) vraagt de inhouding van loonbelasting achterwege te laten en alleen die premies af te dragen, die voor rekening van de werkgever ko men. Ook wil dit Kamerlid dat snel en duidelijk wordt bekend gemaakt of er nu wel of niet belasting wordt ingehou den. In de advertentie van de gemeente Den Haag wordt gezegd dat de dagver goeding dertig gulden netto is. AMSTERDAM In zijn woning in het Korteweghof in Amsterdam-Oost is woensdagochtend het stoffelijk over schot aangetroffen van de 56-jarige on gehuwde magazijnbediende J. H. Meeu- wis. De man is door wurging en slagen op het hoofd om het leven gebracht. De schedel van het slachtoffer ver toonde ernstige verwondingen, die met een stomp voorwerp moeten zijn toege bracht. Het tijdstip van het misdrijf en het motief zijn nog onbekend. De man, was maandag voor het laatst op zijn werk een handelsonderne ming in de binnenstad geweest. De anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust, die de sectie verrichtte, schatte dat het slachtoffer één tot anderhalve dag dood was. De politie werd gewaarschuwd door zijn werkgever, die hem dinsdag al had gemist. Woensdagochtend klommen po litiemannen op het balkon aan de ach terzijde van de woning, waar zij de magazijnbediende ruggelings op de vloer van zijn slaapkamertje zagen lig gen. Gezien de rommel in huis wordt vermoed dat de woning is doorzocht. De man, die sinds de dood van zijn moeder in 1969 alleen woonde, had wei nig contact met de buren. STUTTGART De Zuidduitse om roep mag de voormalige kolonel Her mann Souchon niet meer de moorde naar van Rosa Luxemburg noemen, al dus heeft een hof in Stuttgart in hoger beroep bepaald. Rosa Luxemburg die een belangrijke rol speelde in de Duitse communisti sche partij, werd op 15 januari 1919 in Berlijn vermoord. Haar stoffelijk over schot werd enige maanden later in e^n kanaal in de stad gevonden. Ook in eerste instantie was de om roep een verbod opgelegd om te stellen dat de nu 75-jarig<? kolonel destijds Ro sa Luxemburg heeft doorgeschoten. De omroep had de kolonel in de documen taire „het geval Liebknecht-Luxem- burg" als zodanig gebrandmerkt. Zij moet nu deze bewering in de televi sieuitzending herroepen. „klimaat" in een bejaardenoord toch wel staat of valt met de mentaliteit van de leiding van het tehuis en die van de bejaarden zelf. „Daarbij doet het er niet toe of het nu om een particulier bejaardentehuis gaat of om een stichting. Het gaat om de mensen die er achter staan en die zich willen inzetten voor hun mede mens". Volgens de Algemene Rooms-Katho- lieke Ambtenarenvereniging ARKA moet de grote onvrede bij de bejaarden voor een belangrijk deel worden toege schreven aan de zogeheten inbouwrege- ling die voor de gepensioneerde ambte naren is getroffen. „Een stuk onafhankelijkheid waar voor men zich ook financieel had inge zet wordt nu in feite weggenomen", zo stelde de ARKA. Voor de gepensioneer de rijksambtenaren is geen ziektekos tenregeling getroffen. Zij moeten de kosten volledig uit eigen middelen dek ken. De Nederlandse Vereniging bescher ming voetgangers klaagde er over dat in de Nota-bejaardenbeleid het woord „verkeerd" niet één keer wordt ge noemd, hoewel het verkeer voor be jaarden een ware nachtmerrie is. De vereniging kwam ook met enkele cijfers: In 1968 was 36 procent van het aantal in het verkeer gedode voetgan gers ouder dan 64 jaar ('t aandeel van deze groep in de totale bevolking was slechts tien procent). TOLKAMER Van de doorvaartre- geling, waarbij het binnenkomende scheepvaartverkeer in de gelegenheid wordt gesteld de douaneformaliteiten op de plaats van bestemming te onder gaan, wordt nog maar weinig gebruik gemaakt. Op de drukste grensovergang te water. Tolkamer bij Lobith, schat de douane-inspectie het aantal „vrije doorvaarders" op 8 pet. In het laatste kwartaal van 1970 kwamen hier d.i. op de route tussen Ruhrgebied en Rot terdam 26.024 schepen binnen en gingen er 26.162 uit. De vrije doorvaar- tregeling is van kracht sinds oktober 1970. Het is nog niet geheel duidelijk, waarom de belangstelling voor de nieu we faciliteit zo gering is. Aangenomen wordt dat veel schippersvrouwen bij aankomst in Nederland direct even wil len aanleggen om boodschappen te doen, terwijl de schippers zelf gewend zijn aan de snelle afwikkeling bij Tol kamer; op de plaats van bestemming is het niet altijd zeker, dat er direct doua ne aan boord kan komen. ARNHEM Een 30-jarige Turk eldde zich vannacht op het Arnhemse politiebureau met het verhaal dat hij in het Spijkerkwartier onder bedreiging met een revolver en een mes vijftien honderd mark had moeten afgeven. Dat gebeurde nadat hij bij een prostitué op bezoek was geweest. Hoewel hij netjes had afgerekend, werd hij daarna onder schot genomen en afgeranseld. De politie vermoedt wie de daders zijn, maar kon nog niemand oppakken. DEN HAAG De Haagse officier van justitie, mr. A. Rosingh, wint in lichtingen in over zelfmoordpogingen, die volgens een klacht van de 21-jarige Jos Schrijver uit Huissen, in 1970 zijn gedaan in het huis van bewaring in Scheven ingen. Aan de hand van deze inlichtingen zal worden beslist of een justitieel on derzoek zal worden ingesteld. Jos Schrijver, die in 1970 zelf een tijd in De Sprang heeft doorgebracht wegens dienstweigering, had in zijn klacht de minister van justitie verantwoordelijk gesteld voor de zelfmoordpogingen om dat in De Sprang de juiste psychiatri sche hulp zou ontbreken. DJAKARTA De Indonesische re gering heeft 221 politieke gevangenen te Soerabaja. in Oost-Java, vrijgelaten, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. De vrijlating geschiedt in het kader van een politiek om die communisten vrij te laten, die niet rechtstreeks be trokken waren bij de mislukte staats greep van 1965. LONDEN Vier vliegers van het beroemde Engelse stuntvliegteam Red Arrows (Rode Pijlen) zijn gisteren door een botsing van twee vliegtuigen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde tijdens het oe fenen van de gevaarlijke toer die „rou lette" genoemd wordt. Daarbij vliegen twee toestellen recht naar elkaar toe om op een afstand van slechts vijf me ter langs elkaar heen te scheren. Dit mislukte gisteren, toen zij op een hoog te van dertig meter vlogen. De straaljagers van het type Gnat stortten vlak bij de opleidingsbasis in Kemble in het Engelse graafschap Gloucester neer. Zij vlogen met een Snelheid van ongeveer duizend kilome ter toen de botsing gebeurde. De toestellen werden gevlogen door de piloten Colin Armstrong en John Lewis. Als passagiers vlogen Juan Per- raex en John Haddock mee. Jim Newman, een verslaggever van de Britse omroep BBC, ontsnapte aan deze ramp. Hij zou met een van de vliegtuigen als passagier meevliegen. De vlieger vroeg hem te wachten tot een volgende oefening. Het was het zesde ongeluk dat de Red Arrows overkwam. Het was het ernstigste incident sinds het team zes jaar geleden werd gevormd. In de afge lopen anderhalf jaar gingen vier rood geschilderde toestellen van deze uit ne gen man bestaande groep verloren. Daarbij wisten de vliegers zich te red den. "W'anneer zondag 31 januari drie Ame rikaanse maanreizigers niet hun Apollo-14 koers zetten naar de maan, hervatten zij daarmee het program ma dat door het falen van de Apol- Io-13 in april vorig jaar groot opont houd had gekregen. Het wordt nu de zesde bemande vlucht naar de maan en de vierde die een landing tot doel heeft. De drie ruimtevaarders, gezagvoerder kapitein Alan B. Shepard (47), lucht machtmajoor Stuart Allen Roosa (37), die de cabine („Kittyhawk") bestuurt, en de 40-jarige Edgar Dean Mitchell, bestuurder van de maansloep „Anta- res", zeggen geen angst te hebben voor herhaling van een incident afs met de Apollo-13. In de dienstafde ling van de Apollo-13 was een zuur stoftank ontploft, waardoor een grote ravage in dat deel werd aangericht, en een groot gat in de beplating werd geslagen. Lovell, Swigert en Haise hadden al tweederde van de weg naar de maan afgelegd en moesten er wel omheen, in een baan voor recht streekse terugkeer naar de aarde, om brandstof te besparen. Op hun terugreis, die door driekwart van de mensheid in angstige span ning werd gevolgd, konden zij voor koerscorrecties gebruik maken van de motor van de maansloep, die hun „reddingboot" was geworden, mede door de daarin aanwezige voorraden elektriciteit en zuurstof. Op aanwij zing van het grondpersoneel in Hous ton knutselden zij zelf instrumenten in elkaar om de lucht zuiver te hou den. Na een gespannen terugtocht vol ontberingen keerden zij tenslotte be houden op aarde weer. rje Apollo-14 is nu op verscheidene punten verbeterd. Er is een derde zuurstoftank in het dienstdeel aange bracht, op een lege plek ver van de andere twee. De kranen van deze tanks, die door kortsluiting in de thermostaat oververhit waren en vast waren gaan zitten, zijn nu van roest vrij staal in plaats van aluminium. De bedrading is verbeterd en er is een extra batterij aangebracht. In de stuurhut is voorts een extra nood voorraad van 20 liter water aanwezig. Shepard en Mitchell nemen met de lan ding in het gebied Fra Mauro in de Regenzee (Mare Imbrium) de taak over van hun voorgangers. Zij zetten hun maansloep op 5 februari 10.16 uur Ned. tijd op een plaats 160 km ten westen van de plek waar Apol- lo-12 was geland. De twee mannen blijven 33 uur op de maan en zullen in die periode hun „schuilplaats" tweemaal vier tot vijf uur lang ver laten. Roosa draait intussen in het moederschip „Kittyhawk" rond de maan, foto's nemend van belangwek kende objecten. Het grootste deel van de eerste maan- wandeling wordt in beslag genomen door het opstellen van wetenschappe lijke apparatuur, waaronder seismo meters, ionendetectors, een laser- reflector. Een van de seismometers is een „actieve", die op bevel van de aarde vier projectielen kan wegschie ten, waarvan de inslag wordt geregi streerd door drie „geofoons", appara ten die door de ruimtevaarders op bepaalde afstanden worden neergezet. Op hun tweede wandeling brengen de twee mannen een bezoek aan een ke gelvormige krater van 100 meter hoogte. Voor het vervoer van hun in strumenten en gereedschap beschik ken zij over een voertuigje dat op een riksja lijkt, „mobile equipment transporter" wordt genoemd en twee wielen met rubberbanden heeft. Deze zijn op aarde in vacuum opgepompt. Wat er gebeurt als er een lek slaat, moet worden afgewacht, evenals de prestaties op ruw terrein. Leeg weegt het negen kilo. vol veertig. Het wa gentje wordt getrokken door een der ruimtevaarders, waarbij het door het geringe gewicht kan opspringen. Het ding is van aluminium, in het ergste geval kan hij het nog dragen. Elk wiel heeft een spatlap om te voorko men dat er stof in de instrumenten komt. In het wagentje ligt ook een dertig meter lang touw, voor het ge val een van beiden in een afgrond valt. Mocht een der ruimtevaarders moei lijkheden krijgen met zijn ruimtepak dan beschikt hij nu over een nieuwe mogelijkheid: hij kan met buigzame slangen zijn koelwatersysteem aan sluiten op dat van zijn kameraad. Valt het zuurstofsysteem uit, dan wordt gebruik gemaakt van de nood voorraad in een tankje bovenop. Nieuw op deze reis is ook een serie natuurkundige en technische proeven onder omstandigheden van gewicht loosheid, die op de terugreis worden genomen. Men wil daarmee vaststel len of bepaalde fabricagemethoden voor de industrie beter onder om standigheden van gewichtloosheid kunnen worden verricht in fabriekjes die rond de aarde draaien. Een van de proeven is het scheiden van stoffen door „elektroforese". IVTa hun ruimtereis landen de ruimte- vaarders op 9 februari te 22.01 uur in de Stille Oceaan, ten zuiden van Sampa, waar de „New Orleans" op hen wacht. Ook in het landingsprogramma is een wijziging gebracht. Zij zullen nu in plaats van uit Hawaii van Samoa naar Houston terugvliegen, zodat zij daar vijf of zes uur eerder aankomen dan de vorige maanvaarders. PARIJS Het Franse hof voor staats veiligheid heeft de voormalige archi varis Frances Roussilhe, bijgenaamd Taras Boelba, omdat hij zoveel leek op de legendarische Zigeunerkoning, tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens spionnage voor Roeme. nië. Roussilhe werd in augustus 1969 in Brussel gearresteerd en door België aan Frankrijk uitgeleverd om daar terecht te staan. Volgens de aan klacht heeft hij ongeveer 12.000 docu menten en fotokopieën aan een agent van de Roemeense inlichtingendienst gegeven over de strategische sterkte van de Westelijke mogendheden. Om zijn inkomsten wat te vergroten, had Roussilhe ganzelevers uit Frank rijk naar Brussel laten komen, om deze met winst aan zijn collega's te verkopen. Zo kwam hij in contact met de Roemeense spion Caraman, die zich voordeed als een Griekse im porteur. Caraman wist met de Frans man bevriend te raken en begon de documenten van hem te kopen. Vol gens de rechter, ontving Roussilhe tussen 1963 en 1969 een bedrag van 100.000 francs (65.000 gulden) in goud. Roussilhe handelde niet uit ideologi sche overwegingen, maar alleen om aan geld te komen, aldus de rechter. Volgens Roussilhe was hij gedwongen te spioneren, nadat hij eenmaal aan Caraman technische gegevens had verstrekt. Volgens welingelichte krijgen, zijn na de arrestatie van Roussilhe in Frank rijk nog zeven mensen gearresteerd, die voor Roemenië gespioneerd heb ben. Onder hen zouden twee ambte naren van het ministerie van Buiten landse Zaken zijn en een agent van de contraspionage. ANKARA De Turkse premier, Soeleyman Demirel. heeft in de alge mene vergadering de absolute meerder heid verloren toen zijn partij, door het „overlopen" van een vrouwelijke afge vaardigde, nog maar 225 zetels over hield van de in totaal 450, Meer afgevaardigden hebben laten doorschemeren dat zij uit de partij van Demirel, de (conservatieve) partij voor de gerechtigheid, zullen gaan treden. In een interview in een krant zei De mirel, dat het mogelijk is dat de alge mene verkiezingen eerder zullen wor den uitgeschreven dan in de bedoeling lag. De achteruitgang van de partij hangt samen met de geweldige onrust in de Turkse studentenwereld die al twee jaar duurt. Zo is te Ankara een parti culiere school, het eigendom van een broer van de premier, aangevallen. Geen ruit bleef er heel. Geurig teken van gezelligheid A De mooie blauwe Donau" zal er zo komen uit te zien in 1980, als de plannen tot kanalisatie en splitsing zijn voltooid. Paarsmerk 2.04 Roodmerk 2.38 Zilvermerk (vacuum Verpakt) 2.44 Fijne Dessert 2.58

De Vallei | 1971 | | pagina 10