Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Russische ambassade stroef met visa voor schaatsen- rijdsters l NIEUWE KLAP TREFT PLUIMVEEHOUDERS Buiten Agressieve bejaarde stak jongen in buik arwei Ontslag dreigt voor slachters in Nijmegen Gasinstituut komt niet in Hoog- Doorwerth Staneke e.s. uit P.v.cLA. naar DS'70 Kamer achter voorstel Brievenbussen hoogbouw moeten op parterre deze week bij In bos bij Eist ORIENIAHEMOGELUKHEID VOOR HDOBYISIEN MINISTERPRODUKTIE MOET VIJFTIG PROCENT OMLAAG Hartafdeling dicht door conflict met verpleegsters (APELDOORN) Stakende rijk geworden DONDERDAG 21 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 17 DRIE FOTO'S vacuum verpakt 120 NERGENS MEER HEEN MET ONZE EIEREN Natuur drentelt voort 1 HELIKOPTERS GS in gelijk gesteld - o IN ARNHEM „NIET AFSCHAFFEN" BESPARING Minder wind Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. HEERENVEEN Grote onze kerheid is er gisteren ontstaan over de visa van de Nederlandse schaatsen- rijdsters voor Jiun reis naar het Rus sische Leningrad, waar ze 30 en 31 ja nuari aan de start worden verwacht voor de strijd om de Europese titel. De paspoorten van de leden van de dames-kernploeg, die meteen na de Ne derlandse kampioenschappen naar het Zwitserse Davos vertrok en die van daar uit de reis naar Rusland wil on dernemen, waren door coach Kees Broekman naar Nederland gestuurd. Met alleen die paspoorten wenste de Russische ambassade in Den Haag ech ter geen genoegen te nemen. Toen een vertegenwoordiger van de KNSB zich daar gisteren meldde, kreeg hij geen visa voor de Nederlandse dames. De Russische ambassade wilde drie pasfoto's van elke rijdster en stond er bovendien op dat alle rijdsters eerst twee aanvraagformulieren zouden in vullen. Toen de directeur van de schaats bond, de heer Comello, daarvan op de hoogte werd gesteld, belde hij de Rus sische ambassade een tikje korzelig op. „Ik heb ze gezegd", zo vertelde Comello gisteren, „dat ik onmiddellijk met Mos kou zou bellen, wanneer ze die visa niet zouden verstrekken. En dat meen ik ook. Dan zal ik ze daar eens vertel len hoe ze de zaak hier in Nederland zitten tegen te werken". Cambodjaanse genietroepen bezig met herstel van een brug in de hoofdweg nummer 4 van de hoofdstad Phnom Penh naar de havenstad Kam pong Son. Deze belangrijke aanvoer- weg is gedeeltelijk in handen van de communisten, die de brug vernielden. (ADVERTENTIE) UTRECHT Voor pluimveehouderyprodukten is de gemeenschappelijke markt In feite buiten werking gesteld. Dat constateerde de voorzitter van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, woensdagavond, nadat bekend was geworden, dat nu ook Frankrijk als laatste EEG-partner de grenzen voor Nederlandse (en Engelse) consumptie-eieren gaat sluiten en wel donderdag nacht om twaalf uur. Frankrijk had al eerder de invoer van eendagskuikens en broedeieren uit Nederland verboden. Al ligt er nu en dan een vleugje sneeuw over de groen-lila de kens van de winterrogge, toch kleuren de akkers zich geleidelijk met de kleur der hope, dit kun je al op een afstand zien. Doch ook aan uw voet, in de rauwe Gelderse eikewal is er vertier en roerigheid, want daar rekken en strekken zich onder het gobelin van hazel- en elzekatjes de prach tig gestyleerde eikevarentjes langs de stompen en die zijn zo fijn van vorm, dat ze in een border niet zouden misstaan. Liever zie ik hen nochtans in hun natuurlijke entourage, waar ze weldra in het plezierige gezelschap komen te staan, dat openbaar wordt, wan neer ge het dorre blad even ver wijdert. Dan ziet ge hoe kleefkruid en ooievaarsbek, muur, kruiskruid en dovenetel zich met hun groei- pieken reeds tot de lente voorbe reiden. Kijkt de vorst al die voor barigheid met ijsblauwe felle ogen verwijtend aan, dan schrompelt het jonge beslag deemoedig neer en van sommige struiken, die het blad behielden, hangt dit slap en loodrecht neer, om een zo klein mogelijk oppervlak bloot te stel len aan de nijpende kou. We mer ken dit op bij onze rhododendrons, aucuba's en laurierkersen, uitheem se groenblijvers, die met het naald hout een weldoende beschutting geven aan 't winterse gevogelte. Waar geveld en gedund wordt in de dennenbossen blijft top- en tak bout ordeloos op de bodem achter en dan wordt het door herten, reeën, konijnen en moeflons tot op 't geelwitte spint afgeknaagd. De dieren schijnen behoefte te heb ben aan de harsrijke bast, die blijkbaar een prettige aanvulling vormt op het menu van hooi en bieten. Soms klimmen de rabbies een eind de takkenhopen in om de dunne twijgen te bereiken. 21U 1971 A. B. Wigman De heer Garrelds noemde het onbe grijpelijk dat Frankrijk nu nog tot deze maatregel heeft besloten, een maand na bijvoorbeeld West Duitsland, „en dat" zo zei hij, „terwijl uit de cijfers blijkt, dat de pseudo-vogelpest in ons land aan het afnemen is". Hij kan het in voerverbod dan ook niet als een veteri naire maatregel zien. Oostenrijk heeft dinsdag een invoer verbod afgekondigd voor alle pluimvee houderij produkten uit Nederland, in clusief „veren en uitwerpselen." Door de jongste ontwikkelingen is een situatie ontstaan, waarin Nederland volgens de heer Garrelds, met zijn eie ren nergens meer heen kan. Hij heeft minster Lardinois dan ook om bijzondere maatregelen gevraagd en hij hoopt, dat bewindsman in de nieu we invoerverboden aanleiding zal zien om de zaak met spoed opnieuw te be kijken. Van de gemiddelde weekpro duktie van 90.000.000 eieren gaan er on der normale omstandigheden ongeveer 25.000.000 naar het buitenland. 4 Tegen de verwachtingen in is tot en met vorige week zaterdag maar in be perkte mate gebruik gemaakt van de opslagregeling voor consumptie-eieren. Van het maximaal gegarandeerde aan tal van 30 miljoen stuks zijn er nog maar 12.5 miljoen in de koelhuizen te rechtgekomen. De heer Garrelds voor ziet niet dat de 30.000.000 stuks deze week wel zal worden volgemaakt. Oor zaken daarvan zijn volgens hem extra grote uitvoeren naar Frankrijk, Italië en Oostenrijk „zolang het nog kon" en een behoorlijke binnenlandse consump tie. Voor volgende week vreest hij ech ter een aanzienlijke voorraadvorming, omdat de uitvoer dan praktisch stil ligt. De moeilijkheden met de export heb ben tot dusver nog niet tot een verla ging van de binnenlandse consumen tenprijs geleid. Laird belooft aan Cambodja onbegrensde luchtsteun WASHINGTON De Verenigde Staten zullen Cambodja met hun lucht en zeestrijdkrachten praktisch onbegrensde steun in zijn strijd tegen de com munisten verlenen. Daartoe behoren ook rechtstreekse acties van gevechts- en transporthef- schroefvliegtuigen bij gevechten in dit land. Dit deelde de Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, op een persconferentie mee. Laird ging vragen uit de weg van journalisten, die wilden weten of het bekende Amerikaanse standpunt ten aanzien van de militaire betrokkenheid der Verenigde Staten bij de strijd in Cambodja nu gewijzigd is. Na de ge combineerde Amerikaans-Zuidvietna- mese interventie in Cambodja van vo rig jaar, zegde president Nixon op 30 juni de tegenstanders van deze inmen ging toe, dat de Amerikaanse lucht macht zich nog steeds met aanvallen op communistische aanvoerwegen zou be zig houden. Volgens de minister, be staat niet het voornemen wederom Amerikaanse grondstrijdkrachten naar Cambodja te sturen. De luchtacties wa ren echter nodig om de repatriëring van Amerikaanse troepen uit Zuid- Vietnam te beveiligén. ELST De rijkspolitie te Eist zit opgescheept met een mysterieus geval. Men vraagt zich af wie de onbekende bejaarde is, die in een bos ten noorden van Eist dinsdagmiddag de 14-jarige jongen M. zonder enige aanleiding een messteek in de buik toebracht. De jongen was met een paar vriend jes aan het spelen. Op een gegeven mo ment verwijderde hij zich van zijn ka meraden en moet daarbij de onbekende bejaarde man hebben ontmoet. Deze overviel de jongen en stak hem zonder enige aanleiding met een mes. M. sloeg alarm, waarop zijn vriendjes hulp gin gen halen. De jongen werd met een ernstige steekwond naar het Julianazie- kenhuis in Veenendaai overgebracht. Zijn toestand is redelijk. Het vage sig nalement dat de jongens van de agres sieve bejaarde man hebben kunnen ge ven is het enige aanknopingspunt voor de politie. BANGKOK Dr. Daniel Lewin (64), die van 1966 tot 1968 Israëlisch ambas sadeur in Nederland was, is dinsdag in Bangkok aan een hartaanval overleden. Hij vertegenwoordigde sinds 1968 zijn land in Thailand. (ADVERTENTIE) IRENEHAL INGANG CROESELAAN BERNHARDHAL ING. CROESELAAN zaterdag 23 jan.: 9-17 uur, zondag 24 jan.: 10-17 uur, dinsdagavond 26 jan.: 18-22 uur, entree zaterdag en zondag f. 3,50 per persoon, incl. catalogus, entree dinsdagavond f 1,50 per persoon, excl. catalogus. Zolang ik minister ben, zal ik het in grijpen van lucht- en zee-strijdmachten in Cambodja bevelen om, terwijl wij ons uit Zuid-Vietnam terugtrekken, on ze verliezen zo klein mogelijk te hou den, aldus Laird. Laird, die jongstleden maandag pre sident Nixon verslag had uitgebracht van ,ijn reis naar Saigon, zei dat hij tot de president had gezegd, dat men geen spoedig einde van de strijd in Zuidoost-Azië kan verwachten, zolang de communisten, nog niet te kennen hebben gegeven aan, zinvolle, onder handelingen te Parijs te willen gaan deelnemen. Maar, als een resultaat van het „Vietnamiseringsprogramma", kan 'wel worden verwacht, dat het einde van het aandeel van de Amerikaanse troepen op de grond in Zuid-Vietnam niet ver meer weg zal zijn. Het zou zover kun nen zijn tegen het midden van dit jaar. Van betrouwbare zijde wordt verno men dat er op het ogenblik ook Ameri kaanse helikopters zijn ingezet ter on dersteuning van de Zuidvietnamese ge vechten langs de belangrijke verkeers weg nummer-4. Van officiële zijde is van dit optreden nog niets gezegd. Er is slechts melding gemaakt dat helikopters, opstijgend van schepen van dt zevende vloot die voor de kust van Cambodja ligt, „vuursteun" geven en voorraden aanbrengen. Maar uit wat nu vernomen is kan worden afgeleid, dat er helikopters zijn ingezet. Zij opereren van de grond af en wel in Cambodja zelf. ARNHEM G.S. hadden gelijk toen zij het landschappelijk belang voor liet gaan bij haar beslissing de vestiging van Jiet V.E.G. gasinstituut het Hotel Hoog-Doorwerth af te wijzen. Dat is een van de conclusies die kan worden gedestilleerd uit het vonnis van de president van de Arnhemse recht bank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, in het kort geding dat de eigenares van Hoog Doorwerth had aangespannen te gen G.S. van Gelderland. De president achtte zichzelf wel bevoegd tot oorde len, wat in eerste instantie door de raadsman van G.S. bestreden, besteden. Hij verwierp evenwel de eis: Te gelas ten dat G.S. zich als goede bestuurders gedragen en niets meer doen in strijd met de Wet op Ruimtelijke Ordening. „G.S. hebben hun bevoegdheden niet overschreden. Een beroep op artikel tien van de Wet op Ruimtelijke Orde ning gaat niet op omdat zulks alleen slaat op aanvullende bepalingen en niet op het bestemmingsplan zelf". Dat laat ste had de eigenares juist aangevoerd. De president overwoog verder dat hij zich van een oordeel had moeten ont houden als de eigenares had gevraagd G.S. te dwingen de bestemmingsplan wijziging die voor de verkoop nodig was alsnog goed te keuren. Dat zou, zoals G.S. aanvoerden, ingrijpen in be leidsbeslissing zijn geweest. Toewijzing van de verordening zou tot gevolg heb ben gehad dat de Wet op de Ruimtelij ke Ordening veel aan kracht zou ver liezen. Iedereen die door een bestem mingsplan zijn belangen zag aangetast zou door naar de rechter te stappen kans hebben onder de gemeentelijke regelingen uit te komen. ARNHEM De directie van het ge meenteziekenhuis in Arnhem heeft de nieuwe cardiologische afdeling tijdelijk noodgedwongen gesloten omdat de drie speciaal hiervoor opgeleide verpleeg sters na een conflict ontslag hebben ge nomen. Zij waren het niet eens met de orga nisatie binnen de afdeling. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Onder de 350 perso neelsleden van het Slachthuis in Nij megen het grootste openbare slacht huis van ons land heerst grote on gerustheid, sinds minister Lardinois van Landbouw deze week heeft ge dreigd de EEG-exportvergunning van het bedrijf in te trekken. Dit zou be tekenen, dat er niet meer geslacht zou mogen worden voor de export naar het buitenland. En aangezien het Nij meegse abattoir voor het grootste ge deelte voor deze export werkt, zal dan een groot gedeelte van het personeel ontslagen moeten worden. Maandag had de minister de directie meedegedeeld, dat de vergunning op staande voet zou worden ingetrokken. Naar aanleiding daarvan reisden giste ren burgemeester mr. Th. de Graaf en wethouder F. Ketel van Nijmegen voor spoedoverleg met de minister naar Den Haag. Het resultaat van dit gesprek was, dat de intrekking werd uitgesteld tot 1 februari a.s. Op die datum zou de productie-snel heid van- het slachthuis met 50 procent moeten worden teruggebracht, omdat volgens de veterinaire inspectie van het disctrict Arnhem de produktie op het ogenblik te hoog is om verantwoord te keuren. Vorig jaar werden er in het Nijmeegse abbatoir 401.507 dieren ge slacht. Het grootste gedeelte van dit vlees wordt geëxporteerd naar de EEG-landen en naar Amerika. Wan neer de EEG-erkenning wordt inge trokken, zal ook de export naar Ameri ka niet meer mogelijk zijn, omdat die gekoppeld is aan de export-vergunning voor de EEG. Het is op dit moment nog niet te zeg gen, of en hoeveel mensen zullen moe ten worden ontslagen, wanneer deze produktievermindering inderdaad door moet gaan. Men hoopt dan meer te kunnen werken voor de binnenlandse produktie, waarvoor andere keuringsei sen gelden. Of dat echter mogelijk zal zijn is op dit moment nog niet te over zien. (Van een onzer redacteuren) APELDOORN Vier leden van de fractie van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Apeldoorn, onder wie de wethouder van onder wijs G. R. Bierman en de oud-voor zitter van het gewest Gelderland van de PvdA H. Staneke hebben voor het lidmaatschap van de partij bedankt en zijn lid van DS'70 geworden. Zij blij ven lid van de Apeldoornse raad om dat zij, zoals zij vanmorgen meedeel den, het verkiezingsprogram van het Apeldoornse PAK nog altijd onder schrijven. Wél heeft de heer Bierman zijn wethouderszetel ter beschikking gesteld. In de Apeldoornse PvdA bestaan al geruime tijd grote moeilijkheden die onder meer (medio oktober jl.) geresul teerd hebben in een breuk in de PAK- fractie in de raad, waarbij de vier nu uit de partij getreden PvdA-raadsleden af zonderlijk gingen optreden. In een van morgen uitgegeven verklaring delen zij mee: Het behoeft geen betoog dat wij in een positie zijn geraakt die een dui delijke opstelling vraagt. Het is niet al leen de koerswijziging van de PvdA bin nen de gemeente maar ook de totale wijziging van.de mentaliteit in die par tij die ons helaas heeft doen be sluiten ons lidmaatschap van de PvdA waarvan wij van oprichting af lid zijn geweest op te zeggen. Wij hebben ook gemeend niet als belangengroep te moe ten optreden maar als leden van een politieke partij die op de beginselen van het democratisch-socialisme steunt. Om deze reden hebben wij ons gemeld als lid van DS'70. Onze politieke inzichten hebben uiteraard geen wezenlijke ver anderingen ondergaan." In Apeldoorn wordt verwacht dat op korte termijn een plaatselijke afdeling van DS'70 opgericht zal worden; aange nomen wordt dat prof. dr. W. Drees jr., lijstaanvoerder van DS'70 bij de komen de Kamerverkiezingen, bereid zal zijn aan die oprichting medewerking te ver lenen. NEW YORK Robert McEarlan, een van de New Yorkse politieagen ten die zes dagen heeft gestaakt voor het verkrijgen van achterstallig salaris, heeft vandaag vernomen dat hij al nietsdoende rijk is geworden. In de loterij van de staat New York heeft McEarlan bijna 97.300 dollar gewonnen. Vredesplan Egypte van NEW YORK In het V.N.-hoofdkwartier heeft de Egyptische ambassadeur Mohammed El-Zayyat het Egyptische antwoord gepubliceerd op de Israëlisch* vredesvoorstellen. Egypte meent, dat de Israëlische voorstellen, die op 10 januari te Jeruzalem aan de V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring ter hand werden gesteld, nog steeds volledig voorbijgaan aan de „meest essentiële elementen die nodig zijn voor het bereiken van een blijvende, gerechtvaardigde vrede". Zoals eerder uit welbevoegde bronnen was vernomen vraagt Egypte echter niet om een zitting van de Veiligheidsraad, waar Israël fel tegen gekant is. een De essentiële elementen voor vredesplan zijn volgens Egypte: Terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle gebieden die in de ju- DEN HAAG Als de Tweede Kamer akkoord gaat met een voorstel tot wijzi ging van de Postwet kan worden bepaald, dat de afgifte van post ten huize van de geadresseerde slechts plaats vindt als in hoogbouw de brievenbussen parterre zijn aangebracht en dat ten behoeve van percelen brievenbussen aan de openbare weg dienen te worden geplaatst. Brievenbussen zullen moeten voldoen aan bepaalde eisen wat betreft de plaats en het niveau van bevestiging. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de bewoners van huizen, die geen brieven bus hebben binnen een bepaalde af stand van de openbare weg (hierbij wordt gedacht aan tien meter) een bui tenbus zo dicht mogelijk aan de open bare weg dienen te plaatsen. Ook aan deze buitenbussen zullen bepaalde eisen worden gesteld, ondermeer wat betreft de afmetingen van de inwerpgleuf. Gisteravond had de Kamer weinig kritiek op de voorstellen. Volgende week valt de eindbeslissing erover. De zogenaamde „buitenbussen" zullen door de PTT en op kosten van dit staatsbe drijf worden geïnstalleerd en geplaatst. Het aanbrengen van buitenbussen bij flats en bij geconcentreerde bebouwin gen zal komen voor rekening van de bewoner(s) zelf. De kleur van de bui tenbussen zal waarschijnlijk groen zijn. „Het is niet de bedoeling, de postbe stelling binnen 4 a 6 jaar af te schaffen, zei minister Bakker. De postbestelling zal in de komende jaren weinig veran dering ondergaan. Wel is het mogelijk, zo zette de minister uiteen, dat op lan gere termijn deze vorm van dienstbe toon in een ander licht komt te staan. Drs. Bakker wees in dit verband nog op de ontwikkeling van de technische middelen en op de ontwikkeling van de communicatie-middelen in het bijzon der. De regeling inzake de buitenbussn zal in beginsel ingaan één jaar nadat de algemene maatregel van bestuur is ge publiceerd. De maatregel zal dan in een aantal fasen tot uitvoering worden ge bracht, waarbij telkens met de in vori ge fasen opgedane ervaringen rekening wordt gehouden. Tot deze fasering is besloten mede met het oog op de be stelling en de produktie van de (groene) buitenbussen. Wat de woningbrieven bussen betreft, zullen de nieuwe regels voor nog te bouwen woningen eerst bindend worden een jaar na de publi- katie van de algemene maatregel. Voor bestaande en in aanbouw zijnde wonin gen bedraagt deze termijn echter drie jaar. Minister Bakker zei bereid te zijn om deze termijn soepel te zullen toe passen. De te treffen maatregelen, geven voorzover deze betrekking hebben op de buitenbussen een (oplopende) be sparing van twee miljoen gulden per jaar. De besparingen bij de bestaande hoogbouw worden geschat op 2 a 3 mil joen gulden per jaar. De minister ont kende, als zou met de doorvoering van de plannen voor de burgers een bedrag zijn gemoeid van ongeveer 86 miljoen gulden, zoals door de nationale wonin graad is becijferd. De onkosten zullen liggen in de orde van grootte van 20 tot 30 miljoen gulden. ni-oorlog van 1967 zijn bezet. „Totstandkoming van een recht vaardige oplossing voor de Palestijnse vluchtelingen, in overeenstemming met de resoluties die sedert december 1948 herhaaldelijk door de Veiligheidsraad en de algemene vergadering zijn aange nomen". Instelling van een V.N.-vredes- macht in het gebied, te vormen door de „vier permanente leden van de Veilig heidsraad (te weten: de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk. Egypte erkent nationalis tisch China niet als permanente grote mogendheid). Instelling van gedemilitariseerde zones aan beide kanten van de omstre den grenzen (na de Israëlisch-Egypti- sche oorlog van 1956 was een V.N.-vre desmacht aan de Egyptische zijde van de grens gelegerd. Israël weigerde deze toegang te verlenen). De eerste reactie van Israëlische functionarissen op publikatie van het Egyptisch antwoord was, dat hiermee de missie-Jarring voor nog groter pro blemen is komen te staan. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) heeft berichten in het Egyptische blad Al Ahram ontkend dat het front zou hebben besloten de pogingen te zullen gaan steunen die momenteel worden ondernomen met het doel een vreedzame regeling van de geschillen in het Midden-Oosten te be werkstelligen. Weersverwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met af en toe regen, tot matig of zwak afnemende wind, eerst tussen oost en zuid, later uiteen lopende richtingen. Minimum tempera turen omstreeks 3, maxima ongeveer C graden. Zon op: 08.35 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 04.49 uur; onder: 12.01 uur.

De Vallei | 1971 | | pagina 1