Goed jaar voor N.P.B. Selectie b 'j werving Jongeman bekent inbraak bij Suzie Uitslagen Renswouw Geen angst voor nieuwe verordening PETIT RESTAURANT! Oranjever. bezint zich op Koninginnefeest Benoeming directeur voor MAVO Rhenen: geen belasting Leer sum: meer betalen VALLEI? Belt u dan even a.u.b. 10550 Krijgt schooljeugd vrij Overschot van volkstellers in Scherpenzeel Microkorfbal SKF BELUST OP REVANCHE Lezing over epilepsie voor N.C.V.B. Reorganisatie huisvuildienst start 17 februari ÉmN BEZWAAR TELLERSLOON MEER Van 17.3°- Q79 19.30 uur BIJ ONDERLINGE VARKENSVERZEKERING immmmMMmmmmmmmmmmmmMmmm wa - - >--- (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL - „Ik zie nog wel wat problemen, maar ik blijf optimistisch", zegt de heer J. van Offeren, hoofd van de afdeling Bevolking en Burgerlijke Stand in 't Vee nendaalse gemeentehuis over de voorbereiding van de volkstelling eind februari. „Laat de mensen die graag als tel ler willen optreden ons maar een briefje schrijven", zegt hij. Hij is dan wel optimistisch, maar elke aanmel ding is alvast meegenomen. Per slot van rekening moet Veenendaal rond de 28ste van de volgende maand vier dagen lang over zo'n 170 tellers kun nen beschikken. SATÉ VAN MAISON KRAMER EEN TRAKTATIE! DONDERDAG 21 JANUARI 1971 Het maakt weinig uit of men in de ene plaats de volkstelling met angst en beven tegemoet ziet omdat de organisa tie moeilijk verloopt, of dat men zich nauwelijks zorgen hoeft te maken om dat het allemaal prima voor elkaar komt. De gemeenten hebben stuk voor •tuk een aanval van de „telkoorts". Dat geeft handen vol werk, juist in een periode waarin ook al wordt ge werkt aan de voorbereiding van de Tweede Kamerverkiezing, en, wat Vee - nendaal betreft, aan die van de massale inenting en, die gedekt worden door de afkorting DKTP. In de kelder van het gemeentehuis staan grote stapels dozen vol met de formulieren die in ieder gezin ingevuld moeten worden. De voorbereidingen zijn, zoals in de meeste gemeenten, al in volle gang. In sommige plaatsen kwampt men met moeilijkheden bij de werving van het tellerskorps, elders wordt gezegd dat de zaak al dik voor elkaar is, bijvoorbeeld in Amerongen in Scherpenzeel. In Scherpenzeel is er lelfs een overschot aan tellers. In Veenendaal staat het er nog wel eigen kring van gemeenteambtenaren anders voor. „We hebben eerst in de nagegaan hoeveel mensen beschikbaar zouden kunnen komen op basis van vrijwilligheid", aldus Van Offeren. „De schatting is ongeveer zestig man. De overigen moeten aan het werk blijven, zodat de meest vitale onderdelen van het apparaat in die dagen normaal kan blijven functioneren. Ook hebben we een verzoek gericht tot het onderwij zend personeel op de basisscholen. In een vergadering van schoolhoof den schijnen echter bezwaren te zijn SCHERPENZEEL Woensdagavond heeft de afdeling Scherpenzeel en om streken van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen in Marktzicht een verga dering gehouden. Er werd afscheid ge nomen van mevr. Ter Maaten-Meer- veld. Ze had zes jaar in het bestuur gezeten en dan moet ze volgens de re gels afscheid nemen hetgeen de presi dente mevr. Dijkstra op een bijzonder prettige wijze deed. Daar dit de tweede maal was dat mevr. Ter Maaten een 6-jarige periode had volbracht kreeg ze niet het bekende bondsbord maar een fraaie schemerlamp met het ere-insigne van de bond. Mevr. Dijkstra gaf in deze jaarvergadering een terugblik op het afgelopen jaar. Ze deelde mede dat de cursus „kleine klusjes" in de cantine van de firma Overeem op dinsdagavond zal worden gehouden. De samenstelling van de fietsclub zal in de volgende ver gadering worden besproken. Op 15 april is er weer een show van zelf gemaakte kleding in Utrecht. Het reisje is vastge steld op 25 mei. Het ledental blijft steeds groeien. Uit de jaarverslagen kon men horen dat het in alle opzichten een goed jaar was geweest. De secretaresse mevr. Klumpenaar deed haar jaarverslag op rijm. Mevr. Malta kon zelfs nog een stijging van het batig salso melden. Het aftredende bestruurslid mevr. Harthoorn-van Beek werd met grote meerderheid herkozen. In de vacature van mevr. Ter Maaten werd met grote meerderheid gekozen Mevr. Kruide nier- Zevenhuizen. Hierna vertelde de heer G. Inkenhaag de dames wat over delicatessen. Hij deed uit de doe ken hoe de dames lekkere hapjes kun nen maken van buitenlandse kaas en vlees. Het bleef niet bij vertellen maar de dames konden ook verschillende ge rechten proeven. Het team van de afdeling Bevol king en Burgerlijke Stand in Vee nendaal, dat zich met de voorberei ding van de volkstelling bezighoudt. De heer P. Will (midden) is belast met de voorbewerking van het ma teriaal, en de heer G. v.d. Loosdrecht (links) met de formering van het tel lerskorps. Geheel rechts de heer J. van Offeren, hoofd van de afdeling. gerezen tegen de schoolsluiting van vier dagen die het gevolg zou zijn van de inwilliging van dat verzoek. De in specteur van het lager onderwijs heeft inmiddels laten weten geen bezwaar te hebben. Wat hem betreft krijgt de schooljeugd vier dagen vrij. „We willen de inschakeling van de onderwijskrachten uiteraard zoveel mo gelijk beperken", zegt de heer Van Of feren, „en we willen ook wel proberen om het aantal teldagen te verkleinen. Alleen is het gevolg dan weer, dat er meer tellers nodig zijn". Op het ogenblik is Veenendaal nau welijks verzekerd van de helft van het noodzakelijke aantal tellers. Overwogen wordt nog om ook het kleuteronderwijs „aan te boren" en eventueel mensen van het voortgezet onderwijs, ofschoon die eigenlijk niet best gemist kunnen worden in verband met de voorberei ding voor de eindexamens. Ook is er al een beroep gedaan op de plaatselijke rijksdiensten, Arbeidsbureau, P.T.T. en Bureau Invoerrechten en Accijnzen. Het resultaat is dat tot nu toe slechts één ambtenaar ter beschikking is geko men. De heer Van Offeren: „We proberen het heus op basis van vrijwilligheid voor elkaar te krijgen, maar als het niet anders kan moeten we medewer king verplicht stellen. Dat kan voor SCHERPENZEEL Het actieve be stuur van de Scherpenzeelse Oranje vereniging is al weer druk bezig met de voorbereidingen van de feestelijkheden voor de verjaardag van de koningin op 30 april. Op 1 februari wordt in de Hertog van Gelre een vergadering gehouden waar op men gelijk verantwoording zal af leggen van de activiteiten van vorig jaar. ^evens zal het programma van dit jaar worden besproken. Men wil naast de feestelijkheden voor de schoolkinde ren na de middag een soort zeskamp organiseren. Hiervoor heeft men de medewerking nodig van de plaatselijke verenigingen en buurtverenigingen. Lid of geen lid iedereen is welkom op 1 februari. VEENENDAAL Al zitten hier en daar gemeenten met de handen in het haar omdat het erop lijkt dat zich niet voldoende volkstellers zul len aanmelden, het is nu ook weer niet zo dat iedereen met de pons kaarten-vragenlijst op stap kan gaan. De heer Van Offeren van de afdeling Bevolking in Veenendaal zegt: „We moeten een goede selectie toepassen bij de werving. Wie teller wil zijn moet tactvol kunnen optre den en administratieve vaardigheid hebben. Met de telling in 1960 heb ben we wat nare ervaringen gehad. Een paar van de tellers hebben de zaak toen grondig verprutst. Er was er een bij die overal om de trouwboekjes vroeg, in de overtui ging dat het een autentiek stuk is, waarvan de gezinsgrootte kan wor den afgeleid. Dat is natuurlijk hele maal niet waar. We hadden er ook een, die beweerde administratieve vaardigheid te hebben, maar die achteraf bleek altijd bij de plantsoe- mensen die hun salaris uit de over heidskas krijgen uitbetaald". De Rhenense collega van Van Offe ren, de heer J. Cornelissen is al verder op weg. Van de 135 benodigde tellers (afgezien van reserve) komt hij er nog 3 tekort. Het korps zal hier bestaan uit gemeentepersbneel, vertegenwoordigers van het 9nderwijs en personeel van het Luchtmachtdepot in Eist. In strijd met de berichten van de laatste dagen, zegt de heer Cornelissen dat van de dertig gulden tellersloon geen loonbelasting zal worden betaalt als het aan Rh enen ligt. „Het is ons zo gezegd op een bijeenkomst met het Centraal Bureau voor de Statistiek in Utrecht. Als de belasting achteraf re clameert beroepen we ons gewoon op de voorschriften van het CBS." In Renswoude ziet men in het ge meentehuis weinig probleem aan de volkstelling kleven. Men heeft 10 tel lers nodig, die er 6 dagen de tijd voor gaan nemen. Het gemeentèpersoneel zelf doet met vier man sterk mee. Het onderwijs zal vermoedelijk wor den ingeschakeld, maar er zijn nog geen definitieve afspraken gemaakt. Leersum moet nog beginnen met de werving van tellers. Er zijn er 30 nodig. De heer v. d. Berg van de afdeling Be volking kon een opvallende mededeling doen: „Voor dertig gulden per dag krijg je niemand zover dat hij de hele dag langs de huizen gaat. We hebben voor- nendienst te hebben gewerkt. Hij dacht het karwei eventjes tussen neus en lippen door te kunnen kla ren en stond vrolijk zijn tuintje te spuiten. Toen we hem attendeerden op het feit dat er nog iets van hem werd verwacht zei hij: „Nou, dat doe ik vanavond wel even..." De heer Van Offeren, ook pu- blic-relationsman van de gemeente, heeft ook nog een argument om de animo om zich als teller aan te mel den te bevorderen; Veenendaal is een gemakkelijke plaats, zonder ver uiteen liggende bebouwing. Men heeft dus geen kilometers verder te gaan om de buurman van de laatst ondervraagde te bereiken. Nog iets voor iedereen: de kaarten waarop de vragen staan mogen alleen met pot lood worden ingevuld. Als men zo'n instrument niet in huis heeft is er geen probleem: de gemeente heeft een flinke hoeveelheid ingeslagen om aan de tellers te kunnen meege ven. gesteld hier meer te betalen. Burge meester en wethouders moeten er nog over beslissen. We bepalen ons hier voornamelijk bij gemeenteambtenaren en gepensioneerden. Het zal niet een voudig zijn, maar ik geloof toch dat we ze wel bij elkaar kunnen schrapen". Amerongen stuurt 33 tellers de straat op, en dat aantal is nu al beschikbaar. „Geen enkel probleem", zegt hier de heer G. van Dijk. Amerongen laat het onderwijzend personeel buiten be schouwing. Men vindt het zonde om de scholen een paar dagen te sluiten. Scherpenzeel tenslotte heeft de mees te redenen tot optimisme: er hebben zich teveel tellers beschikbaar gesteld. Het is niet bekend of andere gemeenten een beroep op dat overschot zullen kunnen doen. RHENEN Daar de heer J. J. Alte- na blijvend ongeschikt is verklaard om zijn betrekking van directeur van de openbare Mavo aan de Wilhelmina- straat te vervullen stellen B. en W. de gemeenteraad voor hem eervol ontslag te verlenen. Voorgesteld wordt tot de opvolger van de heer Altena te benoemen de heer M. Beekes, die de heer Altena al geruime tijd waarneemt. voor Veenendaal Tot 17.30 uur 'i Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3320 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL De 21-jarige J. J. F. W. uit Bennekom heeft tegenover de Veenendaalse politie bekend dat hij in het afgelopen weekeinde is binnenge drongen in bardancing Suzie Q aan de Oranjestraat. Hij kon het zich niet her inneren omdat hij had gedronken, maar toen de politie hem voorhield dat er vernielingen waren aangericht nam hij onmiddellijk aan dat hij die op zijn ge weten had. Ook de vernieling van de jukebox nam hij voor zijn rekening. Er werd proces-verbaal tegen hem opge maakt. Tot de uitrusting van de volkstellers in Veenendaal behoort straks een speciaal koffertasje, waa.rin de (op vertikaal bedrukte girokaarten ge lijkende) vragenlijsten worden vervoerd. Gemeenten hebben telkoorts VEENENDAA LHet tweede team van SKF speelt vanavond in de Vallei hal een wedstrijd tegen Excèlsior 2 voor de competitie, aanvang kwart over acht. Beide opponenten ontmoetten elkaar vorige week ook al en dat resulteerde in een nederlaag voor het SKF-team. Met klein verschil (54) werd het Vee nendaalse team naar huis toe gestuurd, maar het zal donderdagavond graag re vanche willen nemen voor de overigens verdiende nederlaag. RENSWOUDE In de onderlinge schaakcompetitie van de S.C. Renswouw begint er enige tekening in de strijd te komen. L. v. d. Peut en A. v. d. Peut zijn momenteel de hoogst geplaatste spelers. Beide koplopers verspeelden in hun laatste wedstrijd resp. een punt en een half punt. G. C. de Rooy klopte L. v. d. Peut met 10 en H. Altink en A. v. d. Peut deelden na een spannende strijd de punten. Verdere uitslagen: J. VermeulenM. A. Burgers 10 H. AltinkA. v. d. Peut V*V* S. TienstraG. J. H. ten Cate 10 G. C. de RooyL. v. d. Peut 10 De stand is hierdoor als volgt: 1. L. v. d. Peut gesp. 11 punten 9 2. A. v. d. Peut 10 8Vz 3. S. Tienstra 9 5 4. G. C. de Rooy 10 5 5. H. Altink 9 4Vt 6. J. Vermeulen 7 3 7. G. J. H. ten Cate 8 3 8. B. O. Wuck 8 1 9. M. A. Burgers 6 0 ELST Tijdens de maandelijkse bij eenkomst van de NCVB afdeling Eist, die plaatsvond in het gebouw Pniël, hield de heer D. M. Schouwenburg uit Haamstede, medewerker van de Chris telijke Vereniging voor Verpleging van lijders aan epilepsie een lezing over de hedendaagse therapie van epilepsie, ge titeld „De macht van het kleine''. De heer Schouwenburg zette uiteen, dat reeds 80 procent van de epilepsie- lijders, dankzij de moderne geneeswijze na een korte of langere observatietijd, weer betrekkelijk normaal leven kun nen, als de voorgeschreven medicijnen worden ingenomen. Er werden hierbij verschillende inte ressante dia's getoond, onder meer van het observatiehuis „Meer en Bosch" in Haarlem, dat ca. 100 jaar geleden werd opgericht. Hier worden de patiënten, die tot de lichtere gevallen behoren, o.a. door training van de spieren en het toedienen van medicijnen, weer tot mensen gemaakt, die weer normaal in het maatschappelijk leven kunnen wor den opgenomen. De patiënten, die tot de ernstige lij ders van epilepsie behoren, (20 pet.), worden verpleegd in de Cruquisstich- ting, die nadien werd opgericht in Haarlemmermeer. De patiënten, die hier verblijven zijn ongeneeslijk ziek en krijgen hun hele leven medische begeleiding. Wel kun nen de meeste van deze patiënten voor hen aangepast werk verrichten, uiter aard in en in de omgeving van deze Stichting, die uit een complex van di verse gebouwen bestaat. „Hoe jonger men onder behandeling komt, hoe effectiever de genezing. Epi lepsie ontstaat vaak door een storing in de werking van de hersenen, die al bij pasgeboren kinderen kan optreden. Voortdurende spanningen bij volwasse nen kunnen deze ziekte evenwel ook tot gevolg hebben',' zo besloot spreker deze leerzame causerie. SCHERPENZEEL Woensdagavond hield de Scherpenzeelse onderlinge var kensverzekering haar jaarvergadering in hotel Boszicht. De verzekering is voor de dorpsbe woners die altijd zelf nog een of twee varkens houden. Vroeger was dit voor de zeer agrarische bevolking een nood zaak om mest te hebben voor de tuin en in de winter een stukje spek. Bij de nieuwe generatie, gaat de belangstel ling voor die varkenshouderij wel min der worden maar-toch is de onderlinge verzekering nog altijd een krachtige en gezonde vereniging. Het ledental be draagt 71 en er zijn nog circa 140 var kens verzekerd. De jaarverslagen leverden geen pro blemen op. De varkenshouderij was iets terug gelopen. Ook financieel staat men er nog goed voor. Het kassaldo was on danks het feit dat men drie dode var kens had gehad nog iets gestegen. De aftredende voorzitter de heer D. Co- zijnsen werd met grote meerderheid herkozen. Het bestuur was van mening dat de verordening voor het verbieden van het houden van varkens in de bebouwde kom wel zeer soepel zal worden gehan teerd en geen directe gevolgen zal heb ben voor de vereniging. SCHERPENZEEL Met ingang van 17 februari gaat de nieuwe regeling in voor het ophalen van huisvuil. Vanaf die datum mag het vuil uitsluitend worden aangeboden in de daarvoor be stemde plastic zakken met de opdruk GOZOU en voorzien van KOMO-merk. Ieder mag 5 zakken meegeven. Op maandag 8 en dinsdag 9 februari komt men van de dienst gemeentewerken huis-aan-huis om een set van 20 zak ken aan te bieden tegen de prijs van 2,75 per set. Nadien kan men ze krij gen bij de volgende adressen: G. v. Hoevelaken, Oosteinde 60; T. H. Wer ner, Dorpstraat 157; R. v. Eist, Markt straat 24; J. v. d. Ham, Dorpstraat 199; A. Wagensveld, Nieuwstraat 26 en A. Inkenhaag, Molevoetsplein 292. De grofvuildienst komt nu niet meer op woensdag maar op donderdag en wel iedere derde donderdag van de maand. De gewone ophaaldienst blijft echter op woensdag. (ADVERTENTIE) Wij hebben plaats voor een NET MEISJE. Sporthal bijna klaar EDERVEEN Zo ziet het interieur van de nieuwe Ederveense sporthal er uit. De zaal wordt rond 1 februari al in gebruik genomen, maar de officiële opening vindt in maart plaats. Het rooster voor het komende jaar is al ge heel gevuld. De voetbalclub Advendo traint er in de winter driemaal per week, en ook de harmonie heeft twee avonden de be schikking over de zaal. De rest van de uren (overdag is de zaal bezet door schoolkinderen) is vol geboekt door de gymnastiekvereniging en de volleybalvereniging. Ook de Plat telandsvrouwen hebben zich kandidaat gesteld. De kersverse beheerder, de heer A. Bakkenes, poseert hier in de hal, waar over hij de scepter gaat zwaaien.

De Vallei | 1971 | | pagina 3