In Nederland in '70 naar schatting 6500 kg drugs in omloop Kamer breidt stemmen bij volmacht uit Maak 1 juli Haringvliet- brug tolvrij ,Pil'-omzet steeg met 35 procent Gratis reizen Grondbank gewenst voor financiering landbouw Postbestellers in Utrecht gearresteerd 1 Broodbezorgers in Maastricht boeken succes met ve en van reizen Waarschijnlijk nog andere mensen op m'n zolder Vergoeding voor kraamzorg wordt hoger Voorzitter Gelderse Mij van Landbouw: Drs. Schmelzer ziet kans op samenwerking met DS'70 Maar 80 NS'ers wilden naar Randstad Vier procent in beslag genomen URKERS KRIJGEN „TBC- PRIK' Passief kiesrecht bij begin van meerderjarigheid Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. EERSTEJAARS IN UTRECHT BOYCOTTEN COLLEGES Prinses Beatrix en prins Clans bezochten Philips „Waarborgfonds" betaalde f 4,5 miljoen ANGERENSE LANDBOUWER IN HOGER BEROEP Ondanks negatieve publikaties Veiliglieidsffordels in België verplicht DONDERDAG 21 JANUARI 19/1 „REDELIJK" ACHTERAF VOORLICHTENQ S TA T EIS LEDEN VERDRIEVOUDIGD KIEZEN GEEN REDENEN 2 januaridagen op uw 65+kaart voordelig uit met NS GROTE ZORG ROOIPREMIE GEEN SCHULD Huisarts nu vrij in keuze medicijnen fondspatiënt UTRECHT „Een stuk discriminatie tussen fondsverzekerden en parti culiere patiënten is weggevallen." Aldus de spontane reactie van de arts C. Z. Salomé, woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging, nu de huis artsen niet meer gebonden zijn aan de lijst met namen van geneesmiddelen die huisartsen wel of niet aan fondspatiënten mogen voorschrijven, of waarvoor zij eerst het ziekenfonds toestemming moeten vragen. „Het was een moeilijke zaak om tot overeenstemming te komen", zei de heer Hougee van de federatie (van zie kenfondsen) V.M.Z. „Wij meenden dat er aan de hand van de „Regeling en Klapper" verantwoord kon worden voorgeschreven. De huisartsen wilden er zich contractueel niet aan binden. Tenslotte hebben wij gezegd: Akkoord, dan blijft de regeling buiten het con tract". De ziekenfondsen nemen aan dat de meeste artsen zich zullen blijven rich ten op de Regeling en Klapper. De heer Salomé vindt dat „een redelijke veron derstelling". „Dat neemt niet weg", zei hij, „dat een patiënt soms meer gebaat is met een ander middel dan de lijst aangeeft. Wij kunnen ons nu richten naar de specifieke eigenschappen van iedere patiënt individueel. Dat is mogelijk, doordat een discriminerende verplich ting is weggevallen". Intussen hebben ziekenfondsen en L.H.V. een dringend beroep gedaan op de huisartsen, bij het voorschrijven „medisch en economisch" te handelen. Evenals de medewerkersorganisaties hebben nu ook ziekenfondsorganisaties voorgesteld dat op overeenkomsten van ziekenfondsen met tandartsen, epecia- UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen (27.000 man) zijn er in geslaagd tachtig personeelsleden tot overplaat sing naar de Randstad te verlokken. Daarvoor werden ruim een half jaar lang premies van 2500 (gehuwden) en 1250 gulden uitgeloofd. De leiding van de Spoorwegen had op een hoger resultaat gerekend. listen en apothekers alleen achteraf toezicht zal worden uitgeoefenda Bovendien stellen zij voor, de over eenkomsten niet meer aan de Zieken fondsraad maar alleen aan de minister voor te leggen. Als deze overeenkom sten in strijd acht met de wet of alge meen belang, kan hij ze binnen twee maanden schorsen of vernietigen. Hij zou dan wél eerst de Ziekenfondsraad advies moeten vragen. DEN HAAG De Nederlandse po litie heeft in 1970 zeker 250 kilo has jiesj en marihuana in beslag geno men. Ook werden er ongeveer 10.000 doses LSD in beslag genomen. De hoeveelheid hasjiesj die in 1970 in Nederland in omloop was, wordt geschat op 4900 kilo, de hoeveelheid marihuana in omloop, belooft 1600 ki lo. Er zouden 250.000 doses LSD in omloop zijn geweest. Deze gegevens zijn gepubliceerd in Jeugd Nu", een uitgave van de Ne derlandse jeugdgemeenschap. Zij zijn ontleend aan het jaarverslag van de „Psychedelische beweging Nederland", die besloot de cijfers te publiceren na een jaar waarin alleen al in Amster dam meer dan zeshonderd mensen werden gearresteerd en veroordeeld voor het in bezit hebben van verbo den middelen. Het jaarverslag bevat ook enkele gegevens over de internationale situa tie. Het gebruik van „diplomatiek on- schendbaren" is in de regel succesvol verlopen. In een aantal gevallen is het echter mis gelopen. Een Philippijnse handelsattaché werd in Kaïro op het vliegveld gepakt met honderd kilo hasjiesj. In een diplomatenkist van de Poolse ambassade werd in Kopenha gen 28 kilo hasjiesj gevonden. De vi ce-consul van Colombia in New York werd gegrepen toen gij in het bezit was van ruim dertig pond zuivere co caïne ter waarde van vijf miljoen dol lar.^ Volgens de Psychedelische beweging Nederland neemt het gebruik van ma rihuana en hasjiesj in Nederland sterk toe. Het gebruik van LSD en mescaline schijnt echter minder sterk toe te nemen. Staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) gaat steun verlenen aan een experiment bij de voorlichting over druggebruik in Overijssel. De staatssecretaris wil laten nagaan hoe de verschillende sociale groepen, die onderwerp zijn van de voorlich tingsactiviteiten, het meest effectief in deze voorlichting betrokken, kunnen worden. Een gezondheidsvoorlichter van de samenwerkende Overijsselse kruis verenigingen en een voorlichter voor drugs van de Stichting voor de gees telijke gezondheidszorg zullen in teamverband optreden. URK Deze week worden alle inwoners van Urk onder de 30 jaar onderzocht, op het voorkomen van tu berculose. Zoals bekend zijn minstens 20 inwo ners van het vis sersdorp onlangs overgebracht naar het sanatorium in Harderwijk. We zien hier de in enting in het wijk centrum in Urk. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft besloten de leeftijd voor het recht om in een vertegenwoordigend lichaam te worden gekozen (het pas sief kiesrecht) terug te brengen van 25 jaar tot de leeftijd waarop de meerderjarigheid begint. Het betrof hier een voorstel van de liberaal Wiegel. Dat voorstel ging verder dan het wetsontwerp van mi nister Beernink (binnenlandse za ken) Waarin van een grens op 21-jarige leeftijd wordt gesproken. Tegen het amendement-Wiegel stemden de fracties van de CHU, SGP. GPV, D'66, de Boerenpartij, Binding Rechts, DS'70 en de KVP'er drs. Westerterp. Het amendement van de socialist drs. Van Thijn om de leeftijd voor het passief kiesrecht tot 18 jaar te verlagen werd verwor pen. DEN HAAG Zes statenleden uit Zeeland. Noord-Brabant en Zuid-Hol land willen dat de Haringvlietbrug per ljuli door het Rijk overgenomen en tol vrij wordt gemaakt wordt. Zij zijn van mening dat de brug, die volgens contract pas per 1 juli 1975 door het Rijk zal worden overgenomen, van algemeen belang is voor Zeeland. Als anderen deze brug niet hadden ge bouwd, zou Rijkswaterstaat de Haring vlietbrug dit voorjaar als verbinding gereed moeten hebben, is de argumen tatie van het comité TolVrijmaking Ha ringvlietbrug. De toen ontwikkelde initiatieven van de eilandbewoners van Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland stellen het Rijk nu in staat de brug op een uiterst voordelige wijze over te nemen, zeggen de staten-leden in een nota aan de colleges van Gedeputeerde Staten van hun provincies. Wanneer de volgens bolgens de oor spronkelijke plannen van Rijkswater staat zoU zijn gebouwd, was een prijs van ongeveer zeventig miljoen gulden normaal. Thans is de brug te koop voor ruim veertig miljoen gulden. Daarnaast kan het Rijk alle aangegane geldlenin gen tegen een rente van vijf procent overnemen. Het verkeei' over de brug is in de loop der jaren sterk gegroeid. Tussen juli 1964 en juli 1965 gebruikten 600.000 automobilisten de Haringvlietbrug. Tussen juli 1969 en juli van dit jaar waren het er ongeveer 2,5 miljoen. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming haar steun gegeven aan het ini tiatief-wetsontwerp van mejuffrouw Haars (c.h.u.) om de mogelijkheid om bij volmacht te stemmen te verruimen. Met dit wetsontwerp wil mejuffrouw Haars voor de kiezers de onmogelijk heid om te komen stemmen oplossen door het volmachtsysteem voor bloed verwanten en huisgenoten uit te brei den tot de vierde graad van verwant schap. Nieuw is daarnaast dat de kiezer en de aanstaande gemachtigde samen uiterlijk op de vijfde dag voor de ver kiezingen naar de gemeentesecretarie stappen. De socialist drs. Franssen, die voor het initiatief alle lof had, noemde die nieuwe mogelijkheid een duidelijke verbetering, zij is vooral welkom na de opheffing van de opkomstplicht. Drs. Franssen kwam nog wel met een amen dement dat een stap verder ging dan het voorstel van de c.h.u.: Als de kiezer niet naar het raadhuis kan komen, kan degene die bereid is als zijn gematigde p te treden, het verzoekschrift indie nen. Met dat amendement zal uitkomst worden geboden aan bijv.mensen die plotseling ziek zijn geworden of mili ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ren. Binden m tairen die onverwachts naar het buiten land moeten vertrekken, zo meende drs. Franssen. Mejuffrouw Haars wilde het voorstel echter niet overnemen. Het werd ook later door de regeringsfracties verwor pen. Hun woordvoerder, de liberaal De Beer sprak van een sympathiek initia tief-wetsontwerp. Het leek hem niet juist om meer overhoop te halen. UTRECHT De eerste-jaarsstuden ten van de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht willen vol gende week dinsdag alle colleges boy cotten uit protest tegen het ontbreken van werkgroepen voor alle eerstejaars. Studenten, die zich na tien augustus 1970 hebben laten inschrijven (ongeveer 100 in getal) en de studenten die het eerste jaar overdoen wegens gebrek aan wetenschappelijke medewerkers zouden zijn uitgesloten van de werk groepen. Zij kunnen alleen de zoge naamde hoorcolleges volgen. MAASTRICHT Sinds woensdag verkopen de 40 broodbezorgers van de Maastrichtse broodfabriek Mabro 'niet alleen brood, maar ook vliegreizen naar Spanje. De Maastrichtse broodfabriek heeft deze actie onder haar 20.000 vaste klanten opgezet in samenwerking met twee reisbureaus (Schoonbrood en FIT). Het resultaat van de eerste dag is vol gens Mabro-directeur Hamers bemoedi gend. „Er zijn al diverse reizen ge boekt" zegt hij. De Federatie van Nederlandse reisad viseurs" is evenwel over het initiatief van de Maastrichtse broodfabriek hele maal niet te spreken. De federatie vreest dat met name de belangen van de consumenten in het gedrang zullen komen. De heer Hamers zegt hierover: „Juist daarom hebben wij een gere nommeerd reisbureau in(de arm geno men. Tijdens een korte opleiding heb ben onze broodbezorgers instructies ge kregen. die een deskundige voorlichting aan de huisvrouw garanderen." Volgens hem loopt de federatie achter. „Het is normaal dat wij dit doen. Onze bezor gers genieten vertrouwen, ze zijn veel meer dan de reisbureaus in staat om actief op te treden". EINDHOVEN Prinses Beatrix en prins Claus hebben woensdagmorgen een bezoek gebracht aan een aantal be drijfsonderdelen van Philips in Eindho- sie-toestellen worden geassembleerd, ven. In de fabriek, waar kleurentelevi- maakten zij kennis met de praktijk van de werkstructurering. Op de afdeling Stirlingmotoren werd het kroonprinse lijk paar ingelicht over het principe en de merites van de heteluchtmotor. Prinses Beatrix en prins Claus ge bruikten de lunch ten huize van de fa milie Philips. DEN HAAG Het waarborgfonds motorverkeer heeft in 1969 voor bijna 4.5 miljoen gulden aan schadevergoe dingen uitgekeerd. In ruim 5100 geval len konden de slachtoffers van ver- keersschade hun schade op niemand verhalen. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) sprekend namens zijn collega Po lak (justitie) zei gisteren, dat de bijdra gen aan het fonds van bromfietsers en fietsers zeventien cent per jaar en van alle overige motorrijtuigen, 1,17 gulden per jaar bedraagt. De persoonlijke aansprakelijkheid de veroorzakers van schade blijft, ook al heeft het fonds de schade ver goedt, onverkort bestaan. Maar de uit keringen vinden meestal juist plaats in die gevallen, waarin de dader niet kan worden gevonden of niet verzekerd blijkt te zijn. Boer blijft schieten op politie ontkennen ROTTERDAM De omzetten van „de pil" zijn het afgelopen jaar, in geld uitgedrukt, met 35 procent toe genomen. Dit komt volgens schattingen neer op een met 25 procent gestegen ge bruik. Het verschil van tien procent schuilt in de prijsontwikkeling. Een dergelijke sterke stijging van het gebruik van des te meer op, om dat 1970 het jaar was waarin publi caties en televisie-uitzendingen veel vrouwen aanleiding konden geven om met het gebruik te stoppen. (Eventueel gevolgd door een andere methode van anti-conceptie.) Fabrikanten verklaren de grote stijging onder meer door de nog steeds bestaande zogenaamde in haal-behoefte, met name van de kant van vroeger twijfelende vrou wen. Daarbij komt de aanwas van nieuwe pilgebruiksters onder jonge meisjes en vrouwen. Hun aantallen zijn groter dan die van de afvalsters om leeftijdsredenen. Artsen van consultatiebureaus erkennen dat er weliswaar na iedere verontrustende publicatie vrouwen afvallen, maar daar staat volgens hen een groterè aanwas van nieuwelingen tegenover. Volgens de laatste gegevens uit Engeland is het gebruik van de pil daar in vijf jaar verdrievoudigd. Het aantal gebruiksters nam er toe van een half miljoen in 1965 tot ruim anderhalf miljoen in 1969. Engelse fabrikanten menen dat het verzadi gingspunt ook in Engeland nog lang niet is bereikt. Over de invloed van publicaties in Nederland zegt Organon, dat die pas worden nagegaan nadat het gebruik van de pil in Nederland stabiel is geworden. Enig houvast biedt een vergelij king met de omzetten van alle ge neesmiddelen in Nederland. Zij ste gen het vorige jaar met 22 procent (tegen 35 procent voor de pil). Daaronder waren grote uitschie ters voor pas op de markt versche nen middelen, zoals anti-parkinson middelen met 77 procent en nieuwe vaccins tegen influenza met tachtig en 87 procent. Lang bestaande ge neesmiddelen volgden in hun omzet alleen de toeneming van de bevol king en de prijsontwikkeling. Er is nog één factor die misschien het aantal afvalsters nu kleiner doet zijn dan bijvoorbeeld vijf jaar gele den. Als een vrouw toen klachten had over bijverschijnselen, kon een arts haar alleen de raad geven met de pil te stoppen. Nu heeft hij de mogelijkheid te kiezen uit vele soorten en merken pillen van een iets andere samen stelling. Veelzeggend is dat die keu zemogelijkheid is gebleven, ook al zijn juist in 1970 enkele mer ken uit de handel genomen; vrijwil lig of op advies van de overheid. Dat is bijvoorbeeld gebeurd na veel onrust verwekkende berichten in december 1969 over in Engeland waargenomen trombose-achtige ver schijnselen. ARNHEM Op 17 maart van het vorige jaar werd de hoeve van de 73- jarige Hendrik B. en zijn vier ongetrouwde zoons aan de Kampsestraat in An- geren, door een legertje van 40 man rijkspolitie omsingeld. Vier overvalwagens reden het erf op. Commandant Van Tolderen, die de vorige dag de veertig man uit het speciale opleidingskamp voor mobiele eenheden in Exloo gehaald had, gaf via de luidspreker Hendrik B. hel bevel binnen vijf minuten zijn wo ning te verlaten. Nog voordat hij deze opdracht herhalen kon knalde het eerste schot. Dwars door het keukenraam werd er van binnenuit op een man van de kara bijnploeg geschoten. Hij kreeg een kor rel hagel in zijn schouder en in zijn oorlel. Het tweede schot trof de adju dant Wildschut in zijn rechterknie. Na dat de politie traangasgranaten door de tuiten gegooid had kwamen Hendrik B. en zijn vrouw naar buiten. Gisteren stond hij voor het Arnhemse gerechts hof, omdat hij hoger beroep had aange tekend tegen het vonnis van de recht bank: Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Ook nu ontkende hij ten stelligste dat hij geschoten zou hebben. Hij wierp een geheel nieuw licht op de zaak door te verklaren dat er waar schijnlijk, buiten hem om. verschillende andere mensen boven op zolder geweest waren. Zeven getuigen waren gedag vaard. Een ervan, de rechercheur Ter- burg uit Nijmegen zei B. door de brie venbus te hebben gezien met een jacht geweer in de aanslag. Getuige Van der Zalm verklaarde nadat hij met behulp van een koevoet de deur geforceerd had, dat hij B. boven op zolder had gehoord en even later de loop van een geweer had gezien. Een schot hagel ging net achter zijn rug langs. De kras se „High Chapparalbaas" noemde de verklaringen allemaal leugens. „Ik geef er nog geen halve cent voor", zei hij. „Door het traangas konden ze niks zien. Ik heb gedurende dat half uur niks ge zien, alleen maar wat gehoord. Ik ben de hele tijd in het opkamertje geweest. Toen ze met het gas begonnen ben ik naar buiten gegaan. De getuigen had den ook geen gasmasker op en konden dus ook niets zien", aldus de verdachte. De procureur-generaal mr. G. W. C. Bijvoet zag geen redenen om het von nis van de rechtbank niet te bevestigen. Hij achtte wettig en overtuigend bewe zen dat Hendrik B. en niemand anders UTRECHT De Stichting samen werkende landelijke kruisverenigingen en de ziekenfondsorganisaties hebben overeenstemming bereikt over een ver hoging van de vergoeding voor kraam zorg aan ziekenfondsverzekerden. Zij willen de vergoeding voor interne kraamzorg optrekken van 41 tot 49,30 per dag (maximaal tien dagen) en voor wijkkraamverzorging (max. tien dagen) van 161 tot 190,60 gulden. Deze bedragen komen neer op gemid deld 75 procent van de tarieven die de kraamcentra hun cliënten in rekening brengen. Het restant komt voor de re kening van de verzekerde. O O BRUSSEL Vanaf 1 april moeten alle nieuwe personen-auto's in België verkocht worden met twee veiligheids gordels. Een woordvoerder voor het ministe rie van Verkeer zei, dat de beslissing genomen is, omdat het nut van de vei ligheidsgordels nu vaststaat. geschoten had. De raadsman van de verdachte, mr. Schadd bestreed dit. Hij noemde het bewijs „rammelend" en dacht, dat het bewijs niet geleverd kon worden. „Er is geen enkele aanwijzing, ook geen enkele vingerafdruk, dat B. het geweer gehanteerd heeft. Verder is er naast de slaapkamers op de zolder een 'kleine ruimte die niet door de poli tie doorzocht is." Dat de politie hier niet geweest is, kon worden afgeleid uit de verklaring van Willem B. dat daar tegen de schuinte van het dak altijd een windbuks hing. Dit om te voorko men dat kleine kinderen er mee zouden spelen. Voorts vestigde de raadsman de aandacht op de aanleiding van het ge beurde. Hendrik B. had met de kassier van de plaatselijke coöperatieve raiffei- senbank een controverse omdat deze een saldo van 20 mille niet uit handen wilde geven. Dit vanwege een ver meende belastingschuld. Mr. Schadd liet een brief zien. waarin vermeld stond dat de belastingdienst nu 16 mille teruggegeven heeft. Hij begreep dan ook heel goed de aanleiding tot de lo kaalvredebreuk waar B. toe veroor deeld was. Tweehonderd gulden boete of acht dagen „Ik dacht dat er nog wel andere methoden waren om een men van 73 jaar acht dagen te laten zitten", zei mr. Schadd. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart echtpaar jaarkaart echtpaar ƒ20.- ƒ30.- f50.- 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. ARNHEM De voorzitter van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, de heer W. J. Lokhorst, acht de instelling van een grondbank in vele gevallen een oplossing voor het probleem van de financiering in de land- en tuinbouw. Het financieringsprobleem immers, grotendeels terug te voeren tot een rentabiliteits- kwestie, vormt thans samen met de abnormaal grote stijging van kosten die vrij wel niet door prijsverhogingen worden gecompenseerd, wel het belangrijkste ob stakel voor de bedrijfsvoering in de landbouw. Dat stelde de heer Lokhorst in zijn openingsrede tot de algemene vergadering van zijn organisatie, die vanmor gen onder grote belangstelling in „Musis Sacrum" te Arnhem is begonnen. De land- en tuinbouw ondervindt thans wel in ernstige mate de gevolgen van voortdurende kostenstijgingen, die volgens de heer Lokhorst gedurende de laatste jaren 4 tot 5 pet. hebben bedra gen en in 1970 zelfs tot 6.5 pet. zijn opgelopen. De kosten drukken des te zwaarder op de boer omdat de prijzen van landbouwprodukten al een aantal jaren niet alleen niet meer zijn ver hoogd. maar de laatste tijd zelfs een dalende tendensvertonen. Dat, aldus de voorzitter van de GMvL, vervult de landbouw met grote zorg en het zijn vooral de jongere boe ren die daarvan tzijn vervuld omdat ze voor grote kapitaalsinvesteringen staan waarvan de rentabiliteit hoogst twijfel achtig wordt. Want als er geen renda bele bedrijfsvoering meer plaats kan vinden, zal dat tot gevolg hebben dat de financieringsbronnen voor de land bouw snel op zullen drogen. Vooral bij bedrijfsoverneming komt men voor on- overkomelijkep roblemen te staan. In dat licht gezien lokt het beeld van een grondbank, die zich ten doel stelt vakbekwame boeren op levensvatbare bedrijven behulpzaam te zijn bij de fi nanciering, vele werkers in de agrari sche sector wél toe. De grondbank, waarvan de werking, zoals uit een rap port van de commissie-Wellen waarin het landbouwschap en het ministerie vertegenwoordigd zijn, gunstig wordt beoordeeld, zou g rond moeten aankopen van de bedrijven en de exploitant het langdurig gebruik ervan moeten verze keren. Daarbij wordt gedacht aan een erfpachtrecht tegen een canon van 4 pet. van de koopsom. Hoewel de discus sie over de grondbank in de landbouw organisaties nog niet is beëindigd, meent de heer Lokhorst dat een derge lijke instelling de kans moet krijgen haar waarde te bewijzen. Hij heeft ech ter wel bezwaar tegen de gedachte dat de commissie-Wellen de norm van mi nimaal 30 ha voor een weidebedrijf en 50 ha voor een akkerbouwbedrijf als drempel wil zien bij de beoordeling of men van de grondbank gebruik zou mogen maken. Met genoegdoening con stateerde de heer Lokhorst dat de sane ringsregeling is verbeterd vooral omdat steeds meer boeren voor de keus komen te staan met de ontwikkeling mee te groeien of het bedrijf te beëindigen. Het aantal bedrijven neemt jaarlijks al met ruim 3 pet. af. Voorts wees de heer Lokhorst op de extra premie voor rooien van fruit boomgaarden in geval van beëindiging die 1200 per ha boven de EEG-rege- ling uitgaat. De aanvragen daarvoor moeten echter wel voor 1 maart wor den ingediencL Wat de verspreiding van de pseu- do-vogelpest betreft meent de heer Lokhorst dat de Nederlandse pluimvee houder, die slechts sporadisch of in het geheel niet tegen de ziekte heeft geënt omdat er in de afgelopen 20 jaar vrij wel geen sprake van de ziekte is ge weest, eigenlijk geen schuld treft. De ziekte wordt overigens langzaam maar zeker al weer teruggedrongen. Overigens betekenen de invoerstop- pen voor consumptie-eieren, ingesteld door Duitsland en later door Italië een ramp voor de legpluimveehouderij waarbij kan worden aangetekend dat met alle waardering voo - de snel geno men beslissing betreffende opslag van eieren in koelhuizen en overneming door de overheid de getroffen maatre gelen niet toereikend zijn om de nood onder de pluimveehouders te verlich ten. Er moet een hogere overnameprijs komen, aldus de heer Lokhorst. DEN -HAAG De postale recherche Amsterdam heeft vier Utrechtse postbestellers gearresteerd die ervan worden verdacht de hand te hebben ge had in de diefstal van omstreeks f 50.000,aan vakantiebonnen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. De vier zijn voorgeleid aan de officier van jus titie en opgesloten in het Utrechtse huis van bewaring. De arrestaties zijn het resultaat van een onderzoek dat door de postale recherche werd ingesteld naar aanleiding van een aangifte van vermissing van correspondentie met de vakantiebonnen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Bij het onderzoek dat nog voortduurt, bleek dat enige Utrechtse bestellers bij deze zaak be trokken waren. DEN HAAG De fractieleider van de K.V.P., drs. Schmelzer, acht het niet op voorhand uitgesloten dat KVP, ARP en CHU na de verkiezingen met DS'70 in een nieuwe regering zullen samen werken. DS'70 zal dan echter meer „op tafel moeten leggen dan het verlichten van de belastingdruk en het beperken van de stijging van de overheidsuitgaven". Drs. Schmelzer vreesde dat DS'70 bij de verkiezingen ook aan de christelijke partij zal knagen, maar dan in mindere mate dan aan de PvdA, D'66 en WD. De politieke leider van de KVP be schouwde de uitdrukking van de lijst trekker van DS'70, dr. W. Drees jr., over het „achter lopen" van de confes sionele partijen als een misser. „Zulk soort missers kun je aan het begin van je politieke loopbaan nog wel plegen", zei drs. Schmelzer. Hij verweet dr. Drees jr. zijn bewering niet te heb ben waargemaakt. Het bestuur van de KVP wil ook wel met D'66 praten, maar dan moet deze partij wel een bevredigend antwoord geven op twee vragen: 1. Wat verstaat D'66 in haar uitnodi ging aan de KVP onder de term „door breking van de partijpolitieke verhou dingen"? 2. In hoeverre komt volgens D'66 het hoofdstuk „bestuurlijke vernieuwing en democratisering" van het gemeenschap pelijk urgentieprogram van ARP. CHU en KVP tegemoet aan de eisen die D'66 op dat terrein stelt?

De Vallei | 1971 | | pagina 7