Olafsson naast Andersson Bobsleeër verongelukt Engelsen winnen Toekomst- zesdaagse Broekman rekent op de visa Twee ver liespartij en voor Rini van Bracht Radioverslag van Juventus-Twente 5? 11 ^iillillllilllg Beltoise op borgtocht vrij Vermiste kotter wellicht door tanker overvaren Ex-gemeentehuis straks wellicht vakantiehuis voor Vietnamese kinderen Bestuur bisdom Rotterdam accepteert dr. Simonis sH- ,.v:^ssffi?swsss«MmmmMwmmmm SPORT IN 'T KORT VRIJDAG 22 JANUARI 1971 AMSTERDAM Een slechts heel licht gebruinde Nederlandse schaatsploeg arriveerde donderdagmorgen op de Amsterdamse luchthaven Schiphol op doorreis naar Heerenveen, om daar deel te nemen aan het toernooi om het Europees kampioenschap lange baan. Ard Schenk leek zeer geconcentreerd op de komende titelstrijd. De lange Noordhollander maakte een iets afwezige indrukdoch wees zeer beslist hetfavoriet-zijn van de hand. „Er zijn misschien wel een man of zesof wellicht meerdie kans maken op de titel. Dat is vorig seizoen ook zo geweest. Toen waren er bij het wereld kampioenschap na de eerste dag meen ik acht man die nog kans maakten kampioen te worden. Tenslotte kan maar één de titel winnen OUDE PRATER VOORZICHTIG „Ga per trein naar Heerenveen TEGEN BOOM ALLES WANNEN ACHTERSTAND OP TIJD -v+ „Dat moet voor je weggelegd zijn", zei Rini van Bracht bitter. Hij doelde op het feit dat hij donderdag zijn twee partijen met moyennes van meer dan 1000 had uitgespeeld, maar beide ont moetingen had verloren. Eerst tegen Johann Scherz, tegen wie Van Bracht in de eindfase series van acht en zes scoorde en met slechts gering verschil werd ge klopt (5760 in 53 beurten) en vervolgens tegen de stoicijnse Waal Laurent Boulanger, die be paald niet onder de indruk was gekomen van een openingsschot van negen van onze landgenoot: 6045 in 44 beurten. VERRASSEND VOORSPRONG Zes tegen jaar geeist overv aller VOOR DE LOL HOGE PRIJS - sp o VAV.V.V.V.VAV.V.V.V.V- VANV'VAVéSV.V.V.V.W.1. Ard Schenk voelt zich geen favoriet Schenk was wel positief over de trai ning in Davos. „Ik geloof niet dat een dergelijke training in het voorseizoen goed is. Dan prefereer ik Nederland of Noorwegen, maar in deze tijd wel. Hoogtetraining geeft je meer kracht en de enkele dagen dat wij nu weer in Nederland zijn, lijken me voldoende om te acclimatiseren." Of hij nog angst bezat voor de lange re afstanden? Schenk: „Ik heb bij het Nederlandse kampioenschap een goede 5000 meter gereden en een minder goe de 10.000. Daar tegenover staat dat ik bij de nieuwjaarswedstrijden in Oslo wel een goede 10 km heb gedraaid. Neen, bang ben ik er beslist niet voor". Kees Verkerk toonde zich weer de oude prater. Het leek of er een last van hem was afgewenteld. Hij keek weer wat feller, was echter toch ook zeer HIJK AAN ZEE In de achtste ron de van het Hoogovenschaaktoernooi heeft de Zweed Andersson zich aan de kop gehandhaafd. De tweede man aan de spits van de grootmeestergroep. Hort, zakte een plaats, terwijl de IJslander Olafsson zich naast Andersson schoof. De uitslagen zijn: Grootmeestergroep. achtste ronde: Donner (Ned.) - Ivkof (Joeg.) 01; Ree (Ned.) - Kuijpers'(Ned.) afgebr.; Kortsjnoj (Rus.) Langeweg (Ned.) 10: Petros jan (Rus.) - Hort (Tsj.) 10; Van den Berg (Ned.) - Olafs son (IJs.) 0—1; Hübner (W-Dld.) - Me- cking (Bra.) afgebr.; Gligoric (Joeg.) - Najdorf (Arg.) V2*4; Andersson (Zw.) - Lengyel (Hong.) Vi14. Afgebroken partij zevende ronde: nieuw afgebr. Stand: 1: Andersson. Olafsson 5*4; 3: Hort, Kortsjnoj, Petrosjan 5; 6: Hüb ner, Ivkof 4141 afgebr; 8: Gligoric 4' '29: Lengyel 4; 10: Mecking 314 1 afgebr; 11: Langeweg, Donner 3; 13: Ree 214 +1 afgebr; 14: Kuij pers 2 2 af gebr; 15. Najdorf 2; 16: Van den Berg lVs. Meestergroep achtste ronde: Minic (Joeg.) - Hecht (W-Dld.) V%14; Ciocal- tea (Roem) Forintos (Hong) 141 Adorjan (Hong) - Timman (Ned) af gebr; Jansa (Tsj) - Van Scheltinga (Ned) 01; Zuidema (Ned) - Krabbé (Ned) afgebr; Br. Claussen (Den) - Witkowski (Pol) 10; Denker (VS) Danof (Joeg) afgebr; Kostro (Pol) - Hartoch (Ned) Vi14. Stand: 1: Br. Claussen, Hecht 514; 3: Adorjan 5 1 afgebr; 4: Hartoch. Fo rintos, Jansa 5; 7: Timman 414 1 af gebr; 8: Minic 414; 9: Zuidema 4 1 af gebr; 10: Ciocaltea 4; 11: Kostro, Van Scheltinga 314; 13: Witkowski 214; 14: Denker 2 1 afgebr; 15: Danof 1 1 afgebr; 16: Krabbé 1 2 1 afgebr. Damesgroep vierde ronde: Cohn Heemskerk (Ned) - Vreeken (Ned) af gebr; Timmer (Ned) - Jovanovic (Ned) afgebr; Szota (Pol) Vokralova (Tsj) afgebr; Tuk (Ned) - Lazarevic (Joeg) 0—1; Ivanka (Hong) - Kushnir (Rus) af gebr. Stand: 1: Lazarevic 314; 2: Ivanka. Kushnir, Vokralova 3 1 afgebr; 5: Jovanovic, Vreeken 2 1 afgebr; 7: Cohn 114; 8: Szota 1 1 afgebr; 9: Heemskerk 14 1 afgebr; 10: Pólihro- roniade 1 2; 11: Timmer 0 1 afgebr; 12: Tuk 0. behoedzaam. „Weet je", zei Kees, „Da- vos is een fijne plaats om te trainen en om wedstrijden te rijden, maar ook erg gevaarlijk. Je krijgt de indruk dat je geweldig hard gaat. Dat is natuurlijk ook wel zo, maar het zou wel eens ver keerd kunnen worden uigelegd. Die wereldrecords in Davos zeggen me niet zoveel. Je hebt ze en dat is geweldig, maar tenslotte reden we er alleen. De schaatswereld was er niet bij. We krij gen nu een te zware belasting op ons. Niet dat ik me favoriet voel," lachte de kleine man, „daar ben ik geloof ik wel wat van af. Je zag het aan Ard bij de nationale. Een groot favoriet, Jan Bols probeerde het even een vijftal rondjes op die 10 km en daar ging Ard. Jam mer natuurlijk, maar daar moet je re kening mee houden. Ik ben wel vooruit gegaan in Davos, maar nogmaals, ik vind het altijd gevaarlijk. Er wordt nu zo snel gedacht dat wij de grote man nen zijn en niets is minder waar." Coach Leen Pfrommer haakte daarop in: „We hebben in Davos onder zeer gunstige omstandigheden kunnen trai nen en rijden. Bovendien hadden we op die 1500 meter natuurlijk het ideale paar op de baan: Ard en Kees. En ze kwamen beiden tot een geweldige tijd. Maar laten we voorzichtig zijn. Als de voorwedstrijden niet bedriegen kunnen we met vijf man bij de eerste 16 eindi gen en met 4 man bij de eerste tien. Maar vergeet niet dat er ernstige favo rieten op de lijst staan. Wat denk je van een Fornaess. Zijn tijden bij het Noorse kampioenschap wijzen in een richting die ons uiterst waakzaam heeft gemaakt. En dan Claesson. Bovendien acht ik ook Roar Groenvold een zeer gevaarlijk outsider. Daarom vind ik de stemming in Nederland zo gevaarlijk. Ik heb ergens gelezen dat een official heeft gezegd dat wij de eerste vijf plaatsen wel kunnen bemachtigen. Dat is toch te dol," zei de kleine coach vin nig. 9? DAG FORNAESS: NIET KANSLOOS HEERENVEEN De directeur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders bond, de heer Comello, heeft in Heerenveen het advies gelanceerd aan hen die dit weekeinde naar de Europe se Kampioenschappen komen kijken: Neem de trein. Op het baanvak Zwol- le-Leeuwarden zijn veel extra treinen ingezet. Deze en de normale treinen stoppen bij de halte Kunstijsbaan. De heer Metzlar, korpschef van de Heerenveense gemeentepolitie meldde, dat het wel eens heel moeilijk kon worden het stadion per auto te berei ken omdat de wegen rondom Heeren veen niet op een golf auto's zijn inge steld. HEERENVEEN Precies twee jaar geleden werd de jonge Noor Dag Fornaess voor het eerst op internationaal topniveau gesignaleerd. Door de on doorzichtige intriges van de in Noorwegen zo verschrikkelijk belangrijke schaatsclubs en door een onverklaarbare miskenning van zijn talent, was hij in 1968 voor de Olympische Winterspelen in Grenoble geluidloos op een zij spoor geschoven. AOSTA Luis Lopez Solanes (Spa) is donderdagmorgen door een ongeluk tijdens de training voor het wereld kampioenschap tweemans bob om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde in Cervinia, 35 kilometer van Aosta, waar de wedstrij den zaterdag en zondag zullen worden gehouden. De slee met Eugenio Baturo- ne en Luis Lopez Solanes als remmer vloog uit de baan kwam onderste boven terecht en bonkte nog vijftig meter op zijn kop door. De inzittenden werden onmiddellijk na het ongeluk met een auto naar het ziekenhuis van Aosta ge bracht, transport per helikopter was door zware sneeuwval niet mogelijk. De toestand van Baturone bleek niet ernstig, hij had wat snijwonden en bloeduitstortingen. Op de operatietafel in het ziekenhuis, waar Lopez Solanes overleed, bleek dat hij naast inwendige verwondingen ook een aantal fracturen had opgelopen. Officieel behoorde Lopez Solanes niet tot de Spaanse deelnemers. Hij was als official naar Cervinia gekomen en zou optreden als chef d'equipe van de Spaanse ploeg. Het ziekenhuis van Aosta maakte la ter in de middag bekend dat het ver moeden dat Baturone zijn heup had ge broken, tijdens een onderzoek werd be vestigd. Hij zal naar schatting twee maanden in het ziekenhuis moeten blij ven. Wedstrijdcommissarissen vertelden dat Luis Lopez Solanes donderdagmor gen in de slee was gestapt aangezien de vaste remmer Juillermo Rosal last had van een lichte verkoudheid. Lopes So lanes had een flinke ervaring in deze tak van sport. Ooggetuigen van het ongeluk ver klaarden dat de Spaanse bob in de laatste bocht uit dé baan was geschoten en met grote snelheid tegen een boom was gebotst. De klap met de boom kwam zo hard aan dat de slee letterlijk in tweeën werd gespleten. „Het leek er op dat Lopez Solanes met zijn hoofd de boom raakte", zei een van de mensen, die het ongeluk had zien gebeuren. Luis Lopez Solanes had in Spanje ook een reputatie als atleet. Hij was nationaal kampioen op de 400 m horden. ROTTERDAM De Engelse ama teurs Grant Thomas (25) en Mike Ben nett (21) hebben donderdagavond op in- ponerende wijze de zesdaagse Van de Toekomst in het Rotterdamse sportpa leis gewonnen. In een ploegkoers (tweede manche van de finale) over een uur toonden zij over zoveel kracht en inzicht te beschikken dat geen van dé andere voornamelijk Belgische koppels een kans op de overwinning heeft ge had. Uitslag: 1. Thomas/Benett (GB). Op een ronde: 2. Boulard/Demeyer (Belg); 3. Daelemans v Ransbeeck (Belg). Op 2 ronden: 4. Desmetts/Barras (Belg); 5. Valkeneer/Omloo^ (Belg); 6. Cools/Ver- mote (Belg). Op 3 ronden: 7. Dupon- treue/Annaquin (Fr); 8. Boode/Ten Tije (Belg); 9. Jurrians/Fens (Ned); 10. Nieu- wenhuis/Knetemann (Ned). Op 6 ron den: 11. Lindekens/Jansen (Belg). Op 8 ronden: 12. Kipping/Van Tol (Ned). Bij de individuele renners, die nog niet in een koppel durfden te rijden, werd de Oostenrijker Herbert Füzi (22) winnaar. Uitslag: 1. Füzi (Oost); 2. Van Rossum (Ned); 3. v. d. Burg (Ned); 4. Raayma- kers (Ned); 5. Hordijk (Ned). Vanmorgen vroeg bij de neutralisatie om 03.00 uur was de stand in de zes daagse: 1. Post/Sercu (Holl/Belg) 461 punten; 2. Duyndam/Pijnen (Holl) 441. Op 1 ronde: 3. Verschueren/Renz (Belg/Wdld) 275. Op 2 ronden: 4. Pfen- 'ninger Spahn (Zwits) 191. Op 3 ronden: 5. Loevesijn/Peffgen (Holl/Wdld) 428. Op 5 ronden: 6. Stam/De Wit (Holl) 308. Op 9 ronden: 7. Koel/Gilmore (Holl/ Austr.) 207. Op 13 ronden: 8. Kar- stens/Seeuws (Holl/Belg) 470. Op 22 ronden: 9. Kemper/Bravenboer (Wdld/Holl) 393. Op 25 ronden: 10. Se- vereijns/v. d. Lans (Belg/Holl) 296. Op 27 ronden: 11. Jansen/Van Midden (Holl) 349. Op 28 ronden: 12. Porter/ Hill/Eng) 188. De koele intellectueel Fornaess werd daarom, toen hij in het daarop volgen de seizoen onmogelijk meer kon wor den gepasseerd, voortgedreven door een van de primitiefste, maar ook een van de effectiefste vormen van mentale do ping: het gloeiende verlangen naar wraak. Fornaess de debutant won in dat eer ste seizoen zowel de Europese als de wereldtitel. Dag Fornaess, schaatsend onder het provocerende motto: „Ik wil alles win nen, want dat is het enige waarvóór ik dit allemaal doe", spaarde zijn krachten niet. Van de eerste tot en met de laat ste wedstrijd in het seizoen ijlde hij gewoon zo hard mogelijk over het ijs en de gecompliceerde manier, waarop bijvoorbeeld een man als Kees Verkerk bijna overvoorzichtig naar een top toe werkte, kwalificeerde hij als een vorm van „innerlijke onzekerheid". Rond diezelfde Dag Fornaess heerst nu in Heerenveen echter net zoveel on zekerheid als rond Verkerk. Want hoe wel hij verleden week zijn Noorse titel moeiteloos prolongeerde, is het nog steeds uitermate dubieus of hij in het gevecht om de Europese titel een se rieuze rol kan spelen. Zelf wenst hij zich wel degelijk on der de kandidaten te rangschikken. „Het zal voor mij dit keer natuurlijk veel moeilijker zijn dan in de afgelopen twee jaar", sprak hij gisteren, „maar ik ben toch niet kansloos". Fornaess heeft dit seizoen nog geen prestaties van kaliber geleverd. Volgens hem zelf is dat te wijten aan de achter stand die hij voor zijn zomerse voetbal- activiteiten heeft opgelopen, een ach terstand die hij op twaalf weken schat te, maar Noorse insiders houden bij hoog en bij laag vol dat Fornaess, in samenwerking met zijn persoonlijke trainer Josh Tenmann een uitgebalan ceerd plan heeft ontwikkeld en dat hij zich doelbewust op de achtergrond he.eft gehouden. Daarom ook zou Fornaess zich heb ben onttrokken aan de interland Noor- wegen-Nederland in Oslo, waaraan hij ondanks de druk van de Noorse bond niet wilde deelnemen. „Ik was er ge woon nog niet klaar voor", verzekerde hij. „Tenmann en ik wilden de zaak on der geen voorwaarde forceren. Wij hadden toen nog tijd genoeg en ik heb mij er ook geen moment zorgen over gemaakt. Op het ogenblik voel ik mij dan ook in prima conditie. Ik heb het volste vertrouwen in Tenmann. Hij is de beste trainer van Noorwegen". Officieel werd de Noorse ploeg giste ren echter begeleid door Age Johansen en Per 0degaard. Toch zal Tenmann, en dat stelt de verhoudingen binnen de Noorse schaatsbond in een nogal pikant daglicht, vandaag in Heerenveen arri veren. Op kosten van de Noorse televi sie. „Daar ben ik erg blij om", liet For naess weten, „want tenslotte is hij toch de man geweest die mij precies op tijd in vorm heeft gebracht. Daarom reken ik mij zelf tot de kanshebbers. De tijden die de Nederlanders in Davos hebben gereden zijn natuurlijk wel in drukwekkend, maar wanneer je gaat praten over de kansen hier in Heeren veen dan hebben ze uiteindelijk toch weinig te betekenen. Hier starten wij allemaal onder pre cies dezelfde omstandigheden en dan pas kun je werkelijk zien wie er op het ogenblik de sterkste is". Andersson: dodelijk voor elke opponent WIJK AAN ZEE Ulf Andersson; de kranten puilen van hem uit in Zwe den. Zweden gaat het schaken herontdekken, Andersson is daar de motor van. Ondanks zijn winst in de meestergroep van het Hoogoventoernooi vorig jaar is hij in Wijk aan Zee nu de onbegrepen ontdekking. HEERENVEEN Coach Kees Broekman rekent erop dat zijn rijdsters tijdig de visa zullen krijgen voor de reis naar Leningrad, waar op 30 en 31 januari het toernooi om het Europese kampioenschap schaatsenrijden voor dames wordt gehouden. De Russische ambassade heeft ver langd dat alle leden van de ploeg, die nog in Davos verblijft, persoonlijk de formulieren invullen en ondertekenen. Dat gaat nu gebeuren. In Den Haag zullen dan, naar men hoopt de visa in orde worden gemaakt. Broekman wil met zijn damesploeg woensdag van Davos naar Zürich rei zen. Vandaar wordt de reis donderdag voortgezet naar Leningrad. i - -J-. -.' ,- o. m HILVERSUM De NOS-radio zal volgende week woensdag, 27 januari, de voetbalwedstrijd Juventus-FC Twente in Turijn rechtstreeks verslaan. De uitzending begint om f4.25 uur en duurt tot 16.20 uur. De zender is Hil versum 2 en verslaggevers zijn Wim Hoogendoom en Joop Niezen. Ook de retumwedstrijd die op woensdag 17 februari in het Dickman- stadion in Enschede wordt gespeeld, zal door de NOS-radio in een rechtstreekse Uitzending worden verslagen. Wat de televisie aan beide wedstrijden zal doen is nog niét bekend. Gisteren achtte men het meest waarschijnlijk, dat in de midweekse aflevering van het sportpro gramma „Studio Sport" 's avonds een samenvatting zal worden vertoond. Door die twee nederlagen waarvan die tegen Scherz toe te schrijven was aan het gebrek aan internationale erva ring (Van Bracht profiteerde in het be gin veel te weinig van een inzinking van de Oostenrijker), leefde de Neder landse kampioen na twee dagen nog steeds in het onzekere over de vraag of hij zich onder de eerste vier in zijn groep zou kunnen plaatsen en daardoor het eindtoernooi zal bereiken. Die beslissing wordt uitgesteld tot vanmiddag waarin Van Bracht per se van de sterk spelende Spaanse advo caat Claudio Nadal moet winnen om zich onder de groten te handhaven. Na- dal leed namelijk donderdagavond laat namelijk een verrassende nederlaag te gen de Portugees Vinagre, die daardoor ook nog een klein kansje behield Ook in de andere groep kwam nog geen definitief resultaat tot stand. Vast stond wel na de vierde ronde dat de Zweed Lennart Haag, die helemaal niet in een dergelijk toernooi thuishoort, in de verliezersronde komt. Om de* tweede „degradatieplaats" gaat het tussen de Zwitser Jacques Blanc en de Italiaan Antonio Oddo, waarbij Blanc de beste kansen heeft. Hij bewerkstelligde dit door donderdagavond in een marathon partij van ruim vier uur Oddo met slechts een carambole beurten te verslaan. verschil in 117 In de strijd om de titel, waar in al deze biljarters slechts fi guranten zijn, vergrootte Raymond Ceulemans zijn voorsprong in moy enne op de concurrentie door over winningen in 31 beurten tegen Blanc en 35 beurten tegen de ueen Toegersen. Ceulemans stond na twee dagen op 1655 nog juist boven het trot se Belgische record van 1653, dat hij een paar weken geleden in Gent vestig de. „Maar ik geloof niet, dat ik het hier zal kunnen verbeteren/ Het is fnuikend om op drie totaal verschillende tafels te moeten spelen. Dat vergt teveel van je aanpassingsvermogen," zo zei Ceule- ma+s wat onzeker. In zijn groep bleef ook Dufetelle ongeslagen maar de klei ne Parijzenaar zag door een winstpartij in 74 beurten tegen Haag gemiddelde een stuk zakken tot 0.967. In de andere poule handhaafde Lau rent Boulanger (1121, algemeen) en Jo- han Scherz (1076) zich zonder verlies. Vanmiddag zullen in beide groepen de BUENOS AIRES De Franse auto coureur Jean Pierre Beltoise is donder dag in Buenos Aires do<^r een Brazi- laans gerechtshof in staat van beschul diging gesteld wegens dood door schuld. Beltoise zou op 10 januari tijdens de 1000 kilometer van Buenos Aires, mee tellend voor het wereldkampioenschap merken, de dood van Ignazio Giunti hebben veroorzaakt. De Matra van Bel toise en de Ferrari van de Italiaan kwamen toen met elkaar in botsing. Giunti bezweek korte tijd later aan de brandwonden. Rechter Estaban' gaf bevel tot arres tatie van de 34-jarige Beltoise, maar liet hem onmiddellijk op borgtocht vrij. Beltoise mag Argentinië verlaten tegen betaling van 30.000 pesos (ongeveer .27.000 gulden), echter niet voor langer dan een periode van zestig dagen. De rechter liet beslag leggen op Beltoises bezittingen tot een bedrag van even eens 30.000 pesos, om de kosten van het onderzoek te bestrijden. 1. Boulanger 8 7 1.121 2. Scherz 8 9 1.076 3. Nadal 2 11 1.018 4. v. Bracht 2 9 0.896 5. Runkehl 2 7 0.853 6. Vinagre 2 7 0.824 eerste spaanders vallen. Dan namelijk ontmoet Ceulemans Dufetelle en speelt Boulanger tegen Scherz. Stand na twee dagen: WEMELDINGE Een onderzoek naar het plotseling verdwijnen van de viskotter BR-16 (André) uit Breskens heeft zich toegespitst op twee tankers van rond de honderdduizend ton. Volgens de rijkspolitie te water is de BR-16 hoogstwaarschijnlijk door één van deze tankers bij de ingang van Het Kanaal overvaren. Een ongeveer honderdduizend ton metende tanker voer in de nacht van vorige week maandang op dinsdag om kwart over drie bij de visplaatsen on geveer drie mijl buiten de gebruikelijke vaarroute. De Br-43 hield z'n zoeklichten korte tijd gericht op de romp van het schip, maar een naam werd niet gezien. Op een waarschuwing via de radio naar de viskotters in de buurt, kwam alleen van de Br-16 geen antwoord. Vandaar het sterke vermoeden, dat de kotter op het moment van de oproep is overvaren en direct gezonken. DEN HAAG Tegen de 39-jarige bouwvakarbeider P. T. V. uit Den Haag heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag gisteren zes jaar gevangenisstraf geëist. V. stond terecht, verdacht van in braak bij een juwelier in Den Haag, waarbij voor ruim een ton werd buit gemaakt. Vrijwel de hele buit is nog onvind baar en de verdachte weigerde daar over elke inlichting. Zijn talent ontleden is niet eenvou dig. Gezegd kan worden, dat hij „gelijk wil hebben, wil winnen". Daarom con centreert de negentienjarige voor Zweedse begrippen heel kleine schaak vechter zich tijdens een schaakpartij als een gangster. Hij mag maar een maal schieten en dat moet raak zijn, Hii is dodelijk voor elke opponent. Een paar jaar geleden was Ulf deel nemer aan het Niemeijertoemooi in Groningen. Niet slecht, evenmin op zienbarend. Hij vluggerde dag en nacht en gilde het soms uit van plezier. Nu vluggert hij niet meer, maar wint wel in het Hoogoventoernooi van Kortsnoj. Vanwaar die ommezwaai? „Ik wil begrijpen wat er gebeurt en dat kan niet in vijf minuten". Waarom schaakt Andersson? „Voor mijn lol. Ik weet njet of ik beroepsspeler wil worden. Vandaag telt voor mij, misschien heb ik morgen geen zin. Ik doe wat ik plezierig vind. Voet bal als er een veld in de buurt is en tafeltennis als er een tafel klaar staat". Schaakstudie? Over theorie, de hand boeken die men eenvoudig moet ken nen teneinde het diepere begrip van het spel te krijgen haalt Andersson de schouder op. Hij speelt alleen partijen na van collega-(groot)-meesters en in haleert daar de ware praktijk uit. Ulf Andersson is onduidelijk. Hij probeert niet eens te preciseren, wei gert eigenlijk te praten over die ge heimzinnige uren achter het bord als er een vijand moet worden verslagen maar de hemel beware degene die van hem moét winnen, onder welke bijzondere omstandigheden dan ook; want verliezen, de mindere zijn, het komt in zijn fantasie niet eens op; laat staan, dat hij, de plezierspeler, minder grootse gedachten zou kunnen hebben dan de opponent. Ulf Andersson zal in dit 33ste Hoog oventoernooi een hoge prijs halen. Ferrari, dat besloot geen officieel fabrieksteam af te vaardigen naar Day- tona Beach in verband met het veron gelukken van Igma/.io Giunti, zal in de tweede wedstrijd om het wereldkam pioenschap constructeurs toch sterk vertegenwoordigd zijn. Vijf „particulie re" stallen hebben acht Ferrari's 512-a ingeschreven. Pele is de man die het meest ver dient aan zijn sportieve loopbaan con cludeert het Amerikaanse sportblad Sports Illustrated. „Al mogen Frazier en Clay in een gevecht een pot van vijf miljoen dollar verdelen. Pele heeft ze ker ai tien jaar lang een jaarinkomen dat schommelt tussen de 500.000 en 750.000 dollar", zegt het blad. GROEDE De Duitse stichting Vre- desdorp Oberhausen wil het leegstaand gemeentehuis van het Zeeuwse plaatsje Groede huren of kopen om er een va kantiehuis van te maken voor Vietna mese oorlogsslachtoffertjes. De stichting haalt gewonde kinderen uit Vietnam naar West-Europa, waar ze in een van haar vakantieoorden op ver haal kunnen komen. Behalve in Ober hausen zijn er ook huizen in de Eifel en Zwitserland. Als de plannen doorgaan, heeft Groede het eerste vakantiehuis voor Vietnamese kinderen in Neder land. Ongeveer anderhalf jaar geleden kwam het dorp (1800 inwoners) in het kader van de gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen bij Oostburg. Het gemeentehuis werd daardoor over bodig. De Duitse stichting kreeg belangstel ling voor het gebouw vanwege de gun stige ligging aan de zee. Bovendien zijn er sportvelden en een zwembad in de buurt. ROME Kardinaal Alfrink heeft gisteren in Vaticaanstad een onderhoud gehad met paus Paulus. Over het over leg is niets bekend geworden. Nederlandse priesters in Rome menen dat de kwestie-Simonis niet het voor naamste onderwerp van gesprek is ge weest, omdat de benoeming van dr. Si monis tot bisschop van Rotterdam niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Het Bestuurscollege van het bisdom Rotterdam is bereid dr. Simonis als bis schop van Rotterdam te aanvaarden. Het heeft daartoe wel een aantal voor waarden gesteld, die gisteren in een brief aan dr. Simonis zijn toegelicht. In antwoord op deze brief heeft dr. Simonis zijn vertrouwen uitgesproken in' het Bestuurscollege en de leden er van dr. C. G. F. Braun, drs. W. M. I. van den Ende en drs. H. M. G. J. van de Ven gevraagd om onder zijn voorzitterschap en „met behoud van ei gen verantwoordelijkheid van de bis schop" hun werk voort te zetten.

De Vallei | 1971 | | pagina 12