DeVallei DOVO speelt in ieder geval Mager program voor voetballers Betonnen bunker 1 als statussymbool „Gezonde rivaliteit tussen DOVO en GWV? Kanttekeningen DCE besloot competitie met zege G VV V-voorzitter Wiegel: uw Dat ding moet weg bij de situatie in Veenendaal Duur muurtje CHEVROLET Belt u dan avan a.u.b. Mist u VALLEI? Middag voor bejaarden uitgesteld Oefenwedstrijden 17.30 J 10550 11079 VEENENDAAL Sinds augustus van het vorige jaar wordt de voetbalvereniging GWV geleid door een nieuwe vooriitter. De heer Wiegel, voor die tijd volkomen onbekend in het Veenen daalse verenigingsleven en ook niet afkomstig uit deze omgeving, was bereid zijn ervaringen, die hij in dit eerste half jaar heeft opgedaan, te vertellen en een schets te geven („het zijn maar kanttekeningen") van zaken, die hem in Veenendaal zijn opge vallen. MENSELIJKHEID IDENTITEIT SPORTSTICHTING BENUL MISKLEUN V.A.B. KIRPESTEIN o MOTOR DOVO CREATIEF ARMOEDE ONDING VRIJDAG 22 JANUARI 1971 VEENENDAAL Het voetbalpro gramma voor dit weekend heeft deze maal niet veel om het lijf. Voor de clubs die in de KNVB spelen is er een bekerprogramma vastgesteld, waarin nog maar drie Veenendaalse verenigin gen meespelen. DOVO speelt zaterdag voor de beker tegen het veel lager geklasseerde SSS E op het Panhuis-complex, een wedstrijd die een makkelijke zege voor de Rood-Witten moet opleveren. GWV gaat naar CJV-ers, waar de Veenendalers niet voor grote proble men komen te staan. De Merino's dat tot zeer verrassende resultaten is gekomen, kan weer voor een verrassing zorgen tegen DKB, aan vang half drie. De wedstrijd op het Panhuis start om half drie en DOVO zal weer met de voltallige ploeg van dertien spelers aantreden, met Demoet en Schoeman. Wanneer het programma door de KNVB wordt afgelast, speelt DOVO met het eerste en tweede team een duel tegen het eerste en tweede elftal van Heerjansdam op het Panhuis. Deze wedstrijd zal dan om èèn uur beginnen. Voor de competitie speelt alleen Sparta '57 het moeilijke duel tegen Blauw- Geel '55. Van de zondagclub heeft Oranje Wit weinig kans de positie te verbeteren in de uitwedstrijd tegen Rivierwij kers. In verband met de zware wedstrijd tegen Hees, gaat het eerste elftal van Renswoude zaterdag naar Elspeet voor een duel tegen de club van die naam. Om drie uur start het duel tegen vierde klassers KNVB Elspeet. SVP benut de vrije zaterdag voor een oefenduel tegen Veenendaal. De wed strijd wordt zaterdagmiddag op het ter rein van Veenendaal gespeeld. Proberen de signalen van deze tijd te verstaan Heeft u bij uw verkiezing van GVW niet gezegd, dat u hier een taak zag, dat u zich dienstbaar wilde maken in het Veenendaalse vereni gingsleven? „De reden, dat ik voorzitter van GWV ben geworden ik heb er zelf niet om gevraagd betekende eigen lijk twee dingen. Ten eerste, en dat is het meest primaire, voelde ik mij, ik kwam daar veel op het veld, solidair met deze mensen. Wat mij bij die ver eniging opviel, was dat ze in een korte reeks van jaren eigenlijk een formida bele prestatie heeft geleverd. Het is van een kleine vereniging een grote gewor den en wat zo enorm knap is, ze zijn niet gedesintegreerd. Ze hebben kans gezien om èn die groei èn alle problemen, die daar mee samen hangen op hun manier te weer staan. Alleen door veel goede wil en het formidabele werk van een niet on belangrijk aantal mensen. Punt twee voel ik mij ook verbonden met hun wereld, omdat ik er zelf van daan kom. Het is de wereld gebleven waarmee je je verwant voelt. Het is niet zo moeilijk, om een pas sende structuur te vinden voor zo'n or ganisatie en daar de mensen na verloop van enige tijd op te laten inspelen en ze vertrouwd te maken met andere vormen van bestuur. Dat is niet het probleem. Het probleem is, dat je een beleid moet voeren, dat expansief is. Ik ben zo geïnvolveerd in het maatschappelijk gebeuren, dat als ik daar dan eenmaal zit, de kans wil aangrijpen om dat ver enigingsleven de samenhang te laten zien. Ik zou nooit naar GWV zijn gegaan met het idee graag voorzitter te willen worden, net zo min als ik en die mogelijkheid heb ik gehad via de gemeenteraad in de Tweede Kamer wilde komen, dat interesseert mij niet zo erg, want dan wordt de ruimte, om mijn denkwereld te toetsen aan de mo gelijkheden, te klein. Je hebt er een zekere tijd voor nodig om de mensen te laten wennen aan een veranderde denkwijze. Laat ik zeggen, het is voor een hoop mensen nog erg moeilijk als ik op een goed moment zeg: Hoor eens, laat dat „meneeren" nou maar. Niet om een jofele vent of wat dan ook te zijn. Als ik er niet ben, zeggen ze het ook niet, laat ze maar gewoon doen. En laten ze zich maar zo vrij gaan voelen, dat ze datgene, wat ze als mishagen voelen, ook kunnen uiten. Dat gaat natuurlijk niet in twee of drie maanden, daar heb je langere tijd voor nodig, maar in bepaalde kringen is dit al duidelijk merkbaar!! Is het een klein stukje idealisme van u? „Ik geloof niet, dat het idealisme is, ik geloof eigenlijk helemaal niet zo erg in idealisme, het is gewoon een stuk menselijkheid. Afstanden worden door mensen gemaakt, ze zijn er niet, maar de praktijk heeft geleerd, dat afstanden nooit wérkelijk goed functioneren. Waar ik op uit ben, is het leven zo draaglijk mogelijk te maken. Er zitten in het leven enkele vervelende dingen, maar ik probeer die zoveel mogelijk te elimineren. We staan voor een serie complexe vraagstukken, waarvan ik het gevoel heb, dat ik op mijn manier een bijdra ge kan leveren. Dat kan ik in mijn werk, in bijvoorbeeld de sociaal-psy chologische kant daarvan, en dat kan ik in een vereniging als GWV, zonder het gevoel te hebben een hemelbestor mer te zijn, of de hemel op aarde te halen. Dat rapport over de Zuid-Weststad (een van de projecten, waaraan de heer Wiegel verbonden was - red.) heeft een motto meegekregen* dal van mij af komstig is, en dat komt neer op: „Als wij de problemen, de signalen van deze tijd niét op een behoorlijke manier ver staan en in een adequaat patroon om zetten, dan zal de toekomstige generatie niet b(j machte z(jn om haar pro blemen langs evolutionaire weg op te lossen". Als die stelling juist is, en dat lijkt er wel op. dan staat ons nog heel wat te wachten". Het is voor u persoonlijk niet zo bij zonder interessant, of GWV dit sei zoen kampioen wordt of degradeert? Dat is niet de belangrijkste taak voor een vereniging? „Het is in die zin niet oninteressant, omdat het voor de eigen identiteit van een vereniging wel degelijk van belang is. Persoonlijk kan het mij niet veel schelen, voor mij zou dit GWV geen ander GWV zijn, wanneer het in de tweede klasse speelde. Ik vind het veel belangrijker een groep mensen een behoorlijke moge lijkheid te geven, waarin ze activiteiten kunnen ontwikkelen. Daarom staat bij mij het eerste elftal niet centraal. Het komt alleen maar, omdat bepaal de situaties in de loop van de historie voortdurend zo frustrerend met name voor de GVW-ers behandeld zijn. Dat wil ik wegwerken en dat betekent, dat ik ten opzichte van derden van GWV, als het om dit soort belangen gaat, een heel hard standpunt zal innemen. Ik zal er niet op uit zijn om mijzelf populair te maken, dat is niet interes sant. De realiteit is, dat een club als GWV noodzakelijk een versterking van de ei gen identiteit moet hebben, omdat deze mensen onnodig in een hoek zijn te recht gekomen, door allerlei oorzaken, waar ze niet thuishoren". U heeft zich indertijd nogal boos gemaakt over die affaire met dat sco rebord op het Panhuis, en vooral kri tiek geleverd op de Sportstichting? „Ik vind het goed, dat u die vraag stelt, want daar is inderdaad nog iets over te zeggen. De fout, ontdekte ik later, lag toen bij GWV, anders had ik het er niet bij laten zitten, en dat is de reden, dat van nu af aan alles bij GWV op papier wordt gezet, zodat misverstanden in de toekomst niet meer voor zullen komen. Ja, en die kritiek op de Sportstich ting. De Sportstichting heeft zelf geen enkele macht en is met handen en voe ten aan de gemeente gebonden, lees de statuten van de Sportstichting maar eens. Er zitten wel goedwillende mensen in, daar zal ik niets van zeggen, maar dat er mensen zijn, die bereid zijn om in zo'n organisatie te stappen met een dergelijke structuur, tekent ze eigenlijk al. Als ze een beetje hadden nagedacht, waren ze er nooit aan begonnen, maar deze zaak is inderdaad weer terug te voeren op een tekort aan nadenken. Goedwillendheid is nooit een excuus voor falen op welk gebied dan ook". Is het zo, dat het GVW-bestuur constant rondloopt met een minder waardigheidscomplex ten opzichte van het DOVO-bestuur? „Nou, ja, ik weet niet of ik het zo zou willen noemen, maar het is .wel duide lijk, dat de verankering van DOVO in Veenendaal een andere is, en dat de „struggle for life" bij GVW een veel hardere is. Dat heeft met de sociale ge laagdheden te maken. Ook zijn de GVW-ers minder weer baar in een gesprek, omdat ze over een minder verbaal vermogen beschikken en daar komt bij dat ze gevoelsmatig weten, dat het onrechtvaardig is wat er gebeurt. En dat leidt dan weer tot een sterk gevoel van gekwetstheid. Wèl vind ik, dat de gemeente onvol doende rekening met deze zaken heeft gehouden bij de behandeling van bij voorbeeld de sportaccommodatie in het die paar waterpoloërs. Van mij mogen ze het hebben hoor, daar gaat het niet om, maar het staat niet in verhouding tot wat er in werkelijkheid is gebeurd. En tot het algemeen sociale doel, waar voor gemeentelijke investeringen eigen lijk dienst moeten doen. Dat geldt voor die sporthal in nog veel sterkere mate. Zo'n kegelbaan is een exclusieve gelegenheid, niet onaar dig, maar voor wie is het gangbaar? Wie maakt daar gebruik van, en als er een massaal aanbod is, dan is het ding te klein. Of je zet het zó op, dat het bruikbaar is in zijn omvang maar dan is het alleen een elitair gebeuren óf je zet het zo op, dat het een so ciaal gebeuren is, en dan is het zonder meer te klein. Dus per definitie is de kegelbaan een miskleun en dat geldt voor de rest ook! Er is iemand, die kan bewijzen dat déze manier, waarop de zaak is opgelost, de enige wijze is, waarop het probleem had kunnen worden aangepakt. Het is (ADVERTENTIE) VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE SLIJKEWIJK Het eerste achttal van de damclub DCE heeft deze week de bondscompetitie besloten met een ruime 137 overwinning op D72 in SlijkEwijk. Door deze zege is DCE in de tweede klas geëindigd op de vierde plaats van de ranglijst, wat een uitstekende pres tatie is, omdat DCE debuteerde in de tweede klas. Ederveners behaalde 9 punten uit even zoveel wedstrijden. In de wedstrijd tegen DJ 2 werd geen enkele partij verloren. J. v. Hierden, J. d. Koning en T. Middelman boekte de volle winst. De persoonlijke uitslagen waren DJZ DCE St. Huisman St. Vierwinden 11; F. v. Eldik J. v. Hierden 02; G. Jansen J. Boeve 11; T. Koenen J. d. Koning 02; J. Elings B. v.d. Ziel 11; K. Rijndertsen .G v. Heerdt 11; C. Krijnen T. Middelman 02; A. Breunesse B. v. Beek 11; stand 511; Regelmentair 22; Eindstand 713. In de onderlinge competie werden 3 partijen gespeeld, de uitslagen hiervan waren. D. v. Heerdt W. Veldhuizen 20. H. Hevel, W. d. Koning 20. I. Lagerwei J. Slotbrom 20. voor Veenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 RENSWOUDE - De bejaardenmiddag die in Renswoude eigenlijk woensdag jongstleden zou plaatsvinden is uitge steld tot 3 februari. De predikant ds. Zethof spreekt dan over „De kerk op zee In veel voetbalverenigingen is het eerste elftal „de club" en dat is in mijn geval beslist niet zo. Het kan alleen als motor functioneren, maar het is niet het alleenzaligmakende. Ik zou het wel betreuren, als GWV eruit zou vliegen, wat ik overigens niet geloof, maar het zou mijn houding ten opzichte van wat er van mij verwacht wordt bij GWV in geen enkel opzicht veranderen". Verwacht u op korte termijn een vermindering van de rivaliteit tussen DOVO en GWV? „Nou, die zou ik na willen streven. Sommige mensen spreken van gezonde rivaliteit, maar van gezonde rivaliteit heb ik nog helemaal niets gemerkt, al leen maar van ongezonde. Bij tijd en wijle zelfs zo, dat het dicht tegen de grenzen van vervelende „acting-out" aanzit. Dat was met het scorebord het geval. Op zichzelf interesseert dat scorebord mij niet, maar het risico, dat daar een stuk vandalisme op uitgeleefd zou wor den was niet gering, en daar heb ik helemaal geen behoefte aan. -X-: verleden zowel als in de toekomst. Ze hebben in geen enkel opzicht enig be nul gehad van de speciale kwetsbaar heid van GWV tegenover de rest". Komt het soms door het feit, dat DOVO zich beter verkoopt aan Vee nendaal? „DOVO kan zich beter verkopen door de andere relaties in deze samenleving. Het is alleen de vraag, of je buiten de krijtlijnen een zo enghartig clubbelang moet volgen dat centraal staat en bo ven alles prevaleert. DOVO kan bij voorbeeld makkelijker praten over ge zonde rivaliteit, omdat ze het gevoel heeft, dat het een gezonde rivaliteit is, want ze voelen zich niet gefrustreerd, ze zijn ogenschijnlijk nogal succesrijk. De frustratie van GWV op grond van prestaties is volkomen ten onrech te, want het heeft ten opzichte van DO VO zelfs een bijzonder goede prestatie geleverd. Om vanaf 1947 vanuit de al lerlaagste regionen hier terecht te ko men, het ledental te vertienvoudigen en niet te desintegreren is iets, waar je niet gering over moet denken. En, ja, DOVO, laat ik zeggen, een winkelier is door het beroep dat hij uitoefent beter gebekt dan iemand, die in een fabriek bezig is of administratief werk doet. De achtergrond van al die moeilijkheden, nou is moeilijkheden wat sterk, is voornamelijk te herleiden tot de verschillen in de sociale geaard heid van de twee verenigingen." U neemt een nogal kritisch stand punt in ten opzichte van de nieuwe sporthal en het nieuwe zwembad. U vindt die hele zaak niet rendabel? „Die is nooit rendabel te maken: Zelfs als daar gymnastiekverenigingen enzovoort inzitten, blijft het onmoge lijk. Dat ding is onleefbaar door het perfectionisme waardoor het a-creatief geworden is. Het is hetzelfde als het aanleggen van een muurtje rondom het zwembad voor het bedrag van 7000 gulden voor op een ondoordachte manier aangepakt en het is niet meer dan een statussym bool geworden". U vindt dus, dat het te wijten is aan het niet verstaan van de signalen van deze tijd en dat er vanaf nu een geheel andere gedachtengang moet worden gevolgd? „Ja, er zal een andere denkwijze moeten ontstaan over het gehele, wat we nu nog recreatieve gebeuren noe men, om zodoende ook het specifieke van de sport te integreren in het alge mene sociale inter-actie patroon. Eigenlijk zou dat woord recreatief vervangen moeten worden door een an der woord, want het is een rudiment van het industriële tijdperk. Namelijk, recreatie hoort alleen bij industrie; het heeft een secundaire functie terwijl creatie een primaire functie heeft. Mensen gaan recreëren, om van de ver moeienis van de arbeid bij te komen op een zodanige wijze, dat ze opnieuw ge schikt zullen zijn om arbeid te verrich ten. Al met al een zaak die maar matig appelleert aan de creativiteit. Wat wij in de naaste toekomst nodig zullen heb ben, is een hoge graad van creativiteit, want de mensen zijn ongelooflijk een zijdig gevormd. Dat betekent, dat een hele serie mogelijkheden die de mens in zich heeft, nooit tot uitdrukking zijn gekomen en niet mochten komen. Nu zitten we ineens voor.het feit, dat we vrije tijd gaan krijgen, weer niet zelf bepaald, maar aangedragen door de economie en we zitten met de moeilijk heid, dat we met onszelf geen raad we ten. Je moet de mensen iets aanbieden zonder erbij te vermelden van; dit mag wel en dat mag niet, het moet iets zijn waar alles kan en niets hoeft, om de creativiteit te verhogen. Neem nu eens het openstellen van het zwembad op zondag. Het is natuur lijk wel een leuk idee, maar je maakt mij niet wijs, dat er iemand is die het presteert om vier uur lang in het water VOORZITTER WIEGEL te blijven zwemmen. Dat houd je fysiek niet vol, maar keus heb je niet, want de toegang tot de sporthal vormt een onoverkomelijke drempel. Mag je wel met je zwembroek in de sporthal of moet je je eerst omkleden enzovoort, enzovoort? Dat hele sportcomplex is niet open genoeg om voldoende ruimte te laten aan de mensen om er hun creativiteit in uit te leven. Het is niets anders dan een betonnen bunker waarvan je zeer eenzijdig ge bruik kunt maken. Je kunt van buiten niet zien, wat er van binnen gebeurt. Dan kunnen ze wel praten over licht sterkte en lichtinval, maar dat staat weer niet in verhouding tot het uitein delijke doel van de sporthal. Wij gaan nu eenmaal uit van eenzelf de soort toestand waar een serie inge bouwde fouten inzitten, die zo vanzelf sprekend zijngeworden dat we ze ac cepteren en er niet meer bij stilstaan. Tegenover ieder mislukt experiment dat dan nooit meer wordt herhaald staan minstens 300, en dat is ook maar een losse flodder, mislukkingen in het dagelijkse leven, waar men niet naar om kijkt. En dat is waar ik naar toe wil, bij de oplossing van al dat soort vraagstukken nl. een andere manier van denken. Als wij dat niet doen staan wij op korte termijn voor de verdeling van de armoede in plaats van de welvaart, mits de vraagstukken over de bejaar den, de ziekenhuizen en het onderwijs anders worden aangepakt. Als we ooit de mogelijkheid hebben gehad om een complete renaissance tot stand te bren gen dan is het op dit ogenblik! Als we nu eens naar het Panhuis complex kijken, dan zijn mijn voorstel len met name geweest: het terrein is te klein, dat betekent, dat je op korte ter mijn voorzieningen moet gaan treffen. In wezen is het te klein door een fout, die in het verleden gemaakt is en daar door krijg je nu die crisis-interventie en dat is karakteristiek voor al ons handelen. De parkeerplaats is een onding, dat ding moet weg. Het heeft de grootte van een speelveld. Voor DOVO is het te klein, voor GVW is het oninteressant. De investering die erin gedaan wordt, saat niet in verhouding tot het actieve rendement. Je moet die velden dan zo danig gaan leggen, dat je er in plaats van twee, drie van maakt. Dan kun je een aantal jaren vooruit. In die jaren ga je niet op de traditionele wijze aan de groene velden werken, nee, dan heb je even de tijd om een onderzoek te doen naar de opzet van een sportcom plex, dat anders is dan het gebruikelij ke. Dat in economisch opzicht een haal bare kaart is en in sociaal opzicht meer functies heeft dan het dienen van de sport. Een ander uitgangspunt is, dat bij de uitbouw van Veenendaal de kapitaalbe hoefte van de infra-structuur zo groot zal zijn, dat van die specifieke terrei nen in de toekomst alleen maar weer dingen neergezet zullen worden, die te klein zijn. In de jaren, dat dit sportcomplex nog in gebruik is, zou je kunnen onderzoe ken, hoe je die dingen kunt vermijden en hoe je tot een ruimte komt, die aan allerlei behoeftes voldoet, ook voor de niet-sportmensen. Een flexibele ruimte dus met minimale investeringen voor een zo lang mogelijke tijd. Begrijp mij goed, dit zijn geen uitge werkte plannen, maar zo maar wat los se kanttekeningen en overdenkingen bij de Veenendaalse sportsituatie".

De Vallei | 1971 | | pagina 13