Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Belgen sluiten pas gekochte textielfabriek in Haaksbergen Chinees steekt ex-eega dood Buiten 4 O' Vliegtuig in sneeuwstorm te pletter gevlogen Ook in Rusland NVV vindt volkstelling zeer nuttig Huisvrouwen als winkelmeisjes in nood-supermarkt f Mogelijke kaper op Schiphol gepakt Op de koffie Salvation99 Twee mannen gepakt voor moord op 4msterdammer Vliegveld Phnom Penh opgeblazen 'i .co 99 Veranderlijk Natuur drentelt voort 2 KONINGIN ZAG OUD EN NIEUW AMSTERDAM In nieuwe Arnhemse wijk 7% Later regen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 22 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 18 HAAKSBERGEN Als een bom is In Haaksbergen het bericht ingeslagen dat de Belgische textielfabriek TAS in Seneffe, die zes weken geleden de voering- en synthetica-devisie van Jordaan-Ter Weeme van de Konink lijke Nederlandse Textielunie heeft overgenomen, zelf in de grootste fi nanciële moeilijkheden zit. Gistermiddag heeft TAS bekendge maakt dat zij het bedrijf in Haaks bergen (80 werknemers) dat sedert 1 december TAS-Jordaan N.V. heet, zal sluiten. Zonder dat iemand het wist heeft TAS in de afgelopen weken de kost bare brede Sulzer-weefgetouwen ver kocht aan de Franse fabriek Texu- nion, een onderdeel van het concern Dollfuss Mieg. Zonder deze kern yan weefgetouwen is het bedrijf in Haaksbergen ten dode opgeschreven. De Belgische onderneming die jaren van grote expansie achter de rug heeft kon haar financiële problema tiek niet aan en heeft zich om steun moeten wenden tot de Belgische rege ring: Deze was bereid een krediet te verlenen mits daar garanties tegen over stonden. Deze zijn gevonden in de verkoop van de weefgetouwen in Haaksbergen alsmede door stukken van TAS in België. Op het moment dat TAS het bedrijf in Haaksbergen van de KNTU kocht, scheen er nog geen vuiltje aan de lucht, hoewel men toen reeds korter werkte. De KNTU heeft echter het volle bedrag van de ruim drie miljoen gulden ontvangen. De vakbonden en ook de directie van TAS-Jordaan zijn bijzonder ver ontwaardigd over deze gang van za ken. Destijds heeft de directie van TAS van TAS-België zowel de bon den als de directeur van TAS-Jordaan in Haaksbergen, de heer D. Jordaan, verzekerd dat het bedrijf niet zou worden gekocht, uitgewrongen en ge sloten. Integendeel er waren zelfs uit breidingsplannen. De vakbonden en de directie van het Haaksbergse bedrijf beschouwen de huidige gang van zaken dan ook als woordbreuk. De bondsbestuurders van de drie werknemersorganisaties in de textielindustrie hebben, in ge-1 zeischap van mr. Th. Hugenholtz juridisch adviseur van het NW gisteren in Amsterdam een gesprek gehad met enkele commissarissen van TAS-België. Dit gesprek heeft weinig resultaat gehad. De heer Jordaan heeft verklaard zich volledig te distantiëren van deze affaire die, „ook mij waarschijnlijk mijn baan zal kosten". LEIDSCHENDAM De 55-jdYige, in Leiden wonende Chinees J. C. H. heeft gisteravond om 8 uur zijn vroe gere echtgenote, de 27-jarige in Leid- schendam wonende Chinese door een aantal steken met een lang slagersmes om het leven gebracht. De man heeft daarna gepoogd de hand aan zichzelf te slaan. Hij heeft zich met het mes verwond aan de keel. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Leidschendam. Zijn toe stand is niet kritiek. De steekpartij speelde zich af in en voor het Chinese restaurant „China" aan het Sluisplein in Leidschendam, waar de vrouw werkte en woonde. De ex-echtgenoot van Mei Li Szu moet het restaurant zijn binnengekomen op een moment dat er niemand in de zaak was. Er ontstond een heftige woorden wisseling. Daarna moet de man Mei Li Szu een aantal malen met het enkele decimeters lange mes hebben gestoken. De vrouw vluchtte de zaak uit, achter volgd door haar aanvaller. Deze stak haar op straat nogmaals met het mes. Op een 25-tal meters van het restau rant zakte de vrouw bij het daar staan de sluishuisje ineen. Toen de politie, gewaarschuwd door voorbijgangers, ar riveerde, vond zij de man liggende over diens ex-vrouw. Mei Li Szu bleek te zijn overleden. De politie onderzoekt of de man heeft gedronken van een in het restaurant gevonden glas, waarin roze pilletjes waren opgelost. Het motief van de man is nog niet bekend. Corns valt u in het bos een aardig présentje in de schoot en daar mee bedoel ik nu eens niet de eender verschijning van het grof wild op de Veluwse voerplaatsen. Het kan een reebok wezen, die zijn bastgewei reeds voltooid heeft, of een eekhoorn, die de dommel in het warme boomnest onderbrak en aan een sparrekegel zit te pluizen zodat fijne mahonieschïlfers op thet grauwe strooisel dwarrelen. Een weinig bekend genot ligt voorts in de fraaie oranje kleur van het kapvlak der afgehakte elzen, die te zwaar werden in de onderbe planting en de douglas, om welke het te-doen is. verdrukken. Deze felle vegen, als op een modern schilderij, schenken een ongemeen levendig effect, sterker dan de verse stompen van enig ander hout; de kleurstof lost gemakkelijk in water op en heeft zulk een scherpe uitwerking, dat de Ainoes in Japan er destijds hun matten mee verfden. Er ontstaan trouwens meer van zulke kleuringen bij de verwonding van stam en tak. We vinden aan berberis (zuurbes) niets bijzonders, doch schaaft men er de bast af, dan verschijnt een inten sief geel getint weefsel. De oorzaak is een alkaloid, dat berberine heet en eveneens gemakkelijk oplost. Extract uit de bast schijnt door deze stof werkzaam te wezen bij jicht, reuma en leverkwalen. Voorts bevat de berk het z.g. betuline, dienstig bij huiduitslag, abcessen, waterzucht en nog andere aan doeningen, maar mogelijk trekken u meer wilgetwijgen aan, die bij langzame verhitting (tot het bruin worden) een aangenaam vanille- aroma uitstromen, veroorzaakt door het z.g. lignin. Ik heb wei eens gehoord, dat het bij in de zon liggende mijten teenhout kan wor den gerokenmaar heb dit niet bij ondervinding 2211 1971 A. B. Wigman FRANSE A-TOP VERONGELUKT AUBENAS Bij het verongelukken van een Frans militair vliegtuig heb ben 13 van Frankrijks hoogste officieren en burgerdeskundigen op het gebied van kernbewapening en atoomgebruik voor vreedzame doeleinden, het leven verloren. In de machine zaten voorts enige lagere officieren en de bemanning. Ook zij kwamen om. In totaal verloren 21 personen het leven. Het vliegtuig, een tweemotorige Nord-262, was op weg van een vliegveld bij Parijs naar het Franse kerncentrum bij Pierrelatte toen het tijdens dichte mist en in een sneeuwstorm, verongelukte in het zuiden van Frankrijk. In Pierrelatte worden de atoomkoppen van de Franse kernwapens vervaar digd. Tot degenen die zijn omgekomen be horen generaal Edouard Billion, hoofd van de afdeling atoomzaken in de afde ling bewapening van het ministerie van Defensie, generaal Pineau, chef van de afdeling plannen en projecten van het bureau der cneCf .an staven, en nog drie hoofdofficieren. Tot de omgeko men burgers behoorden Jean La Bus- sière, directeur Financiën en Boekhou ding van de Franse kerncommissie, Hu- bert de la Boulaye, hoofd van de radio logische veiligheidsafdeling van de commissie, Jacques Mabile, directeur van produktie van de commissie en George Tirole, plaatsvervangend direc teur van de commissie voor toepassin gen van militair gebruik. De helikopterpiloot die het wrak van het toestel had gezien rapporteerde dat het na aanraken met de grond klaar- blijkelijk uit elkaar was gevlogen. Het ministerie van Defensie heeft later het bericht dat iedereen aan boord is ge dood, bevestigd. 's Ochtends om kwart voor tien was het radarcontact met het vliegtuig, een Nord-262 verloren gegaan. Een sneeuw storm bemoeilijkte naspeuringen. Pas tegen de avond werd het wrak vanuit een helikopter ontdekt op ongeveer 20 km van de stad Privas in het departe ment Ardêche. Het toestel was ontploft. De reddingskaravaan die op weg is gegaan naar de plaats van het ongeluk, vordert langzaam, door de een tot twee meter dikke deels bevroren sneeuwlaag in het bergachtig terrein. Zij wordt voorafgegaan door een sneeuwploeg. Een landing bij het verongelukte vliegtuig was onmogelijk. De beman ning van de helikopter die het wrak kort voor het invallen van de duisternis ontdekte nam al grote risico's door laag over het gebied te scheren. CAGLIARI (Sardinië) Voor de Zuidwestkust van Sardinië is gister avond de Liberiaanse olietanker ^Uni verse Patriot" na een ontploffing in brand gevlogen. UTRECHT Het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen (NVV) vindt de komende volkstelling van groot nut. „Als men een remedie wenst voor de kwalen van deze maatschappij, moet men toch ook oyer de noodzakelijke ge gevens beschikken", aldus het NW-blad De Vakbeweging. Die gege vens zijn zonder volkstelling niet te krijgen, meent het blad. Het NVV denkt daarbij vooral aan zaken als de inkomenspositie van be jaarden, woningnood en woontoestan den, onderwijsbehoeften en werkgele genheid. Het NVV is niet zo bang dat de door de volkstelling verzamelde gegevens zodanig zullen worden gebruikt dat burgers erdoor worden benadeeld. Koningin Juliana heeft gisteren Am sterdam bezocht. In de Kinkerbuurt nam de koningin een kijkje bij een speelplaats je, zoals die daar aange legd zijn om de gaten op te vullen en wat leefbaarheid in de buurt te scheppen. Ook bezocht de vorstin het gezin van de Marokkaanse arbeider Abdel Kader op de Oudezijds Achter burgwal. In de Bijlmermeer wilde zij onver wachts een flatwoning bezichtigen. Zo kreeg mevrouw R. Plas-de Metz plotsklaps de koningin op visite. ,,Zulk hoog bezoek heb ik nog nooit gehad. Het was heel leuk", reageerde mevrouw Plas na afloop. Bewoners van het flatgebouw hadden de ko ningin een week geleden een tele gram gestuurd, waarin zij vertelden dat het in hun flat een .Augiasstal" was. ARNHEM In de nieuwe woonwijk 't Duifje in Arnhem kon een nood-supermarkt worden inge richt doordat huisvrouwen zich be schikbaar stelden als vrijwillige win kelmeisjes. De directie van het Arnhemse winkelbedrijf De Kroon was aan vankelijk niet van plan zich nu al SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol is woensdag de 26-jarige Ita liaanse slager M. L. uit Mogoro aange houden, die in het bezit was van een geladen pistool. Het wapenbezit (7.65 mm pistool met negen kogels) kwam aan het licht bij een steekproef van de Rijkspolitie op Schiphol. De Italiaan stond op het punt met een toestel van Swiss-Air naar Zürich te vertrekken. Hij deelde de politie mee het pistool op het Centraal Station in Amsterdam te hebben gekocht als geschenk voor zijn vader L. zei begin deze week met de trein uit Duitsland te zijn gekomen en op het station tevergeefs op een vriend te hebben gewacht. De Rijkspolitie op Schiphol meent de verklaring van de man ernstig in twij fel te moeten trekken. Voor zijn ver blijf en het verhaal over Duitsland en het Centraal Station kan hij geen enkel bewijs leveren. De Italiaan is opgeslo -ten in het politiebureau in Amstelveen. Hij zal vandaag wegens onbevoegd wapenbezit v.oor de officier van justitiè in Haarlem worden geleid. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van 2500 gulden aan Nederlands en Ita liaans geld. De aanhouding is het resul taat van de persoonlijke fouilleringen die de Rijkspolitie nog steeds op Schip -hol uitvoert. DEN HAAG Inbrekers hebben donderdag in een groothandel in le -vensmiddelen, in Den Haag 3880 half -pondspakken koffie gestoken, ter waar de van ruim f 7.000, MOSKOU Ook in Rusland strijdt men tegen luchtvervuiling. Hier staan op het stationsplein voor het Kief station in Moskou twee experimentele elektrische be stelauto's van de Sovjet-Staats spoorwegen. De wagentjes rijden maximaal 60 km per uur. De accu wordt op het lichtnet opgeladen. LONDEN Britse vliegtuigen heb ben in het noordelijk deel van de At lantische Oceaan een dode walvis van 45 meter lengte waargenomen, die ge vaar voor de scheepvaart kan opleve ren. Het dier drijft ongeveer 450 mijl ten westen van de Hebriden. De scheepvaart is gewaarschuwd. AMSTERDAM In een aantal Ne derlandse steden zal de musical „Salva tion" niet op de planken komen. De schouwburgdirecteuren van Gorinchem, Venray, Hoord en Arnhem wensen de contracten met de producenten John de Crane en Tierens te annuleren wegens het „godslasterlijke" karakter van de musical. Een deputatie uit Breda wil eerst ko men kijken alvorens een beslissing wordt genomen. De producenten heb ben zich ondertussen bereid verklaard met de betreffende schouwburgdirecties over de annuleringen te praten. In het Amsterdamse Theater Carré is de belangstelling voor „Salvation" toe genomen. Zaterdagavond was de voor stelling uitverkocht, terwijl er de afge lopen avonden volgens de producenten van een zeer goede zaalbezetting sprake was. Sinds de première is er dagelijks aan de voorstellingen gesleuteld. „Salva tion" heeft inmiddels ook een expres siever slot gekregen. AMSTERDAM De 25-jarige E. J. T. en de 18-jarige J. B. van der M. beiden zonder beroep, worden ervan verdacht de 56-jarige magazijnbedien de Jos H. Meeuwis in zijn woning in Amsterdam-Oost om het leven te heb ben gebracht. Zij hebben nog niet be kend. Het tweetal werd donderdagavond om acht uur in het Centraal Station aangehouden. Waarschijnlijk is roof het motief voor het misdrijf geweest: een platenspeler, een transistorradio en enig geld worden vermist. Al spoedig vermoedde de recherche dat er twee daders moesten zijn. In de woning wer den veel vuil vaatwerk en veel sigaret tenpeuken aangetroffen. Deze moesten van bezoekers afkomstig zijn omdat het slachtoffer niet rookte. In de slaapka mer hadden de daders een' papiertje achtergelaten met de tekst: „De groete aan de inspecteur van de moordbriga de". Op de deur van de slaapkamer was „De killer" geschreven. Een schaal voedsel, die op Indische wijze was bereid deed de recherche vermoeden, dat een van de daders van Indische afkomst was. Dit vermoeden werd nog versterkt toen bleek, dat er bij de magazijnbediende behalve blon de jongens ook wel eens een jongeman met een Indisch uiterlijk op bezoek kwam. Bovendien bleek dat de vermis te platenspeler en radio, waarvan de politie de garantiebewijzen had gevon den, door twee jongelui, waarvan één Indisch waren aangeboden bij een op koper. Tenslotte kwam het signalement overeen met dat van een verdachte die enig tijd geleden wegens diefstal met de politie in aanraking was geweest. Deze had bij die gelegenheid verklaard, dat hij bij de magazijnbediende logeer de. Dit was de 25-jarige T. een Indische Nederlandef. Hij was ook gezien in het gezelschap van de 18-jarige Van der M., de tweede gedachte. Beiden hebben een strafblad waarop inbraken, diefstallen geweldplegingen voorkomen. Bij de daarop volgende massale speurtocht werden beide mannen op het Centraal Station aangetroffen. De platenspeler en de radio heeft de recherche nog niet kunnen achterhalen. in de wijk te vestigen, omdat men bang was geen winkelpersoneel te kunnen vinden. Toen het aanbod van de huisvrouwen via de buurtvereniging werd gedaan werd echter onmiddellijk een hou ten gebouw betrokken, waar nu de boodschappen kunnen worden ge daan. Vliegveld om Pnom Penh opgeblazen PHNOM PENH Bij een aanval met mortieren op het vliegveld van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zijn vanochtend vroeg 1600 na palmbommen ontploft, die er waren opgeslagen voor gebruik tegen de Viet Cong. Ook tanks met brandstof gingen de lucht in. De verkeerstoren en hangars vlogen in brand. Verschei dene vliegtuigen gingen verloren. De ontploffing was in de hoof stad, die 13 km van het vliegveld verwijderd is, goed te voelen. Honderden geschrok ken bewoners van het gebied zijn naar de hoofdstad gevlucht. Voor het eerst heeft de Viet-Cong ook het centrum van Phom Penh be schoten. Er vielen moortiergranaten bij een oliedepot. De militaire afdeling van het vlieg veld van de hoofdstad blijkt door zelf moordcommando's van de Viet-Cong onder handen te zijn genomen. Er is niet veel van heel gebleven. Zeker tien vliegtuigen gingen verloren. Een marinebasis aan de rivier de Tonle Sap bij de hoofdstad is eveneens beschoten met raketten en mortieren. Uit de omgeving van het vliegveld zijn volgens een militaire woordvoerder drie vrachtauto's met gewonden naar de stad vervoerd. Het waren burgers. Diplomaten spreken van een nieuwe fase van de oorlog in Indo-China. Noordvietnamese pioniers drongen het stationsgebouw van het vliegveld binnen en doodden alle bewakers. Ver volgens ontdeden zij de doden van hun uniformen en vermomden zich zo als Cambodjaanse soldaten. Zij wierpen een aantal explosieve ladingen in de gebouwen en vliegtuigen en namen het verraste personeel onder vuur. ADVERTENTIE TM 31 JANUARI open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondags van 10-17 uur- toegang f 3,50 AMSTERDAM (Van onze weerkundige mede werker) TT et weer blijft dit weekeinde veranderlijk. Morgen zijn er enkele opklaringen te verwachten en blijft het op de meeste plaatsen aan de droge kant. Zondag zijn de regenkansen weer groter door een nieuwe oceaanstoring. De Euro pese schaatskampioenschappen in Heerenveen zullen dus waarschijn lijk op de eerste dag beter weer hebben dan op de tweede. De temperatuur haalt gemakke lijk een middagniveau van 4-7 gra den Celsius. Winterkou is vrijwel nergens in Europa te bespeuren, alleen in Oost-Polen en Rusland. Weersverwachting tot zaterdagavond: Eerst opklaringen, maar ook hier en daar een bui en een zwakke tot matige, in hoofdzaak zuidoostelijke wind. Mor gen van het westen uit toenemende be wolking met al op veel plaatsen regen en een tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind uit zuidoost tot zuidwest. Minimum temperaturen omstreeks 2 graden, maxi ma ongeveer 6 graden. Zon op: 08.34 uur; onder: 17.11 uur. Maan op: 06.04 uur; onder: 12.44 uur.

De Vallei | 1971 | | pagina 1