Dr. Mansholt op PvdA-congr in Zwolle: Bijna 104 Wachttijden vrachtauto's Duitse grens bij Bergh dubbel zo lang als elders Bij Vrije Volk ontslagen ALLEMAAU „IN T BOEKJE" Kamercommissie hield hoorzitting Unaniem verzet tegen vijfde baan Schiphol Ravage na kettingbotsing P.T.T. kan Britse postgolf goed aan Engeland in E.E.G. biedt de boer weinig soelaas D'66 lokte met kienavond proces uit Artsen laten uitlaatgassen van hun auto controleren Wegwezen r n Zonverzekering Nu zon zoekenj Hartcentrum Arnhem weer open in april BUSJE TEGEN TREINDODE V Verstekelingen uit Kameroen in Terneuzen f „De lastige Zwanenburger weer actief Den Haa^ houdt z^n Malieveld BURGEMEESTER KOOG UIT P.v.d.A. VRIJDAG 22 JANUARI 1971 DUITSE ZIJDE H I H I I I I I I I fgiillfüia DE MAGNEET av I I I I l I l l l l i I I I i l i I i i I I i DE MAGNEET av. VERGROTING VAN EUROPESE MARKT BETEKENT BEPERKTE EXPORTKANS ZUIVELSECTOR I DE MAGNEET n.v 3 Perzen ingesloten, verdacht van wisseltruc „EEG-landbouwoverschot vergt weer f 2 miljard" ROTTERDAM Maandag hoopt mevrouw M. J. Leeuwenberg-Hor dijk in Rotterdam haar 104e ver jaardag te gedenken, waarmee ze één van de oudste inwoonsters van ons land is. We zien haar hier in haar woning met haar dochter. ARNHEM. „Waarschijnlijk door het gelijktijdig spelen van de affaire Wieberdinck is de zaak volkomen uit zijn verband getrokken." Dat zegt de directeur algemene zaken van het ge meentelijk ziekenhuis te Arnhem over de reacties die de sluiting van het „hartcentrum" in dat ziekenhuis heb ben opgeroepen. Al in de proefperiode moest het „hartcentrum" (controlecen trum) worden stopgezet omdat twee daarvoor opgeleide verpleegsters op staande voet ontslag hadden genomen. Zij wilden wijziging in de organisatie vorm, maar enige hartspecialisten kon den zich daarmee niet verenigen omdat het h.i. de belangen van de patiënten zou schaden. „Het ging hier over doodnormale za ken als salarëring, promotiekansen e.d. Dit gebeurt in elk bedrijf. En vooral dames, die toch minder vast zitten als mannen, stappen dan op. Wij hebben nu twee andere meisjes in opleiding die begin april het werk overnemen. Tot zolang zijn we gestopt. De patiënten worden door het Diaconessenhuis over genomen, waar een dergelijke bewa kingsdienst al sinds geruime tijd goed functioneert". Aldus de heer Ten Velde. DEN HAAG De wachttijden voor vrachtauto's aan de Duitse zijde van de grenspost Berg-autoweg/Elten-Auto- bahn bedragen gemiddeld anderhalf tot tweemaal zoveel als het grensopont- houd aan de overige Nederlandse gren sovergangen. Deze conclusie staat in het „rapport inzake het grensoponthoud bij het be- roepsgoederenvervoer over de weg", dat is opgesteld door de NOB-weg- transport, de grootste organisatie van beroepsgoederenvervoerders in ons d. De in het rapport verwerkte gegevens zijn afkomstig van een onderzoek, dat medio 1970 werd gehouden. Het rapport is aan de staatssecretaris van financiën gezonden met het verzoek de gegevens en gevolgtrekkingen ter kennis te bren gen van het Duitse ministerie van fi nanciën. Bovendien vfaagt de vervoer sorganisatie stappen van Nederlandse zijde om tot verbetering van de situatie te komen. Aanleiding tot het onderzoek was de bewering van de Duitse overheid, dat niet de Duitse douane, maar de docu mentenbehandeling bij de grens-expe- diteurs, de rusttijd van de chauffeurs en het niet juist invullen van documen ten de grootste rol zouden spelen bij het grensoponthoud. De cijfers uit het onderzoek, aldus de NOB-wegtransport, logenstraffen deze bewering. De wacht tijden aan de Nederlandse zijde van ge noemde grens zijn, gezien in het licht van het totale grensoponthoud, van zeer geringe omvang. Een ander punt, dat uit de enquêtte naar voren komt is, dat steeds meer wegvervoerders ge bruik gaan maken van TIR- en T- documenten om zodoende het opont houd aan de grenzen te verminderen. De NOB-wegtransport vergelijkt de uitkomsten van 1970 met die van 1962, toen een soortgelijk onderzoek werd gehouden. Op grond daarvan meent de organisatie het grote oponthoud aan de Nederlands-Duitse grens voornamelijk te moeten wijten aan de douanebehan deling aan Duitse zijde. De Duitse overheid beweert wel, dat het opont houd door de grensexpediteurs en chauffeurs wordt veroorzaakt, maar ge zien het feit, dat de tijd voor grensex- pediteurswerkzaamheden in acht jaar niet is toegenomen en dat de persoon lijke verzorging van de chauffeur wei nig tijd blijkt te vragen, lijkt die bewe ring volgens de NOB-wegtransport niet houdbaar. Het grote oponthoud aan de Duitse zijde ontstaat ook voornamelijk tijdens de nachtelijke uren, hetgeen volgens de mening van de organisatie een gevolg is van de nog steeds geringe bezetting van de Duitse douanepost. Ook wordt tenslotte gevraagd of op korte termijn kan worden bevorderd, dat een harmonisatie voor douanevoor schriften, alsmede een aangepaste per soneelsbezetting van douane-ambtena ren in een groeiend aantal kantoren in de EEG (dag en nacht geopend) tot stand gebracht kunnen worden. UTRECHT (ANP) Op een overweg tussen Lage Zwaluwe en Zevenburgen in Utrécht is gisteravond een busje te gen een trein gebotst. Een inzittende van het busje, P. de Visser uit Numansdorp werd gedood, een andere werd zwaar gewond. Een derde inzittende liep lichte verwondin gen op. De machinist werd door rond spattend glas aan zijn ogen gewond. (ADVERTENTIE) MMMMMMMMM* Ga dit Jaar naar de Baleaxen. Naar Majorca en Ibiza. Dan bent tL van de zon verzekerd. En van lekker eten. En niks doen. En zwemmen, vissen, roeien. Nachtamusement. Keuze uit vele prima hotels en appartementen. Vraag de Magneet vakantiereisgids. Een vliegreis. Een voor beeld: Ibiza 15 d. v.a. f 368.-, Majorca 15 d. v.a. f301.-. (app.). Majorca 15 d. v.a. f 398.-, (hotel). de meest complete reisorganisatie ROTTERDAM Het Vrije Volk moet bezuinigen. Zes redacteuren en dertig tot veertig leden van het admini stratieve en technische personeel zullen worden ontslagen. In een communiqué aan het personeel deelt de directie van het blad mee dat voor het bedrijf thans voorts een personeelsstop geldt. Ook andere bezuinigingsmaatregelen zullen moeten worden genomen. De bezuiniging bij Het Vrije Volk is volgens de directie een gevolg van het opheffen van een aantal agentschappen, de sterke loonstijging, de verhoging van»de papierprijs en het teruglopen van de advertenties. ZWOLLE Het opruimen van de landbouwoverschotten in de Europese Gemeenschap zal dit jaar ruim twee miljard gulden kosten. Vorig jaar telden West-Duitsland. Frankrijk, Italië en Benelux er 3 miljard gulden voor neer. Deze kosten liggen dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Com missie, zwaar op de maag. Op een congres van de Partij van de Arbeid in Zwol le beloofde hij komende maand nieuwe voorstellen te zullen doen om de Euro pese Landbouw gezond te maken. Dit jaar zal er volgens hem alleen al 135.000 ton boter'met subsidie moeten worden verkocht. Gelukkig toonde dr. Mansholt zich met het Nederlandse plan om een zg. grondbank op te richten. Het werd ont worpen door vertegenwoordigers van het landbouwschap en het ministerie van landbouw. „Van onverdachte zijde wordt nu geconcludeerd dat het pro bleem van de financiering van grond niet meer is op te lossen met het eigen dom van de grond", aldus de Europese Commissaris. Dr. Mansholt zei dat op tachtig pro cent van de landbouwbedrijven in West-Europa de inkomenspositie zorge lijk, de liquiditeitspositie zeer zorgelijk is. Met prijspolitiek alleen is dit niet op te lossen. De Europese Commissie heeft beslo ten inkomenstoeslagen voor te stellen voor bepaalde categorieën, onder meer voor jonge boeren gedurende de tijd die deze nodig hebben om hun rundveesta pel uit te breiden tot bijvoorbeeld 40 of 50 stuks (eigenlijk zouden het er 60 moeten zijn, vond dr. Mansholt). En ook voor boeren tussen 45 en 55 jaar, die zich ertoe verbonden op hun 55ste uit de'landbouw te gaan. Dr. Mansholt pleitte in deze vergade ring voor een licentiestelsel voor nieu we fruitaanplantingen. De Europese Commissie wil hiervoor wel voorstellen doen, maar hoopt ook dat die van de kant van de landbouworganisaties ko men. De Europese Commissie heeft verder voorstellen klaar liggen voor „Europese produktschappen" die een belangrijke taak zouden moeten krijgen bij het regelen van produktie en afzet. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. ir. A. Vondeling, verweet de leiders van de landbouworganisaties dat ze lange tijd „remmers" zijn ge weest. Over zaken als schaalvergroting, grondfinanciering, versnelde afvloeiing uit de landbouw, heeft de PvdA jaren geleden al voorstellen gedaan in dezelf de geest als nu te vinden is in de brief, die het landbouwschap in augustus jl. aan de fractievoorzitters in het parle ment schreef. KOOG AAN DE ZAAN Burge meester R. van Zinderen Bakker van •Koog aan de Zaan heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid en overweegt lid te worden van DS'70. Hij is het onder meer niet eens met het besluit van het congrens te Gronin gen waar de PvdA zich uitsprak voor een gekozen burgemeester. Bovendien kan hij zich niet verenigen met interne aangelegenheden van de partij. Over dit laatste wil hij zich niet verder uit laten. Burgemeester Van Zinderen Bakker was voor de Tweede Wereldoorlog lid van de SDAP. Hij woonde het oprich terscongres van de PvdA bij en was van de oprichting af lid. De echtgenote van de burgemeester had al twee jaar geleden voor de PvdA bedankt. TERNEUZEN De gemeentepolitie te Terneuzen heeft gedurende drie da gen onderdak moeten verlenen aan drie verstekelingen in de leeftijd van 21 tot 23 jaar, afkomstig uit Kameroen. Zij waren in Pointe Noire (Kongo) aan boord gegaan van de 16.000 tón meten de Griekse tanker „Martha", die in Terneuzen moest lossen. Vrijdagmorgen worden de jongeman nen weer aan boord van het schip ge bracht, dat in ballast terugvaart naar het eiland Réunion. vr-- s De politie maakte verbaal op. tegen alle deelnemers ton de kienwedstrijd proces- ADVERTENTIE Extra voordelige vluchten per KLM in januari en februari, (vliegreis en. appartement of hotel). CAN ARISCHE EILANDEN iedere maandag en zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. ƒ468, BENIDORM iedere zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 322,— MAJORCA iedere vrijdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 306, COSTA DEL SOL iedere zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 336, de meest complete reisorganisatie Apeldoorn Reisbureau Kiki van As- 3elt, Marktplein 17, tel. (05760)-12767. Tiel Reis- en passagebureau Tiel, Weerstraat 28, tel. (03440) - 2552. ROTTERDAM De Nederlandse Economische Hogeschool en de medi sche faculteit in Rotterdam hebben donderdag de proeve van een vooront werp van wet ontvangen inzake de ves tiging van een Rijksuniversiteit in Rot terdam. DEN HAAG Vijf gemeenten en een handvol actiecomités hebben de Tweede Kamer unaniem afgeraden de luchthaven Schiphol uit te breiden met een vijfde baan. Dit gebeurde gisteren tijdens een openbare hoorzitting van de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit cje Tweede Kamer. De gemeenten Am stelveen en Haarlem drongen aan op een snelle beslissing over de aanleg van een tweede nationale luchthaven, die naar hun oordeel onvermijdelijk is. De woordvoerder vgn Haarlem sprak mede namens de gemeenten Benne- broek, Bioemendaal, Heemstede en Vel- sqn. Voor deze gemeenten liet de Haar lemse wethouder „onaanvaardbaar" ho ren. Hij en anderen hielden een pleidooi voor de Markerwaard als vestigings plaats voor een tweede Schiphol. Deze IJsselmeerpolder zou volgens de wet houder door gedeeltelijke en snelle in poldering geschikt kunnen worden ge maakt. Vooral de actiegroep Schiphol-Stop hield de commissie aan de hand van talrijke onderzoekingen en rapporten voor, dat de geluidshinder bij Schiphol door de aanleg van de vijfde baan aan zienlijk meer zal toenemen dan het rapport-Falkenhagen veronderstelt. Het gemeentebestuur van Haarlem oefende kritiek op de procedure, die bij het organiseren van de hoorzitting is gevolgd. „De summierë mededeling in de Staatscourant is vele burgerlijke or ganisaties en instellingen voorbij ge gaan. Hierdoor ontbraken volgens de woordvoerder tal van belangrijke orga nisaties op de zitting. Omdat Amsterdam op de zitting ont brak en ook wegens tijdgebrek zal over enige tijd een tweede ronde worden ge houden. AMSTERDAM De rijkspolitie op de luchthaven Schiphol wil de gezagvoerders van de vliegtuigen horen, die gisternacht van de „Zwa- nenburgbaan" gebruik hebben ge maakt. De bedoeling van het onderzoek is te weten te komen of het luchtver voer last heeft ondervonden van een actie van de groep „De lastige Zwa nenburger". Leden van deze actiegroep schoten in de late uren lichtpijlen af en lie ten parachutes met aluminiumfolie op. Eén van de „Lastige Zwanebur- gers", mevrouw A. Pansan: „De angst in het dorp is de laatste we ken nog toegenomen, omdat men heeft gehoord dat vliegtuigen met defecte en zelfs met brandende mo toren zijn geland. Zo'n vliegtuig kan ook wel eens neerstorten, zeggen de bewoners". De bedoeling van de groep was de radarbeelden van de luchthaven te storen. Dat slaagde niet helemaal doordat de wind wegviel. „De laatste weken is de „Zwane- burgbaan" weer beestachtig ge bruikt. Voortdurend vliegen de toe stellen zeer laag over. Gisternacht kwamen de vliegtuigen hoger over en later werd zelfs minder van de baan gebruik gemaakt. We hadden de verkeerstoren tevoren van onze actie op de hoogte gesteld", aldus mevrouw Pansan. Omdat de Zwanenburgers niet te vreden zijn over het resultaat van deze actie, bestaan er plannen deze op korte termijn te herhalen. AMSTERDAM De Nederlandse PTT heeft het gisteren opnieuw druk ker gekregen als gevolg van de staking bij de Britse posterijen. De verwerking van poststukken die Engelse koeriers per vliegtuig in ons land voor verzending komen aanbieden, verloopt echter nog zonder moeilijkhe den. Grote partijen Engelse post werden op het hoofdpostkantoor in Amsterdam afgewerkt. Er werd daar gisteren een partij afgeleverd van ruim 70.000 post stukken, vermoedelijk formulieren van de voetbaltoto uit Liverpool. Op het postkantoortje van Schiphol nam de drukte gisteren ook belangrijk toe. De hoeveelheid Engelse post be droeg daar bijna het dubbele van de vorige dag. Uit gesprekken met mensen die hun post op Schiphol kwamen afgeven, bleek dat voor Britse bedrijven de por tokosten nogal tegenvallen. Dat komt onder andere doordat in ons land uiter aard niet de gereduceerde tarieven voor de landen van het Gemene-Best gelden, zoals dat in Engeland het geval is. Een belangrijk deel van de aangeboden poststukken is juist voor die landen be stemd. De „Engelse drukte" stelt het perso neel op Schiphol nog niet voor al te grote problemen. DORDRECHT Een zwaar gewon de, een geweldige ravage, grote schade en langdurig oponthoud waren het gevolg van een kettingbotsing, gis termorgen op rijksweg 16 onder Dordrecht. Een grote zuivelwagen schaarde" achterop een file wachtende auto's, waardoor een groot aantal wagens in elkaar schoof. Uren is men bezig ge weest om de weg weer vrij te maken voor het verkeer. DEN HAAG Het Haagse Malieveld en de Hertekamp zullen als groengordel blijven bestaan. De regering onder schrijft het belang van het behoud er van. Dit heeft minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Imkamp (D'66). ARNHEM De Nederlandse boer moet zich niet al te grote voorstellingen maken van de toetreding van Engeland tot de EEG met betrekking tot een gro te verlichting van het probleem van de overschotten. Met name voor dq frui- texport zijn de mogelijkheden om een deel van de Engelse markt te veroveren beperkt daar er in Engeland de laatste tijd ook al een overproductie van fruit is geweest terwijl Italië en Frankrijk ons ook daar fel zullen beconcurreren. Voor tal van andere landbouwproduc ten lijkt de Engelse markt eveneens be perkt temeer omdat Ierland en Dene marken zich daar al lang een gunstige positie hebben veroverd waarbij nog komt dat ook Australië en Nieuw-Zee- land vrij oude privileges bezitten. Dat deelde de landbouwattaché mede tijdens de algemene vergadering van de Geldersche Maatschappij van Land bouw in Musis Sacrum die een wat ge laden stemming vertoonde wegens het opnieuw sluiten van een aantal grenzen voor onze eieren. Daarop wees ook voorzitter W. J. Lokhorst, toen hij in zijn openingsrede de precaire positie van de legpluimveehouderij aanhaalde en aandrong op meer steun van de overheid om de, hopelijk tijdelijke, moeilijkheden te kunnen overbruggen. Overigens zag de heer Lokhorst voor de veredelingslandbouw in Gelderland nog wel mogelijkheden, daarbij wijzende op de sterke uitbreiding van de kalver- mesterij. In deze sector zijn er in de provincie al meer dan duizend bedrij ven die vijftig of meer mestkalveren houden. In Engeland, aldus drs. Van Oosten, is het landbouwend deel van de bevolking vrij gering. Het distribu tie-apparaat is, behalve voor fruit en groenten, sterk geconcentreerd. Tal van landbouwproducten zijn goedkoper dan in de meeste landen van de EEG en mede daarom is er nogal wat weer stand onder de bevolking tegen toetre ding tot de EEG. Als anderzijds echter ook de meeste EVA-landen toetreden, zit er voor de vakbekwame boer op het vasteland en met name in Nederland wel een beperkte mogelijkheid in tot uitbreiding van de export, maar men mag daar geen wonderen van verwach ten. In de zuivelsector is alleen de con- sumptiemelk in Engeland 20 pet. duur der dan in ons land. De boter is daar-1 entegen bijna de helft goedkoper en de kaas ruim eenderde. Engeland heeft een bijzonder gunstige landbouwstruc tuur en er bestaat dan ook nogal wat weerstand om straks in de EEG mee te betalen (in het Landbouwfonds) voor verbetering van de structuur van de landbouw in vele Europese landen. Overigens is de stemming in Engeland betrekkelijk mat t.a.v. de toetreding tot de EEG, aldus drs. Van Oosten die het enthousiasme daarvoor afhankelijk stelde van de gang van zaken in Euro pa, m.a.v. van een spoedige regeling van de prijzen. Want ook daar wil men wel graag weten waar men aan toe is. Intussen wacht men hier af welke beslissingen de EEG-ministerraad in februari zal nemen t.a.v. de prijzen. Tijdens de algemene vergadering van de GMvL betuigden de leden, in zeer groten getale opgekomen, hun bijval aan het voorstel van het hoofdbestuur om de heren T. Boschloo te Almen en Almen en G. H. Wuestenenk uit Am- hem te benoemen tot ere-leden van de maatschappij. BEEK In het Zuidlimburgse Beek heeft D '66 gisteravond een demonstra tieve kienavond belegd met de bedoe ling een proces uit te lokken. De politie kwam inderdaad naar het huis van de „gelegenheidgever", de heer Wouters. Hij en de organisatoren kregen een proces-verbaal. Van de overige twintig aanwezigen, onder wie het Twèede-Kamerlid Im kamp, werden naam en adres geno teerd. D '66 wil desnoods tot de Hoge Raad een kienproces voeren. De partij wil bereiken dat het spel, als het bin nen redelijke grenzen blijft wat prijzen betreft, niet meer onder de Wet op de kansspelen valt. AMSTERDAM De Vereniging van artsen-automobilisten heeft zich ingezet in de strijd tegen het giftige uitlaatgas. Daartoe heeft de VVAA een landelijk net van garages opgebouwd, waar auto mobilisten het uitlaatgas van hun au to's gratis kunnen laten controleren. De artsen zullen hun auto een jaar lang iedere maand laten controleren. Al de ingeschakelde garages hebben de beschikking over meetapparatuur van Amerikaanse makelij, waarmee niet alleen het gehalte aan koolmo- noxyde (CO), maar ook dat aan kool waterstoffen (CH) in het uitlaatgas wordt vastgesteld. Aan de hand van die metingen kan worden bepaald of de auto wat uitlaat gas en verbranding betreft in orde is. Mocht dat niethet geval zijn, dan blijkt ook meteen of de fout schuilt in een foutieve afstelling van de carbura tor of dat er andere factoren van in vloed zijn. De door de VVAA ingeschakelde ga rages hebben in een periode van proef draaien het uitlaatgas van 2447 auto's gecontroleerd. Daarbij bleek dat er bij 1883 auto's meer dan 4,5 procent CO in het uitlaatgas zat. Met andere woorden: van de gecontroleerde auto's voldeed 76,95 procent niet aan de norm van maximaal 4,5 procent die op 1 oktober ook in Nederland wetskracht krijgt. (ADVERTENTIE) M Fijn van alles doen in Oosten rijk. Wandelen, vissen, zwem- men(in zwembad),tiroler avon den, kegelen, excursies ma ken enz. Vlieg erheen. Of ga per trein of touringcar. En ontdek dan de grote wijde wereld. In b.v. Tirol, Karin- thië, Salzburgerland. Prima hotels. Ook speciale jonge renreizen. Vraag de Magneet vakantiereisgids. Een voorbeeld: Karinthië vliegtuig 10 d. v.a. f 325.-, Tirol touringcar 8 d. v.a. f 258.-, Tirol trein 10 d. v.a. f 273.-. Vde meest complete reisorganisatie jt SITTARD De politie in Susteren heeft donderdag drie mannen en een vrouw uit Perzië ingesloten. Twee mannen van dit gezelschap worden er van verdacht door een wisseltruc f 1.900,te hebben ontvreemd uit het postkantoor te Susteren. Na hun vertrek telde men op het postkantoor op verzoek van de poli tie de kas nog eens na en ontdekte dat er 1.900 ontbrak. De politie had om deze extra controle gevraagd, nadat was gebleken dat de Perzen eerder een dergelijk bezoek aan de Ambro Bank in Susteren hadden gebracht. Daar werd overigens niets vermist. De Perzen werden grondig gefouil leerd, maar er werd geen Nederlands geld gevonden.

De Vallei | 1971 | | pagina 6