Over de grenzen D.D.R. vermoed achter beschuldigingen Door sociale zaken in Waldorf-Astoria hotel 81 JAAR GEHUWD Gemenebest: Engeland mag in de E.E.G. P.C.I. Autos verdwenen in de grond K Ha fijn...een borrel van floryn! V POMPIDOU BLIJFT VOOR „EUROPA DER VADERLANDEN" Cubanen de sigaar MOORDENAAR ROSA LUXEMBURG WAS TOCH LUITENANT VOGEL ■f. Schapen dood door gifgas Geen vliegtuigen op Sark •s» Griekse minister afgetreden Truman (86) in ziekenhuis Belgen, Zweden en Noren solidair met Britse stakers „Ex-nazi Vorster voorgetrokken t VRIJDAG 22 JANUARI 1971 JONGE EN VIEUX... RASECHTE SCHIEDAMMERTJES Bonn ongewoon fel tegenover Guinee BONN/CONAKRY West-Duiteland zet zich op een ongewoon felle ma nier in voor het lot van de in Guinee aangeklaagde ontwikkelingshelper Adolf Marx en voor de uitlevering van het lijk van zijn collega Hermann Seibold. die na zijn arrestatie zelfmoord zou hebben gepleegd. Bondspresident Gustav Heinemann heeft in een persoonlijk telefoongesprek met het Guinese staatshoofd Sekoe Toeré dringend verzocht „niets te laten gebeuren wat niet meer ongedaan kan worden gemaakt". Verder verzocht de Bondsregering secretaris-generaal Oe Thant al het mogelijke te doen om de vrijlating van Marx te verkrijgen. En tenslotte ging minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel zelfs zover, Oost-Duitsland ervan te verdenken, mede verantwoordelijk te zijn voor de jongste spanningen tussen West-Duitsland en Guinee. WALTER SCHEEL hand van Ulbricht GARRISON (Utah, VS) In het westen van Utah, nabij de staatsgrens met Nevada, zijn volgens het staatsgou- vernement ongeveer 1.000 schapen ge storven of stervende. Het gebied waar de schapen gehoed worden, ligt ongeveer 290 kilometer ten zuidwesten van het Dugway, proefter- rein van het Amerikaanse leger, waar in 1968 5.000 schapen omkwamen door een uit de hand gelopen proefneming met zenuwgas. 400 kilometer oostelijk van de sterf gevallen ligt te Mercury, in Nevada, een proefterrein van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Op 18 december werd daar de aarde opgenge- soheurd door een ondergrondse ker nontploffing. InWoners van het plaatsje Garrison in Utah zeggen, dat de schapen moeilijk van honger kunneh zijn omgekomen. Op hun weiden staat voldoende gras, en er ligt maar weinig sneeuw. Een woordvoerder voor het proefne mingscentrum van het leger te Fort Douglas in1 Salt Lake City heeft ver klaard, dat het leger een onderzoek naar de sterfgevallen instelt. Hij zei dat op Dugway geen proeven in de open lucht met giftige middelen waren genomen sinds dar in november 1969 verboden was zonder voorafgaande toestemming van het Amerikaanse con gres. SARK Op Sark, een der Britse Ka naaleilanden, mag met ingang van vandaag niet meer worden geland door vliegtuigen of helikopters. Noodlandingen zijn toegestaan. Sark is een eiland met zelfbestuur, dat -in feite neer komt op het alleenbe- stuur van de dame die de titel draagt „Dame of Sark". Op haar gebod is op het eiland het gebruik van alle mo torvoertuigen verboden, met uitzon dering van tractoren. De hele kwestie tussen Bonn en Co nakry vindt haar oorsprong in de inva sie die vorig jaar november in het land van Sekoe Toeré plaats had. De Guine se regering heeft daarna niet nagelaten, Portugal voor die invasie verantwoor delijk te stellen, maar ook West-Duits- land te betichten van steun aan de in vallers. De ongeveer 100 Duitse burgers in Guinee werden uitgewezen en de aldus ontstane hetze culmineerde enkele we ken geleden in de arrestatie van de twee ontwikkelingshelpers Seibold en Marx. Ze werden beschuldigd van deel name aan de Portugese inval en het door Seibold geleide jeugddorp Kankan zou zelfs een „spionagecentrum" ge weest zijn. Aanvankelijk scheen alles verder zeer rustig te gaan verlopen doch nog geeif week later kwam radio-Conakry met de mededeling, dat Seibold in zijn cel zelfmoord had gepleegd. Vele vrienden en kennissen- van Sei bold weigerden echter in zelfmoord te geloven en opperden de mogelijkheid dat de man zou zijn vermoord. De regering-Toeré deed daarop be paald geen moeite die geruchten te ont zenuwen toen zij vertegenwoordigers van het Duitse consulaat weigerde de gevangenis te bezoeken en bovendien niet van plan bleek het lijk vrij te ge ven. Het streven om het nu, na vele ver geefse pogingen, dan maar op hoog di plomatiek niveau te gaan uitvechten, 'werd donderdag ingeluid met het tele foongesprek van Bondspresident Heine mann met Sokoe Toeré. Heinemann verzocht daarbij dringend „niets te la ten gebeuren wat niet meer ongedaan kan worden gemaakt" en vroeg om vei- ligeidsgaranties voor de in Conakry ge vangen zittende Marx. Sekoe Toeré zou Heinemann daarop hebben toegezegd, dat de kwestie door de nationale vergadering zou worden behandeld (deze instantie is al bezig met het onderzoek naar de invasie van vorig jaar november) en dat Bonn van de verdere ontwikkelingen op de hoog te zal worden gehouden. Nauwelijks twee uur later kwam mi nister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel met de mededeling, dat secreta ris-generaal Oe Thant zich bereid had verklaard zijn invloed in Conakry aan te wenden om de vrijlating van Marx te verkrijgen. Tot veler verrassing deelde Scheel verder mee, dat naar de mening van de Bondsrepubliek de DDR ervan verdacht moet worden mede de spanningen tussen Bonn en Conakry te hebben geschapen. Scheel wees op eer. „beschuldiging" van een commissie in Guinee tegen de Bondsrepubliek en meende dat er dui delijk een propaganda-invloed van de ambassade van Oost-Duitsland in Gui nee achter schuilt. De Bondregering zou bovendien een „gerechtvaardigd argwaan" hebben dat in verband met de gebeurtenissen in Guinee de regering in Conakry valse documenten toegespeeld zijn. Hoe het ook zij, er is donderdag ook een positief punt aan de kwestie toege voegd met de toezegging van de Guine se zaakgelastigde in Bonn, Sekoe Top, dat de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid een onderzoek naar de zaak mag instellen. Sekoe Top was verder niet bereid een verklaring te geven van de beschuldigingen die tegen Seibold en Marx zijn ingebracht. De regering in Conakry zal „te gelegener tijd" steek houdende documenten" publiceren aan de echtheid waarvan niet behoeft te worden getwijfeld. Bonn heeft in ieder geval de ontwik kelingshulp aan Guinee stopgezet maar overweegt nog niet, waartoe van ver schillende kanten al is gepleit, de ar beid van de ambassade in Conakry stop te zetten. NEW YORK Een moeder en haar vier kinderen zijn door de New Yorkse dienst van sociale za ken, in het peper-dure Waldorf- Astoria hotel aan Park Avenue on dergebracht. Burgemeester John V. Lindsay heeft de schorsing bevolen van die gene. die verantwoordelijk is voor deze verspilling van overheidsgeld. ,,Ik ben buitengewoon veront waardigd over dit geval", zei hij in een verklaring,,Het is een ui ting van een bijzonder slechte be sluitvorming of erger." Een officieel onderzoek is gelast naar de omstandigheden waaron der Cleola Hainsworth en haar kin deren Barbara (18), Alton (15), Victory (13) en Charles (10) in het hotel waren ondergebracht. Mevrouw Hainsworth zei, dat het onderkomen in het hotel kosten 284,- per nacht weI aardig was, maar dat zij toch liever een eigen huis had. Het gezin werd in het Waldor- Astoria hotel ondergebracht, nadat het uit een hotel in Brooklyn was gezet. In dit laatste hotel bedroe gen de kosten f 72,- per nacht. Toen sociale zaken geen andere accoynmodatie wist te vinden, werd het gezin tenslotte in het Waldorf-Astoria hotel geplaatst. Mevrouw Hainsworth deelde de pers mee, dat het gezin de laatste drie maanden van het ene hotel naar het andere trok, omdat het huis waarin zij woonden in een verregaande staat van verval was komen te verkeren en de huisbaas geen geld had voor herstel. Dergelijke gezinnen worden door sociale zaken gewoonlijk in hotels ondergebracht. MACON (Missouri, VS) De heer en mevrouw McDaniel in Macon hebben de 81ste verjaardag Van hun bruiloft gevierd. De heer Ward McDaniel is 102 jaar, zijn vrouw Cynthia 101. Een kans op een zo lang huwelijk is niet groter dan één op de 190 miljoen, zo is door computers berekend. De rekenmachines werdeh twee jaar geleden in werking gesteld op verzoek van een kleinzoon van het echtpaar, die hun ter gelegenheid van hun 79ste trouwdag wilde verrassen. Toen bleken de kansen heel wat gunstiger te liggen om zo'n prestatie te evenaren: een op de 8,75 miljoen. Het echtpaar McDaniel heeft drie van zijn vijf kinderen overleefd. Zij hebben twee zonen en een groot aantal klein en achterkleinkinderen. SINGAPORE De landen van het Britse Gemenebest hebben gisteren op de conferentie in Singapore het recht van Engeland erkend om toe te treden tot de Europese' Economische Gemeen schap (EEG). Zij waarschuwden echter voor de „onoplosbare problemen" die zouden ontstaan, als hun handelsbelangen daardoor schade zouden ondervinden. De Britse premier Heath benutte het economische debat om de critici er van langs te geven die eerder in de week Engeland fel hadden aangevallen we gens het voornemen wapens aan Zuid-Afrika te leveren. Heath zei iro nisch dat hij zich afvroeg waarom som mige leden van het Gemenebest nog (ADVERTENTIE) Dat is raak.zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM A Geen van de inzittenden van deze twee auto's werden gewond, toen de wagens verdwenen in een gat in een straat in San Angelo. Dit Zuid- italiaanse stadje, vlak bij Sorrento aan de Golf van Napels, had te lijden van hevige aardverschuivingen door de zware regens. PARIJS Frankrijk is tegen een su pranationaal Europa, zo verklaarde de Franse president, Pompidou nog eens nadrukkelijk. „De supranationale strijd is een valse strijd. Wij kunnen slechts streven naar een Europese confederatie van staten, die hun politiek willen har moniseren en hun economie willen in tegreren", aldus Pompidou op een pers conferentie in Parijs. Als deze confederatie tot stand komt, zal er een Europese regering nodig zijn. Deze zou uit de nationale regeringen, maar niet door commissies, gevormd kunnen worden. Over belangrijke be sluiten zal volgens Pompidou in de Eu ropese ministerraad eenstemmigheid moeten bestaan. Als de Europese confederatie een echte regering krijgt, 'zal daar natuur lijk een echt parlement tegenover moe ten staan, zo meent de Franse presi dent. Nu er nog geen werkelijke uit voerende macht is, zag hij geen reden de bevoegdheden van het Europees parlement te versterken. De Britse toetreding tot de Europese gemeenschap hangt volgens Pompidou hoofdzakelijk van Engeland zelf af. De Britten staan bekend om drie eigen schappen: humor, doorzettingsvermogen en realiteitszin. „Het komt mij voor", aldus Pompidou, „dat men nu nog in het stadium van de humor verkeert". Dezer dagen zal volgens hem ongetwij feld de periode van doorzettingsvermo gen aanbreken en naar hij hoopt zal dan ook de realiteitszin volgen. Over het Midden-Oosten zei Pompi dou, dat hij niet durfde hopen op het welslagen van het vredesoverleg onder leiding van Jarring. Het Franse stand punt blijft, dat Israël de bezette gebie den moet ontruimen en anderzijds recht heeft op veilige en erkende gren zen. Als de tijd daarvoor gekomen is, moet het Palestijnse vraagstuk worden opgelost door een vrije raadpleging van het volk. Frankrijk meent dat het ma ken van vorderingen bij het gesprek over Berlijn, geen „juridische waarde" kan zijn voor het bijeenroepen van een Europese veiligheidsconferen tie. Hoe eerder deze conferentie wordt gehouden' hoe beter, meent de Franse president. ATHENE De minister voor Noord-Griekenland, Alexandros Mat- thaipu, heeft om „persoonlijke redenen" zijn ontslag ingediend. Zijn departe ment zal tijdelijk worden beheerd door de minister zonder portefeuille, Loekas Patras. Het kantoor van de Griekse premier heeft verder meegedeeld, dat er geen kabinetswijziging op komst is zoals door sommige bladen is bericht. steeds economische banden met Enge land willen hebben, laat staan wensen dat Engeland hun belangen beschermt. Hij voegde er evenwel aan toe dat er onderhandelingen aan de gang zijn om de belangen van het Gemenebest veilig te stellen bij een eventuele toetreding van Engeland tot de EEG. De aanval van de meeste leiders van landen van het Britse Gemenebest op het Britse politieke beleid is verder voortgegaan. De premier van Zambia, Kaoenda, beschuldigde de Britten ervan dat deze de Zuidafrikaanse premier en oud-nazi, John Vorster, voortrok. (Vorster zat als lid van de nazipartij Ossewa Brandwag, tijdens de oorlog geïnterneerd.). Heath verwachtte dat Engeland for meel in 1973 zou kunnen toetreden met een overgangsperiode van vijf jaren. Er is gisteren vóórts gesproken over de veiligheid in het gebied van de Indi sche Oceaan. Er ligt een voorstel op tafel van Ceylon, waarin wordt aange drongen om van de Indische Oceaan een neutraal gebied te maken. WASHINGTON Artsen van het ziekenhuis in Kansas City, waar oud president Harry Truman (86) met inge wands-klachten is opgenomen, hebben later op de dag verklaard dat de pa tiënt het goed maakt. Twee jaar geleden heeft Truman ook al eens wegens darmklachten, (hij had toen een darmontsteking) in het zieken huis gelegen. HAVANA De Cubanen, die toch al bekend staan om het roken van hun grote, dikke wereldberoemde sigaren Havana's genaamd zullen binnenkort helemaal de sigaar zijn. Sigaren en si garetten, nu nog crij goedkoop ondanks rantsoenering, gaan vijf keer zo veel kosten. Premier Fidel Castro heeft hiertoe besloten om zijn landgenoten gezonder te maken, de zwart markt een halt toe te roepen en meer tabak voor de export over te houden. De export brengt de voor Cuba zo waardevolle buitenlandse valuta's in het laatje. Een rapport over 1966 toont aan dat de Cubanen jaarlijks 5,3 kilo tabak op roken. Daarmee staat Cuba bovenaan de wereldranglijst voor de Verenigde Statens Canada en Nederland. De Cubanen zullen voortaan drie en ,een half tot vier gulden voor één sigaar moeten betalen. Een pakje sigaretten zal twee gulden gaan kosten. De vraagis of de sigaren kettingroken- de Fidel, zelf ook deslgaar zal zijn. \7andaag bestaat de Italiaanse commu nistische partij 50 jaar. Het is de grootste communistische par tij van het „Westen" en bij verkie zingen stemmen acht miljoen Italia nen een op de vier op de C.P.I. Op 21 januari 1921 werd de C.P.I. opge richt door idealistische militanten die zich losfaakten van de socialistische partij. Lenin was daarbij aanwezig. Er is evenwel geen partij te bedenken die zo lang heeft gewerkt en er zo weinig mee heeft bereikt. De C.P.I., de grootste in het land op de chris ten-democraten na, is het nog nooit gelukt aan de macht te komen. Na de oorlog, gediende anderhalf jaar, hebben communisten enige functies in de regering bekleed, maar sinds 1947 is de partij geworden tot een „oppositie-getto". TAe communisten zijn in Italië zo sterk geworden, omdat zich onder hen velen bevinden die niet zozeer voor de communisten, als wel tegen „de anderen" zijn. Dit, zeggen tenminste de kenners, is een typisch Italiaans verschijnsel en vorm van protest. Bo vendien is er, vooral in Zuid-Italië, ontzaglijk veel sociaal onrecht, dat naar sommigen menen, alleen door communisten verbeterd kan worden. In linkse kringen van de christen democraten maakt men er geen ge heim van, dat een samenwerking met de communisten op prijs zou worden gesteld om dan gezamenlijk een „re form-regering" te gaan vormen. Maar aan de andere kant is er veel gefun deerde huiver voor een samengaan waarvan men de gevolgen niet kan overzien. De Osservatore Romano, het dagblad van het Vaticaan, heeft een dergelij ke alliantie „onnatuurlijk" gedoemd, en een die nooit de steun van het Vaticaan zou krijgen. Oij de stichting van de partij, in een vervallen theater in Liverno, had Lenin gezegd „dat in Italië alle ver eiste voorwaarden aanwezig waren om in een proletarische revolutie de overwinning te behalen". LONDEN Uit Brussel wordt ver nomen, dat het Belgische PTT-perso is begonnen te weigeren telefoon en tèrex-g-esprekken' en telegramman uit en naar Groot Brittannië toe, in be handeling te nemen. Tgt het zelfde is ook besloten door het PTT-personeel in Noorwegen en Zweden. Het optreden van het PTT-personeel in België, Noorwegen en Zweden is het rechtstreekse gevolg van een desbetref fend verzoek van de Britse vakbond der PTT'ers, aan de internationale PTT-bond, die te Brussel is gevestigd. Van de Nederlandse ambtenarenbon den werd' desgevraagd gewezen op de Nederlandse wetgeving, die voor amb tenaren een stakingsverbod insoudt. Mocht evenwel een verzoek van de PTT binnenkomen, dan zullen de bon den zich daar ongetwijfeld over gaan beraden. Men is van oordeel, dat het dan wel zal blijven bij het betuigen van solidariteit. BONN Rosa Luxemburg, de Duitse socialistische leidster, is in 1919 niet neergeschoten door de toenmalige luitenant-ter-zee Souchon. De Zuïdduitse Omroep, die Souchon in een televisiedocumentaire als de moordenaar aanwees, moet deze be schuldiging op het beeldscherm her roepen, tussen het journaal van acht uur en het weerbericht. Deze uitspraak heeft het gerechtshof in Stuttgart in hoger beroep gedaan. Rosa Luxemburg werd op 15 januari 1919, tijdens een communistische op stand in Berlijn, door militairen ge vangen genomen en onderweg neer geschoten. Jarenlang gold een zekere luitenant Vogel als de man die het schot loste. Twee jaar geleden concludeerde de tv-journalist Ertel van de Zuidduitse Omroep op grond van eigen speur werk, dat Souchon de moord op zijn geweten had. Souchon, nu 73 jaar en gepensioneerd kolonel spande een proces aan. Nu is het gerechtshof van oordeel dat de sinds lang gestorven Vogel wel dege lijk de dader is geweest. Deze werd echter in 1919 door een krijgsraad vrijgesproken omdat ande re officieren hem de hand boven het hoofd hielden en ook Souchon mei need pleegde. In de Hitlertijd werd Vogel zelfs gedecoreerd voor het neerschieten van de „Rode Rosa". Het hof ontzegt kolonel b. d. Souchon de aanspraak op smartegeld. PALMIRO TOGLIATTI nooit minister Dit zal niet opgaan voor het Italië van vandaag, dat de gemakken heeft le ren smaken van een kapitalistische maatschappij. Zo zal men het 50-jarige jubileum al lerminst sober gaan vieren. Al weken nodigt het partijblad de Uni- ta (eenheid) de lezers uit, deel te gaan nemen aan een van de „uiterst plezierige" pleziervaarten op de Mid dellandse Zee met het moderne Sov jetschip de Ivan Franko. De Italiaanse communisten (althans de meerderheid daarvan) hebben al lang het oude doel, de gewelddadige revo lutie, laten varen. Juist dezer dagen brengt men wel de woorden in herinnering van een van de allereerste communistenleiders in het land, Antonio Gramsci, die eens gezegd heeft: „De Italiaanse arbei ders houden meer van zingen, dan van ontberingen lijden". Hetgeen niet wegneemt dat niet alles pais en vree is in de partij. Bij zuiveringen van niet lang geleden, werden er twee communistische par lementsleden alsmede honderden par tijfunctionarissen weggewerkt wier sympathie meer de kant van Peking, dan die van Moskou opging. Deze mensen hebben een splintergroep op gericht, die nogal veel aanhang krijgt van degenen die vinden dat de C.P.I. is opgehouden „de tijger van de on rust onder het volk te berijden". De partij verwierf sympathie in Italië en daarbuiten, toen zij destijds het beleid van Moskou aanviel, na de in vasie van Tsjecho Slowakije, en op nieuw ten aanzien van de manier waarop de Russische Joden worden behandeld. Velen zagen hierin het bewijs dat de C.P.I. meer naar een democratische houding „Westerse stijl" was gaan toegroeien. Uit diverse Oosteuropese hoofdsteden zijn reeds lange en vriendelijke gelu kwensen te Rome aangekomen. De teksten luiden in grote lijnen hetzelf de en er wordt nergens in gezinspeeld op welke controverse dan ook. In dat van Romenië gaat men, uiter aard, een stapje verder en wordt ge sproken over de broederlijke solidari teit en de noodzaak dat elk land zijn eigen belangen behartigt bij het stre ven naar vrede en veiligheid in Euro pa en de hele wrereld. T~)e meest gehoorde vraag bij het jubi- leum is echter, hoe lang de partij het zal uithouden in steriele oppositie tegen alle regeringen in Italië te blij ven. Vooral nu de regeringen „links van het centrum" staan dreigt een deel van de aanhang bijna onopge merkt weg te vloeien. De klacht over „vergrijzing" van de partij is dan ook veel geleverd. Het aureool van het verzet tegen de dictatuur van Mussolini verebt ook snel bij de jongeren. En grijze communisten maken slecht revolutie.

De Vallei | 1971 | | pagina 7