Veenendaals dagblad W JFm k Bi lm Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Witteveen: Conjunctuur bezig te ontspannen Buiten State of the Unionrept niet van wereldpolitiek HEYA, JAN BOLS W Prinses Margriet opent ytylschool Breda Heath acht handen vrij voor levering Cambodja's luchtmacht totaal vernietigd Oproep tot artsen antwoord weigeren bij volkstelling Al 3000 ontslagen Commandant van Burgos bevorderd PAUS ONTVING KARDINAAL ALFRINK m Auto deed het te goed Nog 16 man van tanker vermist Nieuwe rellen in Reggio Operatie min. Klompé geslaagd Franse post gaat ook staken Overheid koopt Nederlandse computers Zacht met regen ZATERDAG 23 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 19 Natuur drentelt voort 3 WASHINGTON President Nixon heeft vrijdagavond het Amerikaanse Congres gevraagd hem te helpen bij het lanceren van een nieuwe Amerikaanse revolutie met verbeterde gezond heidsdiensten ten behoeve van de armen en meer financiële hulp aan in moeilijkheden verkerende steden en staten. In zijn boodschap aan het Congres, de „State of the Union", stelde de president voorts een extra toewijzing voor van honderd miljoen dollar voor kankeronderzoek als onderdeel van een alge- iele nationale strijd tegen deze ziekte. Nixon vroeg voorts grotere uitgaven om het vervuilde leef klimaat .e reinigen en voor een gegarandeerd minimum-inkomen voor financieel minder draagkrachtige Amerikanen. Crematie C. J. van Lienden Bij de medische vragen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VA LLF1 Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei',t opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DEN HAAG Vice-premier dr. H. J- Witteveen meent dat een zekere ont spanning in de conjunctuur zich duide lijk aan het ontwikkelen is. Aan het slot van de wekelijkse bijeen komst van de ministerraad zei de be windsman vrijdagavond, dat de groei van de bestedingen kleiner lijkt te worden, terwijl zekere berichten in de eerste drie weken van dit jaar op een kentering op de arbeidsmarkt duiden. Uit de gedurende die periode naar bui ten gekomen berichtgeving blijkt dat er dit jaar al sprake is van 3000 ont slagen. De loonstijging zal daarentegen hoger uitkomen dan in de macro-economi sche verkenning is voorzien. Uit het tijdens het kabinetsberaad aan de orde geweest zijnde overzicht van de conjuncturele situatie en van de Rijksfinanciën blijkt, aldus minister Witteveen, dat de behandeling van de begroting voor 1972 geen wijzigend beeld te zien heeft gegeven. Er zal slechts een verschuiving binnen de begroting plaats vinden. Ook de be- lastingontwerpen hebben geen gewij zigd begrotingsbeeld veroorzaakt. De extra-opbrengst van de drie procent conjuncturele opcenten, leveren op jaarbasis een bedrag tussen 550 en 570 miljoen op. De vlottende schuld is te ruggebracht en het saldo van de Ne derlandse Bank vergroot. 1970 was dan ook, uit f inancieel oogpunt gezien, een gunstig jaar. Ook na af trek v-an de 400 miljoen uit.de voor- inschrijf rekening bleef er toch nog een liquiditeitsoverschot over, zodat de positie van het rijk verbeterd is. In dit verband bracht de vice-premier de vrijdag uitgeschreven Staatslening ter sprake. De rente van 7%% is lager dan de afgelopen jaren mogelijk was (8%). Er zijn aanwijzingen dat de rente de afgelopen twee maanden is gedaald, hetgeen een weerslag vormt van de ontwikkeling op de internatio nale kapitaalsmarkten en nauw sa menhangt met het financiële beleid van de Ver. Staten. Het bedrag van de staatslening is open gehouden. MADRID Luitenant-generaal To- mas Garcia Rebull, de officier die de doodstraffen heeft bekrachtigd die te gen zes Baskische nationalisten waren geëist, is door het Spaanse kabinet be vorderd tot militair commandant van het district Madrid. Garcia Rebull, 63 en veteraan van de Spaanse „blauwe divisie" die zij aan zij met Hitiers nazi-legers aan het oost front heeft gestreden was militair com mandant van het district Burgos. TVTog even een paar regels over de onderhuidse kleuren van boom en struik. In kastanje en es blijken merkwaardige stoffen (desculin en fraxin, verwijzend naar de Latijnse namen dezer bomen), te zitten, wanneer afgeschaafde bast in het water wordt geworpen, wat wij als kinderen reeds deden. Waar er in deze en de volgende maand veel gekapt en gesnoeid wordt, moet ge u eens op zulke aardigheidjes be zinnen. Nog wat Men vraagt mij nu en dan, of de vogels in het harde seizoen waarlijk in nood en kom mer verkeren, zodat wij ze er dóór moeten helpen. Neen, menige ar me drommel in versleten kleren en op dunne zolen gaand, zou blij wezen, indien hij zulk een warm pakje bezat, zulk een stevig hoorn pantser aan de voeten en zoveel voedsel, als in ontelbare schuil hoeken verborgen ligt. Gezonde vo gels verheugen zich doorgaans 's winters in een voortreffelijk wel behagen. Ze komen slechts aan raam en deur, omdat het echte veelvraten zijn en het menu bij de menselijke woningen gemakkelijker te vinden valt, dan buiten in de vrije natuur. In bos en veld huizen thans minder kleine vogels dan in tuin en park. Wie zich verbeeldt, dat men de vogelwereld met wat versnaperingen van de hongerdood kan redden, vergist zich. Hoog stens kunnen er door een paar da gen met rijp en ijzel, die alle voed selbronnen met een glashard laag je bedekt, calamiteiten optreden, maar een normale winter deert hen niet. De mezen en misschien de boomklever, die dag-in dag-uit naar uw goede gaven komen, zul len wij wellicht in de lente als be woners onzer nestkastjes met in genomenheid mogen begroeten en andere, als roodborst, merel, vink en heggemus verlaten de omge ving niet, als er genoeg bomen, haagheesters, ondergroei en spon tane onkruiden staan. Ja, de laatste ookl 2311 1971 A. B. Wigman Nixon richt zich op binnenland In dit programma is duidelijk de in vloed te bespeuren van de presidents verkiezingen in 1972. Met de grote na druk op de binnenlandse problemen en zijn voorstel tot een nationale ziekte verzekering al eens eerder door het Congres verworpen hoopt Nixon zijn herverkiezing volgend jaar veilig te stel len. Waarnemers in Washington wijzen erop dat als het Congres Nixons dras tische plannen afwijst hij de blaam op het in meerderheid democratische Congres kan werpen. Aanvaardt het Congres de voorstellen van Nixon dan kan hij daar in de komende verkiezings campagne een dankbaar gebruik van maken. Zijn plan om wat hij noemde „een vol ledig modern en functioneel bestuurs systeem in Washington op poten te zet ten", zou de ministeries van Buiten landse Zaken, Financiën, Defensie en Justitie ongewijzigd laten. De overige zeven ministeries wil Nixon echter tot vier samenvoegen. De nieuwe departe menten zullen dan zijn: Menseijke hulp bronnen, Gemeenschapsontwikkeling, Natuurlijke hulpbronnen en Economi sche ontwikkeling. Voor het ministerie van Posterijen bestonden al plannen het in een open baar lichaam te veranderen. Deze wij ziging maakt geen deel van het plan Nixon uit. Nixon zei, dat hij het congres vol gende maand een afzonderlijk rapport over de ontwikkelingen op het gebied van de buitenlandse politiek zal voor leggen. De president zei dat hij zes belang rijke doelen voor ogen heeft en dat hij het parlement daarover wetsvoorstellen zal doen toekomen. De president roerde even het rassen vraagstuk aan toen hij, sprekende over een betere herverdeling van de staats inkomsten, zei, dat zijn voorstel garan ties tegen discriminatie bevat. „Noch de president, noch het Congres, noch het geweten van de natie kan toestaan dat geld dat van alle mensen afkomstig is, gebruikt wordt op een wijze die som migen van hen discrimineert", zei hij. De twaalf neger-leden van het Huis van Afgevaardigden boycotten de ver enigde vergadering van het Congres, omdat naar hun mening de president niets aan de noden van de negers doet. De enige neger in de senaat, Edward Brooke, een republikein, was wel aan wezig. De republikeinse Congresleden hebben president Nixon's State of the Union toegejuicht. De democraten hadden lof voor de gemarkeerde doelen, maar waren wat voorzichtiger. Zij voorspelden dat veel voorstellen op koppige tegenstand in het Congres zullen stuiten. Zo vertelde de democratische senator John McLellan van Arkansas, dat elke actie om bestaande regeringsbureau's te versterken of af te schaffen, op ver zet kan rekenen. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft de Nederlandse kardinaal Alfrink ontvangen. Aan het gesprek werd oök deelgeno men door bisschop Zwartkruis van Haarlem die samen met kardinaal Al frink jongstleden zondag in Rome was aangekomen. Donderdag had de Neder landse kardinaal een lang privé-gesprek met de paus gehad. Er is niet bekendgemaakt waarover gisteren en vandaag is gesproken. Maar er wordt aangenomen, dat het onder houd de recente benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam heeft betroffen. -.w.-..-.-:? W/.. A Een enthousiaste supportster begroet Jan Bols bij het betreden van de baan te Heerenveen, waar vandaag de Europese kampioenschappen schaatsen worden verreden McLellan, voorzitter van de commis sie voor regeringsorganen, die het voor stel tot inkrimping van het aantal mi nisteries tot acht in eerste instantie zal behandelen, herinnerde eraan dat het plan van president Johnson om de de partementen van Handel en Arbeid sa men te voegen mislukt was door een drachtige tegenwerking van het zaken leven en de georganiseerde arbeiders. Mc Lellan wilde eerst de voorstellen be studeren, alvorens een eigen mening over Nixons plan te geven. I NIJMEGEN Een Nijmege-l j naar, die in de nieuwbouwwijk Du- kenburg zijn slecht startende auto aanduwde, keek verrast op, toen 2 de motor aansloeg en er zonder bestuurder vandoor ging. In een poging de auto tot stil- stand te brengen, greep hij de 2 achterbumper, maar vergeefs. Hij 5 werd voortgetrokken, tot de wa- gen 150 meter verder tegen een 2 paaltje botste en daarbij zwaar gehavend werd.m De Nijmegenaar moest naar het ziekenhuis worden gebracht om 2 zijn opgelopen verwondingen te laten verzorgen. CAGLIARI Van de bemanning van de 'Liberiaanse tanker Universe Patriot worden, na de ontploffing en brand aan boord van het 83.882 ton grote schip, nog 16 vermist van wie wordt aangenomen, dat zij omgekomen zijn. Drieëntwintig leden van de beman ning, die voor tweederde bestond uit Japanners, zijn gered, nadat zij de nacht hadden doorgebracht in red dingsboten en een rubbervlot op de woeste zee ten zuidwesten van het eiland Sardinië. Het zoeken naar de vermisten wórdt, door schepen en vliegtuigen, nog voortgezet, maar veel hoop heeft men niet meer. De Universe Patriot, varend onder Liberiaanse vlag, is het eigendom van de Universe Tank Ship Company te New York. De tanks waren leeg op het ogenblik van de ramp. Ofschoon bij de ontploffing de meeste reddingsboten verloren waren gegaan, beschikte men nog over een aantal op blaasbare rubbervlotten en gehoopt wordt dat de 16 vermisten zich daarmee in veiligheid hebben kunnen stellen. De bemanning van de tanker bestond behalve uit Japanners uit Grieken, Duit sers, Zweden, Filippino's, Indonesiërs en Portugezen. REGGIO Dl CALABRIA In de Italiaanse plaats Reggio di Calabria is het vrijdag opnieuw tot demonstraties gekomen, waarbij de politie optrad met traangasgranaten, terwijl zij met stenen werd bekogeld. Sinds de bloedige on lusten van vorige jaar november, was het betrekkelijk rustig geweest in de stad. Even tevoren was op een vergadering van de machtige actiecommissie van de stad, gevormd uit winkeliers, zakenlie den en anderen, besloten de algemene staking die donderdag was begonnen, voor onbepaalde tijd voort te zetten. De demonstranten vormden nu barri cades in de straten van auto's, ijzeren staven en afval. Zij eisen een snel ant woord van de centrale regering op de eis van Reggio tot hoofdstad van Cala- brië te worden aangewezen. LONDEN Premier Edward Heath van Engeland heeft vrijdagavond laat in een televisie-interview met de BBO verklaard, dat de beginselverklaring van het Gemenebest geen inbreuk maakt op het Britse recht om wapens aan Zuid-Afrika te leveren. Overigens achtte Heath het slotdocu ment met de beginselverklaring „waar devol" en stond hij erachter, op twen bedenkingen na. De verklaring hoort niet voor tweeër lei uitleg vatbaar te zijn en mag niet het recht van elke soevereine staat op het zelfstandig nemen van beslissin gen aantasten. Hiermee rekening houdend, vormt de verklaring geen inbreuk op het recht van Engeland om wapens aan Zuid- Afrika te verkopen, meende hij. De conferentie heeft een commissie in het leven geroepen om een onderzoek in te stellen naar de veiligheid op de Indische Oceaan, d.w.z. of er al dan niet aanleiding bestaat de Zuidafrikaanse marine te versterken. Hierdoor is een breuk over de kwestie van de wapen leveranties voorlopig voorkomen. De commissie bestaat uit acht landen, waar onder Engeland. Maar voor Engeland blijft de mogelijkheid open materieel en juridisch zich niet aan beslissin gen van de commissie te houden. Het kan zelfs wapens aan Zuid-Afrika gaan leveren, voordat de commissie haar rapport heeft opgesteld, maar dat zou volgens verscheidene Afrikaanse en Aziatische leiders wel het einde van het Gemenebest betekenen. Waarnemers zijn overigens van me ning, dat Engeland zich bewust los maakt van het Gemenebest, nu het voor Europa heeft gekozen. DEN HAAG De operatie die mi nister dr. M. A. M. Klompé dezer dagen in het St.-Joannes de Deo ziekenhuis in Den Haag heeft ondergaan is ge slaagd. Dit heeft vice-minister-president dr. H. J. Witteveen vrijdag meegedeeld aan het slot van de wekelijkse kabinets zitting. A Prinses Margriet luidt in Breda de schoolbel, waarmee de nieuwe Mytylschool zijn naam aan de open baarheid prijsgaf. Het betekende me teen de officiële ingebruikstelling van de school. PARIJS Drie grote Franse vak bonden hebben een oproep gedaan voor een algemene staking van het personeel van de PTT in het begin van februari. De socialistische Force Ouvrière be gon met een oproep voor een staking van 48 uur op 4 en 5 februari. Het com munistische algemene vakverbond, CGT en de algemene bond van democratische arbeiders, de CFDT, hebben hun leden opgedragen te staken van de avond van 3 februari tot de ochtend van 6 februari. De bonden willen een glijdende loon schaal, die vastgekoppeld moet worden aan de index van de prijzen, een ver korting van de werkweek en herclassi ficatie van bepaalde arbeiders. De Britse postbeambten hebben vrij dag hun drie dagen geleden begonnen staking gedeeltelijk geschorst door de bejaarden en andere rentetrekkers hun uitkering uit te betalen. Vóór het begin van de staking hadden zij dit al toege zegd. Het zakenleven dreigt intussen tot stilstand te komen als de staking nog lang voortduurt. De particuliere post diensten kunnen bij lange na het werk niet aan. UTRECHT In het Utrechtse crema torium „Daelwijck" hebben vrijdag zeer veel belangstellenden de crematie bijge woond van de heer C. J. van Lienden die op 19 januari op 73-jarige leeftijd te Eindhoven is overleden. De heer Van Lienden is 17 jaar landelijk bestuurder van de PvdA geweest. Hij had bijna 40 jaar zitting in de provinciale staten van Noord-Brabant, 25 jaar in de Tweede Kamer en meer dan 30 jaar in de ge meenteraad van Eindhoven. Ook vervulde hij tientallen jaren be langrijke functies in het ziekenfondswe zen, onder meer als voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen. PHNOM PENH De kleine luchtmacht van Cambodja is gisteren by na helemaal vernietigd in 'n verrassende aanval van zelfmoordcommando's van de Viet Cong op het vliegveld van de Cambodjaanse hoofdstad, Phnom Penh. Terwijl het vliegveld werd vernietigd met bommen, raketten en mortiergra naten, deed een andere eenheid van de Viet Cong een aanval op de strategisch belangrijke veerpont-scheepswerf en de marinebasis aan de Mekong, dicht bij het centrum van Phnom Penh. De acties kwamen amper zeven uur nadat de Cambodjaanse premier, gene raal Lon Nol, in Phnom Penh was terug gekeerd na een bezoek aan Saigon, waar hij overleg had gepleegd met zijn Zuid- vietnamese bondgenoten. Kort voor de vijandelijke aanvallen hadden Cambodjaanse troepen, gesteund door Amerikanen, hun eerste belang rijke overwinning van de oorlog be haald door de verovering van de stra tegische Pich Nil-pas, honderd kilometer ten zuidwesten van Phnom Penh. Deze pas is een onderdeel van hoofd weg 4, die de Cambodjaanse hoofdstad verbindt met de enige zeehaven van het land. Tijdens de aanvallen van gistermor gen werden zes van de acht helikopters van de Cambodjaanse luchtmacht ver nietigd. De twee andere werden zwaar beschadigd. De Cambodjaanse burger- luchtvaartmaatschappij Air Cambodge, verloor haar in Frankrijk gebouwde Ca- ravelle straalvliegtuig. Tewe toestellen van Air Cambodge van het type DC-3 bleven gespaard. Voor het overige was de vernietiging van het vliegveld, dat zowel voor de militaire als voor de burgerluchtvaart werd gebruikt, bijna volledig. AMSTERDAM In een open brief aan de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst en aan alle Nederlandse artsen over de aan staande volkstelling, gepubliceerd in Medisch Contact, roepen de medici prof. dr. G. C. Heringa uit Midlaren en P. J. M. Baudoin uit Assen hun collega's op, ten aanzien van de volkstelling één houding aan te nemen, door te weigeren de vra gen 7 a-c te beantwoorden. Deze vragen gaan over ziekte en in validiteit en luiden a. is hij/zij bijvoor beeld door ziekte, ongeval, ouderdom, aangeboren gebrek of derg. aangewe zen op hulp van anderen ja/nee, aan gewezen op speciale hulpmiddelen ja/nee. b. Zo ja, betreft deze hulp (dit hulpmid del) eigen verzorging/huishoudelijke taken/taken of verplaatsing buitens huis ja/nee. c. Is hierbij sprake van voortdurende bedlegerigheid ja/nee. Deze inlichtingen, aldus de open brief, kunnen resp. moeten worden gevraagd niet alleen betreffende degenen van wie ze worden verlangd, maar ook omtrent anderen. „Te denken valt aan gezins hoofden, die gegevens zullen moeten ver strekken omtrent bij hen inwonende kin deren en aan hoofden van inrichtingen, die gegevens zullen moeten verstrekken omtrent degenen, die in de inrichtingen zijn opgenomen". Let wel gegevens op naam. Zonder twijfel wordt volgens de brief schrijvers door het opleggen van deze plicht aan artsen aan die andere plicht van medische geheimhouding, geweld aangedaan. Niet alleen artsen die zelf aan het hoofd van een inrichting staan, ook artsen die zijn verbonden aan ziekenhuizen met een niet-arts als direc teur, kunnen hierdoor voor gewetens conflicten komen te staan. De nominatieve beantwoordingsplicht is door minister Nelissen met een vol gens de artsen wel zeer aanvechtbaar voorbeeld verdedigd, waarmee hij zich, waarschijnlijk zonder zich bewust te zijn, heeft bewogen dicht bij een ander nog veel gevaarlijker medisch-wetenschappe- lijk terrein erfelijkheidsleer en karak terkunde, een gebied dat men blijkbaar DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de overheid in de toekomst met Neder landse computers gaat werken. Vice-minister-president dr. Witteveen zei na afloop van de vrijdagse kabi netszitting, dat het kabinet tot de slot som is gekomen dat de nationale com puterindustrie redelyke kansen dient te krijgen om de achterstand op het buitenland zo snel mogelyk te kunnen inlopen. Bij Philips zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt, aldus dr. Witteveen, en de tijd lijkt dan ook aangebroken dat de overheid daar gaat kopen. in Duitsland nog wenst te exploiteren op een wijze die bijzonder verwant is aan de verfoeilijkheden waarvan wij in 1940- 1945 getuige zijn geweest. Ook blijft de indruk dat niet de abso lute garantie kan worden en niet is ge geven dat het verzamelde computerma teriaal in verkeerde handen kan komen. Met het weigeren van de bedoelde vragen te beantwoorden lijkt volgens de artsen de mogelijkheid niet uitgesloten dat de regering alsnog haar standpunt in dezen zal herzien. De briefschrijvers doen een beroep op het hoofdbestuur van de maatschappij in dezen de organisatorische leiding op zich te nemen en zij verzoeken 't bestuur hen daarvan spoedig op de hoogte te brengen. Mocht het hoofdbestuur onver hoopt hiertoe niet bereid zijn, dan ver zoeken zij alle collegae die hun stand punt delen hiervan schriftelijk medede ling te doen aan minister Nelissen. Het hoofdbestuur der maatschappij zal volgende week dinsdag op een ver gadering zijn standpunt in deze zaak bepalen. De open brief van enkele medici waar in zy hun collega's oproepen de vragen over ziekte en invaliditeit niet te beant woorden, is slecht gevallen bij de Ver eniging voor Revalidatie. „Wij waren blij dat er eindelyk een volkstelling komt waarvan de gegevens ons kunnen helpen bij het bepleiten van voorzieningen van gehandicapten", aldus de reactie van de directeur van de ver eniging, de heer C. D. Moulijn. (Van onze weerkundige medewer ker). De barometer blijft laag in West- Europa, en dat betekent aanhou den van het onstandvastige weer. Een nieuwe depressie van 95- millr- baar ten westen van Schotland brengt vanmiddag overal in Gel derland weer regen. Ook voor morgen en overmorgen blijft de kans hierop bestaan. Zuid-westelijke winden blazen zachte lucht naar ons land, waarin het kwik tot 7 a 8 graden Celsius zal oplopen, met name morgen. Vrijwel nergens in Europa vriest het. Om 4 uur vrijdagmiddag gaf Moskou 2, Berlijn +4, Warschau +5, Londen +7, Parijs +8, en Athene +15 graden Celsius.

De Vallei | 1971 | | pagina 1