Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tijd gegeven tot 3 februari Buiten Medeleven met Bols MARGARINE DUURDER 1 11 m I j Ard en Kees op hun best De scheve schaats van het recht Vandaag bezetting Utrechtse kliniek Koningin bij uitreiking Sch weitzerprijzen Brandt naar Parijs Phnom Penh weer beschoten gevlogi Auto uit bocht en: twee doden en twee gewonden 61 ONDER NUL Hartpatiëntenvereniging: Blanke Indianen in Brazilië Grote roof op London Airport BRANDEN IN DORDRECHT Reeënboek Zuidvietnamezen uit Cambodja Zonnige perioden MAANDAG 25 JANUARI 1971 - 45e JAARGANG no. 20 TEHERAN Sjah Mohammed Reza Pahlavi van Iran heeft zondag gewaarschuwd, dat de tien olieproduceren de landen „beslist zullen overwegen" de leveranties aan het Westen te staken, als de huidige prijsonderhandelin- gen met de grote internationale oliemaatschappijen mis lukken. De tien landen, leden van de organisatie van petroleum exporterende landen (OPEC), produceren naar schatting 85 procent van de olie-opbrengst buiten de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Zij zullen op 3 februari in Teheran bijeen komen. Tot zolang hebben de oliemaatschappijen de tijd. WIJS Met ingang van heden ■mr VERWACHTING Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., f 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'*, opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. f Advertentietarieven op aanvraag. Olielanden dreigen de kraan te sluiten De sjah verklaarde op een persconfe rentie in zijn paleis in Teheran, dat de maatschappijen een „grote blunder' maken als zij proberen de produceren de landen „de minst voordelige behan deling geven die zij maar kunnen". De sjah verwierp eisen van 16 inter nationale maatschappijen voor een we reldomspannende overeenkomst die bindend zou moeten zijn voor alle leden van de OPEC. Maar hij zei, dat de zes olieproduce rende landen aan de Perzische Golf be reid zijn een overeenkomst voor vijf jaar te tekenen als de prijs aanpasbaar is bij een internationale prijsindex voor goederen. Hij zei dat het „ongeveer LEMSTERLAND Twee mensen zijn omgekomen en twee gewond toen za terdag de auto waarin zij zaten op de weg van Lemmer naar Oosterzee uit de bocht vloog. Het ongeluk gebeurde in de gemeente Lemsterland. De guto kwam in de bermsloot terecht en botste tegen de betonnen damwand. Om het leven kwamen de 42-jarige H. L. Lam- mers en de 47-jarige G. W. Lulof, beiden uit Goor. Hoofd- en hersenletsel kregen de 37-jarige mevrouw C. T. Lammers- Koletzki uit Goor en de 43-jarige T. C. Nippius uit Kampen. ANCHORAGE (Alaska) In het kampement van de Alyeskapijpleiding in Prospect, Alska, is een koudrecord van 61 graden onder nul gemeten. Het was drie graden kouder dan in januari 1886. Prospect ligt 640 graden ten noorden van Anchorage. 'Y/'ijftien jaar aandacht geleden heb ik de mogen vestigen op ,,Het Reewild, gezien door het oog van de jager", door mr. J. O. Thate te Gorssel en nu kan ik het doen voor de 2e druk, want het boek raakte al sinds een paar ja ren uitverkocht. Oppervlakkig ge zien zou men concluderen, dat de hele Nederlandse jachtwereld voor zover het de toch altoos nog beperkte categorie der jagers be treft, die reeën tot het wild in hun revier mogen rekenen deze vlot te en populaire handleiding wel zou bezitten. Er zijn echter ook vele goede vrienden van de levende na tuur, die over biologie en leefwijze, nut en schade, leeftijdsschattingen en ziekten van het reewild het naadje van de kous willen weten, terwijl deze dieren voorts dank zij wetgeving, betere kijk en bescher ming sterk in aantal zijn toege nomen. Ik heb daartoe het oude en het huidige verspreidingskaartje nogeens vergeleken en toen bleek het enorme verschil eerst recht. Derhalve is het begrijpelijk, dat er een tweede druk verscheenhet werd een gemoderniseerde van de eerste en is heel wat fraaier van uitvoering, maar het stevige linnen omslag van uitgever W. J. Thieme had ik graag behouden, al staat het gekleurde cover naar een schil derij van Rien Poortvliet en voor stellende een gedreven reegeit mij ook wel aan. Deze tekenaar ver ving met tientallen ill's het werk van wijlen J. H. Schrijnderdoor zijn visie en talent is ,,Het Ree wild" meer hedendaags en meer karakteristiek geworden. Mr. Thate blijft zijn geesteskind aange past aan vele gewijzigde omstan digheden zien als een overzich telijk, beknopt vademecum voor de jagersman, maar ik zou het willen uitbreiden tot een werkje, dat ook de buitenman die nooit een geweer in handen krijgt, zich graag aan schaft, want er bestaat vrijwel niets van eigen bodem in dit genre, (Uitg. Kon. Ned. Jagersvereniging Den Haag; 14,50 postgiro 231687). 25-1 1971 A. B. Wigman juist z'ou zijn" te verklaren, dat de sta ten aan de Perzische Golf vragen om een prijsverhoging van qngeveer 20 cent per barrel. De sjah zei, dat de huidige interna tionale oliesituatie „in een crisis zou kunnen geraken, als de oliemaatschap pijen denken dat zij ons kunnen over bluffen of ons door middel van druk tot capituleren kunnen dwingen." „Maar er zou nog een ernstiger -crisis kunnen komen, als de geïndustraliseer- de landen in de wereld de maatschap pijen gaan steunen. De sjah waarschuwde dat als de maatschapijen op een wereldomvatten de regeling blijven aandringen, de pro ducerende landen een overeenkomst zullen eisen naar het model van de ak koorden met Venezuela. Venezuela heeft onlangs bepaald dat er op olie een belasting tot 60 procent kan wor den geheven. De meeste OPEC-landen gaan niet verder dan 50 procent. De sjah waarschuwde dat als de hui dige onderhandelingen over de olieprijs niet tot een gunstig resultaat zouden leiden, de tegenmaatregelen die door de plenaire vergadering van de OPEC op 3 februari zullen worden aangenomen, „zelfs zouden kunnen neerkomen op een stopzetting van de olieleveranties". „Ik moet zeggen dat de kwestie van het stopzetten van de olietoevoer zeer zeker overwogen zal worden", aldus de sjah. Hij verklaarde dat Iran zich zou neerleggen bij de beslissing van de meerderheid op de OPEC-vergadering, waaraan zal worden deelgenomen door Iran, Algerije, Libië, Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië, Aboe Dhabi, Qatar, In donesië en Venezuela. Hij zei verder dat als de olie-produ cerende landen ook maar de geringste nederlaag zouden lijden, dit het einde zou betekenen van de samenwerking van de olie-producerende landen en dat daarna geen van die landen kans zou zien weerstand te bieden aan de grote oliemaatschappijen. Maar, zei hij, zullen wijs zijn, we zullen niet meer vragen dan waar we recht op hebben en niet om minder dan we mo gen verwachten. Hij zei dat, hoewel de oliemaatschap pijen graag gezien hadden dat een overeenkomst zou worden gesloten die voor alle olieproducerende landen bin dend zou zijn, het toch niet vaststond dat de maatschappijen niet een afzon derlijke overeenkomst zouden sluiten met de landen rond de Perzische Golf. Verder zei de sjah dat als de huidige contracten ten einde lopen „het beste wat er kon gebeuren" zou zijn, dat de eigenaars van de olie zelf de produktie in de hand zouden nemen en de olie raffineren en er olieprodukten van ma ken. „De oliemaatschappijen zouden slechts klanten worden en kopers en zouden onze olie naar zijn bestemming kunnen brengen. Wij zullen dan ives-n teren in de landen waar die olie wordt verkocht", zei de sjah. Jan Bols was zaterdagavond nog niet thuis, toen de eerste telegrammen al binnenkwamen. En ze bleven komen. Gisteren vul de de woonkamer zich langzaam maar zeker met bloemstukken, terwijl de telefoon onophoudelijk rinkelde. Het Nederlandse volk betuigde zijn deelneming op de meest uit eenlopende manieren. „Zaterdag avond, ging hier zelfs het gerucht", zo vertelde Bols, „dat de mensen de ijsvloer wilden gaan vernieti gen". DEN HAAG Met ingang van heden is de margarineprys met 1 cent per 250 gram verhoogd. De prijsverhoging, aldus de „Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten", is het gevolg van de gestegen grondstof- fenprijzen en de doorberekening door de handel van de zgn. bijzondere loon kosten- en andere distributiekostenstij gingen. Over de prijsverhoging is over leg gepleegd met het ministerie van eco nomische zaken. we om HEERENVEEN. De Europese schaatskampioenschappen in Heeren veen zullen de geschiedenis ingaan als een van de meest tragische, voor al wat de Nederlandse ploeg betreft. Jan Bols, de nationale kampioen, die zaterdag, toen het schaatsen meer weg had van surfriding, bij het in gaan van de derde ronde de wissel verkeerd nam en zichzelf daardoor drie seconden benadeelde, werd door scheidsrechter Henny Roos gedis kwalificeerd. De letters van de schaatswet waren hard aangekomen voor de Hoogevener, die op de 500 meter met een tijd van 40.77 een hechte basis had gelegd voor de titel en zonder twijfel ook de 5000 meter had gewonnen. De Europese titel had Bols dan binnen zijn bereik gehad. Het moet hem grote voldoening hebben gegeven, dat de grote kam pioen, Dag Fornaess, op het ere schavotje geflankeerd werd door Ard en Kees, die op de tien kilometer prestaties van formaat hadden ge leverd, waardoor de dreigende Scan dinavische suprematie was gebroken. Ook Eddy Verheyen en Peter Nottet, die ruimschoots aan de verwachtin gen voldeden, plaatsten zich met respectievelijk een zesde en elfde plaats bij de eerste zestien, zodat Nederland het volgend jaar weer met vijf man aan dit internationale toer nooi mag deelnemen. Toen schaatsenrijder Jan Bols op dat voor hem en honderdduizenden sport- minnaars zo ongelukkige moment de verkeerde baan koos, handelde hij in strijd met de reglementen van de In ternationale Schaats Unie daar kan geen twijfel over bestaan. Toen daar op de Zweden en Noren bij hoofd- scheidsrechter Roos protesteerden te gen deze overtreding, bleek deze met het reglement in de hand maar één straf voorhanden te hebben: diskwa lificatie. Wat in een toernooi als dit betekende: definitieve uitschakeling. Eerste vraag: ként het reglement van de Schaats Unie inderdaad maar één straf op een overtreding? Toen enkele jaren geleden de Nederlander Schenk en de Noor Fred Anton Maier moei lijkheden kregen bij de wissel op de 500 meter, werd Schenk in de gele gen heid gesteld zijn rit over te rijden, omdat duidelijk was geworden dat Maier hem had gehinderd. Dus: de Noor had toen ook de reglementen overtreden anders was overrijden onmogelijk geweest. Toen bleken er dus tóch andere mogelijkheden in het reglement te schuilen! De tweede vraag is van principiëler aard: kan een reglement ooit rechts geldigheid hebben als er geen ver band blijkt te bestaan tussen overtre ding en strafmaat? Wat Bols overkwam is ongeveer dit: iemand levenslang geven omdat hij z'n auto verkeerd heeft geparkeerd. Iedereen is het er over eens dat dat niet kan, dat hier alle verband zoek is, dat dit het recht met voeten treden is. Maar in het reglement van de Schaats Unie blijkt dat wél te kunnen. Een derde (eveneens principiële) vraag: waarom kent de Schaats Unie vóór dergelijke wedstrijden geen jury d' appèl, een beroepsinstantie tot wel ke een „overtreder" zich kan wenden als letter en geest van een reglement met elkaar in strijd blijken te komen. Waar recht gesproken moet worden is een beroepsmogelijkheid toch een normale zaak! Men kan dit afdoen met de opmerking: nou ja, het is maar sport! Dan mis kent men de waarde van deze passie ve miljoenerecreatie. Die vlucht naar de (passieve) sportbeoefening is een vlucht uit de gecompliceerdheid van onze samenleving, die voor de mees ten zo moeilijk te begrijpen is en waarin begrippen als rechtvaardig heid en redelijkheid dikwijls zo moei lijk zijn terug te vinden. Men zoekt in de sport wat men elders niet vindt daarom, ook heeft sport zo'n grote op voedende waarde. Dat is in Heeren veen niet onderkend en dat is erger dan de tegenslag voor Jan Bols die zien we straks wel weer terug! BREDA „De Nederlandse Hartpa tiëntenvereniging zal maandag tot har de actie overgaan". Voorzitter H. S. Fieviet heeft dit besluit genomen, toen zaterdag om 24.00 uur nog niet bekend was gemaakt, wanneer de Utrechtse AMSTERDAM In aanwezigheid van de koningin zijn zaterdagmiddag in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam de voor 1971 toegekende Albert Schweitzerprijzen uitgereikt aan de zendingsarts mej. dr. G. J. Dreck- meier in Magelang, pater Jan de Vries van de „Parochie SAO Raimundo" in Brazilië, prof. dr. E. Levinas, hoogle raar in de wijsbegeerte in Parijs en de Zwitserse beeldhouwer, schilder en gla zenier Helmut Ammann in München. Het was voor het eerst dat in alle vier faculteiten waarin Albert Schweitzer Pater Jan de Vries had een ge sprek met de koningin. promoveerde tegelijkertijd een prijs is toegekend. De prijs, die dit jaar voor de zesde maal werd uitgereikt, wordt.toe gekend aan personen die hebben ge werkt in de geest en uit onbaatzuchtige liefde voor de medemens waarin Schweitzer zijn arbeid heeft verricht. Met ingang van dit jaar is besloten geen geldbedrag meer aan de prijs te verbinden, maar alleen de oorkonde en het kruis van verdienste uit te reiken. kliniek voor hart- en vaatziekten weer zal worden opengesteld. Nu het door haar gestelde ultimatum is verlopen, wil de vereniging vandaag de hartkli- niek bezetten. De directie van het Academisch Zie kenhuis had de heer Fieviet vrijdag een expresbrief gestuurd, waarin staat dat het tijdstipvan heropening van de kli niek „zich thans in redelijkheid niet laat voorspellen". Minister Veringa (onderwijs), het be stuur van het ziekenhuis en curatoren van de universiteit zullen volgens de brief alles in het werk stellen om de kliniek zo spoedig mogelijk weer volle dig te doen functioneren, maar daar voor is nodig dat eerst een specialisten team wordt samengesteld. De heer Fieviet gaf na het voorlezen van de brief het commentaar, dat eruit „blijkt dat ze wel alle mogelijke best zullen doen, maar nu pas". De directie had volgens hem tien maanden geleden al moeten voorzien, dat er alternatieve voorzieningen moesten worden getrof fen om het werk op de hartkliniek te kunnen voortzetten. Hartpatiënten in alle delen van ons land hebben zich de afgelopen dagen in groten getale spontaan aangemeld voor de actie die in Utrecht zal worden on dernomen. „Wij hebben van hun aan bod geen gebruik gemaakt", vertelt de heer Fievet. „Dat zou niet verantwoord zijn". De bezetting zal volgens hem niet on taarden in een kraakactie. „We zullen ons bij de poort van de kliniek aanmel den en aan de bevoegde personen de vraag stellen op welke datum de hart kliniek weer zal functioneren. We gaan niet weg voordat wij op deze vraag een afdoend antwoord hebben gekregen". Het ziekenhuisbestuur had gister avond nog geen besluit genomen over de houding die tegenover de hartpa tiënten zal worden aangenomen. De Utrechtse politie zal extra surveilleren. De politie verwacht niet dat het tot harde acties zal kómen. „Dat kunnen om te beginnen die hartpatiënten zelf zich niet veroorloven. Anderzijds zullen wij er zeker rekening mee houdendat we met hartpatiënten te maken heb ben". BONN Bondskanselier Brandt is zondagavond per trein naar Parijs ver trokken voor periodiek overleg met de Franse leiders, zoals voorzien in het Frans-Duitse vriendschapsverdrag dat in 1963 door president De Gaulle en bondskanselier Adenauer werd gete kend. Brandt begeeft zich per auto naar Colombey-Les-Deux-Eglises om een krans te leggen op het graf van De Gaulle. Direct na zijn aankomst in Parijs zal de bondskanselier een eerste onderhoud hebben met president Pompidou. Minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel gaat met het merendeel van de leden van de Westduitse delega tie per vliegtuig naar de Franse hoofd stad. Rlo'üE JANEIRO Een stam blanke Indianen is in de oerwouden langs de Amazone ontdekt. De ma nen laten grote rode baarden staan en houden hun vrouwen en kinderen verborgen. Deze Indianen leven in ruime dor pen, hebben qnige kennis van de pottenbakkerstechniek en gebruiken wapens en landbouwwerktuigen van bewerkte steen. Volgens het Jornal Do Brasil kweken zij maniokwortels, mais, zwarte peper en pinda's. Anthropologen zijn van oordeel, dat het wellicht blanken zijn. Hun huid, haar en oorlelletjes zijn ka rakteristiek voor Kaukasiërs. Hun taal wijkt sterk af van die van de andere Indianen in de streek, zeggen zij. De anthropologen hebben de stam „Lagere Assurinis" genoemd naar het deelvan de oerwouden, waar zij wonen. Een Assurinidorp met zo'n 80 inwoners ligt 400 km ten zuiden van Manaus, de hoofdstad van de staat Amazone. PHNOM PENH De Viet-Cong heeft vannacht opnieuw de internatio nale luchthaven van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh met mortier granaten en anti-tankraketten bescho ten. Vrydag was bij een dergelijke aan val reeds zware schade aangericht Sindsdien is het vliegveld alleen voor militair verkeer geopend. Ongeveer de helft van de speciale Zuidvietnamese strijdmacht van 5.300 man is teruggetrokken van een grote operatie, die op 13 januari begon en die de heropening van de Cambodjaanse verkeersweg mr. 4 ten doel had, aldus heeft het hoofdkwartier te Saigon be kendgemaakt. De kantoren van de staats-elektrici- teitscentrale van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zijn zondag bij een bomaanslag volkomen verwoest. Tenminste vier mensen raakten bij de explosie gewond. Volgens officiële zegs lieden zijn alleen de kantoren verwoest en niet de elektriciteitscentrale zelf. De regering van Zuid-Vietnam heeft zondag 37 Noordvietnamese krijgsge vangenen vrijgelaten bij de 17de breed tegraad. De invalide gevangenen werden in rubber bootjes geplaatst en de gelegen heid gegeven de rivier de Ben Hai over te steken en zo Noord-Vietnam te be reiken. Het oppercommando van de Viet- Cong heeft een bestand afgekondigd voor de periode van Tet (Het nieuwe maanjaar) van 26 januari tot 30 janua ri. De verenigde staten brengen op het ogenblik in allerijl oorlogsmaterieel naar Cambodja, om Phnom Penh te helpen zich te herstellen van de schade, die door de vernietigendste aanval van de oorlog is aangericht. Viermotorige C-130 transportvliegtui gen van de Amerikaanse luchtmacht voeren wapens munitie, reservedelen, prikkeldraad en zandzakken aan in Phnom Penh. Ondertussen voeren Cambodjaanse troepen in de streek rond de hoofdstad zuiveringsoperaties uit. Senator George McGovem heeft president Nixon zater dag beschuldigd van „flagrante schen ding van richtlijnen van het congres tegen de uitbreiding van de oorlog in Zuid-Oost-Azië." Zowel hij als senator Edmund Mus- kie, die trachten steun te krijgen voor Califomische democraten bij de verkie zingen van 1972 verklaarden dat de re- gering-Nixon de Verenigde Staten steeds dieper verwikkeld doet raken in de gevechten in Indo-China. LONDEN Vier of vijf gemaskerde mannen hebben vanmorgen met de wa pens in de vuist, een kist met goud, platina en ander kostbaar metaalafval geroofd uit een loods op Londen Air- port. De overval werd gepleegd in een loods van Air Canada. Deze maatschap pij kon de waarde van het geroofde materiaal nog niet bepalen. Wel werd meegedeeld dat ongeveer de helft van een partij was meegenomen, die een waarde had van driehonderd miljoen gulden. De rovers namen ook twee zakken geld mee, maar dit was al uit de roula tie genomen en had alleen nog voor verzamelaars waarde. DORDRECHT Omstreeks half drie vannacht is in de binnenstad van Dor drecht een oud pand door brand ver woest. De op de monumentenlijst voor komende gevel van het pand stortte in. Drie jongelui, die in het huis verbleven wisten zich tijdig in veiligheid te bren gen. Zondagmiddag brandde in het Dordt- se centrum een sexwinkel totaal uit. Over de oorzaak van de branden tast men nog in het duister. Weersverwachting tot dinsdagavond: Enkele buien, maar morgen ook zon nige perioden. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeke 5 graden. Maximumtemperaturen mor gen ongeveer 8 graden. Zon op 08.30, onder 17.16 uur; maan op 08.32, onder 16.35 uur.

De Vallei | 1971 | | pagina 1