Weer golf van geruchten rond Tony Armstrong-Jones llili Het gezin Snowdon tijdens een tochtje in Tonys nieuwe sportwagen. Naast Tony prinses Mar- Rechts een van de foto's die de garet, op de achterbank hun kinderen, de negenjarige burggraaf Linley en de zesjarige lady Sarah TmTtWenf een bezoek tanVet Lord Snowdon, op zn veertigste jaar nog een knappe, jongensachtig uitziende man, is nog steeds het ènfant terrible van het Britse hof. Voorcd de laatste tijd is hij weer het middelpunt van dlerlei geruchtendie voornamelijk gaan over zijn eventuele verhoudingen met andere dames dan zijn echtgenote prinses Margaret LONDEN Toen de 40-jarige Lord Snowdon op de laatste dag van 1970 een sjiek Londens ziekenhuis ver liet waar hij veertien dagen had gelegen, zei hij„Ik voel me veel beter en ik ga het een tijdje kalm aan doen." Die rust heeft hij hard nodig want hij was geopereerd waaraan is niet onthuld. Maar er zijn ook nog andere problemen. MIDI - JAPONNEN WERKEN SPECTAKEL HOBBY'S •*••1 IPMNHÉM theater in bijzonder geanimeerd gesprek met Danny La Rue, een van de sterren van de show. LORD SNO WDONJAA G T NOG STEEDS DE ADEL IN HET HARNAS De dag tevoren had de woordvoerder van zijn vrouw, prinses Margaret (ook 40), geruchten ontkend in het gezaghebbende Amerikaanse blad Washington Post over een aanstaande scheiding. Deze krant had geschreven dat er al sinds 1967 geruchten de ronde doen in de Londense society over huwelijksmoeilijk heden bij de Snowdons. De Washington Post meldde verder dat Lord Snowdon onlangs bij bezoeken aan New York een verslaggeefster van het vermaarde modeblad Vogue mee heeft uitgenomen. Voor zijn huwelijk, toen hij nog fotograaf was, werkte hij veel voor Vogue. De prinses, zuster van koningin Eli zabeth en sinds tien jaar getrouwd met Snowdon, haalde hem af in het zieken huis. „Ik praat daar niet over", ketste ze de vragen af van het legertje jour nalisten dat meer wilde weten over de geruchten. Lord Snowdon ging naar hun woning met twintig kamers in Kensington Pa lace, de prinses naar het buitengoed Sandringham, waar haar zuster, haar twee kinderen, haar moeder en afidere leden van de koninklijke familie met vakantie waren. De rust was van korte duur want vo rige week vrijdag barstte de bom op nieuw en nog heviger: weer schreef een Amerikaans blad, nu de New york Dai ly News over huwelijksproblemen bij de prinses en haar man maar ditmaal ging men verder: Lord Snowdon had sinds december 1969 een romance met de 24-jarige lady Jacqueline Rufus Isaacs, een vroliike jongedame en vroe ger model. Van alle katen kwamen er heftige ontkenningen. Vooral de ouders van Jackie, de markies en markiezin van Reading, deden alles om elke gedachte aan een verhouding weg te nemen. Het bleek dat de Snowdons dikke vrienden zijn met de Readings en hun twee kinderen, Jackie en haar broer. De prinses en haar man hebben een buitenhuisje pal bij het landgodvan de markies. Ze gaan veel bij elkaar op be- Jackie bezocht Lord Snowdón ver zoek. scheidene keren alleen in het zieken huis", vertelde haar moeder, „maar dat deed ik zelf ook, net als mijn zoon." Jackie bleek met wintersportvakantie te zijn in Zwitserland toen zij het mid delpunt werd van de nieuwe geruchten. En zoals zo dikwijls in de afgelopen jaren gonst Londen weer van de meest fantastische verhalen over de Snow dons. Iedereen weet uit „de meest be trouwbare bron" de vreemdste dingen over de vroeger, zo levenslustige prin ses en haar man. ,,Er moet iets aan de hand- zijn," hoorde ik van een bekende vrouwelijke mode-expert, „anders zou Tony nooit toestaan dat Margaret er zo bijloopt". Ze doelde op de wijde midi-japonnen «n mantels die Margaret nu draagt, die haar erg dik maken. Laat hij zich niets meer gelegen liggen aan het uiterlijk van zijn vrouw? Lord Snowdon heeft erg veel smaak, zeker op modegebied. Vrouwen vragen hem graag advies op modegebied en op dat van make-up. Als jongen speelde hij graag met de make-up-doos van zijn stiefmoeder, een toneelspeelster. Nu fen dan verkleedde hij zich als vrouw. Veel der geruchten vinden ongetwij feld hun oorsprong in het feit dat Snowdon van gewone zij het welge stelde komaf is. Tot kort voor de geboorte van zijn eerste kind, Lord Linley, in 1961, was hij gewoon Antony Armstrong-Jones. Toen hij in mei 1960 met Magaret trouwde, weigerde hij nog een adellijke titel Hij stond er ook op te blijven werken. „Natuurlijk zou het veel aanvaard baarder zijn als ik in de City werkte" (het financiële centrum van Londen), zei hij eens. „Als ik in een cocon leefde, zou ik niet becritiseerd worden. Toen ik trouwde zei ik dat het essentieel was dat ik mijn werk vasthield." Lord Snowdon was en is een voor treffelijk fotograaf. Hij leerde het vak van de beroemde society-fotograaf Ba ron waar zijn vader, een rijke, geschei den advocaat, hem voor een dikke vijf duizend gulden als volontair wist te plaatsen. Tony's faam werd gevestigd toen hij niet langer de plichtmatige plaatjes hoefde te maken van dochters van edellieden. Hij maakte snel naam als persfotograaf, deed veel op modegebied, deed baanbrekend werk met toneelfo to's. Tenslotte, dank zij zijn taai door zettingsvermogen, kreeg hij ook op drachten van het hof. Zo maakte hij kennis met Margaret. Onconventionaliteit kenmerkt Snow don. Men ziet het aan zijn lange gol vende haren, zijn enorme tochtlatten, de hippe kleren die hij draagt als hij verlost is van het knellende hofceremo nieel. Hij studeerde architectuur in Cam bridge, maar hij zakte voor zijn exa mens. Toch leidde hem dit naar die an dere kant van zijn werk waar hij suc ces mee oogst: binnenhuisarchitectuur en vormgeving voor industrieprodukten e.d. Tony maakte enkele knappe films, over ouden van dagen en hun eenzaam heid en over de Britten en hun vaak vreemde liefde voor dieren. Heel Enge land gniffelde over een scène in zijn laatste film over een mevrouw die een kippeëi uitbroedde tussen haar borsten. Als slotvoogd van het kasteel van Caernarvon was Snowdon in 1969 ver antwoordelijk voor de enscenering van de installatie van kroonprins Charles als prins van Wales. Hij pakte dit aan als een enorm spektakelstuk voor de televisie dat door 500 miljoen mensen zou worden gezien. Voor zichzelf ontwierp Tony een nauwsluitend groen, kostuum waarin hij eruit zag als een lifbediende. Het kijkspel was een enorm succes. Onconventioneel voor iemand aan het Engelse hof was Tony ook in de keus van zijn vrienden: toneel- en filmspe lers als Peter Sellers en diens opeen volgende knappe jonge vrouwen, be roemdheden op modegebied, ontwer pers, jazz- en andere sterren op het gebied der lichte muze. Hoewel Margaret er altijd op staat te worden behandeld als prinses, paste ze zich wonderwel aan bij de voor haar ongewone, bohémien-achtige kennis senkring van haar man. Maar me(i blijft haar mevrouw noemen, net zoals Tony zijn schoonmoeder aanspreekt. In het nieuws stonden de Snowdons van meet af aan. Hun butler liep al gauw kwaad weg omdat Lord Snowdon zich overal mee bemoeide. De man schreef zijn memoires en prompt wist de hele wereld dat de prinses en haar man luid samen zongen in de badka mer. Hun woning werd destijds opgeknapt voor 700.000 gulden, waarvan een half miljoen op staatskosten. Dit leidde tot kritiek in de kranten, net zoals toen de Snowdons in 1961, twee maanden na de geboorte van hun eerste kind (dat ze thuis lieten) op vakantie gingen naar West-Indië. Voor hem, een hofdame en een re chercheur werd toen de hele eerste klas afgehuurd van een passagiersvliegtuig. Alleen de prinses krijgt een uitkering van de staat: 130.500 gulden. Ze wonin gen wonen In 1967 kwamen de eerste grote golf van geruchten dat er iets nietboterde in huize Snowdon. Marga ret ging voor een kort onderzoek het ziekenhuis in, maar Tony vertrok naar Japan waar hij foto's ging maken voor de Sunday Times. Het jaar ervoor lag Snowdon in het ziekenhuis voor een behandeling aan spataderen; toen zou Margaret niet één keer op bezoek zijn geweest. Men kop pelde dit aan verhalen van vrienden over ruzies in het openbaar: „Oh ga weg, je verveelt me" zou Lord Snow don zijn vrouw hebben toegevoegd op een dansfeest je. Daarentegen hebben wij de prinses en haar man in 1969 meegemaakt tij dens een bal in Londen waar ze veel en opgewekt samen dansten en met nie mand anders. Toen Snowdon na zijn bezoek van vier weken aan Japan in New York was, werd het nodig de golf van ge ruchten over een breuk met Margaret te ontzenuwen. Hij deed dat zelf tijdens interviews met Britse journalisten, een opzienbarende methode. Twee jaar geleden werd Tony samen met de televisiester David Frost een bekend New Yorks restaurant uitge werkt. Ze droegen polokragen, dat werd toen nog niet op prijs gesteld. Sommigen noemen de Snowdons de zwarte schapen van de familie. Tony's doorzettingsvermogen, zijn liefhebberij- Deze knappe jongedame, de 24- jarige lady Jaqueline Isaacs, wordt genoemd als Tony's jongste liefde. Hij zou volgens Amerikaanse en Britse bladen zelfs willen scheiden van prinses Margaret. en en werk zijn voor veel traditionalis ten nog altijd onaanvaardbaar. Hij is buitengewoon handig, een enthousiast knutselaar. Snowdon maakte zijn eigen bureau van teakhout, afgezet met leer. Hij is een volleerd lasser, hij ontwierp een sensationele volière voor de Londense dierentuin, rijdt graag op de motor, is dol op waterskiën. In de kelder van het paleis heeft hij een fantastische donkere kamer, er naast een complete timmermanswerk plaats. Zijn werkkamer op de begane grond met moderne meubels, de door hem ontworpen elektrische kachel, werk van hedendaagse schilders, en een kostbare radio-grammofooncombinatie, ligt naast de salon in traditionele stijl. Een optisch kijkgat geeft een kijkje in de salon en omgekeerd. Dat er weieens botsingen zijn in hui ze Snowdon is vanzelfsprekend de prinses heeft een zeer sterk ontwikkel de wil, haar man al evenzeer. Niemand weet wat er waar is van de telkens opduikende geruchten over hun huwe lijk. „We zijn allebei even kwetsbaar voor ongegronde roddel, en even ont steld als we het lezen", zei Lord Snow don in 1968. Als het waar is dat Tony aandringt op een scheiding dan betekent dit een confrontatie met koningin Elizabeth, die tevens oofd is van de Anglicaanse staatskerk. Toen Margaret in de jaren '50 wilde trouwen met de gescheiden kolonel-vlieger Peter Townsend, adju dant van haar vader koning George VI, zei Elizabeth: Neen. Een gescheiden man aan het hof was onaanvaardbaar. Margaret was diep bedroefd, maar gaf de voorkeur aan haar lositie en aan wat zij ziet als haar plicht. Zou een chtscheiding nu wél moge lijk zijn zo dicht bij de top van da Britse koninklijke familie?

De Vallei | 1971 | | pagina 4