Ledental VPRO nog in wankel Openbare bekendmaking in stadion Nog net gered evenwicht Mr. Geertsema nummer één op VVD-lijst Gevecht koreaans in Zuid vliegtuig Poolse regering tracht stakers te kalmeren DEVALUATIE CHU vindt DS'70 niet vooruit strevend ZWARE ONLUSTEN IN NOORD-IERLAND DINAR PILOOT GEWOND DOOR KAPER Twee kinderen in rook gestikt KRUISING A IK WEER DRUGS NIET UIT PERS Chinese machinist vermoordde 21 zeelui Man verdronken Soustelle weer in de politiek bij vistoclit Bij brand in Rotterdam Trein ontspoord bij New York Weduwe Rockefeller overleden Veel arrestaties en gewonden joodse studenten gearresteerd in Rusland MAANDAG 25 JANUARI 1971, BESTUUR PROF. VAN HULST OP UNIERAAD GELD VERDWIJNT VERSTEK In Guinee samen 92 doodvonnissen DEN HAAG De algemene verga dering van de VVD heeft zaterdag de definitieve kandidatenlijst voor de Tweedekamerverkiezingen vastgesteld. De VVD zal in de komende verkiezin gen met een lijstaavoerder uitkomen, mr. W. J. Geertsema. Op de plaatsen 2 t/m 13 zullen in wisselende volgorde kandidaat worden gesteld: mr. C. Berkhouwer, dr. K. van Dijk, Th. H. Joekes, mej. A. Cappeyne van de Coppello, mr. H. E. Koning, H. J. de Koster, mr. F. Portheine, mr. J. Grietkerk, ir. D. S. Tuijnman, mevr. Mr. E. Veder-Smit, H. J. L. Vonhoff en H. Wiegel. Op de plaatsen 14 t/m 23 zijn kandi daat gesteld; mr. A. Geurtsen, G. Kou- dijs, L. M. de Beer, G. M. van Ardenne, G. W. Keja, H. Th. Waalkens, mevr. M. Smit-Kroes, A. Pais, D. J. D. Dees en R. W. de Korte. Op de plaatsen 24 t/m 27 zullen in combinaties zestien kandidaten worden gesteld, terwijl de laatste drie plaatsen van de lijsten in elke kieskring ver schillend zullen zijn. BRENTWOOD Bij Brentwood in de staat New York is zondagavond een personentrein ontspoord, waardoor veertig passagiers en zes spoorwegem ployés werden gewond. Aangezien er kennelijk aan een wissel was geknoeid, zal de federale recherche de mogelijk heid van vandalisme of sabotage onder zoeken. SEOE LTwee Zuidkoreaanse mi nisters hebben gisteren hun ontslag aangeboden na de overigens mislukte kaping van een Fokker Friendship van de Koreaanse luchtvaartmaatschappij. Het vliegtuig maakte een noodlan ding op het strand, dertig kilometer ten zuiden van de grens met Noord-Korea. Bij het incident kwamen de kaper, een 22-jarige Zuid-Koreaan en de tweede piloot om het leven. Vijftien inzittenden van de Friendship werden gewond. Het hoofd van de politie in de stad Soksjo, waar het vliegtuig was opgeste gen, is ontslagen. Drie leden van zijn korps zijn gearresteerd omdat zij het toestel niet nauwkeurig genoeg gecon troleerd zouden hebben. De kaper, die de gezagvoerder wilde dwingen naar Noord-Korea te vliegen, drong de cockpit binnen met in elke hand een op scherp gestelde handgra naat. De gezagvoerder maakte wel een zwenking in de richting van de grens, maar liet ook het landingsgestel uit klappen. De kaper ontstak in woede en dreigde het vliegtuig, dat zestig passa giers en vijf bemanningsleden aan boord had, in de lucht op te blazen. Inmiddels gealarmeerde Zuidko reaanse jacht-vliegtuigen en kustbatte- ryen vuurden waarschuwingsschoten af. Toen de kaper even werd afgeleid, wierp de tweede vlieger zich op hem. Bij de worsteling ontploften beide handgranaten, waarbij de kaper op slag werd gedood. Kort daarop maakte het vliegtuig een geslaagde noodlanding. De tweede pi loot overleed later in een ziekenhuis. Hij krijgt een hoge onderscheiding, evenals de andere leden van de beman ning merendeels oorlogsveteranen. Onmiddellijk na de landing van het gekaapte toestel werd de zwaarge wonde tweede piloot naar een zieken huis overgebracht, waar hij echter korte tijd later overleed. Een Rotterdamse brandweerman brengt hier de 48-jarige mevrouw van Gerdingen in veiligheid. Voor haar twee zoontjes kwam de hulp echter te laat. UTRECHT De VPRO schom melt wat ledental betreft nog steeds rondom de rode streep van 100.000 le den. Op een vergadering van de ledenraad van deze omroepvereniging zaterdag in Utrecht meldde voorzitter Jan Kassies dat de VPRO nu 139.215 leden heeft. Als op dit aantal de ingewikkelde be rekening wordt toegepast die het mi nisterie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk onlangs hanteerde bij het onderzoek naar het werkelijke le denbestand, komt het erop neer dat de VPRO iets meer dan 100.000 leden heeft. Dat is nog een wankele basis, maar voorzitter Kassies sprak de „gegronde verwachting uit dat de VPRO voor de zomer de veilige marge zal hebben be reikt. Uitvoerig werd gesproken over het programmabeleid. Vanuit de ledenraad werd een enkele maal kritiek uitgeoe fend op de soms eenzijdige visie in het beleid of het gebrek aan visie. Evenals directeur S. J. Doorman, verklaarde voorzitter Kassies dat men door finan ciële problemen en gebrek aan man kracht zijn ambities niet altijd waar kan maken. Een motie, waarin werd gezegd dat in de televisieprogramma's de doelstellin gen van de VPRO niet voldoende tot uitdrukking komen, werd met grote meerderheid door de ledenraad verwor pen. Met 26 tegen 25 stemmen werd ook een motie verworpen, waarin ge- PARIJS Zodag heeft de door de voormalige gouverneur van Algerije, Jacques Soustelle, opgerichte partij „vrijheid en vooruitgang" in Versailles haar eerste algemene vergadering ge houden. Soustelle, die een der felste tegen standers van president de Gaulle werd toen deze Algerije zelfstandigheid ver leende en daarna lang in ballingschap vertoefde, is met de oprichting van zijn partij actief op het toneel van deFran- se politiek teruggekeerd. WARSCHAU De leider van de Poolse communistische partij, Edward Gierek, is zondag onverwacht naar de Szczecin vertrokken om te trachten de arbeiders te kalmeren, die vrijdag in de haven het werk neerlegden, welk voor beeld volgens in Warschau ontvangen berichten later werd gevolgd door de werknemers bij de vervoersbedrijven. De arbeiders eisen meer loon, betere secundaire voorwaarden en wijzigingen in de partijleiding. Zondagavond is een drukbezochte vergadering gehouden op de door de arbeiders bezette Warski-scheepswer- ven waar Gierek een toespraak hield. De bijeenkomst verliep rustig en in een kameraadschappelijke geest, aldus een mededeling van radio-Szczecin, waarin verder werd gezegd dat de toespraak van de partijleider algemeen bekend gemaakt zal worden. De Poolse minister van Binnenlandse Zaken Kazimierz Switala, is zaterdag met verlof gezonden. Hij zal binnenkort door het Poolse parlement worden ont slagen. De huidige vice-staatssecretaris NEW YORK Mevrouw Martha Rockefeller-Baird, de weduwe van John D. Rockefeller jr, is zondag in haar New Yorkse woning aan Park Avenue aan een hartaanval overleden. Zij was 75 jaar. Toen John D. Rockefeller, in 1960 overleed, erfde zij 75 miljoen dollar (270 miljoen gulden). Het was haar der de huwelijk, toen zij in 1951met Rok- kefeller trouwde. Hij was drie jaar te voren weduwnaar geworden. De nu overleden mevrouw Rockefel ler was vroeger een concertpianiste. van het ministerie, Franciszek Szlach- cic, zal hem vermoedelijk opvolgen. Szlachcic is reeds met de voorlopige leiding belast. Het Poolse persbureau PAP heeft be richt dat Switala zelf „om gezondheids redenen" zijn ontslag heeft aange vraagd. Politieke waarnemers in War schau vermoeden echter dat het minis terie van Binnenlandse Zaken in ver band met de jongste onlusten in Polen wordt gereorganiseerd. De 47-jarige Switala is jurist. Van 1965 tot 1967 was hij onderstaatssecre taris, in 1968 verving hij generaal Moc- zar als minister van Binnenlandse Za ken. Als zodanig gaf hij in opdracht van de regering Gomoelka bevel de op stand in de Oostzeehavens met wapen geweld neer te slaan. Szlachcic is evenals Gierek een Sile- ziër. Hij was sinds lang vice-minister van Binnenlandse Zaken. In 1968 was hij de kandidaat van de Partizanen voor het ministerschap, maar Gomoelka slaagde erin zijn eigen kandidaat, Swi tala, benoemd te krijgen. Kranten, radio en televisie in Polen bewaarden gisteren een opvallend zwij gen over de gespannen toestand in Szczecin. Maar het partijblad Trybuna Ludu waarschuwde gisteren voor men sen, die „een sfeer van anarchie en op ruiing" in het land proberen te schep pen. zegd werd dat de VPRO het roken in zijn programma's zoveel mogelijk zou moeten vermijden. De ledenraad vond dat de VPRO aan de godsdienst aandacht moet blijven besteden, maar dat dit onderwerp dan kritisch als maatschappelijk en mense lijk verschijnsel benaderd moet wor den. VPRO-voorzitter Jan Kassies deelde op deze vergadering mee in mei zijn functie neer te zullen leggen en zich niet meer herkiesbaar te stellen voor een bestuursfunctie. Met hem zullen nog drie bestuursle den aftreden en plaats maken voor nieuwe krachten. De heer Kassies zei, dan ten behoeve van een doorstroming in het bestuur elk jaar een aantal bestuursleden zal aftreden. Het bestuur heeft zelf voor de functie van voorzitter kandidaat gesteld dr. H. J. Penders, sociaal-psycholoog en al enige tijd lid van het VPRO-bestuur. Op de ledenvergadering hebben ver schillende afgevaardigden van met na me de drie noordelijke provincies het bestuur onzorgvuldigheid verweten naar aanleiding van het ontslag van Jan Haasbroek als eindredacteur van „Vrije Geluiden*. UTRECHT De voorzitter van de Chistelijke-Historische Unie, prof. Van Hulst, heeft zaterdag in Utrecht de op vattingen van DS '70 nogal conservatief genoemd vergeleken bij het urgentie- brogram, dat KVP, ARP en CHU op tafel hebben gelegd. „Een komende regering moet in dien enigszins mogelijk kunnen re kenen op een redelijke meerderheid in het parlement. Wij gaan daarom in elk geval de programma's van WD, PvdA en D'66 met ons eigen program verge lijken. Dat de PvdA de confessionele partijen geen vertrouwen wil schenken, bele' ons niet om het program van d® PvdA nauwkeurig te bekijken*', zo zei prof. Van Hulst. Hij noemde de roulette een van de zeer vele praktische zaken waarover straks bij de kabinetsformatie een be slissing moet worden genomen. Volgena prof. Van Hulst wordt de aandrang om in Nederland casinospelen toe te laten groter, Per jaar verdwijnen zei hij twin tig miljoen Nederlandse guldens in bui tenlandse speelbanken. Dertig miljoen wordt door de Duitse lotto verbruikt. Frankrijk verdient per jaar honderd miljoen frans aan de casino's. West- Duitsland ontvangt uit de belasting op de casino's zo'n slordige zeshonderd miljoen mark per jaar. Op het stuk van het jongerenbeleid sprak de Unieraad zich ervoor uit het gebruik van zgn. softdrugs uit de cri minele sfeer te halen; voor een sterke uitbreiding van het aantal kinderdag verblijven; voor een leger met vrijwil lig dienenden en voor de instelling van schoolraden bij het voortgezet onder wijs. De Unieraad sprak zich ook uit voor de instelling van een Raad voor het bejaardenbeleid, die zich moet bezig houden met het voorbereiden van een „totaalbejaardenbeleid". MAASSLUIS De raadsfractie van „Welzijn Maassluis 1980" wil, dat bur gemeester en wethouders geen sigaret ten meer aanbieden bij bestuurlijke contacten. Tevens zou moeten worden afgezien van roken tijdens raadsverga deringen. BELGRADO Joegoslavië heeft zijn munt, de dinar, met twintig procent ge devalueerd. De nieuwe wisselkoers is vastgesteld op vijftien dinar tegen een Amerikaanse dollar, tegen een vorige koers van 12,5 dinar voor een dollar. Doel van de devaluatie is de bevor dering van de uitvoer en het meer aan trekkelijk maken van het land voor buitenlandse toeristen. De devaluatie in Joegoslavië zal bete kenen dat de vakantiegangers er in het komend seizoen meer dinars zullen uit geven dan zij gewend waren. „De men sen hebben voor hun vakantie meestal een bepaald bedrag uitgetrokken, dat ze helemaal besteden. Zij kunnen nu met dit bedragmeer kopen'dan voor de devaluatie", zegt het Joegoslavisch be middelingsbureau in Den Haag. Men verwacht niet dat de devaluatie een grotere stroom toeristen zal opleveren, al valt over het psychologisch effect daarvan bij het plannen van een va kantie weinig te voorspellen. Hoewel de devaluatie voor de toeris ten een voordeel oplevert, wordt gewe zen op het feit dat de prijzen in Joe goslavië de laatste jaren sterk gestegen zijn. Om dit enigszins te compenseren wordt aangeraden om, waar mogelijk, met buitenlandse deviezen te betalen. In grote winkels kan dit een kortirrt korting van tien procent opleveren. BELFAST Protestantse betogers hebben zaterdagavond in Belfast zes auto's in brand gestoken en een politie bureau aangevallen toen de straatge vechten in de Noordierse hoofdstad weer oplaaiden. De schermutselingen waren de eerste protestantse rellen sinds maanden in Belfast, waar de laatste paar weken af en toe katholieke betogers onlusten hebben veroorzaakt. Een aantal Engelse soldaten raakte gewond door rondvliegende stenen, flessen, pijlen met stalen punten en deksels van vuilnisbakken. Politie en militairen drongen de menigte terug met waterkanonnen en rubber kogels. Er zijn ongeveer twintig betogers gear resteerd. In de katholieke wijken van Belfast bleef het zaterdagavond rustig. Een menigte van ongeveer vierhon derd mensen heeft zondagavond in Shankill Road, de protestantse wijk van Belfast, stenen naar bussen en au to's gegooid en ruiten van woningen en winkels vernield. Bij de ongeregeldheden van zondag avond raakten tien politiemannen ge wond toen een menigte een politiebu reau met stenen en andere voorwerpen bekogelde. Zeker vijftien personen zijn gearresteerd. De gevechten ontstonden zaterdag toen een grote groep protestantse voet balsupporters terugkeerden van een wedstrijd en er bezwaar tegen maakten dat zij door de politie snel langs een katholieke woonwijk werden geleid. De menigte viel de politie-afzetting aan, bekogelde een bureau met stenen en stak een leegstaand bankgebouw in brand. Militairen dreven de menigte met be hulp van pantserwagens uiteen, maar enige tijd later formeerde zich een groep van 200 mensen die naar de ka tholieke buurt optrok. De herrieschoppers drongen een showroom van een autodealer binnen en sleepten negen wagens naar buiten waarvan er zes in brand werden gesto ken. Met de andere drie auto's w«4 een barricade gevormd. TEL AVIV Een groep van 60 stu denten, allen Russische Joden, zouden volgens berichten in Tel Aviv in hech tenis zijn genomen in de Sovjet Unie op beschuldiging van het omkopen van functionarissen van de universiteit. De studenten zouden zijn gearres teerd in Kishinev, een stad van 115.000 inwoners en de hoofdstad van Russisch Moldavië. Ook de functionarissen van de universiteit die zich hadden laten omkopen zijn gearresteerd volgens deze berichten. De studenten zouden in 1969 aan de universiteit zijn ingeschreven, maar werden pas gearresteerdna hun eerste «jaar. GRONINGEN De 52-jarige inwo ner van Usquert H.J. Boersema is za terdag verdronken tussen Schiermonni koog en Rottumeroog. De man, die loodgieter van beroep was, ging vaak voor zijn genoegen vissen met de 76-jarige oud-visser S. Teerling van Usquert. Toen het zaterdag eb werd, raakte diens bootje, de VQ 1, vast. Nadat 's avonds het tij was ver anderd, kon het bootje weer varen. Schipper Teerling verklaarde tegen over de rijkspolitie te water dat de heer Boersema kalm het anker zou lichten. Hij struikelde over een touw en sloeg over boord. De heer Teerling heeft gepoogd hem te redden doch zon der succes. Ook het zoeken bleef zonder resultaat. CONAKRY/ABIDJAN Het als militaire tribunaal fungerende parlement van de Afrikaanse staat Guinee heeft zondag ongeveer tweehonderd vonnissen geveld waaronder 92 maal de doodstraf en 66 maal levenslange gevangenis straf in het proces dat in de afgelopen dagen is gevoerd tegen personen die waren beschuldigd van „samenzwering tegen het bewind van president Sekoe Toeré". Onder de tot levenslang veroordeelden zijn de Westduitse brouwerij-directeur Adolf Marx en de aartsbisschop van Conakry, Raymond-Marie Tsjidimbo, voorts 1 Duitser, 3 Fransen en 10 Libanezen. De Westduitse ontwikkelingshelper Hermann Seibold, die vorige week in de ge vangenis zelfmoord zou hebben gepleegd, is postuum tot dezelfde straf als Marx veroordeeld. Een Nederlandse vrouw werd tot uitwijzing veroordeeld. De vonnissen werden tijdens een massale bijeenkomst in het sportstadion van de Guinese hoofdstad Conakry bekendgemaakt Het gebeuren werd door de Guinese radio uitgezon den. en dat volgens de beschuldigingen de hoofdstad van een afgescheiden Guine se staat had moeten worden. Daar lig gen ook het jeugddorp en het ontwik kelingscentrum waarvan Seibold leider was. De 34 doodvonnissen zijn bij verstek uitgesproken. De overige ter dood ver oordeelden bevinden zich in hechtenis. De nationale vergadering, die de von nissen heeft geveld, had van de rege ring bijzondere volmachten gekregen om alle Guineeërs en buitenlanders te berechten, die bij de inval van vorig jaar volgens Conakry geleid door Portugezen en uitgeweken Guineeërs Peditsem 'betrokken zouden zijn geweest. President Touré had tevoren ver klaard te zullen afzien van zijn recht op gratieverlenning. Radio-Conakry zei dat zich onder de ter dood veroordeelden geen blanken bevinden. Wanneer de doodvonnissen zullen worden uitgevoerd is niet be kend gemaakt. Men neemt aan dat dit in het openbaar zal zijn. West-Duitsland gelooft, dat de cam pagne tegen zijn onderdanen in Guinee wordt geïnspireerd door Oost-Duits- land. dat vorig jaar een ambassade in Conakry heeft geopend. Onder de terdoodveroordeelden zijn zes Portugezen. Van twee van hen wordt een militaire rang aangegeven: luitenant en sergeant. Doodstraffen zijn ook uitgesproken voor Guinese ex- staatssecretarissen, Balde Ousmane, Camara Sekou, Barri Trois, en nog en kele andere leidende functionarissen. Paus Paulus heeft zondag bekendge maakt dat hij president Sekoe Touré persoonlijk heeft gevraagd om clemen- teie voor aartsbisschop Raymond Marie Tjidimbo, en voor de andere beklaag den. Hij zei dat de bisschop, die „voor zover wij weten onschuldig is", wordt bedreigd met „verschrikkelijke folte ringen". Paus Paulus zei dit voordat de vonnissen door radio-Conakry bekend waren gemaakt. O ROTTERDAM Zaterdagmiddag zijn de twee broertjes Henk (14) en Jo- han 12) bij een felle brand door rook gestikt. Hun moeder leefde nog toen zij naar een Rotterdams ziekenhuis werd overgebracht. Haar toestand is zorg wekkend. Het gezin woonde met nog twee dochtertjes op een derde etage van een overigens onbewoond rijtje afbraakhui zen aan de Rechter Rottekade in het oude noorden van Rotterdam. De brand is op een lager gelegen verdieping ont staan. Vermoedelijk hebben er kinde ren met lucifers gespeeld. Het vuur breidde zich razendsnel uit. Het gezin kon niet meer via het trap penhuis naar buiten vluchten. Vanaf een balkon riepen de moeder en haar twee zoontjes om hulp. De twee meisjes waren op dat moment niet thuis. Voor bijgangers én brandweerlieden hebben geprobeerd etn uitweg via het dak te forceren. Uit de in het dak gehakte ga ten sloeg hen echter zoveel hitte tege moet dat zij hun reddingspogingen moesten opgeven. Toen de brandweer de derde etage bereikte, waren de kinderen al door rookverstikking om het leven gekomen. Voor het leven van de 48-jarige me vrouw J. van Gerdingen-Koudenberg wordt gevreesd. De Westduitse regering verklaarde in een eerste commentaar op de vonnissen dat zij vooral wat de twee veroordeelde Duitsers betreft diep getroffen is. Een officiële woordvoerder zei te hopen dat hiermee niet het laatste woord gespro ken is. West-Duitsland zal alles in het werk stellen om een revisie van de vonnissen te verkrijgen. Na de dood van Seibold, wiens lijk de Guinese regering niet wil vrij geven en waarop zij ook geen onderzoek naar de doodsoorzaak wil toestaan, zond de Duitse Bondspresident Heinemaun zijn Guinese ambtgenoot een telegram waarin hem bezwoer, datgene toe te staan wat niet meer hersteld zou kun nen worden". Ook de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Thant, zette zich op ver zoek van de Westduitse regering ervoor in althans nog het leven van Marx te redden. Op de bijeenkomst in het Sportsta dion deed een Guinese spreker zondag een scherpe aanval op West-Duitsland ende in middels 2iaar Bonn teruggeroe pen ambassadeur Lankes. Hij beschul digde Lankes ervan een aandeel in een komplot tegen Guinee te hebben gehad. Over Seibold zei hij, dat deze had samengespannen om een zekere Sey- doux in Guinee aan de maoht te helpen en om in Boven-Guinee de onafhanke lijkheid uit te roepen. Seibold, heeft het vonnis aan zichzelf voltrokken en niet DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) is niet van plan mee te werken aan een wet telijke regeling die de persvrijheid aan tast als wordt geschreven over verdo vende middelen. Hij antwoordt dit, mede namens mi nister Polak (Justitie) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Dol man (PvdA). Deze wilde weten waarom de staatssecretaris enige maanden gele den in een televisie-interview voor de Avro zei: „Ik hoop dat het niet nodig is tot een dergelijke maatregel over te gaan". Even daarvoor had hij gezegd: „Het zal in Frankrijk strafbaar worden als men, hetzij via de pers, de televisie of de radio propaganda maakt voor het gebruik van verdovende middelen. Het betekent in wezen een aantasting van de persvrijheid. In het antwoord zegt staatssecretaris Kruisinga verder dat hij vertrouwt op het eigen verantwoordelijkheidsgevoel van de publiciteitsmedia. Of er zich ooit omstandigheden zullen voordoen die tot een ander oordeel over de in voering van beperkende bepalingen moeten leiden, valt thans nog niet te voorzien. De hoge waarde van de vrij heid van meningsuiting zal intussen on der alle omstandigheden, zwaar blijven wegen,, zeggen minister Polak en staatssecretaris Kruisinga. het oordeel van het volk afgewacht, al dus de Guinese spreker. De regering van Guinee wees half december ongeveer 100 Westduitse han delsemployees en deelnemers aan het ontwikkelingswerk in dit land uit. Zij moesten binnen enkele uren vertrek ken. Tegen hen waren dezelfde be schuldigingen ingebracht als tegen Sei bold en Marx. Onder de ter dood veroordeelden zijn twee voormalige Guinese staatssecreta rissen, alsmede enkele invloedrijke za kenlieden uit het gebied van Kankan, dat 800 km ten oosten van Conkary ligt TAIPEH FORMOSA Op Formosa is zaterdag een 38-jarige Chinese zee man, Lin Shan Mo, ter dood veroor deeld omdat hij de kapitein.en 20 me de-opvarenden op 25 september vorig jaar in de Atlastische Oceaan had ver moord. Lin, tweede machinist van het vissersvaartuig Hsin Hai-2, sloot de he le 26 leden tellende bemanning op en liet ammoniak in de ruimte stromen. Ondanks hun hulpgeroep liet hij de deur op slot. Toen hij deze tenslotte opende waren de kapitein en twintig matrozen overleden. Getuigen verklaarden dat Lin de overlevenden dwong de lijken over boord te werpen. Het vaartuig dreef een week lang doelloos rond voordat het een eilandje voor de Braziliaanse kust bereikte. Een van de vijf overle venden, die het na de moordpartij aan boord niet langer kon uithouden, was twee dagen later in zee gesprongen. Lin heeft tijdens het proces ver klaard niet te weten dat ammoniakgas dodelijk kon zijn. Hij had zijn collega's een afstraffing willen geven omdat hij ze te lastig vond. Lin hoorde het dood vonnis onbewogen aan.

De Vallei | 1971 | | pagina 5