Rollenspel over Damslapers Britten willen tegen het roken maatregelen van sigaretten ROKER NEEMT Heer Bommel waarde- VAN DIS Jr. HEEFT KANS OP KAMERZETEL „Ik spreek mijn vaders taal" Ongenees lijk zieken NA VERONTRUSTEND RAPPORT DEEL AAN LOTERIJ VAN DE DOOD VANAVOND MORGEN TV tegen vooroordelen Televisieserie met beroemde filmsterren programmaos TOONDER Protesten tegen vliegveld München 27.000 DODEN etl de UIT DE KERKEN MAANDAG 25 JANUARI 1971 TELEVISIE TELEVISIE RADIO De 77'jarige irC. IV. van Dis ver- laat na de verkiezingen in april de Tweede KamerSinds 1929 is hij in het parlement de aartsvaderlijke lei der van de Staatkundig-Gereformeer de Partij (S.G.P.) geweestZijn zoon9 de 47-jarige rijksambtenaar C. IV. van Dis jr.9 gaat hem in het parlement opvolgen als volksverte genwoordiger althans wanneer de S.G.Phaar drie zetels bij de ko mende verkiezingen behoudt9 want de heer Van Dis jr. is eergisteren derde op de lijst geplaatst. VROUWEN OVERTUIGING Na de opmerkelijke televisie-uit zending „Niemand wil vrede, totnog toe" toe" (27 december jJ.), waarin een experiment liet zien dat bij ge noeg autoriteit schrikbarend veel mensen gruwelijke opdrachten blij ken uit te voeren, volgt vanavond een tweede uitzending over de vre de. In dit tweede deel kan men een rollenspel zien. Het onderwerp: „Damslapers in 1971". De spelers: ingezonden-stukkenschrijvers voor en tegen het Damslapen in de zomer van 1970, die een enorm verschil van mening weergeven, waarbij dat plekje in het centrum van Amster dam door de één met magisch cen trum en door de ander met heilige grond wordt aangeduid. De twee groepen brievenschrijvers (zeven voor, zeven tegenstanders van het Damslapen) moesten in het spel als gemeenteraad van de ge* meente Amsterdam een beleid bepa len voor de volgende zomer. Tot zover niets bijzonders, de zo veelste lekkere ruzie od het vader landse tv-scherm. Maar dat is het ,'toch niet geworden. Men wil in dit spel laten zien dat het mogelijk is om mensen met zeer verschillende denkbeelden toch zover te krijgen dat zij naar elkaar luisteren en tot een constructieve oplossing van hun gemeenschappelijke problemen kun nen komen. De belangrijkste reden waarom dat meestal niet lukt, is dat je meestal te weinig weet over de wer kelijke opvattingen en bedoelingen van de (politieke) tegenstander. Het belangrijkste beletsel om daar meer over te weten te komen zijn voor oordelen, die er in het algemeen op neerkomen dat beide partijen het standpunt huldigen: „Wij zijn vre delievend/Zij zijn agressief". Bij dis cussies is het vooroordeel de belang rijkste hinderpaal om tot elkaar te komen. In het rollenspel is een me thode toegepast die er op neer komt dat iedere discussie wordt gekapt totdat beide partijen alles weten over hun eigen standpunt en over dat van de tegenstander. NINA SIMONE, soliste op het jubileumconcert van Boy's Big Band, vanavond om 22.15 uur op Nederland 2 (VARA). In het rollenspel zijn de deelne mers tenslotte zover gekomen dat de beide partijen rustig en beleefd met elkaar praatten over de vraag of er niet meer toiletten in de binnenstad moeten komen en meer goedkope slaapgelegenheden en of het mis schien mogelijk lju zijn om het sla pen toe te staan aan de overkant van de Dam, op de kleine steentjes. Met ingang van hedenavond zendt de VARA-televisie wekelijks een af levering uit van de serie „Theatre of Stars". Het zijn losse verhalen van uit eenlopende aard, veel thrillers maar oook luchthartiger stukken, waarin de belangrijkste rollen worden ge speeld door bekende sterren van het witte doek. De eerste aflevering is getiteld: „Wachten op Lassiter", met in de hoofdrollen Jack Kelly en Lee Grant. De echtgenoot van Virginia Cloyd (Lee Grant) is door de politie doadgeschoten en zij zweert wraak te nemen. t rv\rr\r\T In het rapport worden de volgende LONDEN Op de Britse regering maatregelen voorgesteld: dat zij sterven voor hun 65ste verjaar dag. Voor niet-rokers is dat een op vijf, aldus het rapport, dat een van de om vangrijkste over de gevaren van het roken is, dat ooit in Groot-Brittannië werd gepubliceerd. Het rapport zegt, dat sigarettenko- pers deelnemen aan een loterij van de dood: De man van 35 die het gemiddel de van 15 tot 24 sigaretten per dag rookt loopt kans in vergelijking met een niet-roker 5 1/2 jaar van zijn leven te verliezen. wordt sinds enige tijd krachtige druk uitgeoefend om naar aanleiding van een gezaghebbend rapport maatrege len te nemen tegen het roken van si garetten. In dit rapport wordt gezegd, dat dodelijke ziekten als gevolg van dat roken in Groot-Brittannië een epi demische omvang hebben bereikt. Een waarschuwing tegen het roken op de sigarettenpakjes; een algeheel reclameverbod voor si garetten; het beperken van het roken op plaat sen, die voor iedereen toegankelijk zijn; een verdere beperking van het roken tijdens het werken; hét verwijderen van sigarettenauto maten' van punten, die voor iedereen toegankelijk zijn; een strenge beperking van het nicoti ne- en teergehalte van sigaretten. Sommige welingelichte zegslieden ge loven, dat Groot-Brittannië over enkele weken een Amerikaans voorbeeld zal volgen en op de pakjes sigaretten ge drukte waarschuwingen zal voorschrij ven. Verder worden nieuwe beperkin gen op de sigarettenreclame com- mercials op de televisie zijn reeds ver- [VI AAK TjlSJV boden onvermijdelijk geacht. De dagbladen, die het zwaarst getrof fen zouden kunnen worden door een reclameverbod, zijn het er algemeen over eens, dat de regering na het rap port van de Britse maatschappij ter be vordering van de geneeskunst dient in CTPTD te grijpen. Een aantal bladen bepleit 1 TVXi een beperkte reclame. Het dilemma voor de regering is, dat zij per jaar 1,2 miljard pond sterling aan accijns op sigaretten int dat be drag komt neer op eenvijfde van het totaal der inkomstenbelastingen. De anti-rokers wijzen echter op de kosten van de 38 miljoen arbeidsdagen, die in 1969 ten gevolge van bronchitis verloren zijn gegaan. Bovendien mer ken zij op, dat 8500 ziekenhuisbedden dagelijks worden ingenomen door zieke rokers. De Britse „maatschappij" heeft be kendgemaakt, dat zij een actiecomité voor roken en gezondheid (ASH) in het leven zal roepen. Deze commissie hoopt per jaar 1 miljoen pond sterling bijeen te brengen voor anti-rookreclame in de strijd tegen de 52 miljoen pond sterling, die op het ogenblik per jaar door de sigarettenfabrikanten voor reclame worden uitgegeven. MüNCHEN Vijfduizend mensen hebben gedemonstreerd tegen het plan om ten noorden van de Beierse hoofd stad München een groot vliegveld aan te leggen. De betogers eisten dat het besluit tot de aanleg ingetrokken zou worden. „De piloten veroorzaken ons nu al genoeg last", stond op hun spandoeken. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Raalte: drs. J. de Roo, kandidaat te Middelbert naar Zeist D. van der Plas te Scheveningen, die bedankte voor de benoeming van de generale synode tot studiesecretaris voor de catechese. Aangenomen: naar regio Groot-Am sterdam als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (studenten predikant): dr. K. A. Deurloo, pred. met bepaalde opdracht (jeugdwerk) te Eindhoven. Bedankt: voor Heteren (toez.): P. v.d. Heuvel te Hagestein; voor Maars- sen en Oldebroek: P. J. Bos te Amei- de. Bedankt voor Wageningen: H. A. Winkel te Oosterbeek. Beroepbaarstelling: C. J. Rensink, kandidaat hervormde pastorie te Ma- rum. Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenzande en te Monster Tj. Ausma te Lexmond. Aangenomen naar Eindhoven P. C. L. de Jager te Rotterdam-Zuid/Katen- drecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Voorburg: P. v. d. Beu kei te Almelo. Beroepbaar: kand. M. Mellema, Com. Anthoniszstraat 19-1 te Amster dam en kand. H. G. Rang, Comenius- straat 265-1 te Amsterdam. Niet beroepbaar, maar wel bereid 's zondags de kerken te dienen: kand. B. J. W. Schelhaas, Bankrashof 71 te Amstelveen. NEDERLAND I 18.45 NOS: (K) De Fabeltjeskrant. 18.55 (K)Joumaal. 19.05 NCRV: (K) Dier en Vriend, in formatief programma over hulp aan dieren in de winter. 19.25 (K) Zo moeder,zo dochter, spelprogramma. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.21 NNCRV: Hier en Nu: actuali teitenrubriek. 20.45 (K) De kleine waarheid, TV- feuilleton. 21.50Tenzij een wonder gebeurt: gesprekken over ongeneeslijke zieken. 22.40 In het voorbijgaan. 22.50-22.55 NOS: (K) Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) De Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Journaal. 19.05 Kijken naar kinderen, weten schappelijke TV-serie. 19.30 VARA: (K) Coronation Street, T V-feuilleton. 20.00NOS: K) Journaal. 20.20 VARA: Niemand wil vrede, tot nog toe (II), rollenspel over de vrede. 21.00 (K) Wachten op Lassiter: TV-film uit de Amerikaanse serie Theatre of stars. 21.50 Achter het nieuws. De Britse „maatschappij" wijst erin haar rapport op, dat elk jaar ruim 27.000 Engelsen van 35 tot 64 jaar aan de gevolgen van het roken overlijden. In de jaren 80 kan dat cijfer tot 50.000 stijgen indien thans geen maatregelen worden genomen. De meeste rokers in genoemde leeftijdsgroep die sterven, zijn het slachtoffer geworden van long kanker, bronchitis of hartziekten. Twee van elke vijf zware rokers 25 of meer per dag lopen de kans, 7088 Toen de banjer vogel heer Bom mel vastgreep had hij voor het gemak zijn klauwen om de riemen van het fototoestel gehaakt. Die waren gemaakt van het bes te leder, en de eerste meters van de op stijging hielden ze het gewicht van de doorvoede heer dan ook wel. Maar toen begonnen ze in te scheuren bij het gespje, en voordat het monster zijn greep had kunnen verstevigen tuimelde heer Ollie naar beneden. Met een doffe dreun belandde hij op een gedeelte van de berghelling dat ge lukkig nogal zanderig was, zodat hij er in wegzakte zonder iets te breken. „Hebt u zich pijn gedaan?" vroeg Tom Poes, die naar hem toe rende. „Hmpffft", fluisterde de vogel-waarne mer. „Het is gelukkig goed afgelopen", her nam Tom Poes, terwijl hij de ongelukkige voorzichtig in een zittende houding bracht. „Het beest is veel groter dan ik dacht en het had gemakkelijk verkeerd kunnen gaan." „Twas't was héél vjeselijk sta melde heer Bommel met zwakke stem. Hij spuwde enige steentjes uit en haalde diep adem. „Héél vreselijk", herhaalde hij. „Veel groter dan ik dacht. Te groot voor een heer met een zwakke gezondheid." Er verscheen een peinzende trek op zijn gelaat en hij schudde bedroefd het hoofd toen hij voortging: „Ik zocht naar iets groots, dat wel. Maar ik heb er niet aan gedacht, dat mijn levenskracht te klein zou zijn. Ach, er is altijd iets te weinig. Terwijl hij zo klaagde hadden ze geen van beiden in de gaten, dat de vogel een grote boog beschreven had en nu op nieuw naar hen toe koerste. 22.15 Boy's Big Band en Nina Simo- ne, jubileumconcert. 22.55 NOS: (K) Journaal. 23.00-23.30 TELEAC: EHBO Inlei dende les. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: (K) 18.00 Polizeifunk ruft..., TV-serie. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandfannetje. 18.55 (K) Sportjour naal. 19.26 (K Lieber Onkel Bill, TV-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 8.20-8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Programmaoverzicht. Aansluitend: (K) Der schwarze Graf, TV-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute,met nieuws. 19.25 (K) Die seltsamen Methoden des Franz Josef Wanninger, TV-serie). 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Actuele reportages. 21.00 (K) Muzikaal programma. 21.45 (K) Cultureel magazine. 22.30 (K) Nieuws, commentaar en weerbericht. 22.50 Filmreportage. 0.20 Nieuws. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Sind Sie frei, Mademoisel le, TV-serie. 19.10 (K) Der Kurier der Kaiserin, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbe richt. 20.15 (K) Documentaire film. Aansluitend: Nieuws. 21.00 Das sie- bente Jahr, Oostduitse speelfilm. 22.20 (K) Nieuws en weerbericht. NEDERLAND I 10.45-12.00 en 14.00-14.25 NOS/NOT: Schooltelevisie. DUITSLAND I 10.00 (K) Nieuws. 10.05 (K) Jour naal van gisteravond. 10.30 (K) Die Katze, TV-spel. 12.00 (K) Actuele re- ortages. 12.50 (K) Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 (K) Jour naal. 16.15 (K) Nieuws. 16.20 Voor de kinderen. 17.10 (K) Wolf ohne Hals band, TV-film. 17.55-18.00 (K) Nieuws. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Lassie, TV-serie. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.) (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamus: gewijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolra dio. 10.00 Bijbelse verkenningen. 10.15 (S) Operamuziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Het wassende water, vervolghoorspel. (16). 11.33 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee; geva rieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...). 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Pizzicato: muzikaal middag-magazi ne. (16.00-16.02 Nieuws). Overheids voorlichting: 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Spreker: H. L. Braam. KRO: 17.10 Voor de kinde ren. 17.15 Hail: jeugdprogramma. Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualiteiten. 19.00 (S) Licht orkest en solisten. 19.45 Evangelie zonder masker, le zing. 20.00 Dinsdagavondtheater I: La Bella Dormente nel Bosco, opera van Respighi (opn.). 21.25 Dinsdag avondtheater II: 6.810.000 Liter wa ter per sekonde, stereofonische etude over de Niagara-waterval. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Kontekst: ma- gazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Sticker: licht platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NOS-pro- gramma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Re naissance (Opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekprogramma. (11.00 Nieuws). 11.30 Rondom 12: pro gramma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten.) 12.30 Overheids voorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: radio- verkeersmagazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Jazz uit het historisch archief. 14.25 (S) Radiokamerorkest en soliste: moderne muziek. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: rubriek over het leven in de taal. AVRO: 15.10 (S) De wereld van de opera: beschouwingen over opera's. Vandaag: Die Teufel von Loudun, opera van Penderecki (gr.). 16.00 Nieuws. 16.03 Toonaangevende figuren uit onze muziekwereld (VII), gesprek. 16.35 Kerkorgelconc. 17.10 (S) Kinderkoor. 17.30 Toppers van toen (gr.). 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 (S) Licht orkest met solisten. 18.55 Amateurs musiceren: Nederlands Fanfare Orkest. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond, gevarieerd programma. 22 30 Nieuws. 22.38 Mededelingen 2° '2 Radiojournaal. NOS: 22 5r S> tuig nr. 33: kunstuitingen bui' Nederlandse taalgebied. 2: Nieuws. 22.55 HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 voor de pep. 10.00 Nieuw spres: lichte platen. 11 CM 11.03 Een opvallend vrol rieerde visite: lichte pla Nieuws). 13.00 Nieuws. 13 i dy Becker Show. (14.00 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-d Nieuws. 16.03-18.00 Mix: licli tenprogramma. (17.00 Nieuws.). De S.G.P. vindt het onjuist dat vrou wen stemmen; daarmee halveert zij toch het aantal volksvertegenwoordi gers dat zij zou kunnen halen? „In ons beginselprogramma staat dat de vrouw zich niet met politiek moet bemoeien. Dat wil nu niet direct zeggen dat wij de vrouwen verbieden te stem men. En er zijn ook wel vrouwen, die het op dat punt niet met de SGP eens zijn en die ons toch stemmen." Stemt uw vrouw? Een prettige vraag vindt de heer Van Dis dit niet. Hij glimlacht wat onge makkelijk en vindt dan, zonder een rechtstreeks antwoord te geven, toch een uitweg: „Het kan zijn dat vrouwen gaan stemmen om de SG Pzo krachtig te maken dat zij in staat is de vrouw uit de politiek te weren?" Is het niet moeilijk een zeer be kende en ervaren vader op te volgen? „Ik weet wat de diepste drijfveren van mijn vader zijn en die drijven mij ook. Als ik in de Kamer kom, zal ik de dingen ongetwijfeld soms anders zeg gen, maar ik zal, als ik in het parle ment kom, de taal van mijn vader spreken." Hebt u niet het ontmoedigende ge voel te pleiten voor een zaak die buiten de werkelijkheid is geraakt? „Dat zou mogelijk zijn als ik niet de vaste overtuiging had dat God ons de weg wijst." Houdt u er rekening mee dat de SGP wel eens uit de Kamer zou kun nen verdwijnen? „Onze aanhang is klein, maar zeer stabiel. De SGP zou uit het parlement kunnen verdwijnen als men het kies stelsel zodanig gaat wijzigen dat de kleine partijen uit de volksvertegen woordiging worden geweerd. Dat zou ik een zeer grote onrechtvaardigheid vin den. In het huidige staatsbestel hebben de kleine partijen recht van bestaan." Het huidige staatsbestel is demo cratisch; bent u democraat? „Ik ben in zoverre democraat dat ik het volk volledige inspraak wil geven, zodat de overheid weet wat er onder het volk leeft. De overheid als diena resse Gods heeft echter een geheel ei gen verantwoordelijkheid. Na het volk gehoord te hebben, dient de overheid, naar mijn overtuiging, zelfstandig te beslissen." De heer Van Dis heeft zeven kinde ren „U ziet dat ik voorstander ben van grote gezinnen" zijrToudste zoon is 21 jaar en onderwijzer. Zijn uw kinderen het met uw poli tieke ideeën eens? „Ja, volledig." ROTTERDAM In de raad van Rotterdam werd vorige week beslist over een jeugdcentrum en over mede zeggenschap voor gemeente-ambtena ren. Daarom had het gemeenteraads lid voor de S.G.P., de heer C. N. van Dis jr., een snipperdag genomen bij de rijksaccountantsdienst: hij stemde te gen het jeugdcentrum en vóór de amb telijke inspraak. Drie maal voerde hij als enige raadslid voor de S.G.P. het woord. v Na uren-durende debatten, zegt hij in de fractiekamer: „U ziet dat de S.G.P. koploper kan zijn ik heb voor ver dergaande medezeggenschap gestemd dan in het voorstel van Burgemeester en wethouders stond". Ondanks deze vooruitstrevende stem ming wil echter ook de heer Van Dis niet volhouden dat de vertegenwoordi gers van de S.G.P. bij uitstek behoren tot de driftige vernieuwers van de sa menleving. De basis van de maatschap pij visie van de S.G.P. moet meer ge zocht worden bij de oudtestamentische profeten dan bij Marcuse en andere maatschappijvemieuwers. Toch vindt de heer Van Dis, die sinds 1958 lid van de Rotterdamse raad is, het beeld van verstarring dat zijn par tij heeft gekregen niet juist: „Onze ver tegenwoordigers werken in raad, pro vincie en parlement opbouwend mee aan zakelijke voorstellen. Alleen als het gaat over principiële, levensbeschouwe lijke zaken, dan staan wij dikwijls al leen". De heer C. N. van Dis jr. die als in april alles goed gaat mei de S.G.P. de 42-jarige parlementaire loopbaan van zijn vader zal gaan voortzetten. De Amsterdamse internist en VU-hoogleraar dr. C. van der Meer heeft de laatste jaren door woord en geschrift blijk gegeven bijzonder be trokken te zijn bij zaken van ster ven en dood en begeleiding bij het sterven. Zijn afdeling in het Academisch Ziekenhuis van de VU telt de helft van alle sterfgevallen van het zie kenhuis. Hij kent de laatste momen ten van vele patiënten en hij heeft met de meeste van hen gesproken. Wanneer de diagnose .„ongenees lijk ziek" is gesteld, zal hij deze dra matische boodschap zelf aan de pa tiënt overbrengen. Vorige maand maakte Henk Mochel samen met ca meraman Leffelaar een opname van zo'n gesprek. De patiënt, die Inmiddels is over leden, vroeg Mochel later iedere herkenbaarheid te vermijden. Daar om gaat de NCRV-radio dit gesprek nu uitzenden en wel vanavond om 22.40 uur. De NCRV-televlsie zal vooraf, tus sen 21.50 en 22.40 uur via Nederland I, een gesprek uitzenden, dat Henk Mochel had met dr. C. van der Meer, waarin de problematiek rond om de verzorging en begeleiding van ongeneeslijk zieken uitvoerig aan de orde zal komen.

De Vallei | 1971 | | pagina 6