Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Beslissing na congres Wapenverbod voor heel Jordanië Buiten 's Avonds, 's nachts en in 't weekeind geen operaties in Zutphen Arnhemmer won in toto f82.000 Negen doden bij 2 ongelukken in Deurne en Lochem BRANDT BIJ POMPIDOU i Memoires Kroestsjef van KGB en VENEZOLAANS VLIEGTUIG VIEL: 25 DODEN pi Tegen semi-militaire guerrilla's Belgisch minister treedt af Operatiezaal onderbezet door ontslag verpleegsters POOLIJS SMELT WEG Lardinois pleit in Brussel voor weer toelaten Nederlands uimvee Grapperhaus terug uit Suriname Zuidvietnamese trein op mijn Doodvonnissen in Biafra VICTOR ZORZA SCHRIJFT IN DE GUARDIAN ONDERZOEK NAAR HULP AAN DRUG GEBRUIKERS Reddingssloep voor de maanlander Husak was even in Moskou Kramsvogel AUTO MET 6 MAROKKANEN ONDER TREIN FRONTALE BOTSING IN ACHTERHOEK Repatriëring van Duitsers uit Polen DWARSGEBAKKEN Regen en wind DINSDAG 26 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 21 DEN HAAG Oud-minister-president dr. W. Drees overweegt uit de Partij van de Arbeid te stappen. RESOLUTIE NIET PRETTIG LINKS 99 Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. Drees overweegt uit de PvdA te treden DR. W. DREES Sr. wachten op congres Hij wil met zijn definitieve besluit wachten tot na het partijcongres, dat eind volgende week in Amsterdam wordt gehouden. AMMAN (Jordanië) De regering van koning Hoessein heeft in een poging die er op gericht schijnt te zijn de guerrillabeweging verder aan banden te leg gen, voor geheel Jordanië een verbod uitgevaardigd op het bezit van vuurwa pens. Hoewel de guerrillastrijders zelf bui ten de nieuwe maatregel vallen, is het de paramilitaire militiebeweging van de commando's verboden om in Amman en enkele andere steden vuurwapens te dragen. Ook Jordanië heeft een vredesplan voor het Midden-Oosten voorgelegd aan VN-bemiddelaar Jarring. Het telt zeven punten en behelst volledige Israëlische terugtrekking uit de bezette gebieden benevens waarborging van de vrije toe gang tot alle heilige plaatsen in Jeruza lem. Dit is maandag meegedeeld in goe- dingelichte kringen bij de Verenigde Naties. Egypte publiceerde vorige week ook een vredesplan, nadat Israël al eni ge tijd tevoren Jarring een „vredespak- ket" had aangeboden. Het Jordaanse plan erkept dat „elke staat in het gebied gerechtigd is, in vrede te leven binnen veilige en erken de grenzen" en spoort Israël aan, zijn „politiek van gebiedsexpansie" te laten varen. Evenals Egypte, wenst Jordanië inschakeling van de „grote vier" bij het garanderen van een vredesregeling. Zij moeten via de veiligheidsraad doeltref fende veiligheidsregelingen tot stand zien te brengen, aldus het document, waarin tevens de vorming wordt aan bevolen van een VN-vredesmacht waarin de „grote vier" zijn vertegen woordigd. Israël verzet zich tegen inmenging pas wanneer de vorst begint door te zetten, komen in de polder en de wei vreemde lijsters uit het noorden van Eurazië op de prop pen. Dit zijn de kramsvogels, die bij voorkeur het open terrein zoe ken, dus ook flinke clairières van het bos en wanveld. Ze bewegen zich niet als merel en zanglijster in het dichte onderhout hoog stens bij felle kou, storm en hoge sneeuw maar geven de voor keur aan bomen langs weikamp of bouwland, terwijl ze gaarne op het open terrein hun zaken na gaan. Daardoor kan men de kramsvogel gemakkelijk te zien krijgen en kost het weinig moeite, de identiteit te bepalen, al toont hij zich doorgaans onrustig en on gedurig. De leiblauwe kop en stuit, de diep-bruine rug en de lange zwarte staart schenken even goede ken merken als de sprongsgewijze voortbeweging en de witte onder kant der vleugels bij het opvliegen. Doorgaans leven deze vogels gezel lig; vele hunner zetten hun reis zuidwaarts voort en zeer algemeen is het overwinteren in Midden- Europa, waar ze eertijds bij mas sa's in Oost-Pruisen werden ge vangen, evenals trouwens in Ne derland. Een halve eeuw geleden werden er jaarlijks op de trek in Duitsland ongeveer 600.000 paar voor consumptie bemachtigd en van de luxueuse Romeinen is be kend, dat zij hen in speciale vo lières hielden om vet te mesten. Ondanks de eeuwenlange ader latingen raakten taiga en toendra niet ontvolkt, want jaar op jaar ko men er ongetelde scharen over de landen der Oude Wereld. Tegen de aand.:;nl:erende hemel hoort men de vogels onder ,,sjoek sjak" voort ijlen. doch zelden verneemt men in de lente op de retourvlucht hun zanglijsterachtige voordracht. Wèl in de tuinen, parken en bossen van Zweden, waar ze even veel vuldig voorkomen als bij ons me rels en zanglijsters. Broedgevallen werden er in Nederland zelden ge constateerd. 26-1-1970 A. B. Wigman. van de grote mogendheden. Het wenst rechtstreekse onderhandelingen met de Arabische landen en bindende vredes verdragen. BRUSSEL De Belgische minister van Economische Zaken, Leburton, heeft premier Eyskens officieel meege deeld, dat hij in het afgelopen weekein de tot een van de twee voorzitters van de Belgische Socialistische Partij is verkozen. Aangezien het voorzitterschap van deze partij volgens de partij statuten onverenigbaar is met het minister sambt, zal de heer Leburton zijn minis terspost op moeten geven. Premier Eyskens heeft meegedeeld dat hij zich zal beraden over de stap pen die hij in dit verband dient te ne men. Dr. Drees, die erelid is van de partij, heeft zich de laatste jaren steeds ver zet tegen de invloed van Nieuw Links in de PvdA. Hij ontkende gisteren echter dat zijn bedanken alleen maar te maken zou hebben met de verkiezing van André van der Louw van Nieuw Links, tot partijvoorzitter. Op het op 4, 5 en 6 februari te hou den congres komen naast de verkiezin gen van het partijbestuur, heel het be leid van bestuur en fractie, alsmede het verkiezingsprogramma en de houding tegenover andere partijen in bespre king. Dr. Drees zei elke schijn te willen vermijden alsof hij, door zich over een persoonskwestie uit te spreken, het congres zou willen beïnvloeden. „Mijn uittreden hangt af van een aantal besluiten dat het congres neemt. Ik kan mij voorstellen dat ik lid van de partij blijf als Van der Louw voorzitter wordt", zei de oud-premier. De heer Drees wilde niet vertellen of hij lid wordt van DS'70, zijn antwoord luidde: geen commentaar. Voor dr. Drees is de opstelling van de vdA in de partijpolitiek van doorslag gevend belang. Hij heeft van het begin af aan de congresresolutie die zich uitsprak tegen samenwerking met de KVP, bestreden. Deze resolutie komt volgende week opnieuw ter sprake. De kans dat het congres er vanaf wil, is evenwel uiterst gering. Ook dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie, zou overwegen met de PvdA te breken. Hij wilde gisteren evenmin commen taar geven op berichten dat hij op het punt staat zich aan te sluiten bij DS'70. De voorzitter van de PvdA, dr. Von deling, wilde gisteravond geen com mentaar geven op het bericht over dr. Drees sr. Hij gaf toe dat een eventueel uittreden van de oud-premier voor de PvdA niet prettig zou zijn. Dr. Vondeling heeft het afgelopen jaar dr. Drees sr. regelmatig in zijn woning in Den Haag bezocht. „Wat zou daar achter steken? Dr. Drees is buitengewoon lid van het par tijbestuur. Wij spreken veel over poli tiek. Ook Van der Louw is al eens bij dr. Drees thuis geweest", aldus dr Vonde ling. Het partijbestuur van de PvdA dat zich gisteravond na de ontmoeting met D'66 bezig hield met de kandidaatstel ling voor de Eerste en Tweede Kamer, gaf later een verklaring uit. Het bestuur meent dat uittreden van dr. Drees niet alleen een tragisch be sluit zou zijn, maar ook een „tragische vergissing". Het bestuur meent dat dr. Drees de ontwikkelingen in de partij, waartegen hij bezwaren heeft, onjuist beoordeelt. (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN In de Verenigde Zie kenhuizen in Zutphen wordt tijdens de weekeinden, 's nachts en 's avonds niet meer geopereerd. Deze situatie zal on geveer anderhalve maand zo blijven. Het is een gevolg van het feit, dat een hoofdverpleegster en twee eerste verpleegsters van de operatiekamer ontslag hebben genomen. Daardoor is de operatiekamer onderbezet. Volgens de heer K. Hoekstra, econo misch directeur van beide ziekenhuizen, hebben de verpleegsters ontslag geno men omdat ze de extra spanning niet meer aankonden. „Sinds een jaar heb ben we een anesthesist. De drie dames konden zich niet aanpassen aan de nieuwe situatie de verantwoordelijk heid kwam anders te liggen en heb ben ontslag genomen", aldus de heer Hoekstra. Naar zijn schatting zullen over an derhalve maand de drie opengevallen plaatsen weer bezet zijn, zodat de si tuatie dan normaal is. De patiënten die 's avonds, 's nachts of/en het weekeinde met spoed geopereerd moeten worden, zullen naar ziekenhuizen in Doetin- chem, Apeldoorn of Deventer worden gebracht, afstanden van vijftien tot twintig kilometer. ARNHEM De conciërge van de Thorbecke scholengemeenschap in Arn hem, de heer A. J. Wientjen heeft 82.000 gulden gewonnen in de voetbal pool van vorige week. Er vallen overigens wel meer vette prijzen in die hoek, want twee jaar ge leden won hulpconciërge D. Elbrecht een half miljoen in de Duitse lotto. LENINGRAD Het poolijs is aan het wegsmelten en over duizend jaar zal het Noordpoólgebied het hele jaar door bevaarbaar zijn wanneer het in dit tempo voortgaat, zo menen Sovje- trussische geleerden die glaciologisch onderzoek in het Noordpoolgebied heb ben verricht. Het snelle wegsmelten van het ijs is een gevolg van de alge mene stijging van de temperatuur op aarde, waarschijnlijk in verband met de regelmatige schommelingen van het klimaat. Men heeft gemeten dat de ijs vlakte op de noordelijke eilanden ge-, staag vermindert. Alleen al de vijf grootste gletsjers op de Sewernaja Zemlja-eilanden verliezen per jaar ge middeld 4,5 kubieke kilometer ijs, aldus de geleerden. DEURNE/LOCHEM Ongelukken in Deurne en Lochem hebben gister avond resp. 6 en 3 mensen het leven gekost. Zes Marokkaanse arbeiders zijn om 't leven gekomen toen zij met hun auto in het Brabantse Deurne op een overweg onder een trein reden. De auto met de zes Marokkanen stond voor de met knipperlichten beveiligde overweg te wachten tot de trein uit de richting Helmond was gepasseerd. Direct nadat de trein voorbij was moeten zij zonder het veilig signaal af te wachten de overweg zijn opge reden, waar zij werden gegrepen door de trein uit tegenovergestelde rich ting. De auto werd in tsukken uit elkaar ge slagen. De zes inzittenden werden tientallen meters weggeslingerd. Zij waren op slag dood. De trein kwam honderd meter verder tot stilstand. De machinist, die een shock kreeg, moest worden vervangen. De zes slachtoffers zijn: A. Ouehhabi, Mohammed Tirsi, Ben Mohammed Nourredine, Hassan Abdellazi, A. Lakhdar en A. Takhlouft. Zij woon den in Helmond. Bij een frontale botsing op de weg Lo chemLaren kwamen gisteravond om kwart voor zes twee personen uit Deventer en één uit Lochem om het leven. Voorbij de Exelse Tol passeerde een personenauto een voorgesorteerd staande auto aan de linkerkant en kwam daardoor in botsing met een tegenligger, de heer C. J. M. van der Brüle (52) uit Deventer. Deze en de beide inzittenden van de links inge haalde wagen, de heren L. Singel (40) uit Lochem en A. J. G. Ivangean (40) uit Deventer (beiden werkzaam bij de Opel-garage te Lochem. BRUSSEL Minister Lardinois tracht vandaag de Europese landbouw ministers over te halen de importstop op Nederlandse kippen (uitgevaardigd wegens de in ons land heersende pseu- do-vogelpest) in te trekken of te ver zachten. Gisteren heeft hij tijdens een zitting van de EEG-landbouwraad het probleem van de Nederlandse pluimvee export al aan de orde gesteld. Minister Lardinois zei maandag in Brussel dat de pseudo-vogelpest onder kippen in ons land afneemt. In de eer ste drie weken van dit jaar zijn er res pectievelijk 118, 113 en 74 bedrijven ge weest die de ziekte gemeld hebben. De Nederlandse bewindsman heeft deze kwestie niet formeel in de landbouw raad aan de orde willen stellen om te voorkomen dat zij naar het „Europese veterinair comité" verwezen zou wor den, dat waarschijnlijk een veel tijd vergende procedure zou moeten volgen om iets aan deze zaak te doen. SCHIPHOL Het innen van belastin gen volgens het Nederlandse belasting stelsel in een land als Suriname is een uiterst moeilijke opgave, zo meent de staatssecretaris van financiën, dr. Grapperhaus, die dinsdagochtend vroeg op Schiphol is teruggekeerd van een reis naar Suriname. Hij rondde daar organisatorische besprekingen af over een reorganisatie van de belasting dienst, die vorig jaar zijn gevoerd door de oud-directeur-generaal van de be lastingdienst in Nederland, de heer F. I. Wethmar. „Hier komt een Nederlander onze be lastingen verhogen", was een loze kreet geweest, die naar het schijnt in Surina me kon worden beluisterd, toen de staatssecretaris, overigens op uitnodi ging van de Surinaamse regering, naar Paramaribo reisde. Op schiphol weer sprak hij bij zijn thuiskomt deze opvat ting. „Ik heb in Suriname geen enkele zeggenschap. Als de belastingdienst daar wordt gewijzigd, dan wordt dat gedaan door de Surinaamse regering en niet door mij." BONN Polen wil de repatriëring naar West-Duitsland van Polen van Duitse afkomst binnen een tijdvak van een anderhalf jaar voltooien. Dit heeft de leider van een Poolse parlementair» delegatie naar Bonn maandag ver klaard. Tegen het einde van deze maand zou den drie a vierduizend „Poolse Duit sers" toestemming gekregen hebben Polen te verlaten. De eersten kwamen gisteren in West-Duitsland aan. SAIGON Tussen de Zuidvietname se steden Da Nang en Hoé is maandag middag een trein op een mijn gereden. Bij de explosie kwamen tien Vietname- zen om het leven en werden er dertie gewon. De slachtoffers waren voor het merendeel burgers. Enkele wagons lie pen uit de rails. Het was het ernstigste incident op die lijn sinds de dient op 15 januari 1969 na een onderbreking van vijf jaar werd hervat. Later op de dag werden bij een bomaanslag in Hoé tien burgers ge wond. Om zes uur Ned. tijd maandagavond is het vierdaagse TET-bestand bij de Boeddhistisch nieuwjaar van de Viet-Cong ingegaan, maar volgens Sia- gon schonden de guerrillastrijdens hun bestand al in de eerste drie uur twee maal door aanvallen waarbij onder de regeringstroepen zes doden vielen. Sai gon en het Amerikaanse opperbevel hebben een bestand van 24 uur afge kondigd,' dat om elf uur vanmorgen in ging. De Zuidvietnamese regering heeft meegedeeld, dat zij van plan is alle in valide krijgsgevangenen vrij te laten die naar Noord-Vietnam willen terug keren. Zij hoopt dat Noord-Vietnam dan op zijn beurt alle invalide Ameri kaanse en Zuidvietnamese krijgsgevan gen in vrijheid zal stellen. Zondag jl. zijn al 37 Noordvietnamese gevangen naar hun land teruggezonden. LAGOS In de Nigeriaanse stad Uyo (in het vroegere Biafra) zijn acht plaatselijke stamleiders tei dood ver oordeeld. Zij zouden in de laatste fase van de burgeroorlog illegale tribunalen hebben gevormd en doodvonnissen heb ben uitgesproken over een groot aantal Nigerianen, vonnissen die door wurging werden voltrokken. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt en de Franse president Georges Pompidou tijdens hun be sprekingen. Zij besloten pragma tischte zullen voortschrijden naar een economische en monetaire unie in West-Europa. DEN HAAG Staatssecretaris Krui- singa van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft aan het instituut Inta- gon te Amsterdam verzocht een over zicht te geven van de opvang, behande ling en begeleiding van druggebruikers. De staatssecretaris wil verzekeren, dat voor druggebruikers in de gewenste omvang en van de vereiste kwaliteit mogelijkheden bestaan van opvang, be handeling en begeleiding. In de huidige fase van ontwikkeling is onzekerheid ontstaan over de vraag of gezien de verwachtingen rond het toenemen van het druggebruik en de houding van druggebruikers de aangeboden voorzie ningen voldoende zijn aangepast en de nodige flexibiliteit bij de werkwijze in acht wordt genomen. Uit het oogpunt van gezondheidskwa liteit bestaat volgens de staatssecretaris enige twijfel over de doelmatigheids- vraag of een bepaald type opvang en begeleiding dat in een gegeven situatie een constructieve oplossing betekent, in een ander geval zonder meer over te nemen is. Het vooronderzoek, dat Intagon te Amsterdam ter hand neemt zal nog volstaan met het vastleggen van de werkwijze van verschillende vormen van dienstverlening. Het onderzoekt maakt deel uit van het totaal onderzoekprogramma, met betrekking tot het druggebruik, dat mede op aandringen van het parlement is ontwikkeld. LONDEN Sommige passages in het boek „Herinneringen van Kroestsjef" naar verluidt de memoires van de Russiche oud-premier zijn derma te pro-Amerikaans dat de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (CIA) er de hand in moet hebben ge had, zo zegt een deskundige op het gebied van communistische zaken. Victor Zorza schrijft in de Guardian, dat het hoofdstuk over Vietnam „op valt als een zwerende vinger". Zorga zegt dit in een uitvoerige toelichting op zijn theorie, dat Kroetsjefs me moires grotendeels werden geschre ven door de KGB de Russische geheime politie en vervolgens ten behoeve van de tegen-propaganda door de CIA zijn herschreven. MERIDA (Venezuela) Een Venezo- laans vliegtuig met 58 personen aan boord is in de Andes neergestort. Ten minste 25 inzittenden van het toestel zijn om het leven gekomen. Tegen het vallen van de avond waren door de reddingsploegen 30 overleven den opgespoord. Het grote aantal overlevenden is te danken aan het feit, dat het toestel, een Vickers Viscount van Aeropostal Vene- zolano, niet in brand vloog. Het toestel, verongelukte door onbe kende oorzaak kort nadat het van Me- rida was opgestegen in de richting van Maiquetia. De autoriteiten deelden mee dat een van de overlevénden enkele kilometers had gelopen om een militaire post te bereiken vanwaar hij naar Merida op belde. Hij berichtte dat het ongeluk een groot aantal slachtoffers had geëist en dat „tenminste 10 personen ernstig gewond waren." Het vliegtuig was neergestort op de hellingen van de „cruces de Jajai" berg. Reddingsploegen van het leger en de politie zijn naar de plaats van het on geluk gezonden, terwijl over de adio een beroep op de burgers werd gedaan om bloed te geven voor de gewonden. NEW YORK Een eenvoudig nieuw idee voor een ruimtevoertuig waar mee astronauten zouden kunnen ont snappen als hun maanlander defect geraakt, heeft met succes laborato riumproeven doorstaan. Met deze reddingssloep zouden twee astronauten van het oppervlakte van de maan kunnen terugkeren naar het rond de maan cirkelende ruimtevoer tuig. Het is een soort vliegend tapijt dat voortgestuwd wordt Joor een raket die brandstof zou gebruiken van de defecte maanlander. Het ontwerp is ontwikkeld door North American Rockwell, maar de bouw van ?en prototype was tot nu onmo gelijk door de bezuinigingen op de uitgaven voor het Amerikaanse ruim teonderzoek. MOSKOU De Tsjechoslowaaks» partijleider Gustav Husak heeft maan dag een bezoek van een dag aan Mos kou gebracht. De door hem geleide de legatie, waarvan ook premier Lubomir Strougal en het partij presidiumlid Vasil Bilak deel uit maakten, sprak o.a. met de Sovet-partijleider Breznjef en pre mier Kosygin. Volgens een communiqué dat door Tass werd uitgegeven, legden de twee afgevaardigden de nadruk op het be lang van meer samenwerking en spe cialisatie ten einde een doeltreffender gebruik te maken van de technologi sche vorderingen. Waarnemers in Mos kou zien hierin aanwijzingen voor een mogelijke verdere economische integra tie in Oost-Europa. Onlangs heeft ook de nieuwe Poolse leider, Gierek, de Sovjet-Unie bezocht. ADVERTENTIE NATUUR WIT, BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD. .5 KRENTENBOLLEN. Weersverwachting tot woensdagavond i Meest zwaar bewolkt met regen. Ma tige tot krachtige, af en toe harde zuid westelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 5, maxima ongeveer 7 graden. Zon op 08.29, onder 17.18 uur; maan op 08.56, onder 18.09.

De Vallei | 1971 | | pagina 1