Dwarse koppen Arie Ursinus na 25 jaar terug in Eist: j Mr. H. van Riel: „Er ligt voor ons I Vi kans om geschiedenis te maken' Over tien jaar twee partijen „Waarom Suzie Q wel en wij niet?" Landbouw belang keert 4% uit Brejig cheque even terug JjeMmca/ ieetilykyeaeyd Volkstelling dacht ik Zet Belt u dan even a.u.b. M. B KOERSEN WIL VEEN SE HORECA MOBILISEREN Resteren turnde 't best in Echteld 3328 VALLEI? llllll ORGELSPIANO'S |j||j| 17.30 uur 10550 KOU ANGST ZONDAG KAPERS KANS KOEK DINSDAG 26 JANUARI 1971 VEENENDAAL Een lokettist van het postagentschap in de Zandstraat is gedupeerd door een vergissing van een klant. Vorige week maandag kwam ie mand omstreeks half twaalf een cheque innen ter waarde van 51,44. De man of vrouw nam het geld, maar ook de cheque weer mee, die voor de lokettist als bewijs van uitbetaling dienst moest doen. De beheerder van het postagent schap moet zolang het bewijsstuk niet terecht is het geld uit eigen zak bijpas sen. Het zou begrijpelijkerwijs gewaar deerd worden wanneer de aanbieder van de cheque, voor wie de kaart wwaardeloos is, bezorgde bij het posta gentschap of bij de chef van het post kantoor. TOONAANGEVEND Keuze uit circa 150 instrumenten franco levering en service door geheel Nederland (eigen technici) Inruil - Financiering Tevens beschikken wij over een "jrote sortering occasions o.a. lammond - Eminent-Solina Ri-ha - Viscount-Philips - Yamaha enz. Kom en overtuig U vrijblijvend. TECHNICAL „door service sterk" VEENENDAAL. Pr.Bernhardlaan 2-4, tel. 08385-11322 EINDHOVEN: Hoogstraat 49, tel. 040-66879 Mijne heren, In „De Praatstoel" van uw blad van 22 dezer spreekt u over de vrijheid die er is voor de onderscheiden bevolkings groepen om een eigen school te stich ten. U gebruikt in dat stukje de uitdruk king „dwarse koppen". Het ligt voor de hand. dat hier gedoeld wordt op de stichting van een eigen school door de leden van de Geref. Gemeenten in Ne derland, hier ter plaatse. Iemand die heel zorgvuldig leest zou natuurlijk kunnen beweren: er staat niet dat Wout Blauwkous de mensen van de Geref. Gem. dwarse koppen noemt. Maar zo komt het wel over. En te gen deze „discriminerende" betiteling van die mensen wil ik toch met klem protesteren. Dwarse mensen, mensen die „dwars" zijn omdat ze er zomaar een behagen in hebben om altijd ergens tegen te zijn, vind je in elke dwars doorsnede van een bevolking, meen ik. Dus die zijn ook daar. Maar het gaat niet aari om deze hele kerkelijke ge meente als zodanig te betitelen. Dat ze vaak tegen allerlei dingen „neen" zeg gen is niet omdat ze behagen hebben in het neen zeggen zonder meer. Maar ze worden gedwongen heel vaak „neen" te zeggen tegen wat zich voordoet in het maatschappelijke leven, omdat gemist wordt een onvoorwaardelijk buigen on der het eeuwigblijvende Woord van God. En daarin sta ik hoewel niet tot die kerkegroep behorend, naast hen. Over dit laatste én over de voor genomen schoolstichting zou nog veel te zeggen zijn. Maar het gaat er mij nu alleen om, dat ik mij in gemoe- de geroepen voel protest aan te tekenen tegen de betiteling „dwarse koppen" in dit verband. Ik hoop er in geslaagd ta zijn, u dat enigszins duidelijk te maken. C. G. Mijnders, Prins Willem-Alexanderpark 24, Veenendaal. Tot dusver is een hoogst belangrijke zijde van de volkstelling nog niet in de pers ter sprake gebracht, n.l. de vraag als hoedanig wij de gegevens verstrek ken en voor wie ze diensvolgens zijn. Voor ons eigen land alleen, of ook voor de Europese gemeenschap en de E.E.G. en voor de legers van de NATO die tenslotte de pauselijke bevelen moeten uitvoeren? De paus heeft nu lang genoeg op onze kosten verdiend aan onze boter enz.! Zou het niet raad zaam zijn dat men weigert mee te doen totdat de band met de Roomse landen verbroken zal zijn? Ons voorheen rijke Nederland wordt er straatarm van. G. van der Garde, Gelderland 10, Veenendaal. voor Veenendaal Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen Nwe Veenendaalseweg I59 ,Het is hier wat je noemt n stijve boel' ELST Op dit moment is Arie Ursinus, in Eist geboren en getogen, weer op weg naar zijn tweede vaderland, Noord-Queensland in Australië. Hoewel hij in geen vijfentwintig jaar in Nederland is geweest en af en toe alleen schriftelijk contact met zijn vader en andere familieleden onderhield, en ook in Australië vrij wel geen andere landgenoten ont moette, is zijn Nederlands nog vrij goed, ofschoon hij „in 't vuur" van het gesprek af en toe een Engelse term gebruikt. Wel bestaat zijn woordkeus uit andere woorden, dan die vandaag de dag bij ons in Nederland gebruikt worden en vraagt hij weieens „wat bedoel 'je met dat of dat woord, want dat heb ik nooit gehoord". Toch verdient hij applaus, als men bedenkt dat veel emigranten al, na een verblijf van 2 of 3 jaar hun moedertaal vergeten schijnen te zijn. Daarom geloof ik wel, dat hij gelijk heeft als hij zegt: „Onzin, hoe kan men na drie jaartjes de taal al ver geten zijn, waarmee men is groot gebracht. Neem maar van mij aan, dat dat pure aanstellerij is". Toen hij op 24 december, door de Australische zon bruingebrand, in Eist (aankwam, na een vermoeiende reis van enkele dagen, kende nie mand hem meer. Hijzelf herkende z'n vader vaag. Vijfentwintig jaar is ook een hele tijd. „Ik arriveerde hier geheel onver wacht en durfde het niet aan direct mijn vaders huis binnen te stappen. Eerst wilde ik hem voorbereiden met hulp van de buren, de familie Hovestad, bij wie ik het eerst aan klopte. Mijn vader is al 72 jaar en ik was bang, dat hem iets zou overko men, als ig plompverloren voor zijn neus zou staan. Toen mijn buur vrouw mij dan ook begeleidde en hem vroeg: „Ken je hem nog?", was zijn resolute antwoord: „Die, nee, die heb ik nog nooit eerder gezien". Dat zijn familie en kennissen ho gelijk verbaasd waren is logisch en er ging geen dag voorbij of het huis zat vol mensen, die „het wonder" uit de andere wereld weieens van dicht bij wilden aanschouwen, en alles wilden weten over het leven ginds, dat zo hemelsbreed met onze levens wijze verschilt. Ten eerste is het temperatuurver schil met nu in Nederland al zo'n 40 graden. Daar had hij niet op gere kend. Toen hij arriveerde, rilde hij niet alleen van emoties, maar vooral van de kou en werden hem links en rechts, door goedwillende familiele den, warme kleren aangereikt, ter wijl hij verder niet bij de kachel weg te krijgen was. Die stond de hele dag roodgloeiend. Hoe kwam de heer Ursinus ertoe zich in zo'n ver land te gaan vestigen? „Wel, toen ik in de nazomer van '45 als oorlogsvrijwilliger naar het toenmalige Nederlands Indië ver trok, was ik al vast besloten niet meer naar Nederland terug te keren. Natuurlijk heb ik het tijdens mijn diensttijd daar niet altijd even ge makkelijk gehad, maar dat warme landboeide mij zeer en ik was geïn trigeerd, in wat ik nog allemaal zou kunnen beleven. Daarom bleef ik daar ook na de oorlog en deed ik als burger allerhande werk. Ik zwierf overal en mijn laatste plaats was Djember op Oost-Java. Ik ben een avonturier in hart en nieren en het leven van „niet weten waar je te recht komt" trok mij erg aan". „Inmiddels was ik in 't stadium gekomen mijn geluk eens in een an der land te willen beproeven. Au stralië was mijn bestemming. Het was intussen 1952". „Getrouwd was ik toen nog niet en dan kun je je 't beter veroorlo ven ergens op de bonnefooi naar blokkendozen, te reizen, wat ik dan ook deed. Ja, ik was vrij man en daar maakte ik weieens misbruik van door bijvoorbeeld op maandag morgen te gaan zonnebaden, in plaats van werken, wat me weieens een baantje kostte". „Auseralië is een welvarend land en je kunt er goed verdienen als je ook goed werkt. Dat na de oorlog hele gezinnen uit Nederland emi greerden in de overtuiging in een ander land, bijvoorbeeld Canada een goudmijn te vinden, is gewoon zot. Als je naar een ander land gaat in de verwachting tweemaal zo rijk te worden als in je vaderland, moet je ook heus dubbel zo hard werken!" Arie Urinus is op 32-jarige leeftijd met een Australische (van oorsprong Britse) getrouwd. Hij heeft vier zo nen. Nu is hij 44 jaar. „Toen ik trouwde, ben ik pas se rieus aan de toekomst gaan denken. Ik had nu immers, een gezin, waar voor ik moest zorgen! Daarom ver langde ik naar een vaste baan en zo kwam ik in het verzekeringswezen terecht, waar ik het intussen heb gebracht tot inspecteur". Hij bezit een eigen huis met een grote tuin in de stad Townsville (60.000 inwoners), gedeeltelijk ha venstad, gedeeltelijk garnizoensstad. De huizen staan op wel 100 tot 500 meter van elkaar af. Op het platte land zijn de afstanden nog veel gro ter. In zijn nieuwe vaderland is meer vrijheid dan in Nederland. Wat vond u van ons land, toen u het na al die tijd weer terug zag? „Ik ben niet in héél Nederland ge weest nu, maar het lijkt me één grote stad, met allemaal opeenge- bouwde blokkedozen. En wat is Eist veranderd, en Veenendaal! Al die huurkazernes lijken mij vreselijk om in te wonen, met die vele gezin nen zo dicht op elkaar". Is er verschil wat mensen be treft? Hij lacht „Bar veel, hier is het wat je noemt een stijve boel. De mensen letten hier allemaal op el kaar en durven daarom niet te le ven, zoals ze in hun hart zouden willen leven. Als je bij ons in pyja- Politieke toestand in Nederland is volledig op drift. „Cafê's moeten later sluiten" RHENEN In hotel „De Koerheu- vel" te Rhenen sprak gisteravond het Eerste-Kamerlid van de VVD, mr. H. van Riel voor de afdelingen Rhenen, Wageningen, Veenendaal en Ameron- gen voor een uitgebreid en belangstel lend gehoor over de algemene politiek in Nederland. De liberale senator werd ingeleid door de heer L. van Wijngaar den, voorzitter van de afdeling Rhenen van de VVD. ma over straat loopt, is er niemand die aandacht aan je besteedt". „Het verbaast me ook te horen van al die moorden en inbraken hier. Bij ons staan de ramen dag en nacht open, ook al vanwege de hitte natuurlijk. Maar 's nachts gaat er geen deur op slot. Wij horen nooit over insluipers, waar ze hier zo bang voor zijn. Het lijkt me ellendig altijd met een zekere angst te moe ten leven!" Zo rond Kerstmis is het hoogsei zoen, wat de vakantie betreft in Au stralië. Het is dan ook „grote" va kantie voor de schoolkinderen. Wordt Kerstmis ook gevierd zoals hier? „Ja, er wordt een kerstboom aan geschaft (een denneboom, maar die is niet te vergelijken met de Neder landse denneboom). We hebben kaarsjes aan, versieren de boom, en we geven elkaar cadeautjes. Maar de kerstsfeer, ja, dié is in Holland toch anders. Ik zou zeggen, dat er aan die sfeer juist meer aandacht werd besteed". De man, die in Australië altijd in een short en luchtige blouse rond loopt, heeft nu vier hemden aan en nóg rilt hij. Alleen al vanwege die kou zou hij hier in Holland niet meer willen wonen, maar hij is vast van plan binnen vijf jaar weer op bezoek te komen, gezien de geweldi ge ontvangst die hem ten deel is ge vallen. Maar vader Ursinus, die helemaal alleen in een huisje in De Vordel op de Rijksstraatweg woont, zal het wél stil hebben, nu zijn gezellige zoon, die iedere dag een huis vol mensen trog, afscheid heeft genomen. alle zaken die het willen voortaan lan ger open mogen blijven. Dat ik het in eerste instantie alleen voor 't Raed- thuys heb gedaan komt vooral door een flinke investering die ik net achter de rug heb", waarbij hij wijst op een ge luidsinstallatie van een kleine tien mil le die bij zijn dansvloertje staat. De Veenendaalse cafeés moeten rachtens de Algemene Politie Veror dening (APV) door de week om twaalf uur 's avonds dicht, en op zaterdag avond om half twaalf. Die bepaling is indertijd geboren tegen de achtergrond van de zondagsheiliging. Toch is het de horeca wel toegestaan de hele zondag de deur open te hebben. Een vreemde situatie, en niet alleen in de ogen van particulieren en een aantal kasteleins. De APV is op sommige punten nu een maal verouderd. De heer Broersen heeft trouwens nog een argument dat hij zwaar laat we gen: de concurrentie van de sinds de laatste kerstmis draaiende bar-dancing Suzie Q aan de Oranjestraat. „Die mag wel tot één uur 's nachts open zijn, en dan vraag ik mij af waarom wij niet?" Broersen zegt dat het goed te merken is, dat er op deze manier weer een con current is bijgekomen. „Mijn klanten gaan nu nog vroeger weg dan anders om bij Suzie een laat pilsje te kunnen halen". Maar afgezien van deze nieuweling zijn er voor de Veenendaalse horeca nog wel meer kapers op de kust. Broer sen noemt o.a. de Wiener Weinstube in Rhenen en Old Dutch in Leersum, die tot half twee en twee uur open mogen zijn. Hij beleeft nu situaties als deze: klanten verlaten om negen uur zijn zaak om op tijd buiten Veenendaal nog terecht te kunnen. Ze moeten daar vroeg zijn, anders kunnen ze er niet meer in, zegt hij. Al veel langer zijn er onder Veenen daalse horecaondernemers plannen om het sluitingsuur uit te stellen. Broersen heeft nu het initiatief genomen, en hij heeft hoop dat het er ditmaal van gaat komen. Voorwaarde is dat zijn collega's meedoen, want aan incidentele onthef fingen van de bepalingen in de APV heeft hij weinig. Donderdag komt nog een aantal on dernemers bij elkaar, om o.a. over deze zaak te oraten. Kort daarop volgt een bespreking met de politie, die nu ook wel eens wil weten hoe de standpunten zijn verdeeld. Hoe het gaat aflopen is ECHTVELD In de openbare school te Echteld werden gymnastiekwed- strijden gehouden tussen de verenigin gen uit Echteld IJzendoom, Kesteren en Dodewaard. Kesteren kwam hier het best voor de dag en won met een totaal van 142.95 pnt de eerste prijs. Kesteren ontving uit handen van „Volo"-voorzit- ter W. van Ommeren een prachtige be ker. Echteld behaalde een tweede prijs met 136.20 punten. De beste individuele prestaties waren van de Echteldse gymnasten. Zo behaalden bij de jon gens Tony Zoetekouw een totaal van 8.01 punten en Janny v. Hal uit Echteld kwam bij de dames met 7.70 punten het beste uit de bus. Alle deelnemers en deelneemsters ontvingen een aandenken aan deze wedstrijden. In zijn slotwoord zei de heer Van Ommeren dat dergelijke wed strijden zullen worden herhaald. moeilijk te voorzien. De politie moet de burgemeester adviseren en deze moet een beslissing nemen, of er zou een wijziging van de APV kunnen volgen, en daarover beslist de gemeenteraad. RHENEN De coöperatieve aan- en verkoopvereniging „Landbouwbe- lang"-Rhenen kwam in paviljoen „De Grebbeberg" in jaarlijkse algemene le denvergadering bijeen onder voorzitter schap van prof. Moens. De balans, be trekking hebbende op de jaarrekening 1 juli 196930 juni 1970, geeft een to taaltelling aan van 659.500,51 en de winst- en verliesrekening sluit met een winst van 76.079,98. Er zal 4 pet. wor den uitgekeerd aan de leden. Bij de bestuursverkiezing kwam de heer J. van Lienden in de plaats van de heer W. de Jong, die niet herkiesbaar was. De heer G. van Dijk, die wel her kiesbaar was, werd herkozen. Aftre dend op eigen verzoek was de heer J. van Gesink. In zijn plaats werd geko zen de heer N. W. Legemaat. In de commissieplaats van de heer Legemaat kwam de heer M. van Harn. In zijn plaats kwam de heer C. de Jong Wzn. De heer ir. E. Kluvers, stafmedewer ker van de SOL, sprak over het onder werp „Moderne varkenshouderij". Hij stelde in zijn lezing, dat de varkens houderij achter blijft bij Brabant en Limburg. Om te blijven bestaan zal de groei 10 pet. moeten bedragen. Zonder dat zij het merken zouden de boeren el kaar beconcurreren. De heer Van Riel begon zijn politieke betoog met terug te kijken naar hon derd jaar geleden, toen men er 30 jaar over deed om tot een andere politieke constellatie in ons land te komen. „De tijden mogen veranderen, de reacties van de mens veranderen niet zo snel. Ook nu zijn de veranderingen al lang op gang, maar niemand kan voorspellen of het even lang zal duren als honderd jaar geleden voordat de politieke situa tie in ons land is gewijzigd. Voorlopig is het nog zo dat de katho lieken in ons land vanaf 1945 de dienst uitmaken. Zij hebben het altijd nog voor het zeggen gehad wie er bij hun voorkeur aan de regering zal deelne men. Dat heeft ons land een zekere sta biliteit gegeven. Toch is er ook in dat kamp veel aan het veranderen. Om dat te constateren moet u niet de politieke rubrieken lezen. Dat kunt u veel beter afleiden van zeer veel ande re zaken." Met talrijke voorbeelden toonde de heer Van Riel dat aan, onder andere door een feuilleton uit de Volkskrant van zö'n tien jaar geleden aan te halen, waarin onder meer verhaald werd van een zwart en een blank meisje in Afri ka, die samen naakt gingen zwemmen en vanuit het struikgewas werden be gluurd door een jonge broer. „Zelfs dat betekènt voor mij verandering in de politiek." Spreker verklaarde, dat het voor de VVD weinig zin had zich breed te ma ken in de tijd toen de verhoudingen in Nederland volkomen vast zaten. „Dat ligt nu anders. De politieke toestand in Nederland is thans volledig op drift. Vele bataljons hebben geen vaste com mandant meer. Er ligt voor ons nu een kans geschiedenis te maken." Veel aandacht besteedde de heer Van Riel aan wat hij noemde de tweedeling van het Nederlandse volk. Hij stelde Duitsland en Engeland in dit opzicht als voorbeelden. Oyer tien of twaalf jaar voorzag de heer Van Riel ook in ons land het twee partijenstelsel, aan de ene kant wel socialistisch en aan de andere kant niet socialistisch, met klei ne middengroepen. „Wat wij voor de toekomst in Neder land absoluut nodig hebben, is een re gering met een bijzonder duidelijk standpunt. Maar zo'n regering zal er nimmer komen, wanneer die gevormd zal moeten worden uit een grooe aantal partijen. De toestand in ons land is veel slechter dan in welk ander Europees land ook. We hebben momenteel een tekort op onze betalingsbalans van één miljard gulden. En de inflatie gaat nog steeds door. Van alle beloften is niets of weinig terecht gekomen, óók niet van de onze!" De hèer Van Riel onderstreepte, dat men een regering zal moeten accepte ren, 'die impopulaire maatregelen zal moeten nemen. Hij noemde het een kwestie van bittere noodzaak. „We kunnen geen koek opeten en koek overhouden." Van de gelegenheid tot het stellen van vragen over nationale en interna tionale politiek werd druk gebruik ge maakt. ADVERTENTIE VEENENDAAL Het sluitings uur van de Veenendaalse horecabedrij ven is niet langer een vanzelfspreken de zaak. Deze week nog zal het waar schijnlijk een punt van discussie wor den tussen de horecamensen zelf on derling, en kort daarna zal er ook een gesprek plaats vinden met de politie. Intussen is er ook een initiatief gebo ren van een eenling, de heer M. Broer sen van hotel-bar ,,'t Raedthuys" aan de Kerkewijk. De heer Broersen is eerlijk genoeg om volmondig toe te geven dat een la ter sluitingsuur, vooral in het weekein de, ook meer beleg op zijn boterham kan brengen, maar niet alleen op de zijne. Hij vindt het een zaak van „al gemeen belang" dat bezoekers van ca fés en bars in de toekomst op zaterdag avond niet meer gedwongen zijn vóór half twaalf af te rekenen. Hij heeft al contacten gelegd met collega's in de branche. Hij wil de horeca mobilise ren. „Voor mezelf heb ik bij de gemeente al een verzoek ingediend", zegt hij, „maar het is natuurlijk veel beter als

De Vallei | 1971 | | pagina 3