Prof. Diepenhorst stelt betogers gerust protest bij ambassade Krommenie wil kleuter leidsters laten tellen PPR wil meer eerlijkheid in politiek Ik kom voor uw slaapkamer! Biesheuvel uit ernstige kritiek op regering Ombudsman en garantiefonds voor reiswezen Utrechtse ringlijn geen succes gametuwtydmee-ganaardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Bunschoten se brandweer- en politiemannen worden toch vervolgd KINDEREN THUIS BIJ VOLKSTELLING HALF JAAR VOOR WAPEN HANDELAARS TE ARNHEM Drie arrestaties na bordeelroof in Arnhem Militairen gaan oliebrij te lijf Crisis in democratie Clubhuiswerk in gevaar NOS ZET LINO CALLE AAN KANT mMr nonr STUDENTEN i PROTEST BORGSOMMETS VAKKENTS1S DINSDAG 26 JANU/v'I i UTRECHTS HARTKLINIEK IN OKTOBER WEER OPEN UTRECHT De delegatie van hartpatiënten die gisteren de Utrechtse kliniek voor hart- en vaatziekten dreigde te bezetten, heeft zich tevreden laten stellen door een belofte van de voorzitter van het Academisch Ziekenhuis prof. mr. I. A. Diepenhorst. „Vóór 1 oktober zal alles in het werk gesteld worden om de kliniek met ingang van oktober weer volledig te laten functioneren. Elke dag erna wordt rampzalig", zegt prof. Diepenhorst toe. De hartpatiënten lieten na afloop van een gesprek met de voorzitter en de medische-directeur weten met deze termen in te stemmen. Het dreigement dat de vijftien hartpatiënten die uit alle provincies van ons land kwa men, in de leegstaande bedden van de kliniek van prof. Wieberdink zouden gaan liggen, is niet uitgevoerd. Tevoren hadden zij op een persconfe rentie verklaard dat zij niet langer dan een half jaar op een oplossing voor de bemanning van de kliniek zouden wachten. Het bestuur van de vereni ging voor hartpatiënten stelde een aan tal leden voor die al jaren op een wachtlijst staan om geopereerd te wor den. Volgens hen seeft de sluiting van de kliniek van prof. Wieberdink ten minste twee slachtoffers gekost. Op de dag dardat prof. Wieberdink een operatiestop werd opgelegd, was een patiënt binnengedragen voor een operatie. Hoewel de hele operatie al voorbereid was, werd de patiënt naar huis gestuurd. Deze is inmiddels over leden. Een andere hartpatiënt had na eén operatie door prof. Wieberdink nog eens terug moeten komen voor een controle. Het ziekenhuis liet het echter afweten. Toen prof. Wieberdink naar hem informeerde bleek dat de patiënt de „administratieve fout" niet had overleefd. Eén van de gevolgen van de opera tiestop in Utrecht is dat de gegevens over de patiënten van dr. Wieberdink niet naar andere ziekenhuizen worden doorgegeven. Daardoor moet een hart patiënt, als hij in een ander ziekenhuis voor behandeling terecht kan, nog eens het cardiologisch onderzoek ondergaan, dat hij al lang achter de rug heeft. Een ander lid, F. Peet, stelde zich voor als oud-patiënt van prof. Wieber- ADVERTENTIE UTRECHT De zeventien brand weerlieden, de drie rijkspolitiemannen en de twee personeelsleden die in de nacht van 2 op 3 november vorig jaar na het blussen van een brand in een fabriek op het industrieterrein „De Kronkel" in Bunschoten een groot aan tal platenspelers en geluidboxen mee naar huis hebben genomen, komen in beginsel alle in aanmerking voor een strafrechterlijke vervolging. Het waarnemend hoofd van het ar rondissementsparket in Utrecht, mr. J. C. van den Berg, is tot deze conclusie gekomen na bestudering van de zeer omvangrijke dossiers over deze zaak. Bij de 22 verdachten thuis zijn 24 platenspelers, 30 grote en 16 kleine ge luidboxen in beslaggenomen, maar er wordt nog meer vermist. Het voorbe reidend onderzoek is nog niet helemaal afgesloten en mr. Van den Berg acht het niet uitgesloten, dat er nog een en kele verdachte bijkomt. Volgens mr. Van den Berg is het in ieder geval de plicht van de brandweer en de politie om met hun handen van andermans spullen af te blijven. Het gaat hier niet om futiliteiten, zo zei hij en daarom ben ik wel genoodzaakt tot vervolging over te gaan, hoe ernstig de gevolgen met name ook voor de betrok ken politiemannen kunnen zijn. dink. Hij zei twee jaar geleden door de Utrechtse hoogleraar met succes te zijn geopereerd volgens een methode die in heel Europa is overgenomen. „Wij willen niet in het conflict tre den", aldus de voorzitter van de vereni ging van hartpatiënten, G. Fievet, „maar voor ons staat de bekwaamheid van de chirurg Wieberdink als een paal boven water. Het is nu maar de vraag of een bekwaam hartchirurg voor ons land behouden kan blijven". De Utrechtse medische studenten, die de actie van de hartpatiënten steunden, stelden in een communiqué dat de af faire Wieberdink niet geïsoleerd mag worden gezien. „Het conflict is alleen maar een symptoom van de slechte or ganisatie van de ^volksgezondheid. Bo vendien heeft het nog eens benadrukt dat in de medische wereld een ontstel lend gebrek aan openheid wordt ge handhaafd onder het mom van medi sche zwijgplicht". KROMMENIE Burgemeester en wethouders van Krommenie willen de kleuterleidsters van openbare kleuterscholen verplichten als telsters op te treden bij de komende volkstelling. De kleuterleidsters hebben een brief met een opdracht daartoe ontvangen. De besturen van bijzondere kleuterscholen is verzocht ook hun kleuterleidsters be schikbaar te stellen. Als aan dit verzoek wordt voldaan gaan alle vijf kleuterscholen van Krommenie vier dagen dicht: 25 en 26 februari en 1 en 2 maart. Als de kleuterleidsters van de bijzon dere scholen weigeren te gaan tellen, gaan alleen de openbare kleuterscholen dicht, waarvan de leidsters volgens B. en W. verplicht zijn de opdracht op te volgen. Bij het ministerie van economische zaken zei men gisteren dat het een zaak is van de gemeentebesturen om te HARDERWIJK Het presenteren van (nieuwe) programma's bij de ko mende verkiezingen en niet het voor houden van het gevoerde regeringsbe leid aan de kiezers is onwaarachtig aan de confessionele partijen. Dit is een uit lating van dr. B. de Gaay Fortman, een van de lijststrekkers van de Politieke Partij Radikalen, die maandagavond sprak in Harderwijk. Onwaarachtig is, naar zijn mening tevens, het laten schrijven van deze partij-programma's door de linker vleigel in deze partijen en de uitvoering ervan over te laten aan de rechter-vleugel. Dr. De Gaay Fortman verweet de christelijke partijen samenvattend wel veel te praten om uiteindelijk niets te doen. Hij omschreef de PPR als een beweging, die er op uit is om vooruit strevende ideeën ingang te doen vin den, en meer eerlijkheid wil brengen in de Nederlandse politiek. De heer De Gaay Fortman, zei voor zijn partij meer dan drie zetels bij de komende Kamerverkiezingen te ver wachten. Het moet niet moeilijk zijn, zo zei hij, om vijf zetels te halen en we moeten werken voor zeven. beoordelen hoe de tellers worden gere- cruteerd, mits men zoveel mogelijk ge bruik maakt van ambtenaren en door de overheid betaalden. Bij de gemeente Krommenie zegt ARNHEM „Het was alsof je een borrel bestelde, zo gemakkelijk kon je een wapen krijgen bij de broers K. Niemand in het Spijkerkwartier die daar niet van wist". Dat zei gisteren de officier van justi tie toen de Arnhemse politierechter de beide wapenhandelaars, de grootste die het speciale Arnhemse vuurwapenteam tot nu toe te pakken kreeg, veroordeel de tot ieder zes maanden gevangenis straf waarvan respectievelijk drie en vier maanden voorwaardelijk. De broers, 26 en 22 jaar oud, leverden onder meer het wapen waarmee enkele weken geleden aan 17-jarige jongen op straat een voorbijganger neerknalde. Ook de stengun waarmee een man uit Zevenaar iemand die hem in zijn wo ning belaagde in het achterwerk schoot kwam uit de arsenalen van de firma K., waarvan de firmanten overigens beweerden er al een tijd mee te zijn opgehouden. De politierechter veroordeelde ook twee broers uit Lobith, die van jongs af oorlogsrekwisieten hadden verzameld. Toen ze wat ouder werden voegden ze daar geweren aan toe. Het Arnhems wapenteam vond bij hen 3 karabijnen, 2 Lee-Enfields, 2 stenguns, een machi negeweer, 2 Flobert buksen en een enorme hoeveelheid munitie. Ze kregen respektievelijk vijf maan den, waarvan vier voorwaardelijk en twaalf weken, waarvan negen voor waardelijk opgelegd. ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarmmg,op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! Prijzen vanaf f273,'. Vraag ongefrankeerdde gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17» Ulft. DRUgasar lekker stoken zonder schoorsteen men aan die voorwaarde te hebben vol daan. Van het personeel van de ge meentesecretarie worden dertien van de vijftien ambtenaren ingezet. Voorts wordt geteld door vijftien employés van gemeentewerken en drie van socia le zaken. Dat maakt samen 31, terwijl 85 tellers nodig zijn. Er zijn dertig reacties binnengeko men op advertenties en met de hulp van eventueel twintig kleuterleidsters hoopt men de 81 te bereiken. Dat twee of vijf kleuterscholen gedurende vier dagen zullen worden gesloten, acht het gemeentebestuur niet „niet bezwaar lijk". In Zaandijk is een brief naar scholen gestuurd waarin om medewerking bij het tellen van het volk wordt gevraagd. Onderwijzers van een lagere school hebben laten weten dat zij eventueel wel bereid zijn. Op een Mavo-school in die gemeente is het voorstel van de ge meente verontwaardigd van de hand gewezen. Hier was overigens geen sprake van een verplichting zoals in Krommenie. Ook Zaandam overweegt onderwij zers en onderwijzeressen om medewer king te vragen. De PSP afdeling Zaanstreek Noord heeft protest aangetekend bij het colle ge van B. en W. van Krommenie. In de Zaanstreek is nu ook een afde ling van het comité Waakzaamheid Volkstelling opgericht, dat zijn eerste drukbezochte bijeenkomst heeft gehou den. Daarbij werd herinnerd aan de moeilijkheden tien jaar geleden bij de toen gehouden volkstelling. Toen wer den lijsten die op de Zaanstreek be trekking gekopieerd gekopiëerd voor ander gebruik dan de bedoeling was. Iets wat op het laatste moment nog kon worden voorkomen. ARNHEM De 24-jarige timmer man A. van H. uit Zevenaar is door de politie aangehouden. Hij had vorige week in de rosse buurt van Arnhem, het Spijkerkwartier, een Turk van 1500 mark beroofd, nadat deze gastarbeidsr een bezoek aan een prostituée had ge bracht. Van H. werd in Schagen (NH) door de rijkspolitie aangehouden. In verband met de beroving heeft de politie van Arnhem eveneens gearres teerd de 19-jarige meubelmaker A. J. E. N. en de 25-jarige vrouw A. M. H. uit Middelburg, die in het Spijkerkwar tier verbleef. GEERTRUIDENBERG Honderd man mariniers en genie uit Oirschot en Vught zijn gisteren begonnen de oever van de Amer meter voor meter schoon te maken. In en langs het water van de Amer en de Brabantse Biesbosch ligt nog al tijd een flink pak ruwe stookolie dat 27 december na een tankbreuk in de Amercentrale vrij kwam. Het viel de militairen gisteren bar tegen. Met speciale kleding aan waad den zij door de smerige oliebrij en schepten zij de olie in vaten. In totaal vulden zij vijftig vaten. Hun nieuwe kleding bleek nauwelijks tegen de olie bestand. Volgens de militairen is het onbegon nen werk al' olie op deze manier weg te werken. Gehoopt wordt dat het wa ter gaat zakken. Een deel van de olie zet zich dan vast en kan worden ver brand. Voor de Russische ambassade in Den Haag is maandagavond om acht uur een aantal Joodse studen ten begonnen aan een 24-uurs de monstratie tegen de onderdrukking van de Joden in de Sovjet-Unie. Bij toerbeurt zullen tien van hen de nachtelijke uren staande tegen over het ambassadegebouw door brengen. Bij het begin van hun ac tie werden zij vergezeld van rond tachtig Joodse Jongeren uit alle delen van het land. Zij stonden met fakkels in rijen tegenover de ambassade. De dertig op de eerste rij waren met een lange ketting symbolisch geketend. Abrascha Staszewski las een lijst met 200 namen op van Joden die tevergeefs gevraagd zouden heb ben de Sovjet-Unie te mogen ver laten. Na elke naam antwoordden de demonstranten in koor: ,,Let my people go". Het eerst werden de negen namen opgelezen van een groep Russische Joden die in een nieuw proces in Leningrad te recht zouden moeten staan. Van het plan een petitie bij de Russische ambassade aan te bie den kwam maandagavond niets te recht. Functionarissen van de am bassade zeiden de protestbood- schap niet te kunnen aanpakken en gaven de demonstranten in overweging het dinsdagochtend tij dens de openingsuren van de am bassade nog eens te proberen. 55 DEN HAAG Mr. B. W. Biesheu vel, fractievoorzitter van de AR in de Tweede Kamer, heeft gisteren ernstige kritiek geoefend op de regering-De Jong. Hij deed dat op de jaarvergadering van de vereniging van gemeente- en provinciebestuurders in Utrecht. Mr. Biesheuvel heeft nauwelijks een goed woord over de wijze waarop de CH-bewindslieden van binnenlandse zaken, minister Beernink en staatsse cretaris Van Veen, de gewestvorming in ons land op gang willen krijgen. „Ik vrees dat het op deze manier niet veel verder komt dan intergemeentelijk touwtrekken." Ook hekelde hij het financiële beleid ten aanzien van de gemeenten van de liberale minister Witteveen (financiën). Mr. Biesheuvel sloot zich op dit punt aan bij de scherpe kritiek van de ver enigingsvoorzitter Westrate. Deze zei: „Wat de gemeenten betreft is er geen enkele reden tot juichen over het straks verdwijnende kabinet." De heer Westrate vindt dat minister Beernink zijn collega Witteveen kenne lijk niet heeft kunnen overtuigen van de financiële nood van de gemeenten. „Er is zelfs nog minder uit de bus ge komen dat we hadden verwacht. De ge meenten zijn in de landspolitiek op de achterste rij gekomen." Ook vindt de heer Westrate dat snel ler burgemeester moeten worden be noemd en dat het aantal AR-burge- meesters in de nieuwe benoemingen een „niet al te duidelijk punt is." Nieu we burgemeesters moeten worden be noemd nog voordat de zittende burge meester vertrekt, aldus de heer Westra te. Mr. Biesheuvel stelde vast dat de de mocratie in een crisis verkeert en dat er ernstige momenten zijn te bespeu ren. „Openheid, openbaarheid en in spraak zijn dringend gewenst." UTRECHT „Als we niet snel een volledige subsidie van de overheid krij gen, zullen dit jaar nog 250 van de 650 buurt- en clubhuizen in Nederland sluiten". Dit zei gisteren de heer J. Smith in Utrecht tijdens een demonstratieve bij eenkomst van het actiecomité „Meer poen om welzijnswerk te doen" van be roepskrachten in buurt- en clubhuis werk. Het actiecomité stelde een staking van onbepaalde tijd voor uit solidariteit met de mensen, die betrokken zijn bij eventuele sluitingen van clubhuizen. Men eiste van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de gemeenten, dat zij maatre gelen zouden nemen om sluitingen te voorkomen. Bij de bijeenkomst waren aanwezig de heren Kleisterlee (KVP) en Egas (PvdA) van de vaste Kamercom missie van CRM. Zie verder de RTV-pagina. UTRECHT Er moet een ombuds man komen voor het reiswezen. Een onafhankelijke toeristische deskundige, die een onpartijdig oordeel geeft wan neer toerist en reisorganisatie het met elkaar oneens zijn. Beide partijen zul len dit oordeel moeten aanvaarden. Dat stelt „Ruim Zicht", het orgaan van het NKV voor. Deze ombudsman is een on derdeel van een groter „garantieplan" dat „Ruim Zicht" lanceert. Het NKV wil met dat plan een eind maken aan het grote en kleine reisverdriet. dat jaarlijks de vakantie van vele Neder landers vergalt. De vakantiereis is de laatste jaren een belangrijk stuk welzijn geworden en in de economie is het toerisme een factor geworden die stevig meetelt. Het garantiepakket voor een zorgeloze va kantie is bij die ontwikkeling sterk achtergebleven. De zekerheid voor de toerist lijkt steeds kleiner te worden nu zelfs bankbedienden en bakkersknech ten vakanties verkopen, aldus „Ruim Zicht". Het NKV -'indt dat in het belang van de geestelijke volksgezondheid een bij zonder scherp omlijnd systeem van waarborgen moet worden geschapen, dat excessen op dit terrein anno 1971 onmogelijk maakt. Om de ombudsman effectief te ma ken zal er een garantiefonds moeten komen, waaruit niet alleen het zoge naamde groot verdriet (gestrande va kantiegangers goedgemaakt wordt, maar ook het klein verdriet (niet be loofde accommodatie, ernstige vertra gingen op reis etc). Dit garantiefonds moet bestaan uit borgsommen te stor ten door het reiswezen. De heen- en terugreis moeten ge maakt worden op de datum die bij de boeking is vastgelegd en met het ver voermiddel, waarvoor geboekt is. Dat wil zeggen geen vliegtuigen als een tocht per schip geboekt is, en geen ver traging van 12 uren of meer, aldus het NKV. Het hotel, waarin een kamer is besproken en niet een dependance of iets dergelijks moet de kamer leve ren met alles wat daarbij in de reisgids is beloofd. Een ander punt van het garantieplan het reisbureau, de wederverkoper van de vakantiereizen, zal een behoorlijke vakkennis moeten kunnen garanderen. Dat is een eerste voorwaarde om vooral het kleine reisverdriet te voorkomen. De huidige vestigingswet kan in dit verband niet veel meer doen dan mini mum-eisen formuleren, waaraan reis bureau-eigenaren zich hebben te hou den. Er zal dus ofwel een wet op het reisbureauwezen moeten komen of een interne regeling binnen het toeristische bedrijfsleven, waaraan alle bedrijfsge- noten zich onderwerpen dan wel via een dwingende regeling van de over heid gedwongen worden zich te onder werpen. De touroperator zal zich volgens het NKV in de voorwaarden dienen vast te leggen als garant voor al datgene wat hij verkoopt. Hij zal de aansprakelijk heid moeten overnemen voor de uitvoe ring van de reis, het hotel, het vervoer, eventuele door hem georganiseerde ex cursies. Geen verdeelde of gedeelde aansprakelijkheid meer, maar volledige duidelijkheid. MR. BIERHEUVEL inspraak gewenst De NOS-radio heeft de heer Lino Calle, die iedereen zondagmiddag het radioprogramma voor de Spaanse ar beiders in ons land verzorgt, laten weten dat hij niet meer met ingang van 31 januari dit programma mag verzorgen. De NOS heeft hiertoe besloten, na dat de heer Calle tegen de instructies van de programmaleiding van de NOS-radio verscheidene keren in zijn programma persoonlijk politieke agi tatie kon worden beschouwd. De opdracht aan de heer Calle was volgens de NOS om nieuws en pers commentaren objectief weer te geven. Hij mocht geen politieke commenta ren geven. De heer Calle heeft dat herhaaldelijk toch gedaan. Met name in twee uitzendingen op 8 en 22 no vember van het vorig jaar. De NOS heeft volgens haar zeggen de heer Calle regelmatig erop gewe zen dat hij zijn bevoegdheden te bui ten ging. De heer Calle is door de NOS niet ontslagen omdat hij nooit in dienst van de NOS is geweest. Hij was alleen medewerker. UTRECHT Het gaat niet goed met de ringlijn om de Utrechtse binnenstad van het Utrechtse taxibedrijf Ratax. De passagiers stappen in zo'n gering aantal in om zich voor drie kwartjes per rit van de ene plek naar de andere te laten verplaatsen, dat Ratax-directeur P. Ra- venstijn zowel verrast als teleurgesteld is en vreest dat de proef voor een half jaar die hij eind november van het vo rig jaar begon, negatief zal uitvallen en dat hij de ringlijn zal moeten beëindi gen. De ringlijn ligt om het noordelijke deel van de Utrechtse binnenstad, waar de meeste winkels zijn. Gereden wordt met kleine busjes voor maximaal acht passagiers van maandag tot en met za terdag overdag. De busjes stoppen op vastgestelde halten en rijden om de tien minuten. De onderneming kreeg een enthou siast ja van het Utrechtse gemeentebe stuur toen men om vergunning kwam vragen. De voor het openbaar vervoer verantwoordelijke wethouder W. J, Vergeer sprak van „een aanvulling van het gemeentelijk openbaar vervoer, be slist geen concurrentie". ADVERTENTIE Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! i .i i

De Vallei | 1971 | | pagina 7