m SUIKERSTICHTING STEUNT KERNPLOEG Baan vrij voor training Da vos Kernploeg niet naar Noorwegen Brumel hoopt op München li 4 Segra behield Europese titel Winst Walhof tn rij voor Clay -Frazier Amateurploeg van Acifit In Leningrad 30 rijdsters Wegens dooi Bobby Moore niet meer in Engels elftal SS SPORT IN 'T KORT DINSDAG 26 JANUARI 1971 WSSS& ROTTERDAM De Suikerstichting Nederland, het orgaan van de Suikerunie in Rotterdam en de Centrale Suikermaatschap pij (CSM) in Amsterdam, heeft tienduizend gulden beschikbaar gesteld, teneinde de Nederlandse schaatskernploeg in staat te stel len naar Davos te reizen. Daar willen de Nederlandse toprijders zich voorbereiden op het wereldkampioenschap, dat op 13 en 14 februari In het Zweedse Göteborg wordt gehouden. BESLISSING NIET TE VER WIJK AAN ZEE De rust dag heeft de combattanten in de (groot)meestergroepen van het Hoogoventoernooi in Wijk aan Zee goed gedaan. Voor alles moeten we in deze noemen de dertienvoudige Joegoslavische kampioen Gligoric, die op im ponerende wijze tegen Hort won. Hort had nog wel wit. REMISE LONDEN Het wordt een belangrijke week voor George Best, de beroemdste Britse voet baller. Zijn schorsing van twee weken door Manchester United omdat hij niet op de training was verschenen en met een vriendin in Londen was geble ken is voorbij. Zaterdag speelt zijn club uit tegen Huddersfield Town. Als hij opnieuw wordt opgesteld is dit een duidelijk be wijs dat manager sir Matt Bus by hem zijn zonden heeft verge ven. WAARDE wmi Arbiters hadden zwaar weekeind APELDOORN Trainer Jan Morsing van AGOW heeft het bestuur verzocht hem met on middellijke ingang op non-actief te stellen. Morsing, die in okto ber uit zijn functie als hoofd- oefenmeester werd ontheven en werd vervangen door Evert Mur, meent dat er voor hem bij AGOW geen taak is wegge legd. Hij heeft medegedeeld, dat er onvoldoende gronden zijn voor een goede samenwerking met Mur en is bovendien van mening dat het onmogelijk is om met het huidige b-elftal tot aanvaardbare successen te ko men. Het bestuur van AGOW heeft het verzoek van Morsing ingewilligd. Morsing is voorne mens op korte termijn uit te zien naar een andere functie, waarna uiteraard het contract zal wor den verbroken. .v.v.v, WKWUw.v.' WwvivW-'K'" .wXvXw .WAW.VA'XW.V.Vi v.v.v V.V.V. .v.v .VAV.VAV.V." AVAVA' V.VAVAV •avaw:» AV.VAV AWAV- •XW.'IVAV.V .\y.v.y.v.v.\ VAV.V r-v/X*. *V'< .•.•.•.•AV -•A*AV Donner bergopwaarts Op verzoek van de rijders liet coach Leen Pfrommer het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond (KNSB) weten, dat men er weinig voor voelde het trainingskamp in het Noorse Hamar op te slaan of schoon dit aanvankelijk in de bedoeling lag. Het slechte weer echter, dat op het ogenblik in Noorwegen heerst er is weinig ijs heeft de kernploeg tot dit verzoek doen besluiten. De KNSB liet het afgelopen weekein de na het Europese schaatskampioen schap in Heerenveen weten uit finan ciële overwegingen er weinig voor te voelen. Bovendien vroeg het bestuur zich af of het wel verantwoord was. Nu de Suikerstichting Nederland de helpende hand heeft geboden is het fi nanciële probleem in elk geval opgelost. Of er inderdaad gebruik van wordt ge maakt wordt het komende weekeinde beslist, wanneer de Nederlandse ploeg in Oslo deelneemt aan de vijf-landen- wedstrijd. Schaatscoach Leen Pfrom mer, die vandaag met zijn mannen naar Noorwegen vertrekt, wil zich dan overtuigen hoe de zaken er voor "staan. En door het aanbod van de Suiker stichting Nederlang blij verraste Leen Pfrommer: .,De weers- en ijsomstan- digheden zijn in Noorwegen op het ogenblik van dien aard, dat we er wei nig kunnen beginnen. Als ik er van overtuigd zou zijn, dat het daar goed weer zou worden en we op uitstekend ijs zouden kunnen rijden dan zou ik best in overweging willen némen er te blijven. Maar ik zie dat niet zo zitten. Davos is nu eenmaal uiterst gunstig om je voor te bereiden op een groot inter nationaal toernooi." „Ik ga heus niet te ver als ik de A De snelle ijspiste in Davos, waar de Nederlandse kernploeg zo naar terug verlangt. KNSB vraag ons naar Davos te sturen. Het is geheel verantwoord. Trouwens de rijders zelf vinden het beter anders hadden zij er niet om gevraagd." Ivkof maakte remise tegen oud-we reldkampioen Petros jan, hetgeen bete kent, dat de Joegoslaven Ivkof en Gli goric een pittige rol zullen kunnen spelen, nu de laatste beslissende week is ingegaan. Veel hangt af van een tweetal hangpartijen Ree - Kortsjnoj en Olafson - Andersson. Ree, die in het verleden al meer zeer stoute stukjes heeft uitgehaald, is er in geslaagd groot meester Kortsjnoj, kampioen van de Sowjet-Unie, vrywel naar de catastrofe te spelen. Er is nog afgebroken, doch dat Ree het toreneindspel met pluspion zal winnen, lykt vanzelfsprekend. Olafsson is doende met Andersson een moeizaam positioneel gevecht af te wikkelen. Olafsson heeft daarbij enig initiatief, maar het is de vraag of hier uit een winstkans kan worden gepuurd. Met grootmeester Donner lijkt het bergopwaarts te gaan. In de vroege ochtend won hij de hangpartij tegen Lengyel sliep snel even enkele uren in een toevallig leegstaand kamertje in hotel Kennemerduin, en trad daarna aan tegen een vechtlustige, goedgeluim de Najdorf en speelde remise. Hartoch en Timman blijven onze troeven in de meestergroep, doch hoe zij winnend zaken moeten doen is vrij on duidelijk. De Hongaar Adorjan heeft namelijk een talent voor het ontsnappen aan verliesgevaar. Ditmaal bood hij, in vliegende tijdnood, weer precies op het psychologisch goede ogenblik remise aan tegen Cio Caltea. Hartoch deed het met zwart tegen Witkowski, correct, remise, maar er zullen er maar weini gen zijn geweest, die hier geen winst hadden verwacht. Elfde ronde grootmeestergroep Naj dorf (Arg.) - Donner (Ned.) l/2V2; Mecking (Braz.) - Lengyel (Hong.) V2 V2; Olafsson (IJsl.) - Andersson (Zwe.) afgebr.; Hort (Tjsech.) - Gligoric (Joeg.) 01; Langeweg (Ned.) - Hubner (Wld) 01; Kuijpers (Ned.) - Van den Berg (Ned.) VsIvkof (Joeg.)-- Petrosian (Rusl.) y2V2Ree (Ned.) - Kortsjnoj (Rusl.) afgebr. Uitslag negende ronde Lengyel (Hong.) Donner (Ned.) 01. Stand na elf ronden Andersson 7 1 afg.: 2 3 Ivkof. Gligoric 7: 4'5 Olafs son, Kortsjnoj 6*2 1; 6. Hort, Petro- sian 61 8 *0 HübT" M~ nonner 6; 11. Lengyel 5; 12. Langeweg 4%; 13. Ree 4 1: '4^ Najdorf, Kuijpers 3; 16. Van den Berg 2. Meestergroep elfde ronde Danof (Joeg.) - Minic (Joeg.) 01; Witkowski (Polen) - Hartoch (Ned.) *4V2', Krabbé (Ned.) - Kostro (Polen) V21/2Van Scheltinga (Ned.) - Denker (VS) *4V2; Timman (Ned.) - Brinek-Claussen (Den) 10; Forintos (Hong.) - Zuidema (Ned.) afgebr.; Hecht (Wdl) - Jansa (Tjech.) afgebr.; Ciocaltea (Roem.) - Adorjan (Hong.) V2—y2. Uitslag negende ronde Timman (Ned) - Jansa (Tjech) V2y2. Uitslag tiende ronde Zuidema (Ned.) - Timman (Ned.) afgebr. Stand na elf ronden 1. Adorjan 7*4; 2. Hartoch 7; 3. Timman 6% 1; 4. Brinck-Claussen 6V2; 5'6 Hecht, Jansa 1; 7 8 Ciocaltea, Mime 6: 9. Forintos 5V2 4- 1; 10. Kostro 5*4; 11. Zuidema 5 2; 12. Van Scheltinga 4%; 13. Wit kowski 4; 14/16 Denker, Danof, Krabbé 3. Internationale damesgroep zevende ronde Vokralova (Tsjech) - Cohn (Wdl) 10; Lazarevic (Joeg.) - Kushnir (Rusl) Stand "a m -fd-1'3 L'anka (Hong.) 01; Vreeken (Ned.) - Szota (Polen) afgebr.; Polihroniade (Roem.) - Tuk (Ned.) 10; Heemskerk (Ned.) - Timmer (Ned.) 0—1. Uitslag zesde ronde Cohn (Wdl) - Heemskerk (Ned.) 01; Timmer (Ned.) - Polihroniade (Roem.) 01. Stand na zeven ronden 1. Ivanka, Vo'- 'o V/2: 415 Kuchrnir Jovanovic 4V2; 6. Vreeken 4 1; 7. Po lihroniade 3*4; 8. Cohn 2*4; 9. Heems ki0: 2; 10. Szota IV2 1; 11/12 Timmer Tuk 1. Renault sterk in Rallye Monte Carlo MONTE CARLO Renault Alpine heeft de eerste slag tussen de grote fa- brieksploegen in de Rallye van Monte Carlo van Porsche en Lancia gewon nen. Na de eerste klassementsproef (39 Londen De Spaanse bokser Jose Legra heeft maandagavond in Londen zijn Europese titel in het vedergewicht behouden. Hij versloeg in een gevecht over vijftien ronden de Brit Jimmie Revie op punten. Hoewel de voorsprong is punten van de titelhouder aan het eind van het ge vecht niet groot was, heeft Legra Revie weinig kansen gegeven. De Brit, die bijzonder moedig bokste, was zwaar ge tekend. De scores van de jury waren: 73-67, 73-68 en 63-67. kilometer van Rouaine naar Monte Carlo) rukten zes Renaults op naar de kopgroep van vijftien in het klasse ment. De Zweeds-Britse combinatie Anderson-Stone legde per Renault Al pine de rit winnend af in 37 minuten. Na een kalme aanloop kwamen in deze klassementsproef de problemen voor de rallykaravaan. De rijders trof fen besneeuwde wegen, die in Monaco door stromende regen werden veran derd in met spekgladde pap bedekte hindemisbanen. Door de slechte condities deden zich MELBOURNE Trudy Walhof heeft maandag de derde ronde van het da- mes-enkelspel van de open tenniskam pioenschappen van de staat Victoria, die in Melbourne wordt gehouden, be reikt. Zij versloeg in een wedstrijd voor de tweede ronde de Australische Leslie Hunt in twee sets: 63 en 60. JAN-HEIN DONNER opmars NEW YORK Honderden mensen verdrongen zich maandag voor de loketten van de Madison Square Garden in New York om een toegangskaartje te bemachti gen voor het titelgevecht tussen Cassius Clay en Joe Frazier, dat op 8 maart in de „Garden" wordt gehouden. Voor het duurste kaartje betaalde men 75 dollar ongeveer 270 gulden. Het goedkoopste kostte 20 dollar bijna 75 gulden. De allerduurste plaatsen (100 dol lar) waren overigens reeds per post uitverkocht. Wie te laat was voor een plaats bij het „life" gevecht moest zich tevreden stel len met een plaats in de gehoorzaal naast de Madison Square Garden, waar via een gesloten televisie-circuit, een rechtstreeks beeldverslag van het gevecht wordt uitgezonden. in de bergen een aantal ongelukken voor. Zestien equips staakten de strijd. Er kwamen geen persoonlijke ongeval len voor. In Rouan starten 313 ploegen voor de klassementsproef. Busby slaat Best nog steeds hoog aan A GEORGE BEST hoog genoteerd op de transfermarkt. De uitslagen van de maandagavond in Engeland gespeelde voetbalwedstrij den in het toernooi om de Football As sociation Cup, zijn: Leicester City-Torquay United 3-0; Colchester United-Rochdale 5-0. Colchester United werd daarmee de vierde vereniging uit de vierde divisie, AMSTERDAM De amateurwieler ploeg van Acifit blijft bestaan. Maan dag namen de nieuwe bewindvoerders van deze accufabriek in Amsterdam dit besluit na een bespreking met ploeglei der Piet Liebregts. Het voortbestaan van de formatie leek in gevaar geko men, toen enkele weken geleden Kurt Vyth als directeur van de fabriek en als voorzitter van de stichting Acifit af trad. De nieuwe heersers in de fabriek willen wel de mogelijkheid openlaten voor een tweede sponsor. De uit Californië afkomstige tennis speelster Billi Jean King heeft maan dag een internationaal tennistoernooi in Milwaukee gewonnen. In de finale ze gevierde zij met 63, 62 over Rose mary Casals. Ook anderen dan Busby zijn niet mals geweest in hun kritiek, o.a. een aantal collega's die openlijk hebben ge zegd dat Best zich te veel als een pop- singer gedroeg. De vorige week heeft Best zijn baard laten afscheren. Maar duizenden jonge fans zien hem nog steeds als een modieuze jongeman die moderne kleren draagt, in snelle sport wagens rijdt en zich graag omringt met aardige meisjes. Maar Busby heeft de vorige week duidelijk gemaakt dat hij de 24-jarige Best nog steeds als voet baller hoog aanslaat. Aan een lunch zei hij „Best is begiftigd met een groter talent dan welke andere speler ook die ik gezien heb. Stanley Matthew was ook een schitterende individualist, maar toen hij 26-27 was begon hij gebruik te maken van andere spelers. Ik hoop dat Best hetzelfde doet". Busby schat de waarde van Best op de transfermarkt tussen 300.000 en 400.000 pond (720.000 en 960.000 dollar). Dit is bijna twee keer zo veel als ooit voor een speler in de Britse voetbalge schiedenis is genoemd. Het record staat op naam van Martin Peters die op 200.000 pond werd getaxeerd toen hij verleden jaar van West Ham overging naar Tottenham Hotspur in ruil voor Jimmy Greaves. Ook Bobby Moore van Westham Uni ted en aanvoerder van Engeland heeft twee weken niet gespeeld. Sir Alf Ram sey, manager van het Engelse elftal, maakt deze week de ploeg bekend die 3 februari tegen Malta moet spélen voor de Europese landenbeker. Maar er be staat weinig twijfel over dat hij op nieuw door Ramsey zal worden aange wezen. Hij werd buiten de ploeg van West Ham gelaten nadat hij tot diep in de nacht in een nachtclub had vertoefd. Maar West Ham's manager liet weten dat Moore niet was opgesteld omdat hij rust nodig had. Vrijdag j.l. heeft hij meegespeeld in een vriendschappelijke wedstrijd. /- V - ROME De Italiaanse voetbal scheidsrechters hebben een zwaar weekeinde gehad. Zeven duels ein digden in demonstraties van sponta ne volkswoede. De arbiters konden vaak slechts onder gewapende be scherming het vege lijf redden. Het lijstje ziet er als volgt uit: Marsala: Scheidsrechter en grens rechters kunnen pas 's nachts uit de kleedkamer worden bevrijd, waar zij voor het razende publiek waren gevlucht. Het arbitrale trio moest per pantserwagen worden afgevoerd. Tarente: Supporters nemen de scheidsrechter onder vuur met ste nen. Genua: Een legertje politieagenten moet de scheidsrechter ontzetten. Caserta (bekend door een voetba loorlog in 1969): Scheidsrechter moet per auto worden weggebracht, aan gezien kwade voetbalkijkers de weg naar het stadion blokkeren. Spoleto: Scheidsrechter vlucht in kleedkamer en wordt onzet door de carabinieri. Florence en Livorno: Scheidsrech ters ontkomen nét aan het publiek, dat woedend opdringt. LENINGRAD In het Russische Le ningrad komen dit weekeinde dertig rijdsters uit twaalf Europese landen aan de start in het toernooi om de Eu ropese schaatstitel voor dames. Het is de tweede keer dat dit kam pioenschap wordt gehouden. Zowel Rusland als Nederland komt met vijf rijdsters aan de start. De Russische ploeg aangevoerd door de Europese kampioene Nina Statke- vitsj, ziet er zo uit: Ludmilla Titova, Kapitolina Serjogina, Vera Soeravikina, Tatjana Averina en Nina Statkevitsj. SCHIPHOL Leen Pfrommer, coach van de Nederlandse schaatsploeg, heeft dinsdagochtend op het laatste moment besloten niet naar Oslo te vertrekken, omdat een hardnekkige dooi Noorwegen in zijn greep heeft. Toen hij op Schiphol van de meteo rologische dienst hoorde, dat de dooi nog zeke enkele dagen zou aanhou den, liet hij het KLM-vliegtuig naar Oslo vertrekken en keerde Schiphol onverrichterzake de rug toe. „We blijven nu maar eerst twee dagen in Nederland trainen", zei hij geagi teerd op de luchthaven. „Waar dat weer ik niet. Het heeft geen zin om naar Oslo te vliegen, als daar toch geen ijs is". De coach wil zijn jongens op natuurijs laten trainen. Als het wegens gebrek daaraan op kunstijs moet, dan kan dat net zo goed in eigen land gebeu ren. Intussen is de hele vijflanden wed strijd, die gedurende het komende weekeinde in Oslo zou worden ge houden, op losse schroeven komen te staan. Als de vorst niet snel terug komt (en daar ziet het volgens de weerkundigen niet naar uit) dap zal dit schaatsevenement moeten worden afgelast. Mocht het ook donderdag nog zinloos zijn om naar Noorwegen te vertrek ken, dan hoopt Pfrommer met zijn kernploeg naar Davos te gaan om daar de training voor de wereldkam pioenschappen te beginnen, die over 3 weken in Gothenburg worden gehou den. LONDEN Wanneer het Engelse voetbalelftal op 3 februari tegen Malta speelt (voor het Europese kampioen schap) dan zal daar aanvoerder Bobby Moore niet bij zijn. Maandag heeft trainer Alf Ramsey dit in Londen be kend gemaakt. Moore's plaats zal waar schijnlijk worden ingenomen door Nor man Hunter van Leeds United. Een reden voor het doorschrappen van de naam van Bobby Moore, die reeds 85 keer international was en het Engelse elftal in 1966 naar een wereld- kampipenschap leidde, wenste de heer Ramsey niet te geven, MOSKOU De Russische hoogsprin ger Valerie Brumel geeft de moed niet op. Vijf en een half jaar na het moto rongeluk, waarbij hij zo ernstig aan zijn linkerbeen werd gewond dat zijn carrière zonder meer als geëindigd moest worden beschouwd, bereidt hij zich serieus voor op de Olympische Spelen van J972 in Münschen. De 28-jarige Rus heeft sinds het ongeluk meer dan dertig operaties ondergaan. Niettemin overschreed hij tijdens de training al weer een hoogte van 2.07 meter en hoopt in de komende weken tot 2.10 meter te komen. Brumel is nog steeds officieel wereld recordhouder met een hoogte van 2.28 meter. Weliswaar sprong de Chinees NI Tsji Tsjin eind vorig jaar een centime ter hoger, maar zijn prestatie kan niet worden erkend, omdat Communistisch China geen lid is van de Internationale Amateur Atletiek Federatie. In een interview, dat is gepubliceerd in het Russische blad „Izwestia", zegt Brumel: „Mijn grote doel is München 1972. Daarna zal ik voorgoed met hoog springen stoppen." Valerie Brumel won in Rome (1960) de zilveren medaille en 'was in 1964 (Tokio) Olympisch kampioen hoogsprin gen. Hij vestigde zijn wereldrecord in 1963 in Moskou tijdens de landenwed- strijd tegen de Verenigde Staten. Morsing op eigen verzoek op non-actief JAN MORSING op non-actief

De Vallei | 1971 | | pagina 9