Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rede Den Uylwekt verwachting: CHAOS BIJ BOUW- STICHTING Buiten GESSYKA MAG NIET BLIJVEN Opcenten auto belasting 12 pet. omhoog Decors voor Zeskamp verbrand Alfrink: Zoeken naar procedure bisschopsbenoeming union ANTWERPEN VREESDE EXPLOSIE VAN BOM Buien V.S.-instructeurs in Cambodja Pleeggezin in Terneuzen moet Frans vondelingtje afstaan Senaat akkoord „NEDERLAND MIDDEN IN GELOOFSCRISIS" Regering van FS tapt telefoon van r.-k. kerk af Ontploffing bleef zonder schade WOENSDAG 27 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 22 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De kans is niet gering dat liet bestuur van de Partij van de Arbeid zich in zijn aan het partijcon gres (volgende week in Amsterdam) voor te leggen voor stellen minder scherp tegenover de confessionele partijen zal opstellen dan in zijn verklaring van 23 december jl. waarin samenwerking met KVP, ARP en CHU na de Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april praktisch uitge sloten werd. Aanleiding tot deze gissing die gisteren op het Binnenhof druk besproken werd is een passage in een korte radiotoespraak van PvdA-Kamerfractievoorzitter drs. J. M. den Uyl waarin hij gewag maakt van „nieuwe feiten waarmee het partijbestuur zeker rekening zal houden", een toespraak, waarmee ook kandi daat-voorzitter Van der Louw (Nieuw Links) instemming heeft betuigd. Landschapsbinding GESCHOKT SCHMELZER SPANNING Kloosterzuster Wapen U tegen vocht en kou met een verwarmings-matras Af en toe regen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener'-s Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ,PvdA zoekt toenadering tot confessionelen' HOOGEZAND De woningbouw- stichting Volksbelang in Hoogezand heeft een achterstand in het innen van huren van een klein half miljoen. Van de drieduizend huurders hebben zeker duizend een achterstand. Een aantal bewoners heeft in drie tot vier jaar geen huur betaald. De Gemeenteraad van Hoogezand- Sappermeer heeft een vernietigend oor deel uitgesproken over het beleid van directie en bestuur van Volksbelang. De directeur, de heer J. van den Berg, te vens fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, is ontslagen. De raadsleden waren stomverbaasd, dat niet eerder in deze zaak is ingegre pen. In 1966 werden reeds moeilijkhe den bij Volksbelang gerapporteerd. Volgens de raadsleden is sindsdien maar wat aangerommeld. Ontvangen gelden werden niet ge boekt. Door het slechte beleid zijn vele woningen verwaarloosd. Herstel zou een kapitaal gaan vergen. Qinds het vogelbroedseizoen van 1963 werd door het voormalige Rivon met behulp van de zoge naamde 10 hectare-bloktranssect- methode een onderzoek uitgevoerd naar de inventarisatie der vogel wereld van Nederland. Het betrof liefst 800 van zulke blokken"ver spreid over het gehele land en bij de publikatie ervan werd ten be hoeve van de Werkgroep Weide vogels Natuurbeschermingsjaar 1970" voorrang verleend aan de verwerking van de tellingen uit gras- en bouwlanden, zodat wij dit nu al weten. Prof. dr. D. M. de Vries bericht hierover, dat een dozijn soorten als weidevogels werd bestempeld als zijnde bewoners van de min of meer open landschappen (gras grond, bouwland, heide, hoogveen en zanden); voorts werd de soor tenrijkdom in het geheel berekend en het aantal der weidevogels, al les alleen voor het broedseizoen. Men kwam voor het grasland tot een gemiddelde van 13 soorten en 58 stuks per 10 ha. Naast 112 soor ten totaal in vergelijking tot het bouwland, onderscheidenlijk 8 soorten en 29 individuen, dit is ge middeld 70 soorten bij elkaar. Grasgronden herbergen dus een rijker vogelwereld dan bouw- akkers, al raken deze blijkbaar meer in trek. De resultaten van de 2 miljoen ha gras- en bouwland tezamen geven verbazingwekkende aantallen, namelijk niet minder dan 1.109.000 spreeuwen, 1.107.000 veldleeuweriken, 846.000 kieviten, 716.000 grutto's, 507 boeren zwaluwen, 478.000 wilde eenden, 392.000 scholeksters, 326.000 gele kwikstaarten, 304.000 graspiepers, 324.000 tureluurs, 228.000 kemp hanen en 134.000 huiszwaluwen. Weilénden vormen dus wel echt de grotetrekpleisters, zowel voor nestelaafs als trekkers. Ik heb be wondering voor de onderzoekers, die er zoveel animo voor aan de dag leggen. 27-1-71 A. B. Wigman. De heer Den Uyl zei o.a.: „De afgelo pen weken hebben zich nieuwe feiten voorgedaan, zoals de uitspraken van Kloos en Lanser, die erop duiden hoe zeer de vakbeweging prijs stelt op een regering mét de PvdA. Dat raakt uiter aard de samenwerking met andere par tijen. Het partijbestuur zal daar zeker rekening mee houden bij het formule ren van de voorstellen aan het congres over de voorwaarden die de PvdA voor deelneming aan een regering stelt. Ik heb zeker de hoop niet opgegeven dat het mogelijk zal blijken dat dr. Drees en de PvdA elkaar vinden in datgene wat hen zo lang verenigd heeft: in eensgezindheid streven naar maat schappelijke hervormingen, die de sa menleving wat rechtvaardiger maken en die de achtergestelden nieuw uit zicht bieden". De fractievoorzitter (en lijstaanvoer der) merkte aan het begin van zijn toe spraak op dat het bericht dat dr. Drees sr. mogelijkerwijs uit de partij zou tre den, hem uiteraard geschokt heeft, „al wist ik reeds langer dat hij bezwaren heeft tegen de ontwikkeling van de partij". „Ik heb grote bewondering voor Drees. Hij is toch meer dan iemand an ders de architect geweest van de ont wikkeling van ons land na de oorlog, een land waarin sociale zekerheid en volledige werkgelegenheid voorop zijn komen te staan. Maar er waren en zijn natuurlijk altijd verschillen van in zicht. Zo is Drees nooit warmgelopen voor de opvoering van de gemeen schapsvoorzieningen en de daarmee ge paard gaande stijging van de belasting druk". De heer Den Uyl memoreerde dat dr. Drees de laatste jaren nogal eens heeft laten merken dat hij weinig ingenomen is met de opkomst van Nieuw Links en de pogingen van de PvdA in de rich ting van een progressieve concentratie. „Daarbij zijn ook naar mijn mening door de PvdA fouten gemaakt. Ook wat het optreden van Nieuw Links betreft heb ik, naast de erkenning van hun vernieuwend enthousiasme, herhaalde lijk van mijn bezwaren doen blijken. Ik zie in de PvdA echter een duidelijke groei naar nieuwe eenheid. Nieuw Links is rustiger en redelijker gewor den en als organisatie goeddeels voor bij. De PvdA heeft in dit proces ook aan élan gewonnen". De heer Den Uyl maakte er melding van dat buiten het uittreden van Goedhart nooit ernstige moeilijkhe den in de fractie zijn geweest, „en uit de kandidaatstelling blijkt hoezeer de zittende fractie het vertrouwen vaii de partij heeft". Hij merkte vervolgens op dat dr. Drees' bezwaren zijn toegespitst op de PAK-gedachte. „Het is inmiddels duidelijk dat PAK-situaties zoals bij de gemeenteraadsverkiezingen bij de Ka merverkiezingen in het geheel niet aan de orde zijn; van gezamenlijke lijsten van PvdA met andere partijen zal bij voorbeeld geen sprake zijn". Kandidaat-voorzitter Van der Louw zei gisteravond achter de verklaring van drs. Den Uyl te staan. „Er ligt een uitspraak van het partijbestuur naar aanleiding van het loondebat in de Ka mer. Daarnaast willen wij solidair zijn met de vakbeweging, die wellicht wat anders aankijkt tegen de samenwerking met andere partijen". „Voor het overige", aldus Van der Louw, „is het laatste woord aan het congres". In een eerste reactie op de verklaring van de heer Den Uyl zei KVP-fractie- voorzitter drs. W. K. N. Schmelzer ons gisteravond o.a.: „De nieuwe feiten die de heer Den Uyl hier noemt zijn voor mij niet zo nieuw dat ik nu zeg: hé, WASHINGTON De Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie hebben onthuld, dat Ameri kaanse militaire ploegen tijdelijk uit Vietnam naar Cambodja zijn gezonden, in verband met de levering van nieuw militair materieel door de Verenigde Staten aan de Cambodjaanse regering stroepen. wat merkwaardig. We hebben nooit an ders begrepen dan dat een aantal leden van de vakbeweging een kabinet mét de PvdA verkiest. Ik heb de indruk dat achter deze passage in Den Uyls toe spraak het sterk groeiende onbehagen binnen de PvdA zélf steekt, nl. dat men niet in het isolement wil. Er is duide lijk een toenemende benauwdheid in eigen gelederen van de PvdA over het geïsoleerd blijven". „Het is voor de PvdA geen gemakke lijke draai om de deur voor de confes sionele partijen wijder open te zetten", aldus drs. Schmelzer; „de confessionele partijen zijn nu al zo'n kleine vier jaar door de PvdA verketterd, sinds maart 1969 is de KVP in de ban... en dan binnen een paar weken rechtsomkeert? Dat zou een immense operatie zijn. Het is niet op voorhand uitgesloten dat de confessionele partijen en de PvdA pro grammatisch voldoende aanrakingspun ten vinden, maar herstel van de ver trouwenssfeer is een heel wat moeilij ker operatie. En ten slotte: u weet dat de drie confessionele partijen op het ogenblik bezig zijn met een program mavergelijking". Over dr. W. Drees' uitspraak van maandag zei drs. Schmelzer alleen dit: „Ik vind dat het respect voor een staatsman als Drees vereist dat niet- leden van de PvdA en zeker leden van andere partijen zich thans van een oor deel moeten onthouden". Ten aanzien van DS'70 bevestigde de heer Schmelzer nog eens dat hij niet bij voorbaat samenwerking met deze partij na de verkiezingen wil uitsluiten. „Ondanks de uitspraak van CHU-voor- zitter Van Hulst blijf ik bij mijn uit spraak van vorige week", (prof. Van Hulst heeft zaterdag op de Unieraads vergadering gezegd dat hij DS'70 nogal conservatief vindt, red.). Over de heer Den Uyl zei zijn collega Schmelzer desgevraagd: „Ik vind Den Uyl een bekwaam economist en een humaan mens; in de persoonlijke sfeer heb ik geen enkel probleem met hem". In het Tweede-Kamergebouw en op het partijbureau in Amsterdam is giste ren door de PvdA een koortsachtige ac tiviteit ontwikkeld. Velen zeiden het „zeer tragisch" te vinden als dr. Drees inderdaad eind volgende week voor het lidmaatschap van de PvdA zou bedan ken. Verscheidene vooraanstaande PvdA-leden, onder wie burgemeester W. Thomassen van Rotterdam, hebben een beroep op dr. Drees gedaan de par tij niet te verlaten. De spanning over de ontwikkelingen op het komende congres is fors gestegen.' A TERNEUZEN Het Franse vondelingetje Gessyka mag niet bij haar pleegouders in Terneuzen blij ven. De verzekeringsinspecteur L. J. Smolders wilde het nu negen maan den oude meisje graag in zijn gezin (twee zoons van elf en zeventien, en een dochter van vijftien) houden, maar de rechtbank in Duinkerkeh heeft haar toegewezen aan een ver eniging voor de kinderbescherming in Frankrijk. Gistermorgen ontving de heer Smolders een brief van de Franse consul-generaal in Rotterdam met de mededeling dat vrijdag een Fran se kinderrechter en een maatschap pelijk werkster de baby in Terneuzen zullen komen ophalen. Het meisje zal dan voorlopig in een kindertehuis worden ondergebracht. De heer Smolders had de huilende baby op 18 juni op een grafzerk van het kerkhof achter zijn huis gevon den, waar zij door haar ongehuwde moeder Josiane L. uit Duinkerken te vondeling was gelegd. De vrouw wil de van het kind af om te kunnen tTouwen. Volgens de heer Smolders is het de bedoeling dat Gessyka zo snel moge- De negen maan den oude Franse baby Gessyka, die vorig jaar juni in Terneuzen op een grafzerk werd ge vonden door de heer Smolders, gaat vrijdag naar een kindertehuis in Frankrijk. Volgens een beslissing van een Franse kinder rechter moet de familie Smolders haar, na zeven maanden voor het kindje te hebben gezorgd, weer af staan. lijk naar een Frans pleeggezin gaat. „Dat hebben ze mii zwart op wit be loofd". Hij gaat vrijdag met zijn vrouw naar Frankrijk om te zien waar de baby terecht komt. „Wij mogen met haar contact houden", aldus de heer Smolders. „Het is natuurlijk een bittere te genvaller voor ons. Wij hadden ons al aan haar gehecht. Maar wij wisten dat dit besluit vroeg of laat kon val len." DEN HAAG Senator Sidney J. van den Bergh (VVD) heeft dinsdag in de Eerste Kamer bij de behandeling van het voorstel de bijdragen van de auto mobilisten voor het Rijkswegenfonds met twaalf procent te verhogen, gezegd het een onhoudbare toestand te vinden dat de olieproducerende landen per vat olie 3,60 ontvangen, terwijl de consu ment achtmaal zoveel voor hetzelfde vat moet betalen, omdat viermaal dat bedrag naar allerlei soorten belastingen gaat en driemaal dat bedrag, ten goede komt aan de oliemaatschappijen. Het is volgens het Eerste-Kamerlid dan ook geen wonder, dat de producerende lan den een hogere prijs verlangen. Er zal stellig worden toegegeven aan die verlangens en dit zal betekenen, al dus de heer Van den Bergh, dat de consument een hogere prijs voor zijn brandstof zal moeten betalen. De belas tingen worden immers in principe nooit lager maar zullen profiteren van de ho gere brandstofprijs. De heer Van den Bergh pleitte er dan ook voor meer geld uit de algemene middelen in het Rijkswegenfonds te storten, en de opcenten te verlagen. (Het Rijkswegenfonds wordt gevoed door een storting uit de algemene mid delen en de heffing van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting). De KVP'er Teijssen verzocht minister Bakker om een duidelijke beleidslijn wat de voeding van het Rijkswegen fonds in de komende jaren betreft, en de heer Elfferich (ARP) vroeg naar de mogelijkheden van jaarlijks automati sche bijstelling van de hoogte van de stortingen in het fonds. Minister Bakker wees deze laatste gedachte van de hand, omdat daarvoor de flexabiliteit van de begrotingsruimte minder wordt. Volgens de minister is het de taak van het komend kabinet om de beleidslijn voor de komende vier jaar uit te zetten. Omdat over tien jaar elk Nederlands gezin wel over een auto zal beschikken, zal het tegen die tijd weinig uitmaken, of het rijkswegenfonds gevoed wordt door de algemene middelen of door heffingen op benzine of de autobelas ting. De Eerste Kamer ging akkoord met de verhoging. Met ingang van 1 februa ri worden de opcenten op de motorrij tuigenbelasting verhoogd van 134 tot 174. Het maximum per voertuig was 172 en wordt 224. HILVERSUM Bijna alle decors en montagematerialen voor het NCRV-spel „Zeskamp", dat zaterdag in de nieuwe Ahoyhal in Rotterdam wordt gehouden, zijn dinsdagavond bij een brand in de werkplaats van het constructie- en installatiebedrijf van C. Snoey in Laren door een felle brand verloren gegaan. De heer Snoey heeft voor alle uit zendingen van „Zeskamp" steeds de hindernissen voor de diverse wed strijden gemaakt. Het materiaal voor de uitzending van zaterdag zou woensdagmorgen bij hem worden gehaald. Alles is echter verbrand. Ook een aantal andere decors en de coronderdelen zijn verloren gegaan. De heer Snoey werkte als man voor de „special effects" ook voor de NOS en andere omroepen. Bij de brand ging ook een partij radio- en televisietoestellen in vlam men op. De werkplaats en de wo ning van de heer en mevr. Snoey en hun vijf kinderen (van 11 tot 23 jaar) werden volledig in de as ge legd. De heer Snoey, die het pand gehuurd had, schat de schade zelf op tenminste een ton. Bij de blussing verleenden de korpsen van Blaricum en Hilversum assistentie. De brand is ontstaan tijdens las- werkzaamheden in de werkplaats. Een vonk van het apparaat kwam terecht op een partij plastic, waarna in korte tijd de gehele werkplaats in brand stond. Het vuur sloeg direct over naar de aangrenzende woning. BUSSUM „De geloofscrisis die Ne derland op het ogenblik meemaakt is in andere landen voor een deel al voorbij. Daar is deze crisis in die zin opgelost dat een groot deel van de gelovigen de kerk al uitgetrokken is. Het aantal mensen dat praktisch met de kerk mee leeft, praktisch de kerk bezoekt enz. ligt in andere landen dikwijls veel en veel lager dan in Nederland. Die heb ben die crisis al doorgemaakt en waar schijnlijk al opgelost in negatieve zin". Dit zei dinsdagavond kardinaal Al frink tijdens een interview in AVRO's Televizier. Sprekende over de inspraakprocedure bij bisschopbenoemingen zei de kardi naal dat „wij nog bezig zijn te zoeken naar de juiste procedure. Daarmee be- doelik niet te zeggen dat deze procedu re niet juist geweest zou zijn, maar ie dere procedure die men uitwerkt zal geperfectioneerd moeten worden en dat het is probleem. Wij zijn met deze me thode van inspraak van het gelovig volk en van de priesters eigenlijk pas begonnen. Gevraagd of de moeilijkheden die in Rotterdam zijn ontstaan ook invloed zullen hebben op de procedure die in Roermond gevolgd zal worden, zei de kardinaal: „Zonder te willen bepalen dat de procedure ^an Rotterdam niet goed geweest zou zijn, kan men toch weer leren van de nageschiedenis. De kardinaal weerlegde de zienswijze dat de kloof tussen Nederland en Rome zo groot is dat de paus zelfs de advie zen van het Nederlands episcopaat niet meer opvolgt. Nadrukkelijk erkende de kardinaal het recht van de paus zelf bisschoppen te benoemen. De kardinaal wist nog niet wanneer bisschop Simonis zal worden gewijd. Hij dacht wel dat hij de wijding zelf zal verrichten, althans dat het Neder landse bisschoppencollege het gezamen lijk zal doen. HARRISBURG (Pennsylvania VS) Een kloosterzuster heeft beweerd, dat de Amerikaanse regering de telefoonge sprekken tussen de katholieke kerk in Amerika en Rome afluistert. Zuster Jo- ques Egan, die binnenkort voor een fe derale „grand jury" moet verschijnen in verband met het onderzoek naar een verondersteld komplot om hoge Ameri kaanse regeringsfunctionarissen te ont voeren, uitte deze beschuldiging in een verklaring voor de pers. ADVERTENTIE thermostatisch - behaaglijk - veilig-gezond elektra BRUSSEL In de Antwerpse haven was dinsdag een zeer gevaarlijke si tuatie ontstaan, doordat een door graafwerkzaamheden blootgelegde tijdbom dreigde te exploderen. De bom was maandagavond blootgelegd door een graafmachine die de geul baggert voor de pijpleiding Rotter- dam-Antwerpen. Plotseling was het tijdmechanisme van de bom gaan werken. In de loop van dinsdagavond is de bom tot ontploffing gebracht. De explosie heeft echter geen schade veroorzaakt en de veiligheidsmaatregelen zijn op geheven. Specialisten hadden inmiddels vastge steld dat de bom die een meter bij 25 centimeter mat, een lading van de zeer gevaarlijke springstof Amatol moest vevatten. Tijdmechanismen van het soort waarmee men hier te maken had, kunnen van zes tot 144 uur werken voor de explosie volgt. Deskundigen ontwikkelden eerst het plan om de bom op een vaartuig te brengen en op een afgelegen plaats op de Schelde tot explosie te brengen. Dit denkbeeld heeft men echter opge geven. Daarna is men een kuil gaan graven naast de bom om het gevaar lijke wapen daarin te laten explode ren. Inmiddels trachtte men met koolzuursneeuw het tijdmechanisme te bevriezen om het tot stilstand te brengen of te vertragen. De bom werd blootgelegd door de graafmachine die bezig was op vijf tien meter diepte een bedding te ma ken voor de pijpleiding. Deze bedding wordt beschermd met stalen dam- wanden. Alle verkeer op de Noorderlaan in Ant werpen die langs kade nr. 230 loopt, waar de bom werd aangetroffen, werd verboden. De Antwerpse politie LEEUWARDEN Uit het huis van bewaring te Leeuwarden zijn gister avond om vijf minuten'over zeven twee gedetineerden ontsnapt. Een van de twee, de 28-jarige E. K. kon men nog tijdens de ontvluchtingspoging grijpen op het dak. had bij het uitgaan van de fabrieken de veiligheidsmaatregelen nog ver scherpt. Van het oorspronkelijke plan om de bom op een schip te brengen en op een stille plaats in de Schelde tot ontploffing te brengen is afgezien omdat men het bij nader inzien te riskant vond door de Scheldesluizen te varen met deze gevaarlijke last. Vastgesteld is dat de bom hetzelfde ty pe is als een die vorig jaar in Oost-Duinkerke plotseling explodeer de. Toen kwamen zeven mensen om het leven. (Van onze weerkundige medewer ker) TTen gebied van lage druk boven de Britse eilanden, onze om geving en Zuid-Scandinavië geeft vandaag en morgen onbestendig weer, met kans op buien. Later vólgen er opklaringen in een wat koudere luchtstroming uit West tot Noord. De temperatuur gaat vrij dag wat in daling vooral 's nachts. In grote delen van Europa is het nog ongewoon zacht. Wenen 12, Bordeaux 18 en Malaga 21. In Scandinavië beweegt de vorstgrens nu echter in zuidelijke richting maar langzaam. Het vliegveld van Kiruna (N. Zweden) meldde vanmorgen 19 graden vorst. Weersverwachting avond. tot donderdag- Meest zwaar bewolkt met 'af en toe regen. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Temperaturen omstreeks 6 graden. Zon op: 08.27, onder: 17.19. Maan op: 09.14, onder: 19.42.

De Vallei | 1971 | | pagina 1