Sparta vergroot keuzepakket Trimmen alleen voor mannen f4600,- voor twee soorten onderzoek Als je ziet hoeveel er verprutst wordt... V f Dierengedrag en levensnoodzaak Dames voor problemen VALLEI-POP Onó tuinlouwhoeh Aaf je Top bij N.B.v.P. Lienden G.S. willen praten over openheid Man lag weken dood op bed Volleybal Wie mist fiets? NVYH start kleutersoos Burgerlijke Stand DVSA vergadert Pony's in stamboek WOENSDAG 27 JANUARI 1971 LIJN AFKRAKEN FESTIVAL N KESTEREN VEENENDAAL De gymnastiekvereniging „Sparta" geeft nu ook de moge lijkheid, speciaal aan mannen, om een avond in de week te trimmen". Op de eerste avond, vorige week vrijdag, waren al tien heren naar de zaal aan de Ker- kewijk gekomen om de spieren wat los te werken. Bestuurslid van Sparta, de heer Van Offeren, kon nog enkele nadere mede delingen doen: „Wij zijn tot de conclu sie gekomen, dat er voor mannen bo ven, laat ik zeggen de 25 jaar, weinig mogelijkheden zijn om lichaamsoefe ningen te doen in de zaal. Waar dat aan ligt weet ik niet, maar ook in de Sporthal zie je, bij de Sportinstuif op zaterdagmorgen, dat er zeer weinig vol wassenen zijn. Het gaat er ons niet om, een concurrerende vereniging of zo te worden, en andere verenigingen leden af te troggelen". „Wij willen alleen het keuzepakket voor mannen in Veenendaal vergroten". Voor dames zijn er genoeg mogelijkhe den en om de een andere reden komen die er ook makkelijker toe om te trim men". Volgens mevrouw Van Offeren heeft dat te maken met het feit, dat dames veel meer aan hun lijn moeten denken, en dat mannen dat niet zo belangrijk vinden. „Aan dit trimmen is geen enke- LIENDEN De leden van de afde ling Lienden-Ommeren van de Neder landse Bond van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwamen voor de eerste maal in 1971 weer in zaal „Torenzicht" bijeen. Aaf je Top hield een voordracht over het boek van de Engelse schrijfster Jean Ross „Het jon getje in de grijze jas". Zij bracht een solo-toneel over enige hoofdfiguren uit dit boek op een zo'n boeiende wijze, dat men deze figuren als het ware voor zich zag. SCHERPENZEEL Ook in Scher- penzeel werden evenals in vele plaat sen in de omgeving maandag keuringen verricht van Shetlandse pony's voor in schrijving in het stamboek. Er werden 6 dieren aangevoerd en hiervan werden er door de keurmeester de heer Adding uit Arnhem 5 waardig bevonden om in het stamboek te worden ingeschreven. De eigenaars waren, D. Vlastuin, P. van Doorn, Hazeleger en J. van de Broek. RHENEN De gemeente Rhenen betaalt twee soorten onderzoek van schoolverlaters. Leerlingen van de zes de klassen van openbare lagere scholen zullen een schooldifferentiatieonder- zoek, uitgevoerd door de Idenburgstich- ting in Amsterdam, ondergaan en leer lingen van de bijzondere scholen krij gen een volledig eindonderzoek uitge voerd door CIT-Amhem es CPI uit Amersfoort. Daartoe besloot gister avond na enige overweging de gemeen teraad. Punt van discussie was het verschil in onderzoek. Waarom openbare scho len zus en bijzondere scholen zo. In het voorstel aan de raad was dat al duide lijk aangegeven, maar burgemeester Bosch was niet te beroerd om nog eens te vertellen dat de moeilijkheid zat in de oriëntatie. Leerlingen van openbare scholen gingen in het algemeen voort gezet onderwijs volgen in Wageningen en zesde klassers van de bijzondere scholen zouden vrij algemeen de rich ting Veenendaal uitgaan. Nu was in Wageningen besloten de resultaten van een schooldifferentiatieonderzoek voor toelating te vragen en in Veenendaal begint een experiment met de psycho logische test en het eindonderzoek. De voorzitter van de raad, mr. Bosch be treurde die situatie in hoge mate, maar er was nu eenmaal weinig aan te ver anderen. Een oplossing van het pro bleem concludeerde mevrouw Clous, kon alleen maar geleverd worden door de gemeenten Wageningen en Veenen daal. In Rhenen komen 258 leerlingen in aanmerking voor één van de beide on derzoeken. Daar zal naar schatting 4600,- mee gemoeid zijn. Er was nog nagegaan of ouders een klein bedrag wilden meebetalen, maar het bleek dat velen niet bereid waren een paar gul den in het belang van hun kinderen op tafel te leggen. Dat werd vooral be treurd door de VVD'er ir. Timmermans. Ervan overtuigd dat het geld aan een goede zaak werd besteed, voteerde de raad tenslotte vlot het gevraagde be drag. Ie consequentie verbonden. Men hoeft niet lid te worden van „Sparta". Er wordt alleen een kleine vergoeding ge vraagd voor iedere les, maar dat is meer om de kosten van de zaalhuur, de trainer enz. te dekken, de groep wordt getraind door een ervaren gediplo meerd trainer, ook een van de oefen- meesters van „Sparta", de heer Vaar tjes". Er worden lichte, aangepaste oefenin gen gedaan, niet meteen aan de zware toestellen. Wij willen eens kijken hoe het loopt en wanneer er voldoende be langstelling is, dan gaan we er mee door. Maar dan moeten er wel meer dan tien mannen komen, anders moet er op de lange duur teveel geld bij en dat kan de vereniging ook niet opbren gen. Wij krijgen namelijk, omdat deze mensen geen leden zijn, geen subsidie, daarom ook de vergoeding per les-uur van f 1.50." Alle mannen dus, die wat moeite hebben om hun buik tussen de rugleu ning en het stuur van hun auto door te wringen, kunnen iedere vrijdagavond terecht in de gymnastiekzaal achter de ULO-school aan de Kerkewijk van 19.45 uur tot 20-45 uur. ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben een provinciale commissie ingesteld, welker taak het is na te gaan, of de openheid en open baarheid ten aanzien van het provin ciaal bestuur heroriëntatie behoeven. De commissie is ingesteld na de ver schijning van het rapport van de com missie heroriëntatie overheidsvoorlich ting, de z.g. commissie-Biesheuvel. De provinciale commissie wil graag aan organisaties en individuele burgers die over dit onderwerp een „inbreng" kunnen leveren de mogelijkheid bieden ze aan haar kenbaar te maken. Dit kan zowel mondeling als schriftelijk ge schieden. Wie een gesprek met de commissie wenst kan dit voor 8 februari mede delen aan de secretaris, Huis der Pro vincie, Markt 11, Arnhem, Tel. (085-)-457411. Schriftelijke reacties worden tot 15 februari ingewacht. UTRECHT De Utrechtse politie heeft maandagmiddag de 46-jarige al leen wonende plantsoenarbeider G. Heymans uit Utrecht dood in zijn wo ning aangetroffen. De man moet al en kele weken geleden zijn overleden. Van misdrijf is volgens de politie geen spra ke. Een broer van de heer Heymans had de politie gewaarschuwd omdat hij al zes weken niets van hem had verno men. De man was rond Kerstmis voor het laatst gezien. Agenten forceerden de deur van zijn woning en vonden het stoffelijk overschot op bed in de slaap kamer. SMALFILMERS KRAKEN AF UIT ENTHOUSIASME Als vervolg op mijn vorig praatje, over het snoeien, het volgende: bij sommi ge fruitboombezitters zien We een „berg snoeisel" onder de bomen lig gen, vaak wijst dit op onvoldoende begrip van alles wat oorzaak is van de vorming der bloeiknoppen en van de later komende vruchtvorming. Om de „amateur-tuinier" nu het een en ander duidelijk te maken, ga ik het volgende zeggen: de voeding van een boom is tweeërlei. De eerste is de voeding door de wortels. Hiermee ko men de opgeloste zouten in de boom. Deze voeding wordt ook wel de „an organische voeding" genoemd. De tweede is de voeding door de blade ren. Hierin wordt onder invloed van het zonlicht zetmeel gevormd uit het koolzuurgas, dat uit de lucht geno men wordt, en het water, dat de wor tels uit de grond opnemen. Dit zet meel kan ook alle mogelijke suikers vormen, vruchtensuiker, druivensui- ker, rietsuiker, enz. Deze voeding wordt ook wel „de organische voe ding" genoemd. Welke van de twee voedingen is nu het voornaamste voor de vruchtvorming? De organische, dus de voeding door de bladeren is het voornaamste, om dat die hoofdzakelijk zetmeel, celstof en suiker vormt, die voor de vrucht vorming op de eerste plaats komen. Als in een boom een overvloed van organische stof aanwezig is, dan volgt ook gehele of gedeeltelijke vrucht baarheid van de boom. Is in een boom een overvloed van anorgani sche stoffen aanwezig, dan volgt ook onvruchtbaarheid en sterke groei. Alle hulpmiddeltjes, die aangewend worden om de vruchtbaarheid van de boom te bevorderen bewijzen dit. Bijvoorbeeld, het doorsteken van en kele wortels. Hierdoor wordt de aan voer van anorganische stoffen gerin ger, zodat er veel kans is, dat er een overvloed van organische stoffen komt, met als gevolg: vruchtbaarheid. Ook het ringen is een hulpmiddeltje, want hierdoor wordt de afvoer van organische stof uit een tak geremd, zodat de geringste tak een overvloed van organische stof krijgt en dus ook vruchtbaar wordt. Een uitzondering moeten we maken voor het steen- fruit: perziken, abrikozen, pruimen en kersen. Deze hebben voor de vor ming van de steen of pit behoefte aan anorganische stof en dit kan men ge ven door een flinke Thomas Hakken- meel-bemesting. Voor de uitgroei van de steenvruchten is veel anorganische stof nodig, daarom wordt zelfs na de vruchtzetting nog wel Hakkenmeel toegediend. Wil ik nu zeggen, dat het kunstmestgebruik verkeerd is? O, neen, in geen geval! Maar wel, dat we er voor moeten zorgen een over wicht van jprganische stoffen te krij gen. Hoe? Door veel en groot blad aan de boom te krijgen. Door het snoeien wordt telkens een grote hoeveelheid knoppen (die blad leveren) van de boom verwijderd. Telkens snoeien geeft een overwicht van anorganische stoffen, dus veel groei en geen of ge ringe vruchtbaarheid. Weinig groei is dus het beste middel om het eerst de vruchtbaarheid te krijgen. Maar voor een jonge boom is dat natuurlijk fout. Die moet eerst groeien en dan vrucht geven. Snoeien is noodzake lijk, maar het is een noodzakelijk kwaad. Daarom moeten we alleen snoeien wanneer het moet. Snoeien van appels en peren doen we in januari-februari. Het is een werk je waar iets van af hangt. Het is bij voorbeeld al van betekenis, hoe lang of de takken afgesnoeid worden. Bij een te korte snoei (dan snoeit men er te veel af en blijft er slechts een kort takje over) krijgt men te veel hout- groei en weinig vruchten. Wordt er te lang gesnoeid, dan lopen de overge bleven knoppen niet voldoende uit. Een juiste snoeilengte is moeilijk aan te geven. Dat hangt veel af van de groeisterkte van de boom. Ook de vruchtsoort is van invloed op de snoei. Sommige bomen hebben de neiging tot omhoog groeien, bij ande re spreiden de takken zich als het ware van zelf breed uit. Een vakman ziet dat allemaal beter dan een leek. Vruchtbomen moeten in het vijfde le vensjaar hun vorm hebben. Na die tijd snoeit men niet meer dan hoog nodig is. Scheurende en overtollige takken worden dan weggenomen. Het zal u nu wel duidelijk zijn, dat het snoeien van vruchtbomen een vak is, een leek kan zich daar niet aan wa- gen- V 1 Perziken en Kersen mogen maar heel weinig gesnoeid worden. Kersen snoeit men alleei; bij het planten. Van de éénjarige twijgen wordt de helft weggesneden. Later worden kersen niet meer gesnoeid. Ook perzi ken houden niet van snoeien. Wel is het aan te bevelen de toppen van de sterkst groeiende takken weg te ne men. De perzikboom krijgt daardoor onder meer nieuw hout en hij is niet zo vroeg versleten. Over het snoeien van oudere fruitbo men, leibomen en bessen praten we volgende week verder. E. J. GRIJSEN - RHENEN. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL „Als je nagaat dat er alleen al in Veenendaal zo'n kleine achthonderd mensen een filmcamera hebben, en bedenkt wat zo het gemiddelde resultaat is van bijvoorbeeld opnamen van de va kantie, kun je je een aardig beeld vormen van de hoeveelheid film die in wezen verprutst is", zegt Piet de Geus, secretaris van de smalfilmclub „De Gelderse Vallei". En het is hele maal niet nodig dat er veel ver prutst wordt, als je maar weet wat je met een camera wel en niet kunt doen. Voor De Geus en de 18 leden van zijn club begint dat steeds dui delijker te worden, en dat is dan ook het doel van hun samenkomsten in een eigen studiootje aan het Gel derland, iedere maandagavond. De club is klein, en dat is jammer* vooral voor die vele amateur-cineas ten die telkens worden geconfron teerd met een veelzeggend stilzwij gen in de kring van familie, buren en kennissen, als de obligate vakan tiefilmpjes vertoond worden. Het publiek blijft beleefd, jawel, 't wa ren aardige opnamen, „maar", zegt De Geus, „het is hard om het te zeggen, maar meestal deugt er niets van. Men kent de mogelijkheden van zijn apparatuur onvoldoende, en produceert dan de afgrijselijkste ef fecten op het scherm in de huiska mer. Vol springers en sproeiers, zoals wij dat noemen. En vaak zijn het dingen zonder kop of staart aan elkaar geplakte foto's." De in september 1967 gestarte smalfilmclub probeert dat te verbe teren. Dat gaat niet zachtzinnig: er zullen weinig verenigingen zijn waarvan de leden elkaar zo fris van de lever afkraken. Maar dat hoort erbij, het is de sfeer van het gezel schap. „En je accepteert het, want er zit niks anders op", verklaart secretaris De Geus. „Voor nieuwelingen zijn er wel eens benauwende ogenblikken. Komt zo'n man met de beste bedoe lingen aandragen met een filmpje waar hij erg zijn best op heeft ge daan, en dat volgens hem gezien mag worden. Tijdens het projecteren moet hij al heel wat slikken van zijn clubgenoten, en daarna wordt het nog erger. Ze laten geen spaan van hem heel. Toch raak je er gauw aan gewend, en het duurt niet lang of je doet ten opzichte van je colle ga's even hard mee. Je weet toch dat niemand het kwaad bedoelt, maar alleen maar wil helpen de re sultaten beter te maken." De smalfilmclub wil bereiken dat afateurfilmers met minder kosten betere films maken. „Filmen is voor ons gewoon met het materiaal dat we hebben een zo prettig mogelijke vrijetijdsbesteding cultiveren", zegt de heer De Geus. „Het eindprodukt is ondanks al die kritiek niet eens het belangrijkste." Iedere maandagavond komen de enthousiastelingen bij elkaar in het studiootje dat ze van de gemeente in bruikleen hebben. Ze geven elkaar ervaringen door, plannen speelfilms en documentaires. „Daar komt wel het een en ander bij kijken", waar schuwt de secretaris. „Zonder voor bereiding kun je geen behoorlijke filmmaken. Eerst maak je het ver haaltje, de sinopsis, dan het scenario en het draaiboek, en dan kun je aan de werkelijke opnamen gaan wer ken, als je tenminste geen geluid wil gebruiken, want dan moet er ook een geluidsdraaiboek zijn." Op deze manier ontstaan filmpjes met titels als „Trouwfilm", „Z-Afri- ka", „Shangri-la", „Mqnteren", Ica rus" en „Mijn eerste auto's. Deze zijn trouwens te zien op het clubfestival dat op 15 februari wordt gehouden. Het woordje festival klinkt de fil mers bekend in de oren. Op 3 april is er bijvoorbeeld ook nog het di strictsfestival, waar films van alle clubs in dit district van de landelij ke organisatie (NOVA) worden gese lecteerd voor een nog hogere trede, het nationale festival. Voorlopig moet nog hard worden gewerkt aan de voorbereidingen daarvan. Wie interesse heeft: de club kan nog wel leden gebruiken. Het secretariaat is gevestigd aan De Bongerd 6, tel. 10332. Wie tegen een stootje kan moet maar eens contact opnemen. Dierpsychologie nog lang geen open boek ELST Op uitnodiging van de Cultuur-natuurhistorische vereniging Zuid- ost Utrecht, hield drs. P. M. Schenk, bioloog aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, gisteravond in het Wijkgebouw een leerzame causerie over het gedragspatroon van verscheidene diersoorten, getiteld „Dierengedrag en levens noodzaak". „Er is een groot verschil in verhou ding van mens tot dier nu en in vroe ger tijden. Toen de mensen nog in pri mitieve omstandigheden verkeerden, waren zij in zekere mate afhankelijk van de gedragingen van dieren. In twee groepen onderverdeeld, waren er ten eerste de gevaarlijke dieren, tegen wel ker activiteiten zij zich moesten be schermen, en ten tweede was er de diersoort waarop gejaagd werd voor de voedselvoorziening. Naarmate de wetenschap vorderde, stelde men meer belang in de psycholo gie van dieren. Zo ontdekte men, dat de gedragingen, ongeacht van welke dier soort, in verschillende hoofdgroepen konden worden onderverdeeld. De om geving van het dier. en de manier waarop hij deze beleeft, zijn uiteraard van grote invloed op zijn eventuele ac ties. Het dier kan zijn acties evenwel op velerlei wijze veranderen, ook al blijft de omgeving hetzelfde. Als hij bijv. honger heeft kenmerkt zich dat door zijn lege maag en hij gaat op zoek naar voedsel, eerder niet. Hij kan agressief worden, wanneer een ander dier van dezelfde soort en sexe zijn territorium binnendringt. Op deze manier kan er zich een verscheidenheid aan activitei ten afspelen, die weer worden gerang- VEENENDAAL Hedenavond gaat de eerste damesformatie van Panters naar de sporthal De Dreef te Utrecht om de inhaalwedstrijd tegen Athlon af te werken. Deze tegenstandster promo veerde verleden jaar naar de hoofd klasse en staat nu reeds op de 3e plaats in de hoofdklasse genoteerd. Voor Pan ters een zeer moeilijke opgave om suc ces te boeken, temeer daar het met een incomplete ploeg aan dit karwei moet beginnen. Athlon heeft na de promotie direct korte metten gemaakt in de hoofdklas se. Het staat slechts vier punten achter leidster Isala en wacht alleen nog maar op wat fouten van deze ploeg. Panters gaat weliswaar steeds beter spelen, maar Athlon- lijkt een te moeilijk pro bleem. De eerstkomende match a.s. zaterdag in de sporthal tegen Kateeker is voor Panters van een grote importantie, want die ploeg staat eveneens in de onderste regionen van de hoofdklasse. Bij winst van Panters kan dan een voorlopige positieve balans worden op gemaakt. schikt in een bepaalde volgorde. Het gevecht en het uitbannen van de vijand is het hoofdmotief. Ofschoon er een uitgebreide studie over dierpsychologie heeft plaatsgehad en er diverse proeven zijn gedaan, is men er niet in kunnen slagen de activi teiten subjectief te bepalen. Men heeft zich daarom voorlopig gericht op de objectiviteit, die soms tot ongekende verrassingen leidde". Spreker haalde nog vele voorbeelden aan, bijv. van het gedragspatroon in de paringstijd van vissen en vogels en leg de verder uit, op welk tijdstip vogels aanvoelen wanneer zeTnoeten wegtrek ken, terwijl zij zich nimmer in de route vergissen. „Men onderscheidt in groepsverband ook nog een ander patroon, te weten, het sociale gedrag, dat zich manifes teert, bijv. als dieren in dezelfde soort elkaar een bepaald „signaal" geven, o.a. bij naderend gevaar. Afhankelijk van de vele diersoorten, kan het gedrag deels aangeleerd deels aangeboren zijn. Wanneer jonge vogel tjes in het stadium komen, dat zij voor het eerst gaan uitvliegen, geven ze toe aan een natuurlijke drang. Dat is een aangeboren iets, maar het sturen, lan den en stijgen moet aangeleerd worden. Zij kijken de kunst van hun ouders af en worden door schade en schande wijs. Er is een sterke evolutie gaande, die zich niet alleen manifesteert in de vorm (lichaamsbouw) van de dieren, maar vooral ook in het gedrag", zo besloot de heer Schenk deze bijzondere en inte ressante avond, terwijl hij nog vele voorbeelden noemde. Voorts werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, terwijl in het gedeelte na de pauze nog een aantal fraaie dia's werd vertoond. Tenslotte heeft Zuid- Oost Utrecht op het programma staan een aantal natuurfilms uit de bekende Walt Disney serie en een film uit de serie „Landen van de wereld", waar voor de Esso filmdienst is uitgenodigd. Op zaterdag 20 februari a.s. vindt er AMERONGEN Sedert het afgelo pen schaatsseizoen is er een vrij nieu we damesfiets blijven staan bij de gracht rond het kasteel. Deze fiets is terug te bekomen bij de heer ir. J. Ten- ge, Drostestraat 8 te Amerongen. LIENDEN De bejaardenmiddag onder leiding van mevrouw Florijn werd druk bezocht. Mevrouw Mellema- Van Ommeren, oud-inwoonster van Lienden, liet dia's zien van haar safa ri-tochten door de Afrikaanse Wildre servaten. Samen met haar man, beleef de zij enige jaren geleden tal van avon turen met een Duitse expeditie door de Afrikaanse wildernis. Van haar in beeld gebrachte beleve nissen werd door de bejaarden bijzon der genoten. een excursie plaats naar de Bylana, waar grote aantallen wilde eenden, ganzen en zwanen te aanschouwen zijn. De tocht wordt per auto gemaakt. De niet-autobezitters kunnen een lift krij gen. Verzamelpunt is het terrein vóór Ouwehand's Dierenpark te Rhenen 's morgens om 9.30 uur. Men wordt ver zocht mee te nemen brood, kijkers en stevige schoenen of laarzen. Op donderdag 11 februari kunnen le den op uitnodiging van het Departe ment Leersum van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een lezing bij wonen, die plaatsvindt in de St. An- drieskerk te Leersum. Het onderwerp is zeer actueel, en getiteld „Milieuveront reiniging". Spreker is prof dr. Kuenen. RENSWOUDE De Ned. Ver. van Ned. Huisvrouwen hield dinsdagavond een vergadering onder leiding van haar presidente, mevrouw Lohmeyer. Deze opende de avond met enkele zakelijke mededelingen, waarbij ook vermeld werd dat dinsdag 2 februari 's morgens gestart zal worden met een kleutersoos onder leiding van mevrouw Beeldsnij der. Van die datum af kunnen moeders hun kleintjes tot 4 jaar elke dinsdag morgen kwijt in het Groenekruisge- bouw aan de Van Reedeweg. Daarna gaf de presidente het woord aan mejuffrouw Bronkhorst uit Wad- dinxveen, die kwam spreken over het onderwerp „kleding en zakgeld voor schoolgaande kinderen". Na een korte inleiding werden vier discussiegroepen gevormd aan wie de volgende onderwerpen werden voorge legd: 1. Hoe ziet u het geven van zakgeld aan schoolgaande kinderen? Antwoord nagenoeg gelijk, nl. Wel zakgeld aange past aan leeftijd. De kinderen vroegtij dig leren omgaan met geld. Maar zelfs de kleinere kinderen leren geld te spa ren, waar van ze voor zichzelf of even tueel voor vader of moeder een kleinig heid kunnen kopen. Vraag 2: Tegenwoordig wordt steeds meer gesproken over het geven van kleedgeld-maandgeld aan opgroeiende kinderen, die nog op school gaan. Alge mene conclusie: Wel geld geven voor kleinere dingen, maar grote kleding stukken toch begeleiding. De dames waren van mening dat de tiener gauw in huis zou komen met een te goedkoop en onnuttig kledingstuk. Deze vraag was nog weer onderverdeeld in: A: Als u ervaringen hebt, hoe zijn deze. Hier op kon men niet antwoorden, aangezien het allemaal moeders waren van nog jonge kinderen. B: Als u afwijzend er tegenover staat wat zijn dan u bedenkingen: Antwoord: Bang voor onverantwoord geld uitge ven. Als laatste vraag: Wat lijken u goede afspraken ten opzichte van het loon/ salaris van grotere kinderen die ergens anders werken, maar thuis wonen? Mening van de dames: Geen kostgeld van eigen kinderen maar wel een klei ne vergoeding. Als laatste gaf mejuffrouw Bronk horst nog enkele tips, die vooral van nut waren voor moeders van oudere kinderen. VEENENDAAL Tussen de vele platen, die momenteel de markt over spoelen, zit onder andere ook een langspeelplaat van ene zekere Leon Russell. Deze Russell, die een rede lijk succes boekte met Bonnie Dela- ney (er was zelfs sprake van „het Bramlett syndicaat"gezien de in vloed Pan genoemde heren), nam ook deel aan de grote Amerikaanse toer van Joe Cocker en is verder een ge waardeerd sessie-musicus. Hij was bijvoorbeeld te horen op de Stones l.p. „Let it bleed". Ook werpt hij zich af en toe op het schrijven en produceren van songs met wisselend succes. Op deze eigen l.p. zingt hij hits, die hij zelf heeft geschreven zoals „Delta Lady (Joe Cocker)" en „Give peace a chance". Het staat als een paal boven water, dat het een getalenteerd muzikant is, maar er is één ding dat hij niet zo goed kan, en dat is zingen. Hij gaat graag op de blanke soul- toernog steeds een van de zwakste muziekvormen van de laatste tijtf. (Steve Stills). Zijn accent kan wel eens grappig zijn, zoals de aankondi ging van de Mad Dogs And English man", (Joe Cocker) maar als je hem een hele l.p. op een dergelijke manier hoort zingen, gaat de lol er gauw af. Desondanks zijn er zeer fraaie stuk jes pianospel op te horen, een instru ment dat hij volkomen beheerst en lekker schurend gitaarwerk. Het is echter irriterend om al die oude grap jes aan te horen tussen de nummers en het is allemaal van een zodanige opgeschroefde vrolijkheid en bele ving, dat het je voornamelijk ergert. Een oude bekende, die het weer eens probeert, is Van Morrison. Van Morrison was jaren geleden het klap stuk van de groep „Them", die in steeds wisselende bezetting wereld hits produceerde (Gloria). Van Morri son was de zanger met het metalen echo-geluid, dat veel bandjes probeer den te imiteren. De heer Morrison heeft daarna een wat moeilijke tijd gehad en de meest vreemde verhalen deden de ronde, (klooster in Ierland, enz.). Zijn recente LP heet His band !52 his streetchoir" en is vele malen rus tiger geworden dan het vroegere werk. Er staat zelfs een oud-aan doend rocknummer op, waardoor het een beetje gaat lijken op de Bonzo- Dog Doodah Band. Met dat verschil, dat die groep er een persiflage van maakte, en dat het bij Morrison se rieus is bedoeld. Van Morrison blijft het meest aanspreken in het hardere, snellere werk zoals Call me up". Lijkt mij echter geen geslaagde co me-back in zijn geheel. „American Beauty" is de titel van de LP van Grateful Dead. Het is een prachtige plaat geworden waarin de oorspronkelijke stijl van de groep, de folkmusic wordt gekoppeld aan de country and western stijl (of mode). Er wordt bijzonder goed opgezon gen, de teksten pijn wel aardig, maar het is wel erg rustig en lief geworden, wat natuurlijk op zichzelf geen be zwaar hoeft te betekenen. De gehele LP is geschreven door Jerry Carcia en Robert Hunter, op één uitzonde ring na, waardoor de eenheid van de plaat wel wordt versterkt. „Dreams" heet de plaat van de groep Dreams, je zou zeggen, een langzamerhand toch wat al te voor de hand liggende greep, maar enfin. Als we mogen geloven, wat er op de ach terkant van de hoes staat, zijn de op namen voor deze plaat in een keer gemaakt, met alle instrumenten tege lijk. Dat is op zichzelf geen prestatie, maar er is ook nog een goed geluid te horen op deze LP. Het streven van de heren van Dreams is, om ieder instrument apart te laten horen en als het ware zijn eigen weg te laten vinden zonder vooropgestelde programma's Voor het bereiken van dit resultaat was wel een bijzonder goed sluitende organisatie vereist, want nergens op de plaat heb je het idee dat het uit loopt op een „chaos". Er worden wat experimentele wegen ingeslagen door Dreams, maar het is nog lang geen avant-garde op de manier zoals Zap pa en recentelijk Pierre Coubois maakten. NEDERLANDSE TOPTIEN: 1. My Sweet Lord, George Harri son. 2. Peace Planet, Ekseption. 3. Yesterday when I was young, Ch. Aznavour. 4. I hear you knocking, Dave Ed munds. 5. Nothing Rhymed, Gilbert O'Sulli- van. 6. She likes weeds, Tee-Set. 7. Both sides now, Euson. 8. Knock three times, Dawn. 9. Rose garden, Lynn Anderson. 10. Wang-dang-doodle, Livin' Blues. VEENENDAALSE TOPTIEN: 1. Nothing rhymed, Gilbert O'Sulli van. 2. Peace planet, Ekseption. 3. I hear you knocking, Dave Ed munds. 4. Both sides nowEuson. 5. Knock three times, Dawn. 6. Wang Dang Doodle, Livin' Blues. 7. Rose Garden, Lynn Anderson. 8. Yesterday when I was Joung, Ch. Aznavour. 9. Lonely days, Bee Gees. 10. She likes weeds, Tee-set. Best verkocht Ip's in Veenendaal: 1. Corrie en de Rekels, 2e l.p. 2. Take me with you, The Cats. 3. Ekseption 3, Ekseption. GEBOREN: Cozina C. d.v. Janse, A. en van: Timmer, J. W., Ooievaarstraat 79 te Opheusden. Jenneke, d.v. Augusti- nus, N. W. C. en van Lindner, S. Rijn- bandijk 24 te Opheusden. Gerrit M., z. v. Budding, J. A. en van Rozeboom L. A. van Ostadestraat 20 Kesteren. Philippina M., d. v. Eerbeek, D. en van Schalk, B. Dalwagenseweg 25 te Op heusden. Hermanus, z.v. Van IJmeren, J. en van Van de Wardt, M. H., Kastanjelaan 6 te Opheusden. AMERONGEN Geboren: Onne Merijn, z.v. M. van Loon en H. M. Else vier; Cornelis Hendrik Jan, z.v. H. J. van Altena en C. Rijsseling; (te Zeist) Petronella Wibbina, d.v. W. van Ma- strigt en J. J. van Capellen; Edwin Eduard, z.v. A. van den Sigtenhorst en P. C. Blankestijn; Erwin Klazinus, z.v. M. G. Brenkman en M. J. Buitenhuis; Bart, z.v. H. van Driel en W. Drost. Ingekomen: J. P. van Bennekom van Eist Gld. naar Kon. Emmalaan 20; A. van Hemert van Wieringermeer naar J. van Zutphenweg 4. Vertrokken: J. A. H. van den Berg van Utrechtsestraatweg 8 naar Zeist; K. Breeschoten van Schoolweg 2 naar Renswoude; W. Gijsbertse van de Grift lb naar Renswoude; J. Elzinga van Bergweg 7 naar Bussumf P. M. Uiten- broek-Rodenrijs van de Postmeester 1 naar Geldermalsen. AMERONGEN De Sportvereniging DVSA wordt op vrijdag, 29 januari de algemene ledenvergadering houdt in het op het sportpark De Burgwal. Be halve de gebruikelijke verslagen ver meldt de agenda verkiezing elftalcom missie (zaterdag en zondag) en verkie zing bestuur.

De Vallei | 1971 | | pagina 3