Over de grenzen Venus-7 landde op Vernis WACHTEND OP DE DOODSTRAF O bote wil terug naar Oeganda Prachttapijt! Chattels testament: verbrede schouders .•Onzedelij kheidsproces" in Zuid-Afrika ging niet door Kaper overrompeld door krijgslist Vakbonden steunen poststaking Zoeken 7 REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN C.D.U. - Congres tegen pariteit kapitaaleb arbeidin bestuur van ondernemingen Burgos - advocaten geschorst Mijnongeluk RIJVERBOD IN PRIVÉ- AUTO Nieuwe Cortina's moeten terug 5 jaar slijtage garantie Maatregel tegen Tsjechische intellectuelen STORM IN EEN KRUIK WATER WOENSDAG 27 JANUARI 1971 ARBEID DE KUYPER VIEUX Fijn om over de vloer te hebben. Onmiddellijke verlichting van ■y BARZEL WIL NU „WESTPOLITIK" DUSSELDORP „Na tien stappen „Ostpolitik", zijn nu dringend twintig stap pen „Westpolitik" nodig", zo verklaarde de Westduitse CDU-fractievoorzitter Rainer Barzel op het CDU/CSU-congres in Dusseldorp. Hij meende dat de Westduitse regering nu meer aandacht moet besteden aan de Westelijke bond genoten, na de contacten met Oost-Europa. Barzel doelde daarmee kennelijk op berichten die overigens door de rege ring-Brandt zijn ontkend dat men zich in Washington bezorgd maakte over het tempo waarin Bonn de betrekkingen met Oost-Europa verbetert Wij zullen in de Bondsdag een poli tiek bestrijden, die helemaal in het voordeel van de Sovjets en de Polen is, maar de Duitsers en de vrede in Euro pa niets oplevert, aldus Barzel. Hij waarschuwde dat zijn partij in het par lement niet zal instemmen met de „Ostpolitik" als er geen merkbare ont spanning optreedt tussen de beide Duitslanden. De regering-Brandt heeft ratificatie van de verdragen met War schau en Moskou alleen afhankelijk ge steld van de bevredigende regeling voor Berlijn. Volgens waarnemers in Düsseldorf moet de harde toon van de redevoerin gen van Kiesinger maandag en Barzel dinsdag worden uitgelegd als een toe nadering tot de CS,U die nog sterker tegen de „Ostpolitik" gekant is dan de coalititepartner CDU. Na vastgesteld te hebben dat noch de Westduitse oppositie, noch de Westerse bondgenoten de doelstellingen van de Ostpolitik: vermindering van de span ning in Europa, betwisten beweerde Barzel, dat het regeringsbeleid niet ge schikt was om deze doelen te verwe zenlijken, wat volgens hem gemakke lijk bewezen kan worden: zodra het Westduits-Russisch verdrag getekend was een verdrag dat een nieuwe deur opent voor Sovjetoverheersing in Europa begon Moskou op te treden tegen een Unie van Vrij Europa. Ondanks de felle aanvallen op het Oosteuropese beleid van de regering, hadden de ruim 500 afgevaardigden een hartelijk applaus over voor een delega tie van het Poolse parlement, die het CDU-congres met een bezoek vereerde. De 14 man sterke delegatie, onder leiding van het Sejm (parlement)-lid Artur Starewicz, bezoekt de Bondsre publiek op uitnodiging van de so ciaal-democratische en vrije democrati sche partijen. Barzel zal in zijn streven naar de kandidatuur van zijn partij voor het kanselierschap ongetwijfeld aangemoe- MADRID Drie van de zestien ad vocaten die in het recente proces tegen Baskische nationalisten in Burgos zijn opgetreden, zijn voor drie maanden uit gesloten, omdat zij in juni en juli van het vorige jaar geweigerd hadden te pleiten in processen inzake politieke en sociale misdrijven. Een van de drie was voor een dergelijk feit al eens een half jaar geschorst. Het merendeel van de overige verde digers in het Baskenproces wacht een schorsing op dezelfde grond. KLERKSDORP Als gevolg van een brand in de Goudmijn Zandpan bij Kerksdorp in Transvaal zijn dertien doden gevallen. Een persoon wordt nog vermist. Veertien mensen zijn wegens mijngasvergifitiging in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een woordvoerder van de di rectie was het vuur nog niet geblust. ADVERTENTIE digd worden door een opiniepeiling van het instituut Wickert. Daaruit bleek, dat hij en de 40-jarige minister-president van Rheinland- Pfalz, Helmut Kohl, met elk 21 procent van de stemmen der ondervraagden, de populairste kandidaten van de oppositie van het kanseliersschap zijn. Wellicht wordt Barzels geestdrift weer getemperd door de verklaring van 37 procent der ondervraagden into- taal ongeveer 1.000 mensen dat zij geen mening hadden over de zaak of zij de vraag alleen van academisch belang vonden, omdat zij de CDU niet zo spoe dig de sociaal-democraten uit de rege ring zagen verdringen. De volgende algemene verkiezingen worden in 1973 gehouden. In de Bonds dag die de kanselier kiest, hebben de sociaal-democraten en de vrije demo craten de meerderheid. Het partijcongres heeft zich bij de bespreking van het vraagstuk van de medezeggenschap der arbeiders in de grote bedrijven uitgesproken voor een meerderheid van de zijde der werkge vers in de raden van commissarissen. Een voorstel van de linkervleugel van de CDU het aantal zetels in deze raden gelijkelijk onder de werkgevers en werknemers te verdelen werd met 411 tegen 111 stemmen van de hand gewezen. De gedelegeerden spraken zich met 259 tegen 253 stemmen uit voor een voorstel van de aandeelhouders zeven zetels in de raden van commissarissen toe te kennen en de werknemers vijf. De werkgevers hadden sterk op een dergelijke zetelverhouding aangedron gen. De sociale commissies van de partij, die onder leiding van de vroegere mi nister van Arbeid Hans Katzer op het gebied van de ondernemingspolitiek de linkervleugel van de CDU vertegen woordigen hebben zonder succes ge vochten voor een gelijke vertegenwoor diging van „kapitaal" en „arbeid" in de bestuursorganen van de grote onderne mingen. Het partijbestuur had voorgesteld: zes zetels voor de werkgevers en vier voor de werknemers. De overige twee zetels zouden bij meerderheidsbesluit van beide partijen aangewezen moeten worden. Ook de Westduitse vakbeweging en de sociaal-democraten zijn voor een paritaire vertegenwoordiging. BRUSSEL Een Leuvense rechter heeft een oplossing gevonden voor het probleem, dat dronken chauffeurs vaak dubbel gestraft worden omdat ze door het opgelegde rijverbod ook hun baan verliezen. Hij legde een man uit Nosse- gem, die chauffeur is bij de reinigings dienst van de stad Leuven, wel een rij verbod op. maar alleen voor diens pri vé-auto. De verdachte had eind vorig jaar, terwijl hij onder invloed een wagen be stuurde, een verkeersongeval veroor zaakt in Leuven. Daarvoor kreeg hij twee maal ruim 200 gulden boete, een maand voorwaardelijk met een jaar proeftijd plus een rijverbod voor een half jaar. Bepaald werd echter, dat het rijverbod alleen geldt voor de wagen die de man „voor eigen rekening" be stuurt. De rechter kwam tot deze strafopleg ging na een pleidooi van de burgemees ter van Leuven, Smets, die er onder meer op had gewezen, dat verdachte zijn betrekking zou verliezen, als hem een algeheel rijverbod opgelegd zou worden. LONDEN De Britse Fordfabrieken hebben dinsdag meegedeeld dat 25.000 van de nieuwe Cortina's naar de fa briek terug moeten voor een controle van de voorwielophanging. Deze controle is nodig, omdat bij proeven is gebleken dat er teveel spe ling zit in de fuseepennen van de voor wielophanging. Het onderzoek heeft be trekking op alle tot 1 januari van dit jaar verkochte Cortina's. MOSKOU Officieel is meegedeeld, dat het ruimteschip Venus-7 geland is op de planeet Venus, en gedurende 23 minuten gegevens naar de aarde heeft uitgezon den. Op de plaats waar de Venus-7 is terechtgekomen heerst een temperatuur van omstreeks 475 graden en een druk van ongeveer 15 atmosfeer, dat is ongeveer 90 maal zo hoog als die op aarde. Op 15 december was het Sovjet-ruimteschip de bijzonder hete atmosfeer van Venus binnengevlogen. Ongeveer 35 minuten daarna waren de zenders van de Venus-7 uitgevallen en ge loofden deskundigen in het Westen dat het ruimteschip op de planeet te pletter was geslagen. „He voornaamste werk van de Venus-7", aldus is door TASS ver klaard. „was een landing op de planeet te maken, de atmosfeer te verkennen van de planeet tot aan het ogenblik van de landing, en op Venus een aantal handelin gen uit te voeren". Welke deze handelingen waren is niet vermeld. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. DAR-ES-SALAAM (Tanzania) Milton Obote heeft op een persconfe rentie in Dar-Es-Salaam verklaard, dat hij nog steeds de president van Oegan da is en zei dat hij spoedig naar zijn land zou terugkeren. Obote uitte de beschuldiging dat vreemde mogendheden, waarvan hij al leen Israël bij name noemde, de hand hadden in de huidige opstand in zijn land. Israël noemde de beschuldiging, bedoeld om sympathie van de Arabi sche landen te krijgen „onzin". Israëli sche officieren hebben wel vroeger in Oeganda opgeleid. Op de persconferentie, die Obote vier uur na zijn aankomst in Tanzania hield, weigerde de afgezette president te zeggen of hij de Afrikaanse nabuur- staten om militaire hulp had gevraagd tegen de leiders van de militaire staats greep in zijn land. Obote ontkende dat hij aan een van de nabuurstaten om asiel had gevraagd. Volgens de afgezette president wer den de uitzendingen van Oegandase ra dio, die gisteren het bericht van de mi litaire staatsgreep wereldkundig maak te, door buitenlanders verzorgd. Hij uitte de beschuldiging dat de inspec teur-generaal van politie pas zijn steun aan de staatsgreep had gegeven, nadat zijn vader was vermoord door de op standelingen. Hij ging hier niet verder op in. Obote verklaarde dat de staatsgreep en de beschuldigingen als zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie, een poging waren om de corruptie in het leger te verbergen. „Het staat Milton Obote vrij naar Oeganda terug te keren", zo verklaarde de nieuwe machthebber in Oeganda, majoor-generaal Idi Amin. Hij bood Obote zelfs een betrekking aan. Volgens Amin zijn de divisiebevel hebbers zondag de revolutie begonnen. Om bloedvergieten te voorkomen en de eenheid in het leger te bewaren had hij er toen in toegestemd de leiding op zich te nemen. Hij ontkende dat hij de poli tiechef Oryema had laten arresteren. Hij had Oryema alleen „overtuigd". Volgens welingeiichte kringen in Kampala zijn tijdens de staatsgreep twee Canadese missionarissen en twee Oegandese ministers, van Arbeid en van Financiën, gedood. Over het totaal aantal slachtoffers bestaat nog geen ze kerheid. Sommige berichten maken melding van 70 doden. De missionaris sen zouden op het vliegveld Entebbe door schoten zijn getroffen, terwijl ze op hun vliegtuig wachtten. ADVERTENTIE INTERTEST .1 A PATRICIA KRENWINKEL, SU SAN ATKINS en LESLIE van HOUTEN (v.l.n.r.) verlaten hier de rechtszaal, nadat een jury hen schul dig had bevonden aan moord op de filmster Sharon Tate en zes anderen in augustus 1969. Morgen zal worden uitgemaakt of zij de doodstraf of le venslange gevangenisstraf zullen krij gen. PARIJS Pierre Balmain liet dinsdag zijn lentecollectie zien. Hij bleef zijn principes van grote ele gantie. perfecte verzorging en on berispelijke coupe trouw. Zijn kle ren zijn voor de uit gaans wereld, voor de Scandinavische hoven en voor de paar gelukkigen, die ware coutere weten te onderscheiden van grappige niemandalletjes en die er duur uit willen zien. De goedgesneden pakjes, veel jassen hebben vierkante schou dersdie geaccentueerd en gestof feerd worden door een rij balletjes of knopen, epauletten of biezen. Veel jeugdige combinaties van jur ken en hesjes hebben witte af ge biesde zomen, kragen, manchetten en zakken. In plaats van biezen hebben de jurken witte galons, zodat ze erg lijken op de matrozenpakjes van A Alle tendensen uit de nieuwe voorjaars- en zomercollectie van PIERRE CARDIN schijnen in deze creatie verenigd te zijn. De japon van witte wol heeft vergrote schouders en een hoge kraag. De rok is van voren over de knie en aan de zijkan ten kort. Laarzen in zwart en wit ledereen zwarte ceintuur en een zwart mutsje comple teren het geheel. vroeger. De gespen zijn gesierd met een gouden ,,B" van Balmain. De meeste knopen hebben gouden randjes. De jassen van Balmain zijn nau welijks getailleerd en zien er sim pel uit. Soms zijn ze van pastel- kleurige wollen stof gemaakt en worden gedragen over witte of be drukte jurken. De vrouwen kunnen nu hun shorts dragen en ze ook verbergen. Bij Pierre Cardin waren de shorts bescheidenerwijs alleen van de zij kant te zien. In tweed, wol en leer voor overdag en in vliesdun be drukte organza voor de avond, bracht hij japonnen die gespleten zijn van heup om te laten zien waarvan de shorts er onder ge maakt zijn van hetzelfde. Het publiek, waaronder Ruth, de vrouw van de Westduitse kanselier Willy Brandt, applaudiseerde uit bundig bij zijn midi-dress (met een org any kraag en bolle mou wen) die wijduit stond en enorme organdy-bloomers liet zien. Gisteren werd de laatste collec tie van Coco Chanel geshowed, waarbij veel publiek kwam kijken in haar salon aan de ,,Rue Cam- bon". Onder de meer dan 1000 bezoe kers was ook mevrouw Pompidou, de vrouw van de president van Frankrijk. Het publiek bewees op deze manier de laatste eer aan de op 10 januari overleden Coco Cha nel. Ze stierf, een dag nadat ze de laatste hand aan haar lente collec tie had gelegd. Alleen de beroemde trap, waar vandaan Coco kon neerkijken op haar mannequins, was leeg. Een van de eerste verrassingen van Chanel's collectie waren de verbrede schouders. Sommige za gen eruit of ze echt gevuld waren, zo rond waren ze. Andere waren meer vierkant. De tweede verrassing was de herleving van het soepelvallende, goedgesneden pakje met een rok en een jasje van hetzelfde mate riaal; de details waren ook tradi tioneel: biesjes en plooitjes en die beroemde borstzakjes met klep en gerende plooirokken in grote vak ken verdeeld. De blazer is weer terug, met een dubbele rij gouden knopen, mari neblauw, grijs en zwart gestreepte flanel met zwart fluweel. Hij wordt gedragen bij een rechte rok met een split van achteren en met blote knieën. De blazer is lang en slank, behalve de grote schouder vullingen. Er is zelfs een van mink. Pipart snoert het silhouette om het middel in bij gabardine re genjassen en lange militaire jas sen met diepe zakken. Op het hoofd vrolijke zuidwesters, en er worden enorme ballonvormige schoudertassen bij gedragen. EXCELSIOR De Zuidafrikaanse jus titie heeft gisteren zeer verrassend een aanklacht ingetrokken tegen vijf blanke mannen een de niet-blanke vrouwen, die de „immoraliteitswet" hadden overtreden. Deze wet verbiedt geslachtelijk verkeer tussen mensen van verschillend ras. Het proces tegen de negentien geklaag- den zou het eerste zijn geweest van een reeks processen onder de nieuwe Zuidafrikaanse „wet op de immorali teit". Het feit, dat het eerste proces niet is doorgegaan heeft vele mensen, niet in de laatste plaats de betrokke nen, zeer opgelucht. De intrekking van de aanklacht kwam voor een van de beklaagden te laat. Deze man, een blanke, had zelfmoord gepleegd, nadat hij op borgtocht was vrijgelaten. Een andere blanke was ook al in vrijheid gesteld. Het proces had gehouden zullen worden in Excelsior in Oranje Vrijstaat. De rechtszaal was gistermorgen stampvol toen de zaak voorkwam. Tot de man nen die moesten voorkomen behoor den burgers van aanzien als de plaat selijke secretaris van de Nationalisti sche partij Adam Bezuidenhout (42), en de boeren Tjeerd van der Walt (38) en Johan Bornman (48). Degene die zelfmoord had gepleegd was Jo- Let op dit merk. Wanneer het u gaat om wollen zuiver V3n Q scheerwol gegarandeerd zuiver scheerwol (Wyers staat er achter) SANTO DOMINGO, (Dominicaanse Republiek) Dominicaanse militairen hebben een jonge Spanjaard gegrepen, die geprobeerd had een vliegtuig te dwingen naar Cuba uit te wijken door te vertellen dat een kruik met water die hij bij zich had, gevuld was met nitroglycerine een vreselijk ontplof fingsmiddel Enrique Jimenez had de piloot van de Constellation gedwongen naar Cuba koers te zetten, kort nadat het toestel van Santo Domingo was opgestegen voor een vlucht naar San Juan, op Por to Rico. Aan boord bevonden zich 57 passagiers en een bemanning van zes leden. De piloot maakte hem echter duide lijk, dat hij dan zou moeten bijtanken. Het toestel vloog dus terug naar Santo Domingo, maar toen het begon te dalen, verhinderde de kaper dat. Daarop probeerde de piloot toestem ming te krijgen voor een landing in Haiti, doch deze vergunning werd op persoonlijk bevel van president Duva- lier geweigerd. Ten slotte zette de piloot de viermo torige machine op een landingsbaan van een mijnbouwmaatschappij te cabo Rojo in het uiterste Zuidwesten van de Dominicaanse republiek, op twee km van de grens met Haiti, aan de grond. Daar wist een bemanningslid te ont snappen. Hij alarmeerde militairen die het vliegtuig omsingelden. Rafael Espada, de directeur van de Dominicaanse luchtvaartmaatschappij Quisqueyana, zei dat het een passagier gelukt was het vertrouwen van Jime nez te winnen, door leuzen tegen de regering te roepen en te betogen dat de kaping een rechtvaardige daad was. Zo wist hij bij Jimenez te komen. Espada zei: „Daarop was de boord- mecano dichterbij gekomen en hij had de kruik van Jimenez afgenomen. Deze zat vol water". PRAAG De bond van Tsjechische wetenschappelijke werkers is uit het Tsjechische „nationale front" gestoten, omdat zij nog steeds uiting zou geven aan „reformistische denkbeelden". Volgens het presidium van het front, dat dinsdag bijeen was, vertegenwoor digde de bond slechts tien procent van de wetenschappelijke werkers. De uit stoting was gebeurd op verzoek van „vele" wetenschapsbeoefenaars. Naar van onofficiële zijde verluidt, had de bond bij herhaling geweigerd zichzelf te zuiveren. De leden zouden er in een stemming de voorkeur aan heb ben gegeven, hun bond op te heffen. Het persbureau CTK maakte bekend, dat de volgende dag het federale natio nale front zou bijeenkomen om een nieuw centraal comité te installeren. hannes Calitz (51) slager en lid van de gemeenteraad van Excelsior. De openbare aanklager in het proces, David Geldenhuys, verklaarde ter zitting dat „het wel duidelijk was dat de getuigen niet langer wensten te getuigen". Dat was kennelijk be doeld als verklaring voor het afgelas ten van het proces. LONDEN de 200.000 stakende Brit se postambtenaren hebben steun toege zegd gekregen van de spoorweg- en an dere vervoersbonden. De leider van de PTT-bond, Tom Jackson, heeft met functionarissen van deze bonden besproken op welke wijze kan worden voorkomen dat mensen buiten de posterijen, zich belasten met het vervoer van poststukken. De ver voersbonden hebben hun volledige steun beloofd bij het optreden tegen de particuliere postbonden, die overal in het land als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Jackson verklaarde dat de nu zes da gen durende staking onbeperkt zal worden voortgezet, totdat de directie van de posterijen met een regeling komt „die voor onze leden aanvaard baar is". Volgens Jackson wordt thans een fractie van de 35 miljoen poststukken die normaal per dag worden besteld, verwerkt. dinsdag 218 hoofdkanoren geopend zijn De posterijen hebben meegedeeld, dat dinsdag 218 hoofdkantoren geopend zijn geweest. Dit waren er 58 meer dan maandag. De staking kost de posterijen bijna 4.5 miljoen gulden per dag. Dinsdagavond zijn nagenoeg alle bui tenlandse vluchten van de Britse Luchtvaartmaatschappij B.E.A.(British European Airways) afgelast, in verband met een staking van 2500 man techni sche personeel op het Londense vlieg veld Heathrow. De staking is een protest tegen het ontslag van 25 man, die een af andefe opdracht geweigerd zouden hebben. ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatisehe pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de nuid doordringend, werkt Al gesel diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatle of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de band hebt om zodra het nodig is de pijn te vulicbteiL ALGESAL bij alle apoth. en drog. Afrika worstelt om zyn identiteit te vinden. De meeste Amerikaanse landen, losgela ten temidden van een tumulteuze we reld, hebben die nog niet gevonden. Soms gaat dat zoeken hard, bloedig en onmenselyk. Kwameh NKroemah was er een van de voorbeelden van. Ook nu, in Guinee bijvoorbeeld gaat het op een wreedaardige primitieve wijze. In Oeganda gaat het misschien wat min der bloedig, maar ook hard tegen hard. Het leger, de enige stabiliseren de en stabiele factor in de meeste van deze staten heeft naar de macht gegrepen. Of men"met een militair bewind beter af is? Het zal moeten blyken. In Kongo-Kinsjassa is men al jaren met Moboeto enigszins vertrouwd. Maar ooit hy heeft zijn bloedige uitschie ters. generaal Ido Amin, die nu de macht in Oeganda heeft overgenomen, is een carrière-militair, die in het Britse leger is gevormd. Hij behoort tot de Kakwa-stam. Als soldaat in het Britse leger vocht hij in Birma en later in Kenia tegen de Mau-Mau, die onder leiding stond van de huidige Keniase president Jomo Kenyatta. Amin was negen jaar kampioen zwaargewicht boksen van Oeganda. N Toen het in 1966 tot een constitutionele crisis kwam tussen de Kabaka, vorst van de grootste Oegandese provincie, Boeganda, die een overheersende po sitie voor zyn provincie opeiste, en Obote, die voorstander was van een socialistische eenheidsstaat, koos Amin de zijde van Obote. In hetzelfde jaar werd in het parlement een mo tie ingediend om een onderzoek in te stellen naar de bankrekening van Amin. Hy werd verdacht van illegale goudhandel. Amin verklaarde toen dat hy grote be dragen had ontvangen van Kongolese revolutionairen, die hij in 1964 had opgeleid. Kort daarna, toen Obote de Kabaka beschuldigde van een poging tot staatsgreep met buitenlandse steun, werd Amin tot opperbevelhebber van het leger benoemd. Hy volgde ook militaire opleidingen in de Verenigde Staten en Israël. A polio Milton Obote, (protestants), 46 jaar oud, afgezet terwijl hij zyn land vertegenwoordigde op de Geme nebest-conferentie in Singapore, was de tweede president van Oeganda, dat in 1962 van Groot-Brittannië de zelf standigheid kreeg. Hy had het ver gebracht. Voor hy, in 1953, op ging treden als militant Afri kaans nationalist in zyn land was hij, in Kenia, scheeplierder geweest en daarna een arbeider die een eenvou dig bestaan leidde. Toen h(j president was geworden, na een staatsgreep, schreef hy vol zelf verzekerdheid eens tot een vriend in Londen „dat hij wellicht de enige Afri- DR MILTON OBOTE van de kaart? kaanse leider was, die niet bang was voor een militaire greep naar de macht". En die is dan nu gekomen. In 1969 werd een moordaanslag op Obote gedaan, toen hy een politieke byeen- komst verliet. Hy werd door een ko gel gewond aan het hoofd, maar kwam de gevolgen goed te boven. /"Abote ging pas op zyn 12e jaar voor het eerst naar school. Hy bracht het tot onderwyzer, ontving een beurs om aan een Amerikaanse uni versiteit te gaan studeren, maar kreeg geen gelegenheid om hiervan gebruik tc maken (het werd hem verboden door een Britse koloniale autoriteit) en toen ging hij naar Kenia, op een suikerplantage werken. In Kenia kreeg hij belangstelling voor de politiek en hy werd er tenslotte een van de op richters van de Keniase Afrikaanse Unie. In 1957 keerde Obote terug naar het gewest in Oeganda waar hy geboren was, Lango. Hy werd lid van de Na tionale Congresparty van Oeganda. Twee jaar later stichtte hy zijn eigen party, Oegandase Volks-Congrespartij. In 1962, toen het land onafhankelyk werd, werd Obote minister-president, onder president Sir Edward Moetesa, de Kabaka (koning) van Boeganda, het grootste en welvarendste van de vier koninkryken waaruit Oeganda was samengesteld. Obote en Moetesa werden vijanden in 1966, hun wegen scheidden zich en kort daarna ontstond er opstand in het land. Moetesa werd het land uit gezet, het leger schaarde zich achter Obote. De Kabaka is in 1969 te Lon den overleden. Obote riep zichzelf tot president uit en stelde de uitzonde ringstoestand in. Hij regeerde met krachtige hand. De twee oppositiepartijen werden verbo den, maar niettegenstaande deze har de houding in eigen land was en bleef Obote toch een van de Afrikaanse Engels-sprekende leiders die buiten Afrika met respect werd aangehoord. In 1967 verenigde Oeganda zich met Tanzania en Kenia tot een gemeen- schappeiyke markt. Tot de voornaam ste uitvoerprodukten behoorden ka toen, koffie en koper. Niettegenstaande Obote's bemoeiingen bleef de strijd tussen de diverse stam men in zyn land bestaan. Het meren deel van zyn onderdanen, namelyk ne gen miljoen, behoorde tot de stam der Baganda's. Tot de minderheden behoord n onder meer de Pigmeeën, die by de rivier de Semliki wonen.

De Vallei | 1971 | | pagina 6