Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei I m Buiten Drukwerk en pakjes verzenden duurder ANDERE ZEGELS Smokkel in narcotica Stevige begroetingvan schepen s karbonaden in sherrysaus Poststaking dreigt ramp te worden CINZANO VERMOUTH VERKLARING DEN UYL GERUSTSTELLEND" Gouden O.N. is van zilver Politiepoppen bij Helmstedt Maandag aantal posttarieven omhoog NIEUWE METHODE VOOR DE KRANSSLAGADEROPERATIE Wedstrijden om Europa Cup direct op t.v. Britten niet meer gedwongen vakbondslid deze week bij Varkensvlees is nu goedkoop! DONDERDAG 28 JANUARI I97I - 45e JAARGANG no. 23 55 Lente poëzie DEN HAAG Van alle kanten wordt in de Partij van de Arbeid geprobeerd om te voorkomen dat dr. W. Drees sr. zijn lidmaatschap opzegt. Gistermiddag zocht zelfs burgemeester Samkalden van Amsterdam de oud-premier in Den Haag op om hem tot indere gedachten te brengen. BEDOLVEN GERUSTGESTELD AANGEDRONGEN Weer Amerikanen in Moskou aangevallen Eerste Boeiing 747 van KLM rood of wit 0.75 liter Plaatselijk buien Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. Druk op dr. Drees PvdA trouw te blijven DEN HAAG Het Tweede - Kamerlid Franssen (PvdA) wil dat de gouden medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nas- sau voortaan wordt gemaakt van edel metaal. In schriftelijke vragen aan pre mier De Jong wijst hij erop dat de medaille niet van goud is maar van zilver. Een dun laagje goud moet de indruk wekken van een gouden plak. Het Kamerlid wil weten of de onderscheiding na enige tijd blauw-groen uitslaat en of de vergulde medaille in een volledig gouden uitvoering de staat mil joenen guldens zou kosten. Hij wijst erop dat moet worden vermeden dat de begiftigde het gevoel krijgt niet zo gewaardeerd te worden als wordt voorgegeven. HELMSTEDT Uit het niemands land tussen Oost- en West-Duitsland bij Helmstedt zijn de Oostduitse pop pen, gekleed in het uniform van grens wachten weggehaald. Zij waren onlangs geplaatst om vluchtelingen af te schrik ken. De poppen droegen imitatie wa pens. Ouim honderd jaar geleden schreef dr. W. C. H. Starring in ,,Het Huisboek voor den Land man in Nederland", (waarin een natuurkalender voorkwam30 Ja nuary, de manlijke katjes van den hazelaar bloeijen. Als was de grote man van de Wildenborch ermee aan de vroege kant zoals hij van plant en dier nogal eens prematuur toont toch kan tegen februari de hazelaar bij luw weer en op een beschut achter af hoek je al wat eerste lentepoëzie brengen. Ik verbeeld me, dat deze enigs zins ouderwetse struik uit zijn vroegere milieus aan het verdwij nen is. Eertijds wist ik er vele te staan: bij grootvader in de hof, als een soort windscherm achter de buitenplaats, in Gelderse week hout wallen en bij menige boer derij. Wanneer we in de herfst of winter een enkele keer 'n invasie krijgen van de notekrakers uit het hoge noorden, zullen deze vraat zuchtige vogels dunkt me veel moeite hebben een aantal haze laars te vinden, toereikend voor misschien veertien dagen van hun levensonderhoud. Er zijn genoeg markolven, bosmuisjes en eek hoorns, die nooit een hazelnoot hebben geproefd. Toch toont zich dit gewas weinig kieskeurig, want het wil echt op de onbenutte hoekjes gedijen; daar wordt de prille gouden katjesbloei slechts door weinigen opgemerkt. Toch zijn die saffraangele poesestaar ten, voortgekomen uit de rolronde stijve katjes, een der aardigste symptomen der heel-vroege lente. Dit zijn natuurlijk de mannelijke bloemen en op het eerste gezicht lijkt het, of er geen andere aanwe zig zijn, want het vrouwelijk bloeisel valt weinig op. Het draagt een paar purperen draadjes op de knoppen en die sprietjes zijn de stempels. In onze jeugd noemden we nadat vader er ons op attent had gemaakt ze heel dichterlijk hazelnootwijfjes"Dat hadden we zelf zo verzonnen. 28-1-1970 A. B. Wigman. Burgemeester Samkalden, die minister van justitie was in het laatste kabinet-Drees (1958-1958), weigerde commentaar te geven op het gesprek. Politieke kringen vermoedden dat hU zijn bezoek bracht op verzoek van het partijbestuur van de P.v.d.A. Dr. Drees is dé laatste dagen bedolven onder brieven en tele foontjes. „Veel partijgenoten zouden het betreuren als ik de P.v.d.A. zou verlaten. Aan de andere kant zijn er reacties van mensen die de hoop uitspreken dat ik mij bij DS'70 aansluit. Ik wil alles nog eens rustig bekijken en overwegen. Ik heb nog niets besloten", zei de oud-premier. Dr. Drees was enigszins gerustgesteld door de verklaring van fractieleider drs. Den Uyl, dat het partijbestuur van de P.v.d.A opnieuw de mogelijkheden tot samenwerking (mpt bijvoorbeeld de K.V.P.) zal bekijken. „Mijn bezorgdheid over de parlementaire en politieke ver houdingen is iets minder geworden. Wanneer wij te star te genover elkaar staan, zal het vormen van een parlementair kabinet uit democratisch oogpunt moeilijk worden", aldus dr. Drees De heer Drees wees op het gevaar dat twee grote blokken de bestaande regeringscombinatie en een eventuele combina tie van de P.v.d.A. met andere oppositiepartijen geen van beide een meerderheid krijgen. De Brandpunt-enquête van dinsdagavond duidt daar volgens hem op. Volgens die enquête zouden beide combinaties kun nen rekenen op veertig procent van de stemmen. Niettemin hebben enkele vooraanstaanden uit de Nederland se Metaalbond (aangesloten bij het NVV) er gisteren telegra fisch bij het partijbestuur op aangedrongen de anti-KVP- resolutie te handhaven. Zij verzetten zich daarmee tegen de zienswijze van de oud-voorzitter van het NVV, Kloos. Tot de ondertekenaars behoren de secretarissen van de bond, Baar- da en Groeneveld, penhingmeester Kaper en de wetenschap pelijk medewerkers (ook lid van de P.v.d.A.) Vos, Voois, Pop- pe en Kok. Gisteravond hadden in het gebouw van de Tweede Kamer vertegenwoordigers van P.v.d.A. en D'66 een tweede gesprek. Volgens een woordvoerder van de P.v.d.A, zou het van dat gesprek afhangen welk voorstel het partijbestuur aan het congres zal doen. Blijkt samenwerking met D'66 voor de verkiezingen onmo gelijk te zijn, dan zou dat voor de P.v.d.A. reden te meer zijn om haar standpunt over een akkoord met de drie confessio nele partijen te herzien, zo werd gisteravond aangenomen. Burgemeester Samkalden van Amsterdam kwam gisteren naar Den Haag om met dr. Drees te spre ken over diens overweging uit de PvdA te treden. v.v»Y' ji DEN HAAG Drukwerk tot 20 gram gaat met ingang van maandag 1 februari 15 cent kosten. Sinds 1 februari 1967 was dit 12 cent. De rechten voor aangetekende en expressestukken, die betaald moeten worden boven het normai». port, wonden verhoogd van f 1,tot F 1,25. Hetzelfde bedrag moet voortaan worden betaald voor een postwissel bestemd voor het binnenland, de Nederlandse Antillen, Suriname of België. Verder worden duurder: het be stellen van stukken die te groot zijn voor woningbrievenbussen en het bezorgen van postpakketten. Dit zijn allemaal zendingen waarvoor de be steller bij de geadresseerden moet aanbellen. Een aantal tarieven in het inter nationale verkeer, anders dan Suri name, Antillen en EEG-landen, zal met ingang van 1 juli worden gewij zigd. Het tarief voor dagbladen en daarmee gelijk te stellen nieuwsbla den blijft ongewijzigd. Bij grote partijen post komen net to-tarieven in de plaats van de hui dige kortingsregelingen. Door de tariefaanpassing kan het verlies van de PTT voor dit jaar terug worden gebracht van 110 tot ruim 50 miljoen gulden. Per 1 februari zullen de volgende tarieven gelden: DRUKWERKEN: Zowel in het binnenlandse als het buitenlandse verkeer: tot 20 gram 15 ct., 20 - 50 gr. 20 ct., 50 - 100 gr. 30 ct. en 100 - 250 gr. 50 ct. Voor monsters blijven de binnen landse tarieven onveranderd. Voor de Nederlandse Antillen en Surina me worden deze: tot 20 gr. 15 ct. en van 20 - 50 gr. 20 ct. voor andere buitenlandse bestemmingen: 50 gr. 20 ct. 50 - 100 gr. 30 ct. 100 - 250 gr. 50 ct. en 250 - 500 gr. 100 ct. De prijs van de zg. adreswijzi- gings kaarten, die sinds de invoering op 1 november 1919 als drukwerk worden beschouwd, is ook verhoogd van 12 tot 15 cent. Het port voor periodieken zal ge leidelijk worden opgetrokken tot het partijentarief voor drukwerken. De tariefmaatregel per 1 februari is hiertoe de eerste stap. De bepaling dat het zo, verlaagd drukwerktarief niet van toepassing is voor advertentiebladen en daar mee gelijkgestelde bladen, vervalt. BRIEVEN: Voor de zwaardere brieven naar de Nederlandse Antil len, Suriname, België en Luxemburg wordt het tarief: 250 - 500 gr. 100 ct., 500 ct. PAKJES: Brieven, drukwerken en monsters in het binnenlandse ver keer boven 250 gram worden gere kend tot de pakjes. Voordien gold boven 500 gram het pakjestarief. Het tarief wordt: 250-500 gr. 100 ct., 500-1000 gr. 150 ct., 1000-2000 gr. 200 ct. en 2000-3000 gr. 250 ct. Pakjes voor de Nederlandse Antil len, Suriname, België en Luxem- DE NHAA G In verband met ie verhoging van de rechten voor aangetekende en expressestukken tot 1,25 zal een nieuwe fran keerzegel van 1,50 (geel-groen) in het (grote) type „Juliana Regi- na" van S. L. Hartz in omloop worden gebracht. De 3 cent (roodbruin) in het cijfertype van Krimpen en de 30 cent (oranje) Juliana van Hartz worden weer verkrijgbaar ge steld (de 3 cent tijdelijk). De verkoop van de zegels van 2, 8, 12 en 75 cent zal t.z.t. wor den beëindigd. Er komt een nieuw postzegel - boekje inhoudende zes postzegels van 15 en twee van 5 cent. De verkoop van de postzegel boekjes met acht zegels van 12 en vier van 1 ct. wordt gestaakt. De boekjes met vier zegels van 25 ct zullen verkrijgbaar blijven. burg: 250 - 500 gr. 100 ct., en 500 - 1000 gr. 150 ct. PAKKETPOST: De tarieven tot 7 kg zijn met 25 ct. verhoogd. De zwaarste categorie (7-10 kg) wordt 50 ct. duurder. Prostituee vermoord in Amsterdam AMSTERDAM De 24-jarige Am sterdamse prostituee Rebecca Johanna Hunze is afgelopen nacht vermoord. Haar man heeft haar bebloede lijk donderdagochtend omstreeks half ne gen gevonden op hun bovenwoning in de Utrechtsedwarsstraat in de hoofd stad. Hij waarschuwde direct de politie. De zogenaamde „moordbrigade" van de Amsterdamse recherche is onder lei ding van commissaris Sanders om ne gen uur een onderzoek begonnen. Tot nu toe is geen wapen gevonden. Van de identiteit of het motief van de dader is nog niets bekend. BRUSSEL De politie van Luik heeft, samenwerkend met de Brusselse politie en, op internationaal vlak, met Interpol en de politie in de Verenigde Staten, Denemarken, Noorwegen, Ne derland en Libanon, een internationale smokkelzaak in verdovende middelen aan het licht gebracht. Deze organisatie moet duizenden kilo's hasjiesj verhan deld hebben. Alleen in België al kon de hand gelegd worden op 93 kg verwerk te hasjiesj en in Libanon werd een veld ontdekt waarop twee ton van dit ver dovende middel in bloei stond. De zaak kwam aan het rollen toen de Luikse politie op 7 januari een auto met een Nederlands nummerbord aan hield waarin vijf Libanezen zaten. In die auto vond men 50 kg hasjiesj, ver pakt in zakjes van 300 gram. In het handschoenenkastje van de auto trof men een pistool en 25 patronen aan. Via de vijf Libanezen leidde het spoor naar Libanon, waar bleek dat een in ternationale organisatie een groot scheepse kweek, verwerking en handel van verdovende middelen had opgezet. Sporen van deze organisatie leidden weer naar Brussel, waar onder anderen twee Griekse caféhouders in het kom- plot bleken te zitten. Op het vliegveld Zaventem vond men in de koffer van een 20-jarig Syrisch meisje 26 kg van het verdovend middel en in een koffer die zij had achtergelaten in het bagage depot van het noord-station in Brussel, nog eens 17 kg. ADVERTENTIE Twee Venezolaanse vrachtsche pen, de Anzoatequi (L) en de Roraima, zijn in dichte mist in de Golf van Mexico met elkaar in aan varing gekomen. Een van de opva renden kwam hierbij om het leven, een ander werd gewond. Karbonaden met peper en zout bestrooien. Bruinen in de pan. Eruit nemen. Daarna in pan plakjes spek (totaal 100 gram) even bakken. Ook eruit nemen. Bloem en kruiden in de jus en dikke saus maken. Hierin vlees, spek en gesneden champignons 5 minuten sudderen. Van het vuur nemen, draperen in vleessGhaal met een flinke scheut sherry erover. Serveren bijvoorbeeld met rijst en sla. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven GRONINGEN De medische wereld koestert hoge verwachtingen van een moderne vorm van operatie aan de kransslagader. Daarbij wordt een stuk je ader, dat ergens bij de patiënt is weggenomen, aangebracht tussen de li chaamsslagader en de zieke kransslag ader. Zo kan meer bloed door de vernauw de kransslagader stromen. Bijna een derde van alle mannen in West-Europa, die tussen de 45 en 75 jaar overlijden, sterft aan myocardischemie, zoals deze vernauwing van de kransslagader heet en die een hartinfarct tot gevolg kan hebben. Dit aantal stijgt nog steeds. Drs. J. J. Bredée promoveerde gister middag aan de Rijksuniversiteit in Groningen op een proefschrift dat han delt over een experimenteel onderzoek naar de bruikbaarheid van deze opera- tievorm. Zes jaar lang onderzocht dr. Bredée bij honden hoeveel bloed per minuut door de geïnplanteerde slagader stroomde en concludeert in zijn proef schrift dat het er op lijkt dat deze vorm van operatie (in 1946 ontwikkeld door de Canadees Vineberg) voor een bepaalde groep patiënten heilzaam kan zijn. De operatie heeft alleen zin wan neer de vernauwingen in de kransslag ader zich plaatselijk voordoen. LONDEN De staking bij de Britse posterijen is thans negen dagen oud Volgens een Brits dagblad is „de aar digheid er nu wel af". Voor de meeste Engelsen is een plus punt van het conflict, dat zij geen rekeningen meer aantreffen bij hun ontbijtbordjes. „Ik heb nog nooit zo lang achter elkaar heerlijk probleem loos ontbeten. Houden zo", zei een opgewekte voorstadsbewoner. Maar het wordt steeds duidelijker, dat de zoete dromen bij een voortduren van de staking wel eens door een barre realiteit zouden kunnen worden verstoord. De postorderbedrijven overwegen reeds mensen te ontslaan. Kleine zaken worden met faillissement bedreigd en ook de fabrikanten van prentbrief kaarten beginnen de invloed van de staking te voelen. De voetbalpoolbe drijven maken zich ernstige zorgen en het automatische telefoonnet is zwaar overbelast. De postdienst, welks 230.000 perso- De voetbalwedstrijden in de finales om de Europa Cup I en II (respectie velijk de toernooien voor landskampioe nen en voor bekerwinnaars) zullen vol gens een afspraak met de UEFA, recht streeks door de Eurovisie worden uitge zonden. De finale om de Europa Cup II wordt gespeeld op woensdag 19 mei om 20.30 uur in Athene. De finale om de Europa Cup I wordt gespeeld op woensdag 2 juni om 19.45 uur in* het Wembley-stadion in Londen. MOSKOU De Amerikaanse jour nalist James Peipert van het persbu reau Associated Press is in Moskou door Russen lastig gevallen, tijdens een gesprek met een Russische burger. „Een groep bandieten kwam tussen ons in staan", zo zei hij. Een van hen had de bril van Peiperts gezicht geslagen. Vorige week werd een andere Ameri kaanse journalist gehinderd toen hij uit zijn auto stapte om een Rus te ontmoe ten. LONDEN Het Lagerhuis heeft vannacht met 314-265 stemmen het recht van de arbeider om te weigeren zich bij een vakbond aan te sluiten be vestigd. Het artikel staat in de omstre den wet op de arbeidsverhoudingen dat stakingen wil beperken. De Labour afgevaardigde Harold Walker betoogde, dat het artikel een verschrikkelijke slag zal toebrengen aan de vakbeweging en tot de onder gang van een aantal bonden zal leiden. De minister van Arbeid, Robert Carr, meende dat het onder de sociale om standigheden van vroeger mogelijk wel zin had het lidmaatschap van vakver enigingen verplicht te stellen. „Het is nu echter juist om meer macht, meer erkenning te geven aan de rechten van de minderheid, de niet-conformistische individuen, "hoe misleid deze naar onze mening ook mogen zijn". neelsleden staken om kracht bij te zetten aan hun looneisen, heeft woensdag bekendgemaakt, dat de sta king tot dusverre 4 miljoen pond sterling aan omzet heeft gekost. „Er dient op gewezen te worden", zo wordt vandaag in een hoofdartikel in de Daily Telegraph gezegd, „dat een voortduren van de staking kan leiden tot ontslagen op grote schaal..." En een topfunctionaris van de posterijen heeft verklaard, „dat een deel van de schade, die aan de dienst wordt toe gebracht, onherstelbaar kan blijken te zijn". De kranten zien hun advertentiebaten snel slinken Fleet Street raamt, dat alleen verleden week al adver tenties ter waarde van 10 miljoen gulden als gevolg van de staking niet zijn geplaatst. Het zwaarst getroffen zijn de „rubrie ken der kleine advertenties". Geïnte resseerde lezers kunnen de adver teerders niet langer bereiken. Verder zijn zwaar getroffen de liefda digheidsinstellingen, die via adver tenties in de dagbladen altijd op tal loze giften kunnen rekenen. SCHIPHOL De KLM gaat zondag of maandag (dat staat nog niet vast) de eerste van de zeven door haar bij de Boeing fabrieken bestelde 747 b Jumbo jets met muziek van de eigen harmonie feestelijk op Schiphol binnenhalen. De machine, die de registratie PH-BUA en de naam „Mississippi" heeft gekregen, zal non-stop van Seattle over de oceaan worden gevlogen door gezagvoerder P, M. Orange, bijgestaan door gezagvoer der J. L. Veldhuyzen van Zanten en boordwerktuigkundige G. L. Schoon- man. De KLM is de tweede maatschappij, die op Schiphol verschijnt met de nieu we Jumbo-generatie in de lucht. Vorige zomer viel de primeur van de 747 te beurt aan Pan American Airways, wier Jumbo's sedertdien een dagelijkse ver schijning op onze nationale luchthaven zijn gewordeh. ADVERTENTIE Weersverwachting tot vrydagavond, Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige, in hoofdzaak zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 2 graden, maxima ongeveer 6 graden. Zon op 08.26, onder 17.21. Maan op 09.24, onder 21.13 uur.

De Vallei | 1971 | | pagina 1