LASER-STRAAL EN COMPUTERS OP KOMST Panters verzette zich fel tegen topdames Athlon Bedelen mag niet maar... Wachten op 6000ste Uitslagen onderlinge competitie net meisje V- Even wachten op talenpracticum Suggestie ARP-CHU Scherpenzeel VALLEI? Belt u dan «ven a.u.b. „,o 10550 V".S1 11079 „Niet domweg belastingen verhogen NIEUWJAAR WENSEN IN MAART: „IK KAN NIET OVERAL TEGELIJK AAN DE DEUR KOMEN. Beet Uit de oude doos door Rik Valkenburg Typen Dammen Tweemaal klaverjassen SGP vergadert (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Televi sieprogramma's naar keuze in de klas, in praktisch ieder lokaal een taperecorder, straks apparatuur voor laser-stralen, in de toekomst een talenpracticum, en dit jaar nog computer-bouw dozen het Christelijk Ly ceum heeft de electronica omarmd. Steeds meer maakt het onderwijs ge bruik van de gemakken die communi catiemedia bieden. De scholengemeen schap aan de Veenendaalse Kerkewijk blijft niet achter, integendeel. Ze was een van de eerste die in ons land bij voorbeeld een video-apparatuur aan schafte. VOLLEDIGER BURGERLIJKE STAND RHENEN LASER IN EIGEN HAND 6orf steeg i - WINTERTUIN MAISON KRAMER DONDERDAG 28 JANUARI 1971 Straks eigen tv-programma in klassen van Chr. Lyceum Men heeft nu een jaar van ervaring ermee achter de rug. Drs. H. Hiensch, een der conrectoren zegt: „Je hebt er ongekende mogelijkheden mee. Het is zelfs denkbaar dat er lessen worden ge geven zonder dat er een docent bij is". Het gebruik van de videorecorder is tot dusver beperkt gebleven tot het op nieuw vertonen van „ingeblikte" pro gramma's van de Nederlandse Onder wijs Televisie (NOT), waarvan het ly ceum lid is. Incidenteel zijn normale tv-programma's op de band vastgelegd, om ze later nog eens in de klas te kun nen bekijken en te bespreken. De heer Hiensch, een van de animators van het gebruik van dit medium vindt de video zondermeer een grote aanwinst. „In de eerste plaats omdat in de pro gramma's van de NOT materiaal te zien is dat je als individuele docent nooit bij elkaar kunt krijgen. De lessen worden dus vollediger, en aantrekkelij ker, want de leerlingen zijn er gek op, ook al kijken ze iedere avond thuis naar het scherm. Belangrijk is ook het visuele element dat nu in de lessen kan wqrden ingevoerd. Vroeger ?at je de hele dag maar te luisteren naar een eindeloze woordenstroom, en nu wordt er iets zichtbaar. Dat spreekt meer aan". Het lyceum maakt nog niet optimaal gebruik van de video-mogelijkheden. Men heeft wel zelf een camera, maar slechts een enkele keer is daarmee ge werkt. Het is de bedoeling om dat steeds meer te doen. Vooral voor vak ken als scheikunde, natuurkunde en biologie ziet de heer Hiensch goede perspectieven. „Éénmaal hebben we RHENEN Geboren: Dirk, z.v. A. Quint en A. G. Wagensveld; Gregorius Johannes, z.v. R. J. de Gier en A. L. J. Leeuwenburg (Veenendaal); Daniëlle Ariënne, d.v. A. van Eden en M. G. S. Koreman ;Vera Johanna Martine, d.v. M. M. Leerkes en B. Roelof sen; Inge borg Chantal Annet, d.v. W. Mollema en E. I. Versteeg (Veenendaal); Lea, d.v. L. J. M. van Wijnen en A. E. M. Vaes (Veenendaal); Edwin René Vin cent, z.v. D. Rebel en L. Nab (Veenen daal); Joannus Theodorus, z.v. P. J. van Dam en M. Jansen. Ondertrouwd: A. J. Versteegh (Tiel) en S. Heikamp; H. van der Kolk (Arn hem) en G. J. van Capellen. Gehuwd: C. H. Rijksen en B. Teunis- sen; M. I. Elenbaas (Amerongen) en L. J. van de Scheur. Overleden: Klazina Maria Hendriks, 85 j., geh. gew. met J. van Dijk (Vee nendaal); Maria Vink, 72 j., echtg. van C. van Ginkel (Veenendaal); Carl Pet- tersson, 83 j., echtg. van I. Benten; Hendrica van Weiden, 65 j., echtg. van M. Versteeg (Veenendaal). Elders geboren: te Wageningen: Al- bert Jan, z.v. B. Hartman en C. W. van Santen. Wyfr P y. jl 1 3 De televisie, de video-recorder met t.v.-camera en de overhead projector (links) zijn op het lyceum al aardig ingeburgerd. Straks komen de computersets nog, en de Laser. een proef genomen om te kijken hoe dat gaat", zegt hij. „Een leraar-biologie heeft voor het oog van de camera een haring ontleed. De kinderen konden dat dan op de tv helemaal volgen. Daar moeten we meer en meer naar toe. Ik kan me voorstellen dat bijvoorbeeld natuur- en cheikundeproeven op zo'n manier veel beter overkomen". De televisie zal trouwens nog veel meer ingang vinden in het lyceum. Men hoopt er binnen niet al te lange tijd een hele vleugel van lokalen te voor zien van tv-toestellen. Dan komt er ook speciale distributie-apparatuur, die het mogelijk maakt per lokaal naar belie ven een bepaald programma op het scherm te brengen. Een talenpracticum heeft het lyceum nog niet, maar dat zal er ongetwijfeld komen, zegt de heer Hiensch. De situa tie is momenteel nog, dat er op de di verse scholen die er wel over beschik ken, nogal verdeelde meningen over heersen. In Veenendaal wil men nog even afwachten hoe de zaken zich ont wikkelen. Een talenpracticum kost al tijd nog zo'n halve ton. Wel wordt al gewerkt aan de voorbe reiding van lessen in computertechniek. Ze worden ondergebracht bij de na tuurkunde, en het ziet ernaar uit, aan het eind van dit cursusjaar een aantal sets van bouwdozen voor de instructie ter beschikking komt. Bovendien zijn er plannen om een toestel aan te schaf fen waarmee de „dodende straal" van de science-fiction, de Laser, kan wor den opgewekt. Een en ander vergt aanzienlijke be dragen geld. Het lyceum wil er niet met een koopje afkomen, maar als het niet nodig is wordt in elk geval niet te veel betaald. Een voorbeeld daarvan is een activiteit die al begonnen is, maar in de nabije toekomst waarschijnlijk nog wat wordt beklemtoond: het ver krijgen van tv-ontvangers. „We hebben er pas nog een voor niets ergens kun nen afhalen", zegt de heer Hiensch langs z'n neus weg. Dorpshuis met crèche en vergrote gymzaal voor Veenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 SCHERPENZEEL Een enquête on der de bevolking om de behoefte aan een dorpshuis in Scherpenzeel te peilen, combinatie van het dorpshuis met een bibliotheek, en eventueel een kin dercrèche en een vergroot gymlokaal. Dat zijn een paar van de suggesties die de heer G. van Kampen vanmiddag deed in zijn algemene beschouwingen namens def racties van de ARP en de CHU. „Financieel kunnen we in Scherpen zeel nu eenmaal niet verder springen dan onze stok lang is", aldus de heer Van Kampen. „In de nota van aanbie ding is gesteld dat de begroting weinig ruimte biedt voor nieuwe kapitaalswer- ken, maar er zal toch iets moeten ge beuren, en daar is geld voor nodig. Een doelmatig en efficiënt beheer zal voor op dienen te staan, want we kunnen niet maar domweg tot in het oneindige belastingen gaan verhogen". De heer Van Kampen vroeg het col lege te zorgen voor een financierings begroting voor het nieuwe sportcom plex. De begrotingscommissie vroeg slechts om een specificatie van de kos ten. Hij pleitte er tevens voor dat de netto tarieven meer in overeenstem ming met de werkelijke kosten te bren gen. Over de uitbreiding van het gemeen tehuis merkte de AR-QH-woordvoerder op: „Wij hebben ons afgevraagd of het niet verstandiger is het aangekochte pand van de Raiffeisenbank, zonodig met wat uitbreiding, te bestemmen voor de technische dienst, zodat deze geheel in de Marktstraat wordt gecon centreerd". Wat het wegenplan van de gemeente betreft, de fracties zijn nu van mening dat de doorbraak Gooswilligen nog wel even kan wachten. De reconstructie van de Vliertweg lijkt hun met het oog op de mogelijkheid van aansluitende werkzaamheden urgenter. De fracties vinden voorts dat de gemeente de uit voering en de opzet van de eerste fase van het nieuwe sportcomplex geheel in eigen hand moet houden. Een tweede gemeentelijke kleuterschool zien zij het liefst verrijzen ergens in het plan-Zuid. De grond die het college van B. en W. ervoor wil gebruiken kan beter worden bestemd voor bejaardenwoningen. „Wij zijn van mening", aldus de heer Van Kampen, „dat in deze tijd van openheid en inspraak ruime informatie moet worden verstrekt aan de bevol king omtrent onze visie op het gemeen tebeleid. We zijn ervan overtuigd dat van de raadsleden in toenemende mate tijd en inspanning zal worden gevraagd om hun werk in de ingewikkelde struc tuur van de huidige samenleving goed te kunnen doen". Hij zei verder dat de fracties instemmen met de suggestie om vaste commissies in te stellen. „Het is een democratische vanzelf sprekendheid dat maatregelen, die ge nomen moeten worden voor het goede functioneren van een samenleving, aan moeten sluiten bij de opvattingen van de bevolking. Wordt met de geestelijke vrijheid geen rekening gehouden, dan vervallen we in een dictatuur. En tegen dictatuur, hetzij vanwege de kerk, het zij vanwege de staat, hebben Prins Willem van Oranje en de kerkhervor mers zich met goed bloed verzet..." G. VAN KAMPEN geestelijke vrijheid VEENENDAAL De damesformatie van Panters is gisteravond in de sporthal van het Parochiehuis te Utrecht tegen het zeer hoog genoteerde Athlon met ere ten onder gegaan. Het moest met enkele invallers opereren, doch wist Athlon toch nog een set (11-15) te ontfutselen. Athlon was duidelijk sterker. Het had enkele zeer sterke speelsters in zijn midden, waaronder diverse jeugdspe lers van het nationale team en een aan winst van hoofdklasser Haag '68 uit Den Haag. Panters verloor tenslotte met 3-1 deze partij, maar wederom werd duidelijk, dat dit Pantersteam zelfs tegen topploegen in de hoofdklas se goede weerstand kan bieden. In de eerste set kon Athlon maar matig op dreef komen tegen een zich fel verzettend Pantersteam. Via 0-2 en 2-3 voor Panters nam het ineens een voorsprong van 5-3, waarna het via zeer scherpe aanvallen wegliep tot 11-6. Panters had geen antwoord meer klaar, en maakte enkele onnodige fouten, waardoor het Athlon gemakkelijk werd gemaakt de eerste set met 15-6 te pak ken (1-0). In de tweede set aanvankelijk een zelfde beeld. Panters bleef zich hard nekkig verzetten, maar de kwaliteit van Athlon was nu eenmaal beter. Dit maal werd het een 15-6 zege voor Ath lon en Panters keek tegen een 2-0 ach terstand aan. In de derde set een furieus vechtend Panters. De deze avond niet best op dreef zijnde Margriet van der Grift sloeg niettemin herhaaldelijk dwars door de Athlon-verdediging, terwijl Ada Siefkes met plaatsballen langs de lijn enkele malen de roos trof. Ook de nieuwe aanwinst van Panters, Corry Kippesluis, toonde uit het goede hout gesneden te zijn, maar moest nog dui delijk aan dit hoofdklassepeil wennen. Ditty Hiensch benutte de set-ups van haar zuster Timy eveneens enkele ma len uitstekend en Panters marcheerde op naar een 5-6 voorsprong. Na 6-6 werd het 7-6 voor Athlon, maar een stevige tussensprint van Panters bracht de fraaie stand van 11-14 voor Panters op het scorebord. De laatste klap was ditmaal een set waard en Panters won verdiend met 11-15 (2-1). In de vierde set echter had Panters kennelijk alle kruit verschoten. De di verse fraai opgebouwde aanvallen wer den door de aanvalsters niet meer goed afgewerkt en te veel ballen werden er aan Athlon cadeau gedaan. Athlon kreeg daardoor vrij spel in de verdedi ging en aan het net en Panters verloor. De wedstrijd a.s. zaterdag tegen Ka- teekers uit Almelo kan met dit spelpa- troon van Panters wel eens een verras sing voor Veenendaal gaan opleveren. Schooiers' van 't V een waren boeiende typen De straathandel is al oud. Heel oud zeifs. Hoeveel marskramers gingen er vroeger niet op pad, om langs de weg de kost te verdienen? Hoeveel „kooplui" en dan in de zin van textielhandelaar, gingen er vroeger niet de boer op met hun manufacturen? Er was zowaar levendige huis-aan-huis- handel. Weer een andere categorie was het leuren met negotie. Het bekende „met schoenveters en motballen lopen". Tegenwoordig is het er bijna ge heel uit, vroeger was het schering en inslag. Men had een tas of koffertje bij zich en daarin bevonden zich de be kende snuisterijen: kaarten met knopen erop, veters, postpapier, pot loden, kammen, zij-kammen, haar spelden, veiligheidsspelden, stop naalden en noem maar op. Ze zagen soms nog behoorlijk kans hun goe deren aan de man te brengen. Er waren er echter ook, die hun han deltje gebruikten als camouflage voor hun verkapte bedelarij. Bedelarij is strafbaar, maar voor straatventerij kon men gemakkelijk een vergunning krijgen ten gemeen tehuize. Welnu, met de verkoopspul letjes bij zich kon men onbekom merd langs de huizen gaan. Werd er niets verkocht, dan vroeg men een cent. Honderd centen vormden net als nu een gulden, alleen met dit verschil, dat je er veel en veel meer mee doen kon. Verder waren er dan ook nog de menigvuldige straatmuzikanten. Harmonica's, draaiorgels, trompetten en hoorns, mandolines met mondor gel, soms zelfs violen, drums, voca listen, dit alles was alom in Veenen daal te beluisteren in vele variaties. In die tijd was de gelegenheid daar voor op dinsdagmorgen, de markt dag dus. Soms werden al deze lieden onder één noemer, „schooiers", samenge bracht, dat was natuurlijk lang al tijd niet juist, maar de volksmond buig je zo maar niet om. Sommige Veenendalers kunnen zich nog ver schillende voorvallen uit die tijd herinneren. Er waren soms boeiende typen onder. Jan Verhoef: „Wat de „schooiers" betreft, zo voor en na doorkruisten verscheidene figuren ons dorp. Daar was de man met het ene been, die zaterdags de huizen langs ging en hier en daar een geldstuk ophaalde. Het was voor het overige een nette man. Dan had je in vroeger jaren mensen, die hier en daar mochten aankomen, om een soort aalmoes in ontvangst te nemen. Zo was er heel vroeger een vrouwtje dat omstreeks nieuwjaar en nog enkele weken daarna „nieuwjaar" ging wensen. Eens kwam ze aan een deur, reeds omstreeks maart. Toen men haar verwonderd onder het oog bracht dat het jaar alweer een eind gevor derd was, antwoordde het mensje: „Ik kan toch ook niet overal gelijk zijn?!".... Natuurlijk duizend maal dank en God zou haar zegenen enz. 's Mid dags aan tafel vertelde ze aan de huisgenoten welke ontmoeting zij had gehad. „Ik kreeg zo mit da mins te doen, da'k het nit laoten kon om der een goeie botram te geven..." Een aan tafel zittende kostganger schudde eens lachend zijn hoofd, en informeerde, zag ze er zo en zo uit? Ja, zei zijn kostjuffrouw. Nou mens, wat heb je je dan lelijk beet laten nemen. Die man, die dan zo gezegd dood is, stond bij Van de Bosch hout te kopen om klerenhangers van te maken! Dan waren er vrouwen en ook 'wel kinderen uit woonwagens, die met klerenhangers en andere snuisterij en langs de deuren gingen om wat te verkopen of wat kleren en ook wel geld bij elkaar te scharrelen. Op een voormiddag in het vroege voor jaar komt er zo'n vrouw aan een arbeiderswoning aan de achterdeur. Het mens vertoonde duidelijke teke nen van al tamelijk ver gevorderde zwangerschap. Met begerige blikken keek zij omhoog naar een hoek in het „achterhuis" van die woning, waar tussen de zolderbalken nog een anderhalve zij spek en een halve ham hing, het nog resterende deel van een in de verlopen winter ge slacht varken. En aldus begon de vrouw zich te beklagen.: „Haar man was enkele maanden geleden gestorven, dus het komende kind zou geen vader hebben, en ze had er nog een paar thuis en ze was zo moe en zo flauw enz." De vrouw des huizés kreeg mede lijden, klom omhoog, sneed een stukje ham af en gaf het mens een paar boterhammen met een flinke hartige schijf er tussen. Een hele bekende landloper uit mijn kinderjaren was „Sjammelijn", een klein kereltje met een sigaren kistje onder zijn arm en een heel klein krom stokje. Hij liep altijd in zichzelf te prevelen en te murmelen en werd geweldig door de opgescho ten jongens geplaagd. Ook zeer bekend, tot in Ederveen toe, was „de rooie schooier", ofwel de rooie stoelenmatter. Met een bos biezen op zijn rug en altijd een lach op zijn gezicht ging ook hij „nieuw jaar" wensen bij de mensen en scharrelde zijn kostje en zijn „slok- kie" bij elkaar. Stoelen heeft men hem maar zelden zien matten. He laas werd hij op een dag bij het oversteken van de Edese straatweg door een auto gegrepen en gedood. Ja, vroeger had je van die echte ty pen...." Aan het eind van de Gortsteeg (Gortstraat) was vroeger een woonwagenkamp. Vu' Vooraf: Uetreft: orgelbespeling door Feike Asma in de Chr. Geref. Pniël- kerk, zaterdag 30 januari a.s. om 8 uur. Kerk open: 7.30 u. n.m. VEENENDAAL De serie orgelbespelingen in de Pniëlkerk aan de Hoofd straat wordt zaterdagavond voortgezet met een concert door Feike Asma. Na de deining rondom hem in Ede, waarbij een recensent hem een „ongewiede tuin" noemde, zal deze streek opnieuw kennis kunnen nemen van zijn alom ge prezen en alom verguisde orgelspel. Een interessante gebeurtenis in velerlei op zicht. Afgaande op het programma zal men zaterdagavond geen schokkende im pressies opdoen. Moderne, eigentijdse stukken zijn ditmaal niet in het reper toire opgenomen. Vooraf bekeken mis schien een verarming, maar laten de luisteraars en critici zich onbevoordeeld teneer zetten, want een avondje roman tiek kan in deze zakelijke tijd ook zijn voordeel hebben. Het hangt er maar vanaf welke norm men hanteert. Dat de romantiek aan zijn trekken komt, bewijzen de namen van hen die zich komende zaterdag laten vertolken. Het is een bekend en bij velen geliefd rijtje: Zwart, Bach, Guilmant, Franck, Widor en Asma zelf. Zwart is vertegenwoordigd met zijn Preludium en koraal over psalm 102:7. Gij zult opstaan, ons beschermen" lui den de beginwoorden en hebben Zwart geïnspireerd tot een statig, manhaftige compositie. Twee koraalvoorspelen van Bach zet ten het historische gedeelte in, waarbij Asma ditmaal koos „Herzlich tut mich verlangen" en „Herr Christ, der ein'ge Gottes-Sohn". Van Guilmant volgt dan de „Marche Religieuse" en iedere Asma-kenner weet dat daarvan een bruisende vertol king valt te verwachten. „Het-orgel- is-mijn-orkest" principe wordt verder doorgevoerd bij een Andante van Franck en enkele gedeelten uit de 5e symfonie van Widor. U ziet, bekende stof en uitermate ge schikt „voer-voor romantici". Asma eindigt met, zoals op het pro gramma staat, een uitgebreide finale over bekende zangwijzen, waarvan tot slot Gezang 202:1 en 5 met samenzang. We zijn benieuwd wat voor „tuin" ons wordt gepresenteerd. In ieder geval zal het een „wintertuin" zijn, maar daar mee zijn alle wegen voor welke beoor deling dan ook, nog open. Een gezonde situatie en voor ons de enig juiste. Jan Hessels Mulder. SCHERPENZEEL Spanning in Scherpenzeel: het kan niet lang meer duren of de zesduizendste inwoner wordt ingeschreven. Op het ogenblik wonen er 5975 mensen in de gemeente. Dat zijn er 465 meer dan op 1 januari 1970. Toen waren er 5510. (ADVERTENTIE) In ons PETIT RESTAURANT hebben wij plaats voor een AMERONGEN Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld: PutmanA. v.d. Grift 0-2; W. v. Vie- genMaris 0-2; FaberVerkerk 2-0; E. v.d. GriftJ. v. Viegen 0-2; V. Loon— M. Kleinveld 2-0; M. v.d. Grift—A. Kleinveld 2-0; G. VeldhuizenG. Dor- neres 1-1; MeijerV. Dam 2-0. VEENENDAAL Vanavond is er gelegenheid om te klaverjassen in Ederveen in „D.e Frel". Het is georgani seerd door de ontspanningscommissie van de Veenendaalse scheidsrechters- vereniging en er zijn daar fraaie prij zen te winnen, aanvang 20.00 uur. Vrij dagavond, ook om acht uur, kunnen de klaverjassers terecht in „D'Ouwe Grens". Iedereen is ook nu weer van harte welkom voor het winnen van eeni van de talloze prijzen. SCHERPENZEEL Maandagavond 1 februari houdt de Staatkundig Ger. Partij haar jaarvergadering in het ver enigingsgebouw aan de Molenweg. Na het zakelijke gedeelte zal de heer I. den Dekker spreken over het onderwerp Vrijheid, fictie of werkelijkheid.

De Vallei | 1971 | | pagina 3