Nieuw plan voor aula Opheusden Nieuwbouw van Beatrix- school open RTTV start ongelukkig Halve ton moet er komen: Actie in Leersum voor 't Dorpshuis Arena gaat naar Geniert Prov. Staten nemen proef met avond vergadering HANDTEKENINGEN BENADRUKKEN ONRUST Gelderse Mij in Ochten en Eldik in het zilver Prij Korte nieuwtjes uit de Betuwe MARKTEN Tafeltennis Gevonden en verloren swmnaars tuinkeuring Bioscopen niet goedkoper Toeristen belasting •e&Uykgmeyct. Dwarse koppen 2 dacht ik Zcr Hans Vermeulenéên van de activisten: „Ik ken het bedrijf" Waarde TIEL De bewoners van Tiel-West, vooral van de huizen en de flats die dicht aan het chemische bedrijf Verdugt grenzen willen beslist van die fabriek af. Een handtekeningenactie moet het ge meentebestuur er nogmaals op wijzen dat de angst sinds de kort geleden uitgebroken brand er niet minder op is geworden. Er dreigde toen een ammoniaktank te ontploffen. Later bleek, dat er ook 10.000 liter van het zeer giftige methyl-bromide op het terrein lag opgeslagen. JSOfsCHALATS T KRITIEK DONDERDAG 28 JANUARI 1971 j eugdige actie tegen Verdugt's chemicaliën LIENDEN Burgemeester en me vrouw Houtkoper uit Ochten bezorgden de leden van de afdelingen Lienden- Ommeren van de Geld. Maatschappij van Landbouw en de Nederlandse. Bond van Plattelandsvrouwen een ple zierige dia-avond in zaal Torenzicht. Ze vertelden tal van interessante bijzon derheden over hun vakantiereis en werden hartelijk bedankt door de heer G. J. van Dam, voorzitter van de GMvL-afdeling. LIENDEN Mevrouw Van den Hoofdakker uit Lienden neemt tijdelijk onderwijzer Van Staalen aan de Burg. Kampschool waar, OCHTEND Zaterdagmorgen 30 ja nuari houdt het uniformencomité van de harmonie Ochten een erwtensoep- actie. Er worden voor 2 - bekers ver kocht met een inhoud van een liter. De soep wordt tussen 9 en 11 uur aan de man gebracht. INGEN De algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid, afdeling Ingen komt vrijdag 29 januari bijeen voor een huishoudelijke vergadering bij hotel van Esterik om 20 uur. Spreker op deze avond is de heer Bouwman. SCHERPENZEEL Op de eiermarkt te Scherpenzeel werden aangevoerd 650.000 stuks. De prijzen varieerden van 12,25 tot 13,per honderd stuks. De henneëieren van ƒ10,tot 12,per honderd stuks. SCHERPENZEEL Op de biggen- markt te Scherpenzeel werden aange voerd 53 stuks. De handel was redelijk en de prijzen varieerden van 60,tot 72,50 per stuk. Met de handtekeningenactie is intus sen al druk begonnen en de oogst aan handtekeningen wijst erop, dat veel mensen in Tiel-West er net zo over denken, als de opstellers van het stukje dat op de lijst met handtekeningen staat. Daarin wordt onomwonden aan het gemeentebestuur gevraagd de che mische bedrijven Verdugt en Mobil Chemie te verplaatsen naar het indu strieterrein van Tiel. Initiatiefnemer van de actie is de 18-jarige eerstéjaars student (T. H., Eindhoven) Hans Vermeulen. Met ver scheidene jongens, die niet veel in leef tijd van hem verschillen, werd het plan uitgewerkt om iets te doen aan wat de groep actievoerders een onhoudbare toestand vindt. Hans, die zelf in het gebied woont dat ten tijde van de brand door de politie gealarmeerd werd, zegt Verdugt vrij goed te kennen. „Ik heb er vakantiewerk gedaan. Het viel me altijd op, dat er wat nonchalant met de meest gevaarlijke stoffen werd omgesprongen. Vakantiewerkers moch ten trouwens het werk, dat door ie mand al 10 jaar was gedaan, zo overne men. De dreigende ontploffing van een ammoniaktank is voor Hans en de an deren weliswaar het sein geweest, dat de woonwijk direct gevaar liep, maar helemaal onverwacht kwam die ge beurtenis niet. „Mijn ouders vertellen nog ]wel eens over de brand met explo sies bij Verdugt vlak voor de oorlog. De mensen mochten toen niet verder ko- OPHEUSDEN Het ziet er dan toch naar uit. dat er op de nieuwe centrale begraafplaats aan de Marktstraat in Opheusden een aula kan worden ge bouwd. Door de Technische Dienst is een nieuw vereenvoudigd bouwplan ge maakt, waarvoor mogelijkerwijs de benodigde financieringsmiddelen wor den verkregen. Tot dusver slaagde het gemeentebe stuur er niet in de financiering rond te krijgen, vandaar, dat een al eerder ingediend, uitgebreider bouwplan niet gerealiseerd kon worden. De raad be sloot destijds dan ook de al verleende kredieten voor de bouw weer in te trekken. Nu het vereenvoudigde bouwplan ge reed is gekomen is er evenwel geld no dig, zodat het college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad die aanstaande vrijdagavond vergadert, een krediet van 191.500,- (de totale bouwkosten beschikbaar te stellen. Het is nog niet bekend, zo laat het collége weten, of dit jaar ook inderdaad de benodigde financieringsmiddelen kunnen worden verkregen. 9 Het vereenvoudigde bouwplan van de Technische Dienst, zal deze aula opleveren. men dan garage Mulder. Van daaraf kon je zien hoe de tanks in de lucht vlogen. Nee, in die tijd stonden hier nog helemaal geen huizen". Dat brengt hem op een ander facet van het probleem van de angstig^ woonwijk. „De huizen staan hier pas 5 jaar en Verdugt staat al 81 jaar op deze plaats. Ik heb ook helemaal niets tegen Verdugt maar wel tegen een gemeente bestuur, dat heeft toegelaten dat deze grond met huizen werd bebouwd". Niet, zegt hij, dat het chemische bedrijf he lemaal vrijuit gaat. „Vroeger was het ook wel minder gevaarlijk. Sinds een paar jaar worden er echt gevaarlijke stoffen verwerkt en geproduceerd". Be halve de op springen staande ammo niaktank was er later sprake van dode lijk zenuwgas op het terrein. Een gas, dat al in kleine hoeveelheden, het men selijke zenuwstelsel aantast. Later werd in een raadsvergadering door burge meester <fr. G. W. B. Borrie verteld, dat het om methyl-bromide ging en niet om zenuwgas. „Maar in de praktijk komt dat op hetzelfde neer, de uitwer king ervan is praktisch even schadelijk als van zenuwgas", valt mede-activist Jaap Sluiter (19) bij. „Het is in ieder geval zo gevaarlijk", aldus Hans, „dat de mensen, die dat methyl-bromide bij Verdugt moeten overladen gasmaskers en speciale pakken dragen". Hoe groot was het gevaar, kort gele den, met de laatste brand die in een laboratorium uitbrak? „Ik heb van mensen die bij Verdugt werken ge hoord dat de directeur zei: „Ik sta niet in voor uw veiligheid". Hij zou vlak nadat de kritieke situatie met de 10.000 litertank was ontstaan, hebben gezegd dat het personeel beter naar huis kon gaan en dat hij ervan overtuigd was, dat de blokken flats die niet zo ver van de Tielerwaardlaan staan, de explosie niet zouden overleven". Het overplaatsen van Verdugt bete kent grote financiële consequenties. „Maar wat is duurder, dat deze hele wijk tegen de vlakte gaat of dat zo'n bedrijf naar het industrieterrein ver huist?" De handtekeningenactie heeft intus sen groot succes. Van de 250 bezochte huizen hebben 240 bewoners hun hand tekening gezet die alle vrijdag aan bur gemeester Borrie zullen worden aange boden. De mensen die niet getekend hebben, werken bijna allemaal bij Ver dugt, althans volgens Jaap Sluiter, die gisteren deur aan deur is geweest om de handtekeningen te verzamelen. Kritiek hebben de beide jonge acti visten op de manier waarop, toen de brand bij Verdugt was uitgebroken, alarm werd geslagen in de bedreigde wijk. „Niet alleen dat de kleine kinde ren van de kleuterschool op een gege ven moment zo maar de straat opliepen vanwege de paniek die de politieauto had gezaaid, maar op de technische school, waar nota bene zo veel mensen zijn, is helemaal niet gewaarschuwd. Onze buurman is leraar aan die school en toen hij thuiskwam moest hij van zijn vrouw horen welk gevaar er ge dreigd had". Slechts enkele waren ware er lid, maar deze waren ondergebracht in een afdeling die het gehele district omvatte. Het waren toen de oud BOG'ers H. v. d. Westering, M. v. d. Berg Dz en A. G. Bor, die wijlen de heer A. Booy ver zochten om medewerking te willen ver lenen om ook in Ochten-Eldik tot een eigen afdeling te kunnen komen. Op de oprichtingsvergadering waren maar liefst 40 man aanwezig die zich allen als lid op gaven. Met algemene stem men werd toen de heer Booy als voor zitter gekozen. De huidige voorzitter de heer A. C. Bor heeft bijna net zo lang de afdeling bestaat een bestuursfunctie vervuld. Gedurende 15 jaren was hij secretaris van de afdeling. „Het grootst aahtal le den dat wij hebben gehad is 80 ge weest", vertelde hij. „Door het opheffen van bedrijven en door de malaise in de land en tuinbouw is het ledental terug gelopen tot ruim 40", aldus de voorzit ter die er meteen aan toevoegde dat een boer of fruitteler niet buiten een organisatie kan. Vooral de juridische bijstand die het hoofdbestuur verleent, is van onschat bare waarde. Ook op verzekeringsge- bied is de Gelderse actief. Een ander lid die veel voor de afdeling heeft ge daan is de voorzitter de heer M. v. d. Berg D.zn. Hij heeft het langst van al len de voorzitters hamer gehanteerd. In tal van zaken heeft hij een bemiddel- lende rol moeten vervullen. Door zijn tactisch optreden bracht hij het meestal tot een voor beide partijen bevredigen de oplossing. Ook de Ochtense veearts de heer A. Angelino is gedurende een aantal jaren voorzitter van deze actieve afdeling geweest. Het huidige bestuur bestaat uit: A. C. Bor voorzitter, A. Angelino secretaris, C. D. v. d. Berg penningmeester en A. J. v. Soest, G. J. Hermsen, M. v. Os en G. v. d. Berg bestuursleden. In het dorpshuis „Het Centrum", gaan zij met hun leden en huisgenoten het zilveren jubileum op stijlvolle wijze vieren. Na het welkomstwoord van de voorzitter is er vanaf 7 uur gelegenheid tot feliciteren. Te omstreeks 8.30 uur, zal de oud-voorzitter M. v. d. Berg een overzicht geven van alles wat in die 25 jaar Een toneelvereniging uit Herveld zal daarna een tweetal sketches opvoe ren. Hierna hoopt men nog een poosj® gezellig samen te blijven. AMERONGEN Morgenmiddag om half vier wordt in Amerongen-Noord de nieuwe vleugel van de Prinses Bea- trixschool officieel in gebruik genomen. De vleugel omvat twee nieuwe lokalen en is wat stijl en uitvoering betreft ge lijk aan het al eerder bestaande gedeel te. De uitbreiding was noodzakelijk in verband met het gestaag toenemende aantal leerlingen. Vrijdagavond kan iedereen de aan winst komen bezichtigen tussen zeven en half acht. RHENEN RTTV maakte een onge lukkige start in de promotiecompetitie, want het leed een 7-3 nederlaag tegen Ons Vermaak 3. D. van Breenen toonde zich in goede vorm en zorgde dan ook voor de drie punten, maar Egelaar en R. v.d. Brink wisten geen enkele partij in winst om te zetten, terwijl ook het dub belspel op het nippertje verloren ging. D. van Breenen veegde in de le partij zijn. tegenstander Leenders van de ta fel met 4/21 en 14/21. In een spannende partij trok Egelaar aan het kortste eind tegen Henssels door rand- en netballen op het einde van beide games, 22/20 en 21/18. Van de Brink overkwam hetzelfde in zijn partij tegen v.d. Wollenberg in de derde game bij de stand 18/18. De eindstand werd 15/21, 21/13 en 21/18. Het slecht gespeelde dubbelspel ging op onnodige wijze verloren met de cij fers 14/21, 22/20 en 22/20. Van Breenen herstelde zich echter volledig in zijn volgende partij en won zijn tweede wedstrijd, nu van Heussels met 14/21, 21/13 en 13/21. Vervolgens verloor Van de Brink van Leenders met 21/17, 10/21 en 21/18. Van de Wollenberg was te sterk voor Egelaar (21/15 en 21/15), terwijl Van de Brink zijn derde nederlaag té slikken kreeg van Heussels met 21/9, 14/21 en 21/14. Van Breenen zorgde voor de derde winstpartij tegen Van de Wollenberg (21/14, 14/21 en 8/21), waarna Egelaar in twee games verloor van Leenders (21/15 en 21/5). Einduitslag 7-3. De volgende wedstrijd speelt RTTV in Cuyk, die zonder meer winst moet op leveren. Cevelum is een bekende tegen stander van RTTV en een van de zwak ste ploegen in deze groep. SCHERPENZEEL Gevonden In Scherpenzeel: blauwe ceintuur, schaat sen met schoenen, gebreide das groen-blauw, kralenbeurs, huissleutel. Verloren: kindertasje, koperen ket tinkje met blauw, bruine setter, wit- gouden dameshorloge met los kettinkje, wollen shawl rood-wit, fietsmandje, tinnen broche. Inlichtingen bij de rijkspolitie. LEERSUM Een halve ton. Dat is het streven van het Dorpshuisbestuur in Leer sum. De plannen voor het gebouw, dat intussen ook al Cultureel Centrum wordt genoemd, raken zo langzamerhand in een beslissend stadium. De financiën vormen nog even een knelpunt. Het bestuur vindt dat nu de tijd ge komen is om een grote actie te voeren om vijftigduizend gulden bij elkaar te krijgen. Het gemeentebestuur heeft al toestemming gegeven, om in de eerste week van februari (die maandag be gint) een huis-aan-huis-collecte te hou den. „Als Leersum met zijn 5.000 inwoners een tientje per persoon geeft zijn we er al", zo redeneert het bestuur. Om de bevolking betrokken te hou den bij het doen en laten van het be stuur en de wordingsgeschiedenis van het dorpshuis, worden momenteel de mogelijkheden onderzocht om op ver scheidene plaatsen in de gemeente de ontwerptekening op te hangen, evenals een overzicht van de financiële inbreng van de bevolking. Die halve ton is het minimum dat Leersums inwoners zelf op tafel moeten brengen. LEERSUM Het bestuur van de Floraliavereniging heeft de uitslag van de tuinkeuring in 1970 bekend gemaakt. De prijswinnaars waren: Kleine tuinen: fam. v.d. Bovenkamp. Bovenpad 50, 159 punten; fam. Verha gen, Rijksstr.weg 53, 142; fam. v. Don kelaar, Middelweg 6, 140; fam. De Man, Maarsbergseweg 45, 139; fam. v. Vee- nendaal, Uitweg 8, 135; fam. Rensink, Middelweg 16, 134. Grote tuinen: fam. Kroes, Pr. Marijke- laan 6, 147 punten; fam. Boot, Scher penzeelseweg 25, 146; fam v. Cooten, Middelweg lb, 146; fam. De Boer, Scherpenzeelseweg 33, 145; fam. Klum- per, Scherpenzeelseweg 26, 144; fam. Slijkhuis, K. Julianalaan 54, 144. Tevens is bekend geworden dan het jaarlijkse bloemencorso ditmaal op 28 augustus wordt gehouden. RHENEN De lopers van atletiek vereniging Arena in Rhenen gaan zon dag naar Gemert om deel te nemen aan wedstrijden over 1500 meter voor da mes en 6600 meter voor heren, om de Grote Prijs van Commanderije. Afgelopen zondag boekte Arena in Breda een leuk succes in de Stem- sprintcross. Diny v. d. Bleek werd ne gende in het internationale gezelschap. Het parcours was 1300 meter. Als eer sten finishten Elly Ernest, Diny Koe koek en Gerrie Steenbakk^ Om iedereen in de stemming te bren gen geeft het bestuur een opsomming van wat er allemaal in het dorpshuis kan gebeuren: sport, vergaderingen, muziek, toneel, bingo, bal, beat, film, kegelen en biljarten. Verder kunnen er kindercrèches in worden ondergebracht, en is er plaats voor volksdanslessen, een bibliotheek, balletlessen en andere hobby's. DEN HAAG Met ingang van maandag 1 februari kunnen de gemeen ten geen vermakelijkhedenbelasting meer heffen op filmvoorstellingen, ge geven door bioscoopondememingen. Minister mr. H. K. J. Beemink van binnenlandse zaken heeft de gemeente besturen daarop gewezen in een door hem verzonden toelichting op de on langs in werking getreden wet tot ver ruiming van het gemeentelijk belas tinggebied. De afschaffing van de vermakelijkhe denbelasting voor bioscoopvoorstellin gen betekent niet. dat de toegangsprij zen verlaagd worden, aldus deelde des gevraagd een woordvoerder van de Ne derlandse bioscoopbond mee. De prijzen zullen in het algemeen onveranderd blijven. UTRECHT Provinciale Staten van Utrecht gaan op 17 maart bij wijze van proef 's avonds vergaderen. Als reden hiervoor wordt genoemd dat, nu de sta ten frequenter vergaderen, verschillen de statenleden in verband met hun werkzaamheden moeilijk overdag vol doende tijd kunnen vrijmaken. Het besluit om een proef met een avondvergadering te nemen is overge nomen door het seniorenconvent. Wel zal dit tot gevolg hebben dat de spreek tijd aan banden zal worden gelegd. Afhankelijk van de grootte van de fracties is een schema opgesteld, dat voor de gehele avondvergadering aan het PAK maximaal dertig minuten spreektijd toebedeelt, aan AR CH 25 minuten. KVP 25 minuten, VVD 20 mi nuten, D'66 15 minuten, SGP, CPN, en GPV ieder 10 minuten. De leden van het college van Ged. Staten krijgen in een avondvergadering een uur gelegen heid hun zegje te doen. Bij de opzet van dit schema wordt er van uitgegaan dat een avondvergade ring niet langer moet duren dan tot 23.00 uur. TEXEL Als de gemeenteraad ak koord gaat. zal op het eiland Texel een speciale belasting voor toeristen wor den geheven. Een voorstel daartoe is ingediend .door burgemeester en wet houders. De belasting wordt een kwartje per toerist per overnachting op het eiland. Daardoor kunnen de kosten voor toe ristische en recreatieve voorzieningen worden gelenigd. We beleven in onze tijd wonderlijke dingen. Maar dat iemand een lans breekt voor mensen die het openlijk op de vernietiging van je levenswerk aan leggen, zie, dat is toch wel het toppunt van grootmoedigheid, maar daarom niet minder raadselachtig. Het heeft me werkelijk geduizeld toen ik het schrijven van de heer Mijn- ders las, over de „dwarse koppen". Het siert de heer Mijnders dat hij niet ver vuld is.met haat en wraakgedachten. Maar hij bedenke, dat, hoewel hij naast deze mensen wil gaan staan, zij niet naast hem willen staan. Zij zijn van van zijn gezelschap niet gediend. Als men nu een school heeft waarvan het hoofd het zo roerend met ons eens is, zo van hetzelfde gevoelen dat hij „neen" zegt wanneer deze mensen „neen" zeggen en „ja" als zij „ja" zeg gen, wat wil men dan nog meer? Als men dan nog schifting en scheiding door wil voeren, is het dan wonder dat de buitenwacht, die al die soorten gere formeerdheid vandaag niet meer uit el kaar kan houden, gaat spreken van „dwarse koppen"? J. Verhoef, Duivenwal 65, Veenendaal, (Noot redactie: met deze brief rea geert de heer Verhoef op een schrij ven van de heer C. G. Mijnders in deze rubriek (Vallei-26 januari), waarin deze ageert tegen de term dwarse koppen", gebruikt door Wout Blauwkous in diens kolom van de 22ste.) OCHTEN Vrijdag 5 februari is het 25 jaar geleden dat in Ochten-Eldik een afdeling van de Gelderse Maatschappij werd opgericht. Dit gebeurde in het café van de heer H. van Mourik aan de Linge. Direct na de oorlog toen de toenmalige BOG weer bovengronds ging werken, miste men in Ochten- Eldik een goede functionerende afde ling van de Gelderse. Er waren toen zoveel gevallen op te knappen in ver band met oorlogsschade en dergelijke, dat men niet buiten georganiseerd overleg kon.

De Vallei | 1971 | | pagina 5