Gelders P.v.d.A.-comité ijvert voor afschaffen anti - K .V .P. - motie Klaagschrift tegen ^razzia op sexbladen" M Instructie-centrale voor blinden Overheid moet crèches steunen REGERING STEEKT HET NOORDEN HAND I ■E Moties Goudswaard en Wieringa aangenomen Raad van Beheer NOS wil praten met Lino Calle Groningers niet ontevreden Geen hogere prijs voor opgeslagen eieren Toestand in bejaarden tehuizen vaak niet goed MOEILIJKER DAN HET LIJKT hoofdpijn? pijnstillers HACKS Volgens adres ad\n CRM: échte "W graan-genever IS iet eens met ontslag van Spaanse journalist STAATSSECRETARIS VAN DE POEL Maand cel voor Italiaan helpen direkt die is van verhoeven! DONDERDAG 28 JANUARI 1971 van de ene dag op de andere zou ge beuren. Blik en wikkel dragen de merknaam de engelse hoestbonbon bij apotheker en drogist (MP.J. H. VAN DEN BOSCH 4-CO. - POSTBUS 80S4-A'DAM ARNHEM Het Gelderse comité dat zich binnen de Partij van de Arbeid beijvert de anti-KVP-motie op te rui men, hoopt voor het congres van de partij, volgende week, de afdelingen zodanig te hebben bewerkt dat een groot deel van de afgevaardigden zich voor afschaffing zal uitspreken. Gisteren heeft de actiegroep, inmid dels aangevuld met o.a. de Gelderse Gedeputeerde en Eerste-Kamerlid drs. A. R. Vermeer, zijn motieven op schrift gesteld en aan de partijafdelingen ge stuurd, zo vertelde woordvoerder B. UTRECHT Mevrouw mr. R. de Kat-Presser uit Rotterdam heeft door het indienen van een klaagschrift bij de Utrechtse rechtbank bezwaar gemaakt tegen de inbeslagneming van twaalf duizend sexbladen bij de heer A. A. van Vuuren in Bunnik. Mr. De Kat, die als raadsvrouwe van de heer Van Vuuren optreedt, heeft om teruggave van de tijdschriften en boe ken gevraagd omdat „die inbeslagne ming mijn cliënt veel schade berok kent, want het gaat om lectuur met een grote handelswaarde" (meer dan tach tigduizend gulden). Zij gelooft dat die schade niet is te herstellen. „De juridische procedure kan wel twee jaar duren en de lectuur is dan verouderd", aldus mr. De Kat, - Hoofdbestuurslid van de NVSH is. van Tilburg gisteravond op een pers conferentie in Arnhem. De actiegroep stelde, al was het nog voorzichtig, vast dat de afgelopen za terdag op de gewestelijke vergadering van Gelderland begonnen actie al enig succes had geboekt. Niet alleen omdat Den Uyl inmiddels de deur enigszins op een kier zette, maar ook omdat binnen de afdelingen het verzet tegen de an ti-KVP-motie duidelijk groeit, zoals dat in Arnhem inmiddels al is gebleken. De opstand van de Gelderse PvdA- leden is op gang gekomen na de ver klaring van het partijbestuur naar aan leiding van de loondebatten. „Die gin gen nog verder dan de motie". „Opposi tie", aldus de actiegroep, „moet noodge dwongen zijn. We moeten ons er niet zelf in manoeuvreren". De verklaring die de Gelderse PvdA'ers aan de afdelingen zonden noemt de motie-Lammers van '69 ver klaarbaar. „De teleurstelling over een conservatieve aanval op een progressief beleid rechtvaardigde een scherpe uit spraak. Maar het was onjuist, ook al uit tactisch oogpunt, juist voor een vol gende regeringsperiode samenwerking onder alle omstandigheden uit te slui ten". De brief stelt met spijt vast dat er vaneen progressief akkoord niets komt, nu de laatst overgebleven part ner D'66 door zijn aarzelende houding alle fleur heeft verloren. „En de confessionelen hebben nou eenmaal aanhang onder de massa van het volk. We zullen onder ogen moeten zien dat de PvdA deze brede massa niet aan zich heeft kunnen binden. Het is een pijnlijke operatie, maar we zullen de obstakels die de weg naar samenwer king versperren moeten opruimen. Het zou kiezersbedrog zijn als we niet in de regering gingen; we zouden immers niets kunnen verwezenlijken", aldus de Warnsvelder G. Mannessen. De actievoerende PvdA-leden laten zich er niet over uit of ze eventueel boos weglopen als de anti-KVP-motie overeind blijft. „We moeten afwachten hoe het loopt op het congres". Het ziet er niet zo ingewikkeld uit, maar zijn toch heel wat in structie-uren nodig voordat de cur sist een volleerd telefonist is. ADVERTENTIE DJAKARTA Mgr. Willekens, de eerste aartsbisschop van Djakarta (van 1934 tot 1953), is woensdag overleden in een ziekenhuis te Djokjakarta, in Mid- den-Java. Mgr. Willekens werd op 6 december 1881 in Nederland geboren. Hij werd te Maastricht tot priester gewijd. De knopjes en de draadjes en de belletjes lijken het maatschappelijk verkeer soms helemaal te regelen, maar er zit altijd nog een mens- tussenin en die méns brengt de zaak tot leven. Dat was de gedachte bij de overdracht van een instruc tie-telefooncentrale voor blinden, gistermiddag in het Chr. Blindeninstituut Bar- timéus in Zeist en symbolisch het revalidatiecentrum De Schansenberg in Loenen (Gld.). De apparatuur is ontworpen door de PTT en dank zij giften o.m. van de stichting School en Evangelie ter beschikking gekomen van de beide in stellingen. De PTT zelf, vertegenwoordigd door hoofddirecteur ir. B. J. Bakker, deed er als geschenk een aanvullende installatie voor instructie van slechtzienden bij. Er is genoeg te doen op telefonistisch gebied er zijn naar schatting dertigdui zend telefonisten werkzaam in dit land, voornamelijk in het bedrijfsleven. Dat werk kan goed door blinden worden gedaan, er is alleen maar een speciaal be- dieningstoéstel voor nodig, waarbij de zichtbare signalen zijn vervangen door hoor bare of tastbare signalen. Hoewel exacte aantallen niet bekend zijn staat toch wel vast, dat heel veel cen trales bemand worden door blinden, die hierbij tot een arbeidsprestatie van de volle honderd procent komen. Vaak is het voor hen de eerste ervaring in het be drijfsleven. die dan ook een diepe indruk maakt. Daarom is het van belang, te leurstelling te voorkomen en dat kan gebeuren door een goede voorbereiding. Sinds geruime tijd wordt daaraan gewerkt zowel in Bartiméus als in De Schansen- berg, met uitstekende resultaten. De nieuwe apparatuur geeft nog aanzienlijk meer mogelijkheden. Bij de overdracht van de instructie-centrale werd gesproken over een nieuwe stap in de richting van de volmaakte opleiding. DEN HAAG De overheid moet be langrijke vormen van „kinderopvang", zoals kinderdagverblijven en crèches, snel en krachtig uitbreiden. Bestaande subsidiëringen moeten bovendien wor den uitgebreid. De overheid mag dit niet uitstellen tot het moment waarop een wettelijke regeling op dit gebied in werking treedt, aldus de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn in een adres aan de staatssecretaris van CRM. De financiële bijdrage van de over heid is volgens de raad vooral noodza kelijk om kwalitatief verantwoorde op vangmogelijkheden te krijgen en om het iedereen (financieel) mogelijk te maken van de diensten gebruik te ma ken. De raad wil voor de ouders vol doende keuzemogelijkheid en is vanwe ge het gevaar van te sterke bedrijfsbin- ding tegen de grote stimulans voor Een retributiesysteem In het ad vies wordt gepleit voor een flexibele wet. De voorwaarden die erin worden opgenomen moeten niet te zwaar zijn. Nieuwe ontwikkelingen en door erva ring en onderzoek verkregen inzichten zullen realiseerbaar moeten zijn. De wet zal ruimte moeten laten voor toe passing in diverse situaties (grote ste den, platteland, middelgrote steden). Een teveel vastleggen zou frustrerend en dus verlammend kunnen werken, al dus de raad. Veel aandacht besteedt de nationale raad aan het probleem van de financie ring. Er moet uitgegaan worden van het principe dat het hier gaat om een stuk welzijnsbeleid. Er moeten kwalita tief verantwoorde voorzieningen ko men, die voor iedereen bereikbaar moe ten zijn, zo schrijft de raad, die daarom niet wil meegaan met de gedachten- gang van de staatssecrearis, als zouden verschillende vormen van kinderop vang moeten worden gefinancierd uit door ouders betaalde retributies. Retributiessysteem is niet toereikend. Naast retributies van ouders met of zonder vergoedingsmogelijkheid van uit het bedrijfsleven dienen ook an dere financieringsvormen te worden bedacht, met name het mede-financie ren door de rijksoverheid. In concreto denkt de raad aan garan tieverlening in de stichtingskosten en aanvullende of vervangende subsidie in de exploitatiekosten. De raad werpt voorts de vraag op in hoeverre het mogelijk is uit de wet op de leerplicht voor de overheid de ver plichting af te leiden om voor opvang tussen de schooltijden zorg te dragen. Eerder hebben sociale omstandigheden er toe geleid dat het verstrekken van schoeisel en kleding aan leerplichtige kinderen door het departement van on derwijs moest geschieden. De huidige omstandigheden (druk verkeer, hogere eisen die aan verzorging en ontspan ning van de jeugd gesteld worden) zou den weer voor de overheid een ver plichting kunnen meebrengen die uit de leerplichtwet is af te leiden, meent de raad. ADVERTENTIE ANM01792 n zuiver natuurprodukt zacht smaakvol exclusief Meerjarig beleidsplan voor O.-Groningen Tijdens de debatten hielden v.l.n.rburgemeester Van Burg van Oude Pekela, H. Rubing van de K.V.K. Oost-Groningen, PvdA- Statenlid J. Beijert en burgemees ter Nap van Veendam de Kamer leden nauwlettend in de gaten. DEN HAAG Regering en Tweede Kamer hebben Oost-Groningen giste ren een hand toegestoken. Met uitzondering van de CPN-fractie aanvaardde de Kamer een motie van de anti-revolutionair dr. Goudzwaard om een samenhangend meerjarig beleids plan te maken dat onder meer inhoudt: een versnelde nieuwe opbouw van de veenkoloniale gebieden, een plan voor verdere verkeersontsluiting te weg en te water, de aanleg van een regionaal industrieterrein met overheidsgeld, de in richting van een centrum voor vakopleiding, een soepeler woningsubsidiebeleid en een verruiming van de premiemogelijkheden voor nieuwe industrieën. De Kamer nam ook eensgezind een wat uitgedunde motie van de socia list drs. Wierenga aan. Daarin werd de regering gevraagd om zo mogelijk ook overheidsinstellingen naar Oostgronin- gen over te brengen, de investerings subsidies op sociaal en sociaal-cultureel terrein in dat gebied extra aanzienlijk te verhogen en om de gemeenten in Oost-Groningen een financiële injectie te geven. Staatssecretaris Van Son (economi sche zaken) zei er niet voor te voelen in Brussel te proberen om aan industrieën die zich in noodlijdende gebieden wil len vestigen meer dan 25 procent inves teringspremie toe te kennen. Drs. Wie renga (socialist) had daar herhaaldelijk om gevraagd. Hij diende er zelfs een motie over in, die werd verworpen. ADVERTENTIE Minister Nelissen (economische za ken) zei dat de Philips vestiging in Stadskanaal, waar 450 werknemers zul len moeten werken, vertraging onder vindt. Voor Winschoten rekende hij op zevenhonderd arbeidsplaatsen binnen de komende vier jaar. Zijn collega Schut (ruimtelijke orde ning) noemde de motie over de militai re oefenterreinen in Ter Apel overbo dig. De regering beschouwt militaire oefenterreinen zonder meer als vol strekt onaanvaardbaar voor de streek. De minister vond het jammer dat zo weinig wordt erkend dat een kwart van het geplande oefenterrein bestemd is voor recreatieve grond, waar defensie geen stap mag zetten. Overigens heeft de regering over Ter Apel nog geen enkele beslissing genomen. HILVERSUM De Raad van Be heer van de Nederlandse Omroep Stichting (N.O.S.) is het niet eens met het besluit van de programmacommis saris voor radiozaken, mr. W. J. R. Wagenaar, die de Spaanse journalist Lino Calle heeft laten weten dat hij het radioprogramma voor de Spaanse ar beiders in Nederland niet meer mag verzorgen. De heer Calle zal door de Raad van Beheer van de NOS worden uitgeno digd voor een gesprek. Als hij dan de garantie kan geven, dat hij zich zal en wil onderwerpen aan de instructie die de NOS voor dit soort programma's heeft, zal hij zijn programma mogen voortzetten. Lino Calle heeft zich inmiddels tot een gesprek bereid verklaard. Zijn medewerking aan het program ma was opgezegd omdat hij zich in strijd met de instructie schuldig zou hebben gemaakt aan het geven van persoonlijke politieke commentaren en omdat hij „klaarblijkelijk de instructies niet wenst te aanvaarden." Dat laatste is naar de mening van de Raad van Beheer van de NOS niet gebleken. Als Lino Calle zich bereid verklaart DEN HAAG Volgens burgemeester Verkruisen van Muntendam heeft de Tweede Kamer bij de woensdag gehou den debatten getoond, duidelijk te zien wat er aan Oost-Groningen schort. De heer Verkruisen zei namens de contact groep van zeventien Oost-Groninger gemeenten op een in Den Haag gehou den persconferentie na afloop van de Kamerdebatten, dat het begrip van de Kamer voor de Opst-Groninger proble matiek werd vooral tof uitdrukking ge bracht door het aannemen van de mo ties Wierenga en Goudzwaard. In tegenstelling tot de Kamer, was de regering volgens hem niet helemaal aan de wensen tegemoet gekomen. Uit de woorden van staatssecretaris Van Son meende de heer Verkruisen begrepen te hebben, dat de regering één groot deel van de verantwoordelijkheid van de beleidsvoorbereidingen naar Oost-Gro ningen wil verschuiven. Samenvattend zei de heer Verkruisen de gematigde bereidheid bij de regering te hebben geconstateerd om op langere termijn iets voor Oost-Groningen te willen doen. Met dat al is de vertrou wenscrisis tussen Oost-Groningen en Den Haag nog niet weggenomen, maar men had volgens de heer Verkruisen ook niet kunnen verwachten dat dit DEN HAAG Minister Lardinois wil alle medewerking geven, opdat le vensvatbare pluimveehoudersbedrijven die door de pseudovogelpest in finan ciële moeilijkheden zijn geraakt via het borgstellingsfonds voor de landbouw geholpen worden. De minister deed de ze toezegging gisteren aan de Neder landse Organisatie van Pluimveehou ders tijdens een door deze organisatie aangevraagd onderhoud. De minister was echter niet bereid de overnemingsprijs voor opgeslagen eie ren te verhogen. Hij verklaarde dat hij zijn uitspraak dat hij de pluimveehou ders niet in de kou zou laten staan vol ledig wil nakomen maar dan binnen het kader van de door hem geziene mo gelijkheden. Daartoe behoort niet een verhoging van de overnemingsprijs tot het Belgische prijspeil, zoals de NOP vroeg, want dit zou tot moeilijkheden in de EEG leiden. zijn programma met inachtneming van de richtlijnen voort te zetten, zal door het NOS-bestuur een strengere controle op de inhoud worden uitgeoefend. Inmiddels heeft de VPRO laten we ten, dat hij Lino Calle gastvrijheid zal verlenen in het programma „VPRO- Vrijdag". Direct na de nieuwsuitzen ding van 19.35 uur zal hij met ingang van morgen vijf. minuten lang de Spaanse werknemers in Nederland de voor hen belangrijke informatie mogen geven. Dit aanbod geldt voor de periode dat de zaak Lino Calle bij de NOS nog in bespreking is. Ook de Vara heeft gisteren gezegd dat Lino Calle zijn informatie voor de Vara-microfoon mag geven. Dat ge beurt in het programma „Dit is het be gin" 's zaterdagsmiddags. Het dagelijks bestuur van de Neder landse Vereniging van Journalisten heeft in een telegram geprotesteerd te gen de manier waarop de NOS-pro- grammacommissaris mr. Wagenaar heeft gemeend de samenwerking met Lino Calle te moeten verbreken. Het Tweede-Kamerlid Van der Lek (PSP) heeft de minister van C.,R. en M. gevraagd of het waar is dat zij een klacht van de Spaanse ambassade aan de NOS heeft doorgegeven. Hij wil ook weten of de minister vindt dat die klacht terecht is geuit. D NEHAAG In ruim 290 tehuizen waar bejaarden wonen heersen toestan den die voor verbetering vatbaar zijn. Hiervan worden er ongeveer 190 geëx ploiteerd op commerciële basis en circa 100 op niet-commerciële basis. Het gaat hier om ongeveer 11.000 bedden in to taal, waarvan een kleine 3.000 in com merciële tehuizen en ruim 8.000 in niet-commerciële tehuizen. Dit betekent dat voor ongeveer tien procent van de bejaarden in bejaardenoorden de situa tie voor verbetering vatbaar is. Anders gesteld: voor ongeveer 28 procent van de bejaarden in de com merciële bejaardenoorden en voor on geveer negen procent van de bewoners van niet-commerciële tehuizen kan de situatie worden verbeterd. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel (CRM) schrijft dit aan de Tweede Ka mer. Hij baseert zich daarbij op rap porten van de elf provinciale besturen en de gemeentebesturen van de drie grootste gemeenten. Deze rapporten overziend concludeert de staatssecreta ris voorts dat slechts in een gering aan tal tehuizen van wantoestanden kan worden gesproken. Dit neemt evenwel niet weg. aldus mr. v. d. Poel, dat de situatie in een aantal opzichten zorg wekkend moet worden genoemd. De klachten in de ruim 290 tehuizen betroffen: slechte bejegening (in de vorm van grof en onheus gedrag) incorrecte bejegening (waartoe gere kend wordt een houding tegenover be jaarden, waaruit gebrek aan achting SLOCHTEREN -r- In Slochteren is Woensdagmorgen een oude boerderij waarin tientallen katten waren onder gebracht door brand verwoest. Een groot aantal katten wist zich te redden, terwijl een onbekend aantal in de vlammen is omgekomen. blijkt, persoonlijkheid en vrijheid van de bejaarden onvoldoende worden ont zien en gebrek aan wellevendheid valt te constateren) angst van de bejaarden voor de di rectie de verzorging in het algemeen („doorliggen", chronische patiënten die om 5.45 uur 's morgens al in de eetzaal moeten zitten en om 19.00 uur naar bed moeten etc.); angst/onrustgevoelens als gevolg van onzekerheid over het voortbestaan van commerciële tehuizen; de verhouding tussen directie en verzorgden draagt te zeer het stempel van een zekere bevoogding; en tenslotte de algemene indruk dat vele bewoners geen klachten durven te uiten uit vrees voor represailles. De staatssecretaris Van de Poel schrijft de Tweede Kamer dat hij er zich van bewust is dat er in te veel tehuizen nog situaties aanwezig zijn die voor verbetering vatbaar zijn. Maar hij is ook overtuigd van een juiste instel ling ten opzichte van de aanwezige pro blematiek bij de besturen van de pro vincies en gemeenten en bij de provin ciale en gemeentelijke inspecties. Als eerst noodzakelijke punt komt hem voor dat moet worden overgegaan tot een verscherpte inspectie en tot een verscherpt optreden binnen de hui dige wettelijke mogelijkheden tegen sommige houders van bejaardenoorden. LINO CALLE controle HAARLEM De 26-jarige Italiaan Mario L. is gisteren door de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens ver boden wapenbezit. De Italiaan werd vorige week op Schiphol gearresteerd nadat bij fouille ring een geladen pistool uit zijn laars was gehaald. Mario L. zei dat hij niet van plan was geweest een vliegtuig te kapen, maar dat het pistool bestemd was voor zijn vader, die op Sardinië woont.

De Vallei | 1971 | | pagina 7