KICK VAN DER VALL: Twente heeft in return goede NOG STEEDS DOOI IN RUSLAND Andersson- Stone wint Rally Nederlandse meisjes wachten gelaten af Samenvoeging bedrijven middel tot vergroting GELDERSE LANDBOUW HEEFT NOG KANSEN Tennismeisjes uitgeschakeld Succes voor Renault CONCIËRGE Croda N.V. WERKNEMERS WERKNEMERS Croda N.V. (BBIf VRIJDAG 29 JANUARI 1971 ROTTERDAM Kick van der Vall (24) was korte tijd na de wedstrijd Juventus-FC Twen te over zijn boosheid heen. Nuchter oordeelde hij dat zijn team in de return zeker een goe de kans zou hebben. „Wij zijn in Turijn door de scheidsrechter te pakken genomen. We hebben toch voortreffelijk gespeeld. Dat eerste doelpunt van de Italianen was bovendien nog een mazzel- doelpunt". WEER TERUG WIJK AAN ZEE De totale ommekeer in de ranglijst van de grootmeestergroep heeft zich gisteren, in de voorlaatste ronde van het Hoogoven-schaaktoernooi, voor meer dan 80 procent voltrok ken. Olafsson en Kortsjnoj zullen, als de slotronde begint, uitma ken wie deze gigantische wedstrijd op zijn naam brengt. VRAAG DAMES-, HEREN- EN KINDERKONFEKTIE de dichtstbijzijnde voor u zijn VEENENDAAL: Nieuweweg 155 (Holleweg hk. Buurtlaan) Tl EL: Westluidensestraat 12-14 ARNHEM: Steenstraat 1 0SS: Kerkstraat 8 Telefoon 08385 - 12198 24 zaken in Nederland Telefoon 03440 - 4438 Telefoon 085 - 425878 Telefoon 04120 - 24150 sa Kick van der Vall vertrok vier jaar geleden bij Feijenoord. Hij was voor de Rotterdamse voetbalclub net te groot voor servet en te klein voor tafellaken. „Ik speelde af en toe in het eerste team maar ik had de pech dat ik in die periode mannen als Henk Groot en Bouwmeester voor mij had. Dat hield in, dat ik maar moest afwachten of ik werd opgesteld". Toen de Feijenoorder dan ook de kans kreeg een overstapje naar FC Twente te nemen, aarzelde hij geen moment. „Ik kon bij Feijenoord ook niet op schieten met trainer Kment. Nu, bij Twente, gaat het met Rijvers voortref felijk". Van der Vall, die enkele weken gele den een contract voor drie jaar teken de, verliet na dat eerste seizoen Twen te. Hij ging naar DWS maar een jaar later was hij al weer in Enschede te rug. „Ik ben nu aan mijn derde jaar bezig. In het begin wilde het niet zo best luk ken maar ik voel, dat ik steeds beter ga spelen. Mijn spel is aanmerkelijk rusti ger geworden. Trouwens onze gehele ploeg is sterker gaan spelen. Rijvers heeft ons het nodige zelfvertrouwen in gepompt. Dat blijkt ook wel in de com petitie. Tegen Feijiienoord en PSV heb ben wij voortreffelijk gevoetbald. We kunnen nu ook vertragend spelen". De Enschedese middenvelder, die de gebroeders Van der Kerkhof en Jeu ring van passes moet voorzien, ziet wel in dat Twente nog iets professioneler zal moeten gaan spelen. „In Turijn waren de Italianen ons in dat opzicht verre de baas. Wij zullen nu thuis moeten proberen die achter stand van 20 weg te werken. Ik ge loof wel, dat er nog een kans in zit. Jeuring is een goede doordouwer. Hij kan de Italiaanse verdediging openbre ken. Het uitgangspunt van de Italianen zal wel een gelijk spel zijn. Daar gaan wij toch echt een stokje voor steken". Op dinsdag 16 februari zal op de kunstijsbaan in Eindhoven de selectie- strijd worden gehouden voor de Isu- sprintkampioenschappen op 20 en 21 februari in Inzeil. Na afloop zullen de definitieve ploegen, worden samenge steld. 4 E.K. schaatsen in Leningrad staat volkomen op losse schroeven LENINGRAD De organisatoren van het toernooi om de tweede Europese schaatstitel voor dames wreven de natte sneeuw gisteren in het Russische Le ningrad met een prijzenswaardige blijmoedigheid uit hun ogen. Weliswaar schommelde de temperatuur nog steeds rond het nulpunt en zag de troosteloze ijspiste in het Lenin-stadion eruit alsof zij werd klaargemaakt voor dede 4X100 meter wisselslag, maar de rondsluipende en doorgaans onvindbare organisatoren weigerden toch aan te nemen, dat er ook achter het IJzeren Gor dijn zo heel af en toe wel eens wat zou kunnen mislukken. Geruststellend wuivend met sprookjesachtige weersvoorspellingen verzekerden zij gisteren, dat er geen vuiltje aan de lucht was. Volgens hen zal de tempera tuur vandaag tot tien graden onder nul dalen en kan men voor het weekeinde zelfs rekenen op een vorst van vijftien tot twintig graden. Voorlopig kan er nu al een paar da gen niet worden getraind in het Le nin-stadion en zijn de door titelhoud- ster Nina Statkevitsj aangevoerde Rus sische rijdsters, die hier nu al een dag of tien rondlummelen, uitgeweken naar de aangrenzende hal, waar zij zich be helpen met een ijshockey vloert je van kunstijs. De desondanks opmerkelijk montere Russische coach Evgeni Krasilinikof (43) oordeelde gisteren, dat er onder de huidige omstandigheden niet kan wor den gereden. „Er ligt veel te veel water op", sprak hij zorgelijk. „Wanneer ze die baan in orde willen krijgen, zal het toch eerst behoorlijk moeten gaan vrie zen. Op het ogenblik proberen ze er met ammoniak van alles aan te doen, maar alleen daarmee redden ze het niet. Wanneer de weersvoorspellingen uitko men kan het zaterdag gewoon begin nen, maar er wordt nu al veertien da gen lang vorst voorspeld." Hoogoventoernooi gaat spannende slotronde in De uitslagen waren: Grootmeestergroep, veertiende ronde: Donner (Ned) - Petros jan (Rus) Vz-l/i\ Van den Berg (Ned) - Kortsjnoj (Rus) 0-1; Hübner (W-Dld) - Ree (Ned) V2-V2] Gligoric (Jsl) - Ivkof (Jsl) V2-V2; An- dersson (Zwe) - Kuijpers (Ned) afg; Lengyel (Hon) - Langeweg (Ned) V2-V2; Najdorf (Arg) - Hort (Tsj) 1/2-1/2; Mec- king (Braz) - Olafsson (IJsl) V2-V2. Elfde ronde, afg. partij: Olafsson - Anders- son 1-0. Stand: 1. Kortsjnoj, Olafsson 9 pnt.; 3. Hübner, Gligoric, Hort, Ivkof en Pe trosjan 8V2; 8. Andersson 7V2, 1 afg.; 9. Mecking 7V2; 10. Lengyel en Ree 6l/2; 12. Langeweg en Donner 6; 14. Najdorf 5; 15. Kuijpers 3^, 1 afg.; 16. Van den Berg 2. Meestergroep veertiende ronde: Minic (Jsl) - Jansa (Tsj) Zuidema (Ned) - Adorjan (Hong) V2-V2; Brinek Claus- sen (Den) - Ciocaltea (Roe) Den ker (VS) - Hecht (W-Did) V2-V2;. Kostro (Pol) - Forintos (Hong) Y2-V2', Hartoch (Ned) - Timman (Ned) afg.; Danof (Jsl) - Van Scheltinga (Ned) 0-1; Witkowski (Pol) - Krabbe (Ned) afg. Dertiende ronde afg. partijen: Witkowski - Minic 0-1; Krabbe - Danof 0-1; Hecht - Bri nek Claussen Adorjan - Jansa 1-0. Stand: 1. Adorjan 9V»; 2. Hartoch, Timman 8Y2, 1 afg.; 4. Forintos 8Y2; 5. Zuidema, Brinek Claussen, Minic 8; 8. Hecht, Ciocaltea, Jansa 7V2; 11. Kostro, Het programma voor hen luidt: Kort sjnojHübner, OlafssonDonner. De beide kanshebbers hebben 9 punten, hun rykgesorteerde concurrentie 8/2. Des gevraagd zei Kortsjnoj ons, dat hjj tot het uiterste zal gaan in zyn pogingen tot winst te komen. Van de IJslander mag hetzelfde worden verwacht. Dat zovele grootmeesters hun vooruit zichten op een redelijke tot goede geld prijs niet wilden bederven, bleek voor het publiek een onverklaarbare zaak. Het had verwacht, dat de vonken van de borden zouden vliegen, doch het wa ren meer de stukken, die in een omme zien werden geruild tenzij voordien remise werd aanvaard. De grote uitzondering was Andersson, die tegen Kuijpers enorm van leer trok. Er is afgebroken, doch de kleine Zweed mag zonder meer op het volle pond ho pen. Olafsson had *s ochtends, na 104 zet ten, eindelijk Andersson verslagen en zijn middag-remise met Mecking, die wèl wilde knokken, lag daarom voor de hand. De remise HübnerRee leverde voor laatstgenoemde het meester-resultaat op. Aldus is hij opnieuw voor vijf jaar ac tief internationaal meester van de We reldschaakbond. Inmiddels heeft Adorjan, door het be reiken van 8% punt, niet slechts de lei ding behouden, doch eveneens een meesterresultaat verworven. Er bleef derhalve ook gisteren in Le ningrad grote onzekerheid bestaan. De Nederlandse schaatscoach Kees Broek man, die gisteren vanuit het Zwitserse Zürich via Helsinki met een kerngezon de ploeg naar Leningrad reisde, kon geen uitsluitsel krijgen. Broekman, een tikje gelaten toen hij rond zeven uur plaatselijke tijd arri veerde. „Ik heb tot het allerlaatste mo ment gewacht, want ik voelde er wei nig voo;* om voor niets naar Rusland te reizen. Ook al omdat wij in Zwitser land normaal hadden kunnen blijven doortrainen. Maar niemand kon er een zinnig woord over zeggen. Wij wachten nu maar af. In ieder geval zal het vandaag toch wel een graadje of tien moeten gaan vriezen, wanneer we zaterdag willen beginnen. Maar één ding staat nu wel vast: op een goeie baan hoeven wij natuurlijk niet meer te rekenen." Vraagtekens dus rond de Europese ti telstrijd, waarin de Nederlandse kam pioene Stien Kaiser, de grillige Ans Schut en de Russische vedette Nina Statkevitsj (zij is op het ogenblik ster ker dan verleden jaar, zegt Krasilinikof overtuigend) de voornaamste kandida ten zijn. Vraagtekens, die de bejaarde presi dent van de Internationale Schaats Unie (ISU), de Zweed Sven Laftmann, Kortssjnoj: op winst spelen. Van Scheltinga 6V2; 13. Witkowski 4Y2, 1 afg.; 14. Kanof 4V2; 15. Denker 3V2; 16. Krabbe 3, 1 afg. Damesgroep, tiende ronde: Irina Cohn (W-Dld) - Ingrid Tuk (Ned) 1-0; Jolan- da Szota (Pol) - Fenny Timmer (Ned) afg.; Maria Ivanka (Hong) - Fenny Heemskerk (Ned) 1-0; Alia Koesjnir (Rus) - Elizabeth Polihroniade (Roe) 1-0; Stepanka Volkralova (Tsj) - Corrie Vreeken (Ned) 1-0; Milunka Lazarevic (Jsl - Jovanovic (Jsl) afg. Negende ron de afg. partijen: Polihroniade - Ivanka Yt-l/2\ Timmer - Tuk V2-V2. Stand: 1. Ivanka 8; 2. Lazarevic 7% 1 afg.; 3. Koesjnir, Volkralova 7; 5. Jovanovic 5*4 1 afg.; 6. Vreeken, Poo- lihoniade, Cohn 49. Szota 3 1 afg.; 10. Heemskerk 3; 11. Tuk 2; 12. Timmer IV2 1 afg. MONTE CARLO De Zweeds-Brit se equipe Ove Andersson/David Stone in Alpine Renault is vanochtend win naar geworden van de veertigste rallye van Monte Carlo. De officieuze uitslag van de Rallye Monte Carlo: 1. Ove Andersson/David Stone (Zwe/GBr) (Alpine Renault); 2. Jean Luc Therier/Marcel Callewaert (Fra/Belg) (Alpine Renault); 3/4. Björn Waldegaard/Hans Thorszelius (Zwe) (Porsche), Jean Claude Andruet/Guy Vial (Fra) (Alpine Renault); 5. Rauno Aaltonen/Paul Easter (Fin/GBr) (Dat- sun). gisteren het liefst maar meteen wenste weg te nemen door het toernooi te ver plaatsen naar één van de twee kun stijsbanen die Rusland rijk is: de baan in Swerdlofsk. Maar Swerdlofsk ligt ergens in de Oeral en aangezien het wereldkam- meer te overzien, want ook Finland, waar in het daarop volgende weekeinde het wereldkampioenschap moet worden afgewerkt, beschikt niet over een kun stijsbaan. En de Finse hoofdstad Hel sinki is zegge en schrijve vijftien minu ten vliegen van Leningrad. pioenschap bureaucratie in Rusland on danks alle ellende rond dit schaatsge- beuren gewoon doorgaat, lijkt dat een onhaalbare kaart. Een tweede moge lijkheid is, dat het titelgevecht wordt uitgesteld, maar reglementair mogen de wedstrijden niet later dan maandag be ginnen. f Wanneer de dooi zou blijven aanhou den is het leed trouwens helemaal niet Aan de vooravond van dit tweede Europese kampioenschap rijst daarom de vraag of de ISU nog wel langer toernooien van dit formaat moet toe wijzen aan landen, die van natuurijs niet soepel kunnen overschakelen op een kunstijsbaan. Het probleem is, dat er in Europa zo verbluffend weinig kunstijsbanen zijn. Er zijn er in totaal negentien en daarvan liggen er zeven, jawel zeven, in Nederland, Zweden heeft er twee, Noorwegen heeft er zelfs maar één en het gigantische Rusland heeft er dus ook maar twee, waarvan de kunstijs baan bij Moskou vanwege de gebrekki ge accommodatie bovendien nog on bruikbaar mag worden genoemd. Merkwaardig laat zijn de Russen gaan inzien, dat de terugslag, die zij ook op schaatsgebied hebben ondervon den voor een niet onaanzienlijk deel is te wijten aan het gebrek aan kunstijs banen. Op het ogenblik liggen er plannen klaar voor kunstijsbanen in Kief, Minsk, Leningrad en Moskou en zijn ze er met één bezig in Alma Ata. Voor het Europees kampioenschap hardrijden op de schaats voor dames 1971 komen die plannen echter te laat. Het enige wat het toernooi nu nog kan redden, is vorst. „Maar", zo durfde één van die merkwaardig optimistische officials uiteindelijk toch wel te beken nen, „het weer hebben wij natuurlijk ook niet in de hand." ARNHEM Er zal in de landbouw in Gelderland in de komende jaren nog heel wat moeten veranderen, willen de werkers in de agrarische sector niet al leen aan de slag kunnen blijven, maar ook nog een redelijk goed belegde bo terham kunnen verdienen. Van be- drijfsvergroting, die in andere delen van het land wat gemakkelijker van de grond komt, zal vermoedelijk de eerste jaren weinig sprake kunnen zijn. Maar men kan de bedrijven toch wel vergro ten, en meer levensvatbaarheid geven door meer samenwerking en vooral door samenvoeging. Een zaak waar de Gelderse boer misschien nog wat hui verig tegenover staat, maar die toch als een middel om uit de zorgen te geraken tegenwoordig warm wordt aanbevolen. Dat deed met name de hoofdinge nieur-directeur van de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in Gelderland, ir. J. Achterstraat, donderdag tijdens de ver gadering van de CBTB in Musis Sa crum in Arnhem, een bijeenkomst die zeer druk bezocht werd. De heer Ach terstraat raakte daarbij ook even de bedrijfsbeëindiging aan, een zaak die thans heel wat gunstiger ligt dank zij de verbeterde overheidsmaatregelen op dit terrein. Maar degenen die over wil len blijven zullen hun bedrijf op den duur toch op grotere leest moeten gaan schoeien, aldus de heer Achterstraat, die weinig heü meer zag in veehoude rijbedrijven met tien of minder stuks melkvee. Het aantal bedrijven met minder dan tien koeien bedraagt hier nog ruim veertig procent. Dat is veel te hoog. Overigens behoeft niet iedere veehouder met een kleine veestapel zijn dieren af te stoten. Er liggen ook nog mogelijkheden in de opvoering van de veebezetting per ha. Wat dat betreft is in Gelderland de grens volgens de heer Achterstraat nog lang niet bereikt. Voorts kunnen ook gemengde bedrij ven, in Gelderland nog 75 procent van het totaal, wat meer bouwland gaan scheuren. Dat kan gebeuren in het ka der van de zogenaamde „ontmenging" waartoe men de laatste tijd al meer over gaat. De heer Achterstraat noemde deze punten tot verbetering van het be drijf in het kader van zijn causerie over de toekomst van de Gelderse landbouw die hij overigens met opti misme tegemoet zag. Bedrijfsvergroting, ontmenging, sa menwerkingsvormen waren niet de eni ge problemen waarover zich vele leden Het bestuur van de Vereniging ter bevordering van Chr. Nat. School onderwijs te Veenendaal roept solli citanten op naar de betrekking van aan de Juliana van Stolbergschool aan de Nieuwe weg met ingang van 1 maart 1971. Salaris nader overeen te komen. Sollicitaties zs.m. aan de secretaris J. D. van de Nadort, Rembrandtlaan 79, Veenendaal. zoekt Voor direkt voor de 3-ploegendienst en Sollicitaties te richten aan Bonegraafseweg la, in Dodewaard, Telefoon 08885-1644. van de CBTB donderdag het hoofd bra ken. Die liggen ook op het terrein van de müieuverontreiniging, een zaak die de boer in de toekomst ook nogal wat geld gaat kosten. Daarover spraken ir. M. Clement, hoofdingenieur bij de pro vinciale waterstaat en de heer H. R. Poelma uit Wageningen. Nu zit Gelder land, met veel bos en een verhoudings gewijs weinig dicht industriegebied wat de luchtverontreiniging betreft nog vrij oppervlaktewater vormt al een grote gunstig. Maar de verontreiniging van bron van zorg. Vooral daar waar veel mestkalveren zijn geconcentreerd, zoals in de streek tussen Uddel en Elburg, waar zo'n 30.000 mestkalveren rondlo pen, speelt de vervuiling van de beken een grote rol. Er worden in Speulde, Uddel en Nunspeet al zuiveringsinstal laties gebouwd voor afvalwater en er zijn nog grotere projecten onder han den. Dat gaat veel geld kosten. Ruim 130 miljoen is er al besteed en daar komt nog zeker in de komende jaren 150 miljoen bij. Wülen we straks stad en land schoon houden, dan gaat dat ongeveer vijftig gulden per man per jaar kosten, waarbij inbegrepen de derij betreft vijf tot zes gulden per mestkalf. Dat lijkt misschien veel, maar huisvuilvemietiging, en wat de veehou- in de praktijk komt het erop neer dat men voor een gulden extra in de week, „volledig schoon" komt te zitten, bere kende ir. Clement. MELBOURNE Betty Stöve en Trudy Walhof zijn donderdag in de kwartfinales dames-dubbelspel van het internationale tennistoernooi in Mel bourne uitgeschakeld. Het Nederlandse duo verloor met 57, 67 van Winnie Shaw (GB) en Karin Kemmer (Verenig de Staten). In de kwartfinales dames-enkelspel versloeg de Australische Margaret Court de Amerikaanse Pat Hogan met tweemaal 76 en bedwong de Japanse Sawamatsu, de Russische Olga Morozo- va met 57, 63, 76. "FAVETEX"

De Vallei | 1971 | | pagina 10