Uitbreiding, nieuwbouw, en gymnastieklokalen Artsen-N.V. Veenendaal Nog eens praten over zondag Holevoetschool komt het eerst Enquête voor dorpshuis f Eerlijk auuri t langst o Schoenfabriek sluit: 200 ontslagen VERLOVINGSRINGEN Horlogerie v. Manen Belt u den even e.u.K. 'si'- 11 "9 Zijn uw reispapieren reeds in orde? ONDERWIJSNOOD VEENENDAAL WORDT AANGEPAKT Sportkeuring kost meer Commissie voor R.O. Scherpenzeel Bingo dansant Musketiers VALLEI? I:: 10550 Kapitaalspositie Scherpenzeel wel sterkermaar middeleln tot financiering blijven schaars: Oud papier Gemeenteraad 4 februari CHEVROLET VAN WOUT BLAUWKOUS. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De gemeente Veenendaal gaat de scholennood rigoureus aanpakken. Burgemeester en wet houders vragen de geeenteraad kredieten tot een bedrag van bijna zeven miljoen gulden. Het geld is bestemd voor nieuwbouw van sholen, uitbreiding daarvan en voor gym nastieklokalen. BEHOEFTE SCHOOL ■immm THEMADIENSTEN GIFT MEER MINDER GEZANGEN JEUGDRAAD BEJAARDEN D ANK U CONSULENT LEERDIENST GEHANDICAPTEN LEZEN VIJF ASSEN JEUGDDIENST DS. VLIJM KLAP NIET IN DE KOU LEGAAT JEUGD-OUD CONFERENTIE BEDANKT CULTUUR V.A.B. P KIRPESTEIN p VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VRIJDAG 29 JANUARI 1971 Zeven miljoen voor scholen Met wat losse kanttekeningen, waarin toch losjesweg bijna een pagina van dit blad ging zitten, heeft de voorzit ter van één van de hoogst genoteerde voetbalverenigingen in onze plaats een groot stuk van onze lokale sport- glorie omver getrokken. Onder de kritiek van de president sneuvelden achtereenvolgens de sporthal inclusief de kegelbaan, een stuk van het overdekte bad, de par keerplaats op het sportpark en hier en daar een heilig huisje. Er was waarschijnlijk niet voldoende papier voorhanden om in de plaats van het sloopwerk iets nieuws op te richten. Het verhaal bleef beperkt tot wat de structieve kanttekeningen en over denkingen bij de Veenendaalse sport- situatie. Ik ben meer benieuwd naar de uitgewerkte plannen voor weder opbouw, maar laten we niet in één keer te veel verlangen. Misschien mogen we, als er eens meer dan één pagina Vallei-papier beschikbaar is, daar wat meer van vernemen. Alles bij elkaar vond ik zelfs de af braak een knap stuk denkwerk. En daar zal het voorlopig wel minstens één generatie bij blijven, want ik veronderstel dat we als gemeenschap geen kans zien om de statussymbolen en miskleunen op korte termijn te vervangen door objecten van meer functionele aard. Heb ik er iets van begrepen dan is er uiteindelijk geen of heel weinig reke ning gehouden met de mogelijkheid om de mens aan te zetten tot creatie. Er is geen gelegenheid om in de nala tenschap van gemeentebestuur en sportstichting scheppend bezig te zijn. Hoogstens kan men er zijn vehoefte tot recreatie enigszins in kwijt. Actieve recreatie dan nog altijd, een vorm van bezig-zijn waartoe bijvoor beeld het geklasseerde voetbal zich, althans voor de meeste mensen, niet leent. Het overgrote deel van dege nen, die betrokken raken bij een voetbalwedstrijd, zit. Slechts .voor twee en twintig personen is de moge lijkheid tot actie weggelegd. De rest kanr niet veel meer doen dan afwach ten. Zij zijn in volkomen passieve toestand afhankelijk, van tweeëntwin tig spelers en een arbitrair gezel schap, bestaande uit drie personen. Welbeschouwd een geestesarme tijd passering, waarvan de schuld in de eerste plaats is toe te schrijven aan de organisaties die er achter staan. En dan zijn het uiteindelijk de bestu ren van deze organisaties voorzit ter, secretaris, penningmeester, com missarissen en algemene adjuncten die als gelegenheidsgevers terecht zouden moeten staan. Zij zijn het, de voetbalmachten, die de mens langs het lijntje zetten en over leveren aan zijn meest primitieve driften: het verwensen, schelden, jui chen, bejubelen en het genieten van creaties waaraan hij part noch deel heeft, terwijl men hem in de waan laat dat hij verstand heeft van de manifestatie die zich voor zijn ogen voltrekt. Maar wat nog erger is: van enige socia le verbondenheid tussen de massa's binnen en buiten de hekken, is geen sprake meer. Het volk erbuiten heeft geen begrip van hetgeen zich binnen de struikge wassen afspeelt. Het vangt slechts flarden op van wat er hoorbaar wordt geproduceerd en dat kan een outsider alleen maar angstig maken. Degenen die achterblijven laat ik dan nog buiten beschouwing. Er wordt op zaterdagmiddagen door de thuisfron ten in stilte veel geleden als mannen en vaders voor een paar uur alle banden verbreken en zich overgeven aan de machten die op de velden re geren. Ze worden er heen gedreven. Naar de statussymbolen. Hun eerste elftallen, die op de vijand worden losgelaten. Als het wint, kunnen ze er weer een week tegen, verliest het dan zullen ze er een week tegen moeten kunnen. Hun club verschaft ze nu eens het een, verlangt dan weer het ander van ze. Als je even nadenkt zou je nooit voor zitter van zoiets kunnen zijn. Wout Blauwkous ADVERTENTIE enorme sortering eigen landelijke servicedienst geen voorrijkosten financiering - inruil >{c franco levering geheel Nederland ïfï grote sortering occasions l-x~;Mi&i'Lï&Z;, X;:v TECHNICAL ..door service sterk VEENENDAAL: Pr.Bernhardlaan 2-4, tel. 08385-11322 EINDHOVEN: Hoogstraat 49, tel. 040-66879 Negen kleuterscholen van drie ton, drie lagere scholen van zeven ton, twee gymnastieklokalen van samen nog eens zevenhonderd duizend gulden en uit- VEENENDAAL De Veenendaalse artsen N. Rijlaarsdam, J. Schilperoort en J. Verschoor gaan samen een groeps- praktijkhuis oprichten op de hoek van het Spanjaardsgoed en de Vijftien Mor gen. Als rechtsvorm van de samenwer king hebben zij de naamloze vennoot schap gekozen, de naam is NV Medisch Centrum. De gemeenteraad moet op 4 februari nog goedkeuring hechten aan de verkoop van een extra stukje grond, bij het perseel dat al eerder werd verkocht. VEENENDAAL De tarieven voor de sportkeuring moeten volgens burge meester en wethouders fors omhoog. Amateurs betalen f 4,50 voor een keu ring en professionele sportmensen per keer 25,-. Met deze tarieven draaide het medisch sportkeuringsbureau vorig jaar met een flink tekort. In verband met de verhoging van honoraria voor keuringsartsen wil het college het ta rief brengen op f 6,- voor een amateur en ƒ35,- voor een prof. Door deze ver hoging zou het verwachte tekort met vierhonderd gulden verminderd kunnen worden. Voor 1971 wordt met het nieu we tarief een nadelig saldo van 1040,- geraamd. (Van onze verslaggevers) SCHERPENZEEL De gemeente raadsleden Deunk, Van Kampen en Os- nabrugge krijgen zitting in een voor Scherpenzeel nieuwe commissie ruimte lijke ordening. Wat de taak van die commissie wordt is nog niemand duide lijk. Een omschrijving daarvan zal nog samen met de heren worden geprodu ceerd. De heer Deunk wilde wel graag dat er een lid van B. en W. zitting in zou nemen, en wilde tevens vooraf ge regeld zien of de bijeenkomsten al of niet openbaar zullen zijn. breidingen van de Salvatorschool (2 ton), de Rijk van Gaasbeekschool (1 1/2 ton), de Prinses Wilhelminaschool (7 ton) en de hervormde Ichtusschool (2 1/2 ton), dat zijn de ramingen van dit moment. Veenendaal heeft dringend behoefte aan de nieuwbouw en uitbreidingen. Voor dit jaar houden B. en W. rekening met: een 2-klassige kleuterschool in het PWA-park, een in het bestemmingsplan Duiven weide, een in het Jan Roeck- plantsoen, in de Engelenburg, in Dé Schrijverswijk, een in de omgeving van de Nieuweweg, twee in Dragonder-Zuid en nog een in Dragonder. De behoefte aan scholen voor gewoon lager onderwijs: een 6-klassige school in de omgeving van de Nieuweweg ter sanering van de Juliana van Stolberg- school, twee van dergelijke scholen in Dragonder-Zuid, een uitbreiding van de Salvatorschool met een zevende lokaal en een gemeenschapsruimte, en een uitbreiding van de Rijk van Gaasbeek- school, eveneens met een zevende lo kaal en een bergruimte. Voor het buitengewoon lager onder wijs: uitbreiding en verbouwing van de Pr. Wilhelminaschool. Middelbaar algemeen voortgezet on derwijs: uitbreiding van de hervormde Ichtusschool aan de Thorbeckesingel, met lokaal- en bergruimte. De gymnas tieklokalen moeten komen in De Enge lenburg en in Dragonder-Zuid. ELST Zaterdagavond organiseert de ontspanningscommissie van w Mus ketiers een bingo-dansant in het club huis, hotel De Stuyvenberg. De avond begint om 8 uur. Er zijn aantrekkelijke prijzen te winnen. De dansmuziek wordt verzorgd door The River Trio. V ADVERTENTIE VOOR Op graveren kan gewacht worden. Hoogstraat 28 - Veenendaal voor Veenendaal 's Zeterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendeelseweg I59 AMERONGEN In de vrij korte ge meenteraadsvergadering, gisteravond, zou aan de orde komen het voorstel van B. en W. om zondags onder bepaal de voorwaarden toe te staan dat het dorpshuis open is. Toen het punt zover was, deelde mr. O. R. van den Bosch mee, dat het raadslid ir. J. Tenge een amendement had ingediend. Ook ver telde de burgemeester dat er in het col lege toch nog wel een beetje verschil lend over openstelling werd gedacht. Alles met elkaar was er ineens vol doende aanleiding om de discussie over het voorstel op te schorten tot een vol gende vergadering zodat B. en W. gele genheid kreeg nog eens met het stich tingsbestuur te gaan praten. Misschien kwam er zelfs een nieuw voorstel op tafel. Burgemeester Van den Bosch toonde zichzelf een beetje verbaasd over de si tuatie. Het PvdA-raadslid Van de Veer (tevens secretaris van het bestuur van de stichting dorpshuis Amerongen) greep in ieder geval de gelegenheid aan om zijn ontstemming,kenbaar te maken over het feit dat het college van B. en W. het voorstel niet met het stichtings bestuur had besproken. De WD-er Tenge merkte nog op dat hij op zijn amendement een toelichting zou schrij- ven. OVERBERG Ten bate van het verenigingsleven wordt in Overberg za terdag oud papier ingezameld. Namens de vereniging verzoekt de vrou wenvereniging „Weest een zegen" de inwoners van Overberg, het papier 's morgens om 9 uur gebundeld langs de weg te zetten. (Van een onzer verslaggevers) SCHERPENZEEL Binnenkort krijgt de gemeenteraad van Scherpen zeel voorstellen van B. en W. op tafel om diverse belastingen aan te passen. Deze verzekering gaf burgemeester J. Heij gistermiddag nog eens tijdens de behandeling van de begroting voor 1971. Deze werd vastgesteld zonder noemenswaardige kritiek van de kant der gemeenteraadsleden. Slechts de SGP stemde om principiële redenen te gen een aantal posten. Ofschoon de financiële situatie van Scherpenzeel niet erg rooskleurig is, kon de heer Heij wel meedelen dat de kapitaalspositie belangrijk is verbeterd doordat 400.000 gulden aan de diverse reserves konden worden toegevoegd. Desondanks heeft de gemeente de grootste moeite met de financiering van urgente kapitaalswerken. In het afgelo pen jaar kon een aantal daarvan bij gebrek aan financieringsmiddelen ook al niet worden uitgevoerd. B. en W. hebben hierover een gesprek gehad met de provinciale griffie. Een van de re sultaten daarvan is, zoals de burge meester zei, dat men nu dé beschikking krijgt over een bedrag van 275.000 gul den voor de bouw van de nieuwe open bare lagere school. Jammer vond de heer Heij het dat de „burgerzinleningen" uit dé wereld zijn, ofschoon hij tevens van mening was dat de verdeling van financieringsmid delen over de gemeenten nu redelijker verloopt. Op verzoek van enkele raadsleden presenteerde de burgemeester voorts een lijstje met de meest urgente pro jecten op volgorde van belangrijk heid. Voorop staat de bouw van de nieuwe Holevoetschool 425.000), vervolgens een lening van 68.000 BURG. J. HEIJ samenwerking In het kader van het z.g. Winter werk van Sola Fide, de Geref. Kerk en de R.-K. parochie te Veenendaal vinden zondag a.s. weer twee spe ciale diensten plaats en wel over het onderwerp Zijn er interne factoren, b.v. van organisatorische en structu rele aard, die de vernieuwing van het kerkelijk leven belemmeren? De diensten worden gehouden: 10.00 uur Sola Fide: ds. H. A. Visser van Am sterdam. 11.00 uur R.-K. Salvator- kerk: pastoor C. Roeleveld van Va- rik. In de Geref. Petrakerk wordt pas op zondag 7 februari in ditzelfde kader een dienst gehouden; hier spreekt om 17.00 uur dr. L. Zielhuis, Industriepredikant te Amersfoort. De gesprekskringen vinden plaats op dinsdag 9 en donderdag 11 februari. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Rhesen ontving een gift ineens van 1000 gulden. Het aantal parochianen van de r.-k. kerk te Rhenen bedroeg op 1 januari 1290, ongeveer 100 meer dan een jaar daarvoor. Ruim 27.000 gulden kwam er in 1970 binnen bij de penningmeester van de Sint Cuneraparochie te Rhe nen. Weliswaar 6500 gulden meer dan het jaar daarvoor maar toch nog 3000 gulden minder dan volgens de begroting nodig was om rond te komen. De raad van de gereformeerde kerk te Rhenen heeft besloten om geen wijzigingen meer aan te bren gen in het zingen van gezangen, on danks de nieuwe gezangenbundel die in 1972 op komst is. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een ingekomen verzoek. De jeugdcommissie van de gere formeerde kerk te Rhenen is opge heven. In de plaats hiervan komt een jeugdraad met een andere taak en samenstelling. In Eist willen de hervormden ver voer van bejaarden naar de kerk or ganiseren. Autobezitters wordt ver zocht zich hiervoor te melden bij de diakonie. Ds. B. Koole vindt de 133.000 gul den die in 1970 in totaal voor de hervormde gemeente binnenkwam wel een bedrag om in het kerkblad „dank u wel" voor te zeggen. In dit bedrag is begrepen 55.000 gulden voor het gemeentecentrum. Gere kend naar 1100 gezinnen werd hier voor 120 gulden per gezin bijgedra gen. Na het vertrek van ds. G. Kaastra is ds. B. Koole te Leersum consulent van de hervormde gemeente te Amerongen geworden. De kerkeraad van dg hervormde gemeente te Rhenen heeft besloten om tien gezinsdiensten per jaar te houden en hiervoor in principe de doopdiensten te bestemmen. Boven dien zullen vier extra avondmaals diensten worden gehouden boven het aantal van vier dat nu reeds per jaar plaatsvindt. Deze extra diensten worden 's avonds gehouden. Discussiediensten gaan niet door. Hiervoor in de plaats komen zgn. leerdiensten. Ook werd het voorstel om kerkdiensten door gemeentele den te laten voorbereiden afgewe zen. Instrumentale medewerking (naast het orgelspel uiteraard) is toegestaan. De eerstvolgende kerkdienst voor geestelijk gehandicapten zal zondag a.s. worden gehouden in de Oude kerk te Veenendaal. Voorganger is ds. J. Ytsma, geref. predikant. Zondag 31 januari a.s. is het weer zover. Het is weer Jeugddienst in de Andrieskerk in Amerongen. Ditmaal de eerste gezamenlijke Jeugddienst. Voorganger is ds. F. B. Fcnnema uit Bilthoven. Het onderwerp waarover de preek zal gaan is: „Hoe moet je de bijbel lezen". De chr. geref. Pniëlkerk te Vee nendaal is er in 1970 vijf leden op vooruitgegaan. De kerk telt nu 743 doopleden en 766 belijdende leden. Ds. J. Ytsma, - geref. predikant te Veenendaal, heeft het beroep van de geref. kerk van Assen aangenomen. Zondagavond is er een jeugddienst in de hervormde Andrieskerk in Amerongen. Voorganger in deze hervormd-gereformeerde dienst is ds. F. B. Fennema te Bilthoven. De in de vacature van ds. S. P. van Assenbergh voor de hervormde noordwijk te Veenendaal beroepen ds. J. H. Vlijm, predikant van de buitengewone wijkgemeente van de geref. bond in Krimpen aan de IJs- sel, zal op 31 januari a.s. in de Ju- lianakerk preken. De dag daarop is er gelegenheid om kennis te maken met de beroepen predikant. Het werelddiakonaatsproject van de hervormde gemeente te Veenen daal, een kleuterschool voor Rante Pao in Indonesië, is financieel voor elkaar. In enkele maanden kwam er 20.000 gulden binnen, waarvan ruim de helft uit extr,a collectes in de kerken. Lagere en kleuterscholen zamelden ruim 4500 gulden in. Het in totaal nodige bedrag werd volte- kend met een klap op de vuurpijl: een gift ineens van 2.000 gulden. Tegen de verwachtingen van de kerkvoogdij in hebben de kerkcol- lectes in de hervormde gemeente „Sola Fida" te Veenendaal de ge raamde 45.000 gulden in 1970 toch opgebracht. De resultaten van de eerste tien maanden van het vorig jaar waren niet bemoedigend, maar de gemeente heeft het kerkbestuur niet in de kou laten staan. Met de vrijwillige bijdragen over 1970 ging het niet zo best. Op het voorstel om ter wegwerking van het tekort van 12.000 gulden een bijdra ge ineens van tussen de 10 en 25 gulden geven is slechts matig in- gegegaan: in totaal nog geen 700 gulden. De gereformeerde kerk in Veenen daal ontving een legaat van 1000 gulden. De wijkgemeente Slotermeer/Geu- zenveld van de gereformeerde kerk in Amsterdam heeft naar verhou ding een groot aantal jeugdige ker- keraadsleden gekregen. Een zevental jongeren van rond 21 jaar werd be vestigd als ouderling. Onder meer via een aankondiging in het orgaan van de hervormde wijkgemeente „Sola Fide" te Vee nendaal wordt melding gemaakt van een conferentie voor jongeren, uit gaande van de gereformeerde zen- dingsbond in de hervormde kerk, de hervormde bond voor inwendige zending op geref. grondslag en de hervormd-gereformeerde jeugdbond. De conferentie zal op 12 en 13 fe bruari a.s. worden gehouden in het jeugdcentrum Silvosa te Bilthoven naar aanleiding van het thema „Le ven in de wereld van vandaag". Ge sproken wordt o.a. door mej. H. Kohlbrugge te Utrecht over. „Ont wikkelingshulp in het licht van het evangelie" en door drs. A. Noorde- graaf te Ede over „Secularisatie in het licht van het Evangelie". Kandidaat H. Vreekamp van Hou ten heeft voor het beroep dat de Ne derlandse Hervormde Kerkeraad van Ederveen op hem had uitge bracht bedankt. Kandidaat Vree kamp die meer dan 10 beroepen had heeft een beroep naar Oosterwolde aangenomen'. voor de reconstructie van de Nieuw- straat, dan de bouw van een bijzon dere kleuterschool in het plan Wit tenberg 85.000), de reconstructie van de WUlaerlaan, de uitvoering van de eerste fase van het sportcomplex en de bouw van garageboxen aan de Gaslaan. Binnenkort zal een bespreking met de colleges van B. en W. van Renswou- de en Woudenberg plaatsvinden over mogelijke samenwerkingsvormen, dit vooruitlopend op de gemeentelijke her indeling, aldus de heer Heij, die het met het socialistische raadslid Deunk eens was, dat de gewestvorming waar over momenteel druk wordt gesproken de wenselijkheid van samenvoeging van gemeenten niet hoeft uit te sluiten. Hij kondigde voorts aan op aan drang van PvdA, AR-CH, en SGP bin nen afzienbare tijd een nota over het functioneren van raadscommissies te presenteren, waarin tevens de open baarheid van vergaderingen daarvan ter sprake wordt gebracht. Met mevrouw Zwaan (WD) en de heer Sterk (SGP) was hij het eens dat Scherpenzeel grote behoefte heeft aan een rouwcentrum. Hierover zal worden gesproken met kerken en andere in stanties. Op verzoek van mevrouw Zwaan zal ook worden gepoogd een be scheiden contingent, woningen voor al leenstaanden in de gemeente te krijgen. Wethouder Van Bruggen steunde de suggestie van zijn socialistische geest verwant Deunk in diens algemene be schouwing, dat de Scherpenzeelse be volking geactiveerd moet worden om medewerking te verlenen bij de reali sering van het sportcomplex. Die acti viteit zal voornamelijk op het financië le vlak liggen. Van de kant van het bedrijfsleven is inmiddels al een zekere mate van medewerking toegezegd. Het zwembad is op het'ogenblik in derdaad slecht, gaf hij toe. Mevrouw Zwaan had dit in haar beschouwing opgemerkt. „Maar dat is al jaren zo", meende de wethouder, „en het brengt grote risico's mee". Hij voelde weinig voor de door de heer Deunk bepleite verhoging van de ABW-uitkering tot het minimumloon. De rijksoverheid zal voor die extra vijf procent nooit willen opdraaien. Dit jaar nog wordt waarschijnlijk een enquête onder de bevolking gehouden om aan de weet te komen hoe het Scherpenzeelse dorpshuis eruit moet gaan zien, zo beloofde wethouder D. Kroodsma. In het najaar volgt dan een bijeenkomst van o.a. de diverse vereni gingen, en daaruit moet een „stichting dorpshuis" voortkomen. De heer Kroodsma beschouwde het toekomstige dorpshuis als mogelijke basis voor een „echt cultuurbeleid". Sprekend over de woningnood in de gemeente, beval de heer Kroodsma aan de woningbouwvereniging nieuwe leven in te blazen, opdat de bouw van pre mie-huurwoningen weer tot de moge lijkheden gaat behoren. De industrie heeft zich al bereid verklaard het hare tot de „sociale bouw" bij te dragen. VEENENDAAL De Veenendaalse gemeenteraad vergadert donderdag avond 4 februari vanaf half acht. Op de agenda staan de volgende punten: Voorstel van burgemeester en wethou ders tot verhoging van de begrafenis- rechten en tot wijziging van de veror dening op de algemene begraafplaats; alsvoren tot aankoop van een perceel grond in het complex Dragonder-Zuid; alsvoren tot verkoop van bouwterrei nen in Dragonder-Zuid; alsvoren tot verkoop van grond voor woningbouw in het complex Dragonder-Zuid ;Balsvo ren tot verkoop van bouwterrein in „De Salamander"; alsvoren tot intrekking van een raadsbesluit en tot verkoop van bouwterrein; alsvoren tot verlen ging verhuur J. G. Sandbrinkstraat 5; preadvies van burgemeester en wet houders naar aanleiding van verzoeken van de besturen van de bijzondere kleuterscholen tot het verlenen van voorschotten op vergoedingen ingevolge artikel 73 der kleuteronderwijswet over 1971; alsvoren inzake een verzoek van het bestuur van de kleuterschool „Pa trimonium" alhier om medewerking in gevolge artikel 50 der kleuteronder wijswet tot het inrichten van een derde leslokaal; alsvoren inzake een verzoek van het bestuur van de kleuterschool „Bij de Molen" alhier, om medewerking ingevolge artikel 50 der kleuteronder wijswet tot het inrichten van een derde speelwerklokaal; alsvoren naar aanlei ding van verzoeken van de besturen der bijzondere scholen voor gewoon- en buitengewoon lager onderwijs alhier, om een voorschot op de vergoeding ex artikel 101 bis der lager-onderwijswet 1920, c.q. artikel 193 van het besluit buitengewoon onderwijs 1967, voor het jaar 1971; alsvoren naar aanleiding van verzoeken van de schoolbesturen om een voorschot op de vergoeding inge volge artikel 101 der lager-onderwijs wet 1920 en artikel 189 van het besluit buitengewoon onderwijs 1967 voor het jaar 1971; voorstel van burgemeester en wethouders tot verhoging van de tarie ven voor medische sportkeuring; alsvo ren tot het verlenen van een krediet voor het bouwen van scholen; alsvoren tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Dienstencentrum te Vee nendaal; alsvoren tot wijziging van de gemeentebegroting, de begroting van het grondbedrijf en de begroting van de dienst van gemeentewerken voor het dienstjaar 1970; alsvoren tot wijziging van de gemeentebegroting en de begro ting van het grondbedrijf voor het dienstjaar 1971. Van een onzer verslaggevers SCHERPENZEEL Een gevecht tegen steeds stijver wordende spie ren. Dat was gistermiddag en -avond de begrotingsvergadering van de Scherpenzeelse gemeente raad. Om twee uur begonnen de be raadslagingen, en om kwart over ze ven zat men nog op zijn stoel. Een kwartiertje onderbreking om kwart voor vijf was dan ook geen luxe. Twee koppen koffie, een koekje en een glaasje fris moesten de vroede vaderen en moederen op de been houden. Diverse geeuwen moesten achter de hand worden gesmoord. Wethouder Kroodsma was erg eerlijk. Hij zei dat een onderwijzer nu eenmaal gewend is tot vier uur te werken, en dat hij het nu niet zo erg gemakkelijk had. Dat weerhield hem er niet van een breedvoerige beantwoording van vragen te geven, die de raadsleden in hun al even uitvoerige algemene beschouwingen hadden gesteld. Hij vergeleek het gemeentelijke beleid en de planning met de voorbereiding van de vakan- WETH. KROODSMA niet serieus tie en het uitstippelen van de reis route. Je kunt er veel aandacht aan besteden, maar er zijn altijd obsta kels die niet op de kaart staan. „Neem me dus maar niet al te se rieus", merkte hij op. Maar weinig mensen rondom de tafel legden zo veel ziel in hun betoog als juist deze wethouder. De algemene beschouwingen (el ders in deze editie zijn ze beknopt weergegeven) namen een flinke brok van de tijd in beslag. Meer dan an ders, maar dat was te voorzien. Niet voor niets was er extra tijd voor uitgetrokken. Het gebeurt tenslotte zelden dat de Scherpenzeelse, raad 's middags bijeen komt. Taaie kost kwam er op tafel, maar er is ook wel gelachen. Bijvoorbeeld toen de heer Osnabrugge pleitte voor het herstellen van de idyllische sfeer bij de Lunterse Beek. De dag voor de vergadering had hij zich verloofd... Nog een lachertje: de heer Van Kampen ging als nestor van de raad in op de dankwoorden die burge meester Heij tot de raad richtte, met betrekking tot „vruchtbare samen werking" enzovoort. De heer Heij merkte op dat de verhouding binnen het college uitstekend is. „Dat is ie in de raad ook", zei Van Kampen, „en de raad staat ook achter het col lege. Heel anders dan in die ge meente waar op een gegeven mo ment de burgemeester ziek was, en een telegram van de raad ontving met als inhoud: „Van harte beter schap: aangenomen met 13 tegen 8 stemmen..." ADVERTENTIE DEN HAAG De schoenfabriek in 's Hertogenbosch van de NV Bloch en Stibbe te Waalwijk zal op 15 mei wor den gesloten. Bij dit concern zal onge veer 200 man van het circa 850 mensen tellende personeel moeten afvloeien. Het besluit tot opheffing van de ves tiging in Den Bosch is genomen mede wegens de teleurstellende resultaten over de afgelopen jaren. De in Den Bosch geproduceerde artikelen worden in toenemende mate ingevoerd uit de landen met lage lonen. Ook de export positie is hierdoor aangetast. De fabricage zal worden geconcen treerd in de fabrieken in Waalwijk en Drunen. Volgens de directie is met de vakbon den volledige overeenstemming bereikt over de afvloeiingsregeling. ADVERTENTIE U weet toch, dat voor de afgifte (verlenging) van paspoorten en toeristenkaarten gedurende de maanden april tot en met augustus 'n hoger provinciaal legestarief moet worden berekend?

De Vallei | 1971 | | pagina 3