Angst voor „vervelende Begraven duurder K ort nieuws AL GEMENE BESCHOUWINGEN IN RAAD VAN SCHERPENZEEL Kees Verbeek tem» uit de West Stichting wil houwen De Nederlandse soldaat wordt niet zo gewaardeerd WERKMAN VINDT GRANAAT OP ZIJN SCHOP Burgemeester blij met samenwerking Geen stank bij tweede buis BENAUWEND ZWEMBAD BRONSTTIJD BEZWAREN OPNIEUW ONGEVAL OP BERUCHTE KRUISING „DE PREEK" „DE PREEK" Groene Kruis Eehtekl: CONTRIBUTIE OMHOOG? ZONDAG A.S. ZONDAG A.S. k' GOEDKOPER A RUZIE WEEKENDDIENSTEN VRIJDAG 29 JANUARI 19/1 Niet alle muziek kan door beugel van SGP AMERONGEN De SGP'er G. van de Dikkenberg was de enige die gister avond tegen toekenning van een subsidie aan de streek muziekschool Doorn stemde. Hij meende zijn stem afdoende te kunnen verklaren met verwijzing naar zijn principes, maar burgemeester mr. O. R. van den Bosch vroeg wat de heer V an de Dikkenberg dan toch wel tegen muziek had. De heer Van de Dikkenberg had dan wel geen afkeer van alle muziek, maar er was muziek die niet door de beugel kon. De SGP'er wilde zich, ook niet na aandringen van de burgemeester, nader verklaren, want er waren journalisten. Die hadden iets tegen zijn partij en dan kwamen er weer vervelende stukjes in de krant. Zijn zakelijke bezwaren tegen subsidie aan allerlei verenigingen luid den: alles subsidiëren loopj. uit op ver hoging van de gemeentelijke belastin gen, waaronder voornamelijk de boeren en de middenstanders zouden lijden. EHBO en Groene Kruis mochten van de heer Van de Dikkenberg wel gesub sidieerd worden. De socialist H. van de Veer bena drukte namens de commissie subsidies nog eens de teleurstelling over het handhaven van de lesgeldtarieven, die toch vrij hoog waren. Hij hoopte dat met ieders medewerking, ook van BURG. V. D. BOSCH goede zaken AMERONGEN De nieuwjaarsre de van burgemeester mr. O. R. v.d. Bosch, gisteravond in de gemeenteraad, was voornamelijk een terugblik op het jaar 1970, dat reeds een maand tot de verleden tijd behoort. Een van de belangrijke onderwerpen die de heer Van de Bosch aansneed was de intergemeentelijke samenwerking. Hij noemde het verheugend dat de drie gemeenten Amerongen. Leersum en Maarn nauwere banden aanknoopten. Uit die samenwerking konden allerlei goede zaken voortvloeien, bijvoorbeeld aanpak van het jeugdwerk. De burge meester was op kritiek voorbereid en daarom merkte hij op dat het enorm gevaarlijk zou zijn en ook dom om de noodzakelijke schaalvergrotingstendens te bagatelliseren. Inschakeling van een deskundig bu reau en een commissie bestaande uit raadsleden afkomstig uit de drie ge meenten verdiende volgens mr. Van den Bosch aanbeveling. Bestuur en ambtelijk apparaat zouden het toch al moeilijk genoeg krijgen. De toespraak werd geopend met een cynische opmerking: „Onze plaats wordt in deze tijd nu eenmaal meer bepaald door het aantal vuilnisemmers en rioolaansluitingen dan door de be wijzen van een levende gemeenschap". Voor het overige hield de burgemeester zich bezig met harde onderwerpen als woningnood en bestemmingsplannen. Amerongen bleek per 1 januari jl. maar liefst tweehonderd woningzoeken den te tellen. En dat op een moment waarop de bouwkosten sterk stegen en de aannemer van een aantal woningen plotseling ziek werd. Op korte termijn hoopte burgemeester Van den Bosch dat een aanvang gemaakt kon worden met de bouw van tenminste 27 woning wetwoningen en 22 bejaardenwoningen. Voor de sport was 1970 geen slecht jaar. Er konden een aantal sportvelden in gebruik genomen worden, terwijl door een belangrijke grondaankoop toe komstige uitbreidigen van terreinen en zwembad werd veilig gesteld. Waarde rend sprak mr. Van den Bosch tenslotte over ambulancedienst, EHBO en Groe ne Kruis. Voor het pas begonnen jaar vroeg hij belangstelling voor het werk op het raadhuis en zo nodig opbouwen de kritiek. c? VEENENDAAL De begrafenis rechten moeten omhoog B. en W. stel len de gemeenteraad voor de tarieven die vijf jaar ongewijzigd zijn geweest op te trekken. Voorgesteld wordt het recht van begraven in een grafkelder van 1000 op 1200 gulden te brengen, in een gemetseld graf van 250 op 300, en in een grondgraf van 125 op 175 gulden. buurtgemeenten. een streekmuziek- school Zuid-Oost Utrecht tot stand kwam, zodat de gemeenten zestig pro cent van de werkelijke kosten konden gaan bijdragen, waardoor de lessen aanmerkelijk goedkoper konden wor den. De voorzitter betuigde instemming met de visie van de heer Van de Veer. Het toekennen van de achttienhonderd gulden leverde de rest van de gemeen teraad overigens geen enkel probleem op. RIJSWIJK Op initiatief van de jeugdvereniging Rijswijk heeft de afde ling Beusichem van „Jong Gelre" een toneelavond verzorgd, waarvan de ba ten waren bestemd voor het herstel van het kerkdak. De voorzitter van de Jeugdclub, de heer Van Heteren, gaf een overzicht van de acties, die reeds waren onderno men voor het herstel van het kerkdak. Hij hoopte, dat alle volgende acties met hetzelfde succes zouden worden afge rond. Onder regie van de heer W. Bul ten werd vervolgens het blijspel „Je kunt nooit weten", opgevoerd. ARNHEM Het hoeft niet meer lang te duren of de wet verplicht de boer okselfrisse koeien en varkens te houden. Dat toekomstbeeld schilderde gisteren voor een vergadering van de Gelderse Christelijke Boeren- en tuin- öc-rsbond de heer H. R. Peolma van het Instituut voor landbouwbedrijfsgebou wen in Wageningen. Pratend over de dure zuiveringsinstallaties voor het af val van fokbedrijven zei de heer Poel- ma dat de hinderwet in bepaalde ge vallen al het mesten of gieren verbiedt als de windrichting „verkeerd" is. De richting wordt dan ingegeven door ver bolgen stadsbewoners, die hun tweede huisje zo vaak in de stank vonden dat' er klachten over kwamen. Hij liet daarbij een dia zien waarop een instal latie stond die bij een bepaalde win drichting een soort deodorant ver spreidt om een hinderlijke geur tegen te gaan. TIEL De oud-Tielenaar H. J. van Oostrum, werkzaam als Technisch Hoofdambtenaar bij de Cultuurtechni sche Dienst te Assen, is dezer dagen geslaagd aan de Technische Hogeschool te Delft als Geregistreerd Ingenieur Weg- en Waterbouwkunde op het proefschrift ..Milieuhygiëne op Recrea tie-Objecten". VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk: 9.30 uur: ds. A. Jonkers (Ede), 17.00 uur: ds. Lam, Putten. Julianakerk: 9.30 uur: Ds. Schuurman, Putten; 17.00 uur: Ds. Vroegindeweij. Vredeskerk: 9.00 uur en 10.30 uur: Ds. Kunst, Brussel; 17.00 uur: Ds. Wis- gerhof. Sionskerk: 9.30 uur: Ds. Wisgerhof; 17.00 uur: Ds. Jongerden. De Hoeksteen: 9.00 uur: Ds. Jongerden; 18.30 uur: Ds. Vroegindeweij. Bejaardencentrum: 10.30 uur: Ds. Vroeg indeweij. Veeneind: 4 febr. 19.30 uur:^ls. Vosman (Rijssen). Dijkstraat: 14.45 uur: Ds. Meier. Herv. gemeente „Sola Fide": 10.00 uur: Ds. Nijeboer (voorber. H.A.); 17.30 uur: Ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Brugkerk: 9.00 uur en 10.30 uur: Ds. Ytsma en 17.00 uur: Ds. Ferwerda. Petrakerk: 9.30 uur: Ds. Ferwerda en 17.00 uur: Ds. Ytsma. Geref. Kerk (vrijgemaakt): Dë Poort- kerk: 9.30 uur en 17.00 uur: Ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.30 uur en 17.00 uur: Ds. Biesma. Pniëlkerk: 9.30 uur en 17.00 uur: Ds. Brons. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 uur: en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gemeenten (Svn.): 9.30 uur en 17.00 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur: Dhr. Oos ten, Utrecht. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, zaterdag: 18.45 uur en zondag 9.00 uur en 11.00 uur: H. Mis. Willibrorduskerk: 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligings samenkomst en 19.30 uur: Verlossings samenkomst. Jehovah's Getuigen: zond. 9.30 uur: openbare verg.. 10.30 uur: Wachtto renstudie; dinsd. 19.30 uur: theocr. bedieningssch.; 20.30 uur: dienstverg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur en 18.30 uur: Ds. G. Westland. Vrije Evang. Gemeenten: 10.30 uur: Ds. W. E. van Petegem. Deze dienst wordt gehouden in het Veren, gebouw aan de Molenweg. Geref. Kerk: 10.00 uur: Ds. J. P. Bos. 18.30 uur: Ds. D. A. Zijlstra uit Amersfoort. Geref. Gemeente Uitgetreden: 10.00 uur en 18.30 uur: leesdienst in het nood gebouw aan de Molevoetlaan. Geref. Gemeenten: 10.00 uur en 18.30 uur: de heer B. Roest. R.-K. Kerk: 9.15 uur: Bediening H. Mis. Deze dienst is in het Veren, ge bouw aan de Molenweg. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. L. v.d. Peut. Ger. Kerk: 10 en 18.30 uur: ds. Van Gin- .kel (Putten). R.-K. Kerk: zat. 18.45 uur: Eucharistie viering in gebouw Geref. Kerk. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur: ds. B. Koole, 18.30 uur: ds. F. B. Fennema (Biltho- ven) jeugddienst; De Uithof: 10.00 u.: Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10 en 17 uur: ds. A. M. de Hoogh. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: dienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 uur: dhr. S. Andringa. Oud Ger. Gem.: 10 en 18.30 uur: lees dienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 10 en 18 uur: ds. J. van Malenstein. LEERSUM Ned. Herv. Kerk: geen opgave. Geref. Kerk: 10 en 17 uur: ds, G. Lug- tigheid. Oud Ger. Gem.: 10 en 18 uur: leesdienst. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk: 9 uur: ds. A. Vroegindeweij (Veenendaal). Geref. Kerk: 10 en 17 uur: ds. W. Blan ken (Veenendaal). Oud Ger. Gem.: 10 en 18 uur: leesdienst. Ger. Gem. (syn.): 10 en 17.30 uur: lees dienst. Ger. Gem. in Ned.: 10 en 17.30 uur: lees dienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: dienst (geen opgave). EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: dhr. Hoek- sema (Doornspijk), 18.30 uur: ds. C. J. Klop (Lage Vuursche). Ger. Gem. in Ned.: 9.30 en 18.45 uur: ds. Aangeenbrug. Oud Ger. Gem.: 9.30 en 15.00 uur: lees dienst.. EDE Oud Ger. Gem.: 10 en 19 uur: ds. v.d. Poel. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 uur: dhr. W. van Oostende (Opheusden). OPIIEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 üïïr: ds. Muilwijk. Ger. Gem. (syn.): 10 en 18.30 uur: ds. J. Karens. Ger. Gem. in Ned.: 10 en 18.30 uur: ds. Van Beek. SCHERPENZEEL De PvdA-farctie in de Scherpenzeelse gemeenteraad vindt het een benauwende situatie dat op de begroting voor 1971 geen ruimte is om in voldoende mate urgente kapi- taalswerken uit te voeren, zonder een lastenverhoging. De heer G. J. Deunk zei dit in zijn algemene beschouwing. „En dat op een moment dat enkele gro te projecten op stapel staan, waarvan de hoognodige uitbreiding van het sportcomplex en de stichting van een dorpshuis hoge prioriteit hebben. De fractie zal van harte meewerken om deze projecten tot stand te brengen, omdat verhoging van het voorzienin- genpeil nu eenmaal noodzakelijk is. De heer Deunk noemde het beleid van de rijksoverheid dat bij het al of niet slui ten van een gemeente-begroting mees peelt, een grote onzekere factor. De ge meenten worden veel te krap gehouden. Het is bijvoorbeeld ook een onverteer bare zaak dat de rijksvergoeding voor het kleuteronderwijs zo laag is, dat de gemeente bijna 23.000,- per jaar uit andere middelen moet bijpassen. De fractie juicht het streven naar ge westvorming toe, aldus de heer Deunk. Het lokale bestuur wordt erdoor ver sterkt,, en het is bepaald een gelukkiger zaak dan het uitsluitend vormen van grotere gemeenten om uit de bestuur- simpasse te komen. Het lijkt ons, zei hij, dat de gewestvorming de samen voeging van gemeenten op het moment naar de achtergrond schuift. Het lijkt ons niet onmogelijk dat enerzijds Amersfoort en anderzijds Ede, Wage ningen of Veenendaal centra gaan wor den van gewesten. Het is dan ook de vraag of alle drie betrokken gemeenten bij hetzelfde gewest worden ingedeeld (Woudenberg, Renswoude en Scherpen- zeel. red). Samenvoeging van deze drie zou dan ook niet zo n gelukkige zaak zijn. Als middel tot oplossing van de wo ningnood noemde de heer Deunk on dermeer een krachtiger bevordering van de doorstroming. Hij pleitte boven dien voor aanvullende gemeentelijke huursubsidies. Op onderwijsgebied deed de heer Deunk een aantal suggesties: het stich ten van een „peuterschool", waar kin deren wezenlijk op het latere onderwijs kunnen worden voorbereid, zodat gelij ke ontwikkelingskansen worden ge schapen; aanstellen van een vakleer kracht voor lichamelijke opvoeding; in tegratie van kleuterschool en basis school, meer geld voor aanschaf en ver doorbraak komen naar de Lindenlaan, Mevrouw Zwaan drong voorts aan op de Beukenlaan, en het Marktterrein, een meerjarenplan, zodat definitieve evenals een voetpad naar de Dorps straat. Ter leniging van de woningnood stel de hij voor meer betaalbare huurwo ningen te bedingen bij de gunning van bouwvergunningen, naast een contin gent koopwoningen. „De koopwoningen dan maar duurder, en de huurwoningen betaalbaar", vond hij. De heer Osnabrugge sprak zich uit voor opheffing van het gemeentelijke schildersbedrijf en kondigde aan een eventueel voorstel tot verhoging van de zwemtarieven niet te zullen steunen. Hij drong aan op uitgewerkte plannen om te komen tot meer creatief vermaak van de jongeren. Ondanks allerlei an dere wensen bezwoer hij B. en W. nog, niet te veel hooi op de vork te nemen. tweeën uiteen: de openstelling van het complex op zondag, en de enorme in vestering die volgens de SGP onverant woord is. „Concessieve politiek kan nooit leiden tot welzijn van de bevolking, doch zoals uit de geschiedenis is gebleken, alleen een politiek die beantwoordt aan hetgeen is neergelegd in de confessie kan tot wezenlijk welzijn strekken", al dus de heer Sterk. De SGP-fractieleider vroeg voorts om instelling van commis- voor sociale MEVR. ZWAAN zwembad slecht Grote aandacht graag voor de uit breiding van het zwembad, aldus me vrouw A. Zwaan-den Hertog (VVD) in haar beschouwing. Dit wordt langza merhand zo urgent dat ik bang ben dat nieuwing van leermiddelen; aansluiting w<~ °«'rjeen of tweeJaar helemaal geen ftiTAmharl tv» oor nn h Kon \1airi*miiir bij een school-pedagogische dienst; ou ders meer betrekken bij het onderwijs. De heer M. Osnabrugge (Gem. Bel.) vroeg in zijn algemene beschouwing aandacht voor de milieuhygiëne. Ook in Scherpenzeel moet die krachtig worden bevorderd. Als voorbeeld noemde hij de „oude Lunterse Beek" die geheel in verval is. „Voor ons Scherpenzelers is dat het dierbaarste plekje, waar moge lijk de meeste van mijn collega-raads leden in hun respectieve „bronsttijden" menig uurtje hebben doorgebracht", zei hij. De heer Deunk pleitte verder voor uitbreiding van parkeerruimte. Als plaats daartoe noemde hij de weide van Van Setten". Er moet ook een zwembad meer hebben. Mevrouw Zwaan had zich laten vertellen dat de toestand van het bestaande bassin zo slecht is, dat ieder ogenblik de bodem en de muren eruit kunnen vliegen als voor een schoonmaakbeurt het water eruit moet. Tegen verhoging van de ta rieven zou zij geen bezwaar hebben, als er in de toekomst een goede accommo datie wordt geboden, bijvoorbeeld een verwarmd bad. De liberale woordvoerdster vond het verheugend dat de communicatie tussen bestuurders en bestuurden in de ge meente goed verloopt. Helaas is de ac- comrhódatie daarvoor eigenlijk ontoe reikend. „Het bescheiden bankje in de hal van het gemeentehuis is niet bere kend op zo'n grote toeloop. Er moet naar meer ruimte worden uitgezien. Haar gedachten gingen uit naar Huize Scherpenzeel. C? voorzieningen goed kunnen worden voorbereid. Zij doelde daarbij o.m. op scholen, kleuterscholen, parkeerterrei nen en speelterreinen voor kinderen. Noodlokalen voor scholen moeten vol gens haar zoveel mogelijk worden ver meden. Zij vestigde er de aandacht op dat in sommige gemeenten voor dat doel wel salonwagens en sta-caravans worden gebruikt. Ze zijn later gemak kelijker weer van de hand te doen en'sies voor onderwijs, en kosten niet zo veel. zorg en gezondheidszorg. Voorts brak zij een lans voor het idee om woningen voor alleenstaanden te bouwen. Deze categorie woningzoeken den komt zelden aan de beurt, terwijl ze in het maatschappelijk verkeer heus wel een steentje bijdraagt, bijvoorbeeld in de vorm van belastingen. Als enige fractie maakte de SGP in haar algemene beschouwing bezwaren tegen het sportcomplex en de plannen voor de bouw van een dorpshuis, „te meer daar het college plannen beraamt om teneinde dekkingsmiddelen te vin den voor de kapitaalslasten die hieruit voortvloeien o.m. de gemeentelijke be lastingen op te voeren, de opcenten van de personele belasting te verhogen en de invoering van een bedrag aan om- slagkosten op nieuw in exploitatie te brengen gronden in te voeren", aldus fractieleider J. H. E. Sterk. De fractie was van mening dat de nodige gelden moeten worden opge bracht door degenen die de sport beoe fenen, en door bedrijfsleven en particu lieren die behoefte hebben om het werk te steunen. De SGP drong wel aan op het verlenen van prioriteit aan de re constructie van de Nieuwstraat en de Willaertlaan en de bouw van een bij zondere kleuterschool in het plan Wit tenberg, evenals op het ter hand nemen van de aanleg van straatverlichting in die wijk en een gedeelte van de Sta tionsweg. Zoals alle overige fracties drong de SGP aan op het bouwen van betaalbare woningen. De fractie signaleerde een steeds toe nemende behoefte aan een uitvaartcen trum in Scherpenzeel. Mede in verband met de begrafenisplechtigheden ten be hoeve van het bejaardencentrum, waar de mogelijkheid voor inrichting van een rouwkamer ontbreekt, zou dit een hele verbetering zijn. Het was de SGP opgevallen dat bij de door B. en W. ter uitvoering voorge stelde wegen belangrijk wordt afgewe ken van het door de commissie-wegen net opgestelde en door de raad aan vaarde wegenrappoFt. De heer Sterk vroeg om een verklaring van nog een aantal andere afwijkingen in dit kader. „Het is meer dan ooit gebleken", al dus de heer Sterk, „dat geen medewer king kan worden gegeven aan de gi gantische plannen met betrekking tot de uitbreiding van het gemeentelijke sportcomplex". De bezwaren vallen in VEENENDAAL De onlangs opge richte Stichting Bevordering Eigen Wo- ningbezit gaat bouwen. De gemeente raad gaat een verzoek behandelen om twee percelen grond in Dragonder-Zuid te verkopen waarop de stichting 52 eengezinswoningen wil neerzetten. De grond vergt een prijs van 392.000,- J. H. E. STERK confessie TIEL Opnieuw heeft zich op de kruising Hertog Karellaan-Hcrtog Ar- noldlaan een verkeersongeval voorge daan. dat grote materiële schade tot ge volg had. Sinds enige tijd geleden het wegdek van diverse straten in de Her- togenwijk is verbeterd, hebben zich op de genoemde kruising een reeks botsin gen voltrokken, waarvan de laatste zich woensdagavond afspeelde. Toen verleende de uit Ophemert af komstige automobilist W. H. W. geen voorrang aan een auto, die werd be stuurd door A. van H. uit Zoelen. Bij de botsing werden beide personenwa gens zwaar beschadigd. Het is sinds de reconstructie van de omliggende straten de negende min of meer ernstige aan rijding. Blijkbaar nodigt het verbeterde wegdek uit tot snel rijden. Raadslid C. J. Mak (PvdA) heeft over de gevaarlijke verkeerssituatie onlangs vragen gesteld aan het college van B. en W. Hij kreeg ten antwoord dat het kruispunt op papier een voorrangskrui sing is, maar dat de benodigde ver keersborden door de leverancier nog steeds niet zijn afgeleverd. ADVERTENTIE 10.00 uur spreekt ds. H. A. VISSER van A'dam in de Herv. Kerk „Sola Fide' Onderwerp: COMMISSIE WINTERWERK 1970-1971 RENSWOUDE Net een week is Kees Verbeek weer thuis in de ouder lijke boerderij aan de Ubbeschoterweg. Een jaar was hij als dienstplichtig mili tair in Suriname, vrijwillig. Vorige week stapte hij van boord van de Prins der Nederlanden, met zijn hoofd nog boordevol herinneringen aan patrouille diensten in het oerwoud van het rijks deel tussen Orinoco, Cassiquario, Rio Negro, Amazone en Atlantische Oceaan. Erg bruin is hij niet: „Dat gaat er snel af", zegt hij. Kees Verbeek moet weer even wen nen aan de winterse temperaturen hier. In Suriname is het 't hele jaar door gemiddeld warmer dan achttien graden. De koudste dag die hij meemaakte was nog altijd boven de vijftien. Over kli matologische verschillen kan hij wel het een en ander vertellen. Hij heeft kennis gemaakt met de natte en de droge tijd. Nat is ook flink nat in Suri name: het is geen uitzondering als er dan in één keer 220 millimeter regen valt. Kees Verbeek vertelt ook iets over de samenleving in Suriname, die gevormd wordt door Hindoes, Creolen, Europea nen, Javanen, Bosnegers, Chinezen en Amerikanen. Huwelijken worden er in 't algemeen op lage leeftijd gesloten, maar ze worden ook weer gemakkelijk ontbonden. Polygamie kpmt vrij veel vuldig voor. Hoewel Kees Verbeek vindt dat de westerse invloeden nog gering zijn, heeft hij ook gemerkt dat de cultuur onder meer onder invloed van Ameri kaanse zending veranderingen onder gaat. „De Nederlandse soldaat wordt er Souvenirs heeft Kees Verbeek ook meegebracht. Natuurlijk is er een kaaiman bij. door de bevolking niet erg (meer) ge waardeerd", zegt Kees, „men is dan ook druk bezig een eigen leger op te rich ten, zij het onder Nederlandse supervi sie". De taak van de Nederlandse soldaat in Suriname bestaat voor een belang rijk deel uit patrouillediensten in de jungle. Ze maken meestal een door steek van een dag of tien, waarbij ze zich met kapmessen een weg door het oerwoud moeten banen. Onderweg wor den bomen van merktekens voorzien, om later de route terug te kunnen vol gen. „Het is ondoenlijk om als Nederlands militair een danszaal binnen te gaan waar Surinamers zijn", zegt Kees, „want dat geeft slaande ruzie". Daarom gingen zijn maten en hij nogal eens babysitten bij officiersgezinnen. „Suriname? Een land vol tegenstel lingen", vindt hij, „er is maar één Ne derland. Maar toch ben ik blij dat ik het heb meegemaakt". Zijn vader: „Ja, ze worden er groot van..." ADVERTENTIE I 1.00 uur spreekt pastoor C. ROELEVELD van Varik in de RK Salvator kerk Onderwerp: COMMISSIE WINTERWERK 1970-1971 VEENENDAAL De dienst voor de artsen G. Annot, S. T. Hey, J. H. Kest, H. E. G. Pilon. W. Remme en C. van Voorthuizen wor den waargenomen op 30 janhari van 10 uur tot 31 januari 8 uur door W. Remme, Markt 10. Te lefoon 10056. 31 januari van 8, uur tot 1 februari 8 uur door G. Annot, Kerkewijk 56. Te lefoon 10198. De dienst voor de artsen N. Rijlaars dam, J. Schilperoort en G. J. Verschoor worden waargenomen op 30 januari van 10 uur tot 1 februari 8 uur door N. Rijlaarsdam. Boompjes- goed 221. Tel. 10885. APOTHEEK Van 29 januari 18.00 uur tot 5 februari 18.00 uur: Apotheek Zuidersma. Hoofdstraat 53. Telefoon 12123. WIJKVERPLEGING Zr. J. C. Gerrits, Schrijverspark 76ÏI, Telefoon 12230. SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Deze dienst wordt waargenomen door Jhr. Backer arts, Stationsweg 6 Wou denberg. Tel. 03498-1330. WIJKVERPLEGING voor Renswoude en Scherpenzeel Zr. IJ. Bos, Reedeweg 3, Renswoude. Tel. 08387-1566. Beide diensten zijn vanaf vrijdagavond 6 uur tot maan dagmorgen 8 uur. RHENEN Artsen zaterdag dr. Wijchers. Achter- bergsestraatweg. tel. 2328; zondag dr. Stegeman. Herenstraat 69, tele foon 2315. EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP Arts Th. S. ter Velde. Oude Holle- weg 4, Renswoude. tel. 08387-1450. AMERONGEN. ELST en LEERSUM Arts dr. T. C. Bakker, Rijksstraatweg 172a, Leersum, tel. 03434-1495. VEENENDAAL en RHENEN Tandartsen: voor spoedgevallen bellen 08385-19049. OPHEUSDEN Arts: de praktijken van de artsen Buddingh. Jonker en Van Silfhout worden waargenomen door dr Tromp te Dodewaard. Telefoon 08885-213. KESTEREN Arts: de praktijken van de artsen Guépin, Keur en v. d. Veen worden waargenomen door dr. Eikelenboom te Ochten, tel. 03444-220. ECHTELD De vereniging ..Het Groene Kruis" in de gemeente Ech- teld houdt op donderdag 4 februari een buitengewone ledenvergadering. Op deze avond die in het „Wapen van Balveren" te Echteld zql worden gehouden, komt een voorstel aan de orde om de huidige contributie van 14 gulden per jaar te verhogen tot 16 gulden. De vergadering begint om 8 uur. RIJSWIJK Tijdens werkzaamhe den aan de grote duiker, die onder de oprit naar de brug bij Rijswijk door loopt. heeft één van de arbeiders een mortiergranaat op z'n schop gekregen. Het werk. dat uitgevoerd werd onder leiding van kantonnier Verkerk, werd onmiddellijk gestopt. De gealarmeerde Mijnopruimingsdienst van het fort „Spoel" bij Culemborg haalde de gra naat op. Gisteren werd het gedeelte van de sloot, waarin het projectiel ge vonden werd. drooggelegd en onder zocht met mijndetectors van de Oprui mingsdienst.

De Vallei | 1971 | | pagina 5