Over de grenzen Partijen komen tot elkaar Twee miljoen nieuwe auto's op Duitse wegen VIJFLING IN FRANKRIJK Anglicaanse deken van Johannesburg beticht van communisme Tanzania erkent alleen O bote Moeilijkheden in Zambia Griekenland rapport aangeboden Brandt wil verdrag Duitse staten Tijdelijk met twee voordelen 1 7 Middenstand en regering in België op de Streng, maar.... LUFTHANSA GAAT STAKEN II krijgt méér mogelijkheden met de Grote Winkler Prins PUI VRIJ OP BORGTOCHT VERHOEVEN Belastingakkoord over olie van Frankrijk en Algerije 55 politieke gevangenen vrij in Oeganda In Duitse troonrede VRIJDAG 29 JANUARI 1971 TW VERHOEVENS u proeft het franse esprit vraag het uw slijter - rr- ;T"v <r'" OPTIMISME OVER OLIE-AKKOORD PARIJS Frankrijk en Algerije zijn donderdagavond tot overeenstemming gekomen over het vraagstuk van ach terstallige belastingen op olie uit de Sahara. Dat heeft de Franse minister van In dustriële en Wetenschappelijke Ont wikkeling, Frangois-Xavier Ortoli, me degedeeld. Hij treedt op als hoofd van de Franse delegatie die de onderhande lingen met Algerije over het olievraag- stuk voert. De minister wilde onder geen beding mededelen van welk be lang deze stap in de onderhandelingen is. Hij zei dat volgens het akkoord, de Franse oliemaatschappijen over het boekjaar 1969/1970 in de komende da gen een voorschot op dé achterstallige belastingen zullen moeten storten. Minister Ortoli heeft dus geen bijzon derheden verstrekt, maar een uiterst belangrijk onderdeel van de onderhan delingen tussen Frankrijk en Algerije betrof de hoogte van de belasting die Algerije over 1969/1970 zou heffen. Nu de twee landen daarover tot een ak koord zijn gekomen, zullen zij het nog eens moeten worden over de toekomsti ge belastingen. Naar verluidde zou Frankrijk bereid zijn belastingen te betalen op basis van een officiële lijstprijs van 2,65 dollar per barrel (159 liter) ruwe olie uit de Algeijnse produktie. Die lijstprijs komt overeen met zes Nederlandse cent per liter. Het betekent dat aan achterstalli ge belastingen aan Algerije nog zeven honderd miljoen frank (455 miljoen gulden) moet worden betaald. KEULEN Het georganiseerde grondpersoneel van de Westduitse Luf thansa heeft met overweldigende meer derheid besloten zijn looneisen door staking te gaan steunen. Men wenst loonsverhogingen van tenminste 18 procent, een speciale ex tra-uitkering van een maand volgens de schaal van verleden jaar en herzie ning van de indeling van bepaalde functies. De directie biedt verhogingen van ge middeld 13,5 procent, 15 procent in spe ciale gevallen, en heeft doen weten niet hoger te kunnen gaan. Wanneer de staking gaat beginnen is niet zeker, maar als zij komt, vallen meteen de diensten in West-Duitsland zelf uit en komen de internationale diensten geleidelijk ook tot stilstand. De staking zou ook uitwerking kun nen hebben op de diensten van die bui tenlandse maatschappijen waarvan de toestellen in de Bondrepubliek door het grondpersoneel van de Lufthansa wor den verzorgd. TEHERAN De westerse oliemaatschappijen hebben erin toegestemd de onderhandelingen met de olieproducerende landen voort te zetten op basis van de eisen van die landen. Dit betekent dat in de moeilijke besprekingen, waarbij van beide zijden zware diplomatieke druk wordt uitgeoefend, de mogelijkheid van een akkoord nader bij komt. Tot dusver was het grote struikel blok: de eis van de olielanden, verenigd in de Opec (organisatie van olieprodu cerende landen) dat een regionale rege ling moest worden getroffen, in plaats van een globale regeling, zoals de FLENSBURG Verleden jaar heeft de afgifte van kentekenbewijzen voor nieuwe personenauto's en combi's in West-Duitsland voor het eerst de twee miljoen overschreden. Het Duit se bureau voor het wegverkeer, dat in Flensburg is gevestigd, heeft don derdag bekendgemaakt, dat in 1970 2.107.123 kentekenbewijzen voor nieu we wagens zijn afgegeven tegen 1.841.048 in het voorafgaande jaar. Het best werd weer de Volkswagen- 1300 verkocht, zo blijkt verder uit de gegevens van het bureau: er werden er 214.193 van aan de man gebracht tegen 204.445 in 1969. Daarop volgde de Opel Kadett met 184.402 in 1970 tegen 159.907 in 1969, vervolgens kwam de Volkswagen-1600 met 169.965 tegen 111.294 stuks, daarna de Opel Rekord met 168.510 tegen 147.356 stuks. De meest verkochte sportieve uitvoering was de Ford Ca pri met een afzet van 69.039 stuks tegen 76.443 in 1969. Van de Opel Manta werden vorig jaar 16.468 wa gens verkocht - die auto was in 1970 voor het eerst op de markt. Rekening houdend met de overige mo dellen is in de ranglijst van verkopen in de Bondsrepubliek in het afgelo pen jaar geen wijziging gekomen. Volkswagen bleef eerste, Opel hand haafde haar tweede plaats en Ford haar derde positie. GRENOBLE Ee* vrouw van 29 jaar, wonend in het Franse departe ment Isère, heeft het leven geschonken aan een vijfling. Het is mevrouw Mi chel Riondet, een onderwijzeres die reeds een zoontje heeft van drie jaar. De moeder maakt het goed. Over de vijfling drie jongens en twee meisjes is slechts gemeld, dat de kinderen in een couveuse zullen worden geplaatst. ADVERTENTIE maatschappijen deze voor een periode van vijf jaar hadden voorgesteld. In beide gevallen betekenen de rege lingen dat de olielanden een groter be drag van de maatschappijen zullen ont vangen. Met het voorstel van de maat schappijen tegemoet te komen aan de eisen van de landen kan een oliecrisis worden vermeden, die zowel voor de produktielanden als voor de industrie gebieden in het westen en in Japan zeer ernstige gevolgen zou hebben. De leider van de onderhandelingsde legatie van de maatschappijen zei. dat het voorstel dat nu op tafel ligt, zowel met de wensen van de maatschappijen als met die van de olielanden rekening houdt. De vertegenwoordiger van de Opec- landen, de minister van financiën van Perzië zei dat de besprekingen goed verlopen. Er is een groeiend optimisme dat de twee partijen tot een overeenkomst ko men. Men hoopt voor 3 februari tot een akkoord te zijn gekomen. sfvweW: -"Na LONDEN De Anglicaanse deken van Johannesburg heeft in een brief, die hij kort voor zijn arrestatie in DAR ES SALAAM Tanzania blijft dr. Milton Obote beschouwen als de wettige president van Oeganda. Dat heeft Julius Nyerere, president van Tanzania, gisteren verklaard. „De autoriteit van degenen, die hun medeburgers hebben gedood, in een po ging de gevestigde regering van een zuster-republiek omver te werpen, er- kenen wij niet", aldus Nyerere. De president van Tanzania ontkende ten stelligste dat zijn land een militaire invasie in Oeganda zou gaan voorberei den. Geruchten hierover noemde hij „onzin". Het internationale vliegveld van En- tebe in Oeganda was gisteren voor het eerst sinds de staatsgreep van maandag weer open. Toestellen van de East Af rican Airways en van de British United Airways konden er normaal landen en opstijgen. De nieuwe machthebbers in Oeganda lieten gisteren vijfenvijftig politieke gevangenen vrij. Onder hen bevond zich prinses Irene Ndagiri, een dochter van wijlen de koning van Boeganda. Zij was goed behandeld, vertelde ze. Van de vrijlating werd 'n plechtige ge beurtenis gemaakt op de luchthaven Kololo, dichtbij .de woning van gene- raal-majoor Amin. Vijftien- tot twintig duizend mensen waren samengestroomd om er getuige van te zijn. LOESAKA (Zambia) Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat presi dent Kenneth Kaoenda van Zambia in zijn kabinet wellicht enige veranderin gen gaat aanbrengen, om te voorkomen dat rassenonlusten ontstaan. Een ander groot probleem waarmee Kaoenda te kampen heeft, is dat de ko- perprijzen fors zijn gedaald. Dit bete kent dat de regering haar bestedingen heeft moeten beperken en dat het pu bliek ontevreden is. De moeilijkheden met de stammen begonnen een maand geleden onder de Bemba's, die de meerderheid vormen in het land, en die er over gingen klagen, dat er niet genoeg regeringsbetrekkin gen en partijfuncties voor hun mensen beschikbaar waren. Tegelijkertijd be toogden twee Bemba-leden van het parlement, dat door de ministers over heidsgelden ten eigen bate waren be steed. Er zijn nog meer knelpunten in Zam bia op het ogenblik. Zo is er een tekort aan het voornaamste voedsel, mais, er wordt druk gehamsterd en veel winkels zijn al leeg. Die toestand verbetert nu, maar in bepaalde delen van het land bloeit nog een rijke zwarte handel in mais. Het Tweede Kamerlid Mr. M. van der Stoel (P.v.d.A.), rapporteur over Griekse kwesties in de Raad van Europazal op de volgende bijeen komst van de Raad vrijwel zeker worden vervangen door zijn fractie genoot P. DANKERT (hier op de foto). STRAATSBURG Tweede-Kamer lid M. van der Stoel (soc.) heeft zijn laatste rapport over Griekenland giste ren aan het parlement van de Raad van Europa kunnen aanbieden. Pogingen van Franse Gaullisten en Westduitse christen-democraten, om het van de agenda te krijgen mislukte. De Fransman Nessier nam het op voor de Griekse kolonels die een einde zouden hebben gemaakt aan een „toe stand van anarchie", gelijk Nasser dat deed in Egypte. Als we niet voorzichtig zijn, zei hij, dan krijgt het Westen de zelfde onaangename vefrassing als in de Verenigde Arabische Republiek, nl. die van de toenemende Russische in vloed. De Brit St. Helens wilde eveneens een punt achter de Griekenland-debat ten zetten: Het land is lid van de NA VO. Als wij zijn hulp in tijd van oorlog verwachten mogen wij het niet kritise ren in een tijd van vrede. Steun kreeg de Nederlandse rappor teur over Griekenland (behalve van socialisten) van twee christen-democra ten: het Tweede-Kamerlid Mommer- steeg (kath) en de Belg H. Leynen. Zuid-Afrika had geschreven, melding gemaakt van een aanslag op het bureau van een collega en van het uitbranden van zijn auto. Dit heeft het Londense blad Evening Standard bericht. In de brief aan een relatie in Enge land meldde de deken, dat hij uit zijn ambtswoning naar een flat was ver huisd, nadat op een nacht zijn auto was uitgebrand en er enige schoten op het bureau van een van zijn medewerkers waren gelost. ,,Ik ben daar niet meer een zo gemakkelijk doelwit voor de mensen die niet houden van hetgeen waar ik mee bezig ben", aldus de de ken. Hij werd gisterochtend tegen storting van een borgsom van 25.000 gulden voorlopig vrijgelaten. Op 26 februari moet hij voorkomen op beschuldiging van „communistische activiteit". De rechtbank in Johannesburg deed goed uit de doeken op grond waarvan de beschuldiging tegen de deken is op gesteld en wat er precies mee bedoeld wordt. Deken Beytagh zou op of rond 20 ja nuari van dit jaar deelgenomen hebben aan activiteiten van onwettige organi saties en behartigde daarmee direct of indirect de belangen van de Zuidafri- kaanse communistische partij en het Afrikaanse Nationale Congres beide verboden organisaties. Hij zou bijvoor beeld „pamfletten van beide organisa ties hebben ontvangen en bewaard, verspreid of hebben geholpen bij de A De Deken van Johannesburg, de Z. E. GONVILLE FRENCH-BEY- TAGH. (met bril), wordt hier om ringd door journalisten na zijn ver schijning in het gerechtsgebouw in verband met de tegen hem uttpe- brachte bescsuldigingen. verspreiding of ze in zijn bezit hebben gehad ter verspreiding". In de pamflet ten zouden de plannen en doeleinden van de twee organisaties zijn uiteenge zet en zouden instructies hebben ge staan voor het omgaan met en het ma ken van handgranaten en Molotofcock- tails. De openbare aanklager P. A. Kotze zei dat de betrokken handleiding uit veiligheidsoverwegingen van de pam fletten die donderdagmorgen voor de rechtbank werden getoond waren ver wijderd. Kotze citeerde vervolgens en kele zinnen die op de pamfletten zou den staan afgedrukt zoals bijvoorbeeld: „Onze dappere vrijheidsstrijders (in Rhodesië) hebben zware verliezen toe gebracht aan de gecombineerde Smith/'Vorster-troepenHet gebied waar oorlog wordt gevoerd breidt zich uit.... Spoedig zal ook Zuid-Afrika erin betrokken raken". En verder: „Spoedig zal er in Zuid-Afrika worden gevoch ten. Wij zullen tot hen spreken met. ge weren tot hun dagen zijn geteld en de apartheid is uitgeroeid". De verdediger van deken Beytagh, Eric Wenzel, had gevraagd om de de ken vrij te laten op voorwaarde dat hij zich geregeld bij de politie zou melden. De openbare aanklager verzette zich hiertegen omdat hét naar zijn mening een zeer ernstige beschuldiging is die tegen de deken is ingebracht en waar een maximumstraf op staat van 10 jaar cel. Hij ging er wel mee akkoord dat de deken wordt vrijgelaten tegen een borgsom van 25.000 gulden en op voor waarde dat hij elk paspoort dat hij in zijn bezit heeft bij de autoriteiten inle vert en dat hij geen nieuw paspoort zal kunnen krijgen. BONN Bondskanselier Brandt van West-Duitsland heeft Oost-Duitsland besprekingen voorgesteld over een al gemeen verdrag of afzonderlijke over eenkomsten tot regeling van verkeers- kwesties tussen beide Duitse staten. Hij' deed dit in zijn „verslag over de toe stand van de natie" („troonrede") in de Bondsdag. De verklaring van Brandt luidde een parlementair debat in, waar voor de publieke tribune grote belang stelling toonde. Brandt zei, dat Bonn wat het verkeer van en naar Berlijn betreft, zijn stand punt handhaaft en dat men geen in breuk zal maken op de beginselakkoor den van de vier mogendheden op dit gebied. Voorts verklaarde de Bonds kanselier, dat de Duitse natie ook na de deling als staat voortbestaat. Daarom is de regering van mening, dat tussen de Bondsrepubliek en de DDR slechts spe ciale inter-Duitse betrekkingen moge lijk zijn. Brandt herhaalde het standpunt van zijn regering, dat het met de Sovjet- Unie gesloten verdrag, niet zonder de totstandkoming van een bevredigende regeling voor Berlijn van kracht kan worden. Tussen de drie Westelijke machten en Bonn bestaat volledige overeenstemming over hetgeen onder een bevredigende regeling voor Berlijn verstaan mot wordn. De gesprekken van de vier grote mo- Boordevol moderne informatTe, Rijk en doelmatig geïllustreerd. Elk onderwerp in een exacte, afgeronde vorm. Alfabetisch ge rangschikt. Alles fn een handomdraai te vinden. De grootste Nederlandse encyclopedie: 100.000 onderwerpen; 16.000 bladzijden in 20 luxe banden. De tweede oplage gaat verschijnen. Teken nu in! vóórintekenprijs: beslis snel, verdien honderd gulden de 3-delige Kleine Winkler Prins gratis In bruikleen In iedere boekhandel kan men u er alles over vertellen, óók over het aantrekkelijke betaalsysteem. Een uitvoerig model- i exemplaar ligt ter inzage. BRUSSEL De Belgische middenstand verzet zich met de dag meer tegen bepaalde verplichtingen die haar met de invoering van de BTW dit jaar, zijn opgelegd. De beroepsverenigin gen van de middenstanders en kleine zelfstandigen hebben zelfs al met een staking gedreigd als bepaalde rege ringsvoorschriften niet worden gewij zigd. Voorlopig is besloten om, als ui ting van protest, op donderdag 18 fe bruari als middenstandswinkels dicht te houden. Het voornaamste bezwaar van de mid denstanders is gericht tegen een ko ninklijk besluit van 23 december vo rig jaar, waarin werd bepaald dat el ke zelfstandige belastingplichtige, een borg dient te storten gelijk aan een derde deel van de BTW die hij over het eerste half jaar van 1971 ver schuldigd zal zijn. Het Belgisch alge meen verbond van de zelfstandige ar beid (avza) wil volledige intrekking van dit besluit. Het betitelt deze borgstorting, als een „inbeslagne ming" van een deel van het werkka pitaal van de zelfstandigen. Behalve over het principe-besluit om op 18 februari de winkels dicht te houden, spreken de middenstanders ook al over protest-demonstraties en -mee tings, die begin maart gehouden zou den moeten worden. Van middenstandszijde wordt betoogd dat de verplichte borgstorting de overheid een „goedkope lening ver schaft over de ruggen van de mid denstanders heen". De regering heeft het totaal bedrag van de borgstelling geraamd op ruim een miljard gulden, maar de middenstanders die op hun beurt aan het rekenen geslagen zijn zeggen, dat het bedrag zeker het dub bele zal zijn. Ze hebben met verhitte gemoederen de borgstorting al beti teld als „een verplichte lening zonder interest, die slechts terugbetaald wordt als de zelfstandige zijn bedrij vigheid staakt". Ook zijn er al kwali ficaties gebruikt als „een onmenselij ke maatregel". De Belgische minister van Financiën, Snoy et d' Oppuers, die over deze kwestie al do^r benaderd is, meent dat het percenta ge van de borgstelling moeilijk ver laagd kan worden. Hij heeft uitgere kend, dat dit de staat op een begro tingstekort van ongeveer een miljard gulden zou komen te staan. De minister van Financiën redeneert dat de bedrijven de bedragen best kunnen missen, omdat hun liquidi teitspositie veel groter geworden is dan ze vroeger was. Die grotere li quiditeit zou volgens hem ontstaan zijn, omdat de oude omzetbelasting, die vroeger op voorhand werd geïnd, met de invoering van de BTW is weggevallen en anderzijds, omdat aan de bedrijven de omzetbelasting op aanwezige voorraden wordt terug betaald. Wel is hij bereid te overwegen om, als de BTW-inkomsten meevallen, het bedrag van de tweede borgsom, die de winkeliers op 20 oktober moeten betalen, te verminderen. „Dat is van veel later zorg", zo luidt de reactie van de winkeliers en voorlo pig blijven middenstanders en rege ring d"? f^1 to?°nover elkaar staan. gndheden over Berlijn zijn volgens de Bondskanselier intussen in het stadium van concrete onderhandelingen geko men. Bonn is het er met de drie Weste lijke mogendheden over eens, dat deze gesprekken over Berlijn, niet onder druk van de tijd gevoerd mogen wor den. De eind oktober 1970 gevoerde in ter-Duitse dialoog op het niveau van staatssecretarissen, noemde Brandt een gespreksbasis, waaraan geen voorwaar den verbonden zijn en waarop men in 1971 kan voortwerken. Van positieve resultaten zal men echter waarschijn lijk pas na veel meer ontmoetingen van beide staatssecretarissen kunnen spre ken. Bondskanselier Brandt merkte voorts o.m. op: „Het zelfbeschikkingsrecht waarin het VN-handvest voorziet, moet ook voor de Duitsers gelden". De politiek van West-Duitsland die gericht moet zijn op het handhaven van de vrede eist een verdraagzame rege ling van de betrekkingen, ook met de DDR. De juridische status van Berlijn mag niet aangetast worden. Hij oefende kritiek op het verstoren van het verkeer tussen de Bondsrepu bliek en West-Berlijn door de Oostduit sers, omdat die verstoringen ook hun nadelige invloed hebben op de onder handelingen. Intussen schreef de Oostduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Winzer, in het Russische legerblad „Rode Ster", dat er geen eenheid van natie tussen Oost- en West-Duitsland kan zijn, om dat beide staten totaal verschillen. In het artikel ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Duitse Rijk zei hij echter, dat ditn iet bete kent, dat er vijandigheid tussen hen moet heersen. ADVERTENTIE ANNO 1792 /^Isteren is in Dusseldorp het stoffe- lyk overschot ter aarde besteld van Heinz Lammerding. Er was veel be langstelling aan de groeve. Lammer ding was oud-stryder en blykbaar ook populair, want vele ex-regiments kameraden waren naar het kerkhof gekomen. De oud-commandant van zyn regiment sprak enkele gevoelvolle woorden over „een prima kameraad" en een „uitstekend soldaat", „een man met hart voor zyn ondergeschikten, streng maar rechtvaardig". De pastoor die de uitvaart leidde, was meer terughoudend. Hy sprak niet. Hy had in de nazi-tijd geleerd dat spreken zilver, maar zwijgen soms goud is. Dat hadden de nazi-beulen in de diverse kampen waar hy was ge weest, hem wel ingeranseld. Het weer was guur en regenachtig en de belangstellenden verdwenen spoe dig. /~kok zevenentwintig jaar geleden was het regenachtig geweest in het prachtig gelegen Franse stadje Tulle. Het was vlak na de invasie in juni 1944. In het ruwe land van de Dordogne met zyn rotsen en bossen, huisden velen die aan de Duitsers en hun gedwon gen tewerkstelling in Duitsland waren ontkomen. De Duitse troepen in Zuid-Frankryk voelden zich niet erg behaaglijk. De invasie in het noord-westen hield de dreiging in, dat zy zouden worden af gesneden. Er heerste een zenuwach tige stemming, nog verergerd door de speldeprik-aanvallen van de maqui- sards, de soldaten van het geheime leger en de geruchten over een la ter waargeworden invasie van de Britten en Amerikanen in Zuid- Frankryk. In die omstandigheden bevond zich een groep van de S.S.-divisie Das Reich, naby het stadje Tulle. Op een gegeven ogenblik riep een van de mannen „Mann hat geschossen". De commandant van de groep beval een tegenaanval. Een groepje in het nauw gebrachte maquisards schoot terug. Er sneuvel den tegen de veertig Duitsers in de omgeving. De commandant trok terug in de stad. Het gevecht was voorby. Maar die avond trokken de S.S.'ers van huis tot huis, op jacht naar mannen, mlannen die niets uitstaande hadden met het gevecht in de omgeving. De commandant beval 99 er van, in het openbaar op te hangen. Er was ook een jongen van zestien bij. De S.S.-overste die het bevel gaf tot de massa-executie heette Heinz Lam merding, „streng maar rechtvaardig". X^orte tyd later deed zich een soortge lijk geval voor in het nabygelegen stadje Oradour sur Glane. Op een warme augustusmiddag omsin gelde een compagnie van de S.S.-divi- sie Das Reich dit dorpje van 800 in woners. Het was in de nadagen van het Duitse bewind en er werd duchtig geschoten. In een dorpje in de buurt was door het spookleger maquisards een aanvalletje op Duitsers gedaan. Dat was voldoende voor de bevelheb ber van de Das Reich-afdeling, om een strafexpeditie te zenden. Hy vergiste zich daarby in de naam en bedoelde een ander Oradour, maar dat deed er blykbaar niet zoveel toe. S.S.-kapitein Otto Kahn in de S.S.- terminologie zal de man wel „Haupt- sturmführer" geheten hebben om singelde het dorp. De mannen werden in de school verza meld, de vrouwen en kinderen moes ten naar de kerk toe. Daarna werd een nietsontziende klopjacht gehou den op de weinigen die zich nog ver stopt hadden. En toen ging het: Los. Over de tonelen die zich daarna af speelden zal geen menselyke pen ooit kunnen schrijven. Het was een orgie van moord, dood en brand. Het resultaat van deze schanddaad was, dat 642 lyken door de omwonenden moesten worden geborgen. Het aantal ontsnapten was vyf. Aan straf onttrok zich de S.S.-generaal Lammerding. Hy werd by verstek ter dood veroordeeld, doch kon zyn gerechte straf ontlopen. Doordat hy zo laat werd opgespoord, konden de geallieerden hem niet meer pakken. Het souvereine Duitsland wilde hem niet aan de Fransen uit leveren. Het was wettelyk nog onmo gelijk bjj verstek veroordeelde oor logsmisdadigers opnieuw in Duitsland te berechten. Daarvoor was een nieuw verdrag nodig, dat juist begin dit jaar van kracht werd. Nu kon ook de grote oorlogsmisdadiger Heinz Lammerding in Duitsland voor het gerecht gedaagd worden. Als eerste stond op het Franse lystje de vroegere commandant van Das Reich. Maar voor de aardse gerechtigheid hem ter verantwoording kon roepen en de succesvolle leider van een bouw bureau in Dusseldorp tot een tucht huisboef maken, stierf hy. De laffe slachting van zoveel mannen, vrouwen en kinderen, is niet tot een vergelding gekomen. IJfet gaat niet aan, dit geheel aan een huidige of vroegere Duitse regering te verwyten. Men kan het ook niet alleen de genera tie verwyten, die op Hitier stemde, die juichte toen Chamberlain in Mün- chen de democratie verried en de Tsjechen aan hun doodsvyanden uit leverde of de Nederlanders die zich van regeringswege lieten wysmaken, dat zy maar „rustig moesten gaan slapen", terwyi aan de oostgrens de voorhoede van zovelen anderen in de eerste concentratiekampen, werd doodgemarteld. De generatie die volgens het gedicht „droomde van opalen avondluchten, terwyl de besten in de kerkers zucht ten", heeft deze nonchalance en dit gebrek aan inzicht, met miljoenen doden betaald. Nee, het gaat er om, dat men beseft, dat zolang er nog krokodillentranen ge weend worden door lieden met rid derkruizen met eikenloof en zwaar den en schone S.S.-titels aan de groe ven van lieden als Heinz Lammerding, schurken van 't zuiverste water, men de waakzaamheid niet mag laten ver slapen.

De Vallei | 1971 | | pagina 6