LAM IN VIEZE WERELD ALS SYMBOOL VAN ZUIVERHEID Chemische industrie boos HOII Holland over woladvertentie HEEMSTEDE WIL HARTAFWIJKINGEN GAAN OPSPOREN Kamer nieuwbouw voorlopig niet van de grond Buurt weet niets over dode vrouw Publiceer nota over rijksuitgaven Man gooit dochtertje van trap Bejaardentehuizen worden „wachtkamers van de dood" rftblik i Ha fijn... een borrel van floryn! FLORYN Y7 Geen loon belasting voor volkstellers Onderzoek voor veilige frisdrankfles INITIATIEFVOORSTEL P.v.d.A. Moeilijk moor donder zoek voor Amsterdamse politie Vondeling: Joegoslavische meisjes duiken onder na ontslag COMPUTER ZORGT VOOR OVERWERK Bewaker hielp gevangene NEVEB - VOORZITTER SCHREUDER WAGEN1NGEN VERHUISDE" PLATAAN OP VRACHTAUTO Premier De Jong wil liefst in Eerste Kamer REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN VRIJDAG 29 JANUARI 1971 GELIJK MET PERS ma mmmmm mmmm g - mm mmm i wm mmm - Dit is het recept Kaasfonduevan Nederlandse kaas. VRAAG NORMEN Onmiddellijke verlichting van O Beperking van ministerieel ingrijpen bij omroepen DEN HAAG De Kamerleden me vrouw G. Brautigam, drs. J. J. Voogd en dr. H. J. Roethof (allen PvdA) heb ben donderdag bij de Kamer het voor stel ingediend over te gaan tot schrap ping van de bepalingen in de omroep wet, die de minister van CRM de be voegdheid geven een omroep te beris pen, voor een bepaalde tijd uit te slui ten van het doen van uitzendingen en de zendmachtiging voor een omroep in te trekken. Het voorstel, dat de vorm heeft van een initiatief-wetsontwerp, beoogt de overheidsbemoeienis ten aanzien van de omroep gelijk te doen zijn aan die van de pers. Voorgesteld wordt te schrappen in de omroepwet het artikel waarin staat dat indien naar de mening van de minister een programma gevaar oplevert voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden hij de zeden- gemachtigde, die dat programma heeft uitgezonden kan berispen, dan wel als hij de omroepraad gehoord heeft voor een door hem te bepalen tijd kan uit sluiten van het doen van uitzendingen. Ook moet verdwijnen het artikel, waarin staat: „indien de voortduring van de toewijzing tot zendtijd gevaar oplevert voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede ze den, trekt de minister de zendtijdtoe wijzing in". In hun toelichting zeggen de Kamer leden, dat de opvattingen, waar over heidsbemoeienis of overheidsingrijpen op het gebied van communicatie en cultuur noodzakelijk, gewenst of tolera bel is, voortdurend evalueren. Dit geldt ook voor de bemoeienissen van de overheid op het terrein van de openba re meningsvorming, aldus de Kamerle den. Ten aanzien van de meningsuiting door middel van de drukpers onthoudt de overheid zich reeds meer dan een eeuw van bemoeienis, maar ten aanzien van de omroep is er, vanaf het ont staan, daarvan sprake geweest. Toch is ook hier een duidelijke evolutie waar neembaar. Deze voert tot de slotsom, ADVERTENTIE dat de rigoureuze preventieve, zowel als repressieve overheidscontrole uit de begintijd van de omroep, na de oorlog meer en meer is afgezwakt, aldus de toelichting. Omdat er voor de Kamerleden geen steekhoudende redenen zijn om onder scheid te maken tussen de meningsui ting via de pers en die via de omroep hebben zij voorgesteld de twee artike len in de omroepwet met betrekking tot het repressief ingrijpen van de over heid te schrappen. In de toelichting wijzen de drie leden van de PvdA-fractie er op, dat de rege ring voorgesteld heeft om ter gelegen heid van de komende wijziging van de grondwet in die wet te doen opnemen, dat er een gelijke behandeling moet zijn van pers en omroep. Omdat het naar de mening van de Kamerleden te lang zal duren, voor die grondwetswij ziging van kracht wordt, zijn zij nu met hun voorstel gekomen. DEN HAAG De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie is boos op het Internationaal Wol Secretariaat. Onder het motto „Hou Holland Mooi" voert het wolsecretariaat een campagne, waarin de zin wordt ge bezigd: „Wol, een van de laatste na tuurlijke produkten in een vervuilde chemische wereld". Het bestuur van de vereniging vindt deze leus „onzindelijk en on fatsoenlijk, omdat een ernstig maat schappelijk probleem als de milieu verontreiniging wordt misbruikt 'Voor commerciële doeleinden. Daar bij wordt mede door illustraties de duidelijke suggestie gewekt, dat chemie en vervuiling synoniem zijn." Een delegatie van de Vereniging van de Nederlandse Chemische In dustrie (VNCI) zal volgende week maandag een gesprek hebben met het Internationaal Wol Secretariaat. De nieuwe campagne van het wol secretariaat is de opvolgster van de campagne „Liever naakt dan na maak", die ruim twee jaar is ge voerd. Het Amsterdamse reclamebu reau Kirschner-Vettewinkel-Van Hees heeft de ontwerpen gemaakt. Het is de bedoeling dat in de ad vertentiecampagne. die officieel half-februari van start gaat, tot uit drukking wordt gebracht de plaats van het natuurprodukt in de ver vuilde wereld. In een aantal adver tenties heeft men vuil en een chemi sche fabriek als contrasten voor de wol gebruikt. Er zijn ook adverten ties waarin de verkeerssituatie, rom mel op het strand, op straat of in de bossen als contrast voor het „na tuurzuivere produkt" moeten dienen. De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie voegt er echter fijntjes aan toe, dat ook het produkt wol chemische bewerkingen onder gaat alvorens het tot kleding wordt verwerkt en dat daarbij ook milieu verontreiniging kan ontstaan. Een lief, vlekkeloos wit lam metje vormt het contrasteren de effect in een door de chemie vervuildeomgeving. Dat vindt de chemische industrie niet leuk ge zegd in de nieuwe reclamecampag ne van het Internationaal Wol Se cretariaat. WMm HEEMSTEDE In Heemstede zal de bevolkingsgroep tussen de veertig en vijfenzestig jaar op hartafwijkingen worden onderzocht. Voor het eerst zal bij een dergelijk Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ren. Binden m DEN HAAG De nieuwbouwplan- nen voor de Tweede Kamer zijn voor lopig op de lange baan geschoven. Een commissie gaat nu eerst de mogelijkhe den tot uitbreiding aan het Binnenhof onderzoeken. Kamervoorzitter mr. Van Thiel heeft gisteren toegezegd, dat de commissie, die uit zeven man bestaat, met spoed verslag zal uitbrengen. Er komt een programma van eisen voor een modem parlementsgebouw. Mr. Van Thiel was voorzichtig over de plannen. „We moeten niet al te hooggespannen verwachtingen hebben. We moeten realistisch blijven", zei hij. November vorig jaar dienden Kamerle den van de zes grootste partijen een nieuwbouwplan in. Pas als de commissie tot de conclusie komt dat het Binnenhof geen uitkomst kan bieden op langere termijn, komt de kwestie van de nieuwbouw opnieuw ter sprake. Mr. Van Thiel kon niet zeggen wanneer de commissie klaar zal zijn. Namens ARP en CHU drong drs. Ti- lanus aan op een spoedige beslissing „Hoe eerder we iets weten, hoe beter" zei hij. De heer Tilanus vond dat in de commissie ook iemand moet zitten, die goed op de hoogte is met parlementsge bouwen in het buitenland. Mr. Van Lier (PvdA) meende dat ook AMSTERDAM De 24-jarige prosti- tuée „Zwarte Rebecca", die gistermor gen vermoord werd gevonden in een huurkamertje in de Amsterdamse bin nenstad, tippelde sinds een half jaar in de omgeving van de Utrechtsestraat. Zij nam klanten mee naar haar klei ne kamertje op de tweede etage van het oude pand aan de Utrechtsedwars straat. Op diezelfde verdieping deden ook nog twee collega's hun nering. ..We hebben geen wapen gevonden", aldus de chef van de groep ernstige de licten, commissaris Sanders, „maar we mogen wel aannemen dat de moorde- DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Vondeling (PvdA) wil op korte termijn de nota van de interdepartementale commissie over de ontwikkeling van de rijksuitgaven in 1972 en 1973 gepubli ceerd zien. In schriftelijke vragen aan premier De Jong en minister Witteveen (Finan ciën) wijst hij op een artikel in de „Haagse Post" van deze week, waarin wordt gezegd dat de ontwikkeling van de rijksuitgaven in het komende jaar, bij ongewijzigde voortzetting van het beleid, een stijging van 3200 miljoen gulden zou betekenen. Hij vraagt zich af of de berekende ruimte van zestien honderd miljoen gulden juist of bij be nadering juist is. De heer Vondeling wil ook weten of de 300 miljoen gulden wellicht op twee jaar in plaats van één slaat. De heer Vondeling wijst op de onzekerheid en verwarring die ontstaat als de nota niet wordt gepubliceerd. naar een mes heeft gebruikt. Voor wat de rest betreft tasten we nog volledig in het duister. Wel is duidelijk dat zij is vermoord door een klant die zij op straat heeft opgepikt. Van roof is ons niets gebleken." Deze derde moord van de maand in de hoofdstad wordt door de rechercheurs van de groep ernstige delicten bestempeld als de meest gru welijke. Voor de bewoners van de Utrechtse dwarsstraat is de vermoorde prostituée geen goede bekende. Zij weten alleen dat Renny samen met twee andere meisjes een paar kamertjes huurde op de bovenste verdieping van pand 88. haar klanten wierf op de hoek van de Utrechtsestraat en de Utrechtsedwars straat en dat zij „Zwarte Rebecca" werd genoemd. Niemand van de omwo nenden heeft iets van het drama ge merkt. Ook mevrouw J. Sprangers niet, die het onderste gedeelte van het betrok ken huis bewoont. „Ik heb helemaal niets gehoord. Geen geschreeuw, geen gestommel, niets." „Dat er iemand is vermoord, hoorde ik pas toen een rechercheur bij mij om informaties kwam vragen. Maar ik kon hem niks vertellen. Ik ken Zwarte Re becca niet eens. Die andere meisjes trouwens ook niet." 'het Kamerpersoneel en de parlementai re pers inspraak moeten hebben bij eventuele uitbreidingsplannen. Voorzit ter Van Thiel vond dat vanzelfspre kend. Dit voorjaar krijgt de Tweede Kamer er een gebouw aan het Binnenhof bij, met ongeveer vijftig werkkamers voor Kamerleden. Binnen ruim twee jaar komen daar waarschijnlijk nog twee" panden bij. Leden van het presidium van de Ka mer vertrokken gisteren naar Bonn voor een bezoek aan het gebouw van de Bondsdag. De delegatie keert zater dag terug. BREDA De 28-jarige A. van K. uit Breda heeft in de nacht woensdag woesdag op donderdag in overspannen toestand zijn tien maanden oude doch tertje van de trap gegooid. Door een gelukkig toeval bleef het meisje vrijwel ongedeerd. Een vriend van de overspannen va der, die op weg naar boven was om de baby van de man af te pakken, wist het halverwege op te vangen. Hij verloor daarbij zijn evenwicht, maar werd on deraan de trap door een broer van de vader opgevangen. Van K. werd door zijn broer over meesterd voor hij zijn twee jaar oude dochtertje uit bed kon halen, die hij ook naar beneden had willen gooien. De man was door zijn slechte woon omstandigheden overspannen geraakt. Herhaaldelijk had'hij bij gemeentelijke diensten nul op het rekest gekregen als hij om een betere woning kwam. Zijn beide kinderen zijn als gevolg van de slechte woonsituatie herhaaldelijk ziek. De vrouw heeft na het drama van gisternacht haar intrek genomen bij fa milie. De man is gearresteerd. NEDERHORST DEN BERG Op een onderduikadres in Rotterdam ver blijven op het ogenblik drie Joegoslavi sche meisjes, die door hun werkgever op staande voet ontslagen en op de trein naar Joegoslavië waren gezet. Zij zijn echter in Keulen uitgestapt en te ruggereisd naar Rotterdam. De meisjes waren sinds kort in dienst van de wasserijen Vecht en Dijk, Spieghelhoek en Welgelegen in 't Gooi- se Nederhorst den Berg. Door Joegoslavische mannen bij zich te laten overnachten, overtraden de drie meisjes de regels van het huis, ei gendom van hun werkgever. In hun ar beidscontract was opgenomen, dat dit een reden zou zijn voor ontslag. bevolkingsonderzoek van alle deelne mers een elektrocardiogram worden ge maakt. Uit een enquête is gebleken dat de bevolking het plan enthousiast ver welkomt. De kosten per man: 12,50. Het onderzoek zal zes weken duren en worden uitgevoerd door het Cen traal Bureau van Keuringen op me- disch-hygiënisch gebied. Dit bureau is belast met het borstonderzoek onder de Nederlandse bevolking. Bij het jaarlijks borstonderzoek in Heemstede werden telkens al hartafwijkingen ontdekt. „Juist het constateren van hartafwij kingen bij een onderzoek dat specifiek op het signaleren van longziekten ge richt is, heeft het hartonderzoek gesti muleerd", aldus de initiatiefnemer, de heer T. Neuteboom. Vorig jaar werd m Breda eveneens een onderzoek naar hartziekten onder de bevolking gehouden. Daar werden bijna 1.000 hartafwij kingen geteld. Vijfhonderd mensen wis ten daarvóór niet dat zij met die afwij king rekening moesten houden. Drie honderd van hen hadden een zeer ern stige hartkwaal waaraan nooit medi sche zorg was besteed. ENSCHEDE Ambtenaren van de opname- en incassodienst van Enschede hebben uren moeten overwerken om de fout van een verkeerd geïnstrueerde computer weer goed te maken. De ruim vierduizend bewoners van de stadswijk Wesselbrinkadden een veel te hoge rekening gekregen voor gas, licht en water. Gisteravond kregen alle bewoners een spoedbestelling met de goede nota. Enkele bewoners hadden inmiddels de te hoge nota al be taald. BREDA De rijksrecherche heeft de man gearresteerd, die in september een pistool in de Bredase gevangenis had gesmokkeld. Het is de dertigjarige gevangenisbe waarder W. V., die tot 1 november in de Koepel werkte. De gevangenbewaarder was gezwicht voor de belofte van een gevangene dat hij zijn vakantie in de villa van de man zou mogen doorbrengen. UTRECHT De in de nota bejaar denbeleid 1970 voorgestelde wijzigingen zijn er te zeer op gericht, de verzorging in tehuizen alleen te reserveren voor zwaarst gehandicapten. Op die manier worden d ehuidige rust- en verzorgins- tehuizen gedegradeerd tot wachtka mers van de dood waarin geen enkele bejaarde zal willen worden opgenomen. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden (Ne- veb), de heer W. A. Schreuder, ver klaarde dit donderdag op de eerste jaarvergadering van deze organisatie in Utrecht. Bij de vereniging hebben zich ADVERTENTIE in het eerste jaar van haar bestaan al 150 van de in totaal 700 zoge naamde niet-bestuurlijke (particuliere) bejaardenoorden aangemeld. Daarvan zijn er inmiddels 110 als lid of voorlo pig lid toegelaten. De tehuizen van de leden moeten aan verschillende eisen voldoen. „Er is geen nationaal beleidsplan ge komen en er is geen overleg gepleegd met het particulier initiatief", zo vatte de heer Schreuder de bezwaren van de Neveb tegen de nota bejaardenbeleid 1970 samen. Veel kritiek had hij op het ontbreken van aanbevelingen voor de opleiding en scholing van directies en personeel en dat terwijl in de nota wordt geadviseerd, 45.000 parttime ge zinsverzorgsters in te schakelen in het kader van de extramurale bejaarden hulp. De heer Schreuder was het ook niet eens met de prognose, dat in 1972 het tekort aan bedden in verzorgingstehui zen zal zijn opgeheven. Hij becijferde dat dit tekort in 1973 nog rond 40.000 bedden zal bedragen waarvan 20.000 voor demente en gestoorde bejaarden Uitvoerig ging hij in op de kritiek die de laatste tijd op particuliere bejaar denoorden is geleverd. Dat er hier en daar misstanden zijn wilde hij niet ont kennen, maar daarvoor zijn volgens hem tal van oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats is er zo'n grote vraag naar plaatsing in bejaardenoorden, dat elke vorm van gezonde concurrentie strijd verdwenen is en dat zelfs tehui zen als „slecht" bekend staan nog wachtlijsten hebben. Veel eigenaars van particuliere tehui zen kampen met financiële problemen De heer Schreuder merkte in dit ver band onder meer op, dat het overgrote deel van hen de laatste dertig jaar geen cent inkomstenbelasting heeft betaald omdat hun inkomen daarvoor te gering was. ..Als wij inderdaad uit winstbejag handelden", zei hij, „konden we in onze kamers beter vier gastarbeiders dan één bejaarde neerzetten." Een ander probleem is de onzeker heid over de eisen waaraan men moet voldoen. De normen worden per pro vincie vastgesteld en lopen zeer uiteen Gelderland eist bijvoorbeeld voor een echtpaar een ruimte van 24 vierkante meter, in Noord-Holland zouden op een even grote kamer zonder bezwaar zes mensen gehuisvest mogen worden, daar staat tegenover dat Noord-Holland 24 pagina's brandvoorschriften heeft De heer Schreuder toonde begrip voor het feit, dat het voor de provincia le overheid ondoenlijk is om in het ka der van de wet op de bejaardenoorden goede en bruikbare verordeningen op te ADVERTENTIE r VAN EEN ONZER VERSLAGGEVERS WAGENINGEN Een 25-jarige pla taan op een vrachtauto is natuurlijk geen alledaags gezicht. Daarom trok een dergelijk transport in Wagenin- gen gistermiddag nogal de aandacht. Om de groenvoorziening in een be paalde wijk van de stad op peil te houden achtte het gemeentebestuur de noodzaak aanwezig een hiaat, dat ontstaan was door het rooien van een eeuwenoude beuk, in de volksmond BB genaamd, voor het politiebureau, op te vullen, en vandaar werd op zijn kosten een vrachtwagen met kraan gehuurd om het karwei te klaren. Het rooien en planten van de bomen kostte bijna vijftienhonderd gulden. In Wageningen, waar de werkgroe pen voor het milieubeheer als pad destoelen uit de grond rijzen is het natuurlijk een kniesoor die daarop let. DEN HAAG Staatssecretaris Grapperhaus (financiën) heeft beslist dat tellers bij de komende volkstelling geen loonbelasting hoeven te betalen. Deze maatregel is genomen om de administratie van de gemeenten bij de voorbereiding van de volkstelling te vergemakkelijken. Voor de inkomsten belasting zal met de uitgekeerde ver goeding wél rekening worden gehou den. Het comité volkstelling Noord-Hol- land-noord heeft de resultaten bekend gemaakt van een enquate gehouden on der de inwoners van Schagen: 45 pro cent stuurde de formulieren niet terug, 43 procent was tegen en 7 procent voor de telling; 5 procent stemde blanco. Naar aanleiding van een advertentie heeft het Tweede-Kamerlid Gortzak (PSP) de minister van binnenlandse za ken gevraagd of het nog wel mogelijk is de gegevens van de volkstelling ge heim te houden, indien huisvrouwen en gepensioneerden als tellers op gaan tre den. stellen. Anderzijds mag de overheid er dan volgens hem wel begrip voor heb ben, dat het voor de eigenaars van de bejaardenoorden onmogelijk is om bij een dergelijk beleid tot een aan de hui dige eisen aangepaste verzorging te ko men. Hij zei dat de eigenaars hun te huizen niet meer durven aan passen (zij krijgen daarvoor geen subsidie) omdat „huidige eisen" morgen al weer ondeugelijk kunnen worden verklaard. DEN HAAG Premier De Jong houdt zich wel beschikbaar voor een politieke functie. Zijn voonkeur gaat daarbij uit naar een plaats in de Eerste Kamer. Hij heeft zijn partij de KVP, laten weten zich niet de eerst aangewe zene te achten om lijsttrekker te wor den. De premier heeft geadviseerd mi nister Veringa daarvoor te vragen. De premier verklaarde dit donderdagavond in een interview dat door de VPRO- televisie werd uitgezonden. Het zou de duidelijkheid niet ten goede komen, aldus premier De Jong, als ik na de verkiezingen een kabinet zou gaan leiden of in een kabinet zou gaan zitten, waaraan ook socialisten deelnemen. Wat overigens een eventuele minis terspost betreft, verklaarde de minis ter-president nooit te hebben gezegd: „Nooit weer". Premier De Jong is van mening dat niet kan worden gesteld dat de rege ringspartijen zijn kabinet „er door heb ben gesleept" omdat anders een crisis zou zijn ontstaan. „Het is een kwestie van een goed beleid geweest, dat beant woordde aan de behoeften. Een kabinet kan wel korte tijd tegen de wil van het volk ingaan, maar geen vier jaar." ADVERTENTIE •'Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten lïeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-baisem. Onmiddellijk In de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn {zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij da hand hebt om zodra het nodig Is de pijn ta verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. DEN HAAG Eén enkele oorzaak voor het exploderen van flessen fris drank is volgens staatssecretaris Krui- singa (volksgezondheid) niet aan te ge ven. Naar zijn mening is het een sa menloop van factoren die de flessen la ten ploffen. Het aantal flessen dat vorig jaar werd omgezet, bedroeg 1,1 miljard. Bij de industrie Exota zijn 248 klach ten binnengekomen. De adviescommissie warenwet onder zoekt reeds welke eisen aan de flessen moeten worden gesteld. Zodra dit ad vies is uitgebracht, zal de staatssecreta ris een veiligheidsbesluit uitvaardigen. Een en ander blijkt uit antwoorden op vragen van het Kamerlid mevrouw Brautigam.

De Vallei | 1971 | | pagina 7