Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Reclame voor rookartikelen verbieden Jaarlijks 15.000 a 20.000 slachtoffers uiten Bijstand uitkeringen verhoogd PRINSES BE A TRIX MORGEN 33 JAAR Belangstelling voor uitverkoop was niet groot WACHTEN BIJ WEST-BERLIJN MOORDENAAR VAN ZWARTE RERECCA GEARRESTEERD Schut rekent niet op explosie van de huren Neus wiel van DC-9 weigerde bij landen Regen of sneeuw Mertens: ANTI-K.V.P. RESOLUTIE IS DOM KNOKPLOEG OVERVIEL MANEGE Schaatsen en slecht weer remden de kooplust Nieuwe grote staking in Engeland ZEELIEDEN GESTIKT Angstig avontuur hovm Schiphol dk Witte els 2 lit Wk fif» ZATERDAG 30 JANUARI I97I -45e JAARGANG no. 25 99 AMSTERDAM De Nederlandse artsen hebben voor het eerst als groep een officieel geluid laten horen over de kwalijke gevolgen van het roken voor de gezondheid, In een telegram aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dringen zij aan op effectieve maat regelen. WEDUWEN BTW VOOROVER Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,30; Abonnement 1,30 p.w., 5,50 p.m., 16,25 p.kw. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. Artsen dringen aan op campagne tegen roken Zij denken hierbij aan regelmatige propaganda, ouders, docenten en jeugdlei ders ertoe te bewegen het goede voorbeeld te geven aan de jeugd en uitgebreide informatie ter beschikking te stellen van de artsen. Reclame voor rookartikelen via de publiciteitsmedia dient volgens hen achterwege te blijven. BUSSTJM De heer J. Mertens, voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV), noemt de anti- K.V.P. resolutie van de Party van de Arbeid een domme dogmatische reso lutie. Deze partij heeft zich daarmee by voorbaat buitenspel gezet, wat een grote partij als de P.v.d.A. niet mag doen. zei hy gisterayond voor de televisie. Hij hoopte dat de resolutie zal worden inge trokken. Het bondsbestuur van de Metaalhe- drijfsbond N.V.V. heeft zich gedistan tieerd van het standpunt van een aantal van haar leden die onlangs bij het par- tybestuur van de P.v.d-A. hebben aange drongen op handhaving van de resolutie. Het bondsbestuur van de metaal bedrijf s- hond stelt zich op het standpunt dat het niet op zyn weg ligt in deze politieke kwestie een mening uit te spreken. SLOCHTEREN De 43-jarige me vrouw A. L. Boersklein uit Westerbroek is gisteren op slag gedood toen zij, op een secundaire weg naast rijksweg 42 met haar bromfiets rijdend frontaal werd aangereden door een personen auto, bestuurd door J. R. N. uit Gronin gen. De automobilist had een file op de rijksweg verlaten en kwam door de wegberm op de secundaire weg. Jaar en dag geleden werd reeds ontdekt, hoe de wortels der wit te els ver door de bodem heen stoelen en weer nieuwe, krachtige loten voortbrengen, zodat jeen en kele struik na enige jaren inidden- in zijn nakomelingschap staat. Zwammen en bacteriën verrijken de bodem met stikstof en het lover vormt een voedzame humus. Steeds vinden we oranjekleurige, wratachtige tros- en knotswoeke ringen aan de wortels, veroorzaakt door een schimmel, die de stikstof verzamelt en omzet in salpeterzure verbindingen en eiwit. Deze kolo nies van miljoenen bacteriën ver beteren in hoge mate de grond, gelijk we dit ook kennen van vlinderbloemige planten als lupi nen, erwten, acacia's etc., doch de els hoort natuurlijk in deze fa milie niet thuis, maar woont met berk en hazelaar bij katjesdragers. Feitelijk danken wij al dit gemak en voordeel aan een vreemdeling, want de witte els, nauwelijks in het bosplantsoen opgemerkt, be hoort thuis in het bergland van Centraal Europa en Azië, waar hij tot een presentabele boom kan wassen en een zeer groot versprei dingsgebied bezit, ja zelfs tot de poolcircel voorkomt. Daarom is hij gehard tegen koude en droogte, wat mede de reden was, dat onze bosbouwers er een welgevallig oog op lieten vallen, gelijk ze dit zij het veelal om andere redenen deden met douglas, Canadapopu lier, Japanse larix, Sitka, fijnspar en meer van zulke exoten, ie der voor zich profitabel en tesamen meteen een aangename variatie in de Nederlandse bossen brengend. Het eerst van alle trekt de els het kleed der lente aan; de ande re staan nog aarzelend en schoor voetend aan de kant. 30-1 '71 A. B. Wigman De voorzitter van de vereniging van artsen voor longziekten, dr. J. G. Roo senburg, zei op een persconferentie in Amsterdam, dat nu de onrustbarende stijging van de met roken geassocieer de ziekten zich onverminderd voortzet de Nederlandse artsen een officieel ge luid moeten laten horen over roken en volksgezondheid. Volgens hem was het voor elke des kundige zonneklaar, dat het roken van sigaretten vier ziekten kan doen ont staan of er bevorderend op werktDit zijn ziekten aan de slagaderen (hart infarct), longkanker en kanker aan de mond en de slokdarm, chronische bron chitis en ztveren aan de maag en de twaalfvingerige darm. Dr. Roosenburg zei, dat roken gevol gen heeft die de nationale watersnood ramp van 1953 verre in de schaduw stellen. Hy raamde, dat in ons land SOEST Een vijf man sterke knok ploeg uit Amersfoort heeft gisteravond de rijlessen in de manege van de heer M. Buys aan de Bosstraat in Soest ruw ver stoord. Een van de Amersfoorters, die wat geld in de manege had gestoken, was het er niet mee eens, dat de heer Buys een nieuwe rij-instructeur had aangesteld. Met een paar kornuiten reed hij naar Soest voor een strafexpeditie. Nadat ze eerst de telefoonleidingen had den doorgesneden, stormden ze de ma nege binnen. Terwijl de in de manege aanwezige kinderen huilend en gillend de straat opliepen, werden de heer Buys en de nieuwe instructeur van hun paar den getrokken en met rijzwepen afge ranseld. De komst van de Soester politie maakte een einde aan de mishandeling. jaariyks 15.000 20.000 mensen door roken overiyden. „Dit Is vijf tot zes maal zoveel als er jaariyks in Neder land in het verkeer sterven", zo zei hij. De vier specialistenverenigingen, die het telegram aan de staatssecretaris hebben ondertekend, zijnde Neder landse vereniging van artsen voor long ziekten en tuberculose, de Nederlandse vereniging voor cardiologie, de Neder landse internistenvereniging en de Ne derlandse keel-, neus- en oorheelkundige vereniging. Zy vinden, dat de nood hoog is ge stegen. Zij geven roken onder meer de schuld van de totale sterfte by de Ne derlandse mannen van 50-70 jaar. Het aantal doden in deze categorie is twee maal zo groot geworden als bij vrou wen van gelijke leeftyd. Nederland is hierdoor een land ge worden, dat uitzonderlijk rijk is aan weduwen. Indrukwekkend noemen de verenigin gen verder de toeneming van de sterfte door ziekte van de kransvaten van het hart bij de Nederlandse man. Ook bij de vrouw is een evidente stijging ontstaan, maar niet zo sterk als bij de man. Zij wijzen er voorts op, dat de slachtoffers van hartinfarct steeds meer onder jon gere mannen worden gevonden. Sedert 1950 nam de ziekte bij mannen van 35 tot 39 jaar met 350 procent toe. De sterfte aan longkanker vertoont een sterke en nog niet onderbroken styging. Het jaariyks aantal doden door deze ziekte bedraagt alleen al 5.000. DEN HAAG Diverse bystandsuit- keringen zijn door staatssecretaris Van de Poel van CRM aangepast aan het minimumloon. De uitkeringen krachtens de rijks groepsregeling werkloze werknemers en de tijdelijke rijksgroepsregeling minder- validen zijn verhoogd. Ze bedragen per week, exclusief huur en verschuldigde premies, met ingang van 1 januari van dit jaar: ƒ99,90 voor kostwinner zon der kinderen, 101,80 voor kostwinner met 1 kind, ƒ103,50 voor kostwinner met twee kinderen, 105,30 met drie, ƒ106,55 met vier, ƒ108,80 met vijf of meer kinderen. Voor een alleenstaande is de uitkering 69,95. De uitkeringen voor persooniyke be hoeften op grond van de tijdelijke rijks groepsregeling voor bejaarden in bejaar denoorden en de rijksgroepsregelingen voor oorlogsslachtoffers,, gerepatrieer- den en Ambonezen, de zogenaamde zak geldregelingen, zijn verhoogd tot 86,50 per maand voor alleenstaanden en tot ƒ149,50 per maand voor een echtpaar. APELDOORN De uitverkoop die vandaag afloopt, is nauwelijks merkbaar geweest in Nederland. Vooral kleding- en schoenenzaken hebben bijzonder matige resultaten ge boekt. Zaterdag jl., de dag waarop de winke liers de meeste hoop hadden gevestigd, is er weinig verkocht. Als oorzaken daarvan noemi de stichting Mitex, het samenwerkingsorgaan van de textiel- detailhandel: Het slechte weer. De schaatswedstrüden in Heerenveen op de televisie. De heer P. G. van der Weele, voorzit ter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers (negentigduizend leden, van wie de helft detaillist), voegt daar nog aan toe: De hogere omzetbelasting (b.t.w.), die per 1 januari inging: „Omdat zij hogere prijzen verwacht ten, hebben de mensen in november en LONDEN Enkele uren na afloop van de staking bij de Britse luchtvaart maatschappij BEA en by het voortduren van de volledige impassen in de poststa king, is een nieuwe staking uitgebroken. Ditmaal in de auto-industrie en wel by de Engelse Fordfabrieken met ongeveer 48.000 werknemers. Het aanbod van werkgeverszijde, het weekloon met twee pond sterling te ver hogen, is door deft 16 Ford-vakvcreni gin gen vrijdag als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Van vakbondszijde eist men een loonsverhoging per week van 12 tot 16 pond sterling. De Ford-directie heeft verklaard, dat ingaan op deze eisen een loonsverhoging met 50 pet. zou betekenen en slechts zou kunnen leiden tot „economische zelfmoord" van Ford Prinses Beatrix hoopt morgen haar 33-ste verjaardag te vieren. Voor de bij die gelegenheid ge bruikelijke statiefoto poseerde ze met haar zoon Constantijn. (foto Max Koot) MADRID Bij een ontploffing in het gasbedrijf van de Madrileense voorstad Manoteras zijn vrijdag drie mensen om het leven gekomen en meer dan tien gewond. Tijdens een druk proef sprong een gashouder uit elkaar, die de slachtoffers trof. N A BERLIJN Ook gisteren zijn de Oostduitsers voortgegaan het ver keer van en naar West-Berlijn te hinderen. Een douaneambtenaar bij de Westberlijnse controlepost Dre- witz-Dreilinden verklaarde zelf dat dit de ergste vertragingen zijn die hij ooit heeft meegemaakt. De vertra ging aan de grensposten loopt uiteen van 10 tot 20 uur voor personen auto's en vrachtwagens. Sommige vrachtwagens zijn sinds 18 uur vroeg geen meter verder gekomen. Honderden auto's wachten in West- Berlijn. De rijen zijn zolang dat de wagens staan opgesteld in naburige woonwijken. De redenen voor de hinderlijke Oostduitse maatregelen zijn: de aan wezigheid van de Westduitse presi dent Gustav Heineman in West- Berlijn en de komst van bondskan selier Willy Brandt, die dit weekein de verkiezingsredevoeringen voor zijn sociaal-democratische partij zal houden. De vertraging leidt tot allerlei ver velende moeilijkheden: In de loop van gisternacht hadden vrachtwa genchauffeurs hun collega uit Han nover naar de kop van hun lange rij laten rijden opdat hij vrijdagmorgen op tijd thuis zou zijn voor zijn hu welijk. De Oostduitse verkeerslich ten bleven echter zo lang op rood Westduitse vrachtwagenchauffeurs verorberen met plezier een kopje soep, dat hun werd aangeboden door de Westberlijnse politie tij dens het lange wachten aan de grerts. staan, dat de chauffeur tenslotte naar huis moest vliegen om zijn bruid niet in de kerk te laten wach ten. Nadat de ouders van een baby ge protesteerd hadden, dat zij zo lang in het vochtige weer moesten wach ten, lieten de Oostduitsers weten dat wagens met baby's onder het jaar mochten passeren. AMSTERDAM De moord op de 24- jarige Amsterdamse prostituée Rennie Hunsche-Hoffman is opgelost. De 23 jarige magazynbediende Eduard R. L. S uit Amsterdam heeft vrijdagmiddag om zes uur bekend de prostituée door wur ging en messteken om het leven te heb ben gebracht. Eduard S., volgens commissaris San ders van de Amsterdamse recherche een labiele figuur, heeft de prostituée woensdagnacht omstreeks kwart voor drie in zijn crèmekleurige 2 CV opge pikt. Zij zijn naar het kamertje van de vrouw gegaan, waar zij gemeenschap hebben gehad. Kort daarna heeft de jongeman zijn slachtoffer gewurgd en met tientallen messteken in hals- en borst om het leven gebracht. Na zijn daad heeft de dader zich in een keuken tje bij de kamer zorgvuldig gereinigd van het bloed. Hierna heeft hij de kamer van de vrouw opgeruimd en is hij het huis uitgeslopen. De recherche was al een eind gevor derd met het onderzoek, nadat vrijdag ochtend een vrouw had verteld, in een park in Amsterdam-Oost, een pasfoto, papieren en giro-cheques van het slacht offer te hebben gevonden. Tevens trof zij enkele pillen en een lege portemon nee aan. Deze bleken afkomstig uit een zwart leren schoudertas die Eduard uit de ka mer van zijn slachtoffer in de Utrechtse dwarsstraat had meegenomen. De tas had hij verkocht aan een vriendin. Op weg van de plaats van de moord naar zijn ouderlijk huis had de dader zich ontdaan van de spulletjes van het slacht offer die nog in de tas zaten. Uit de por- cemonnaie had hij f 50,gehaald. De dader heeft zelf de aandacht op zich gevestigd. S., die als magazynbe diende op Schiphol werkzaam is, werd vrijdagmiddag door de bedryfsrecherche van de luchthaven aan de tand gevoeld ROTTERDAM Drie bemanningsle den van de olietanker „Ossendrecht" zijn vrijdag door gasverstikking om het leven gekomen. Zij waren bezig met het schoonmaken van lege olietanks. De Os sendrecht voer ter hoogte van Boulogne Sur Mer, onderweg van Peru naar Rot terdam. In Boulogne werd medische bij stand ingeroepen, maar deze mocht niet meer baten. De slachtoffers zijn eerste stuurman H. P. Biemond, bootsman A. Huiskes en matroos C. Fandino Martinez. over een diefstal van geld toen hy zelf opperde dat hy waarschynlyk de laatste was die Rennie Hunsche-Hoffman in leven had gezien. Na zijn opmerking tegen de bedrijfs recherche van de luchthaven Schiphol werd Eduard overgegeven aan de recherche in de hoofdstad. Aan hen deed hij tot in alle bijzonderheden verhaal over zijn daad, waarvoor hij naar zijn zeggen geen motief had. Woensdagavond was de magazijn bediende eerst naar een aantal cafés ge weest. Hij verkeerde echter niet onder invloed. Op hem werd bij zijn arrestatie het zakmes gevonden waarmee de mes steken waren toegebracht. Hij bleek tevens in bezit van een ringetje en een kleine staafzaklantaarn die aan het slachtoffer hadden toebehoord. Volgens commissaris Sanders, die het onderzoek heeft geleid, kon Eduard S. zijn daad niet langer verzwijgen. Hij bekende vrij dagmiddag reeds na een half uur, nadat hij op steeds meer leugens werd betrapt. DEN HAAG Minister Schut (volks huisvesting) verwacht op 1 april geen enorme schoksgewyze huurverhogingen voor oude vooroorlogse woningen. Huuradviescommissie en de minister zelf zullen de voorgestelde verhogingen scherp in de gaten houden. De kwaliteit van de betrokken huizen is daarbij van belang. Ir. Schut zegt dit in antwoord op vra gen van Tweede Kamerleden over zyn wetsontwerp om de huren van vooroor logse middenstandshuizen, herenhuizen en oudere woningen van woningbouw verenigingen extra te verhogen. De nor male huurverhoging op die datum be draagt zeven procent. Deze extra huurverhoging mag vol gens de minister in absolute bedragen nooit meer bedragen dan de absolute huurverhoging van vergelykbare nieuw bouwwoningen De minister probeert met deze gerust stellende opmerking de boosheid van o.a. het NW en de woningbouwverenigingen weg te nemen. De nationale woningraad belegt vandaag in Utrecht een protest vergadering over de nieuwe huurwet. Het NVV doet dat op 13 februari. december al onvoorstelbaar veel ge kocht." In de herenmodezaken werd tijdens de uitverkoop wel veel naar afgeprijsde kostuums gevraagd, maar de animo voor goedkopere winterjassen was vrijwel nihil. Ook in de damesmodezaken toonden de klanten meer belangstelling voor de nieuwe voorraad dan voor de restanten van vorig jaar. Naar de maxilengte werd bijna niet meer gevraagd. Volgens de Mitex zijn de geldomzet- ten in de heren- en jongenssector vorig jaar met achttien procent gestegen. Mede door de opkomst van de maxi- en midimode werd veertien procent meer dameskleding verkocht. SCHIPHOL De bemanning en d« 73 passagiers van een DC-9 van de KLM die vrijdag uit Hamburg naar Schiphol vlogen, hebben een angstig avontuur met een happy ending beleefd, toen by de nadering van Schiphol het neuswiel "an de machine aanvankelijk niet naar beneden wilde komen. Driemaal zocht de gezagvoerder A. Amesz uit Amstelveen hogere lucht lagen op om vervolgens in duikvlucht naar beneden te suizen en dan de ma chine scherp op te halen in een poging om op die wijze het neuswiel naar buiten te schudden, maar telkens tevergeefs. „Daarna deelde de purser ons mede, dat we zouden gaan landen en dat de landingsbaan met een laag schuim was bedekt," aldus de 52-jarige G. E. Weert uit Blaricum, een van de passagiers. Maar voor hy de landing ging uit voeren nam gezagvoerder Amesz het be sluit toch nog voor de vierde maal een duikvlucht uit te voeren. Tot opluchting van alle inzittenden, draaide de poot met het neuswiel daarbij zowaar uit de romp tevoorschyn. Maar in de cockpit gaf een waar schuwingslichtje niet aan, dat de elle boog van de poot daarbij ook in het slot was gevallen, zodat ogenschynlijk het gevaar bleef bestaan, dat het neus wiel bij de landing terug zou klappen. Aangezien een straalvliegtuig, dat van voren zwaarder is dan bij de staart, gaat dompen nadat de vaart uit de landing is verdwenen en dan tenslotte met de neus over de baan gaat schuren, droeg de cabine-bemanning alle handbagage naar achteren en stapelde deze daar in en bij de toiletten op. De purser verzocht daarna de passa giers voorover in de stoelen te gaan zitten met het hoofd beschermend in de handen en zo beleefden zy de landing. De werd uitgevoerd op de Zwanen- burgbaan. Er was intussen groot alarm gegeven en tientallen ambulances, brand weerwagens, politie-auto's en inspectie wagens, alle met blauwe zwaailichten, stonden langs de baan paraat om in te grijpen. De DC-9, registratie PH-DNA „Am sterdam", maakte echter een vlekkeloze landing. „We made it," riep een der bemanningsleden opgelucht en in de ca bine klaterde een spontaan en dankbaar applaus op van de passagiers. (Van onze weerkundige mede werker) Het weer wordt de komende da gen wat kouder. Een over Frank rijk naar het oosten trekkende de pressie en een naderbij komend minimum uit het noordwesten ge ven kans op regen of sneeuw. La ter op de dag klaart het weer op, waarna het in de erop volgende nacht in Gelderland tot enkele graden vorst komt. De middag- temperatuur in Oslo, Stockholm en Helsinki was 4 graden C., in Reykjavik 13 graden C. VORDEN De elfjarige W. L. A. Hendriksen uit Vorden is vrijdagavond overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Met twee andere school kinderen fietste hij als derde op de weg. Tijdens het fietsen speelden de kin deren. Daarbij kwam de jongen te val len. Hij werd overreden door een ach terop komende auto.

De Vallei | 1971 | | pagina 1