KANTONGERECHT WA GENINGEN Rechter achtte wettig bewijs niet geleverd Kmk in landbouwbestrijdings- middelen is te gevaarlijk ddi Geheimen van de zeebodem ontdekt Wijziging bij postagentschap in Zandstraat Vs*ij spraak in Chick-zaak MAJOOR JHR. A. W. SNOECK ADJUDANT KONINGIN JULIANA Grondverkoop in „Dragonder" Meer ruimte voor kleuters Naailes voor gehandicapte huisvrouwen W aterpolo-top in Valleibad VALLEI? Belt 10550 11079 Adoptiegroep voor Amnesty Verhuur vau jeugdgebouw Zweedse brievenbusjes voor PTT ZATERDAG 30 JANUARI 1971 NOODZAAK BURGERLIJKE STAND VOORKEUR Conclusies Kerkdienst 1 Politieman vrijgesproken van verkeersovertreding WAGENINGEN Een 26-jaiige adspirant-agent van de rijkspolitie uit Arnhem werd vrijdag ondanks een eis van 75.- boete vrijgesproken >an een vorig jaar begane verkeersovertreding op Rijksweg Utrecht-Arnhem (onder Ede). De agent, Hermanus Joh. B. M. B. had op 27 april zijn rijbaan verlaten en was even later plotseling gaan remmen ..om" naar hij zei „voldoende afstand op een voor hem rijdende file te bewa ren". Het gevolg van deze snelheidsver traging diende zich aan in een botsing, waarbij twee achteropkomende auto's waren betrokken. De bestuurders hiervan hadden te genover de politie verklaard, dat de door B. voorgewende „file" hen als „onbegrijpelijk" voorkwam terwijl zij voorts diens „veranderen van rijrich ting" als „volkomen onnodig" kwalifi ceerden. Een gelijkluidende verklaring was ook afgelegd door de Renkumse wegen wachter G. P., die op het moment van de botsing net de weg had gezuiverd van een even daarvoor gebeurd onge val, (met een Mercedes). Derhalve stond de adspirant-agent terecht voor het onverhoeds in gevaar brengen van andere weggebruikers. Ondanks dat twee getuigen het te gendeel beweerden volstond verdachte ter zitting met zijn eerder tegenover de verbalisant afgelegde verklaring. Vol gens hem was verlaten van zijn rech- terrijbaan „bittere noodzaak" geweest „omdat door het ongeval de auto's al daar in file reden". Naar zijn waarne ming zou het op de andere weghelft niet anders zijn geweest, terwijl boven dien de route „bezaaid was met brok ken golfkarton". En dat alles tesaam moest zijn sterk gematigde snelheid van ongeveer 20 km per uur ver klaren. De als getuige gehoorde medepassa gier van B„ wachtmeester G. de B. uit Weesp, bevestigde dit relaas. Volgens de getuigen a charge echter, G. P. en N. C. K., was er allesbehalve sprake van deze omstandigheden en zou de adspi- rant zijn snelheid slechts uit nieuwsgie righeid „om de verongelukte Merce- VEENENDAAL De openingstijden van het postagentschap in de Zandstraat worden met ingang van 1 februari als volgt gewijzigd: Maandag van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zelfde tijden op dinsdag, donderdag en vrijdag. Woens dag 8.30 tot 13.00 uur. Zaterdags ge sloten. VEENENDAAL Er hebben zich weer vier gegadigden gemeld voor de bouw van eengezinswoningen in het bestemmingsplan Dragonder-zuid. De raad wordt voorgesteld aan J. H. G. van Haarlem, J. Suydendorp, C. Hen- driksen en G. van Doorn aan ieder rond 300 ca. bouwgrond te verkopen vo_r een bedrag van rond f 14.000,-. Ook de onlangs opgerichte Stichting Bevordering Eigen Woningbezit heeft verzocht twee percelen bouwgrond te mogen kopen in Dragonder-zuid voor de bouw van 52 eengezinswoningen. Als verkoopbedrag wordt f 392.000,- voor gesteld. VEENENDAAL Het toenemende aantal kleuters en de van overheidswe ge verkregen richtlijnen over verlaging van de leerlingenschaal per 1 januari jl. maken het noodzakelijk dat in de Patrominiumschool en in de Juliana van Stolbergschool een derde lokaal voor het kleuteronderwijs wordt inge ruimd. De kleuterschool „Patriminum" gaat een speellokaal als leslokaal in gebruik nemen en een leegstaande klas in de Patrimoniumschool als speellokaal be nutten. Het bestuur van de kleuterschool „Bij de molen" vraagt om de inrichting van een speelwerklokaal. Hierdoor zul len een aan aantal kinderen van de wachtlijst kunnen worden afgevoerd en wordt tegelijkertijd tegemoet gekomen aan de wens van het ministerie om de kleuterschaalverlaging te kunnen toe passen. VEENENDAAL Geboren: Bert. z. v. D. Vos en G. de Graaf: Petronella Jeannette, d. v. J. Vos en P. de Bruin; Cornelia Corine, d. v. A. van Ojik en B. Eskamp; Jacob Teunis z. v. R. van Laar en G. van Laar; Jolanda d. v. H. van de Haar en A. M. Kroezen; Gerard Jaco bus Bart, z. v. A. van Engelenburg en G. van de Bovenkamp; Nicolaas Corne lls Hendrik z. v. H. van de Haar en J. van Ingen. Ondertrouwd: W. T. A. Bolderman en J. van Donkelaar; H. J. Vos en P. Re- bergen; E. G. Spruitenburg en A. van Dijk. Overleden: Ruiter w. v. Aaltje Ruiter (79); T. van Maanen (geb. 1-7-70); H. van Manen (46), geh. gew. met W. Suk kel. Getrouwd: W. J. de Doelder en H. Kappers: A. H. van Herwijnen en M. H. van der Bend; J. Griffioen en J. W. S'oter. des goed te bekijken" hebben ver traagd. Naar hun mening was de weg volko men vrij, ook al omdat de stukken kar ton linea recta naar de vluchtstrook waren geschoven. B.'s raadsman, mr. M. M. Flesseman, wees op de ongelukkige wegsituatie. „De weg was vettig want het was net begonnen te regenen". Daarom was hij ook de mening toegedaan dat het ach teropkomende verkeer „onvoldoende afstand" zou hebben bewaard en „wel licht daardoor tegen de wagen van zijn cliënt was aangebotst". LEERSUM Voor gehandicapte huisvrouwen en meisjes in de provincie Utrecht bestaat er vanaf 1 januari 1971 de mogelijkheidd eel te nemen aan spe ciale naaicursussen uitgaande van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande. Met ingang van die datum is name lijk mevrouw H. W. de la Bey-Fokkens uit Maarn door bovengenoemde Stich ting benoemd met de speciale opdracht om in de provincie Utrecht naaicursus sen voor gehandicapte huisvrouwen en meisjes te organiseren en te geven. Utrecht kan als eerste provincie met dit werk beginnen mede dank zij een pro vinciale subsidie. Mevrouw de la Bey, een bevoegde naailerares. geeft reeds 4 jaar naailes sen in het Revalidatiecentrum „D Hoogstraat" in Leersum, zodat zij al over ruime ervaring beschikt. De lessen kunnen (bijna) overal in de provincie Utrecht gegeven worden waar 5 of 6 dames zijn, die hieraan deel willen nemen. Vervoer zal in vele gevallen doord e plaatselijke afdelingen van de U.V.V. verzorgd kunnen worden. Een aangepaste naaimachine is aanwe zig. Ook bestaat een mogelijkheid tot het volgen van enkele lessen in bloem schikken, voedingsleer, koken enz. Ter begeleiding van dit werk is opge richt een werkgroep „de gehandicapte huisvrouw" van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Platte lande. waarin zitting hebben vertegen woordigsters van de volgende organisa ties: Inspectie Volksgezondheid, de 3 Kruisorganisaties, de Prov. Utrechtse Revalidatie Stichting, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de Stich ting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Inlichtingen bij het se cretariaat: Groenekanseweg 14, De Bilt, tel. 030-760062 en bij Mevr. H. W. de la Bey-Fokkens, Boslaan 12, Maarn, tel. 03432-1353. VEENENDAAL Eén keer in de veertien dagen, op zaterdagavond, gaat het puikje van het Nederlandse water polo te water in het Valleibad te Vee- nendaal. Zowel Polar Bears Ede. dat in de hoofdklasse speelt, als de eer- ste-klasser V.Z.C.-Veenendaal spelen er hun thuiswedstrijden. Polar Bears komt in de competitie uit tegen: HZC Robben Hilversum, De Meeuwen Amsterdam. Neptunus Amersfoort, Zian Den Haag, Neptu nus Arnhem. HZPC Den Haag, DZV Delft, AZPC Amersfoort, AZC Alphen aan den Rijn, Nereus Zaandijk en DJK Amsterdam. VZC is ingedeeld bij: UZSC Utrecht, Zwemlust Utrecht, PSV Eindhoven, Rotterdam Rotterdam, SVH Rotterdam. GZC Gouda, ZCG Groningen. ZYV Den Bosch, De Zijl Leiden, ESCA Arnhem en Het IJ Amsterdam. Het vrogramma voor zaterdag 30 ja nuari a.s.: 19.15 uur VZC PSV (Eind hoven); 20.15 uur Polar Bears Neptu nus (Arnhem). Officier van Justitie, mr. J. Reinders, vond het moeilijk om het wettig en overtuigend bewijs te leveren. „Aan de ene kant staan de verklaringen van verdachte en zijn getuige D. B., aan de andere kant die van G. P. en N. C. K.", zei hij. Voorkeur had hij echter voor de ge tuigenverklaringen van laatstgenoem den, mede omdat G. P. naar zijn mening als wegenwachter voldoende ervaring had om „wegsituaties als de onderhavige" juist te beoordelen. In dat verband vond hij het ook niet nodig om aan te tonen „of de verdachte nou wel of niet op zijn rem was gaan staan". De door B. toegegeven snelheid van 20 km achtte hij ten opzichte van de gebrui kelijke kruissnelheid (van circa 100 km) veel te laag. Het laatste mede omdat twee getuigen van een volkomen vrije wegsituatie hadden gesproken. Op grond van deze conclusies zag hij het wettig en overtuigend bewijs „toch" wel geleverd, al vroeg hij zich af of B. wel de enige schuldige was geweest. Eis derhalve: 75,- boete. Omdat kantonrechter mr. A. C. van den Brand het volledig bewijs niet ge leverd zag verzocht hij de raadsman mede uit oogpunt van tijdsgebrek af te zien van diens pleidooi./ u dan tven a.u.b. voor Veenendaal 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 Sportdag voor bejaarden VEENENDAAL Bij wijze van voorproefje, want de zaak is nog niet officieel geopend, wil de Veenendaalse sportstichting de bejaarden kennis laten maken met het Yalleibad-/sporthaleompIex. ledereen van 65 jaar en ouder is welkom op donderdag 4 februari a.s. "s morgens om kwart over tien in de hal van het bad. Onder deskundige leiding zal eer. wandeling door het hele overdekte complex worden gemaakt, waarbij een hartversterking in de vorm van een kopje koffie en wellicht nog wat anders niet wordt vergeten. Maar dat is niet het enige wat de sportstichting de bejaarden te bieden heeft. Wie daar zin in heeft kan ook nog op een andere manier van de spor taccommodaties gebruik maken: bij voorbeeld door een kansje te wagen op de kegelbaan, een duikje in het water in één van de baden waarbij het hoofd van de sportaccommodaties, de heer E. van Asselt, als daar vraag naar is, zich niet onbetuigd zal laten. A ME RONGENDe Prinses Beatrixschool heeft vrijdagmiddag twee nieuwe lokalen in gebruik ge nomen als een welkome aanvulling van de bestaande lokalen. De uit breiding was noodzakelijk om het steeds toenemende aantal leerlingen te kunnen huisvestenDe officiële opening werd ondermeer bijgewoond door burgemeester jhr mr. O. R. van den Bosch die zijn blijdschap over de uitbreiding niet onder de (school) ban ken stak. Gisteravond waren ouders en andere belangstel lenden in de gelegenheid de nieuwe lokalen die qua uiterlijk goed aansluiten bij de reeds bestaande lokalen te bezichtigen. LEERSUM Over de gehele wereld verspreid zitten ongeveer een kwart miljoen mensen opgesloten in gevange nissen en kampen, omdat zij zich heb ben uitgesproken tegen bepaalde toe standen in hun land. Zij worden opge sloten, verbannen, gemarteld, doodge trapt. vaak zonder dat men het weet, zonder dat iemand iets voor hen, of voorh un familie doet. Sinds 1961 werkt Amnesty Interna tional voor de vrijheid van meningsui ting op politiek of godsdienstig gebied. Strikt onpartijdig worden er gevange nen geholpen, wat de inhoud van hun overtuiging ook is, en ik welk land ze ook worden vastgehouden. Er geldt slechts een beperking: de gevangene mag geeng eweld hebben gbruikt of gpropageerd. Veel regeringen zijn gevoelig voor de publieke opinie in het buitenland. Zij geven toe aan aanhoudend uitgeoefende druk. wanneerd eze redelijk is en on partijdig. Inmiddels is er een adoptie- raad Leersum en omgeving ge vormd. Deze groep heeft drie gavange- nen toegewezen gekregen, de Rus Pi- menov. de Spanjaard Sala en de Brazi liaan Father Agostinho Pretto. De adoptiegroep haat een regelmatige briefwisseling onderhouden met de au toriteiten. en met de gevangenen en hun familie. Wanneer een gevangene weet dat hij niet vergeten wordt, geeft dit contact van mens tot mens hem moed om vol te houden in moeilijke omstandigheden. Steun in wat voor vorm dan ook kan worden verleend via mevr. C. Hogen- boom-v. Deutekom. Kon. Julianalaan 95 te Leersum, tel. 1432; mevr. A. Scha penk-Landweer, Kon. Julianalaan 87 te Leersum, tel. 2436 en ds. A. Burger. Boslaan 34 te Amerongen, tel. 2420. Er dient zo spoedig mogelijk een einde te worden gemaakt aan het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw en de bloembollenteelt die kwik bevatten. Een dergelijke maatre gel is nodig omdat een te grote hoe veelheid kwik in water, bodem en lucht de volksgezondheid in ons land in gevaar kan brengen. Deze waarschuwing uitte dr. ir. D. W. Scholte Ubing onlangs in het rapport Milieuverontreiniging met kwik en kwikverbindingen. In weerwil van de ernst van deze waarschuwing is er geen uitzicht op een algeheel verbod van kwikhoudende bestrijdingsmiddelen voor gewasbe scherming in de landbouw. Dit deelde de minister van landbouw, ir. P. J. Lar- dinois, onlangs mede in antwoord op vragen van mevrouw Epema-Brugman, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Aangezien de minister van landbouw tevens uit naam van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. M. Kruisinga, antwoordde, kan men er zeker van zijn dat deskundigen op het gebied van de volksgezondheid zijn geraadpleegd voordat het ministe rie van landbouw besloot het gebruik van kwikbevattende bestrijdingsmidde len in de landbouw nog niet volledig te verbieden. Het is aannemelijk dat het aan die deskundigen en aan het rapport van dr. Scholte Ubing te danken is dat het ministerie van landbouw wél een inperking heeft aangekondigd van het gebruik van kwikbevattende bestrij dingsmiddelen voor ontsmetting van zaaigranan en voor bestrijding van VEENENDAAL Blijkens een voor stel aan de raad is de gemeente bereid als verlenging van het per 10 augustus 1971 aflopende huurcontract een nieuwe verhuurovereenkomst aan te gaan met de Stichting jeugdwerk „de Instuif" voor het jeugdgebouw aan de J. G. Sandbrinkstraat. Voorgesteld wordt het gebouw opnieuw voor vijf jaar te ver huren tegen een bedrag van f 5000,- per jaar. schurft in appels en peren. Voor het einde van dit jaar zullen zaad- en fruittelers waarschijnlijk de beschik king hebben over een nieuw bestrij dingsmiddel dat géén kwik bevat. In de fruitteelt zal dat kwikloze bestrijdings middel het eerst in gebruik kunnen worden genomen. Doordat ombouw van apparatuur nogal wat tijd vergt zal het nieuwe middel pas tegen het einde van 1972 door zaadtelers in gebruik kunnen worden genomen. Anders is het gesteld met het gebruik van kwikbevattende middelen voor de bestrijding van schimmels en bepaalde andere aantastingen van aardappelen, bloembollen en zaaigranen. Een verbod van dat gebruik van k wikbevattende bestrijdingsmiddelen zou volgens het ministerie van landbouw „tot ernstige consequenties leiden met betrekking tot de export, alsmede tot aanzienlijke oogstverliezen voor de.betreffende teel ten." VEENENDAAL Zat, 30 jan. Pniëlkerk (Hoofdstraat) 20 u. Orgelbespeling door Feike Asma. Werken van Jan Zwart, J. S. Bach, A. Guilmant, Franck, Charles Marie Widor en Asma. RHENEN Bioscoop: Bio, zat, 20 u. en zond. 14.30 u. „The good guys and the bad guys" (al); z'o. 20 u. ,,De mo- torduivels" (18 j.). ARNHEM Stadsschouwburg: Zat. 30 jan. 20 u. Toneelgroep Theater met „De Ge temde feeks" van Shakespeare. Met Sigrid Koetse, Jules Croiset, Fenneken F. Andreae, Albert Ab- spoel, Peter van der Linden, Carol Linssen, Lex Schoorel en Hans Tiemeijer. Dinsd. 2 febr. 20 u. Nieuw Rotterdams Toneel met „Vrouwen?... geen probleem". Met Jules Rooyaards, Martine Cref- coeur, Marijke Merckens, Jacques Luyer en Pieter Lütz. Theater aan de Rijn: Zond. 31 jan. 20.30 u. Mime-programma „Op le ven en dood", samengesteld en on der regie van Peter van der Lin den. Met. Carol Linssen, Peter van der Linden. MUZIEK Musis Sacrum: Dond. 4 februari 20 u. Het Gelders Orkest o.l.v. Leo Driehuys. Solist: Arve Tellefsen, viool. Werken van Haydn, Ment delssohn, Massenet, Bizet. BIOSCOPEN Rembrandt, Velperplein: Aanvangs tijden 2.30, 6.45 en 9.15 uur „Tora! Tora! Tora!". Toegang 14 jaar. Studio A, Lange wal: Aanvangstijd 7.30 uur „Dr. Zjivago". Toegang 13 jaar. Zaterdag, zondag en woens dag 2.30 uur: „Daar komen de smurfen!". Toegang alle leeftijden. Palace. Bakkerstraat: Aanvangstij den 2.30, 6.45 en 9 uur „De weg naar de Hel". Toegang 14 jaar. Luxor, Willemsplein: Aanvangstij den 2.30, 6.45 en 9 uur (woensdag tevens 1.30 uur). Toegang alle leeftijden „De gëndarme op drift". Zaterdag 23.30 uur „Als de naakte wind der zee". Toegang 18 jaar. Saskia. Looierstraat: Aanvangstijden 2.30, 6.45 en 9 uur „La sirene du Mississippi". Toegang 18 jaar. UTRECHT Stadsschouwburg: Zat. 30 jan. 20 u. Nederlandse Comedie met „Vrij dag". Zo. 31 jan. 20 u. Bulgaars Nationaal Ensemble met „Bal- kanska Mladost". Ma. 1 feb. 20 u. Haagse Comedie met „Een vrouw om weg te gooien". Di. 2 en do. 4 feb. 20 u. Toneelgroep Theater met „Het Proces". Vr. 5 en za. 6 feb. „Nee schat, nu niet". Muzevalcabaret: Nieuwe Kamp. zat 30 jan. en 6 feb. 20.30 u. „Het bleef nadien nog lang onrustig in de binnenstad". Kargadoor: Oude Gracht, do. 4 feb. 20.30 u. free jazz mime opera van Mimetheater Will Spoor, Willem Beuker cs, met illustraties van Pe ter Vos. AMERSFOORT Grand Théatre: Di. 2 feb. 20 u. Utrechts Symfonie Orkest. Diri gent: David Zinman. Solist: Ste phen Bishop, piano. Werken van Beethoven, Moussorgsky en Schu bert. Wo. 3 feb. 20.15 u. Paul van Vliet. Do. 4 feb. 20.15 u. Paul van Vliet. Vr. 5 feb. 20.15 u. Klein Ölottheater uit Zeist in Theater Miniatuur, Appelmarkt. ROTTERDAM Over enkele weken ontvangt de P.T.T. duizend in Zweden gemaakte buitenbrievenbusjes. Zij zijn besteld om in afwachting van de defi nitieve regeling, in de meest dringende gevallen soelaas te kunnen bieden. De P.T.T. zal de duizend bussen gra tis plaatsen in die gevallen waarin de afstand tussen de openbare weg en wo ningen of anderzins naar haar mening veel te ^root is. Te zijner tijd zullen de duizend busji worden vervangen door bussen van het definitieve model. De Zweedse busjes voldoen niet aan de normen zoals die te zijner tijd in Nederland zullen worden gehanteerd. Daarom heeft de P.T.T. in het oor spronkelijke model wijzigingen aange bracht. Het totale project zal door de P.P.T. worden gefinancierd. Als te zijner tijd de afstand huis openbare weg niet langer mag zijn dan ten hoogste tien meter, zuller buitenbusjes nodig zijn. DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag acht niet bewezen, dat men in Nederland bij de huidige normen en opvattingen aan een blad als het sex- contactblad Chick-Zes aanstoot neemt. Het hof heeft, daarom vrijdag de uitge ver van het blad, de 30-jarige J. F. C. W. uit Castricum en de distributeur, de 50-jarige C. M. uit Amstelveen vrijge sproken. De advocaat-generaal bij het hof, mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst had Chick-Zes. dat eind 1968 verspreid werd. aanstotelijk voor de eerbaarheid geacht en tegen W. een gevangenisstraf gevorderd van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk, en tegen M. drie weken gevangenisstraf. De raadsleden, mr. P. Mout en mr. K. W. Zieleman, hadden vrijspraak gevraagd. De zaken tegen W. en M. waren naar het Haagse hof verwezen door de Hoge Raad, die de arresten van het hof in Amsterdam vernietigd heeft. Het Am sterdamse hof had W. en M. een boete opgelegd. De rechtbank in Amsterdam had hen in eerste instantie vrijgespro ken. De economische gevolgen van zo'n verbod heeft de overheid kennelijk niet willen riskeren. Om de risico's voor de volksgezondheid van voortgezet gebruik van deze gevaarlijke middelen bij de teelt van aardappelen, bloembollen en zaaigranen zoveel mogelijk te verklei nen zoekt de overheid nu een andere uitweg. Die oplossing kan er alleen komen indien de behandeling van aardappelen, bloembollen en zaaigranen met de gew raakte middelen op enkele plaatsen kan Worden gecentraliseerd. In ciat geval zal het afgelopen zijn met onbeperkte lozing van de kwikhoudende vloeistof fen die de telers als schimmelvernieti- gende dompelbaden gebruiken, in slo ten en kanalen. Ook bij gemeenschappelijk gebruik van kwikbevattende dompelbaden in enkele centra zal men de kwikhouden de vloeistoffen niet op het oppervlakte water mogen lozen na gebruik daarvan. Bij TNO wordt thans onderzocht of er een bruikbare, methode is voor chemi sche verwijdering van het kwik uit dat afvalwater. „Op het ogenblik valt nog niet te zeggen", zo meldde het ministe rie van landbouw onlangs „op welke termijn dit onderzoek tot een praktisch bruikbaar resultaat zal leiden". Bedoeld zal wel zijn: een resultaat dat econo misch haalbaar wordt geacht. Het concentreren van de behandeling van bloembollen, aardappelen en zaai zaden in kwikbevattende dompelbaden in een zo klein mogelijk aantal centra zal voor de telers neerkomen op een verhoging van productiekosten. Zij moeten immers voor en na die behan deling voor vervoer van hun produkten zorgen. Daarbij komen dan nog de kos ten van de behandeling zelf en de kos ten van verwijdering van het kwik uit het afvalwater. Het wetgeversbeginsel „de vervuiler betaalt" krijgt voor deze telers, nu dui delijk is geworden dat zij spoedig niet zelfstandig meer mogen vervuilen, wel een heel bijzondere betekenis. Zullen de bloembollen, aardappelen en zaaiza den duurder moeten worden? Of is het redelijk dat de overheid, omdat het hier gaat om een algemeen belang en wat de export betreft een nationaal economisch belang de kosten van bouw en exploitatie van de kwikbehan delingscentra voor haar rekening neemt? Mochten er liefhebbers zijn dan gaat ook de heer van Asselt te water om gezamenlijk wat lichte oefeningetjes te doen, alles vanzelfsprekend aangepast aan de leeftijd van de deelnemers. Met dat laatste heeft de heer van As selt nog een bijbedoeling. Als er animo voor is dan wil hij zich graag op een paar morgens per week een uurtje vrij maken om met groepjes bejaarden te gaan „watertrimmen". De ervaring met de vrijdagavond-groep (een veertigtal voor het merendeel veertigers en vijfti gers, maar toch ook enkele bejaarden) heeft de heer van Asselt geleerd dat deze vorm van lichaamsbeweging ook voor bejaarden uitermate geschikt is om zich fit te houden. Maar om niemand af te schrikken: het hoeft a.s. donderdag niet. Die is er in de eerste plaats voor om de zaak te bekijken, maar wie meer wil weet dus wat mogelijk is. Voor alle zekerheid zal de temperatuur van het water tot onge veer dertig graden worden opgevoerd. Misschien onnodig te zeggen, maar wat de bejaarden ook doen a.s. donder dag. het kost ze geen cent. LA JOLLA (Californië) Elk jaar raken het Noord- en Zuidamerikaanse continent en Afrika 2,5 cm verder van elkaar verwijderd, terwijl de bodem van het oost-centrale deel van de Grote Oceaan 2,5 cm noordelijker komt te liggen. IJzer, mangaan en andere ertsen liggen op de bodem van de oceanen te wachten op het ogenblik, dat de men sen in staat zullen zijn deze enorme rijkdommen te gaan winnen. Andere gebieden van de oceaan en wel voor namelijk die bij de kusten zijn enor me reservoirs van olie en gas. Deze kennis en nog veel meer is het resultaat van de reizen van de „Glo- mar Challenger", een boorschip dat in de afgelopen twee jaar bijna 200 ga ten heeft geboord in de sedimenten van de Atlantische en Grote Oceaan, de Golf van Mexico en de Middel landse Zee. De boorkernen geven de geleerden een eerste indruk van datgene, wat zich onder de tot dusverre ontoegan kelijke oceaanbodems bevindt. Het project, dat in totaal 34.8 miljoen dol lar zal kosten, begon in 1968 en zal in 1973 afgesloten worden. Andere conclusies van de onderzoe kingen: 1. Het grootste deel van de oceaanbo dems is nog geen 200 miljoen jaar oud. De aarde daarentegen is 4,5 mil jard jaar oud. 2. De onderzeese bergketens bewegen zich langzaam uiteen, zodat het voor het gesmolten materiaal uit het bin nenste der aarde mogelijk wordt door de scheuren naar de oppervlakte te komen om een nieuwe oceaanbodem te vormen. 3. Bepaalde gebieden van de oceaan bodems en wel voornamelijk de oude re gebieden bij de kustlijnen, zijn enorme olie- en gasreservoirs. die wachten op het ogenblik, dat zij door geperfectioneerd materieel van de aardolie-industrie voor de winning klaargemaakt kunnen worden. 4. Sedimenten, die rijk zijn aan ijzer, mangaan en andere ertsen liggen over grote delen van de oceaanbodem ver spreid. Het wordt mogelijk geacht de ze rijkdommen te winnen zodra da juiste technologie daarvoor is ontwik keld. RHENEN Predikbeurt Oud Geref. Gem. donderdag 4 februari 19 uur ds. Kamp. mandant bij het 42ste bataljon infante rie. In 1960 vertrok hij naar het des tijds Nederlands Nieuw-Guinea, waar hij twee jaar verbleef. Na zijn terug komst werd hij benoemd tot majoor. In 1970 werd majoor Snoeck als in structeur geplaatst bij het op leidings centrum van de cavalerieschool in Amersfoort. LONDEN In een witboek over het beleid in de komende vier jaar, heeft de Britse conservatieve regering plan nen bekendgemaakt om aanzienlijk te bezuinigen op socialistische program ma's. zoals de genaaste industrieën en de welzijnsverzorging. DEN HAAG Met ingang van 1 fe bruari 1971 is benoemd tot adjudant van de koningin, majoor der infanterie jhr. A. W. Snoeck. Anton Wilhelm Snoeck is op 27 de cember 1925 te Brummen geboren. Op 30 juli 1945 nam hij als oorlogsvrijwil liger dienst bij de zeemacht als mari nier derde klasse. Na te zijn bevorderd tot sergeant der mariniers werd hem in 1947 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend in verband met zijn overgang naar de landmacht, waar hij op de school voor reserveofficieren der infa- terie zijn opleiding tot vaandrig kreeg. Van 1948 tot 1950 diende hij in Ne- derlands-Indië. In december 1950 werd hij eerste luitenant der infanterie bij het regiment Johan Willem Friso. Na een kort verblijf in Nederland, vertrok hij eind 1951 naar Korea, waar hij door- granaatscherven aan zijn hand werd gé wond. Tot de onderscheidingen die hem werden toegekend behoren onder ande re het Bronzen Kruis en de United Na tions Service Medal. In 1955 werd hij benoemd tot kapi tein. Na het volgen van diverse cursus sen werd hij in 1959 compagniescom-

De Vallei | 1971 | | pagina 3