Over de grenzen Executies in Nigeria De come back van Alan Shepard Tijdschema maanreis Apollo-14 Geschiedenis van 7 maanonderzoek, VRIJWILLIGERSLEGER NA '75 GEWENST Koop Zwart Starfighters in België na botsing neergestort NIXON'S BEGROTING TOONT EEN GROOT TEKORT IN RIJNMOND MEERDERHEID TEGEN NIEUWE INDUSTRIEËN Minder priesters Philips bundelt vier bedrijven Studie van majoor H. W. Wenders \r Enquête Overeenstemming NOS-Lino Galle ZATERDAG 30 JANUARI 1971 WERKGELEGENHEID NIEUWE WAPENS BIJSTAND MISDAAD J)e voornaamste gebeurtenissen van de reis van de Apollo-14 verlopen als volgt (al les in Ned. tijd): ZONDAG 31 JANUARI: 21.23 uur: lancering van Kaap Kennedy. Bijna 12 minuten later is de omloopbaan op ongeveer 190 km hoogte bereikt. 23.53 uur: ontbranding van de derde trap. die de Apollo-14 in de koers naar de maan brengt. 21 minuten later, op MAANDAG 1 FEBRUARI: 00.14: moederschip trekt maansloep uit derde trap, koppelt aa^i de maansloep. (01.19 uur). Na 21 minuten verwijdert het stelsel zich van de rakettrap, overtollige brandstof wordt uitgestoten. Na verscheidene koerscorrecties, indien nodig, op weg naar de maan. bereikt het ruimteschip de maan op 4 februari. DONDERDAG 4 FEBRUARI: 08.01 uur: wijziging baan, waardoor een baan om de maan tussen 105 en 314 km hoogte wordt bereikt. Onzichtbaar voor de bemanning slaat de uitgebrande rakettrap van de Saturnus 28 minuten later, te 08.29 uur, op de maan te pletter. Registratie door de seismograaf van Apollo-12. 12.19 uur: Apollo-14 gaat in een lagere baan, met hoogste punt 100 km en laagste punt 18 km boven het maanoppervlak. VRIJDAG 5 FEBRUARI: 05.50 uur: afkoppeling maansloep: 07.09 uur: moederschip in nieuwe baan; 10.05 uur: afdaling maansloep begint; 10.16 uur: landing op de maan: 14.53 uur: lucht wordt uit maansloep verwijderd; 15.10 uur: Shepard en daarna Mitchell stappen op de maan. Werken daar ongeveer vijf uren. ZATERDAG 6 FEBRUARI: 11.51 uur: Tweede werkperiode. Voet tocht naar de Cone-krater. 15.51 uur: Maansloep wordt weer op druk gebracht. 19.47 uur: Start maansloep. 19.56 uur: Maansloep in baan rond maan. 21.33 uur: Koppeling aan moederschip. 23.56 uur: Maansloep wordt afgestoten en slaat 28 minuten later te pletter op de maan. ZONDAG 7 FEBRUARI: 02.37 uur: Apollo-14 geeft een vuurstoot en gaat op weg naar de aarde. Indien nodig worden in de daarop volgende dagen drie koerscorrecties uitgevoerd. DINSDAG 9 FEBRUARI: 21.34 uur: Dienstcompartiment wordt af gestoten. 21.47 uur: Moederschip treedt de damp kring binnen. 22.01 uur: Landing in de Stille Oceaan. t LANDINGSPLAATSEN! OP DEMAAN In VS meer geld voor defensie en schone lucht WASHINGTON Voor het eerst in vier jaar worden in de V.S. de uitga ven voor defensie verhoogd. Bovendien komt er meer geld voor de strijd tegen de luchtverontreiniging (een verdubbeling), gezondheidszorg en andere pro gramma's. De bestedingen voor de ruimtevaart zullen verder omlaag gaan, waarbij rekening wordt gehouden met een geleidelijke inkrimping van het Apolloprogramma. Het ruimtevaartbureau krijgt slechts de helft waarom het gevraagd heeft voor de ontwikkeling van een raket waarmede men in de jaren zeventig astro nauten de ruimte in zal brengen. ROTTERDAM In het Rijnmondge bied is de meerderheid van de bevol king (64 procent) tegen de vestiging van nieuwe industrieën in dit gebied. Nieu we industrievestigingen zijn gewenst maar niet noodzakelijk, meent twintig procent van de Rijnmonders. Veertien procent acht industrievestiging noodza kelijk en twee procent vindt nieuwe vestigingen een absolute noodzaak. Zo luidt een aantal uitkomsten van de en quête „Het milieu in Rijnmond", die de NV v/h Stichting voor Statistiek in Den Haag in het Rijnmondgebied heeft ge houden in opdracht van het Rotterdams Nieuwsblad. De tegenstanders van ves tiging van nieuwe industrieën in het Rijnmondgebied motiveren dit op grond van drie overwegingen: Vrees voor de schadelijke gevolgen van verdergaande lucht- en waterver vuiling (37 procent); De Nederlandse economie is op dit moment sterk genoeg en schone lucht en prettig leven is belangrijker dan meer welvaart (34 procent) Vrees voor verdere verslechtering van openbaar vervoer, woningnood, on derwijskansen, medische verzorging en recreatiemogelijkheden (dertig procent). Jongeren blijken minder ongunstig te denken over industrievestiging dan ou deren. De uitbreiding van de werkgele genheid is daarbij een belangrijk argu ment. Jongeren denken ook gunstiger dan ouderen over de mogelijkheid dat de milieuverontreiniging binnen de perken gehouden kan worden. Ruim éénderde van de ondervraagden maakt zich zorgen over de gevaren van de industrie. In Rotterdam en Schiedam is dit percentage het hoogste (veertig procent). Daar staat tegenover dat men zich vooral zorgen maakt in het gebied ten zuiden van de Nieuwe Waterweg (79 procent), met name ten aanzien van het ontploffingsgevaar (52 procent) en over het gevaar van gifwolken (46 pro cent). Uit de enquête bleek dat twee van de drie ondervraagden wel eens persoonlijk last hebben gehad van luchtvervuiling. Men heeft het meest last van stank. Op de. tweede plaats komen de bezwaren van vuile deeltjes in de atmosfeer (roet op de auto, was wordt vuil) en op de derde plaats acute gezondheidsbezwaren: hoesten, misse lijkheid, hoofdpijn. Voor wat de vestiging van een hoog- ovenbedrijf op de Maasvlakte betreft vindt de helft van de ondervraagden dat de beslissing daarover bij de bevol king dient te liggen. CALABAR Bij de Nigeriaanse stad Calabar zijn zeven personen in het openbaar terechtgesteld. Zij waren we gens roofovervallen tot de doodstraf veroordeeld. Het aantal terechtstellingen in Nige ria binnen korte tijd is opvallend. In één week zijn nu twaalf doodvonnissen voltrokken, voor het merendeel in het voormalige Biafra. De executies van donderdag vonden plaats in Opobo en Fabak, ten zuidwes ten van Calabar. Bij de terechtgestel- deij waren vier militairen. De federale regering stelde vorig jaar de doodstraf t - -io rnr>f w'i htermee de De uitgaven van het Amerikaanse ministerie van Defensie worden met in begrip van de militaire hulp aan het buitenland geraamd op 76 miljard dol lar. Dat is 1,5 miljard dollar méér dan in dit begrotingsjaar en rond eenderde van de totale federale uitgaven. Dit blijkt uit de begroting die presi dent Nixon het Amerikaanse Congres vrijdag heeft voorgelegd. Deze begro ting (van 229,2 miljard dollar), die een groot tekort vertoont, beoogt een grote re werkgelegenheid in een kwijnende economie en een vergroting van de mi litaire uitgaven voor een versterking van de defensie tegen de atoommacht en zeevloot van de Sovjet-Unie. De be lastingontvangsten van de federale re cordbegroting voor het jaar 1971/1972 dat op 1 juli aanstaande begint worden geraamd op 217,6 miljard dollar. Dat levert een tekort op van 11,6 miljard dollar, dat gevoegd kan worden bij het tekort van het lopende begrotingsjaar van naar schatting 18,6 miljard dollar. In zijn begroting stelt Nixon ook voor de levensomstandigheden van ge pensioneerden te verbeteren dor de sociale uitkering met terugwerkende kracht vanaf 1 januari te verhogen met 6 procent en deze uitkeringen jaarlijks op te trekken in verband met inflatie. Amerika zal in 1972 anderhalf mil jard dollar méér voro defensie uitgeven dan het jaar tevoren. De totale uitga ven belopen 76 miljard dollar. Er zullen nieuwe wapens worden ontwikkeld en de marine zal worden versterkt. Het aantal militairen onder de wape nen zal in 1972 met 200.000 man worden verminderd tot 2.500.000. Boven de 76 miljard wil president Nixon nog zes miljard dollar voor noodgevallen en voor projecten die in 1972 beginnen maar verscheidene jaren duren. De uitgaven voor de strategische kemstrijdkrachten blijven vrijwel on veranderd op 7,6 miljard dollar. Nixon wil een drastische verhoging van de economische bijstand aan de Amerikaanse geallieerden in Indochina en slechts een kleine verhoging van de hulp aan ontwikkelingslanden elders in de wereld. Bijna 2 1/2 miljard vraagt hij vorio bijstand aan bevriende landen met ho ge defensieuitgaven. Het grootste ge deelte van dat bedrag gaat naar Zuid-Vietnam en Cambodja. Nixon verzocht het Congres wel een duidelijk onderscheid te maken tussen de hulp die wordt geboden voor de vei ligheid van de Ver. Staten en bevriende landen en tussen gelden die bestemd zijn om tegemoet te komen aan mense lijke behoeften en de ontwikkeling van lagerontwikkelde landen. Bovendien wil hij dat er meer nadruk wordt ge legd op het geven van hulp via interna tionaal erkende organisaties. Het Amerikaanse ministerie van De fensie wil een recordbedrag van 5,5 miljard gulden uittrekken om de toege nomen misdaad in het land en de mili tante groepen die geweld propageren te bestrijden. De begroting van dit minis terie voor het fiscale jaar 1972 is drie maal zo groot als die van 1968, het laat ste jaar van de regering-Johnson. J. Edgar Hoover, het hoofd van de federa le recherche, wil zijn contingent van elite-troepen uitbreiden met nog eens 523 man, boven de 1000 man die hij dit jaar al heeft aangetrokken. De voortdu rende uitbreiding is volgens Hoover noodzakelijk om niet onder de misdaad en de activiteiten van militante radicale groeperingen behoeven door te gaan. VATICAANSTAD Het aantal pries terwijdingen daalt gestadig, zo heeft het Vaticaan meegedeeld. Het aantal wijdin gen is in 1969 met 584 (of 12,5 procent) tot 4.063 verminderd in vergelijking met het jaar daarvoor. Tussen eind 1968 en 1970 daalde het aantal priesters met 1467 tot 351.709. In dezelfde periode steeg het aantal katho lieken met 11 miljoen tot 526.604.000 in 41 landen. Zondagavond om 21.23 uur begint het nieuwste „maanavontuur": dan begint de Apollo-14 zijn lange ris kante reis!. Gezagvoerder Alan B. Schepard van de Apollo-14 is multi-miljonair. Hij gaat voor de tweede maal de ruimte in. Hij was de eerste Amerikaan die, op 5 mei 1961 een „ruimte- sprong" waagde. Hij bereikte toen een hoogte van 180 km in een ballistische baan, waarna hij 500 km verder in zee landde. De vlucht duurde een kwartier. Twee jaar later, kort voor dat hij zijn eerste commando over een „Gemini"-ruimte- schip zou gaan voeren, kreeg Schepard last van even wichtsstoornissen. Iedereen dacht dat hij voorgoed moest worden afgeschreven als astronaut. In mei 1969 nadat hij zich had laten opereren, werd hij echter weer volle dig goedgekeurd!. In de jaren van gedwon gen werkeloosheid als ruim tevaarder investeerde hij zijn geld met groeiend suc ces en was inmiddels multi miljonair geworden toen hij zich opnieuw onderwierp aan de strenge opleiding voor de ruimtevlucht naar de maan. Met meer dan vierhonderd oefeningsuren kan hij zich als de best op geleide ruimtevaarder be schouwen. Schepard is 47 jaar. Hij woont met zijn vrouw Loui se en dochters Laura (23). en Julie (19) in de voorstad Ri ver Oaks van Houston, in een huis van 150.000 dollar. Edgar Dean Mitchell, die de maanlander „Antares" bestuurt, en met Schepard op de maan zal stappen, is 40 jaar. Hij is sinds 1966 ruimtevaarder. Mitchel is een diepgelovig protestant. Hij is gehuwd en heeft eveneens twee dochters, Karlpn (17) en Elizabeth (11). Mitchel is nieuweling als ruimtevaarder. Stuart Allen Roosa (37) is de bestuurder van het moe derschip „Kittyhawk" waar in hij twintigmaal rond de maan draait terwijl zijn makkers beneden hem ver toeven. In het controlecentrum in Houston heeft hij al enige ruimtevluchten meegemaakt als reservepiloot en als ver bindingsman. De Apollo-14 is voor hem de eerste kans zelf in de kosmische ruimte ervaring op te doen. Roosa is sinds 1966 ruimtevaarder. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen, Crostopher (11), John (9), Stuart (8) en Rose mary (7). Al sinds het prille begin van de ruimtevaart is de maan het doel van Sowjetrussische en Amerikaanse experimenten geweest. Tot dusver hebben bijna zestig maal instrumenten de 380.000 km naar onze begeleider afgelegd. Bijna elke zesde poging mislukte, vooral in de eerste jaren, en enige andere slaagden slechts ten dele. Apollo 14 is het 24ste Amerikaanse bemande vaartuig dat de ruimte in gaat en het vierde dat op de maan moet landen. Vijf van die vluchten gingen naar de omgeving van de maan, de Appolo's 8 en 10 kwamen in een baan rond de maan, terwijl de Apollo's 11 en 12 landingen op de maan uitvoerden. Dat had ook Appollo 13 in april 1970 moeten doen, maar het ging niet door vanwege een ontploffing in het ruimteschip. De bemanning keerde na vier spannende dagen veilig op aarde terug. In de geschiedenis van de verovering van de maan zijn vooral van belang geweest: 4febr KanteHng-KittyHawk' Ip4,5uurna destar!-: Scheie"- Kitty Hawk en maanlander "Anrarer: gacr naar de maan.'Kitty Hawk" büjrr :,uaan. Kitty Hawk kantelt. shjwstoar naar aarde 5 febr. lemaamtcndeüng 6 febr 2e Totaal verblijfopdemaan ca .34 uur waar- 6febr.Koppelinq Antares M met Kitty Hawk' Maan astronauten stappen over. "Antares' vair op de maan. vm 8-10uur adn maanwan delingen. 6febr OnrmoeHng^ Kitty'Hawk" en "Anh KIlTT 4febr. 82uur en38min. na destart Inzet voor banen rond de maan. Hier is de snelheid gedaald tot ca 3800 km p.u HEoEnZEE ApOlk^K MMJRO Apbiio-iri- In april 1970 mislukte op deze hoogte de vlucht van Apolto-13 door een ontploffing moeten lan DE SAMENSTELLING VAN APOLLO-14 lorm^T/ Iastronaijheoverblij f op de maan ^0?£?er Moederschip'Kil+yh^ van Kitty Ho. WÊÊÊÊÊÊÊ "Ir* Afgeworpen 3e trap van deSatumusraket komt in eigen baan 9 febr, De voortstuwingseenheid van de" Ki Hy Hawk word t af- geworpen, de capsule met astróncufen kantelt zich. naardemaan en valt de op ae maan De capsule duikt ruggelings de dampkring binnen 1 febr MoederschipuKitty Hawk' en de maanlander ^Antares" in baan naardemaan. Capejsennedy Moederschip rreKt'Antares" los. Ontkoppeling moederschip-Se hop °CtAAN 3ijani971, 2;5ayrna desrarr.- ^Stuwstoot richting maan. Desnel- c heid wordt ca. 39.000km p.u. ENORME MOTOREN ra tÊOBBr omvang 1 -akefmotor 9 febr. Drgagparachures gaan open, lanainq in deStilleuceaan ca. 217uur na de start op Cape Kennedy emparachutes gaan epen De verhoudingen in de tekening zijn niet cp schaaf Loena 2 (Sowjet-Unie) gelanceerd 12-9-1959 landt als eerste door mensenhand vervaardigde voorwerp op de maan. Loena 3 (Sowjet-Unie) 4-10-1959 seint de eerste beelden van de achterkant van de maan door. Ranger 7 (VS) 28-7-1964 seint bij het naderen van de maan 4.308 foto's van de voorzijde. Loena 9 (Sowjet-Unie) 31-1-1966 eerste zachte landing. Zendt televisiebeelden door. Loena 10 (Sowjet-Unie) 31-3-1966 eerste kunstmatige satelliet van de maan. Surveyor 1 (VS) 30-5-1966 zendt na zachte landing 11.150 foto's naar de aarde. Lunar Orbiter 1 (VS) 10-8-1966 eerste Amerikaanse maansatelliet. Loena 13 (Sowjet-Unie) 21-12-1966 onderzoekt mechanisch bodemgesteld heid van de maan. Surveyer 3 (VS) 17-4-1967 graaft vier sleuven in maanoppervlak. Sonde 5 (Sowjet-Unie) 15-9-1968 vliegt rond de maan en landt in de Indische Oceaan^Apollo 8 (VS) 21-12-1968 vliegt als eerste bemande ruimtevaartuig rond de maan. Apollo 11 (VS) 16-7-1969 eerste landing mensen op de maan. Appollo 13 (VS) 11-4-1970 gedwongen terug keer rond maan na ontploffing. Loena 16 (Sowjet-Unie) 11-9-1970 verza meld na zachte landing bodemmonster en keert als eerste opnieuw startend onbemand vaartuig naar de aarde terug. Loena 17 (Sowjet-Unie) 10-11-1970 brengt eerste verkenningsvoertuig Loenochod 1 op de maan. DEN HAAG Het is irreëel te be weren, dat een Nederlandse vrijwilli- gerskrijgsmacht met een personele om vang van 0,51 procent van de bevolking niet te realiseren zou zijn. De proble men inherent aan het aanhouden van een kadermilitiekrijgsmacht zullen in de komende jaren steeds groter worden. Een doelbewuste keuze voor een Ne derlandse vrijwilligerskrijgsmacht en een doelgericht streven naar realisering EINDHOVEN Per 1 februari zul len alle activiteiten van Philips die verband houden met de verkoop in Nederland van gegevens-verwerkende apparatuur en systemen worden gebun deld in de nieuwe organisatie „Philips- Electrologica Nederland N.V.". In deze organisatie, eon dochter- N.V., worden de activiteiten onderge bracht van „Verkoop Computer-syste men Nederland", Den Haag, „Data In formation Services". Rijswijk (beide be horen tot de N.V. Philips-Electrologica) „N.V. Procento", Amsterdam, „Automa tic Industrie" (beide behorende tot Phi lips Nederland NV). Met de directie r'a niPlIW^ "'•"'"nkap 7Ün Uplpc* daarvan zijn in het belang van ons na tionaal veiligheidsstreven. Er dienen zodanige maatregelen te worden geno men, dat de Nederlandse krijgsmacht na 1975 bestaat uit een vrijwilligers- krijsmacht. van 0,5 resp. 0,65 procent van de bevol king. De wervingsresultaten in Canada zijn zeer gunstig, in Groot-Brittanië kampt men momenteel met problemen in de landmachtsector. In een vrijwilligers- Tot deze uitspraken komt majoor der genie H. W. Wenders in zijn „studie betreffende de voor- en nadelen van een vrijwilligers- resp. kadermilitaire- krijgsmacht en de gewenste personele samenstellingvan de Nederlandse krijgsmacht(delen)", een studie, die is verschenen in het orgaan van de „Ko ninklijke Nederlandse vereniging te beoefening van de krijgswetenschap". Het is mogelijk dat de marine en de luchtmacht op kortere termijn kunnen overgaan op een vrijwilligerskrijgs macht. De tijd van de massalegers is voorbij, zo schrijft de majoor. Canada en Groot-Brittannië bezitten vrijwilligers- bobben eon krijgsmacht is meer continuïteit in de personeelsbezetting, bestaat een relatie ve minderbehoefte aan opleidingscapa citeit en is er minder verbruik/gebruik van materieel bij de opleiding. Het steeds complexer en duurder wordend materieel wordt in een vrijwilligers krijgsmacht doelmatiger gebruikt. Een nadeel van een vrijwilligers krijgsmacht is het gebrek aan flexibili teit. Het intellectuele niveau van de dienstplichtige zal gemiddeld hoger lig gen dan van een vrijwilliger. Bij dienstplicht kan voor een deel van de oproepbare jongemannen in de krijgs macht geen zinvol emplooi meer wor den gevonden, waardoor een element van onbillikheid en willekeur het HILVERSUM De NOS en de Spaanse journalist Lino Calle hebben gisteren overeenstemming bereikt over de voortzetting van het programma voor de Spaanse arbeiders door Lino Calle. De journalist, die verdere me dewerking aan het radioprogramma op de zondagmiddag was opgezegd, omdat hij in strijd met de instructies eigen politiek commentaar had gegeven, heeft zich in een gesprek met programma- commissaris radio mr. W. J. A. Wage naar en NOS-voorzitter E. A. Schütten- helm bereid verklaard, zich aan de in structies te zullen houden. Dat betekent, dat hij wel alle binnen- en buitenlandse persberichten en com mentaren mag citeren, maar er geen eigen politieke mening aan mag toe voegen. De heer Calle zal zijn werk zondag alweer hervatten. Lino Calle zal de NOS schriftelijk garanderen zich aan de te 7,uien houden. oop zwart" is het motto van een cam pagne die in Johannesburg is be gonnen, als onderdeel van een lande lijke beweging die het „zwarte be wustzijn" van de Bantoe wil bevor deren. Gestreefd wordt naar het ves tigen van eigen Bantoe-instellingen en naar een gezonde economische grondslag voor Bantoe-ondernemin gen. De initiatiefnemers van de „koop zwart"-campagne is David Thebehali, lid van de Bantoeraad van Soveto, een van de Bantoenederzettingen rondom Johannesburg. Hij verklaart dat zijn campagne niet de militante karaktertrekken heeft van de „Black Power"-beweging in de Verenigde Staten, maar wel het zelfde „Black is beautiful" ideaal deelt. De acties van Thebehali zijn niet in strijd met de apartheidspolitiek van de regering in Pretoria, die immers in het kader van de „gescheiden ontwikkeling" ook streeft naar exclusieve Bantoe-orga nisaties, bestuur en instellingen, zoals universiteiten, met name in de Ban toe-thuislanden. Thebehali noemt als de doeleinden van zijn campagne: De Bantoes ertoe te bewegen hun eigen winkels te steunen. Het instellen van afzonderlijke zwrte kerkelijke organisaties, ook binnen het grotere verband van mul- tiraciale kerken als de Anglicaanse en de Katholieke Kerk. Het dopen van Bantoes met stam namen in plaats van Engelse namen. Het steunen van de „South African Students Organisation", die zich in 1969 afsplitste van de multiraciale Nationale Studenten Unie. ^hebehali, voormalig lid van de pro gressieve partij, de enige multi raciale partij van Zuid-Afrika, ver klaarde met nadruk, dat er geen sprake was van een opkomende „Black Power" beweging in Zuid- Afrika. Het gaat er alleen om dat de zwarten „hun zwartheid laten gel den", zo zei hij. „We kunnen alleen ons zelfrespect en onze waardigheid herkrijgen, als we de blanken laten zien dat we even goed als zij onze eigen zaakjes kunnen opknappen". De Bantoes moeten volgens Thebehali een sterke eigen economische macht ontwikkelen. Daarom heeft hij de Kamers van Koophandel verzocht de dienstverlening en de faciliteiten zo danig te verbeteren, dat zwarte win kels met succes kunnen concurreren tegen de supermarkten en andere be drijven van de blanken, die volgens hem de Bantoes exploiteren. De campagne is nodig, aldus Thebehali, vanwege de juridische structuur van de apartheid. „In een op integratie gerichte maatschappij zou het mis schien niet nodig zijn geweest, maar onder de huidige omstandigheden lij ken me deze acties voor Bantoes dringend noodzakelijk. Volgens mij wint de beweging aanhang". rT1hebehali's campagne is overigens niet het eerste symptoom van een op komend Bantoe-nationalisme. In ok tober vorig jaar voltrok zich een splitsing in de Nederduits Hervormde Kerk. Naast de blanke „moederkerk" bestaat nu de zwarte „dochterkerk". En enige tijd geleden werd in Johan nesburg de eerste nachtclub voor niet-blanken geopend. In stedelijke Bantoekringen bestaat overigens de neiging de benaming „niet-blanke" te vervangen door „zwart", en de overige bevolkings groepen aan te duiden met de „niet-zwarten". Een ander voorbeeld is de afscheiding van de zwarte studenten van de En gelssprekende „National Union of South African Students". Tot juli 1969 vertegenwoordigde deze unie tevens de belangen van de Ban toestudenten, maar deze laatsten meenden dat ze in een afzonderlijke bond meer voor zichzelf konden doen en stichten de „South African Stu dents Organisation". Na een conflict op de Bantoe-universiteit van Pie tersburg, werd de „SASO" begin 1970 toch op alle Bantoe-universiteiten toegelaten. Hoewel het oprichten van een afzon derlijke organisatie de apartheidspo litiek in de kaart speelde, verdedigde de „SASO" de splitsing met het argu ment dat de „zwarte studenten in de eerste plaats tot de zwarte gemeen schap behoren, met welke zij de las ten en de onrechtvaardigheden van de apartheid delen. „Evenals Thebe hali wil ook de SASO streven naar verhoging van het bewustzijnsniveau van de zwarte gemeenschap door trots, prestaties en vermogens te be vorderen". XJet racistische bewind in Zuid-Afrika, bekijkt waarschijnlijk deze be weging niet eens zo onwelwillend. Het speelt hun gedeeltelijk in de kaart en zo lang er maar niets poli tieks bij komt, zal het geen kans op verbieden maken. In de afgesloten „Lokasies" zullen im mers geen blanken (behalve de gehei me politie) mogen komen. Daar kan men rustig zwart kopen. Maar verder zal men toch niet moeten gaan. Het zou het Baasskap eens mo gen aantasten. BRUSSEL Twee starfighters van de Belgische luchtmacht zijn vrijdag boven Dinant met elkaar in botsing ge komen en neergestort. Beide vliegers hebben zich met hun schietstoel kun nen redden. Eén van de toestellen is te pletter gevallen op een honderdtal me ters afstand van het Atheneum van Di nant. Het tweede raakte de grond aan de rand van een bos, gelegen tegenover de citadel van de stad, in de buurt van de oude stadswal. De twee Starfighters waren afkom stig van de basis Florennes. Het onge val gebeurde tijdens een naderingsma- noevre die voorafging aan een landing van drie andprp 1 omstellen te Florennes.

De Vallei | 1971 | | pagina 5