BE STANDAARD van DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 Binnenland. Kerk en Zending. Staatscourant. Federatie van en voor Vrouwen en Meisjes* Jeugdmeetings. Parmentier voor de microfoon. kerkschip „Salem". Verpakt bij eiken flacon Inhalatie-middel Allen Creaturen n Afscheid en Intrede. Varia. VOOR 15 PROCENT GRATIS KERST BOEKJES! Algemeene vergadering te Den Haag. De Federatie vergaderde gisteren en heden in Den Haag, in het clubhuis aan de Van Speykstraat. De belangstelling voor deze al gemeene vergadering was groot. Het presidium werd waargenomen door Mevr. A. Reigersberg—Versluys uit Velp, tïie gistermiddag de samenkomst opende met ge meenschappelijk gezang, lezing van Matth. 10 110 en gebed. Zij sprak een woord ter begroeting en inleiding, de taak der Federatie belichtende aan de hand van het gelezen Schriftgedeelte. Als lid der Federatie werd toegelaten de Bond van oud-leerlingen der S. C. S. A. Tot bestuurslid werden herkozen: Mevr. A. Hoek-Berkhof, Mej. L. W. C. E. van Hoogen- huyze, Mej. E. H. v. d. Schaar, Mevr. A. E. A. Wes3elink—van Griethuysen. De jaarverslagen der algemeen secretaresse Mej. M. Barger en van de algemeen penning- meesieresse Mevr. W. J. den Houten—Mooy werden onder dank der vergadering goed ge keurd. Uit de verlies- en winstrekening bleek, dat het nadeelig saldo van 1376,06 gedekt werd uit het Reservefonds. Jaarverslag. Aan het Jaarverslag ontleenen wij het vol gende: Mej. M. C. Humfeld kwam in dit jaar ge reed met de uitwerking van de enquête» in gesteld op verzoek van het C. N. V. Uit deze bewerking blijkt, o.a. dat opleiding huis- houdonderwijs en landbouwonderwijs zeer gewenscht is. Mej. Humfeld heeft na vol tooien van dezen arbeid haar functie in de Federatie neergelegd. Haar plaats werd niet weer vervuld uit financieele overweging. Mejuffrouw C. H. C. Gunning, onze Fede ratie-secretaresse in Indië ondernam dit jaar een reis naar de Bataklanden, welke van veel beteekenis kan worden voor den band tusschen de vereenigingen aldaar en die op Java. De Commissiën der Federatie deden in het algemeen veel werk. De Commissie voor Predikantsvrouwen houdt zich bezig met de opleiding voor a.s. Predikantsvrouwen en heeft een lijst aange legd van pastoriën, waar a.s. Predikantsvrou wen gaarne een tijd ontvangen worden om met het werk, dat hun te wachten staat, ken nis te maken. Ook organiseerde deze een confe rentie in samenwerking met de practische Theologenconferentie der N.C.S.V., waarbij in sommige oogenblikken in secties vergaderd werd. De Plaatselijke Federaties bleven vier in getal. Het aantal aangesloten vereeniginge.i bleef 13. De Federatie neemt hier in Holland de plaats in van de bekende Y.W.C.A. Het contact met de World's Y.W.C.A. werd in het afgeloopen jaar sterk bevorderd door de ver gadering van den Wereldraad waarheen ons land 3 afgevaardigden mocht zenden, terwijl nog 6 deelneemsters als gast aanwezig waren. Juist in dezen tijd is internationaal contact van bijzondere beteekenis en een Aansporing voor andere landen om ieder het beste wat ze hebben met elkander uit te wisselen. Een speciaal woord van welkom richtte de presidente tot de/inmiddels gearriveerde af- gevaardigrde van den Nabionalen Vrouwen raad Mev. van SchaikDobbelmai Na de pr.uze bestond er gelegenheid voit aange sloten vereenigingen om eenige ko;l.e bijzon dere mededeelingen te doen. Hiemm maak ten de volgende vereenigingen gebruik: Uni on, Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, Vrouwen Zendingsbond, Zusterhulp, V.A.C.V., J.N.G,. Ned. Luthersche Meisjesbond, J.V.O., Leiding M.Z.C. en S.C.S.A. Aan de orde kwamen een drietal voorstellen van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrou wen- en Meisjes-Vereenigingen. Na een korte toelichting wer<! het eerste voorstel aangaande een Radio-Zangles aange nomen. Deze Radio-Zangavond, onder leiding van mej. J. Moesbergen met behulp van een koor tje, stelt men zich voor als een soort openbare zangles. Verbondsvereenigingen overal in het land zouden kunnen profiteeren van deze zangles, die op deze wijze een voortzetting van de „Zangdagen 1934" zou kunnen vormen. Over welken zender deze uitkeering zal ge schieden N.C.R.V. of A.V.R.O. werd aan het bestuur overgelaten. Vervolgens werd besloten tot het instellen van een „Feestraad", samengesteld uit verte genwoordigers der aangesloten vereenigingen, die bij het organiseeren van feestelijke samen komsten de aangesloten vereenigingen van ad vies kan dienen. De voorstellen aangaande het bestuur der Federatie zullen Donderdag be handeld worden. De vergadering wordt Don derdag des morgens om 10 uur heropend, met een korte wijding, onder leiding van mevr. M. Slotemaker de Bruinevan Leeuwen. Daarna voortzetting van de behandeling van het agendum. 's Avonds vereenigden de afgevaardigden zich tot een gezelligen avond, aangeboden door de Plaatselijke Federatie. Het opgevoerde „Kerstspel", een „aangekleed gedicht" en een blokfeestdemonstratie vielen zeer in de smaak. De stemming die er heersch- te, was zeer opgewekt. Hedenmorgen werd de vergadering heropend met een wqdingsdienst. Mevr. M. Slotemaker de Bruinevan Leeuwen hield een wijdings overdenking over: „Waar is uw God". Dit is dé allesbeheerschende vraag, die ons aller leven boheerscht. Reeds bq Job en Jesaja komt deze vraag tot uiting. Tenslotte zong men nog Gezang 270 vs. 3. Meeting te Stad-Hardenberg. Getrouw aan de traditie kwamen de bonds leden (en ook vele meisjes) weer samen in het kerkgebouw te Hardenberg. De opkomst was zeer groot, ongeveer 1200 personen. Het openingswoord sprak de heer Tim merman van Ommen, waarna Prof. Den Hartogh van Kampen een rede hield over het onderwerp: „Slagordening houden met een onwankelbaar hart". Dit woord lezen we in 1 Kron. 12 33. De stam van Zebulon levert 50.000 van de beste strijders, die strij den met moed en overtuiging. Zoo moeten ook de jongelingen sterk staan in den strijd der beginselen. De strijd duurt van het Pa radijs af aan: het rijk van het Licht, tegen het rflk der duisternis. De vorm moge ver schillend zqn in den loop der eeuwen, het wezen van den strijd blijft gelijk. Voor honderd jaar streed de Cock tegen de geestelijke verflauwing in de kerk, thans openbaart de Satan zich op een ander ter rein. De oude wetten worden terzijde ge steld, zoowel op het maatschappelijk als staatkundig terrein. De geest van onzen tijd staat in het teeken van sport en sensatie, schoonheidskoninginnen en filmsterren leven ln duizender belangstelling Het moreele leven zinkt al dieperen de schaamteloosheid neemt steeds toe. Socialisten, communisten en fascisten zoeken ieder op zijn wijs den Staat te redden de Staat wordt God maar de nood wordt steeds grooter op stof felijk en geestelijk terrein. Het is alles: IJdel heid der IJdelheden. Ook gij, jongelieden, komt in aanraking met den stroom der eeuw. Ook de Satan weet, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Be reidt u als de mannen van Zebulon ten strijde. De tweede spreker was de heer P. van Nes, redacteur van het Ger. Jongelingsblad. Spreker wijst er op, hoe ons volk steeds een handelend volk is geweest en nog is. Spreek den Nederlander over zaken en hij luistert. Daarom zal hij thans iets spreken over za kelijke dingen betreffende het verenigings leven. 1. Organiseert uw zaak goed, zoodat ieder graag lid wil wezen. Ken uw eigen verant woordelijkheid en steun niet op een ander. Wees getrouw in. uw plicht en volbreng uw taak met ijver. 2. Zorg er voor, dat ge uw klanten goede waar levert. Versterk daarom het gezins leven. wees in alles eerlijk en oprecht, zoodat de buitenwacht u met jaloerschheid gade slaat. Studeer, zooals Pref. den Hartogh u daartoe heeft aangespoord. 3. Zorg voor 'n eerlijke reclame. Laat uw werk geen humbug zijn, maar degelijk. Kom niet alleen op de jaarvergadering, maar bo venal getrouw iedere week in uw vereeni ging. 4. Zorg uw naam hoog te houden. Gij hebt een naam bij uw doop ontvangen, toon in uw levèn, dat gij ware bondelingen zijt. Leef niet theoretisch Gereformeerd, maar practisch. Uit u zelf kunt gij dit niet. maar Gods kracht zal u sterken en bekwamen. „Let op uw zaak", zooals mijn rede getiteld is. Wees getrouw in alles, niet voor u zelf maar voor de eere Gods, dan zult gij later het loon van den getrouwen dienstknecht ontvangen: „Over weinig zijt gij getrouw ge weest, over veel zal Ik u zetten". Ds. G. Verrij sloot deze welgeslaagde sa menkomst met dankzegging. Prov. Verg. N.-Hoïl. Meisjesver op G G. te Haarlem. Een stralende najaarsdag. En middenin het bosch met schitterende herfstkleuren Hotel Dreefzicht, waar deze vergadering ge houden werd. Reeds vroeg stroomen de Noordhollandsche meisjes van alle kanten toe en te ruim kwart over 10 opende de presidente, mejuffrouw T. Schuitemaker van Haarlem deze vergadering op de gebruikelijke wijze. In haar openingswoord, getiteld 365 dagen, wees zij er op van hoeveel beteekenis een jaar in ons leven kan zijn. Een stap dichter naar de eeuwigheid. Daarom moeten wij de wapenrusting Gods aandoen. Ons leven aan Christus overgeven, dan zullen we blij voor God knielen en het van Hem terug ontvan gen. De morgenvergadering was verder gewqd aan huishoudelijke zaken. De drie provinciale propagandisten de dames T. Schuitemaker van Haarlem, A. Admiraal van Enkhuizen en T. Hellema van Zaandam gaven een ver slag van hun werkzaamheden over het afge loopen jaar, waarop de verslagen van de Kringen volgden uit de districten der propa gandistes. Hierop volgde eenige bespreking. Het bleek dat in het afgeloopen jaar te Be verwijk een nieuwe M. V. is opgericht en ver schillende andere plaatsen nog in bewerking zijn met name Urk en Marken en verschil lende M. V. splitsten wegens uitbreiding van het ledental. Over het algemeen waren de verslagen zeer opgewekt gesteld en werd met dankbaarheid naap voren g-ebraeht de groote zegen van Kring 'én Vereenigingsleven. Een en ander werd afgewisseld door Haar- lemsche bondsvriendinnen die eenige verzen declameerden. Na de zeer gezellige koffietafel, die in een naburig restaurant was aangericht en een gezamenlijke wandeling door de in dezen tijd van het jaar zoo wonderschoone Haarlem merhout werd de middagvergadering her opend. Eenige huishoudelijke zaken werden nog afgehandeld, waarna mej. T. Hellema gelegenheid kreeg de ingekomen vragen en moeilijkheden te behandelen. Hierop volgde weer een flinke bespreking. Het Bondsbe- stuurslid mejuffr. J. de Vries van Amster dam las nu voor haar referaat: „Meisjes roeping. Roeping tot vorming. Ook tot Evangelisatie Spr. begon met op te merken, dat het een verheugend verschijnsel is, dat steeds weer jongere meisjes optreden, die de plaatsen der ouderen innemen. Ieder heeft een taak in het leven, die we wel toegerust moeten aanvaar den. Niet alleen in het maatschappelijke leven, doch ook weltoegerust tot het leven naar de eeuwigheid. Uitvoerig schetste spr. de roeping die ieder meisje hier heeft. Om dat God het wil moeten wq alle krachten inspannen tot voorbereiding van ons latere leven. Ook in de Evangelisatie. Een eerste vereischte daarvoor is een persoonlijk geloof. Eerst schatten werven door vorming op de M. V. en daarna uitdeelen hiervan aan an deren; dus Evangelisatie. Op dit referaat, dat met de grootste aandacht werd beluisterd volgde een korte bespreking. De Bondspresidente, mejuffr. M. Parmen- tier, sprak nu haar slotwoord uit getiteld: „Heden en Toekomst". Dankbaarheid past ons, voor al het goede op een dag als heden genoten. We zijn weer aangevuurd door deze besprekingen en nu moet met vollen ernst het werk voortgezet. Ook ons leven moet een schijnend licht zijn. Spr. gaf ons verschillende voorbeelden uit den Bijbel als Debora, Esther enz. en schetste ons daarna het verschil der»Christelijke en Heidensche vrouwen in den tijd der le Chris tengemeente. Ook voor ons is de tijd moeilijk. De moderne tijd is ook nu aantrekkelijk en brengt gevaren mee. Nu biedt God ons steun door onzen arbeid. Wanneer ons geestelijk leven niet gevoed wordt, verslapt het. We moeten „Bouwen en Bewaren". Na de rondvraag werd deze zeer geslaagde vergadering met dank aan God gesloten. Jaarvergadering en meeting in Drente. De jaarvergadering van de afd. Drente van den Bond van J.V. op G.G. werd gisteren in de groote zaal van het Concerthuis te Assen gehouden. De voorzitter der afdeeling, de heer E. Kieft, te Meppel, leidde de vergadering en sprak een welkomstwoord, inzonderheid tot de predikanten Ds. B. A. Bos en Ds. D. Scheele. Naar aanleiding van Psalm 127 wees de voorzitter erop, dat de zegen des Heeren rijk maakt. De secretaris, de heer W. Meinen, van Hoogeveen, bracht het jaarverslag uit. On der dank aan den secretaris werd net goed gekeurd. De penningmeester, de heer B. C. v. Wie ren, van Nieuw-Amsterdam, bracht 't finan cieel verslag uit, dat eveneens werd goedge keurd. Herkozen werd als afd.-bestuurslid Ds. J. A. Verhoog te Klazienaveenals bondsbe- stuurslid de heer E. Kieft te Meppel en ge kozen als secundus bondsbestuurslid vac.- Bertram, de heer W. Meinen te Hoogeveen, secretaris der afdeeling. Conform het bestuursvoorstel werd de con tributie weer vastgesteld op 15 ct. per lid. Besloten werd in 1935 medewerking te ver- leenen tot het houden van openluchtmeetin- gen voor de ringen Diever, Klazienaveen en N.-A'dam, Hoogeveen, Meppel en Zweeloo. Hierop werd behandeld het centraal rap port uitgebracht door den heer E. J. Schuur man. De rapporteur lichtte dit rapport nader toe na bespreking. Na rondvraag werd de morgenvergadering, die goed bezocht was, gesloten. In de Zuidersingelker^ werd de meeting ge houden. Er was groote belangstelling. De samenkomst werd geopend door den voorz. der Afd., den hr. E. Kieft, van Meppel. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het doen Gods in de geschiedenis. Daarbij werd gewezen op de reformatie van 1517, de Synode van Dordrecht 16181619. Spr. wees voorts op den afval van de kerk tijdens de Fransche revolutie en daarna. Daarom was het geen wonder, dat het vrome volk in ge zelschappen zich terugtrok. Spr. wees daarna op de reformatie van 1834, begonnen in Ulrum. De Afscheiding is gevolgd door de Doleantie. Als nazaten van De Cock, kinderen van Kuy- per en zonen van Calvijn moeten wij het pand bewaren. Als eerste spreker trad nu op Ds. H. Knoop van Delf shaven van Delf shaven met het onderwerp: „Wat het leven beheerscht". In een uitvoerige, doch met groote aan dacht gevolgde rede, wees de spr. op de hooge roeping van de kinderen des verbonds. Op deze rede volgde eenige bespreking. Ds. D. v. Enk sprak op bezielende wijze over de plaats welke Jezus Christus in ons leven inneemt. Ook de avondvergadering was zeer druk bezocht. Ds. P. Prins, van Deventer, handelde over „Nieuwe jeugdidealen". Spr. wees er op, dat velen meenen, dat het Christendom afge daan heeft. Men predikt nieuwe jeugdide alen. Wat de nieuwe idealen zijn, citeert spr. uit het boek van Matzke. Spr. becritiseert „Volk en Vaderland", dat deze nieuwe jeugdidealen propageert, wat nader door spr. wordt uiteengezet. De wijs begeerte van het heden zegt, dat het leven geen zin en beteekenis heeft. Deze nieuwe jeugdidealen, aldus spr., zijn echter een op gefleurde vorm van het humanisme. Nieuwe vorm van ketterij. In Matzke's boek wordt niet gesproken van de zonde. Het schepsel wordt vereerd boven den Schepper. Ons heilig ideaal, aldus sor., is Jezus Christus. Een koninkrijk van alle eeuwen. Wij hebben eenen Heer. De Christus der Schriften. Wij zijn duur gekocht. Het was een welgeslaagde dag. Ds. Prins eindigde met dankgebed. Prinses Juliana naar Steinfurt. Naar ons wordt medegedeeld, ligt het in het voornemen van H.K.H. Prinses Ju\Jana om zich Maandag 12 dezer naar Burg Stein furt te begeven, teneinde aldaar enkele da gen te vertoeven bij haar familie, de vorst en vorstin van Bentheim Steinfurt. Huis ten Bosch winterverblijf H.M. de Koningin. van Naar wq vernemen wordt het Huis ten Bosch in gereedheid gebracht voor het wintel-verblijf van H. M. de Koningin. Het ligt in het voornenjen van H. M. om tegen het eind van de maand November naar Den Haag terug te keeren en alsdan het Huis ten Bosch te betrekken. Bakkers vragen verlaging melkprijs. De Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf te 's-Gravenhage heeft zich gewend tot den Minister van Econo mische Zaken met het verzoek de mogelijk heid te openen dat de bakkersbedrijven in Nederland de melk welke zij behoeven, te gen goedkooperen prijs kunnen betrekken. Thans zijn deze bedrijven aangewezen op de z.g. consumptiemelk, waardoor zq in het gunstigste geval een prrjs te betalen heb ben gelijk aan die, welke aan melkslijters wordt berekend. Adressante betoogt, dat het onjuist is, een dergelijken prijs te berekenen aan af nemers, die zeer groote kwanta melk be hoeven en die wellicht in staat zouden zijn, bij een lageren prijs nog grootere hoeveel heden te verwerken. Het Comité van Propaganda voor het ge bruik van melkbrood zal ongetwijfeld dit verzoek willen ondersteunen, zegt adres sante, daar vanzelfsprekend bij een lageren melkprqs het gebruik van melkbrood nog meer kan toenemen. bijgedragen hebben aan de mogelijkheid om de vüeglijn naar Melbourne door te trekken Eerst dan kunnen we op onze borst kloppen De heer Parmentier herdacht de aaneen schakeling van pech. welke zijn collega's van de Panderjager hadden moeten boeken En groette van verre de K.L.M.-directie en het personeel, zijn vrouw en kindertjes en alle Hollandsche vrienden. De Uivermarsch besloot de uitzending Schilderq van de Uiver-Ianding. BATAVIA, 8 Nov. (Aneta). De Indische schilder Ernes Dezentje bood, door tus- schenkomst van den hoofdvertegenwoor diger der K.L.M. in Ned.-Indië, aan den Directeur der K.L.M. een zeer geslaagd schilderij aan, dat de eerste landing van den „Uiver" bij avondlicht op het vliegveld voorstelt. Het schilderij geeft het vliegtuig, toen nog op weg naar Melbourne zwevend tusschen de boomen aan de grens van het vliegterrein. Het schilderij zal met den „Uiver" naar Holland worden meege nomen. DE STRANDING VAN DE „DOLFIJN Het schip weer vlot Nadat een gedeelte der lading van het Ne derlandsche m.s. „Dolfijn" gelost was, heeft het bergingsvaartuig „Björn" de „Dolfijn" vlot gebracht en op sleeptouw genomen naar Esbjerg. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kortenhoef, C. C. H. de Loos, cand. te Utrecht. Te Woldendorp (Gr.), W. E. Heijboer, cand. t<i Middelburg. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Rijswijk (Z. H.), D. Zwart, te Aalten. CHR. GEREF KERK. Bedankt: Voor Rotterdam-Zuid, W. Bijleveld, te Haarlem. „HARTELIJK GELUK GEWENSCHT", een Zondagsschoolonderwijzer tot een vertegenwoordiger der N.V. W. D. Meinema, te Delft. „Hartelijk geluk gewenscht met de gunstige besprekingen van Meinema's Kerstboekjes in Jachin's Boekbeoordeeling. ty'ij kunnen ze toch weer ter inzage krij gen?" „Natuurlijk, elke erkende en soliede boekhandelaar kan er voor zorgen. En waar it niet mogelijk is zendt de uitgeelster re gelrecht". Hedenmiddag heeft de gezagvoerder van de „Uiver" Parmentier een kwartier voor de „Nirom" in Batavia gesproken, waar het gedurende onzen lunchtijd avond was. „Hallo, Holland en Indië", aldus ving Par mentier z'n praatje aan, een praatje waarin hij zich eens kon bezinnen wat er de laatste twaalf dagen had plaats gevonden. In vo gelvlucht gaf hij daarna een overzicht van de gebeurtenissen gedurende de Melbourne race. In Melbourne zelf had men de vliegers wel 3 k 4 weken willen houden orn geheel Australië te doen zien. Zij konden er echter maar acht dagen blijven, gedurende welke zij het druk hadden met het lezen der dui zenden telegrammen en brieven uit alle dee- len der wereld, het bezoeken van officieuze en officieele recepties en het doen van rond vluchten. Na nog enkele kleine plaatsen te hebben bezocht, kwamen zij in het meer bekende Port-Darwin, waar maar weinig blanken wonen. In Timor-Koepang werd de eerste voet op Nederlandsch grondgebied gezet. Hier was de ontvangst zeer enthou siast, evenals op Lombok, waar zij een extra dag bleven. Gelukkig aldus Parmentier kregen we op Bali weinig toespraken. In één dag hebben we meer van Bali en zijn kunst zien, dan een ander in vele dagen. Vervolgens memoreerde Parmentier da benauwde oogenblikken in Soerabaya, waar het publiek het cordon van de politie ver brak. Hoewel de vliegers zulk enthousiasme op prijs stellen, vernamen zq toch met blijd schap, dat op de andere vliegvelden strenge maatregelen zullen worden genomen. Toen kwam Batavia aan de beurt, waar in witte letters hun het welkom werd toe geroepen en vanwaar zij 14 Nov. weer ver trekken. Hierna sprak Parmentier nog even over de vlucht zelf, waarvan men elders in dit blad reeds verslag kon lezen, door het Aneta-onderhoud De ingebruikneming van de Evangeli satie-boot van de Bapt. Gem. te Am sterdam. Het kerkschip „Salem" der Baptiste- Gemeente te Amsterdam, dat een perma nente ligplaats heeft in de Ranonkelkadé aan de overzijde van het Y, en uitsluitend be stemd is voor evengelisatie-arbeid, is gister avond in gebruik genomen. De samenkomst stond onder leiding van den predikant der gemeente, Ds B. Planting. Ze werd gehouden in de zaal van het kerk schip die een lengte van 14 M. heeft, een breedte van 6M, een hoogte van 3 M. ruim 100 zitplaatsen bevat, en in frissche gele en lila tinten is geschilderd. Ds. Planting ging de historie na van het ontstaan dezer Evangelisatie-gelegenheid, en noemde als oorzaken daarvan dat in dit stadsgedeelte veel gemeenteleden wonen, ter wijl er zich tevens een bloeiende Zondags school bevindt. -Er verbleven in dit gedeelte der stad veel binnenschippers uit het Noorden, leden der Gemeente, van wie één vroeger het ruim van zijn schip tot tabernakel inrichtte. De dien sten die hier gehouden werden zijn verloo- pen, maar ze deden de idee geboren worden tot den aankoop van dezen ouden haring- logger Nadat de oudste ouderling der gemeente, de heer Panjer het schip in den gebede aan God had opgedragen, zei de Ds. Planting nog, dat het doel van het schip ligt opgesloten in aan den wand geschilderde leuze: Wij prediken Christus, waarvoor echter eerst noodig is Hem te kennen. Spr. besloot met den wensch, dat „Salem" worde de geeste lijke geboorteplaats voor velen en een plaats dei verkwikking voor pelgrims naar Boven. Vervolgens sprak de heer W. Veensta na méns het bestuur der Baptiste-Gemeente van Amsterdam, die zeide dat het schip dat vroeger visschen ving ten doode nu in han den der Gemeente zal ciienen om zielen te vangen voor koning Jezus ten eeuwigen le- en Ds. Jeronimus namens de gemeente Den Haag, (Binnensingel), die de ge- lukwenschen van deze gemeente overbracht en hoopte hier ook nog eens het Evangelie te mogen prediken. Tenslotte spraken nog namens de gemeen te van Utrecht Ds. De Haan, namens de ge meente 's-Gravenhage-Oost de heer Berin e en namens die van Haarlem de heer Kuurstra. Het gevaar is groot, aldus Parmentier aan het slot van zijn toespraak, dat we door al die huldigingen bijna zelf zullen gaan ge - looven, dat we nationale helden zijn. Onze reis heeft alleen bewezen, dat een vliegtoe stel in handen van een goede maatschappij als de K.L.M. tot groote dingen in staat is. We hopen, dat wij met onze prestatie iets KERK EN ZENDING IN INDIë. Bjj de Indische Regeering zal thans door het bestuur der Protestantechè Kerk in In dië een voorstel worden ingediend tot zeif- standigmaking der Inlandsche Protestant- sche Kerk op Ambon binnen het raam der Indische Kerk. Ds. L. Nieuwpoort, voorheen pred. der Geref. Kerk (in H.V.) te Middelburg, die een beroep aannam naar de Indische Kerk, en die Vrijdag 26 dezer met de „Johan de Witt" te Batavia wordt verwacht, zal worden ge plaatst te Menado. ifr- Tot zendeling-diakones op West-Java is benoemd Jonkvr. Zr. E. J. de Savornin Lohman, die tevens het diploma vroedvrouw bezit en than3 aan „Pella" te Zetten is ver bonden. Zoo mogelijk zal Jonkvr. De Savor nin Lohman dit jaar nog naar Java vertrek ken. Voorts is benoemd: tot zendeling-arts op Oost-Java Dr. S. Bohlken, arts te Nigte- vecht, en tot zerdelirg-diakones op Oost- Java Zr. A. C. de Vries, die tevens het di ploma vroedvrouw bezit. KARSGTE Slechts gedurende be perkten tijd zal bij eiken i'lacon Karsote inhalatie-middel een aardige kunstzijden zakdoek wor den verpakt. De zakdoek is een geheel kosteloos geschenk voor eder, die Karsote koopt tegen den gewonen prijs 0.90 en 1.35 per flacon, omzet belasting inbegrepen. De zakdoeken zijn in verschillende ge kleurde dessins geweven, maar de mooiste zijn verpakt bij de flacons van 1.35. Dit is nu een mooie gelegenheid om U zelf er eens van te overtuig.I dat Karsote U beschermt voor verkoudheden, influenza etc. of U spoedig hiervan bevrijdt. Karsote is een nieuw, wetenschappelijk inhalatie middel, dat een zuiverenden, bacterie-doo- denden damp verspreidt. Alles wat U doen moet is een paar druppels Karsote op Uw zakdoek te sprenkelen en den aangenamen damp die vrij komt goed in te ademen. Koopt vandaag neg een flacon Karsote bij Uw apotheker of drogist en vraagt naar het speciale „Gratis Zakdoek Pak". (Adv.) n De Interraciale Vereeniging „Allen Crea turen" heeft in de Kleine Aula van het Ko loniaal instituut te Amsterdam een bijeen komst gehouden ,die geleid werd door haar voorzitter Dr. W. ten Boom. Deze opende de Vergadering met de aan wezigen te verzoeken het lied „In Christus is noch Oost noch West" te zingen, waarna hq voorging in gebed. De vergadering, die voor een groot deel uit vertegenwoordigers van niet-Arische rassen bestond.luisterde met groote belang stelling naar de inleidende opmerk'ngen van Dr. Ten Boom, die in herinnering bracht, dat de Interraciale Vereeni ging geboren is uit het verlangen van een tien tal menschen, die tot verschillende rassen be hoorden, hun eenheid in Christus ook naar bui ten te manifesteeren. De Vereeniging wil getuigen tegen de verabsolutee ring van het eigen ras waartegen de prediking van de liefde van Chris tus het eenige afdoende middel is. Spreker gaf .uitdrukking aan zijn Dr. w. ten ïtoom. blijdschap, dat zoovelen, die dit positief-Christelijke standpunt niet deelen, nochtans van hun belangstelling blijk geven, en ook dezen avond door bun tegen woordigheid medegetuigen voor hun verlan gen, dat de rassen elkander betes. .zullen ver staan. Met aanhalingen uit verschillende mythologieën gaf spr. een indruk van de hei densche n&ging 't eigen volk tot het edelste en het centrum der menschheid te verklaren, om er dan den nadruk op te leggen, dat alle volkeren in hun schuld voor God één z\jn en ook gelqkelijk onder Zijn genade zijn begre pen. De zoon van den stichter der Witte Kruis- kolonie te Salatiga, de heer S. A. van Em merik ,die een belangrijk aandeel heeft in den huidigen arbeid aldaar,hield vervolgens eeu causerie over dat werk, dat op het oogenblik aan 1060 maatschappelijk gestran- den een bestaan v?rschaft. Deze spreker be antwoordde na de pauze een aantal hem ge stelde vragen, waarna de heer P. W. Cohen een kort slotwoord sprak, betuigende, dat de heer Van Emmerik een indruk had ge geven van den geest, waarin het rassen vraagstuk moet worden behandeld ,dat toch slechts zijn oplossing vindt bij het Kruis van Christus. Raden S. Nimpoeno sloot met dankgebed. Geref. Kerk te Zeist. Bouw van een nieuwe kerk. Naar wij vernemen bestaan er by den kerkeraad der Geref. Kerk te Zeist plannen tol den bouw van een nieuwe kerk. De oude z.g. üosterkerk aan de Slotlaan is bereids verkocht (met de daarnaast gelegen pasto rie) en terrein is aangekocht aan den Wou- denbergschenweg, naast het belastingkan toor, alwaar de nieuwe kerk zal verrijzen. De sterke uitbreiding van dit dorpsgedeelte maakte, dat de Oosterkerk te klein werd, zoodat naar een nieuwe gelegenheid moest worden omgezien. Zwarte waal (Ned. Herv. Kerk). Cand. P. Jonges doet 25 Nov. zijn intrede. Bevestiger is Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. KERKPRIMATEN OVERLEDEN. Het hoofd der Deensche Luth. Kerk. Het hoofd der Deensche Luthersche Kerk, bisschop Ostenfeld, 23 jaar lang hoofd dezer kerk, is op den leeftijd van 70 jaar overle den. De Deensche primaat was ook ver bui ten Denemarken bekend. De Finsche Kerkprimaat. Overleden is de primaat der Finsche Ev. Luth. Kerk, aartsbisschop Lauri Johannes Ingmann. De Finsche aartsbisschop is be halve professor in de practische theologie aan de universiteit van Helsingfors, ook een tqdlang minister geweest en werd in 1930 door den president der republiek tot aarts bisschop van de Finsche Evang. Luth. Kerk benoemd. Zondagmorgen heeft in het „Alexander- haus" te Davos-Platz een Hollandsche Gods dienstoefening plaats gehad waarin Ds. Ten Doornkaat-Koolman, Nederlandsch predi kant te Davos, voorging. De dienst was ge- vvyd aan de herdenking der Kerkhervorming. Door een der zusters van het Nederlandsch Sanatorium werden enkele liederen gezon gen, waarna de dienst besloten werd met het gemeenschappelijk zingen van het Luther- lied. Te Harderwq'k is een bazaar gehouden ten einde de Klokkefondscommissie te hel pen in de betaling van uurwerk en luiklok ken in de nieuwe Geref. kerk. Deze bazaar heeft netto 625 opgebracht. De gedachtenispredicatie van Ds. Joh. C. Brussaard, pred. der Geref. Kerk te Bloe- mendaal, is bij de firma G. Eikelenboom, te Haarlem, in druk uitgekomen. De uitgave is ten bate van de Radio-kerkdienst-uitzen ding te Bloemendaal. In Denemarken spreekt men niet van Alle-Dag-kerk, maar van Werkdagkerk. Er is veel sympathie voor deze instelling in De nemarken. Er komen telkens gemeenten by, waar de werkdagkerk wordt ingevoerd. In Hongarije is thans bq de wet het godsdienstonderwqs op de scholen voor middelbaar onderwijs als verplicht leervak ingevoerd. Het huis der bisschoppen van de Ame- rikaansche Episcopaalsche kerk heeft met 44 tegen 38 stemmen besloten om de „ge boortecontrole" als zedeiyk geoorloofd ie erkennen. De Naamlooze Vennootschap W. D. Meine ma, heeft besloten, tot 1 Januari 1935 aan alle Zondagsscholen, vereenigingen, kortom eiken besteder va Meinema's Kerstboekjes, recht te geven op een aantal gratis boekjes naar keuze tot een bedrag van 15% der be stelling Ook door den erkenden boekhandel. Boeken boven den prqs van 75 cent tellen in de oestelling niet mee. Zondagsschoolbe- sturen kunnen onze uitgaven ook via den er kenden boekhandel ter inzage aanvragen. Profiteert van deze aanbieding. DIRECTE BELASTINGEN. Benoemd zijn tot adjunct-accountant der directe belastingen in tqdeiyken dienst: H. Scholtens, te Amsterdam; C. J. Wesselius te Amsterdam; D. P. Porrey, te Oostburg; T. Bakker te Amsterdam; E. J. Hengeveld te 's-Gravenhage; J. A. J. Houtzager te Am sterdam; G. van Gaspel te Amsterdam; H. H. van Ark te Doesburg; A. J. J. Luyten te Breda; A. J. van Raalte te Rotterdam; H. Hendrikse, te Umuiden; P. G. E. Splint, te Bussum; W. 1. Bosschaart te Middelburg; G. Verduyn te Naaldwijk; H. van Dijk te Am sterdam; G. E. Nederhorst te Baarn; J. J. Hof te 's-Gravenhage; G. Barends te Rotter dam; J. F. van Rooy te Maastricht; H. Wal- gemoed te Eindhoven; J. H. Ockels te Stads kanaal; H. Kluin te Groningen; H. D. A. Haks te Groningen; .H. A. Taaien te Steen- wijk. De inspecteur der directe belastingen, enz. E. J. H. Volkmaars, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Leiden Is toegevoegd aan het hoofd van de inspectie dier middelen te Zaandam en verplaatst naar de subinspectie der invoerrechten en accqnzen te Den Helder. VOETBAL C.N.V.B.-competitie. De standen in de eerste klassen der ver schillende Districten zijn thans: ln District Utrecht. E.D.O Desto D.V.V. Doto Excelsior V.C.O. Klasse A: 2 1 2 - 1 - 1 - - 1 12— 8 15— 7 7— 0 7— 7 5—14 4—14 2 verl. punten. In District Zwolle. Go Ahead 5 O.V.V5 3 Quick 3 2 Sportclub 5 2 Volharding 3 Sparta 3 Be Quick 4 Klasse B: C.S.V5 Olympia 5 5 - - 3 - 2 1 - 2 12 1 - 2 - - 3 - - 4 D.O.S. Z.S.V M.J.V Excelsior Brocapharm 1 - - 3 20—10 16—12 13— 8 11—12 12-^ 8 4—19 9—16 33- 6 30— 4 2110 4-17 7—26 4—f21 3—18 In District Twente-West. Volharding 5 3 13 179 7 D.£.S. I 5 3 - 2 20—2 2 6 Sparta 3 2-1 13— 8 4 Excelsior 4 2-2 14—17 4 U.E.S. II 2 1-1 3—7 2 Quick 2 1-1 3t— 7 2 Ent. Boys 4 1-3 12—13 2 In District Amsterdam. D.V.V. I Standaard I S.O.S. I D.V.V. II 5 S.O.S. II 2 Wilskracht 4 Standaard II 3 - 1 25—14 10 - 1 3 17 3 15 1 3 3 38— 7 26 26 8— 6 16—18 6—28 GIFTEN EN LEGATEN. Bij Ds. A. M. Donder, em.-predikant te Zeist, penningmeester van de Theol. School te Kampen, kwamen twee legaten in, n.l. van wijlen mevr. de wed. J. Heus- Schoen maker te 's Gravenhage, groot 3000.—, en van wijlen den heer W. H. L. Kuyk, even eens te 's Gravenhage, groot 200.—. Wyien de heer M. van der Molen te Franeker, heeft een legaat van 1000 vermaakt aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Franeker ten behoeve van onder haar beheer staande Oude Mannen- en V rouwen-Gas thuis. In District Friesland. Or. Nassau 5 3 1 1 248 7 Zwaluwen I 4 3 - 1 20—13 6 £1. Wit 4 1 - 3 6—25 2 Zwaluwen II 3-12 610 1 In District Twente-Oost. Sparta 5 5 - - 23— 7 10 Sportlust 5 3 - 2 29—13 6 Achilles 6 3-3 14—21 6 Or. Nassau 3 2-1 10— 8 4 Juliana 5 2-3 11—15 4 wmk T' 5 1 4 13~15 2 Wilhelmina 5 1-4 627 2 In District Veluwe-VVest. Elb. Boys 5 D.V.S. H.G.M Sparta Stormvog. H.V.C Volh. II 3 1 1 - 2 2 22—14 1 17—10 1 16— 9 13—14 2— 1 1— 2 6—27 In District Vecnendaal. Ajax 4 D.V.05 Roovers 4 Juliana 4 Zwaluwen 5 S.K.V5 Vriendens1 3 l 2 3 2 1 1 2 2 - - 1 16— 7 11— 6 11—11 8— 9 12—14 8—14 1— 4 District Arnhem. Excels.-Sp2 2 - - 122 4 Velnwe zoom2 1-1 44 2 D.V.O2-11 4—6I Drusla 2*11 412 1

De Standaard | 1934 | | pagina 2