BINNENLAND „VERDUBBELING" VAN BANKBILJETTEN DE ZUIDERZEE DROOG OF NIET? I DE ZUIDAFRIKAANSCHE VEREENIGING Rede van Prof. Pont HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN Het ledental stijgende Een Rus voor de Amster- damsche rechtbank Goed geld naar kwaad geld DOOR EEN AUTOBUS GEDOOD. Feestelijke herdenking van het 50?jarig bestaan VERDERE STEUN AAN DE VEENKOLONIËN. Amsterdam, 7 Mei. De Vijfde Ka mer der rechtbank behandelde heden do zaék tegen den 32-jarigen Russischen koop man D. Garsztain, vroeger wonende te Am sterdam, thans gedetineerd. Verdachte stond terecht wegens oplichting. Volgens de dagvaarding zou hij in Maart 1930 met het oogrrfterk om zich wederrech telijk te be voordeel en II. v. d. B. hebben bewogen hem tien biljetten van 1000 af te geven door opzettelijk, listiglijk en be- driegelijk ten huize van v. d. B. een bank biljet van 25 in te smeren met een vloei stof en vervolgens dat biljet te leggen tus- schen 2 witte vellen papier en dit alles om een potlood te winden. Hij rolde dit pot lood met een flesch heen en weer, waarna cp het eene vel papier een heldere afdruk van één kant van het bankbiljet ontstond, waardoor hij v. d. B. opzettelijk in den waan bracht, dat hij met behulp van de 10 hierboven door v. d B hem te geven biljetten van 1000 valsche biljetten zou maken, tot welk doeleinde v. d. B. hem dan ook de 10 biljetten afgaf. De hoofdgetuige G. v. d. B., bedrijfsleider, was in aanraking met verdachte gekomen, deze had hem zijn bankbiljetten fabricage gedemonstreerd. Getuige had 10 bankbil jetten van 1000 voor den heer B. naar de Bank te brengen. Getuige had dit geld aan verdachte ter hand gesteld. Ook een zekere G. was op de hoogte De winst zou onder verdachte, getuige G. en B. worden ver deeld. Tijdens de proeven had verdachte een prop in den mond en zoo nu en dan moést hij een „borrel" drinken om niet flauw te vallen van de „dampen". Ver dachte had de bankbiljetten ingesmeerd en met wit papier onder een pers gezet. Den volgenden dag waren de bankbiljetten ver dwenen. Getuige had eerst nog een oogen- blik gedacht, dat ze in de vloeistoffen wa ren opgelost, dit bleek echter na onderzoek niet het geval te zijn geweest. De heer B. had zich naderhand uit het „concern" te ruggetrokken, doch getuige was, hoewel hij de 10.000 toebehoorend aan B was kwijt geraakt, niet uit diens dienst ontslagen. Getuige was er van overtuigd, dat verd. bankbiljetten op deze wijze kon maken, hij had verdachte nog aangespoord, zoo vlug mogelijk te werken, want de echte bank biljetten moe3t bij voor zijn baas op de Bank brengen. De koopman B., handelaar in auto's, ver telde, dat verdachte hem een aantal biljet ten van 10 had getoond, met het verzoek er één nagemaakte uit te zoeken. Getuige had het valsche biljet niet kunnen onder scheiden. Verdachte had aan getuige fabel achtige winsten voorgespiegeld, doch getui ge had zich niet met de zaken willen in laten, hij was bang voor „zwendel". De verdediger mr. Kokosky: Wat verstaat u hier onder zwendel? Get.: Ik wilde niet meehelpen aan het vervalschen van bankpapier. Verd. was voor een soortgelijk misdrijf in Duitechtand veroordeeld tot een jaa- gevangenisstraf. Verd.'s vader had een sui kerfabriek bij Kier, bij had het gymnasium afgeloopen en had als vrijwilliger dén oor log meegemaakt. Verd. bekende het ten las- te gelegde. De officier van justitie, mr. de Biecourt, achtte de oplichting bewezen. Get. v. d. B. is wel degelijk door de z.g.n. demonstratie bewogen geld af te geven. Verd. wist, dat hij -,ï icr valsche voorspiegelingen v. d. B. geld alhanJig maakte. Vele buitenlan ders pogen in Nederland hun slag te slaan wij hebben hier reeds misdadigers genoeg. ■spr. eischte een gevangenisstraf van twee jaar tegen verd. De verdediger mr. F. A. Kokosky noemde deze zaak tragi-komisch. Er wordt een con cern gevormd tot aanmaak van valsche bankbiljetten, en oen der firmanten verdwijnt met het geld. Een eigenlijke be kentenis heeft verd. niet afgelegd, juridisch is deze man op de dagvaarding niet te ver- oordeelen. Er wordt afgesproken, valsche biljetten te gaan maken zonder dat verd. bij deze afspraak aanwezig was. Bovendien werd overeengekomen 10.000 beschikbaar te stellen. Get. v. d. B. werd „overdonderd", maar hij werd er primair niet door bewogen de 10.000 af te geven. PI. drong aan op vrijspraak, temeer, daar verd. dan over de grenzen kan worden ge- •-et Vera, is een beklagenswaardige per soonlijkheid, waar we medelijden mee moe ten hebben, met v. d. B., die dc 10.000 four neerde voor een zóó slecht doel kan pi. geen medelijden hebben. Subsidiair drong pi. op clementie aan. Uitspraak 21 Mei a.s. J ONEERLIJK POSTAIAöTENAAR. N ij m e g e n, S Mei. De postambtenaar A. S., verbonden aan het kantoor te Wychen bij Nijmegen is aangehouden als verdacht van het plegen van ernstige onregelmatig heden gedurende verscheidene jaren. De onregelmatigheden hebben vermoede lijk bestaan in het achterhouden van post stukken. De ambtenaar, die bekend heeft, is naar Arnhem overgebracht. OUDE VROUW NEERGESLAGEN. Op klaarlichten dag hebben onbekenden ingebroken bij de wed S., een oud alleen wonend vrouwtje in het z.g. Drentsche dorp te Eindhoven. Het vrouwtje was bezig in den tuin, toen dc dieven binnengedrongen Op het leven in huis kwam zij toeloopen, maar werd binnen door de bandieten be wusteloos geslagen. De buurt vond het vrouwtje later huiten kennis liggen. Zij is naar het R.-K. Gasthuis vervoerd. Van de aanranders geen spoor. TAXI RIJDT IN EEN KUIL. Een ernstig-, een lichtgewonde, Amsterdam, 30 Mei. In den afgeloo pen nacht omstreeks 3 uur hèsft op de kruising Rozengracht—Marnixstraat een ernstig ongeluk plaats gehad. Door de Ge meente-waterleiding worden daar herstel lingswerken uitgevoerd. Een taxi is in die opgravingen terecht, gekomen. In den wa gen zaten een heer en een dame, die bei den verwondingen opliepen door glasscher ven. Die van den heer waren van dien 'aard dat hij in» het gasthuis moest worden opge nomen. De chauffeur kwam er goed af. D2 wagen werd later door de brandweer op den begancn weg gebracht. EEN LEGERREVUE IN WEST- BRABANT? De heer Albarda wil inlichtingen vragen. De voorzitter der soc.-democratische Ka merfractie, ir. Albarda, heeft aan het partij bestuur mededceling gedaan van zijn voor nemen, om aan de regeering inlichtingen te vragen aangaande de waarheid der pers berichten. volgens welke, in Augustus aan staande, een legerrevue zal worden gehou den in de nabijheid der Belgische grens, mede ter herdenking van zekere wapenfei ten van 1830. Het partijbestuur besloot, de inlichtingen der regeering af te wachten, om, indien deze de persberichten bevestigen, een pro- lestacti te organiseeren. (Voorw.) TWEEMAAL GESTEMD. De centrale recherche te Rotterdam heeft, naar de N. R. Ct. meldt, proces-verhaal op gemaakt tegen den 26-jarigen magazijnbe diende F. A. K., die op 22 April, bij de ver kiezingen voor dc Provinciale Staten twee maal is gaan stemmen. Zijn broer was dien dag in Groningen cn des morgens is F. A. K. met het oproepingsbiljet van dien broer naar het stemlokaal aan de Rusthoflaan ge gaan 0111 te stemmen. Een paar uur later is hij er opnieuw heengegaan met zijn eigen biljet. De voorzitter van het stembureau herkende hem evenwel. BRAND TE APELDOORN. Apeldoorn, 10 Mei. Hedenmiddag te ongeveer vier uur brak een uitslaande brand uit in de bovenwoning van perceel 49 II aan do Rosariumstraat, 'bewoond tooi de familie Hinzen, die spoedig oversloeg naa;- de aangrenzende perceelen 47 en 49, resp. bewoond door de gezinnen Nijenhuis en Bosch. In de woning van Hinzen is do brar.d.ver- moedelijk door een defect in de rookafvoer- buis ontstaan. De inboedels der bewoners konden ge deeltelijk worden gered. Die van Hinzen en Bosch waren verzekerd Zaterdagmiddag is in de Jurriaan Kok straat te "Den Haag de 8-jarige S. S., wo nende in de Willem Kuiperstraat, door een autobus van de II. T. M. overreden en ge dood. TWEEDE SPOORBRUG TE ZALTBOMMEL. Binnenkort zal haast de spoorbrug te Zalt.bommel over de Waal nog een nieuwe brug worden gebouwd voor een tweede spoor. De brug zal op dezelfde pijlers rus ten en uit evenveel bogen worden samenge steld als de bestaande. Het is niet zeker of Overigens de constructie gelijk zal zijn aan de reeds aanwezige brug. Ook de dijken zullen in verband hiermede verbreed wor den. (Telegraaf). ,jNederlanders van groot formaat zeggen hun meening Inzake de kwestie of het Zuiderzeewerk moet worden voortgezet, heeft het dagblad do Telegraaf zich met onderstaande vragen tot eenigo „Nederlanders van groot for maat" gewend: 1. Acht u de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee in het belang van de al- gemeene welvaart van Nederland? 2. Zoo ja, is dan naar uw oordeel voort zetting van dit werk in hetzelfde^ tempo ook bij den huidigen stand van de" lands- financiën te wettigen? 3. Zoo ja, wordt dan het verschil tus- schen productieprijs en werkelijke waarde van de toekomstige Zuiderzeegronden naar uwe meening niet te groot? Het resumé der beantwoordingen laten wij hier volgen: Dr. H. Co lijn: „Voortzetten in een nor maal tempo. Men late zich niet veront rusten." Sir Henri Deterding: „Absoluut! Oneindig veel beter gelden te beleggen in de Zuiderzeewerken dan in werkloosheids steun". Dr. C. I. K. van Aalst: „De beangsti gend toenemende kosten hebben bij mij in verhand met den omkeer in de conjunctuur ernstigen twijfel doen rijzen. Amslerda m. 9 Mei. Hedenmiddag werd in liet gebouw van de A.M.V.J. een feest vergadering gehouden van de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vcreeniging ter gelegen heid van liet vijftigjarig bestaan der ver- ceniging. Door den voorzitter der verecniging, prof. dr. J. W. Pont, werd een herdenkingsrede uitgesproken. Door prof. Pont werden allereerst de vele autoriteiten welkom geheeten, waaruit spr, afleidde, dat de N.Z.A.V. op veler hartelijk medeleven mag rekenen, gelijk het geval is geweest in de 50 jaren die achter haar lig gen. Want dc N.Z.A.V., zegt spreker, is gebo ren toen een nieuw nationaal bewustzijn in ons volk wakker w erd en zij is de draagster daarvan geweest. Spr. ging na wat gebeurd is in Zuid-Afrika vóór 1881. De gebeurte nissen daar, de inlijving van Zuid-Afrika ïóor Engeland, was oorzaak dat kon wor den opgericht in 1881 de N.Z.A.V., een ver ecniging met culturecle belangen, een ver eeniging met een ideaal doel. liet besef dat er een band was tus- schen de Hollanders in Zuid-Afrika en de Hollanders in Nederland heeft de vereeni ging doen ontstaan. Het nationaal besef groeide langzaam. Toen dan ook in 189d de Jameson-inval Transvaal weer plaatst in het middenpunt, niet alleen vati de Nederlandsche, maar van de Europeesche belangstelling en daar na in 1899 de reeds langen lijd door Enge land voorbereide tweede vrijheidsoorlog de boerenoorlog uitbrak, toen laaide dit nationaal besef sterk op. In al zijn geledin gen leefde en leed ons volk mede. Ons volks leven was tot in zijn diepte bewogen. Die oorlog heeft aan de republikeinen niet de overwinning gebracht. Maar daarnaast staat het feit, dat zedelijke goederen ook de vertrapping kunnen verdragen, cn dat een volk met zelfbewüstzijn, een volk, dat ka rakter heeft, wel diep kan worden verne derd. maar opleeft op zijn tijd. De oude Romeinen, die nog al ervaring hadden in het veroveren van landen en vol ken, spraken als hun overtuiging uit: victi victoribus leges dant (de overwonnenen be palen wat de overwinnaars moeten doen), cn dat is waar bij volken, die karakter heb ben. Toen dan ook de republikeinen den Sisten Mei 1902 waren vernietigd, heeft de Neder- landsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging haren arbeid voortgzet. Zij was geboren uit het nationaal besef, van eigen volk; zij had karakter gevonden bij Hollandsch-Zuid- Afrika; haar roeping bleef èn ons volk èn Zuid-Afrika te dienen. Na dien oorlogstijd was, zoo deelt spreker uitvoerig mede, onze arbeid niet gemakke lijk, omdat velen moedeloos werden, maai de ziel van het Afrikaansche volk sprak: ik ben, ik wil. Met inspanning van alle kracht richtte liet in de moeilijkste en zorgelijkste tijden N.C.O.-scholen op, die van lneruit krachtig werden gesteund. Ook de Oranje-meisjes school in Bloemfontein is een vrucht van deze beweging en zoolang er in Afrika dankbare herinneringen leven, zal in ver band hiermede de naam van Emous wor den genoemd. Het begon het verwoeste 'weer op te bouwen. Maar dit Afrika was niet meer het Afrika van vóór den oorlog. Toen was er. vooral in de Transvaal, directe Ne- derlandsche invloed, dank zij den arbeid van de Ned. Z.-A. Spoorweg Maatschappij, dank zij dien van het Schoolfondsen nu was dat voorbij. De na-corlogsche gene ratie stond en moest staan in eigen kracht. Er kwam dan ook een zelfstandigheidsbe weging op over gèheel Zuid-Afrika, wier kracht vooral school bij de jongeren en de jeugd, is radikaal. Zij schoof op zijde, zij rekende niet meer men lien, die met haar niét medegingen of niet konden medegaan en daaronder waren ook Oude N'ederland- sche krachten, die zich eenmaal verdienste lijk hadden gemaakt. Dit wekte teleurstel ling, misverstand, vervreemding. De N.Z.A.V. heeft betrekkelijk spoedig leercn verstaan en toen door de daad uit gesproken, dat het Afrikaansche volk zich zelf moest worden, wilde het niet onder gaan: een Volk met eigen taal en eisen ka rakter, in wezen één en toch onderscheiden van ons. Stellen wij naast elkaar, zegt spreker, wat er in 1S81 in Zuid-Afrika was en wat er nu is, clan kunnen wij wijzen op een vol- sslagen verandering. Uitvoerig ging spre ker daarop in. Heeft de N.Z.A.V. zelve nu al die ver anderingen gebracht? Niemand, die zoo iets zal beweren, zegt spreker. Zij zou zelfs niets hebben kunnen doen, wanneer niet in Zuid-Afrika geleefd had dat krachtige ras, dat de wapenspreuk der Zeeuwen „Luc- tor et Emergo" had verwezenlijkt. Maar, rijpt er op eenig akkerveld een vrucht, wanneer er geen zaad wordt uitgestrooid? De N.Z.A.V. heeft vele vruchtbare gedach ten als zaadkorrels uitgezaaid. Want al wat ik noemde, is in hare vergadering over wogen en een zaaier vraagt nietsanders dan dat het zaad vruchtbaren grond vindt en verblijdt zich over zijn groei. Haar ar beid is in dienst geweest, een dienen van Zuid-Afrika èn van Nederland, want ook een volk wordt rijker, naarmate het zich geeft. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET, Dc organisatie van Inzameling, verkoop inkoop en contröle. De organisatie van de uitvoering vaa de tarwewet zal. volgens uo N'. R. Ct., als volgt zijn De tarwe zal door de verbouwers moeten worden geleverd aan acht over het land verdeelde centrales. Er wordt op gerekend, dat de boeren elkaar zelf zullen controlee ren. Zij weten wel zoo wat wat ieder te leveren heeft, aan eigen produet en verder kan, door uitzaai van een monster van het geleverde, van overheidswege worden ge constateerd. hij het opkomen van het zaai sel, of het gewas inlandsche dan wel bui tenlandsche tarwe is Alle boeren moeten zich in een vereeniging organiseeren. Hij, die knoeit, wordt geroyeerd, zal een geld boete moeten betalen en mag verder geen tarwe meer leveren; een straf, die, verwacht men, wel prevent!' f zal werken. De acht centrales zijn aan statuten en reglement onderworpen en hebben één alge- meene centrale voor het geheele land, die zich met den verkoop zal belasten. Tot zoover de inzameling- en verkoop organisatie. Hiertegenover staat de inkoopcentrale, die naar modern gebruik reeds de V.I.T.A. (ver eeniging voor inheemsche tarwe) is gedoopt In deze vereeniging hebben zich dc meel fabrikanten en de kleine molenaars te orga niseeren. Hij, die tarwe wil koopen, moet zich dus aansluiten bij de V.I.T.A. De bak kers betrekken hun meel dan van de leden van de V.I.T.A. Bovendien heeft de regeering gezeed: ik zal alleen als inlandsche tarwe beschouwen de tarwe, die via de twee centrales is ge gaan. Nu kunnen verschillende bakkersbedrijven alleen bloem van bui tenlandsche tarwe gebruiken, dus geen gemengde bloem. Aan die bedrijven zullen waarschijnlijk (de regeering heeft er haar sanctie nog niet aan verleend) (vrijstellingen worden gegeven door een derde centrale, de meelcentrale. Hierbij moet iedereen zich aansluiten, die vóór een vrijste.ling in aanmerking wil ko men. Die meer opgeeft, dan hij noodig heeft, wordt alweer geroyeerd. Op bovengeschetste wijze denkt men, dat de machinerie op bevredigende wijze zal functioneel en. DE WERKVERSCHAFFING EN I MEI Socialistisch burgemeester geeft vrijaf Volgens een bericht in bet Ov. Dagbl, heeft de burgemeester van Goor, zonder de wethouders daarover te raadplegen cn ge heel buiten hun medeweten, aan een twin tig arbeiders bij de gemeentelijke werkver schaffing vrijgegeven op den lsten Mei, met behoud van loon. Burgemeester Van der Sluis lieeft hier omtrent meegedeeld: Sinds lange jaren be staat de gewoonte, dat het vaste en losse personeel in dienst van de gemeente Goor op 1 Mei vrijaf kan krijgen, indien dat be geerd wordt met behoud van loon. Deze re geling is vastgelegd in een verordening. Sinds 1930 geldt hetzelfde recht voor hen, dia op 31 Augustus vrijaf wenschen. De burgemeester heeft de menschen, die bij do rioleeringwerken en aan de wegen (dit zijn werkeloozen) in de gelegenheid gesteld, van dezelfde vrijgevigheid te profitecren. Van deze gelegenheid hebben slechts vier per sonen gebruik gemaakt. HEILIG Bï OED-PROCESSIE TE BRUGGE. Nader wordt gemeld, dat de processie niet zooals eerst was gemeld te 10 uur, doch in den namiddag te 3 uur op a.s. Zondag zal vertrekken. De siaatscommissie-Lovink zal het tenminste aan de regeering voorstellen. Naar liet Hbld. verneemt zal de Land- bouwcrisis-commissie-Lovink binnenkort wederom voorstellen doen aan de regeering tot verderen steun aan den noodlijdenden Veenkolónialen landbouw. Deze voorstellen zijn reeds besproken in een op Zaterdag j.l gehouden vergadering van genoemde staats commissie. Zooals men zich herinnert heeft de com- missie-Lovink indertijd aan do regeering voorgesteld, een renteloos crediet van 6 millioon ten behoeve der aardappelmeel- industrie te verleenen, de regeering heeft toen echter een rentedragend crediet gege ven (rentevoet 2 gebonden aan vrij be zwaarlijke aflossing-voorwaarden. Ook wat betreft den tweeden suikerbie- tensteun heeft de regeering het advies de zer staatscommissie geenszins opgevolgd. INTERN. VEEZIEKTENnBUREAU TE PARIJS. Ncderiandsche gedelegeerden. Aan den Permanent Gedelegeerde van Ne derland naar hel Internationaal Veeziekten- bureau te Parijs, prof. dr. Berger, directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, zijn voor de zittingen van dit jaar in Mei te houden, door den minister van Staat, mi nister van Binnenlandschc Zaken en Land bouw toegevoegd dr. Lourens, directeur van de Rijksseruminrichting cn dr. Frenkel, di recteur van het Staatsveeartsenijkundig On derzoekingsinstituut, Belangrijke onderwérpen zullen worden behandeld o.m. dc prophviaxe en de expe- rimenteele studie van mond- en klauwzeer en de pluraliteit der smetstof; dc voorbe hoedende entingen tegen tuberculose met B.C.G.; de actioiogie en de prophylaxe van de brucellose en het besmettingsgevaar voor den mensch. Overigens zullen over verschil lende belangrijke onderwerpen, die bereids in studie zijn genomen, mededcelingen wor den gedaan. Onder deze nemen de verbrei ding van miltvuur door producten van dier lijken oorsprong, de Standaardisatie van biologische producten en onderzoek naar specificatie (z.g. Geheimmiddelen) tegen mond- en klauwzetr, een bcteekenisvoïle plaats in. 4 De 25;ste jaarvergadering van de ,Algemeene Amsterdam, 9 Mei. In de Koningszaal van „Artis", welke vroolijk met bloemen en groen was versierd, ving heden de 25ste bijeenkomst der Bondsvergadering aan van den Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. De voorzitter van het Bondsbestuur, de heer G. J. A. Smit Jr., opende het congres, waarmede ook den Zondag gemoeid is, met een rede, waarin hij zeide niet over het ju bileum tc zullen spreken, omdat daar tij dens de middagreceptie tijd genoeg voor zal zijn. Spr. wees er vervolgens op dat de afgeloopen twee jaren een tijdperk van ma laise geweest zijn, een malaise echter, waarbij groote overdrijving getoond is. Zij is opzettelijk verergerd cn daartegen heeft het Bondsbestuur van den aanvang af stel ling genomen. Er werd niet gekocht omdat men, kennis hebbende van verschijnselen hij vroegere crises oen omlaag gaan der prijzen verwachtte, .'.onder dat men zich rekenschap gaf van de factoren, die dit ver hinderden. In onze opvatting, dat werktijd- verlaging cn loonsvermindering geen mid delen zijn om uit de malaise te geraken, staan we, aldus spreker niet alleen, zij wordt door economen van naam gedeeld. Overigens behoeft de kapitalistische klasse over het jaar 1930 niet ontevreden te ziijn. Het verzekeringsbedrijf heeft een uitste kend jaar doorgemaakt, de banken behaal den goede winsten, tal van industrieels en winkelbedrijven kunnen over de in 1930 be haalde resultaten tevreden zijn. Toch heeft het optreden der werkgevers tot gevolg ge had, dat de in den aanvang van dit jaar verwachte salarisverhooging er niet is ge komen, zelfs kon salarisverlaging niet over al worden tegengegaan. De organisatie is nog niet sterk genoeg om te dien aanzien te bereiken, wat men gaarne willen zou, wel staat vast, dat een staking bij een in stelling te Rotterdam heel wat uitgewerkt zou kunnen hebben, in welk verband spre ker onder applaus van het congres de slappe houding van „Mercurius" critiseerde, een houding als gevolg waarvan te Rotter dam het ledenaantal der „Algemccne" be langrijk is gestegen! y. De arbeidstijd ter sprake brengende, wees spreker 0. m. op de steeds verder doorgevoerde rationaliseering. Voor de weg neming van de crisis zal in de eerste plaats verkorting van den werktijd noodzakelijk zijn, zooals dit ook het oordeel blijkt te zijn van het I. V. V. en de Socialistische Arbei- dersinternationale. Wat het eigen beroep betreft, deed spreker uitkomen, dat door het Bondsbe stuur op e 1 k gebied van de arbeidsvoor waarden voor de handels- en kantoorbe dienden is gewerkt, waarbij de Bond den krachtigen steun ondervond van het N.V.V. en de Soc.-Dem. Kamerfractie (Applaus) De verhoudingen van den Bond tot an dere lichamen, waarbij hij aaruesloten of waarmede hij bevriend is, ter sprake bren gende, betoogde spreker dat er met het N.V.V. een uitstekende samenwerking is ge weest, ook dc verstandhouding met de Iu- ternationale, waarvan spreker de afgevaar digden afzonderlijk welkom heette, liet niets te wenschen over. Spr. oefende voorts critiek uit op bestaande verhoudingen in de S. D. A. P., en wel op het feit dat daar in leden zijn, die tevens lid zijn van den Bond vijandige organisaties. Een verheugend verschijnsel noemde de lieer Smit het tenslotte, dat ondanks de malaise het ledental van den Bond voort durend stijgende is. Op 1 Januari 1931 wa ren er 12431 leden cn 142 adspirant-leden, in. Mei j.l. waren deze getallen gestegen tot, resp. 13522 en 168. Tot op het oogenbük heeft deze groei zich voortgezet, wel een bewijs dat de mo derne vakbeweging de noodige aantrek kingskracht heeft. Ook in dc toekomst zal de leus „Op voor de „Algemeene!" zich overal krachtig moeten doen hooren! (Lang durig applaus). sjt Nadat vervolgens dc voorzitter van de ontvangende afdeeling Amsterdam een kort begroetingswoord gesproken had, werd met de behandeling der congres-agenda 0. a. kwamen het jaarverslag en de begrooting in behandeling een aanvang gemaakt. Des middags had, ter gelegenheid van het- jubileum, een receptie plaats, welke zeer druk bezocht was. Verschillende sprekers, 0. w. ook afgevaardigden van buitenland- sche organisaties, hebben in hartelijke be woordingen van hun waardeer ing voor den Bond cn zijn vele werkzaamheden getuigd. EEN ACTIEVE JONGEN. De valsche munters in Ka- tendreebt. Eenige weken geleden zijn, zooals inder tijd is gemeld, op Katendrecht drie valsche munters aangehouden. Deze aanhouding' was te danken aan de oplettendheid van eep 10-jarigen schooljongen, die door de valsche munters met een nagemaakten gulden was uitgezonden, om deze te wisselen. Toen de jongen bleek, dat de gulden valsch was en dat de mannen ook dergelijke opdrachten hadden gegeven aan een paar van zijrt vriendjes, begreep hij, dat hij met een com plot van valsche munters had te maken. Hij waarschuwde de politie en dank zij zijn aanwijzingen, konden de drie mannen wor den gearresteerd. Thans is naar de N. R- Ct. meldt den jongen, namens de Neder- landsche centrale in zake falsificaties en namens de centrale recherche te Rotterdam, als belooning een spaarbankboekje met 50 aangeboden.

Het Nieuws | 1931 | | pagina 2