MISLUKT i Proclamatie van Mussert Nieuwe Bonnen Winterhulp is startklaar Nieuwe Duitsche successen Normaler toestanden te Rome V_ Plaatselijk nieuws VEENENDAAL RHENEN OMGEVING De Corriere della Sera weer verschenen Ontdekking verboden bezit van radiotoestellen De politie-autoriteiten hebben in alle deelen van het land een groot aantal personen ontdekt, die in strijd met de beschikking van den Höheren ff und Poïi- zeifiihrer van den 13en Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben ingeleverd. De radiotoestellen zijn in beslag genomen en de betrokken personen aan de jus titie overgeleverd. Mussolini herneemt opperste leiding OPHEFFING ITALIAAN SCHE CONSULATEN IN NEDERLAND OTTO SKORZENY BEVORDERD NEDERLANDSCHE KRIJGS GEVANGENEN OP JAVA GEEN NIEUWS Door moeilijkheden bij de Pos terijen zijn de verslagen, berich ten en advertenties van Veenen- daal niet op tijd aangekomen, zoodat onze lezers het tot onzen spijt zonder plaatselijk nieuws moeten ^stellen, DE PLAATSELIJKE UTGEVER DISTRIBUTIENIEUW3 Mededeelingen plaatselijke Distributiediensteo Abonnementsprijs! 1.05 per kwartaal bif vooral tbet exclusief incasso Advertentietarief: 9 edities 10 ot osr mm: 1 editie* 7 cl per mm, elke volgende editie \Vi ct ner mm meer HET NIEUWS Vrijdag 17 September 1943 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag én Vrijdag 63ste Jaargang No. 74 Editie voor de Celdersche Vallei,' Hoofdredacteur E. L. san Reenea, Woerden Uitgave van N.V. Drukkerij voorheen L. E. Bosch Zoon Utrecht Oude Gracht 172—176 Telefoon 15927 Het is in Italië geheel anders ge- loopen dan de geallierden^ zich had den voorgesteld. Na de capitulatie van de Badoglio-regeering hadden zij gehoopt en verwacht, dat zij in een minimum van tijd geheel Italië zouden hebben bezet, en dat de rest dan slechts kinderspel zou zijn: het overgeloopen Italiaansche leger zou wel zorgen voor de gevangenne ming van de Duitsche troepen die zich in het land bevonden, en voor zoover dat niet zou lukken, zouden kleine geallieerde strijdmachten voldoende blijken om de. rest te ont wapenen. De Anglo-Amerikanen zouden op een dergelijke manier in het bezit komen van een prachtig terrein voor een verderen aanval op Centraal Europa, dus op Duitsch- land. Deze speculatie is geheel en al mis geloopen: het is alles behalve een militaire wandeling geworden voor de geallieerden, dank zij het ^bliksemsnelle ingrijpen van Hitier in den binnenlandschen toestand van het land, en het doeltreffende werken van de Duitsche weermacht op militair gebied De bevrijding van den Duce werkte op het licht ontvlambare Italiaansche Volk zoo als men het had verwacht, en de weermacht beijverde zich om alle strategische punten in een minimum van tijd te bezetten, daarbij onmid dellijk brekende het verzet dat hier en daar nog werd geboden door troepen, die trouw aan Badoglio wenschten te blijven. Zoo konden groote deelen van Italië direct on der de bescherming van het Duit sche zwaard worden gebracht, overal stonden Duitsche troepen klaar om den vijand, wéar hij zich mocht vertoonen, aan te vallen en terug te drijven. Men weet het: hij vertoonde zich in de buurt van Salerno, en zette dó-ér landingstroepen ten zuiden van Napels aan land. Het zou de bedoe ling zijn geweest, dat deze lan dingstroepen zich zouden vereeni gen met de Britsche troepen die diep in het zuiden van Italië, in de zoogenaamde „hak" zijn geland. Maar ook deze strategische opzet is mislukt. Want de bij Salerno en ver der bij Napels gelande troepen werden zoo stevig door de Duit- schers aangepakt, dat binnen enkele dagen tijds de toestand bij Salerno zich dermate ontwikkelde, dat van een tweede Duinkerken kan worden gesproken: de geallieerde troepen, hoofdzakelijk bestaande uit Ameri kanen, werden onmiddellijk van alle kanten aangepakt, en langzaam maar zeker vjeer naar hun punt vian uitgang, het strand terug gedreven. Ook bij Eboli, ten Zuiden van Na pels, gaat het niet naar wensch want ook daar dreigt een nederlaag, on danks het feit, dat eenige zware eenheden van de Britsche vloot de landingsoperaties ondersteunen. En het Britsche leger dat uit het zui den komt aangemareheerd, kan slechts zeer langzaam vorderen, daar het telkens door de Duitsche achterhoede tot gevechten wordt gedwongen, en alle wegen bezaaid met mijnen vindt. Inmiddels heeft de Duce de regee- ringsmacht weer in handen geno men, en de fascistische republiek Italië uitgeroepen, welke mededee- ling met groote geestdrift door het Italiaansche volk is begroet. Men kan dus in het algemeen concludee- ren, dat de geallieerde opzet jegens Italië volkomen is mislukt. Vaster dan ooit staat het fascistische Italië naast Duitschland in dezen oorlog, en in militair opzicht is de situatie zoo, dat gesproken kan worden van een ommekeer ten ongunste van de Britten en Amerikanen in dezen oorlog, die wel eens ernstige gevol gen voor hen zou kunnen hebben. Waarschijnlijk hebben zoowel Lon den als Washington -zich deze 'ont wikkeling wel eenigszins anders voorgesteld! De Corriere della Sera van 16 September drukt op de front pagina de aanteekening af: „Op instructie van de civiele autoritei ten der provincie Milaan hervat het dagblad zyn verschijnen". Als is geweest dan elders. Natuurlijk neert Adameo Uasagna. Omtrent den toestand in Rome meldt het blad, dat de voedings toestand der hoofdstad gedurende den oorlog reeds steeds moeilijker is geweest an "elders. Natuurlijk hadden de jongste gebeurtenissen ook hun uitwerking op voedings-: gebied. Naar echter de bladen, die' na een korte onderbreking weer zijn verschenen, mdden, is thans -de voorziening van fundamenteelej producten verzekerd, met uitzon dering van meel, vleesch en groen- i ten, die door den abnormalen ver-j keerstoestand nog eenige dagen zullen ontbreken, aangezien dej productie der omgeving niet vol doende is voor dekking van de be hoefte. Gerantsoeneerde goederen zul len in het vervolg niet meer zon der directe inlevering van bonnen uitgereikt worden. Sedert Woens dag is in Rome ook hei autobus- en rij verkeer naar het centrum der stad weer op gang. Ten behoeve van een snel Jierstel van normale toestanden in de stedelijke winkels heeft divisiegeneraal Calvi di Ber- golo een oiproep, welke politieke en militaire maatregelen behelst, tot de bevolking gewend. Tot den terugkeer van normale omstandig- i heden behoort ook de heropening! van de voornaamste basilieken, die) het traditioneele doel der bezoe-j ken van de geloovigen zijn. In den' Sint Pieter zijn de diénsten Woens- dag hervat. De tijd van de lange nachten en de korte dagen nadert weer, het wordt weer winter ten ongerieve van de gegoeden, maar tot schrik van de mindergegoeden. Beteekent de winter voor hen niet grootere on kosten, koude, misschien ellende? De Nederlandsche Volksdienst ech ter doet zijn best hen voor deze ge varen te behoeden en zoodoende een groot gedeelte van het Nederland sche volk voor den weg naar bene den te vrijwaren. De winter eischt altijd meer onkosten dan de zomer, men denke slechts aan hoogere voed selprijzen, lichtverbruik, extra dek king, brandstoffeninkoop, enz. Daar om neemt de N.V.D. volgens haar leus: „voor het volk, door het volk" het Winter hulp werk weder ter hand Op Zaterdag 2 October zal in het geheele land een groote collecte worden gehouden. Er zal gecollec teerd worden met vlinders onder het motto: „Op iedere jas een vlin der, maakt veler zorgen minder". De vlinder, die een onbezorgd leven leidt gedurende den zomer, maar sterft zoo gauw er maar iets van jien winter waarneembaar wordt, is ty peerend voor het Winterhulp werk, want hoevelen zouden vooral in de zen tijd niet ten onder gaan als Win terhulp hen in den moeilijksten tijd van het jaar nie,t ondersteunde? Er zijn er echter nog velen, die het mooie werk verachten en wanneer een collectant of collectrice hen aan spreekt hun neus ophalen en door- loopen. Maar hopelijk zal het dezen winter anders wezen, want Winter hulp kent geen verschil in politiek of geloof, zij is er om de armeren van ons volk te ondersteunen en doet dat ook met alle krachten, die in haar zijn, dat hebben de vooraf gaande winters reeds bewezen. Nederlanders, denkt op 2 October niet alleen aan U zelf, maar ook aan uw minder bedeelde landgenooten, die een kleine gift van U hard kun nen gebruiken. Zij die ook op andere wijze hun steun willen verleenen aan het Win- terhulpwerk zullen bij de kantoren of buurtschapshoofden van den Ne- derlandschen Volksdienst gaarne als collectant (collectrice) genoteerd worden. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Aan schiet- en landoefeningen wordt bijzonder veel waarde gehecht, want ook de marine moet te zijner tijd bijv. bij landingsondernemingen met het wapen In de hand vechten Bildberichter Andres/Stapf/Pax m 'l UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 September (D.N.B.): Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Aan weerskanten van den Koe- ban en in den zuidelijken sector van het Oostelijke front werden talrijke vijandelijke aanvallen af geslagen. Bij de vernietiging van een strijdmacht die van haar ach terwaartSche verbindingen was af gesneden, verloor de vijand ver scheidene duizenden dooden, 600 gevangenen, 110 pantserwagens en 84 stukken geschut. In den centralen frontsector gin gen de Sovjets ten Westen van Jelnja met krachtige ondersteu ning van pantserwagens en lucht strijdkrachten tot den verwachten aanval over. Zij werden na ver bitterde gevechten onder zware bloedige verliezen afgeslagen of opgevangen. De gevechten zijn in vollen gang. Ook ten Zuiden van Belyj en ten Zuiden van het Lado- gameer viel de vijand na sterke voorbereiding met artillerie tever geefs aan: De laatste twee dagen verloren de Sovjets 201 vliegtuigen. In het gebied van Salerno en Eboli werd ook gisteren verbit terd gestreden. Eenige vijande lijke gevechtsgroepen werden in de pan gehakt, de bruggenhoof den te land verder ingekrompen. Bij de verovering van Altavilla verloren de Amerikanen talrijke dooden en gevangenen. De lucht macht vernietigde gisteren een transportschip van 8000 brt. en beschadigde 11 andere schepen van de landingsvloot. Sterke Britsch-Amerikaansche formaties vliegtuigen vielen giste ren in de late avonduren Noord en Westfransch gebied aan. Voor al in woonwijken der stad Parijs ontstonden aanzienlijke verwoes tingen en verliezen onder de be volking. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke vlieg tuigen Noord- en West-Duitsch- end binnen. Er werden hier en daar bommen uitgeworpen, die slechts onbeteekenende schade aanrichtten. Volgens de voorloo- pige berichten werden 9 vijande lijke vliegtuigen neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden afzonderlijke doe len in het gebied van Londen. Het jachteskader Mölders heeft op 15 September zijn 7000ste vlieg tuig omlaag geschoten. De eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers, heeft de laatste twee dagen aan het Oos telijke front 12 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en daarmede zijn 215e overwinning in de lucht behaald. Benito Mussolini heeft Woensdag weer de opperste leiding over het fascisme in Italië op zich genomen De Duce heeft op 15 Sept. 1943 de volgende zes dagorders van de re geering uitgevaardigd: Dagorder van de reegeering no. 1: „Aan de trouwe kameraden in Italië! Met ingang van heden, Sep tember 1943, neem ik weer de opperste leiding van het fascime in Italië op mij. Mussolini". Dagorder van de regeering no. 2 „lk benoem Alessandro Pavolini tot voorloopigen secretaris van de fas cistische nationale partij, die vanaf héden zal heeten: Republikeinsch,e Fascistische Partij. Mussolini". Dagorder van de regeering no. 3 „Ik beveel, dat alle militaire, poli tieke, bestuurs- en schoolautoritei- ten, alsmede alle anderen, die door de capitulatie-regeering uit hun ambt zijn gezet, onverwijld hun plaatsen weer zullen gaan innemen Mussolini". Dagorder van de regeering no. 4 „Ik beveel, de onverwijlde weder oprichting van alle partij-instanties en wel met de volgende taak: aDe Duitsche weermacht, die op Italiaanschen bodem ipet den gemeerischappelijken vijand in strijd is gewikkeld, doeltreffend en kameraadschappelijk te steu nen. b. Het vc|k terstond doeltreffen- den moreelen en maferieelen bij stand te verleenen. c. Een onderzoek in te stellen naar de partijleden met betrek king tot hun houding bij den staatsgreep der capitulatie en der oneer, en de lafaards en verra ders voorbeeldig te straffen. Mus solini". Dagorder van "de regeering no. 5: „Ik beveel de wederoprichting van alle formaties en speciale afdeelin- gen der vrijwillige militie voor de nationale veiligheid, Mussolini". Dagorder van de regeering nr. 6 In aanvulling op de voorafgaande dagorders belast ik den luitenant- generaal Renato Ricci met het op per be vel over de vrijwilligers-mi- litie voor de nationale veiligheid. Museolini. 1) De voormalige koninklijke en keizerlijke Italiaansche consulaten en consulaire agentschappen in de Nederlanden zijn gesloten. De be hartiging der belangen van de in de Nederlanden wonende Italianen geschiedt door de plaatselijke groe pen van de nieuw opgerichte Re- publikeinsche Fascistische Partij. 2) De leider van de nieuiw opge richte Republikeineche Fascistische Pairtij in de Nederlanden, de oude fa^cistisdhe strijder Dr. Carlo Ro telli, heeft aan den bevrijden Duce en aan den Fuhrer de volgende te legrammen gezonden: Al Duce Squadristi legionari fiumant e< camicie nere Olanda esultantl Vostra l'iberazione giurano eterna fedelita causa fascista et si strin- gono Vostri ordini per lotta senza quartiere contro barbaro nemico. La vittoria flluminera i segni del littorio. Viva il Duce, viva il Führer Sqüadrista Rotelli. A Führer Squadristi et camicie nere Olan da esultanti miracolosa liberazione Duce da Voi vol'uta et da valorosi camerati Germanici attuata. Vi esprimono riconos-cenza et giurana ptroseguire lotta fino "vittoria, yiva il Führer, viva il Duce. Sqüadrista Rotelli. Aan de Duce Overgelukkige Squadristi, legio nairs en zwarthemden in Neder land jubelen over Uwe bevrijding, zweren eeuwige trouw aan de fas cistische zaak en staan gereed Uw bevelen in den strijd- tegen den barbaarschen vijand uit te voeren. De overwinning zal de lictoren- teekens hel doen oplichten. Leve de Duce, Leve de Führer Sqüadrista Rotelli. Aan den iFührer, Squadristi en zwarthemden in Nederland jubelen over de won derbaarlijke, volgens Uw wil door kranige Duitsche kameraden tot stand gebrachte bevrijding van den Duce. Zij geven tegenover U uit drukking aan hun diepe dankbaar heid en zweren den strijd tot de overwinning voort te zetten. Leve de Führer, Leve de Duce Sqüadrista Rotelli. De Reichsführer-if heeft den Hauptsturmführer der Waffen- M van het Sicherheitshauptamt, Otto Skorzeny, met ingang van den 12en September, den dag der bevrijding jvan den Duce, bevorderd tot ff-Sturmbann- führer. INLEVERING LUISTERVERGUNNINGEN Wie verzuimd hebben de luister vergunning van hun verbeurd ver klaarde radiotoestel in de maand Augustus (de letters A t.m. D) in te leveren, worden alsnog in de ge legenheid gesteld dit in de maand September te doen. De inlevering is verplicht; het niet voldoen aan deze verplichting zal tot ernstige moeilijkheden voor de houders kun nen leiden. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt ten aanzien van de Neder landsche krijgsgevangenen op Java het volgende mede: Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgs gevangenen, beginnende met de letter H tot en met de letters Kn. Zij die inlichtingen wenschen om trent vorenbedoelde krijgsgevange nen, gelieven zich te' wenden tot het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhège, on der ongave van naam, voornamen geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk starriboeknummer, mili tairen rang ,en laatst bekende standplaats. BRANDBLUSSCHING BELEM MERD? Donderdag 16 September a.s. zal voor het Vredegerechtshof te 's-Gravenhage behandeld worden de zaak tegen Lodewyk Wiertz, destijds hoofd van de luchtbescher ming en de brandweer, in een plaatsje in Lim'burg, die verdacht wordt na een luchtaanval de brandbhi'ssching te hebben belem merd. Bij onze Vrijwilligers. Hij heelt het zich gemakkelijk gemaakt om het eten naar de voorste stellingen te brengen If jr PK Hoppe/O/H/P m FLINKE KEREI.S MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-H EN DE LANDWACHT Het fj-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in der leeftijd van 1745 jaar kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-# of de Land wacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, kun nen dienst nemen by de Landwacht of by het ff-wachtbataillon in Amers foort. Ook vrywilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunner. zich aanmelden, zij, die tot de Germaansche ff ia Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 16 Sept. '43 914 u. Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedyk. 17 Sept. '43 912 uur Breda, Rest. Mo dem, Markt. 17 Sept. '43 15—18 u. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Sept. '43 9—12 u. Venlo;, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 Sept. '43 15—18 uur Arnhem, Café Royal. 19 Sept. '43 9—12 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Sept. '43 1518 uur Zwolle, Hotel Gytenbeek. 20 Sept. '43 912 uur Assen, Concert huis a/d Vaart. 20 Sept. '43 1518 u. Groningen, Con- certhuis Poelestraat. 21 Sept. '43 912 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat 22 Sept. '34 9—14 uur Amsterdam, Dam 4. 23 Sept. '43 9—13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24 Sept. '43 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg. 25 Sept. '43 914 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. Volksgenooten, In het eerste jaar der bezetting kwamen enkele moorden voor, ge pleegd op leden der Duitsche Weermacht. De bezettingsoverheid heeft, toen de daders niet gevonden werden, gijzelaars doen vastnemen en als vergelding voor iederen gepleegden moord, een aantal hunner doen fusilleeren. Daarna zijn deze moorden op militairen niet meer voorgekomen. Toen in de eerste maanden van dit jaar Nederlandsche nationaal- socialisten werden vermoord, heb ik verzocht de vergelding niet op deze wijze te doen geschieden (zie „Volk en Vaderland" van 12 Fe bruari 1943). De bezettende Overheid heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. De in Januari van dit jaar begonnen stelselmatige campagne in het vermoorden van vooraanstaande Nederlandsche nationaal-socia- listen, die gerekend kunnen worden te behooren tot de allerbeste Va derlanders, die naar eer en geweten hun plicht vervullen in deze, zoo moeilijke tijden, heeft echter niet opgehouden. De bezettende Overheid, die het recht en den plicht heeft te vor deren, dat, in he^belang van de handhaving der orde, aan deze sluip moorden een einde komt, heeft mij de vraag gesteld of ik blijf bij mijn afwijzend standpunt inzake de vergeldingsmaatregelen. Deze vraag heb ik ook nu nog bevestigend beantwoord, niettegenstaande het tot mijn eersten plicht behoort mijn kameraden zooveel mogelijk te beveiligen, en het aan hen toegebrachte leed om vergelding roept. Gij hebt als mijn volksgenooten het recht mijn standpunt te kennen. Ik ben van meening, dat sluipmoord onder alle omstandigheden laf en gemeen is en dat geen behoorlijk mensch daarover een andere mee ning kan hebben. Deze misdaden worden dan ook bedreven door een kleine bende van ontwortelde elementen, die grootendeels niet begrij pen, dat zij in dienst staan van Moskou. Het Nederlandsche Volk, als zoodanig, staat 'daar, God zij dank, buiten. De verwarring van de geesten, die 'kenmerkend is voor dezen tijd, heeft echter op velen dezen invloed gehad, dat zij het kwaad niet zoo danig bestrijden als onder normale omstandigheden het geval zou zijn. Tenslotte is er een betrekkelijk kleine categorie, die de gepleegde brandstichtingen en sluipmoorden toejuicht. Deze laatste categorie heeft haar bezinning verloren en bestaat uit moreel en geestelijk ont wortelden, die de spanning van dezen tijdsniet konden verdragen. De veiligheid van onze samenleving eischt, dat zij tijdelijk uit onze maat schappij verdwijnen en door geregelden inspannenden arbeid, her opgevoed worden. Op grond van deze overwegingen, heb ik den Rijkscommissaris me degedeeld van meening te zijn, dat het inderdaad onontkoombaar is dat de ontwortelden in verzekerde bewaring worden genomen, doch dat lk blijf bij mijn standpunt om, zoolang dit eenigszins mogelijk is het leven van Nederlandsche menschen te sparen. De Rykscommis saris heeft dit verzoek wederom ingewilligd, waarvoor ik hem ten zeerste erkentelijk ben. Ik doe hierbij een dringend beroep op ieder behoorlijk Nederlander om te helpen voorkomen, dat ons Vaderland een land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder lid der politiemacht, doch iedereen heeft den zedelijken plicht om te helpen de daders van sluipmoorden en brand stichtingen te vinden en aan de justitie uit te leveren, opdat zij hun gerechte straf zullen ondergaan en niet anderen voor hun euveldaden moeten boeten. De bezettende Overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de yde volkomen gehandhaafd wordt; wanneer dus deze sluipmoord-caftpagne niet eindigt, kan het niet anders of het komt zoover, dat de Nederlandsche bevolking de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Dit te helpen voorkomen is ons aller plicht in dezen moeilijken tjjd van ons volksbestaan. Utrecht, 14 September 1943. MUSSERT. VOETBAL. Nadat vorige week de wedstrijd tusschen de voetbalelftallen van Gemeente- en Brandweerpersoneel in een 33 gelijk spel was geëindigd, is het Woensdagavond j.l. de Gemeente gelukt een 32 overwinning op de brandweer te behalen. Het dient te worden gezegd, dat deze overwinning, wat de eerste helft en groot gedeelte van de tweede betreft, zeker niet werd verwacht. Ongeveer 10 minuten voor het einde, bij den stand 21 voor de Brandweer, verwachte iedereen een overwinning van laatstge noemden. De Gemeente viel toen echter bijzonder fel aan. De eerste aan vallen mislukten, doch toen Flok stra, van den linkervleugel af den bal schitterend yoor het brand- weerdoel plaatste, wist de toeloo- pende rechtsbuiten Heijsman, met een mooi schot den gelijkmaker te scoren. De Gemeente, hield hier na het heft in handen en bleef steeds feller aanvallen. Reeds na enkele minuten had één van deze aanvallen succes en het was van Ommen, die met een werkelijk schitterend schot in den rechterbovenhoek, het voor de Ge meente winnende doelpunt scoor de. Met den stand 32 voor het gemeente-personeel kwam dus 't einde van dezen soms spannenden en vaak lachwekkenden wedstrijd. Vermelding verdienen zeker nog de beide keepers. Lammers in het doel van de Brandweer en meer nog Otting in dat van de Gemeen te, lieten schitterend en zeer be trouwbaar werk zien. De overwinning van het ge meente-personeel is dan ook voor een groot gedieelte aan keeper Otting te danken. Wij vernemen nader, dat hét in de bedoeling ligt, vermoedelijk a.s. Dinsdag een wedstrijd te doen spe len en wel Brandweerpersoneel tegen Wederopbouw. KORFBAL. Zaterdag en Zondag a.s. begint voor S.V.R. de competitie reeds op volle toeren te draaien. S.V. „Rhenen" 1 gaat naar Utrecht om S.K.V. 1 te bestryden. Deze eerste wedstryd in de, voor Rhenen nieuwe, omgeving van de der- 6e klasse N.K.B. wordt met veel oe- langstelling tegemoet gezien. Wy hebben in de Rhenenploeg het volste vertrouwen en durven zelfs, Indien zy spelen als j.l. Zondag tegen E.K.C.A. een kleins overwinning to voorspellen Zondag ontvangt Rhenen 2, Samos 4 uit Utrecht. Omtrent- het resultaat van dezen wedstrijd is nóg weinig te zeggen, daarvoor kennen wy gamos 4 niet ge noeg. Wij meenen echter wel te mogen zeggen, dat Rhenen een zwaren wed- stryd voor den boeg heeft, daar de Samosploegen, geen van allen katjes zyn om zonder handschoenen aan te pakken. By goed spel ligt een verdeeling der punten zéker binnen het bereik van de S.V.R.-lingen. Rhenen 3 gaat op bezoek by Tovers 3 en zal hier wel een nederlaag te in casseeren krygen. Naar wy vernemen ligt hot in het voornemen van .het bestuur der korf- balgroep van de S.V. „Rhenen" om over te gaan tot het oprichten van een veferanenkorf bal twaalf tal Het is begrype?"jk, dat deze oprich ting zeker de belangstelling van het publiek zal hebben. RONDE VAN RHENEN Evenals vorig jaar zal ook dit keer weer de Ronde van Rhenen worden georga niseerd. De opzet zal evenwel grootscher zyn dap die van het „première-jaar". Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling in drie klassen te doen starten en wel in klasse AB (leden der N.A.U.) klasse CD (leden der N.A.U.), waarby tevens de senioren- niet aangeslotenen zullen worden in gedeeld en één klasse voor junioren. De wedstryd, welks voor athleten uit hot geheele land zal openstaan omvat drie parcoursen en wel voor klasse AB, 5 km, voor klasse CD 3 km en voor de juniores 1% km. De omschryving van de parcoursen hopen wy in één ^nzer volgende num mers bekend te kunnen maken. Als wedstryd-datum is in beginsel 9 October a.s, aangenomen. SCHERPENZEEL VEiRJKEERSOiNGIEfVAL. Twee jongens die Woensdagmiddag een auto van de Fordfabrieken als gangmaker gébruikten, moesten toen de auto in de bocht bij het Oosteind plotseling remde, uitwij ken. De zestienjarige leerling van de landbouwschool G Breedijk uit Emmikhuizen kon niet voldoende uitwijken. Hij raakte met zijn hoofd de zijkant van de auto en bleef zwaar gewond op den weg liggen. Een ambulance auto, was spoedig ter plaatse en nadat Dr. Wensink de eerste geneeskundige hulp had verleend is het slachtoffer in izorg- wekkenden toestand naar het hospi taal te Amersfoort vervoerd. Dit ongeluk moge een waarschuwing zijn voor de velen die nog steeds hun eigen leven en dat van anderen in gevaar brengen. GESLAAGD. Onze dorpsgenoo- ten de dames S. Wynbergen en G. Stuivenberg slaagden te Utrecht voor het diploma coupeuze. WOUDENBERG MUZIEK- EN ZANGUITVOE RING. De Gem. Zangver. „De Lijster" en de Harmonievereeni- ging „Fidelio" zullen Zaterdag avond a.s. een gecombineerde uit voering geven in het Beaufort- *park. SCHOUW. Naar wij verne men zal de jaarlijksche schouw over watergangen en waterkee- ringen plaats vinden van 27 Sep tember tot en met 1 October '43. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bruin kinderschoentje, C. v. Voorthuizen, de Heul en een vul potlood, J. Wagenmaker, Park laan 337,. AMERONGEN BEVOLKING. Ingekomen: Tan netje Enzlin uit Rotterdam in B 30; Jakobje Klein uit Rhenen in B 280; Rina van der Werff uit Amersfoort in C 253. VertrokkenEmmy R. Rolandus Ha- gedoorn uit B 363 naar Amsterdam; Geertruida L. Velthuizen uit D 26a naar Zetten (Gld.). DE LAATSTE OPENLUCIITUIT- VOERING. Donderdagavond gaf de muziekvereeniging „Ons Genoe gen" haar laatste openluchtuitvoe ring op het Hofplein alhier. De vereeniging mocht na ieder nummer een goed applaus oogsten, wel een Geldig van 19 September t/m. 2 October 139/40A Brood: 4 rants, of gebak 39/40B Brood: 1 rants, of gebak 39/40 Beschuit: 1 rants. Brood* gebak of beschuit 656/657 Alg.: 1 rants. Brood, gebak of bloem 658 Alg.: 125 gr. Peulvruchten 659 Alg.125 gr. Havermout 39A Kind.voeds.250 gr. Gort 39B Kind.voeds.: 250 gr. Hijst of gort 39A Boter: 1/j rants. Boter 39B Boter: Vg rants. Margarin# 38A Boter: V2 rants. Bak- en Braadvet of Margarine 660 Alg.: 150 gram Kaas J 39/40 Melk: 1liter Melk 39/40 Taptemelk: 11. Taptem* 39/40 Aardappelen: 2 kg. 39/40 Toeslag: 1 kg. Aardapp. 661 Alg.: 500 gram Suiker 662 Alg.: 250 gr. Koffiesurr. 663 Alg.250 gram J atn 664 Alg.: 1 rants. Vervmidd. 39 Versnaper.: 100 gr. Suikerw. 39/40 Tabak: 1 rants. Sigaren, Tabak of Cigaretten Qp deze bonnen mag reeds op 18 Sept. worden gekocht, uitgezon derd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zyn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 38A Boter 19 Sept. t/m. 90 October. 40 A/B Boter - 5 Sept. t/m, 30 October. 37/38 Vleesch - 5 Sept. t/m. 2 October (verlengd). Eerstvolgende bonaanwy zingop 3 Oct. voor alle artikelen, uitge zonderd: Koffiesurrogaat - op 31 Oct. Vervangingsmiddelen - pp 17 Oct. bewijs dat er goed gespeeld werd. We hopen haar ook dezen winter weer eens in de zaal te mogen be luisteren. BURGERLIJKE STAND SCHERPENZEEL. Geboren: Ja* cob, z. v. G. J. Mandersloot en Gr.- Westeneng. OndertrouwdGysbertu» Lansing en Johanna van Drie. WOUDENBERG. GeborenKarei* z. v. K. de Bree en G. A. Vonk; Neel* tje, d. v. J. ter Maaten en J. Veldhui zen; Karei, z. v. J. van Dooren en K. van Asselt; Cornelia, d. v. J. van Doo ren en K. van Asselt. Ondertrouwd t Wouter Moesbergen en Gerritje van Vliet; Willem Folmer en Geurtje van Galen. Getrou\yd: Jan Gerrit van 't Boveneind en Gerritje van den' Broek* Overleden: Gerrit van den Essenburg* 78 j., echtgen. v. Antje van Huussenji Antoon van Veldhoven, 18 j.Johaa Hendrik Geraraus Wittenberg, 1 jaar* RHENEN. OndertrouwdDirk v, Burken, 32 j., Driebergen-Rysenburg en Jannetje Schinkel, 27 j.Hendrik van Nieuwamerongen, 27 j. en Maria Roelof je Lybers, 22 j. Getrouwd: Jan nes Antonie Cynssen en Carolina Geertruida HÏendriksenGysbert van, Viegen en Jaantje Wilhelmina Vonk* GeborenDerkje, d. v. J. ter Burg en J, van den HeuvelAlida, d. v. J. van Voorthuisen en J. Meyer; Cord Hein- rich, z. v. C. H. Otting en H. H. van Mastrigt; Lena, d. v. J. C. van Dalem en H. Zwieseryn; Ina Johanna, d. v* A. Obelink en J. B. Wieskamp; Hen- dryntje Geertruida, d. v. P. Lenard® en G. van Leyden; Jacob Evert, z. v* H. Bunt en M. Gerrits. Overleden; Ge- rardus van de Westeringh, 32 j., otx* geh.Antonius Menge, 63 j., geh. ra* Johanna Meyer. AMERONGEN. Geboren: Geer< truida, d. v. H. van Soest enj£. van Veenendaal. Ondertrouwd: Hamen H* Ligtenbarg, 25 j., Apeldoorn en Ma-! rieanna W. van Ree, 26 j. Overleden Hendrika van Hal, 70 j., wed. v. Teu* nis Legemaat.. PREDIKBEURTEN SCHERPENEEL. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. A. J. de Jong van Ederveen en nam. 6.30 uur ds. Westra Hoekzema. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 6.30 uur ds. D. Pol van Renswoude. Geref. Gemeente, voorm. 10 en nam. 6 uur ouderling B. Roest. WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Cand. Wijnmalen v. Delft; 6 uur ds. Kievit van Baarn Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur Lees- dienst. Ned. Herv. Evang.: Locaal Versteeg, Molenweg 30 Dinsdag 21 September, 6.30 uur: De koster van Montfoort. RHENEN. Geref. Kerk: voorm* 10 en nam. 5 uur, ds. Moesker. ACHTERBERG^ Voorm. 10 ea nam. 6 uur den Heer C. Viegen. AMERONGEN. Geref. Kerk, voorm. 10 en nam. 5.3Ö uur ds. J. J. Berends emeritus predikant van Veenendaal te Amersfoort. In beide diensten collecte;voor hulpbehoeven-i de kerken. Ned. Herv. Gemeente, Sint Andrieskerk, voorm. 10 uur ds. H. J. Kuipers, predikant te Mas tenbroek (classis Kampen) en nam. uur ds. F. C. Willekes. In beide diensten collecte voor het Kerke-i raadsfonds. Kerk Overberg, voorm. 10 uur Nabetrachting des Heiligen Avondmaals, de heer J. v. Noort. Collecte voor het Kerkeraadsfonds. RHENEN DISTRIBUTIE. Naar wy verne men zal het distributiekantoor alhier, hetwelk thans gevestigd is in den tuin van het gemeentehuis, worden overgebracht naar één der koffieka-i mers van het Centrum Dat dit voor het publiek en perso neel een groote verbetering betee* kent, behoeft geen betoog. 4 I

Het Nieuws | 1943 | | pagina 1