INVASIE THANS BEGONNEN Landing in Noord-Frankrijk bij Cherbourg en Havre UIT DE GELDERSCHE VALLEI ROME PRIJS GEGEVEN Formaties valschermjagers reeds gedeeltelijk vernietigd mm Een woord tot de kamerstrategen De Verduistering VEENENDAAL BERLIJN, 6 Juni (D.N.B.). De sedert lang verwachte invasie der Britten en Amerikanen is in cfe eerste morgenuren van den zesden Juni door het neerlaten van luchtlandingstroepen in het gebied van de uitmonding der Seine be gonnen. In het gebied tusschen de uitmonding van de Seine en de Oostkust van Normandië werden talrijke landingsbooten en andere lichte oor logsvacxtiiigen der Geallieerden waargeno men. De haven van Le Havre wordt op het oogon- blik hevig gebombardeerd. Vlootstrijdkrach- ten der Duitsche Marine leveren voor de kust strlfrf met vijandelijke landingsschepen. Tegelijk met de landing in het gebied van de Ditmondlng der Seine vielen sterke formaties bommenwerpers de gebieden van Calais en Duinkerken aan. De Duitsche luchtverdediging qwr. onmiddellijk tot den afweer over. Op do Noordelijke punt van het Normandi- sche schiereiland zijn uit talrijke vliegtuigen vafrchermtroepen der Anglo-Amerikanen rerrrelrten, wier taak het vermoedelijk is enkele vliegvelden in bezit te nemen voor het landen van luchtlandingstroepen. TWEELEDIG DOEL DER OPERATIES RHENEN DE OORLOGSTOESTAND In dezen oorlog nog niets beslissends gebeurd Extra rantsoen brandsto bij bevalling Landbouwer wilde zijn buurman vergiftigen Ondersteunen krijgs- gevangenèn wordt streng gestraft Aanval met boordwapeneri op jodenkamp Abonnementsprijs! 1.05 per kwartaal bU vooraitbet., exclusief Incasso Advertentietarief! S edities 10 et per mm, per editie 7 et per mm; elke volgende editie IV, et per mm meer HET NIEUWS Dinsdag 6 Juni 1944 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdag 64ate Jaargang No. 45 Editie voor de Gcldersche Vallei V7nd. hoofdred.: L). van der Schoor, Utrecht Uitgave van N.V. Drukkerij voorheen L. E. Bosch 2oon Utrecht Oude Gracht 172176. Telefoon 15927 -ii—JN, 6 J ..n uteri? De gecombineerde landings operaties der Amerikanen en Britten omvatten, naar men thans kan overzien, den gehee- len kustsector tusschen Le Havre en Cherbourg. Terwijl de zwaar tepunten van de luchllandings- aanvallen in het geheele gebied van Normandië alsmede hij de belangrijkste riviermondingen in de baai van de Seine liggen, begon tusschen de uitmonding van de Seine en de uitmonding van de rivier de Vire in den At- lantischen Oceaan over een breed front een amphibieoperatie van grooten omvang, waaraan be halve talrijke landingsvaartui gen van verschillend type ook lichte vlootstrijdkrachten der Geallieerden in aanzienlijken omvang deelnemen. Voor de uitmonding van de Seine werden 6 zware oorlogs schepen en 20 torpedojagers waargenomen, waarmede de Duitsche kusthatterijen den strijd opnamen. Aanzienlijke deelen van de formaties valschermjagers, die den eersten aanval op West- Europa door een massaal neer springen aan de riviermondin gen en m de buurt van de WanprnJkste vliegvelden op het Norraandische schier eiland moesten ondernemen, zijn intusschen reeds vernie tigd. bied ten Oosten van de Orne misleid moesten worden, leve ren strijd met vijandelijke luchtlandingstroepen en na men reeds talrijke Britten en Amerikanen gevangen. (Voor een juiste heoordeeling van deze eerste berichten, mee- nen wij er goed aan te doen on ze lezers te herinneren aan de zoowel door Anglo-Amerikaan- sche als door Duitsche woord voerders geopperde mogelijk heid van „schijnmanoeuvres". Op dit oogenblik is uiteraard nog niet te beoordeelen of deze eerste invasiepoging der Anglo- Amerikanen den beslissenden slag om Europa zal inluiden, of wel behoort tot de vorenbedoel de schijnbewegingen. Maar hoe dat ook zij, Europa staat voor beslissende, histori sche oogenblikken en het kan deze uren, waarin zijn lot wordt gewogen, tegemoet gaan in het rustige besef, dat de Duitsche weermacht en de met haar ver bonden troepen waar dan ook paraat zijn. Daarnaast zijn de volkeren lang genoeg op deze gebeurtenissen voorbereid om haar beheerscht te beleven. Hij, die deze beheersching mist, stelt zich bloot aan onverbidde lijke maatregelen. Voor het overige herinneren wij ons het woord van den Führer: „Het jaar der invasie zal den vijanden op de beslis- sendste plaats een vernietigende nederlaag brengen." Red umkerker Calais ROUBAIX t LGIS LE HAVRE K AM t RIJK AMIENS ®ROUAM PARUS gALEN9QN Van nes LE MANS S' Na?aire ROTes E2S3ER5 ©ORLEANS NANTES Het Internationale Informations bureau meldt: Zocwel naar de oppervlakte waarop gestreden wordt als naar het aantal der in den strijd ge worpen troepen is de aanval der Anglo-Amerikanen op de Eaai van de Seine en Normandië een operatie van grooten omvang. De omvang gaat dien van een com mando^operati? verre te boven en is ongetwijfeld als de eerste phase van de invasie te besVou- :n. De actie streeft blijkbaar naar een tweeledig doel: In de eerste plaats wil het opperbevel der Geallieerden de uitmondingen der rivieren tus schen Le Havre en Cherbourg gebruiken om hier, beschermd door vaste bruggehoofden nieu we aanvalsformaties met zware wapens aan land te kunnen zet ten. Hiertoe worden de Amerikaan- sche en Britsohe formaties val schermtroepen in dit gebied, voor al aan weerszijden van de uitmon ding van de Seine op de plaats waar de Orne uitmondt en aan den benedenloop van de Vire in den strijd geworpen, terwijl tevens tal rijke landingsvaartuigen in sa menwerking met jichte vlootstrijd- kracht van zee uit dezelfde gebie- Volgens de voorloopige be richten is o.a. de eerste Britsohe divisie valschermjagers reeds „zwaar geteisterd". BERLIJN, 6 Juni (DNB). De invasie der Engelschen en Amerikanen omvat de kust strook tusschen de uitmonding van de Orne en de Vire. On geveer twintig kilometer ten Westen van Le Havre zijn val schermtroepen neergelaten. Tegelijkertijd gingen vijande lijke formaties aan land. Sedert de morgenuren werpen de Anglo-Amerikanen voor den aanval op de kuststrook onge veer tien kilometer ten Westen van Le Havre sterke formaties schepen in den strijd, waarvan de beveiliginssstrijdkrachten"ten Westen van Boulogne liggen. Als zwaartepunt teekent zich voor- loopig het gebied van Caen af Duitsche troepen leveren een fei len strijd met de invasiestrijd krachten. De in het gebied van de Seine- baai vanuit de lucht en vanuit zee aan land gegane Britsch- Amerikaansche invasietroepen werden in de ochtendschemering van den zesden Juni nog ver sterkt. De tusschen de monding van de Orne en Vire liggende landingsbooten legden een ne velgordijn om zich te onttrekken aan den onmiddellijk in actie komenden Duitschen afweer Sterke formaties vijandelijke vliegtuigen bombardeeren voort durend het gebied van de Vire- monding. Verscheidene zware slagschepen beschieten eveneens de kust om groepen van elk der tig tot veertig booten het landen mogelijk te maken. Duitsche verdedigingsstrijd krachten, die door het neer werpen van poppen in het ge- den forceeren om in den Atlanti- schen Wal daar ter plaalse in sa menwerking met valschermtroe pen een bres te slaan. Bovendien hebben de lueht- landingsaanvallen op Norman dië, die volgens de totdusver ont vangen rapporten, over een groote uitgestrektheid worden ondernomen, schijnbaar ten doel hier een aantal geschikte vlieg velden in handen der Geallieer den te brengen om vervolgens met vrachtzweefvliegtuigen en andere groote transportvliegtui gen nieuwe troepen met zware wapens door de lucht te kunnen aanvoeren. Deze formaties zouden dan tot taak hebben het Normandische Schiereiland naar het Zuiden af te grendelen en bovendien zoo snel mogelijk de haven Cherbourg te bezetten. Voor het geval, dat de stormloop op de vesting Cherbourg zou gelukken, zou het Geallieerde opperbevel dan nieuwe aanvalsdi- visies met troepentransportsche pen en groote vrachtschepen aan land kunnen zetten. BEDRIJFSVOETBAL. Voor de vele voetbal-enthousiasten en dit maal inzonderheid voor den Nering doenden-aanhang kreeg j.l. Vrijdag de bedrijfsvoetbalcompetitie een sensa tioneel slot. De Neringdoenden toch, die de geheele competitie vrijwel onbe dreigd en ongeslagen aan den kop van de ranglijst stonden met het minste aantal tegendoelpunten, n.l. 2 stuks, strandden dezen avond in het gezicht van de haven. In plaats van het kam pioenschap, dat dcfor velen als een vaststaand feit werd beschouwd, kre gen zij niet alleen een nederlaag te incasseeren, maar deze was bovendien van een dergelijk gehalte, dat het aan tal tegendoelpunten met 3 vermenig vuldigd werd. Het on begrijpelijks te was hierbij wel, dat deze prestatie ge leverd werd door een in schitterenden vorm spelend Handelsinstituut, dat de geheele competitie in de lagere regio nen verblijf heeft gehouden. Met zulk een enthousiasme en zelfvertrouwen wierpen deze spelers zich in den strijd, dat de Neringdoenden totaal over speeld werden. De 4—0 overwinning was dan ook volkomen verdiend. De Gasgevers werden door de Rit- meester-plóeg „ingemaakt" met niet minder dan 7—0, hetgeen de grootste overwinning was die in deze competi tie werd behaald. De stand luidt inmiddels als volgt: 10—6 15—6 0—5 12—8 12—6 10—10 12—21 7—11 11—16 8—17 Een viermotorige landt in een wad. Dadelijk na de landing sprong de 10'koppige bemanning uit het zinkend gewaande toestel. Ontsteld en onverschillig staan de Amerikanen thans voor het eerst op Duitschen bodem., om in gevangenschap te gaan (PK Vorlander/Transo/Europr/P m) De „slag om Rome" heeft in het weekeinde een plotselinge wen ding genomen. De Duitsche leger leiding had reeds tevoren medege deeld, dat alles in het werk gesteld zou worden om de stad Rome niet in de vijandelijkheden te betrekken. Deze belofte heeft zij op schitterende wijze ingelost, door op het oogenblilk dat Rome tot strijdgebied zou zijn geworden op bevel van dan Führer de Duitsche troepen tot echter Rorre terug te trekken en tegelijkertijd aan de Geallieerden voorstellen te deen voor een wederzijdsche erkenning van Rome als open stad. Bij het teruigtrekken der Duitsche troepen zijn echter toch Amerikaansche- pantserformaties opgedrongen, die de Duitschers dwongen den kort- stoen weg door de buitenwijken van- de stad te nemen, waardoor hier en daar nog straatgevechten ont stonden met de Geallieerden, die door hun binnendringen blijk ga ven Rome niet als open stad te willen beschouwen. De Duitschers hebben zich thans op nieuwe stel lingen buiten Rome teruggetrok ken. Neringdoenden 8 6 11 D.S. 8 5 2 1 Bouwvakken 7 4 12 Veenehdaal-West 8 4 13 Ritmeester 7 3 13 Handelsinstituut 8 2 3 3 Gasgevers 8 14 3 Ambtenaren 7 13 3 Trekvogels 8 2 15 Hollandia 7 115 Voor deze week is een slotprogram- ma vastgesteld, waarin alle nog rés- teerende wedstrijden zijn opgenomen. Vooral voor het kampioenschap zijn diverse spannende wedstrijden te ver wachten. Zelfs bestaat de mogelijkheid dat Neringdoenden, D.S. en Bouwvak ken nog gelijk eindigen. Daartoe zou den de Neringdoenden moeten verlie zen, D.S. gelijk spelen Bouwvak ken alles moeten winnen. Hier is het programma; Maandag 5 Juni: terrein D.O.V.O.: AmbtenarenBouwvakkenHollandia Ritmeester. Dinsdag 6 Juniterrein D.O.V.O. Veenendaal WestGasgevers. Woensdag 7 Juni: terrein „De Sala mander": AmbtenarenRitmeester; HandelsinstituutBouwvakken. Vrijdag 9 Juni; terrein „De Sala mander": TrekvogelsD.S.; Nering doendenHollandia. Uit de verschillende bedrijfselftallen zijn een tweetal elftallen samenge- iteld, waarin de beste spelers uit deze competitie zijn opgenomen. Het A-elf tal speelt Woensdag 14 Juni tegen Vee nendaal I, terrein de „Salamander", aanvang 7.30 uur en is als volgt sa mengesteld Doel: Van Hinnik (.Gasgevers). Achter: Bleyenberg (Bouwvakken), Andeweg (Ambtenaren). MiddenVan de Heuvel (Ritmees ter), v. d. Loosdrecht (Bouwvakken), J de Hartog (Neringdoenden). Voor: v. d Scheur (Veenendaal-W.), Heijk'amp (D.S.), Hardeman (D.S.), Van Soest (Veenendaal-W.), W. van Asselt (D.S.). Het B-elftal speelt Dinsdag 13 Juni tegen D.O.V.O. 1, terrein Panhuis, aanvang 7.30 uur en is als volgt sa mengesteld; Doel: Middelhoven (Trekvogels). Achter: Keman (Handelsinstituut), Van Dam (Trekvogels). Middenv. d. Haar (Handelsinsti tuut), P. de Hartog (Veenendaal-W.), Spruyt (Ambtenaren). Voor: v. Engelenburg (Hollandia), v. Kruistum (Bouwvakken), Van Erk (Bouwvakken), Th. Diepeveen (Ne ringdoenden), Takken (Ambtenaren). VOETBAL. Voor de Z.M.C.-com petitie speelde Veenendaal 4 tegen D.O.V.O. 2 (8—1) en D O.V.O. 1 tegen Veenendaal 5 (41). De vriendschap pelijke wedstrijd Veenendaal 2—Scher- per.zeel 1 eindigde in een 81 over winning voor de geel-blauwen. KORFBAL. Ook de derde promo tiewedstrijd is Zondag j.l. door Rhenen verloren. D.V.D. 2 uit Amsterdam, waarin 4 dames oud-internationals speelden, wist op den Grebbeberg een 21 overwinning te behalen. Een benauwde overwioning was het, want nadat mevr. MeijerMoos in den eersten D.V.D.-aanval tot twee maal toe scoorde, en hiermede D.V.D. met 20 de leiding gaf, was het met- hét. D.V D.-overwicht grootendeels ge daan. De tweede verdediging van Rhenen met de heeren Wassenaar en Staneke en de dames Staneke—de Vries en R. v. Dijk, een geheel nieuwe combina tie dus, zorgde dat geen gevaarlijken aanval meer kon worden opgezet. Da tweede aanval van Rhenen zette alles in het werk om tot doelpunten te ko men. Na ettelijke doorbraken, die op het laatste moment mislukten, wist einde lijk Beijer met een goeden trekbal een tegenpunt te scoren. Het middenvak vap Rhenen werd echter eenigszins overspeeld en ken de ballen niet voldoende doorgeven. Ook het afwerken in den aanval was slor dig, waardoor veel kansen verloren gingen. De gelijkmaker zou echter wel ver diend zijn geweest. De mogelijkheden na dezen eventueeren gelijkmaker zullen we maar niet onder het oog zien, doch Rhenen had, gezien de oudere D.V.D.-spelers, vermoedelijk meer uithoudingsvermogen gehad. Om 2 uur speelde een verzwakt Utrechtsch provinciaal twaalftal tegen de westelijke eerste klasser Deetos uit Dordrecht. Verzwakt was de Utr. ploeg, zonder spelers van Samos 1 (dat promotie wedstrijden moest spelen) en zonder Wassenaar, wiens medespelen zeker ook een versterking was geweest. Deetos stelde hier tegenover een vlot en snel spel en wist door twee uitste kende doelpunten van Seits (nog een internationaal) de leiding te nemen. De eindTuitslag werd 3—2 nadat de Utrechtsche ploeg nog tamelijk in den aanval was geweest. Deetos waö echter sterker en hoewel het niet meer tot doelpunten kwam, was het krachtsverschil toch grooter dan de doelpunten uitdrukker^. BURGERLIJKE STAND. Onder trouwd Pieter Johannis ter Haar, 32 j. en Jansje Aartse, 22 j. Geboren: Cornelia Hendrika Antonia, d. v. Dirk Lodder en Gerritje de Jong; Albert, z. v. Albert van de Scheur en Antonia Petronella Roodbeen; Willem, z. v. Dirk van Dijk en Hendrika Kloot. Overleden: Maria Cornelia de Jong, 71 j., gehuwd met Adrlanus de Kruiff Willemina van Ommeren, 58 j., geh, met Dirk Pitlo. Daar zit ik onlangs in de tram die, achter de duinen langs, een van onze groote steden met dorpen in den omtrek verbindt. Tegenover me zit mr. Prikkeldraad, die van de aanplakzuilen. Eenvoudig het klassieke type van de soort Neder landers, die Multatuli, ware hij nog in leven, tot een satyre waar de gal van afdroop, zou verleid heb ben. aldus Max Blokzijl in zijn radiopraatje van Maandag jl. Onze weg voerde langs korte lings door weermachtsonderdeelen overdruk bewoonde streken, zoo dat er op elke honderd meter weer iets anders, dat met oorlog te ma ken heeft te zien viel. 's Mans oogen puilden uit van intense nieuwsgierigheid. Elke schild wacht, elke groep jonge ^-mannen, die met naakt, gebruind bovenlijf aan het marcheeren waren, elke sectie mitrailleurschutters of ti railleurs in het open veld, was voor dezen droogstoppel aanleiding om zijn gebrek aan humor en geest en zijn hopelooze burgemansmentali- teit schaamteloos bloot te geven. Ge had hem moeten zien, zooals ik hem, recht tegenover hem zit tend, cp mijn gemak kon waar nemen. Niets deugde volgens hem van öe oefeningen, waarop hij een vluchtigen blik kon werpen, niets ook van de versterkingen in het terrein, die hij met een verachte lijk hoofdschudden waarnam om &ar\ onmiddellijk zijn buurman daarover halfuit zijn meenirg te zeggen. Niet te gelooven, hoe goed deze 8rme ziel over de strategische piannen der Geallieerden en over de wanhoorsstemming in het kamp oer „Nazi's" geinformee d bleek. Natuurlijk kendehij ook een Duitsch officier, die hem in strikt vertrouwen had verteld, dat de Duitsche weermacht schoon ge noeg heeft van den oorlog, en dat -in Duitschlard alleen nog maar een stelletje pai tijbonzen, die niet moer terug kunnen en alles op één kaart gezet hebben, nog echter den Führer staan. „Het is nog maar een kwestie van weken moer meneer, en dan zijn deze soldaat jesspelers daar naast ons in geen velden of wegen moer te zien Ja, ja, knikte de omgeving. En toen bleek ineens dat die omge ving ook al het een en ander wist, waarvan men voordien moest aan- nemen, dat het alleen maar in de hoogste regionen der wederzijd sche weermachten bekend kon zijn. „Drie weken meneer, zei mr. Prikkeldraad stralend, „en we zullen die zoogenaamde strijders eens laten zien, hoe een Nederlan der optreedt, als hem de kans ge geven wordt". Op dat oogenblik stopte de tram aan de volgende halte. Een afdee- ling soldaten me,t veel bagnge moest mee Plaats was er niet. Waarop de conducteur gelastte, een halven wagen onmiddellijk vrij te maken. En toen had u mr. Prik keldraad moeten zien dringen om naar buiten te komen. Maar zijn wraak zal zeker verschrikkelijk zijn, mocht hij ooit op honderd meter ach er een Engelsche voor hoede aanloopen. We hebben met z'r allen de volgende tram geno men. Helaas heb ik mijn vrierd daarbij uit het oog verloren. Hij zou mij zeker nog kostelijk mate riaal herben verschaft. Maar ook zoo reeds ben ik hem dankbaar. Hem en zijn tienduizen- doen evenbeelden Ik weer wel, dat het niets zal helren of ik ook een gesprek rret hem begin. Ik wil het toch doen. omdat ik er eenvoudig het zwijgen niet toe kan doen. Kleine zielen van Nederlanders, wil ik tot hen zeggen, houdt er mee op. Ge maakt u hopeloos be lachelijk. Uzelf, en het volk, waar ge toe behoort. Oorlog voeren in dezen tijd is een technisch beroep dat een enorme kennis en ervaring vereischt, om van aangeboren ta lent maar niet eens te spreken Letterlijk alle onderdeelen der wetenschap komen er bij kijken en verlangen een meesterlijke be heersching van het geheel en van de details Kennis van paedago- gie, van het uithoudingsvermogen, van het hoog houden van het mo reel, zijn even onontbeerlijk als strategisch en tactisch inzicht. Om dat de modern-e oorlog wat wij plegen te roemen een totaal ka rakter heeft aangenomen, komen voor de aanvoerders van de weer macht en volk nog nieuwe taken, die zich veel meer dan vroeger uitstrekken over vragen van trans port, voedselvoorziening, omstel- ling van bedrijven, decentralisatie van weermachtsindutsrie, en hon derd en meer andere factoren. HARDNEKKIGE STRIJD Wat in een oorlog als de te genwoordige aan de verschillen de fronten geschiedt, mag riet plaatselijk worden beoordeeld en is niet beslissend voor den eindstrijd. In dezen oorlog is nog niets, maar dan ook niets beslissends ge beurd. Noch in het Oosten, noch in Italië, noch onder den invloed der luchtaanvallen, en zeker al lerminst in het Westen. Het is wel in hooge mate waarschijnlijk, dat dezen zomer nieuwe botsingen der wederzijdsche weermachten van nog n:et bij benadering te schatten omvang zal brengen, maar het is volkomen nuttelooze tijdverspil ling daarom nu maar vast met voorspellingen te komen aandra gen. Komt het tot e^n invasie in het Westen, waar dan ook. en tot schijn-invasies op andere punten, dan volgt daarop geen plotselinge beslissing maar een hardnekkige strijd var niet te schatten duur en hevigheid. Alles w"t in Europa weerbaar is of in dienst van de waarbaar heid staat, vecht daarbij om leven of vernietiging Het is niet aan te nemen, dat zulk een strijd binnen weinig maanden beslissend zou zijn. Ik zou daarvan al de surrogaat strategen en coupé-politici den raad willen geven, steeds te be denken, dat het aantal Nederlan ders uit alle groepen van ons volk, dat verstandig genoeg is om de dingen nuchter te beoordeelen en eigen onvermogen om het geheel te overzien toe te geven, allesbe halve gering is. Van de acht of tien reizenden in een coupé tweede of derde klasse zijn er naar alle waarschijnlijkheid altijd wel één of twee, die zij het dan ook niet openlijk, op een overwinning van de nieuwe ordening hopen, en een onbeperkt vertrouwen in de ver dedigers van Europa hebben. Die lachen u in stilte uit, prikkeldra ders, als ze al niet het geduld ver liezen en u van duidelijke repliek dienen, in welk laatste geval ge dan, dat weet ik, de gewoonte hebt er verder het zwijgen toe toe doen. Ge weet niets, en uw me dereizigers weten evenmin iéts. Alleen de hoogste leiders der sta ten en weermachten weten het juiste, en dan in hoofdzaak wat hun eigen kant betreft, aangevuld met wat hun deskundigheid en hun inlichtingendienst mogelijk maken, van de andere zijde te we ten of voor waarschijnlijk te hou den. Alles, wat daarbuiten valt, is domheid of kwaadwilligheid, zucht om zich belangrijk te maken, in het ergste geval neiging tot op hitsing. Met alle persoonlijke risi co voor den betweter. Wie nog eqn grein gezord ver stand hef ft bewaard, zal zich niet blameeren door, zooals de dingen er heden voorstaan, te gaan dazen over een spoedig einde, een on middellijk op handen zijn van een herstel van het oude en meer van dat fraais Het oude keert niet terug. Het einde is niet jn zicht. Een militair overwicht van een van beide kanten is zelfs riet in de verte te ontdekken. Alleen de strategen van den kouden grond weten het beter. Reeds vroeger is medegedeeld dat na een bevalling een extra rantsoen gas of electriciteit ten behoeve van de babywasch wordt beschikbaar gesteld. Aangezien ge zinnen, die voor het bereiden van maaltijden en warm water uitslui tend op het gebruik van vaste brandstoffen zijn aangewezen, van bovengenoemde regeling uiteraard niet kunnen profiteeren, is thans besloten voor eenmaal een extra rantsoen van een eenheid vas te brandstoffen aan deze gezinnen beschikbaar te doen stellen m de gevallen, waarin zij door geboorte een uitbreiding hebben onder gaan. Deze regeling geldt met terug werkende kracht van 1 Mei 1944 af, zoodat ook de gezinnen, waar sedert dien datum een geboorte heeft plaats gehad, alsnog voor dit extra rantsoen in aanmerking komen. Aanvragen ter verkrijging van dit extra rantsoen vaste brand stoffen moeten, onder overlegging van de distributiestamkaart van het gezinshoofd en van de(n) pasgeborene, bij den plaatselijken distributiedienst worden ingediend Thans een jaar minder geëischt 's-HERTOGENBOSCH, 2 Juni De Bossche rechtbank behandelde opnieuw de zaak tegen den 43-ja rigen landbouwer A. van H. uit Heesch, die, gedreven door wraak zucht, getracht had zijn buurman te vergiftigen door een hoeveel heid loodarsenaat in zijn drinkwa terput te gooien. De belaagde buurman bemerkte echter, dat er iets met het water niet in orde was, daar zijn paard niet wilde drinken van een em mer water, welke hij voor het dier had geput. De officier van Justitie had te gen den man drie jaar gevange nisstraf gerequiieerd. De psychia ter, dr Janssen van „Voorburg', die thans als getuige werd ge hoord, achtte den verdachte wel toerekeningsvatbaar. Het was hem in het leven echter niet te best gegaan. Hij was zijn eigen boer derij kwijt geraakt en in de werk verschaffing gekomen en toen het daartegenover zijn buurman steeds meer voor den wind ging en h(j het me: oezen over een onbedui dende kwestie aan den stok kreeg, was hem dit min of meer in het hoofd geslagen en was hij tot zijn daad gekomen. De officier van Justitie, mr. Re- ceveur, wilde rekening houden me de verklaringen van den psy chiater en bracht zijn eisch tot twee jaar terug. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. 's-GRAVBNHAGE, 3 Juni. - Verordeningenblad no. 8 bevat een Verordening van den Rijks commissaris betreffende het ver bod tot ondersteuning van krijgs gevangenen cf onderdanen van vijandelijke sta toen. In artikel 1 is bepaald: Hij, die leden van de voormalige Nederlandsche Weermacht, die zich aan krijgsgevangenschap heb ben onttrokken, dan wel ontvluch te of niet in het bezit van een be wijs van vrijlating of verlof zijn de krijgsgevangenen onderdak verschaft, verbergt of hen op an dere wijze behulpzaam is, wordt, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met tuchthuis straf van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaren of met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. In ernstige ge vallen kan de doodstraf worden opgelegd. Op gelijke wijze wordt gestraft hij, die op geloofwaardige wijze kennis krijgt van het feit, dat le den van de weermacht van een met Duitschland oorlogvoerende mogendheid buiten gesloten troe pen verband in uniform of in bur- gerkleeding of dat andere perso nen, die gedurende den oorlog in strijd met de bestaande voor schriften uit 't vijandelijke buiten land in het bezette Nederlandsche gebied zijn gekomen, hier verblijf hcuden en nalaauhiervan onver wijld bij de dichtst tijzijnde in stantie van de politie of de dichtstobij zijnde militaire instan tie aangifte te doen. De strafbaar gestelde feiten zijn die, als bedoeld in artikel 2, lid 2 der Verordening no. 52/1940 be treffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals de ze werd gewijzigd bij Verordening no. 50/1943. Deze verordening is in werking getreden op 2 Juni 1944. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni Hoe stelselloos de Anglo-Amerikaan- scbe vliegers hun doelen uitzoeken, blijkt uit het feit, dat bij de aan- allen met boordwapenen der laat ste dagen ook een jodenkamp, waarin zich nog gedoopte joden bevin >n, met machinegeweren en bcordkanonnen werd beschoten. Daarbij werden eenige joden ge dood en een aantal zwaar gewond. De verduistering begint deze week om 21.45 en eindigt om 5.30 uur.

Het Nieuws | 1944 | | pagina 1